agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni20900Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2009, 22:01   #121
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Güler,(şu hanım takısından kurtulalımmı artık ne dersiniz)
Her sene ağaçlarımla birlikte budamaya gelen usta güllerimi de buduyor, ama bu sene kendim budamaya karar verdim.

Güllere acaip tutkunum, ya ben bütün çiçeklere vurgunum aslında, bu gün bir sitede verbena (yer minesi)ları gördüm, bittim eridim valla.
Sizin bahçenizdeki güller de dillere destan, bir ara "o formu ben verdim" demiştiniz, aynı formu korumak zor tabi ama yinede buna yakın olabilir.

Beyaz gülünüzden çelik olabilirse çok sevinirim, benim de bir kaç senelik güllerim var, çok büyük değiller, onları bu sene hafif budama yapmayı düşünüyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 09:51   #122
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Adalet, bilmiyorum sitemizin aylık dergilerini hiç karıştırdınız mı?
Güllerle ilgili çok faydalı bilgiler bulacaksınız. Ben çok yararlandım.
Gül budamaları ile hiç endişeniz olmasın, bir iki yanlış budamadan sonra siz de farkediyorsunuz nerede ne yanlışı yaptığınızı.
Ben beyaz gülü yanlış budadım ama bakın formu ne güzel gelişti.

Verbenaları ben de çok seviyorum. Bahçe girişindeki soldaki yamaç bu verbenalarla doluydu. Üç dört sene çok güzellik sergileriler. Sonra sağdan soldan gelen ot tohumlarının arasında boğulmaya başladılar. Mecbur oldum sökmeye.
Şimdi bütün yamaç bordro yer minesi ile kaplı, bu da başka bir güzel.
Daha evvelki verbenalar
Name:  bahçe res.M296 (600 x 450).jpg
Views: 2440
Size:  46.6 KB

dalya35 beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 10:46   #123
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Güler, ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, evin içi doldu.
Bu gün sellukaları ve sardunyaları ayırdım, siyah fide poştlerinden almıştım, koyacak yer kalmadı, yaylaya dikmek içinde çok erken.

E dergilere bakıyorum tabi, yeniden gözden geçiririm.
Şimdilik tek endişem, çok çeşit yaptığım için bahçem tıkış tıkış olurmu diye, çiçek alanım çok sınırlı, her şeyden olsun deyince böyle oluyor işte.

Büyük bahçenin büyük derdi var ama daha güzel bir görüntü elde edebiliyorsunuz, verbena çok iyi bir seçim gerçektende, bu sene ben saksılara da ekmeyi düşünüyorum, sarkaç olabilir çok güzel görünüyorlar.

Ay...Güler'ciğim, Nurbahar'cığım, ben bu mesajı yazarken komşum geldi, birlikte sabah kahvemizi içtik, ben mutfakta iken sizler kaynatmışsınız.

Hemen sizlere de bir kahve ikram edebilirim, burası benim evim sayılır değilmi

Eski 04-02-2009, 11:15   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Selam kızlar

sohbetinize istemeden kulak misafiri oldum
Sevgili güler hanım, sizin bahçeyi izlemek. Sevgili Adalet hanımın bahçesini çeçeklerle nasıl donatacağını görmek beni mutlu ediyor. İçimden uzun uzun ahh ahh çıkıyor. ben ne zaman böyle bir heyecan içinde olabilirim diye.
Tek dileğim bahçeli evimin olması. İçince börtü böceklerin bitkilerimle bir yaşam sürmeyi.
Sevgili Adalet hanım, azmin elinden hiç bir şey kurtulamaz. Sizde bunu görüyorum. Bahçenizi şimdiden hayal edebiliyorum. Harika gidiyorsunuz.

Umarım her şey gönlünüzce olur.

tropikana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 12:03   #125
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bu sene erkenden bahçeler budanmaya başladı, hava yumuşak gidiyor, dün ben de yaylamdaki ağaçlarımı ve güllerimi budattırdım.

Yayla yolunda badem ağaçları gördüm, tek tük çiçekleri vardı, bahar gelmiiiş.
Dilerim artık çok soğuk yapmaz yoksa bütün çiçekler dökülür, meyve az olur.

Eski 07-02-2009, 12:09   #126
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Orayı bilemem ama Adalet Hanım, nisan sonuna kadar İstanbul'un havası belli olmaz. Baharın ortasındayız derken kar da yağabilir, don da yapabilir. Hele mart ayı hiç belli olmaz, ben de sabırsızlanıyorum ama her sene acı tecrübelerim oldu, artık biraz tedbirli gidiyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 15:53   #127
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bahçemin kapatmayı düşündüğüm duvarının dibine çardak gülünden başka ne dikebilirim diye düşünüyordum.

Bu gün gördüm ki, 22 Ocakta ektiğim Datura tohumlarımdan 10 tanesi çimlenmiş, şimdi duvar önüne dikeceğim bitkim belli oldu.

Dilerim Daturalar da Angel Trompet ler gibi güzel kokuludurlar, aynı tarihte ektiğim Angel Trompetlerden ses yok, tohumları bir hayli büyüktü, çürümüş olmalarından korkuyorum.

Eski 24-02-2009, 11:06   #128
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Beş tane Angel Trompetim çimlendi, ikisi çürümüş maalesef.

Biraz önce yayladan bir ahbabım geldi, yaylama kar yağmış hem de kırk santim Clematislerimin donmasından korkuyorum ne güzel filizlerini görmüştüm budamaya gittiğimde.

Ya ağaçlarım, kar yağacağını hiç tahmin edemedim, bahar gelmiş gibiydi, dilerim budandığı için zarar görmezler.

Eski 24-02-2009, 11:13   #129
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yaylanız kızılçamların yayılış alanındaysa buzlanma çok ender olur, Diğer taraftan açık alanda ayaz olursa sedir ormanları üst sınırlarındaysa ardıçların görüldüğü yerlerde soğuk etkendir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 11:35   #130
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Nariçi, evim yüksek bir tepeye hakim, 500mt. uzaktaki karşı tepede de kızılçam ormanı var, dilerim kazasız atlatırız kışı.

Eski 24-02-2009, 11:42   #131
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Cumhur bey, Kahvehane merkez, diğer bütün başlıklar ise şube haberiniz yokmu?
Siz ne dersiniz bu kar işine?
Eger kar üzerlerini kapadıysa tam aksine onlara bir yorgan vazifesi görerek donmaktan koruyacağını tahmin ediyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 13:40   #132
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Otsu bitkiler ve çalılar için Cumhur beyin dediği doğru ancak boylu ağaçlar yaprağını döken türse yinwe zara olmaz. Ev çevresi açık olmasa, başka ev veya ağaçlarla kapalı olsa daha koruganlı olurdu.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 16:18   #133
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Adalet Hanım, clematisler için hiç merak etmeyin, bizden çok daha soğuk ülkelerde kışı geçiriyorlar. Soğuk iklim bitkisi diye biliyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 22:56   #134
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Bu güzel bahçe artık benim sardunyalarıma da ev sahipliği yapacak. Umarım hepsi tutar da bu bahçenin bir köşesinden çekilmiş fotolarını da görürüm. O balkonun mor sardunyalarla kaplandığını hayal ettim konuyu okurken. Gerçekten heyecan verici.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 16:50   #135
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Nariçi, ilginiz için sağolun, aklım fikrim yaylada kaldı.

Sevgili Nurbahar, içime su serptiniz, inşallah dediğiniz gibi olur, benim endişelerimden bir tanesi de, ağaçlarımın erken budanması, çiçek gözleri donarsa bu sene meyve alamam hiç birinden.

Sayın Orkunkırcı, sizin mor sardunyalarınız daha nice güzel bahçeleri süsleyecek, sardunyaları bahçeye değil, üzeri şıngıl ile kapatılmış olan terasımın üzerine dizeceğim, manzarayı hayal etmek gerçekten heyecan verici.

Sayın Oğuz Alper, ben de güzellikler bekliyorum bu sene bahçemden, hele kimyasal ilaçlara son vermek çok iyi oldu, bakalım yeni ürünümü deneme fırsatım olmadı, bu yaz neler göreceğimi merak ediyorum.

Eski 02-03-2009, 18:51   #136
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bahçemi çok özledim, geçen hafta bahçemin güzelliğine büyük katkıları olacağından emin olduğum bir çiçek daha ekledim repertuarıma

Bildiğimiz Galla, ama bu kırmızı, paketten sadece bir yumru çıkıyor, yumru fazla büyük değil, 14-16 cm. çapında olduğunu yazmışlar pakete.

Paketteki fotoğrafı ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2009, 01:26   #137
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Adalet Hanım, geçen yıl yutdışındani sarı, kırmızı ve mor calla soğanları getirtmiştim fakat kargo biraz geç geldi ve soğanlar da normal soğan sertliği dışında hafif yumuşama vardı, ektim soğanları ama çürüdüler.:S Siz nereden aldınız acaba?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 07:55   #138
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Penelophe, ben de geçen sonbaharda on tane iri beyaz calla soğanı dikmiştim bahçeme.
On gün içinde filizlenip çok güzel yapraklar verdiler, ancak bir ay önce bahçeme gittiğimde gördüm ki, yapraklar çürümüş, tamamen suya kesmiş, hiç dokunmadım belki yumrusu sağlamdır, en azından ben öyle olmasını ümit ediyorum.

Bu kırmızı renkli Callayı Adana Practicer den aldım, fotoğrafta renk pek güzel çıkmamış, aslı çok daha güzel ve parlak bir kırmızı.

Onu bu sene saksıda tutmak istiyorum, belki seneye ilkbaharda yere dikerim.

Eski 03-03-2009, 20:31   #139
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Adalet Hanım, bu calla mevzusuna ben de katılmak istedim. Çünkü hüsrana uğrayanlardan biriyim malesef. Geçen bahar sarısını saksıya ekmiştim.Bir iki yaprak çıkardı fakat daha sonra kurudu.Ben de toprağının iyi olmamasına bağlamıştım.Yumrusu sağlam olarak çıktı başka bir saksıya aldım, suladım derken çürüdü.Bir calla macerası da böylece bitmiş oldu.Umarım siz başarılı olursunuz.Gördükçe hevesleniyorum, fakat narin bir çiçek olduğuna kanaat getirdim.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 07:44   #140
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Hüsnüyusuf, ben daha önce yazdığım gibi, Tummuivam dan aldığım Calla ları direk bahçeye 1 Eylülde dikmiştim, hiç sorun olmadan çimlendi, ama soğuk ve kara dayanamadı.

Bahar geldiğinde tekrar yaprak verirse soğanlar sağlam demektir, bu yeni aldığımı küçük bir saksıya diktim, bir kez suladım, üzerini şeffaf bir poşetle kapatıp bir kaç hava deliği bıraktım, çimlenme başlayınca üzerini açıp doğal büyümesine bırakacağım.

Bu konudaki gelişmeleri bu başlıktan vermeye devam edeceğim.
Bu Calla lar gerçekten de çok güzel görünüyorlar, bence vakit geçirmeden bir tane alıp deneyinbaharda açacaklar çünkü.

Eski 04-03-2009, 15:09   #141
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Calla baharda değil yaz mevsimi açıyor diye biliyorum ama tabi iklime bağlı olarak değişebilir.Burada normal açma zamanına göre geç açıyor.
Çiçek soğanlarını ancak internet üzerinden temin edebiliyorum.Burada satış yapılmıyor.Geçen sene bir markete gelmişti ben de zambak ve begonyalarla birlikte onu da almıştım.

Aslında tesadüf mü bilmiyorum bu sarı renk konusunda bir şanssızlığım oldu.Bu sene ektiğim sarı sümbül soğanlarının hevesle açmasını beklerken onların çiçeğini de tam olarak göremedim.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 08:54   #142
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Dün yayla bahçeme Bauhause dan sevgili Eylem'in alıp gönderdiği Frenk üzümü çeşitlerini diktim, dilerim yerlerini severler.

Clematislerden beyaz olanı tomurcuklanmıştı, dört tane daha Clematis diktim, bu arada geçen yıl sonbaharda diktiğim yedi adet Clematis te uyanmış, sürgünlerini gördüm şimdi onbir kök Clematisim var, yeter değilmi?

Aslında fotoğraflarını çekecektim ama, ben işimi bitirdikten yarım saat sonra güneş kayboldu ve kar yağmaya başladı, inanamadım, geçen sene 20 Martta ben bahçemin sebzelerini dikmiştim.

Dilerim, Frenk üzümlerime Gojiberry fidanıma bir şey olmaz, Clematislerin kıştan korkmadıklarını anladım, onlar için endişelenmiyorum.

aleydi beğendi.
Eski 16-03-2009, 10:32   #143
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ben de bilmiyorum, ilk defa Clematis yetiştiriyorum, dilerim bir kaç kez açarlar.
Beyaz renkli olanın baharda açtığını anladım ama diğerleri için bir şey diyemiyeceğim.

Eski 16-03-2009, 12:24   #144
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Cumhur bey, Mersin ilk baharı yaşıyor ancak yaylaya henüz bahar gelmedi
Dün gittiğimde kar yağıyordu, ben de bir an önce fotoğraflık güzelliklere ulaşmaya çalışıyorum ama baharın gelesi yok, çok nazlandı bu sene.

Eski 16-03-2009, 13:08   #145
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Merhaba

Bu kırmızı renkli Callayı Adana Practicer den aldım, fotoğrafta renk pek güzel çıkmamış, aslı çok daha güzel ve parlak bir kırmızı.

Onu bu sene saksıda tutmak istiyorum, belki seneye ilkbaharda yere dikerim.[/QUOTE]

Sevgili Adalet Yağcı,Calla soğanları nazlı oluyor.Saksıda büyütünüz.Bende de var.Yere dikince çürüyüp yok oluyorlar.Denedim.
Bahçenizde renkli ve güzel günler diliyorum.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 13:47   #146
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok teşekkürler sevgili Farezya, ben de bundan korkuyordum işte.
Gallalarıma beş kardeş daha aldım, sarı, turuncu, beyaz, pembe ve koyu pembe, kırmızı ile birlikte altı renk oluyorlar.

Dilerim yüzümü güldürürler, mevsimi geçince saksıdan çıkartıyormusunuz rizomlarını, yoksa toprağı ile birlikte dinlenmeye mi alıyorsunuz?

Eski 16-03-2009, 15:17   #147
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Adalet Hanım merhaba,

Kolay gelsin.

Bahar geliyor neler yapıyorsunuz diye bahçenizi şöyle bir dolaştım.
Bir faaliyet bir faaliyet maşallah size. Bu ne çalışkanlık.
Bu yaz en iddiali bahçelerden birisini göreceğiz galiba. Yok yok bahçenizde.

Ben asıl balkondan sarkıtacağınız sardunyalarınızı ve clematislerinizi merak ediyorum. Begonvil de almış mıydınız?

Ne güzel, sizlerin bahçeleri bizi mutlu ediyor. Çok teşekkürler paylaşımlarınız için.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 15:23   #148
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ah sevgili Uzman16, begonwill dediniz de yaramı deştiniz, defalarca denememe rağmen yaylada begonwill yetiştiremedim, oysa en sevdiğim sarılıcılardan biridir kendileri.

Bu sene gerçekten her şeyi abartmış vaziyetteyim, kendimi durduramıyorum, bahçem küçük, hayallerime dar geliyor.

Sanırım Nisanın sonlarından itibaren fotoğraflık hale gelecek bahçem, şu anda karlar altında, bahar gelemedi bir türlü.

Eski 30-03-2009, 14:53   #149
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Fikreteren, ben de yerimde duramıyorum, ilk önce hazeran çiçeklerim karşılayacak beni, bir de diktiğim clematisler tomurcuktaydı, sanırım bu günlerde açacaklar.

Mayıs ayı büyük şöleni paylaşırım buradan.

Eski 31-03-2009, 18:14   #150
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Ribeslerim

Bu gün yaylaya gittim, meraktan ölüyordum, diktikten yarım saat sonra üzerine kar yağan Ribeslerimi ve Clematislerimi görmek için sabırsızlandım.
Her türlü sonuca kendimi hazırlamıştım, "kurumuştur ya da donmuştur, olsun tekrar denerim, belki de sadece sarsılmışlardır biraz" diye, düşüne düşüne kapıya geldiğimde sevinçten küçük bir çığlık attım, "canlarım beniiim" hepsi de harika görünüyorlardı.

Ribeslerimin yaprakları kocaman olmuş, bu sene diktiğim clematisler
tomurcuk oluşturmuş, geçen sene umutsuzca diktiğim clematislerim de hep sürgün vermişti, nasıl sevinilmez bu kadar güzel habere.
İşin tek kötü yanı bahçemi ot bürümüş, başkasına yaptıramam, çünkü çiçeklerimi de yolup atıyorlar ot diye, iş başa düştü yine.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024