agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni7424Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2013, 08:32   #601
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Bu sayfanın seyrine doyum olmuyor.Aranjmanların harika olmuş,eline sağlık gilan.
Muz bitkin ve siyah renkli fil kulağına bayıldım;aslında hepsi çok güzel.
Çok sağ ol sevgili Tika.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Yine bizi kafredecek anlaşıldı, bi daa girmem bu balkona...
Ama ama olmuyor böyle.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 08:33   #602
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili gilan aldığın bitkiler aranjmanların, saksıların çok güzeller çok. Bilirsin senden kopya çekerim. Fakat şimdilik senden kopya çekebileceğim bitkinden yok. Bu güzelliklere ben ulaşamam. Herşey mükemmel olmuş çok güzel, ellerine, gönlüne sağlık.
Şu an için tohumdan yetiştirdiğim nemesialarım var fakat onlar da sendeki gibi değil çiçek de açtılar fakat tek bir dal üzerinde bir çiçek. Gelişecekler mi, büyüyecekler mi bilemiyorum. İnşallah gelişirler çünkü gerçekten çok güzel bir bitki, çiçekleri de çok güzel.
Sağ ol sevgili YeniGine. Ama inanın güzel bir görüntüye ulaşmak için aslında bu kadar çeşitli bitkiye hiç gerek yok. Bakmayın gözümüz kalıyor, aklımıza takılıyor da alıyoruz. Yoksa aslında daha az çeşitle çok daha planlı ve göze güzel görünen düzenlemeler yapılıyor.

Mesela en sevdiğim aranjmanlardan biri kırmızı sardunya, beyaz bacopa ikilisi: gilan / Balkon
İkisi de çok kolay bulunan bitkiler ve de birlikte çok uyumlu, çok güzel görünüyorlar. Hele bir de mavi seramik saksı olsa seyrine doyum olmaz.

Başka da pek çok kolay ve çok güzel aranjman seçeneği var. Mesela yaprak güzeli, begonya, sarıkız ile de çok kolay bir başka aranjman oluşturulabilir.
Şu başlıkta daha pek çok örnek var: http://www.agaclar.net/forum/evdeki-...teras/4021.htm
Ben yakın zamanda sizden bir aranjman bekliyorum.

Eski 23-05-2013, 08:45   #603
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Brugmansia'nın alt tarafındaki bir kaç yaprağını kopararak bitkiye güneş açabilirsin Sevgili Gilan. Ben öyle yaptım da. Bir kaç karışı tohumu(Brugmansia,sabah sefası,selluka ve saraypatı)bir araya ekmiştim. Selluka ve sabah sefaları uzadı gitti, sarılıcı çubuklara sarıldılar, brugmansia da coşkulu bir şekilde hızla büyüyor, en dipte saray patları kaldı. Saksıları çok iyi güneş almalarına rağmen yapraklardan cılızlaşmışlardı. Yaprakları kopararak güneş açtım onlara, şu an çok iyi oldular.
Evet onu da düşündüm. Ama Brugmansia'nın çok daha fazla uzamasını istiyorum. Keşke şöyle 1,5-2 metreye ulaşsa da hemen yanındaki koltukta otururken trompetler tepeden üstüme doğru sarksa.
İşte o nedenle Brugmansia'nın maksimum derecede fotosentez yapması lazım, onun için de çok yaprağa ihtiyacı var. Boyu biraz daha uzayınca belki daha rahat kıyabilirim.
Şimdi aklıma geldi de yaprakları sağa sola doğru çekiştirsem bir yerlere tutturabilir miyim acaba? Bir bakayım...

Eski 23-05-2013, 08:53   #604
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syuksek Mesajı Göster
Kırmızı muz, siyah fil kulağı ve patates sarmaşıkları harika...

Çok başarılı ve bilgilendirici saksı düzenlemeleri...
Kendi yaptığım saksı düzenlemesinde ki eksik ve fazlalıkları gördüm.
Tebrikler ve teşekkürler...
Çok güzel görünüyorlar sevgili syuksek. Belki beyaz alisyum biraz beyaz saksıda kaybolmuş gibi mi?
Benim fil kulaklı saksıda da bir şeyler tam olmadı diye düşünüyordum, şimdi böyle yazınca fark ettim ki onda da aynı sorun var. Saksı koyu, patates sarmaşığı da koyu olunca çok karanlık görünüyor. Bitkileri eşleştirmeye çalışırken açık yeşil patates sarmaşığı her şeyle ne güzel uyuyor diyordum, demek onu da tam tersi nedenle kontrast yarattığı için beğeniyormuşum.

Sizin belirlediğiniz eksikler, fazlalıklar neler?

Eski 23-05-2013, 09:25   #605
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
gilan yaptığın arjmanlar çok güzel olmuş püf noktaları bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkürler kırmızı muzun saksısı üstte verdiğin fotodaki gibi birazdaha açık renkte olsaydı
belki daha farklı bir hava katmışolabilirdi ama böylede güzel tabi senin kadar bu işlerden anlamıyorum nacizane fikrimdi bol çiçekli günler

Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 09:46   #606
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Çok güzel görünüyorlar sevgili syuksek. Belki beyaz alisyum biraz beyaz saksıda kaybolmuş gibi mi?
Benim fil kulaklı saksıda da bir şeyler tam olmadı diye düşünüyordum, şimdi böyle yazınca fark ettim ki onda da aynı sorun var. Saksı koyu, patates sarmaşığı da koyu olunca çok karanlık görünüyor. Bitkileri eşleştirmeye çalışırken açık yeşil patates sarmaşığı her şeyle ne güzel uyuyor diyordum, demek onu da tam tersi nedenle kontrast yarattığı için beğeniyormuşum.

Sizin belirlediğiniz eksikler, fazlalıklar neler?
Sevgili Gilan,
Çarpıcı-Doldurucu-Sarkıcı formülünde :
- Çarpıcı bir bitkimin olmadığını,
- Benzer 2 sardunyayı yanyana ekerek fazla doldurucu olduğunu,
- Beyaz alisyumun sarkmak yerine yukarı büyüyüp başka bir doldurucu olduğunu sayende görmüş oldum....

Ben aslında daha önce senin sayfanda gördüğüm bir güzelliği gerçekleştirmek istemiştim...
Ama çiçekler arası kontrast, saksı ve çiçek renk uyumuna dikkat etmemişim...

Şu düzenlemen de çok güzeldi...
Bir mühendis olarak bu kadar dikkatli sanatçı ve estetik bakış açından dolayı ayrıca tebrik ederim.
Balkonun son halini iple çekiyorum.

Ayrıca Agaphantusları da balkonunda görmeyi çok isterim

Sevgilerimle...

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 15:15   #607
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Harika aranjmanlar, bayıldım. Gilan ben de geçen hafta işyerimin bahçesinde iki büyük saksıya bir sürü çiçek ekmiştm. Seninkiler kadar olmasa da hiç de fena değillerdi. Pazartesi işe geldiğimde saksıların yarısı boşaltılmıştı. Biri sanki açıkbüfeden yemek seçer gibi beğendiği çiçekleri seçip köküyle çıkarıp götürmüş. Daha hafif olan küçük saksılardaki çiçekleri de saksılarıyla almış.

gilan ve Adalet Yağcı beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 18:35   #608
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Gilan adlı arkadaşa inanmayın, sizi kandırıyor. Burası balkon falan değil. Bahçesi var, kocaman hemde. Balkon olsa bu kadar bitkiyi alır mı. Almaz tabii ki. Muz bile var muzzz, düşünsenize.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 21:32   #609
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bu gün hamaratlık günümüz anlaşılan
Sen bir okul gibisin gilan'cığım, öğrenirken öğreten bir okul.

Sana şunu şöyle yap diyemiyorum, sen zaten deneyerek en güzel sonuca ulaşıyorsun.
Sadece küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum, nemesiadan tohum alacaksın diye bitkiyi yorma bence, geçmiş çiçeklerini buda ki yeni çiçeklerin gelmesi hızlansın.

Sezon bitmeden şu güzelim balkonun keyfini çıkarmaya başla artık.
Yanında gül lokumlu Türk kahvesi olan tepsiyi ne zaman göreceğiz

gilan, tturt ve YeniGine beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 00:12   #610
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Yine bizi kahredecek anlaşıldı, bi daa girmem bu balkona...
Diyorum ama dayanamıyorum, çekiyor bişeyler, içimi kemiriyor...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi füsunANK Mesajı Göster
Gilan adlı arkadaşa inanmayın, sizi kandırıyor. Burası balkon falan değil. Bahçesi var, kocaman hemde. Balkon olsa bu kadar bitkiyi alır mı. Almaz tabii ki. Muz bile var muzzz, düşünsenize.
Aklıma da gelmedi değil hani, gerçekten bahçesimi var acaba ...

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 01:54   #611
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
"Hah! Tamam oldu, ben de bir şeyler becerebildim.."" diye sevinirken sayfana girdim şeş beş oldum gilancığım.. Kırk fırın ekmek tüketmem lazım çeyreğinin çeyreği kadar bilgi ve zevk sahibi olabilmem için, ne iyi ettin de geldin, hoş geldin..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 07:59   #612
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
"Hah! Tamam oldu, ben de bir şeyler becerebildim.."" diye sevinirken sayfana girdim şeş beş oldum gilancığım.. Kırk fırın ekmek tüketmem lazım çeyreğinin çeyreği kadar bilgi ve zevk sahibi olabilmem için, ne iyi ettin de geldin, hoş geldin..
Sen de hoşgeldin sevgili Sudenur Çok teşekkür ederim. Ama inan bana ağaçlar.net'e ilk gediğimde hiçbir şey bilmiyordum. Şu an tek farkım bu sitede bir iki sene daha fazla zaman geçirmiş olmam. Burası en iyi bahçe ve bitki okulu.

Eski 24-05-2013, 07:59   #613
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi füsunANK Mesajı Göster
Alıntı:
Aklıma da gelmedi değil hani, gerçekten bahçesimi var acaba ...

İftira bunlar, inanmayın!!!
Ya da şöyle diyeyim. Evet bir bahçem var. Ama 6 metrekare, tabanı beton, ve de üçüncü katta.

Eski 24-05-2013, 08:07   #614
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BAYÇALI Mesajı Göster
gilan yaptığın arjmanlar çok güzel olmuş püf noktaları bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkürler kırmızı muzun saksısı üstte verdiğin fotodaki gibi birazdaha açık renkte olsaydı
belki daha farklı bir hava katmış olabilirdi ama böylede güzel tabi senin kadar bu işlerden anlamıyorum nacizane fikrimdi bol çiçekli günler
Teşekkürler sevgili BAYÇALI. Saksı renginin aranjmanlara ne kadar etki ettiğini ben de yeni yeni fark ediyorum. Ben bitkiler çeşitliyken saksılar sade olsun diyerekten saksılarımın hepsini aynı seriden almıştım. 3 farklı şekildeler ama hepsi aynı renk ve desende. Aslında şimdi düşünüyorum da rengarenk seramik saksılar da başka bir güzel olabilirdi. Ama seramik saksı fiyatları inanılmaz, tek kötü yanı o.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Harika aranjmanlar, bayıldım. Gilan ben de geçen hafta işyerimin bahçesinde iki büyük saksıya bir sürü çiçek ekmiştm. Seninkiler kadar olmasa da hiç de fena değillerdi. Pazartesi işe geldiğimde saksıların yarısı boşaltılmıştı. Biri sanki açıkbüfeden yemek seçer gibi beğendiği çiçekleri seçip köküyle çıkarıp götürmüş. Daha hafif olan küçük saksılardaki çiçekleri de saksılarıyla almış.
Çok kötü olmuş Şimdi o insan o çiçekleri bir yerleri güzelleştirmek için kullanacak sözde. Kendi içindeki kötülüğü gizlemesine yetecek mi acaba çiçekler...
Acaba diyorum yeniden bir şeyler dikip yanına da "Bitkiler ilaçlanmıştır. Zehirlidir, dokunmayınız." gibi bir yazı/tabela koysan?

Eski 24-05-2013, 08:13   #615
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bu gün hamaratlık günümüz anlaşılan
Sen bir okul gibisin gilan'cığım, öğrenirken öğreten bir okul.

Sana şunu şöyle yap diyemiyorum, sen zaten deneyerek en güzel sonuca ulaşıyorsun.
Sadece küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum, nemesiadan tohum alacaksın diye bitkiyi yorma bence, geçmiş çiçeklerini buda ki yeni çiçeklerin gelmesi hızlansın.

Sezon bitmeden şu güzelim balkonun keyfini çıkarmaya başla artık.
Yanında gül lokumlu Türk kahvesi olan tepsiyi ne zaman göreceğiz
Keyif kısmına biraz daha zaman var Adalet ablacım. Bir yandan Acer arama çalışmalarım devam ediyor. Balkonda da şu an tek bir boş saksı kaldı ama yaklaşık 3 saksıyı doldurabilecek bitki var, ne yapacağım diye düşünüyorum kara kara.
Şu ekim dikim işlerini bir bitirebilirsem ilk iş balkonu bir yıkayıp adam etmem lazım. Sonra da fenerler, askılı süsler, dekorasyonlar... Bence senin, benim (cemo'yu da ekleyelim) bahçenin tadını çıkarmaktan anladığımız şey bahçede çalışmak zaten.
Ha ama Türk kahvemi içerim bak.

Eski 24-05-2013, 08:44   #616
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syuksek Mesajı Göster
Sevgili Gilan,
Çarpıcı-Doldurucu-Sarkıcı formülünde :
- Çarpıcı bir bitkimin olmadığını,
- Benzer 2 sardunyayı yanyana ekerek fazla doldurucu olduğunu,
- Beyaz alisyumun sarkmak yerine yukarı büyüyüp başka bir doldurucu olduğunu sayende görmüş oldum....

Ben aslında daha önce senin sayfanda gördüğüm bir güzelliği gerçekleştirmek istemiştim...
Ama çiçekler arası kontrast, saksı ve çiçek renk uyumuna dikkat etmemişim...

Şu düzenlemen de çok güzeldi...
Bir mühendis olarak bu kadar dikkatli sanatçı ve estetik bakış açından dolayı ayrıca tebrik ederim.
Balkonun son halini iple çekiyorum.

Ayrıca Agaphantusları da balkonunda görmeyi çok isterim

Sevgilerimle...
Agaphantus için maalesef hiç yerim yok. Balkonda adım atacak yer kalmama durumunu yaşamaya çoktan başladım. Eğer bir parça yer uydurabilirsem ilk aklımda kalanlar sundavilla ve Raspberry Shortcake frambuaz!

Bu aranjman tartışması benim için de çok aydınlatıcı oluyor. Her farklı göz farklı bir şey görüyor, hepimiz öğreniyoruz.

Bu arada genelde en az 2, mümkünse 3 farklı doldurucu kullanılması öneriliyor. Hatta şuradaki gibi abartanlar da var: http://homeideamaker.com/wp-content/...f17bf3dbae.jpg
Ama evet belki sardunyalar fazla benzer kalmış olabilir. Bitkilerin yaprak, şekil ve renk açısından bakıldığında bu kıstasların en az birinde uyum, en az birinde de kontrast yaratmaları lazım.

Bu seneki düzenlemelerimde ben de çarpıcı konusunu tam yerine getiremedim. Aslında sorun şu: Tek amaç güzel bir aranjman yaratmak olsa sadece ona odaklı bitkiler alarak çok güzel kombinasyonlar yapılabilir. Bu durumda alınan bitkilerin bir kısmı kendi başına aslında çok özelliği olmayan ama diğer bitkileri tamamlayan özellikte, sade bitkiler olur. Ama ben her birini ayrı ayrı nedenlerle beğendiğim çeşitli bitkileri bir kombinasyonda bir araya getirmeye çalışıyorum, işte o çok zor. :/ Aslında kendimi durdurmam lazım ama bir çiçekçiye girdiğimde aklımı kaybediyorum işte.

Mesela şu aranjmana şu fotoğraftaki çarpıcı bayağı yakışırdı belki de...
Bakalım belki arkadaki sardunya boylanırsa çarpıcı görevini üstlenebilir...

Eski 24-05-2013, 09:39   #617
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Çarpıcı-Doldurucu-Sarkıcı
Hımmm...

Uzun zamandır aklımda yoktu, heveslendirdin beni.
Yaylaya göçtüğümde elimdekilere bir göz atayım bakalım neler çıkarabiliyorum.
Önce fotoğrafları çeker senin fikrini alırım, sonra deneye yanıla doğru kombinasyonu buluruz.

Aslında zor iş bu, renk uyumu, görsellik, bitkilerin aynı ortamdan hoşlanması, su ve besin ihtiyaçlarının aynı olması ve daha aklıma gelmeyen bi sürü şey.

İlk düzenleme çok hoş görüne bilir ama bitkiler geliştikçe nasıl olur merak ediyorum

gilan, tturt, syuksek ve 3 kişi beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 12:53   #618
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sevgili Dilan,

Yine döktürmüşşsün. Her şey çok keyifli görünüyor. Her bitki yerli yerine yerleştiğinde balkonun yine mükemmel olacak. Ellerine sağlık.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 23:30   #619
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Çok sağ olun sevgili tturt. Az kaldı, yakında dikimleri bitirip balkonun elini yüzünü düzeltmeye başlarım.

Ben de ne zamandır sizin bahçe sayfanıza giremedim. Biraz genişce bir zaman olsa da rahat rahat kıştan itibaren okusam diye diye erteliyorum ne zamandır.
Bu haftasonu bir fırsat yakalarım artık umarım.

Eski 26-05-2013, 09:10   #620
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bugün biraz da sebzelerimden bahsedelim.
Bu balkonda sebze olayını biraz abarttım. Madem güneşimiz de yerimiz de var, 4 tane oldukça oldukça büyük uzun saksıyı sebze bahçesi olarak atadım. 2 tanesi geçen seneden vardı, 2'sini de bu sene aldım.

En sağdakinde 2 adet salkım domates var. Birisi 'Sweet Million' varyetesi tatlı kırmızı çeri, diğeri de siyah çeri. Bunlar boyumu geçti bile. Yakında balkondan aşağı doğru sarkmaya geçecekler sanırım.

Hemen yanındaki diğer saksıda ise bir adet Roma domatesi, bir adet de tatlı biber (Costa Rican Sweet Hybrid). Roma domatesi fazla çekirdek içermediği için pişirmeye iyi gelen, özellikle domates sosu yapmak için çok uygun bir türmüş.

Name:  2013-05-23 19.55.31.jpg
Views: 883
Size:  64.3 KB

Siyah çeriler geliyor.

Name:  2013-05-25 11.57.56.jpg
Views: 807
Size:  49.4 KB

Bunlar da uzun, oval şekilli Roma domatesleri.

Name:  2013-05-18 17.17.18.jpg
Views: 863
Size:  46.2 KB

Biber de yolda.
Bir sürü de tomurcuğu var.

Name:  2013-05-25 11.57.47.jpg
Views: 867
Size:  51.5 KB

Koltuk alma işlemi sırasında budadığım dallardan bazılarını öylece toprağa sokmuştum. Hiçbir şey yapmadan hemen köklendiler. Bu yöntemle sonsuz domates üretilebilir. Ama yer sorunundan dolayı ne yapacağım bilmiyorum. Düzgün saksılarım bitti ama diktiğim bitkilerden boşalan bir kaç saksı var, sanırım onlara dikip gittikleri yere kadar idare edeceğim.

Name:  2013-05-19 11.03.06.jpg
Views: 790
Size:  63.3 KB

Eski 26-05-2013, 09:20   #621
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

3. saksıda şu an bir kabak var. Yanına bir de eğer büyüyebilirse patlıcan gelecek.

Name:  2013-05-23 19.56.21.jpg
Views: 936
Size:  54.8 KB

Kabağım ilk çiçeğini açmak üzereyken çok sevinmiş, kamerada anneme göstermiştim. Ben kabağım olacak diye sevinirken annem dedi ki 'Onlar erkek çiçekler' Sebze konusunda ne kadar acemi olduğumu buradan anlamışsınızdır.
Kabak çiçeği çok güzel. Dolma mı yapsam?

Name:  2013-05-22 08.30.41.jpg
Views: 822
Size:  40.0 KB

Sonunda gerçekten kabağım geliyor. Bu tombul olan dişi olmalı.

Name:  2013-05-25 11.56.23.jpg
Views: 816
Size:  48.3 KB

Bunlar da büyümemekte ısrar eden patlıcan fideleri.
Bir konuda anlaşamadık ama sorun ne anlamadım. Yoksa patlıcan hep yavaş büyüyen bir şey midir? Bir ayda 2 yaprak falan çıkardı sanırım...

Name:  2013-05-23 19.53.49.jpg
Views: 817
Size:  70.2 KB

Eski 26-05-2013, 09:25   #622
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Son saksı da aromatik bitkiler bahçesi.
Maydonoz, mor fesleğen ve oregano (mercanköşk).

Name:  2013-05-19 11.03.37.jpg
Views: 1038
Size:  68.4 KB

Fesleğenlerin duvar dibinde olan tarafı daha az güneş alıyor. Tam olarak aldıkları güneş miktarına göre boy sırasına dizilmişler. Çok komik. Ara ara saksının önünü arkasına getirmeyi düşünüyorum.

Name:  2013-05-23 19.52.42.jpg
Views: 835
Size:  66.4 KB

Eski 26-05-2013, 09:28   #623
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Hercailerin sıcak havadan formları bozulmuştu. Üstüne bir de yoğun olarak küllemeye yakalandılar. Diğer bitkilere de yayılmasını önlemek için sökmek zorunda kaldım.
Güzel zamanlarından bir kare:

Name:  2013-05-09 08.52.50.jpg
Views: 927
Size:  62.0 KB

Eski 26-05-2013, 09:29   #624
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Delosperma Mesa Verde çiçeğini gösterdi.

Name:  2013-05-11 12.02.15.jpg
Views: 818
Size:  53.0 KB

İkisini bir taş saksıya diktim.

Name:  2013-05-21 09.12.25.jpg
Views: 815
Size:  70.0 KB

Pembe ile de yanyana yakıştılar.

Name:  2013-05-25 13.23.06.jpg
Views: 799
Size:  51.6 KB

Eski 26-05-2013, 09:34   #625
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Küçük taş saksıya da altın oxalis'i diktim. Normalde biraz daha pembemsi renkli olmalı. Ya güneş fazla geldi, ya da strese girdi. Koltuğun altına doğru çektim, bakalım kendine gelecek mi...

Oxalis spiralis 'aurea'

Name:  2013-05-21 09.12.55.jpg
Views: 912
Size:  63.7 KB

Eski 26-05-2013, 09:36   #626
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Mor bacopa'yı yine geçen seneden kalan küçük turkuaz seramik saksıya diktim. Balkona bir sehpa koyunca onun üzerine koymayı düşünüyorum.

Name:  2013-05-14 07.56.52.jpg
Views: 1049
Size:  64.4 KB

Eski 26-05-2013, 09:38   #627
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Anagellis monelli çiçeğini gösterdi. Çok dolgun bir mavi tonu var.
Ama henüz çiçeklenmesi çok yoğun değil.

Name:  2013-05-18 17.26.35.jpg
Views: 787
Size:  31.2 KB

Name:  2013-05-18 17.27.09.jpg
Views: 778
Size:  60.2 KB

Eski 26-05-2013, 09:43   #628
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ve son olarak kırmızı muz yerini sevdi gibi. Yeni yapraklar çıkarıyor.
Calibrachoa'lar da biraz sıcak hava ve güneş görsünler yeter, onlardan renklisi yok. Sıcağa resmen bayılıyorlar. Havanın 30 derece olduğu günler 20 derece olan günlere göre bariz çok daha keyifliler. Yeter ki suları olsun. Suyu da seviyorlar.

Name:  2013-05-19 11.05.48.jpg
Views: 912
Size:  58.2 KB

Name:  2013-05-19 11.05.30.jpg
Views: 805
Size:  67.6 KB

Eski 26-05-2013, 13:29   #629
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Ve bu da şu an için hazırlaması biten son aranjman:

Şu an çok güzel görünmüyor. Ama cosmoslar daha bol çiçeklenince ve de sağ öndeki prenses çiçeği de pespembe çiçeklere bürünüce daha güzel görünecek. Siyah patates sarmaşığı da canı isterse mor çiçekler açıyor, o da olursa daha da güzel olur.

Çarpıcı:
- Colocasia esculenta 'Black Magic' (Siyah fil kulağı)

Doldurucu:
- Cosmos (beyaz, açık pembe, koyu pembe)

Sarkıcı:
- Ipomoea batatas 'Blackie' (siyah tatlı patates sarmaşığı)
- Centradenia floribunda

Eklenti 408150

Bu saksı da sorun çıkarsa , özellikle cosmos'lar yerlerinden memnun
kalmazlar ise , patates sarmaşıklarının arasına altın renkli oxalis de hoş
durabilir diye düşündüm ....rengi çok güzel.

Muz ağacının olduğu saksıyı çok beğendiğimi tekrarlamadan geçemiycem.
Özellikle muz'un gövde kısmı da çok güzel değil mi

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 21:29   #630
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
genel bir görüntü de alabilir miyiz?
ya da bir sağdan bir soldan

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024