agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni13658Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2013, 20:57   #391
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelim Mesajı Göster
Nilgün hanım olmasaydı hayaller hayallerde kalacaktı.. üyelerden sayın Ildır'ı bile bu konuda rahatsız ettim.. Sağolsun, o da Ege Üniversitesinin botanik bahçesine giderse benim için bakacağını söylemişti.. ) şuan çok mutluyum.. sağ salim ulaşsın inşallah bana..
Evet nilgün abla sayesinde kavuşacaksın sibel abla menekşene Rahatsızlık olur mu ablacım bu sitede herkes paylaşımdan birileri için bişeyler yapmaktan mutluluk duyuyodur eminim

Bende şuan bi çiçek için tabiri caizse tırmalanıyorum kimleri rahatsız etsem acaba birilerinde var mıdır ki İlk aklıma nilgün abla geldi hem varsa elden alma şansım da var diye acaba sayfama resmini eklesem sorun olur mu belki bi olan çıkar da bana göndermek ister

sibelim ve GÜLSEN_ beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 20:59   #392
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Ne çiçeği söyle bakem.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 21:08   #393
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Bak nilgün ablacım arayıp taradığım çiçek bu biz ana yüreği diyoruz önceden tenekelerde olurdu ananemde, akrabalardan tanıdıklardan sormadığım kalmadı ama kimsede yokmuş artık. Hayallerimi süsleyen hatta çoğu zaman rüyalarıma giren ana yüreği bu (peperomia caperata)

Name:  pepe.jpg
Views: 7396
Size:  72.2 KB

Name:  ppe.jpg
Views: 2735
Size:  52.7 KB

Name:  ppp.jpg
Views: 1952
Size:  53.3 KB

Düzenleyen bay tömürcek : 10-01-2013 saat 21:30
Eski 09-01-2013, 21:10   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
İlk defa görüyorum ama aklıma kaydettim.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 21:14   #395
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
İlk defa görüyorum ama aklıma kaydettim.
Çok teşekkür ederim ablacım inşallah biyerlerden çıkıp beni bulur bu güzellik Çiçekleri de ayrı bi görsel şölen zaten el gibi aynı Bazı köylerde de kaynana eli diyolar dikenli falan da değil ama

Eski 09-01-2013, 21:53   #396
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
bunu yakın zamanda nerde gördüm acaba yapımarket mi yoksa sera mı... büyük ihtimal yapımarketlerde bulunur ... görürsem aklımdasın

sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 22:25   #397
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
bunu yakın zamanda nerde gördüm acaba yapımarket mi yoksa sera mı... büyük ihtimal yapımarketlerde bulunur ... görürsem aklımdasın
Çok teşekkür ederim sibel ablacım düşünmen bile yeterli Ama görürsen biyerlerde benim için alır mısın ablacım burda hiç biyerde bulamadım ücretiydi cartıydı curtuydu onları aramızda hallederiz sibel abla yeterki sahip olayım bu çiçeğe

tuya ve sibelim beğendi.
Eski 09-01-2013, 23:45   #398
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bay Tömürcek, 393 nolu mesajdaki çiçeği ben de ilk kez görüyorum. Şirin birşey. İlk bakışta sıklameni andırıyor, diğer resimlerde açan çiçeği de (sadece çiçek kısmı) akşam sefasına benziyor. Muhtemelen sıklamenle alakası da yoktur, benim benzetme kabiliyetim sağolsun

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 23:57   #399
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Gerçekten harika bir şeymiş bu bitki. Bayıldım.
İlk kez gördüm çok şirin bir bitkiymiş. İnşallah Allah nasip eder de en kısa zamanda sahip olursun kardeşim.
Cymbelina'nın benzetmesine katılıyorum. Sıklemene benziyor biraz. Belki uzaktan akrabasıdır.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 01:19   #400
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Sevgılı Cymbelına..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Bay Tömürcek, 393 nolu mesajdaki çiçeği ben de ilk kez görüyorum. Şirin birşey. İlk bakışta sıklameni andırıyor, diğer resimlerde açan çiçeği de (sadece çiçek kısmı) akşam sefasına benziyor. Muhtemelen sıklamenle alakası da yoktur, benim benzetme kabiliyetim sağolsun
Bitkiler konusunda cok derın bilgi sahıbı degılım ama Begonya nın benzeri bir tur dıye bılıyorum..Siklamen soganlı bu ıse rex begonya turu buyuyen ve koklenen bır ture benzıyor.. Hemen araştırmaya başlayalım bakalım...

Cymbelina beğendi.
ıldır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 01:28   #401
Ağaç Dostu

Sevgili Sibelim...

Alıntı:
Nilgün hanım olmasaydı hayaller hayallerde kalacaktı.. üyelerden sayın Ildır'ı bile bu konuda rahatsız ettim.. Sağolsun, o da Ege Üniversitesinin botanik bahçesine giderse benim için bakacağını söylemişti.. ) şuan çok mutluyum.. sağ salim ulaşsın inşallah bana..
Rahatsızlık ne demek..Elimizden geldıkten sonra... Dünyada bır tek ölüme çare yok.. Kim bulursa nerede bulursa paylasacak degılmı burada...Lütfen aklınıza getırmeyın rahatsızlık zorluk gıbı kelımelerı...

sibelim beğendi.
Eski 10-01-2013, 01:32   #402
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın Ildır, inanın çok şaşırdım, hiç aklıma gelmezdi begonya olacağı Ben de çok uzman değilim neticede, ancak oldukça benzettim sıklamene, özellikle çiçek sapları vb. açısından. Rex begonyayı ise burada duydum, hatta çok ilginç gelmişti ismi, "Rex" kral anlamına da geliyor diye biliyorum, neden öyle denmiş diye bakmıştım. Onun resimleriyle de burada karşılaştım

Tömürcek, siz bir de hazır bahsi açılmışken Rex begonyanın ilginç yapraklarını inceleyin o halde, beğenebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bazi linkler ekliyorum, yeni mesaj yazmaya üşendim

İlk linkte 852. ve 854. mesajlara dikkat, sanırım aynısı.

Bu bitkinin, çiçeğin adı nerdir? (öğrendiklerini yazmayanlar)

Peperomia caperata

http://www.bahcenet.com/zumrut-dalga...-caperata.html

Düzenleyen Cymbelina : 10-01-2013 saat 04:10 Neden: ilave
Eski 10-01-2013, 10:47   #403
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Bence de sıklamenle alakası yoktur çünkülümün sıklamen yumrulu oluyo Sizin benzetme kabiliyetinize göre hafif kaçmış sıklamen yani en azından yapraklar falan andırıyo ben sizden bi masal kahramanına ya da bi sanatçıya benzetmenizi umardım

Eski 10-01-2013, 10:49   #404
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Gerçekten harika bir şeymiş bu bitki. Bayıldım.
İlk kez gördüm çok şirin bir bitkiymiş. İnşallah Allah nasip eder de en kısa zamanda sahip olursun kardeşim.
Cymbelina'nın benzetmesine katılıyorum. Sıklemene benziyor biraz. Belki uzaktan akrabasıdır.
Ben de bayılıyorum bu çiçeğe ananemde teneke teneke olurdu eskiden kışın dolapların üstüne koyar sarkıtırdı Amin inşallah biyerlerden bulabilirim bu çiçeği

Eski 10-01-2013, 10:52   #405
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
İnceledim linkleri kırmızı yapraklı olan başka bir çeşidi bana sadece klasiği olsa yeter çünkü ben ondan istiyorum inşallaaaahh kısa zamanda nasip eder Allah bundan bana

Cymbelina beğendi.
Eski 10-01-2013, 10:57   #406
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:

Tömürcek, siz bir de hazır bahsi açılmışken Rex begonyanın ilginç yapraklarını inceleyin o halde, beğenebilirsiniz diye düşünüyorum.
Rex begonyayı biliyorum çok hoşuma gidiyo ama adapazarındaki çiçekçilerde yok sorduğum çiçekçilerden çoğu adını bile bilmiyo Nasip kısmet meselesi artık nasibim varsa gelir bulur beni rex begonyada çünkü bazı şeyler için çok uğraşıyorum elde edemiyorum ama zaman geçiyo bakıyorum kendiliğinden gelip buluyo beni Annem hep der NASİPSE GELİR HİNTTEN YEMENDEN, NASİP DEĞİLSE NE GELİR ELDEN hayat felsefem

Eski 10-01-2013, 14:16   #407
Ağaç Dostu

Sayın Cymbelina..

Alıntı:
Sayın Ildır, inanın çok şaşırdım, hiç aklıma gelmezdi begonya olacağı Ben de çok uzman değilim neticede, ancak oldukça benzettim sıklamene, özellikle çiçek sapları vb. açısından. Rex begonyayı ise burada duydum, hatta çok ilginç gelmişti ismi, "Rex" kral anlamına da geliyor diye biliyorum, neden öyle denmiş diye bakmıştım. Onun resimleriyle de burada karşılaştım

Bazi linkler ekliyorum, yeni mesaj yazmaya üşendim

İlk linkte 852. ve 854. mesajlara dikkat, sanırım aynısı.

Bu bitkinin, çiçeğin adı nerdir? (öğrendiklerini yazmayanlar)

Peperomia caperata

Zümrüt Dalgası (Peperomia caperata) | Bahçe Bitkileri Bahce Peyzaj Süs Bitkileri Organik Tarım Ziraat
Evet arkadaşım cıcegi bulmussun.. Sadece yaprak rengı farklı..Ben okul yıllarındayken evımızde vardı.. oradan hatırlıyorum..İzmir de Hatay pazarında sonbahar basında satılıyordu.. görmüstüm..Bay Tömurcek o zamana kadar bulamazsa baharda alır gönderırım..Yeterkı istesin...

YeniBON beğendi.
Eski 10-01-2013, 14:23   #408
Ağaç Dostu

Bay Tömurcek..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Rex begonyayı biliyorum çok hoşuma gidiyo ama adapazarındaki çiçekçilerde yok sorduğum çiçekçilerden çoğu adını bile bilmiyo Nasip kısmet meselesi artık nasibim varsa gelir bulur beni rex begonyada çünkü bazı şeyler için çok uğraşıyorum elde edemiyorum ama zaman geçiyo bakıyorum kendiliğinden gelip buluyo beni Annem hep der NASİPSE GELİR HİNTTEN YEMENDEN, NASİP DEĞİLSE NE GELİR ELDEN hayat felsefem
Bugun benım cıceklerımı aldıgım pazarın gunu .. Telefonla hem rex begonya hemde cok ıstedıgın peperomia yı sordum.. Kış nedenıyle satıs yapamadıklarını ama bahara ıkısınıde getıreceklerını söyledıler.. ee bahara ne kaldıkı..yeterki saglıkla ulasalım..en azından satan bır cıcekcı bulduk degılmi.....

Eski 10-01-2013, 14:35   #409
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ıldır Mesajı Göster
Bugun benım cıceklerımı aldıgım pazarın gunu .. Telefonla hem rex begonya hemde cok ıstedıgın peperomia yı sordum.. Kış nedenıyle satıs yapamadıklarını ama bahara ıkısınıde getıreceklerını söyledıler.. ee bahara ne kaldıkı..yeterki saglıkla ulasalım..en azından satan bır cıcekcı bulduk degılmi.....
Sayın ıldır size nekadar teşekkür etsem azdır çok candan yürekten bi insansınız Şuan sizden gördüğüm muamele sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi içten ve yakın Evet dediğiniz gibi bahara kaldı 2 3 ay anlamadan geçer ve bende inşallah sayenizde çiçeklerime kavuşurum Gerçekten size yürekten teşekkür ederim sayın ıldır çok mutlu ettiniz beni Allah gönlünüze göre versin Saygılarımla iyi günler

Eski 10-01-2013, 14:44   #410
Ağaç Dostu

Sevgılı tömurcek..

Alıntı:
Sayın ıldır size nekadar teşekkür etsem azdır çok candan yürekten bi insansınız Şuan sizden gördüğüm muamele sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi içten ve yakın Evet dediğiniz gibi bahara kaldı 2 3 ay anlamadan geçer ve bende inşallah sayenizde çiçeklerime kavuşurum Gerçekten size yürekten teşekkür ederim sayın ıldır çok mutlu ettiniz beni Allah gönlünüze göre versin Saygılarımla iyi günler
Ne demek arkadasım..Bizler burada cıcegı buruşunca üzülen tek bır dal için hayaller kuran sabah kalkınca önce pencere önundekı canlılarına gunaydın dıyen insanlarız..Bir saksı cıcege kavusmak bızde ablaya kardese kavusmakla es deger..Ben sızın yana yıkıla cıcek aradıgınızı duyupta arastırmazmıyım..Benimde aradıgım özledıgım renkler kokular var.. hanı ne derler damdan düsenin halini damdan düsen bilir..Hafta sonu musaıt olursa çiçek seralarınıda dolaşmak istiyorum.. bulursam onumuzdekı haftaya bulamazsam bahara cıcekler sendedır arkadasım.. merak etme..

Eski 10-01-2013, 14:45   #411
Ağaç Dostu

Alıntı:
Allah hepımızın gönlüne göre versin...

Eski 10-01-2013, 15:53   #412
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ıldır Mesajı Göster
Ne demek arkadasım..Bizler burada cıcegı buruşunca üzülen tek bır dal için hayaller kuran sabah kalkınca önce pencere önundekı canlılarına gunaydın dıyen insanlarız..Bir saksı cıcege kavusmak bızde ablaya kardese kavusmakla es deger..Ben sızın yana yıkıla cıcek aradıgınızı duyupta arastırmazmıyım..Benimde aradıgım özledıgım renkler kokular var.. hanı ne derler damdan düsenin halini damdan düsen bilir..Hafta sonu musaıt olursa çiçek seralarınıda dolaşmak istiyorum.. bulursam onumuzdekı haftaya bulamazsam bahara cıcekler sendedır arkadasım.. merak etme..
Gerçekten öyle güzel tanımlamışsınız ki tek kelimeyle harika ağzınıza yüreğinize sağlık Sizi bu kadar zahmete sokmak istemem lütfen elinize geçtiği zaman gönderin ben beklerim sırf benim için sağda solda çiçek aramayın olur mu

Gerçekten bu çiçeklere ulaşabileceğimi bilmek bile yetti bana Allah razı olsun sizden siz beni sevindirdiniz Allah'ta sizi sevindirsin şuan sizde damdan düşmüş biri olarak duygularımı çok iyi anlamışsınızdır yeni bi çiçeğe özellikle de aylardır aradığım bir çiçeğe kavuşmanın heyecanlı bekleyişini çok iyi bildiğiniz için beni en iyi şekilde anladığınızdan eminim tekrar tekrar teşekkür ederim güzel haberlerinizi beklicem

ıldır beğendi.
Eski 10-01-2013, 17:19   #413
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Eee şimdi sonuç ne ama?

Bu peperoni midir pepe bilmem ne çiçeği Rex begonya türüne veya normal begonya türüne giriyor mu girmiyor mu? Ben verdiğim linklerde öyle bir bilgi göremedim. Tömürcek her zamanki gibi bir mesele atıp ortaya kaçtın, bir de bana laf yetiştiriyorsun yok sıklamenin kökü şöyle yumrulu böyle eciş bücüş diye Aynı üzüldüğün menekşelerin olayına döndü

Eski 10-01-2013, 18:45   #414
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Eee şimdi sonuç ne ama?

Bu peperoni midir pepe bilmem ne çiçeği Rex begonya türüne veya normal begonya türüne giriyor mu girmiyor mu? Ben verdiğim linklerde öyle bir bilgi göremedim. Tömürcek her zamanki gibi bir mesele atıp ortaya kaçtın, bir de bana laf yetiştiriyorsun yok sıklamenin kökü şöyle yumrulu böyle eciş bücüş diye Aynı üzüldüğün menekşelerin olayına döndü
Amaniiinn gabak gene beni patlayıvedi Ama ben araştırmadım ıldır araştımaya koyuluyorum dedi ben sadece fikrimi söyledim sıklamen çeşidi değildir sıklamen yumrulu oluyo dedim Yani konuyu atıp kaçmadım buralardayım dediğimin arkasındayım bence de yaprak begonyalarla akraba yani hiç akrabalık bile olmasa illa bi kız alıp kız vermişlikleri vardır tanıdık oldukları kesin yani fikrimce

Eski 10-01-2013, 18:49   #415
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Bakın mesela bununla akrabalığı olduğunu düşünüyorum Yaprak begonya bu netten alıntı

Name:  begonya.jpg
Views: 1385
Size:  7.6 KB

yeşilkolik beğendi.
Eski 10-01-2013, 19:05   #416
Ağaç Dostu

Alıntı:
Amaniiinn gabak gene beni patlayıvedi Ama ben araştırmadım ıldır araştımaya koyuluyorum dedi ben sadece fikrimi söyledim sıklamen çeşidi değildir sıklamen yumrulu oluyo dedim Yani konuyu atıp kaçmadım buralardayım dediğimin arkasındayım bence de yaprak begonyalarla akraba yani hiç akrabalık bile olmasa illa bi kız alıp kız vermişlikleri vardır tanıdık oldukları kesin yani fikrimce
Arkadaslar kısa sure arastırdım..Begonya turu degıl. Tropikal bölgelerde yetişiyor..Bibergiller familyasından .(ne alaka anlamadım ama )Kapalı tohumlu bıtkıler sınıfından.Nemden hoslanıyor. Yazları yapragına su fışkırtmak gerekıyor... 7-8 ayrı rengı var.. Alacalısı değişik..Aydınlık dogrudan gunes almayan yerlerı sevıyor..Çelikle cogaltılıyor.. şimdilik bu kadar.. yine yazarım....

Eski 10-01-2013, 19:11   #417
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Teşekkürler Sayın Ildır

Siz de yazmasanız bu Tömürcek daha bıdı bıdı bana çemkirecekti, çan çan çan, bu ne canım pabuç kadar dil? Hala büyüğüne cevap veriyor Sonra bir de ağlardı gene, kıyamaz üzülürdük

Bu peperonimia mıdır nedir herkesi birbirine düşürdü, bakar mısınız şu işe? Demek bibermiş, pepper - pepe olayı onu mu işaret ediyor acep?

Neyse, ben teşhisimi baştan koydum, artık benim için sıklamen türüdür o

Eski 10-01-2013, 21:11   #418
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler Sayın Ildır

Siz de yazmasanız bu Tömürcek daha bıdı bıdı bana çemkirecekti:, çan çan çan, bu ne canım pabuç kadar dil? Hala büyüğüne cevap veriyor Sonra bir de ağlardı gene, kıyamaz üzülürdük

Bu peperonimia mıdır nedir herkesi birbirine düşürdü, bakar mısınız şu işe? Demek bibermiş, pepper - pepe olayı onu mu işaret ediyor acep?

Neyse, ben teşhisimi baştan koydum, artık benim için sıklamen türüdür o
Yaa ben çemkirmedim kii Bu cymbelina abla beni dövecek sayın site sakinleri lütfen birinizin arkasına saklanıyım Ben büyüğüme terbiyesiz cevap vermedim ki yetişin sataşma vaaaarrrr Hem bişey olursa ağlarım salya sümük affedersiniz beni küçüküm ben sahip çıkın bana Ya yine mi ortalığı karıştırdım ben çiçeğim kimi birbirine düşürdü ki cymbelina ablayı bana düşürdü bu da olağan bişey yani pepe nin suçu yok

Eski 10-01-2013, 21:17   #419
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

enes senin aradığının adı bu değil mi bir bak görsellerine peperomia carperata

Eski 10-01-2013, 21:19   #420
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Peperomia Carperata
Yaprakları yuvarlak, büyük, etli ve tüylüdür.Yapraklarının ortası yeşil-beyaz çizgili şekildedir.Gelişme döneminde 18-23oC, kışın 15oC sıcaklığa gereksinim gösterir.
Yarı aydınlık, ama doğrudan güneş ışığı almayan yerleri sever. Yazın toprağı devamlı nemli tutulmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir.Kışın ise saksı toprağı aşırı sulanmamalıdır.Bitki düz-uzun kadifemsi bir tohum çiçeği verir.
Üretilmesi çelikle olur. Aranjman yapımında sık kullanılan bir bitkidir.Saksı değişimi her yıl ilkbaharda yapılır.
hakkında bulduklarımda bunlar

YeniBON ve ıldır beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024