agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2010, 15:14   #751
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynon33 Mesajı Göster
merhabalar
gerçekten süper işler çıkarmışsınız çilekleri görünce bir heveslendim ki sormayın
evde şu uzun saksılarda yetiştirmek istiyorum daha önce yetiştirmedim
nasıl ne şekilde başlasam yardımcı olun lütfen, normal toprağa 50 cm kadar uzun saksıya kaç tane çilek fidesi dikeyim ve dışarıda güneşin altında mı kalsın sulama nasıl olacak?
Merhaba,
Hoşgeldiniz ağaçlar.nete, kendinizi yeni üyeler bölümünde tanıtınız.
Uzun saksıya 5 tane çilek fidesi dikebilirsiniz, size tavsiyem bu mevsimde yediveren cinsi çilek fidesi dikmeniz. Malum diğer çeşitler bu aydan sonra pek ürün vermiyor. Toprağı hafif nemli kalacak şekilde sulamanızdır. Fazla sulama yapmayın kökleri çürüyebilir. Güneşte durması bitkinin gelişimi ve meyvelerin olgunlaşması ve ermesi için muhakkak şart. Gübreli toprak kullanırsanız meyveleriniz daha iri olacaktır. Birde yediveren çileklerin ilk çiçeklerini koparın ki kökleri iyi gelişsin. Şimdilik size bunları söyleyeyim. Kolay gelsin.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 15:31   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2010
teşekkür ederim,
sizin baya çileğiniz olmuş ve çok güzeller,
siz nasıl bir saksıya diktiniz kaçar adet birde toplamda kaç adet fideden bu kadar çilek çıktı merak ettim,

zeynon33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 16:04   #753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2009
Hamucara

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Önemli nıokta; Çilek meyvesi toprağa değdiği zaman hemen çok fazla topraklanıyor hem de kolayca çürüyor.
Bahçemde eğimli bir yüzeyi, çim taşı denilen, araba park yerlerinde kullanılan, delikli beton taşlarla kapladım. Bir iki göz boş bırakarak çilekleri ektim. Her yıl verdiği sürgünleri aradaki boş gözlere yönlendirdim.
3 yıldan sonra çilek verimsiz oluyor. Yenilenmesi gerekiyor.
Merhaba,
Ben foruma yeni katıldım okuduğum yazılardan çilekler hakkında sizden birşeyler öğrenebileceğim izlenimi edindim sorularıma cevap verirseniz sevinirim.Ben Balıkesir'de yaşıyorum. Aslen Trabzon'luyum.Bizim orada hamucara dediğimiz bir çilek türü var.Annemden fide istemiştim.Bütün kökleri aynı saksıya koyup uçakla İstanbul'a oradan kargo yoluyla bana ulaştırdı.Gönderdiğinde fazlaca sulanmış olduğu için olacak sanırım,kökler kokmuş ve arap saçına dönmüştü.Ayırıp ektim ama dallar yapraklar çürüyüp kaldı.Bu kuruyan köklerin tekrar yeşerme imkanı olabilir mi? Sadece bir yerde yoncaya benzeyen ancak kenarları tırtıklı iki yaprak yeşeriyor.çilek olabilir mi? Bir de geldiğinde üzerinde çok küçücük meyveler vardı.Kurumuş bu meyveleri de toprağa gömdüm büyüme ihtimali var mıdır? Cevabınız için teşekkürler...

ALONALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 19:36   #754
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynon33 Mesajı Göster
teşekkür ederim,
sizin baya çileğiniz olmuş ve çok güzeller,
siz nasıl bir saksıya diktiniz kaçar adet birde toplamda kaç adet fideden bu kadar çilek çıktı merak ettim,
Bende teşekkür ederim.
Saksıda değil çilekler, küçük bir bahçe de yetiştiriyorum 10 m2 var yok. Tahmini fide sayısı 200 civarıdır. Komşumuz sadece 3 kök çilek vermişti, 5 sene de bu kadar çoğaldı. Bu sene saksıya da dikim yaptım, bir tane fideden ortalama 20 adet çilek verdi. Sulamasına dikkat ettiğiniz zaman çok güzel ürün alabiliyorsunuz. Mümkün olduğu kadar güneşi sabahtan akşama kadar gören bir yerde yetiştirmeniz. Toprakla teması sünger yardımıyla kestim bir de bu sene fide aralarını seyrek tuttum. Sonuç olarak güzel meyveler oldu

Eski 04-06-2010, 08:05   #755
Yeni Üye

bunlar yediveren cinsimi bana da gönderiiinnn
peki şimdi ben 5 tane diktim diyelim saksıya, bu sene kaç kez ürün verir yediveren cinsi?
ve seneye nasıl olur çoğalması için birşey yapmam gerekirmi ki saksı içinde çoğalırmı ve bunları ayırmam mı gerekir fide falanmı çıkar pek anlamıyorumda bir yerde boş saksı koyun diye okumuştum sürgünmmü neyden bahsediyolardı onuda anlamadım ben

Eski 04-06-2010, 08:25   #756
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Zeynon33, çilek fidelerine baktığınızda, kökten yaprak ve çiçek dalı hariç birşey daha çıktığını göreceksiniz. Kahverengi, ince bir ağaç dalına benzeyen bu dal çileklerin sürgünüdür. Bu sürgünün toprakla temasını sağladığınızda yeni bir çilek fidesi köklenmeye başlar. Ana fidenin olduğu saksı geniş ve müsaitse aynı saksıda, değilse yanına koyacağınız bir başka saksıda yeni çilek fidesini yetiştirebilirsiniz.
Yediverenlerin kaç kez ürün vereceğine gelince.. Bu biraz da sizin bakımınızla alakalı birşey. Ama bu mevsimden sonra meyve vermeye devam etse bile, verimi eskisi kadar çok olmayacaktır.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 08:41   #757
Yeni Üye

teşekkür ederim sayın elek
peki bu sürgünün tamamınımı toprağa gömeceğim fide vermesi için,
bir fide birden fazla sürgün verirmi?

Eski 04-06-2010, 09:21   #758
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Aynı sürgünden birden fazla fide de olur. Başka sürgünler de verebilir. Sürgün toprağa değsin yeter. Gömmeye bile gerek yok.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 09:51   #759
Yeni Üye

teşekkür ederim
son sorum daha
ne kadar derin olmalı toprak?
toprağa gübre vs. katma şansım az gibi
hazır satılan topraklar olurmu birşey karıştırmam gerekirmi?

Eski 04-06-2010, 10:48   #760
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Müsaitse bahçe toprağı da olur. Bu durum yoksa saksı toprağı (hazır) da alabilirsiniz. Toprak aldığınız yerde bitki besini de satılır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 10:49   #761
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

kökleri ortalama 15-20 cm kadar oluyor. Gübreli toprak bulabilirsiniz sanırım çiçekçiler de veya peyzaj işiyle uğraşan yerlerde. Hazırlar da olur içine az kum koyup karıştırabilirsiniz. Benim çileklerin cinsini bilmiyorum. Ama yediveren değiller, 50 adet yediveren çilekleri 3 hafta önce diktim ilk çiçeklerini açtılar kopardım ikinci çiçekleri bekliyorum. Gelişimi sürüyor.

Eski 07-06-2010, 13:06   #762
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-04-2010
merhaba benim çileklerim sürgün vermeye başladılar. sürgünlerin boyu 30 cm oldu. ve hatta sürgünlerin ortasında küçük yapraklar oluşmaya başladı. sürgünleri toprağa değdiremiyorum çünkü çilekleri bidona ektim. sürgünler yerden yüksekteler. acaba sürgünleri koparıp topraga gömsem köklenir mi. ne yapmam gerekiyor tam bir şekilde tarif ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

ogretmen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 13:21   #763
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Yaprak vermiş sürgünü bile kesip gömseniz sanırım olmaz, çünkü beslenmenin devamı için kök oluşumuna ihtiyaç var Sn. ogretmen82. Bidonun yanına bir tabure vb. koyup sürgünleri boş bir saksıya gömmeniz daha garantili olacaktır.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 11:45   #764
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Yaprak vermiş sürgünü bile kesip gömseniz sanırım olmaz, çünkü beslenmenin devamı için kök oluşumuna ihtiyaç var Sn. ogretmen82. Bidonun yanına bir tabure vb. koyup sürgünleri boş bir saksıya gömmeniz daha garantili olacaktır.
Ben sürgündeki yapraklı kısımları koparıp suya koydum 2 günde köklendi..Şimdi de toprağa dikeceğim..

drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 16:13   #765
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drneuro Mesajı Göster
Ben sürgündeki yapraklı kısımları koparıp suya koydum 2 günde köklendi..Şimdi de toprağa dikeceğim..
oldugu gibi suyun içine mi batırdınız ta olarak tarif edermisiniz
mesela bi surgunde 3 ayrı yaprak var bunları ayrı ayrı kesip mi suya batırayım

Eski 09-06-2010, 12:07   #766
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogretmen82 Mesajı Göster
oldugu gibi suyun içine mi batırdınız ta olarak tarif edermisiniz
mesela bi surgunde 3 ayrı yaprak var bunları ayrı ayrı kesip mi suya batırayım
uzun sürgün dalındaki yaprak gruplarını dağılmayacak şekilde dikkatlice koparın suya koyun..2-3 günde köklenecektir..

Eski 09-06-2010, 13:26   #767
Ağaçsever

bir sürgünde 4 yaprak grubu var. bunları ayrı ayrı koparıp topraga gömsem nasıl olur

Eski 09-06-2010, 21:55   #768
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Question benim çileklerim

merhaba resimlerde çileklerim var. maalesef birkaç tane güzel yetişti ama diğerleri öyle sağlıklı değil sanki birileri tırtıklıyor diye düşünüyorum. yaprakları da cansızlastı. bazı çiçekleri de çileğe dönüşmeden soldular
nerede hata yapıyor olabilirim?

Eklenen Resimler

poiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 09:19   #769
Ağaçsever

çok sık görünüyor. ben pek anlamam ama yapraklardaki beyazlıklar sık ekimden dolayı küllenme olabilirmi. daha bilgili arkadaşlar yanıtlarlar sanırım...

Eski 10-06-2010, 09:33   #770
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Alıntı:
bir sürgünde 4 yaprak grubu var. bunları ayrı ayrı koparıp topraga gömsem nasıl olur
köklenmeden olmaz sanırım..

Eski 10-06-2010, 09:36   #771
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poiii Mesajı Göster
merhaba resimlerde çileklerim var. maalesef birkaç tane güzel yetişti ama diğerleri öyle sağlıklı değil sanki birileri tırtıklıyor diye düşünüyorum. yaprakları da cansızlastı. bazı çiçekleri de çileğe dönüşmeden soldular
nerede hata yapıyor olabilirim?
Toprak übreli olursa çilekler daha iri olur..Ayrıca kumru kuşları çileği çok sever,çaktırmadan tırtıklayabilir..

Eski 11-06-2010, 02:49   #772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
fakat tek fide var o saksıda cılızdı ektiğimde sonra büyüdü böyle

poiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 15:29   #773
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Merhaba,

Benim çileklerim çok küçük kaldılar ve çok yumuşak oldular. Bazıları neredeyse sümüğümsüler. Uzun saksıda 3-4 fide bulunuyor. Osmanlı çileği fideleri selahattin bey'den aldıklarım, bir de yediverenler var. Fideler 1 ve 2 yaşındalar. Meyve vermeye başladıktan sonra da aynı sulama düzenini devam ettirdim. Bir fotoğraf eklemeye çalıştım, umarım başarılı olmuşumdur. Neyi yanlış yapıyor olabilirim. Bu durum moralimi bozuyor açıkçası. Bir soru daha yeni kol atmaya başlayınca aynı zamanda çiçek vermeye devam eder mi yoksa bu artık hasat sonu işareti midir ?

Eklenen Resimler

tdundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 21:07   #774
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
resimden anlaşıldığı üzere çilek çok meyve vermiş buna bağlı olarak kökü gerekli besini sağlayamadığı için ancak bu kadar olmuş

coskunnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 22:03   #775
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2010
herkesin çilekleri meyve vermeyi bıraktı sanırım

coskunnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 09:47   #776
Ağaçsever

merhaba. sürgünleri toprağa kaç gün içinde değdirmem gerekiyor acaba. benim sürgünler yavaş yavaş büyüyor ve tatile çıkıcam. acaba tatil boyunca sürgünler toprağa değmeden dursa bozulurmu. sürgünleri 2 ay sonra toprağa değdirip fide alabilirmiyim.
komşuya emanet edeceğim fideleri ve komşunun uğraşmasını istemiyorum..

Eski 16-06-2010, 10:03   #777
Yeni Üye

Yaman54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Allaha şükür bu senede güzeldi boyasız kimyevi ve organik gübresiz sadece yanmış hayvan gübresi ile http://picasaweb.google.com.tr/deniz...SatSlarBaslad#

Yaman54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 11:06   #778
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
merhaba. sürgünleri toprağa kaç gün içinde değdirmem gerekiyor acaba. benim sürgünler yavaş yavaş büyüyor ve tatile çıkıcam. acaba tatil boyunca sürgünler toprağa değmeden dursa bozulurmu. sürgünleri 2 ay sonra toprağa değdirip fide alabilirmiyim.
komşuya emanet edeceğim fideleri ve komşunun uğraşmasını istemiyorum..

Merhaba sayın ogretmen82 sürgünleri ne zaman toprağa değdirirseniz o zaman köklenir.Sürgünlerde bozulma olmaz sadece toprağa değmediği için köklenme olmaz.

iyi günler

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 11:06   #779
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunnn Mesajı Göster
herkesin çilekleri meyve vermeyi bıraktı sanırım

Benim çilekler yediveren cinsi olduğu için meyve vermeye devam ediyor.

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 16:50   #780
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Annemin çilekleride azda olsa meyve vermeye devam ediyor.Benimkiler ise üremeye devam ediyor.Her bir yavruyu toprağa deydirip köklendirdim ve büyüdüler.Şimdiden sonra meyve verir mi?

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024