agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2009, 02:11   #871
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Arkadaşlar, lütfen yardımcı olun. İlk sayfaları okudukça kafam karıştı. Bunlar goji fidesi mi?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Evet,yan dal oluşumunu teşvik için.Bir sitede fidan 7-8 yaprağa ulaştığında tepesi alınıp yan dal oluşumu teşvik edilmeli diye okumuştum.Tabi hemen uyguladım 4 fideye.Kopardığım yerin 10 cm altından 2 yan dal oluştu kısa bir süre içinde.Üstelik benim fidelerin boyu en fazla 20-25 cm'dir.Oldukça hızlı bir gelişme gösterdi yan dallar.Bakalım bu uygulama ile seneye çiçeklenme oluşacak mı?Geriye kalan 10 fidanda bu işlemi uygulamadım,her iki yöntemi de gözlemek istiyorum.Ayrıca bir kısmı yarı gölge,diğer kısım fideler direkt güneş altında.Bazılarında gübreleme yaptım bazılarını olduğu şekilde bıraktım.Deneme yanılma yöntemi ile en iyi sonuca ulaşırım heralde.
Bu mesajda 6-7 yaprak olunca uç almaktan ve de 10 cm alttan yan daldan bahsediliyor. Benim fideler ancak 2-3 cm ve 6-7 yaprak. Ayrı fidelerden söz ediyoruz sanki.
Yardım lütfen...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 05:38   #872
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Sn . maki01,
sn.Lonicera boyu 25 cm olan 4 fidesinde
uc alma yapmis,10 cm alttan yan dal vermis .
Diger mevzu-
sitelerden birinde ,bir yerde fide 7-8 yaprak olunca uç almak iyi olur yaziyormus , ama zorunda degilsiniz .
Kolay gelsin .

Düzenleyen Volare : 01-07-2009 saat 09:17
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 08:38   #873
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Oğlumda hizaya gelip geçen sene açmadığı çiçeklerini lütfetmişler! Üstte 2 adet çiçeklenmeyi fenerle bakınca gördüm.Demek Reiki bunlardada işe yarıyor.Daha neler deneyeceğiz?
Reikiyi gojinize nasıl yaptığınızı ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz lütfenBen de yogada yanıma mı alsam ne

İki gün önce sıkı bir gübre şerbeti verdim. Goji sayesinde diğer meyve fidanları da nasiplendiler. Bu hafta sonu da leonardit, humik asit takviyesi yapacağım. Aslında bu gübre şerbetini 15-20 günde bir versem çok mu sık olur acaba, yakar mıyım ki? Ne dersiniz?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 09:27   #874
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Makro güzel çekim yapan uygun fiatlı bir makina şart oldu! Sabah çiçeklerini çektim ama yaprak bol çıktı? Telefonun kamerasıda 5.0 pıksel olmasına rağmen yakın çekimlerde yetersiz kalıyor.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 09:35   #875
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Gübre şerbetini biraz daha sulandırsanız yakmanın önüne geçersiniz diye biliyorum.B5a uygulamasını ben 15 günde bir gece vakti tüm çiçeklerime ve sebzelerime uyguluyorum.(kuyu suyuyla)

Eski 01-07-2009, 09:47   #876
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Goji fidesi ne zaman şaşırtılır? Santim ya da yaprak sayısı veren bir gönüllü çıkar mı buralardan?

Eski 01-07-2009, 09:47   #877
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Evet bir keresinde fazla sulandırmadığım için bitkilerimi fena halde yakmıştım. Şimdi akıllandım, iyice sulandırıyorum.

2 litrelik şişede bir avuç kadar organik pelet gübreden hazırladığım şerbetten 1 litrelik bir şişeye 1/3 oranında koyup, gerisini suyla dolduruyorum. İki gündür herhangi bir yanık belirtisi yok. Biraz daha beklemek gerek sanırım. Eğer olumsuz bir durum olmazsa 15 günde bir bu işlemi yapmayı düşünüyorum.

Eski 01-07-2009, 09:49   #878
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2007
gojiler gölgelik ortamda boya gidiyor. açık alanda olan gojiler. Daha erken çalı formuna giriyor...

göjilerde şunu gördüm.. 20-30 cm olduklarında tepe alma işlemi yapılırsa daha çabuk çalı formuna giriyor ayrıca vermiş olduğu yan sürgünlerden meyva alma şansınız yüksek...

gojileri tek dal olarak yarım metreden fazla uzatmak bitkinin gelişimini engelliyor..meyva alınması gecikiyor...

benim gözlemlerim bunlar...diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum..SAYGILAR.

Amazonn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 10:03   #879
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Goji fidesi ne zaman şaşırtılır? Santim ya da yaprak sayısı veren bir gönüllü çıkar mı buralardan?
Bitkiniz plastik bardakta ise boyu max. 5-6 cm ulaştığında toprağı ile bereber küçük bir saksıya alabilirsiniz.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 10:18   #880
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Amazonn Mesajı Göster
gojiler gölgelik ortamda boya gidiyor. açık alanda olan gojiler. Daha erken çalı formuna giriyor...

göjilerde şunu gördüm.. 20-30 cm olduklarında tepe alma işlemi yapılırsa daha çabuk çalı formuna giriyor ayrıca vermiş olduğu yan sürgünlerden meyva alma şansınız yüksek...

gojileri tek dal olarak yarım metreden fazla uzatmak bitkinin gelişimini engelliyor..meyva alınması gecikiyor...

benim gözlemlerim bunlar...diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum..SAYGILAR.
Sn Amazonn'a katılıyorum;
Bir grup gojilerimin boyu 2m civarlarında habire uzuyorlar.Tepe budaması yapıyorum yan dallar uzamaya devam ediyor.Bir taraftanda hepsinde kök sürgünleri çıkıyor ama çiçek meyve yok.
Bir grubun boylarını 20cm den budadım çıkan yan dalları da fazla uzamadan budayacağım.Bakalım ne olacak?

Eski 01-07-2009, 10:31   #881
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Nette bir yerlerde Çeşme'li fidancı Metin Gemici'nin (sakızcı Metin) saksıdaki satılık goji fidanlarını görmüştüm, tüm dallar yıkılırcasına kırmızı gojiyle doluydu.

http://metingemici.com/sag.html

Bir püf noktası var ama nedir ? Metin Gemici bu sırrı bize söylese

Ya da linkteki e-postaya atılacak mektuplara cevap yazsa.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 13:49   #882
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Nette bir yerlerde Çeşme'li fidancı Metin Gemici'nin (sakızcı Metin) saksıdaki satılık goji fidanlarını görmüştüm, tüm dallar yıkılırcasına kırmızı gojiyle doluydu.

http://metingemici.com/sag.html

Bir püf noktası var ama nedir ? Metin Gemici bu sırrı bize söylese

Ya da linkteki e-postaya atılacak mektuplara cevap yazsa.

Ben sn.Metin beyle tanıştım ,
kendisi internete girmek ve cevap yazmak için bir arkadaşının yardımına ihtiyaç duyuyor .
Çok enteresan sonuçlar elde etmiş durumda, şubat /mart ayında ben gitmiştim-çiçeklenen gojiler vardı .
Serası çok gelişmiş olmamasına rağmen , çok primitif diyebileceğiniz şartlarda belki ...ama başarılı olduğunu inkar edemeyiz .
Düşünün bu insanın daha geniş imkanları olsa neler yapardı...
Bazı insanlar şanslı olur , parmakları yeşil doğarlar

ENERJİİ beğendi.
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 14:08   #883
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Yukarıda, küçükten budama yapıp yan dal oluşumu sağlama konusundaki fikirlere sonuna kadar katılıyorum. Ne kadar yan dal o kadar çiçek demek. Hele çiçeklenmelerin sadece yan dal uçlarında oluştuğunu gördükten sonra iyice sabitlendi bu durum benim için.

Tohumlar ekildikten sonra 5-6 cm. uzunluğa gelince vakit geçirmeden şaşırtmak gerekiyor. Tabii ki tohumlar derin kaplara ekilmediyse. Kısa sürede inanılmaz kök gelişimi yapan goji fideciğinin kökleri, yetiştirme kaplarının tabanına değdikten sonra gelişimini durduruyor. Eğer tohum için derin kap kullanmışsak, 15-20 cm. boya geldiğinde kamçı fide gelişimini engellemek için en uç kısmın çok az bir kısmı koparılırsa, kısa sürede alttan yan dal oluşumu sağlanıyor.

Tam güneşten gölge ortama almış olduğum gojilerdeki tek değişim, yoğun miktarda yaprak dökmüş olan yan dallarda taze filizlerin yeniden göz sürmesi oldu.

Net kaynaklarında sonbaharda güzel bir budamanın bitki gelişimine faydalı olduğu yönünde. Ancak budama işi yan dallar üzerinde değil, lider konumdaki dal üzerinde olacakmış. Yan dallar üzerindeki budama ise sadece kuruyan aksamın kesilmesi şeklinde.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 14:12   #884
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Ben sn.Metin beyle tanıştım ,
kendisi internete girmek ve cevap yazmak için bir arkadaşının yardımına ihtiyaç duyuyor .
Çok enteresan sonuçlar elde etmiş durumda, şubat /mart ayında ben gitmiştim-çiçeklenen gojiler vardı .
Serası çok gelişmiş olmamasına rağmen , çok primitif diyebileceğiniz şartlarda belki ...ama başarılı olduğunu inkar edemeyiz .
Düşünün bu insanın daha geniş imkanları olsa neler yapardı...
Bazı insanlar şanslı olur , parmakları yeşil doğarlar
Bari web sitesini aktif hale getirse.

Bir ara foruma giriyordu, sonradan kayboldu.Sakız ağacı belirli bir bölgede yetiştiği için çok ilgi çekmese de goji Türkiye'nin her yerinde yetişebilecek bir bitki.

Metin Gemici'nin goji deneyimlerine ihtiyaç var.

Acaba bizim üniversitelerde goji hakkında bir çalışma yapılmış mı, merak ediyorum.

Eski 01-07-2009, 14:41   #885
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bu arada eklemeyi unuttum, fidelerdeki çiçeklenmenin sürekli olması sanki meyve tutumu için daha ileri bir tarihi işaret ediyor gibi. Mesela yaz sonuna doğru. Geçen hafta tüm çiçeklerini döken fidemin uç kısımlarında yeni çiçek oluşumu başlamış. Tüm çiçeklerinin dökülüyor olması ve yenilerinin gelmesi çok sevindirici, ümidimi hala yitirmedim

Eski 01-07-2009, 14:44   #886
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bari web sitesini aktif hale getirse.

Bir ara foruma giriyordu, sonradan kayboldu.Sakız ağacı belirli bir bölgede yetiştiği için çok ilgi çekmese de goji Türkiye'nin her yerinde yetişebilecek bir bitki.

Metin Gemici'nin goji deneyimlerine ihtiyaç var.

Acaba bizim üniversitelerde goji hakkında bir çalışma yapılmış mı, merak ediyorum.
Siyah goji başlığında yazmıştım..

Lycium ruthenicum'u araştırırken bayağı derinlere daldım.. Bu çalı Doğu Anadolu bölgesinde doğal olarak yetişiyormuş. Ayrıca bizim Lycium Barbarum Türkiye florasında var arkadaşlar.. Daha önce bir çok çalışmalar yapılmış üzerinde.. Hatta halk arasına kulanılan bir sürü isim var bizim goji için.. Atlangaç , teke dikeni, şeytanipliği gibi...

http://www.uludagfidanligi.com/urunler_calilar_2.html

http://www.bitkilerim.com/icerikdeta...C3%84%C2%B1lar
http://academy.anadolu.edu.tr/xdispl...0&acc=aaltinta
http://images.google.com.tr/images?h...-8&sa=N&tab=wi

Diye bir türde varmış.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 15:13   #887
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Teşekkürler Musti. Sonunda sesimi duyan oldu. Fidelerimin fotoğrafını yayınlamıştım. Şeffaf plastik tabaktalar. 2-3 cm civarında. Ne yapmalıyım?

Eski 01-07-2009, 15:20   #888
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sn. Lonicera dediğiniz gibi aslında erken çiçeklendiler,tekrar çiçeklenme ve meyvaya yatış olacaktır,bu sene meyva yiyeceksiniz!

Eski 01-07-2009, 15:28   #889
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn sındırgılı, ben de öyle umuyorum. Madem bu bitki 2 yaşında meyveye yatabiliyor ve bizdekiler şimdi çiçekteler, o zaman meyvesini de görebileceğiz sanırım. Bu arada makro çekim yapan makine fikrinize katılıyorum. Şöyle uygun bir şeyler bulsak da flu çekimlerden kurtulsak. Ben biraz araştırdım ama uygun fiyatlar sanırım benim uygun kavramlarımın oldukça üstünde. İkinci el baksam nasıl güvenip alacağım. Hayırlısı olsun bakalım, elbet bir çaresini buluruz.

Eski 01-07-2009, 16:32   #890
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Sn maki01 ;Gojilerin bu boylarda uzaması bir süre duruyor gövde ve yaprakları kalınlaşıyor sonra boylanmaya devam ediyor. O ara şaşırtma yapabilirsiniz. Bitkilerinizin gelişmelerini biraz daha bekleyin.İsterseniz deneme amacıyla bir ikisini şaşırtabilirsiniz.

Eski 01-07-2009, 19:43   #891
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok teşekkürler Sayın Musti. Yarın küçük saksılarla deneme yapacağım.

Eski 01-07-2009, 20:30   #892
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Kışa girince hepsini 25 cm'den budayacağım.Çelik isteyenler o zaman hatırlatırsa seve seve gönderirim.Hemde 1 yaşında meyva veren Gojilerdir...

Eski 01-07-2009, 20:38   #893
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Belki o zaman çalı formunu yakalayabilirim.Sn Nevsune Hn. Ben çocuklarıma FUJİ Reikisi gönderiyorum Yeni bir reiki sistemi umarım yeterli bilgi vermişimdir.Sizde Yogi Seansınızda, şayet bu reiki sistemine inisiye olduysanız gönderebilirsiniz

Eski 01-07-2009, 22:11   #894
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu konuyu acilen görüşelim Gojiden bu yıl meyve alamazsam bu da çöpe gidecek.

Eski 02-07-2009, 16:33   #895
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
benim de iki adet gojim oldu . birini toprağa yarı gölge bir yere diktim . diğeri saksıda tam güneşli yerde , iki ayda anlamlı bir fark yok.(yarı gölge de olanın resmi)

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 16:35   #896
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
yarı gölgede goji

Eklenen Resimler

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 07:24   #897
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Kızaran gojiler:

Eklenen Resimler

ENERJİİ beğendi.
Eski 03-07-2009, 08:18   #898
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

E bravo. Bunlar ne zaman çiçeklendiler de ne zaman meyveye dönüp kızardılar. Sizi yürekten kutluyorum Sn. Sındırgılı. Limonata mı, az sulama mı, reiki mi iyi geldi bilmiyorum ama sonuç mükemmel

Taze meyvesinden çıkartacağınız tohumlardan birkaç tanesine şimdiden talibim.

Eski 03-07-2009, 08:20   #899
Ağaç Dostu

Reiki ve limonata ...

Literatüre geçecek bu gidişle

Eski 03-07-2009, 08:32   #900
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

842 nolu mesajımdaki meyvaların kızarmış halidir: Yine söylüyorum: meyvaların oluşumu ERKEN !! Belkide iki defa hasat yapacağız.Sn Nevsune Hn. Size taze meyva göndereceğim. Biraz sabır,

ENERJİİ beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024