agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2010, 13:47   #661
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sevgili aer,

bende bu yıl ilk kez tohumdan çilek üretmeye çalıştım. Yani bu çilek işinin acemisi sayılırım. Isırgan otuna gerçekten çok benziyor ama bunların yapraklarının görüntüsü, tıpkı çilek meyvasının tohumlu yüzeyine benziyor. Isırgan otunu inceliyorum, onun yapraklarında ise böyle bir benzerlik yok. Biraz daha büyüsünler belli olur ne olacakları.

Eğer ısırgan otu çıkarlarsa, büyük bir hışımla, tavaya biraz yağ koyup, 2 yumurta kırar ve ısırganları doğrayıp, pişirip yerim!!!!!. O kadar baktık, suladık, besledik, bari ziyan olmasınlar!!!. Kalan tohumları tekrar çimlendirmeye alırım. (Tabi ısırganotu tohumu değillerse).

Neyse'ki yediveren cinsi çileklerim var, onlarla idare ederim artık.

Bunlarda yediveren cinsi çilekler. İlk fotoğrafı 20 mart civarı, fideleri ektikten bir kaç gün sonra çekmiştim. Bunları kendim üretmedim, hazır fide halinde aldım. 2.ci fotoğrafı dün çektim.

Her iki fotoğraf, aynı tenekede'ki, aynı çileğin fotoğrafı. Aralarında 25-28 gün kadar fark var.

Eklenen Resimler

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 19:08   #662
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
822 Nolu mesajda ki fotoğraflar belki çilek çekirdeğinden olabilir, çilekler yabanlaşınca yaprakları küçülüp buna benzer durum alıyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 20:00   #663
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Şimdi sıra beyaz çilek fidesi bulmakta.
http://www.cukurovaturk.com/?sayfa=h...1&haberno=4922

Eski 14-04-2010, 11:24   #664
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Çileğin olganlışmış üzerindeki küçük küçük çekirdekler tohumu mu arkadaşlar ?

burakoz27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 13:04   #665
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
çileğin üzerindeki o küçük çekirdekler tohumdur, zaten çilek meyve olmayıp tohumları üzerinde tutan kütledir.
ama o küçük çekirdeklerden fide üretemeyebilirsiniz, çünkü o ortamı oluşturabileceğinizi zannetmiyorum.
çilek yetiştirmenin en kolay yolu fideden üretimdir.
kolay gelsin

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 17:08   #666
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sn. nariçi, beyaz çilek çok ilginç'miş. Görüntüsü başka, tadı başka.

Toprak tv'de geçenlerde japon armutu isimli bir meyve tanıtımı izlemiştim. Aynı anda bir kaç değişik meyvenin tadı var, diye konuşuyorlardı. Ülkemizde'de üretilmeye başlanmış. Umarım beyaz çileği tedarik edebilirsiniz. İlginç ve sevimli bir görüntüsü var. Sanki -albino- gibi.

Eski 15-04-2010, 11:48   #667
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
çileğin üzerindeki o küçük çekirdekler tohumdur, zaten çilek meyve olmayıp tohumları üzerinde tutan kütledir.
ama o küçük çekirdeklerden fide üretemeyebilirsiniz, çünkü o ortamı oluşturabileceğinizi zannetmiyorum.
çilek yetiştirmenin en kolay yolu fideden üretimdir.
kolay gelsin

Yardımcı olursanız belki o uygun ortamı sağlayabilirim ön yargılı olmayın

Eski 16-04-2010, 13:08   #668
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sn. burakoz,

Biz amatörlerin TOHUMDAN çilek üretmemiz zor ve zahmetli. Amacımız evimizin bir köşesinde çilek yetiştirmek ise, en mantıklı ve en kolay yolu fide halinde alıp yetiştirmek. Sanırım selim bey bunu anlatmaya çalışıyor'ki, çok haklı.

Çünki ben 6-7 önce tohumdan çilek üretmeyi düşündüğümde, yaptığım araştımalarda şunu gördüm. Tohumdan üretme olayını, bu işin uzmanları ISLAH etme amacıyla kullanıyorlar. Yani tohumdan üretim, daha çok ıslah etme çalışmaları için kullanılıyor.

Ben zorluğunu bildiğim halde, sadece denemek için ektim. İnternet'ten bir çok çiçek ve sebze tohumu ısmarladığımda, bu çilek tohumlarını görünce -bari bunları'da deneyeyim- diye karar verdim. Galiba sizde benim gibi denemek istiyorsunuz. Denemekten zarar gelmez. belki acemi şansımız tutar.

Bu arada bir önceki mesajınızda -çileğimi kış aylarında, ılık, sabit sıcaklıkta sakladım- diye yazmışsınız. Bu işin uzmanı olan sn. selahattin bey ve sn. nariçi gibi büyüklerimiz, kış aylarında çileğin üşümesinin, gelişimi için yararlı olduğunu anlatırlar.

Eski 16-04-2010, 13:52   #669
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
yeni diktiğim çilekler

iki günlük diktiğim çilekler yeni yeni kendilerine geldiler bahçede çok hoş bi görüntü olacak

Eklenen Resimler

aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 16:42   #670
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Aliosmankuresir
Her iki uygulamada çok akıllıca. Gerek üç katlı küçülen kap modeli ve gerekse bidon modeli ilginç fikirler. Ellerinize sağlık.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 16:50   #671
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

sayın dönmez
evet çok güzel oldular sadece keşke o kapları değişik renklerde boyasaydım diyorum o zaman daha da gösterecekti kendini. şu anda bile köyde komşular geliyor her gelen çok çok güzel olmuş diyor

Eski 16-04-2010, 16:52   #672
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Güzel bir görünüm için çileklere çaktırmadan plastik boya ile boyayabilirsiniz. Daha hoş görünür.

Düzenleyen k_donmez : 16-04-2010 saat 19:45 Neden: harf hatası
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 16:55   #673
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Alimünyom folya ile kaplayabilirsiniz aliosman bey. Ben saksılarımı onunla kaplıyacağım. Böylece hem görüntüsü güzel olur, hem'de yaz sıcaklarında faydası olur. Milyoncudan 5 adet folyo alsanız yeter ( 5 tl. tutuyor).

Eski 16-04-2010, 17:07   #674
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Şimdi sıra beyaz çilek fidesi bulmakta.
http://www.cukurovaturk.com/?sayfa=h...1&haberno=4922
Acaba latincesi nedir sanırım türkiyede fide olarak kolay kolay bulamayız.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 17:23   #675
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ç. Ü. araştırdıklarına göre, onlarda olabilir.

Eski 16-04-2010, 19:49   #676
Ağaçsever

Sn Ayazkentli
Yazınız için çok teşekkür ederim. Ben burada fideyi çok geç elime geçiyor bu nedenle tohumla zamanında ekip çıkartmak amacıyla tohumla yetiştirme hakkında sayfalarda aramaktan bilgi toplamaktan yoruldum herkes tohumu unut olmaz olmaz olmaz demelerinden bana da acayip hırs geldi. Ama bugün tesadüf çilek fidesi satan bir yer buldum edindim sonunda annemle o kadar sevindik ki anlatamam mutluluğumuzu inşallah kışa doğru iyice sağa sola yayılır sizlerden kışın nasıl korunur bilgilerini alırım ve zamanında bol güzel meyveler alırım. Yorumlarınız için teşekkürler.
Foto ekleyecegim inşallah en kısa zamanda

Eski 16-04-2010, 21:44   #677
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

aslında ben onları topraksız için düşünmüştüm ama bitki besini gecikti boyun büküp durmasınlar diye tprakla buluşturup doyurdum karınlarını :d

Eski 16-04-2010, 21:59   #678
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 15
sayın aliosmankuresir,
çilek saksılarınız çok güzel gerçekten, çilekler olunca daha da güzel olur eminim.
saksı üzerleri için kendinden yapışkanlı folyolar satılıyor.Çiçek desenli,ahşap desenli.Yoğurt kaplarını saksı yaptığımda onlardan kullanıyorum.

Nergis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 22:18   #679
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Çilek fidemin ilk çileği, kızarmasını bekliyoruz ailecek, dışarıdan almıyoruz

Name:  DSCN9014.jpg
Views: 2970
Size:  52.6 KB

Neyseki ikinci çileğimiz de var

Name:  DSCN9017.jpg
Views: 2671
Size:  71.3 KB

Ortadaki yaprak yeni çıktı, çiçekler de var,umarım çileklerin devamıda gelir

Name:  DSCN9028.jpg
Views: 2822
Size:  46.7 KB

Eski 17-04-2010, 00:21   #680
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
nergis hanım daha önce çilek yetiştirdinimi bilmiyorum ama birşey sormak istiyorum
çileğinizde birsürü çiçek olmasına rağmen sadece 2 tane çilek var diğer çiçeklerde meyve olacakmı yoksa kuruyacakmı bu çilek normalde saksıda o kadar çilek vermemesi lazım sanırım ayrıca birşey daha sormak istiyorum altına naylon saman falan diyorlar sadece meyvenin altına olması yeterlimi bu yoksa saksının tamamını kapatmak gerekiyormu

coskunnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 12:06   #681
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Sayın coskunnn bey,
İlk defa çilek yetiştiriyorum.Hiç deneyimim yok.Yaprakları dökülen çiçeklerin ortası kızılımsı renkte belki de kurudular bilemiyorum bekliyorum.Fakat yeni çiçek tomurcukları var onlardan umutluyum.
Saman, çileklerin toprakla temasında çürümemesi için konuyor saman bulamadığım için kuru bir yaprağı çileğin altına koydum.

Eski 17-04-2010, 12:12   #682
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Naylon serme büyük Çilek seralarında, meyvelerin toprağa değip çürümesini, toprağın nem kaybını ve yabani otu önlemek için başvurulan yöntem. Bizim gibi amatörlerin bunu uygulamasına gerek yok. Zaten ufak saksıda büyüyen meyveler saksının kenarından aşağıya sarkacaktır. Oldu da sarkmadı, toprağa değiyor diyelim, toprağın üzerine biraz taş veya ağaç kabuğu veya saman sererek işinizi görürsünüz. Ayrıca şu askılı naylon saksılarda çok güzel çilek yetiştiğini söylemek isterim. Bulabilirseniz denemenizi tavsiye ederim.

Nergis Hanım, arkadan yenileri de gelecektir, yaprağı kızılımsı dediğiniz çiçeğin kurumuş yapraklarıdır, birini elinizle hafifçe alırsanız içinde büyümeye çalışan minicik meyve oluşumunu görebilirsiniz. Bol ürün dilerim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 12:22   #683
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Nergis hanım, o dediğiniz folyoyu aldım, bant şeklinde evet. Bugün yarın yaparım inşallah. İnek ve buzağılar kıskanıyor hep. Orada olunca mecbur onlara da zaman ayırıyorum.

Büyük bidon olan saksı altında alüvyal toprak var o bidondan sarkan filizler toprağa tutunacak sonra da yol almaya başlayacak. Bir yerde çilek şelalesi olacak
Sizin çileklerin sanki türü değişik benimkiler yediveren ve ufak tefek yaprakları filan. Acaba diyorum, daha havalar çok sıcak değil ondan mı ya da toprağı mı beğenmediler. İki yıllık eskitme koyun gübresiyle karışım yaptım halbuki.

Düzenleyen Sevilay : 18-04-2010 saat 23:00
Eski 17-04-2010, 12:38   #684
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Sayın limon,
evet birkaçtanesinde çilek yavruları var, diğerlerini anlayamadım.İyi dilekleriniz için teşekkürler...
Sayın aliosmankuresir,
çilek şelalenizin fotoğraflarından bizi mahrum etmeyin.Merakla bekliyoruz...

Eski 18-04-2010, 23:18   #685
Ağaçsever

simal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2010
1 metre boyunda 20 cm çapındaki silindir şeklindeki plastiğin yanlarından delikler açarak 6 adet fide diktim 1 fidede üste diktim dikey olarak yerleştirdim bahçeye büyürlerse görüntü çok hoş olur heralde.

simal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 21:53   #686
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
ben 40 lt sakyıya 4 adet çilek fidesi diktim ilk meyvesi artık kırmızılaşmaya başladı fakat meyvenin büyüklüğü başbarmağın tırnağı kadar pazarda satılan çileğin 3/1 i kadar bu meyve daha büyürmü ??
ayrıca nergis hanım ın çileğinin cinsi ne acaba

son ve en önemli sorum istanbulda olması beklenen kül yağmuru meselesi için balkondaki saksılarımızı içeri almalımıyız yok bişey olmaz aynı yerinde kalsınmı

şimdiden teşekkürler

coskunnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 10:20   #687
Yeni Üye

SilverRain's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2010
bu cilekten istiyorummmmmm

SilverRain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 12:27   #688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2010
bende 3 kök çilek fidesi diktim.. ilk önce çooook güzel 3 tane çilek oluştu.. onları afiyetl yedik.. ancak şimdi bi sorun var sanırım.. yeni oluşan çleklerin şekilleri yamuk yumuk, küçücükler ve çiçek oluşumundan sonra ortaları kuruyo.. silama hatası mı acaba.. 2 günde bir suluyorum güneşe çıkardım geçenlerde toprağı kupkuru oldu.. daha gölgede fazla nem mi istiyo bilemedim.. yardımcı olursanız sevinirim..,.

utarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 00:07   #689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
İyi geceler doga dostları bende amatörce bahçede çilekle uğraşıyorum geçen sene komşudan alıp diktiğim çilekler çok güzel geliştiler ama araları çok otlanmıştı temizlemesi cok zor oluyor otu alırken taze fideler kopa biliyor bende büyük seralar gibi yastık yaptım ve siyah naylonla kapladım aralardan actığım deliklere çilekleri ektim aklıma takılan konu şu bu çilekleri her sene tazelemek gerekirmi yoksa normal toptağa dikilmiş gibi yıllarca kalırmı bir kaç sorum daha var ama yarın çileklerin resmini ekleyince onlarıda sorayım teşekkürler

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 12:44   #690
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Çileğimiz kızardı, 1-2 gün içinde olgunlaşınca hasat toplamayı düşünüyoruz

Name:  DSCN9555.jpg
Views: 2613
Size:  36.5 KB

Çiçeklerin hepsi meyveye dönüşmedi ne yazık ki...kurudular.Kızaran dahil 3 meyvemiz var.Büyük saksıya alsam, bitkiye zararı olurmu ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024