agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2010, 22:44   #2131
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Çiçeğini görmekten ümidi kestiğim gojiberry'nin birtanecik güzel çiçeği

Name:  DSCF3297.jpg
Views: 1195
Size:  32.3 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 12:12   #2132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
goji işine başlamadan önce denemek ve bitkiyi tanımak için internetten satın aldıgım iki tane goji fidanımdan birisinde dikenler çıkmaya başladı benim bildiğime göre gojide diken olmuyordu acaba bu fidanlar lycium barbarum değilde eskişehirdeki gibi yerli goji mi acaba aldatıldımmı ??? yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar gojide dikeni olan başka arkadaşlar varmı yoksa benim goji mutasyona mı uğradı???

Eklenen Resimler

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 12:19   #2133
Ağaçsever

bu arada ikinci saksıdaki goji fidanımda diken olmamakla birlikte... dipten 3-4 tane yeni sürgünler vermiş sizlerle paylaşmak istedim meyvelitepe üstadın dediği gibi bunları budamak lazım ancak ben bu gojilerimi deneysel olarak kullandıgım için gelişimini izleyeceğim böylece yeni sürgünlerin gelişimini ve çiçek verip vermediğini izleyeceğim sonuçta yüce yaratıcı bunları dogada doğal olarak bıraktıgına göre bitkinin bir bildiği olmalı diye düşünüyorum bu deney sonuçlarını sizlerle artık baharda paylaşırım goji severler

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2010, 12:31   #2134
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
Meyveli Tepe çok çok teşekkür ediyorum. ben de kanaat getirdim ki saksı da ne kadar büyük olursa olsun meyve pek oluşmuyor.

verdiğin bilgilere çok teşekkür ediyorum.
sevgili hemşehrim gurbik67 ben karabüklüyüm aynı iklime sahibiz ve benim saksıdaki iki gojimide yukarıdaki resimlerdeki gibi görüyosun bunlarda yeterince büyüdüler ve hiç çiçek açmadılar 1 yaşını gectiler netten aldıgımda 6 aylık oldugu söylendi (mart 2010 da) bu bitkiler köklerini diplere derince özgürce göndermedikçe çiçek ve meyve vermiyorlar bunu sizin gibi bende anladım eğer meyve istiyorsak bunları toprağa ekmeliyiz ben baharda derince bir çukur kazıp kovaların sadece altını delip kovaları topraga koyacagım başka çaresi yok

Eski 17-10-2010, 13:31   #2135
Yeni Üye

Etrd's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2009
İyi günler , geçen yıl tohum alarak goji fidesi yetiştirmiştim , bu sene tatmak nasip oldu , işin enteresan tarafı bu bitkinin Trakya'nın birçok köyünde çit bitkisi amaçlı kullanılması , ben bitkinin meyvalı halini görmemiştim , fakat kuzenlerimin bitkiyi gördükten sonra bunun aynı meyve tadının'da aynı olmasını söylemeleri fotoğraf çekmeme yol açtı , yine meyve göremedim , bir hafta sonra ağabeyim geldiğinde başka bir komşunun çitin'de meyva'yı yediklerini anlattı aynı tad olduğunu söyledi , kuşların devamlı olarak bitkiden beslendiklerini iletti.
Not : Bahçede görülen yetiştirdiğim Goji .

Eklenen Resimler

Düzenleyen Etrd : 17-10-2010 saat 13:47 Neden: Fotoğraf Ekleme
Etrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 11:14   #2136
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tabii, bir de budamaya dikkat etmeli.

Şubat sonu gibi derin budama yapın. Tek gövde kalsın. Bu gövdeden sadece bir kaç ana dal bırakın, onları da birer karış kalacak şekilde budayın. Gövdenin yüksekliğini yerden bir metre kadar bırakın, üstünü kesin.
Sn Meyvelitepe,
Ağustos ayında diktiğim tüplü Gojilerin bazısı yerini sevdi ve büyüyor. Gövdeleri ise kürdan kalınlığında. Geç kaldığımdan ve büyümesini engellemek istemiyişimden budama yapmadım. Kök gelişimini bozmama adına şubatı beklemek istiyorum.

Bazısı is dipten sürgün verdi. Dipten taclandırma adına gelişmeyi izlemek istiyorum. Sizce bunu denemeye değer mi?

Diğer taraftan, 60-70cm boyda kesilmesini okumuştum. Siz onu yapmadınız sanırım. Kök gelişimi açısından Şubat budaması konusunda ayni fikirdesiniz sanıyorum.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 17:42   #2137
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kürdan kalınlığındaki gövde çok ince. Şimdilik ellemeyin bence. Kökten sürgün verecekse versin. En az kalem kalınlığında ve kuvvetli gelen bir sürgünü ana gövde olarak belirlersiniz. Şubatta böyle bir sürgün olmaz ise sadece tepeden budayıp baharı bekleyin.

Genç bitkilerde tek gövde (veya yedek bir tane daha) ve 60-70 santimden budama iyi sonuç veriyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 19:29   #2138
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü Mesajı Göster
sevgili hemşehrim gurbik67 ben karabüklüyüm aynı iklime sahibiz ve benim saksıdaki iki gojimide yukarıdaki resimlerdeki gibi görüyosun bunlarda yeterince büyüdüler ve hiç çiçek açmadılar 1 yaşını gectiler netten aldıgımda 6 aylık oldugu söylendi (mart 2010 da) bu bitkiler köklerini diplere derince özgürce göndermedikçe çiçek ve meyve vermiyorlar bunu sizin gibi bende anladım eğer meyve istiyorsak bunları toprağa ekmeliyiz ben baharda derince bir çukur kazıp kovaların sadece altını delip kovaları topraga koyacagım başka çaresi yok
sayın rüzgargülü evet saksı ne kadar büyük olursa olsun maalesef yeterli beslenme ve meyveye durması güç .
sizin gojiler gibi kökten 5 adet çıktı ,onlara küçük saksıları geçirerek köklendirdim şimdi 5 adet oldular inşallah gojileri yemek bu sene nasip olacak

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 20:01   #2139
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bugun, kurutulmus goji yedim. Tatli, tuzlu bir tadi vardi. 32 Tl/ kg fiati bana uygun geldi.Yaban mersini (gercek)kurutulmusu ise 40 Tl/kg idi.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 07:19   #2140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Fiyatının 32 TL ye kadar düşmesi iyi ...Türkiye'ye ilk geldiğinde 70 Tl idi.

Ama dökme-açık olarak satılan gojiden şüpheliyim ...kim tarafından üretildiği, nerden geldiği,Tarım Bakanlığından izin alınıp alınmadığı belli değil.

Belki de Çin'in yurt dışına ithal ettiği ama kimyasal kalıntı yüzünden geri döndürülen ürünler.?

Paketli-vakumlu, kim tarafından üretildiği ve son kullanma tarihi belli olan ve paket üzerinde TARIM BAKANLIĞINDAN İZİN alındığı belli olan gojileri alın.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 16:08   #2141
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Üzeri, sanki tuzlu gibi
Ne dersiniz, tüketmiyelim mi ?

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2010, 08:31   #2142
Ağaç Dostu

Son karar sizin

Eski 21-10-2010, 20:28   #2143
Ağaçsever

biz bu gojiyi üretinceye kadar fiyatlar 10 tl ye düşecek galiba))))

Eski 24-10-2010, 00:16   #2144
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Merhaba
ben bu siteye yeni üye oldum.uzun zamandır bu siteyi takip ediyordum ve bu site içindeki bilgiler çok hoşuma gitti bu site sayesinde tecrübeli kişilerden yararlanacağıma inanıyorum.
Goji berry yetiştiren kişilerden yetştiricilik hakkında önemli detaylar almak istiyorum.

Ben mersinde yaşıyorum ve 11.10.2010 tarihinde goji tohumlarını 80 tane plastik bardağa ektim ve ekerkende tohumları ikişer ikişer attım hani biri çıkmazssa diğeri çıkar düşüncesiyle fakat hepside çıktı. 12 gün içinde çimlenme 2 cm oldu. Ve dün onların üstüne sera benzeri birşeyler yaptım ve balkonda güneşin altında duruyorlar. Sabahları açıyorum, akşamları üstlerini kapatıyorum. Bizim buralarda kış tam olarak kasım ortalında başlar. Acaba kış gelince onları içeriye alsam daha mı iyi olur. Goji berry bitkisiyle alakadar olanlar beni bu konuda bilgilendirebilir mi acaba teşekkürler....

SEHA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 20:24   #2145
Ağaçsever

seha kardeş karabükten selamlar eğer gövde odunsulaşmamış ise kışın zarar görebilir bu yüzden kışı sera gibi bir ortamda **** ev gibi oda sıcaklığında geçirseler iyi olur senin gojiler daha küçük odunsulaşma olmamıştır ılık ortama ihtiyacları olacaktır.

Eski 25-10-2010, 23:12   #2146
Ağaçsever

flaş haber!!!!!!!!! köye ektiğim 300 gojimden 10 tanesini köstebekler dibe doğru köklerden çekmişler yapraklarına kadar aşağı inmiş şoktayım arakdaşlar böyle sorun yaşayan oldumu hiç artık köstebek savar satın alamyı düşünüyorum 60 tl falan çok moralim bozuldu hayret bişey ya havuç **** turp mu bu.....

Eski 26-10-2010, 07:29   #2147
Ağaç Dostu

Goji insanların ve tüm hayvanların çok sevdiği bir bitki...

Benim bahçede de fareler , kuşlar, böcekler vb. hiç rahat bırakmıyor gojileri...

Eski 26-10-2010, 16:19   #2148
Ağaçsever

gündöndü's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2010
Bu gün Tekirdağ/Muratlı'da çalı formunda kırmızı meyveleri olan bir bitki gördüm ve fotoğraflarını çektim.Üzerinde hem çiçek hem meyve bulunması dikkatimi çekti. Biraz araştırınca isminin gojiberry olduğunu öğrendim ancak kaynaklarda gojiberry nin de kendi içinde birçok çeşiti olduğu yazılıydı. Bu fotoğraftaki gojiberrylerin cinsini bilen var mı? Kullanılabilirler mi?

Eklenen Resimler

gündöndü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 16:57   #2149
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu goji berry Lycium barbarum değil mi? biz dışarılardan tohum getirtmeye uğraşıyoruz türkiyede ormanı var bilmiyoruz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 17:26   #2150
Ağaçsever

gündöndü's Avatar

İnternetten verdiğiniz isimle bir tarama yaptım.Evet resimler ve özellikler birebir uyuşuyor.Yaprak meyve çiçek yapısı aynı.Bu da internetten bulduğum fotoğraf.

Eklenen Resimler

Eski 26-10-2010, 18:51   #2151
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Keske, cumartesi gunu yazsaydin. Geldigimizde, kobay olarak tadardim. Ve epeyce de celik alirdim. Şaka bır yana, tadına bakmalisin. Yerli gojilerin (Eskisehirdeki) tadsiz oldugu soyleniyor.

Eski 27-10-2010, 16:22   #2152
Ağaçsever

gündöndü's Avatar

Yanımdaki arkadaşım ben fotoğraf çekerken bir tane yedi. Ben o zaman bitkiyi tanımadığımdan yemedim ama o tatlı olduğunu söylemişti. 29 ekim çalışmaları için gittiğimiz stadın yakınlarında gördüm gojiberryleri.Görmüşsünüzdür anadolu lisesi muratlının merkezinde değil ve herzaman okuldan çıkmamıza izin verilmiyor.Muratlı merkeze gidince mutlaka tadarım.

Eski 27-10-2010, 18:53   #2153
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sevgili Ensar, bu işe çok sevinecek. Yanı başında Goji kaynağı varmış
İstanbul da mutlaka vardır, araştırmak gerekiyor.
Tadıda güzelse, çifte kavrulmuş lokum olur.

Eski 27-10-2010, 19:02   #2154
Ağaçsever

gündöndü's Avatar

Şimdi tam emin değilim ama bu buna benzer bir bitkiyi tekirdağ merkezde soğukkuyu mahallesinin orada da gördüğümü hatırlıyorum.İlk gidişimde bakacağım ama bu bitkiydi sanırım.

Eski 27-10-2010, 19:34   #2155
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gündöndü Mesajı Göster
Bu gün Tekirdağ/Muratlı'da çalı formunda kırmızı meyveleri olan bir bitki gördüm ve fotoğraflarını çektim.Üzerinde hem çiçek hem meyve bulunması dikkatimi çekti. Biraz araştırınca isminin gojiberry olduğunu öğrendim ancak kaynaklarda gojiberry nin de kendi içinde birçok çeşiti olduğu yazılıydı. Bu fotoğraftaki gojiberrylerin cinsini bilen var mı? Kullanılabilirler mi?
Bu gojilerin çeliğinden almak lazım, bu önemli; bu coğrafyaya adapte olmuş veya anavatanı, meyvesi de oldukça bereketli. Çelik alıp gönderebilirseniz özelime mesaj gönderin sevgili gündöndü.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 21:02   #2156
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
İnternetten verdiğiniz isimle bir tarama yaptım.Evet resimler ve özellikler birebir uyuşuyor.Yaprak meyve çiçek yapısı aynı.Bu da internetten bulduğum fotoğraf.
Sevgili gündöndü inanın bu habere çok sevindim. Nedenmi derseniz herzaman güzelim ülkemizde yetişen türlerden haberdar olmadan dışarıya özenirizde ondan. Ülkemizde yetişen bitkilerin değerini bilmiyoruz hep başkaülkelerden almaya kalkarız. Adıyaman da olmayan Tekirdağ da veya Artvinde vardır.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 21:27   #2157
/

Giriş Tarihi: 27-10-2010
Goji Berry Fidanı

Herkeze merhaba bendede goji berry fidanı var ve çiçeklendiler ama meyve olmadı sanırım seneye olacak.Antalyadayım sanırım buranın sısakları meyve oluşumunu etkiliyor.Konu hakkında yardım almak isterim.
Saygılar.

Corsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 13:06   #2158
Ağaçsever

tekirdağdaki goji lere sevindim ülkemizde bu bitkinin doğal olarak yetişmesi çok iyi.ayrıca ben karabükte bir evin bahçe duvarında sarmaşığa benzer bir goji gördüm bir ay önce ama resmini çekemedim şimdi çiçekleri varmı bilmiyorum ama gidip resimleyip buraa sergilemeyi düşünüyorum

Eski 30-10-2010, 16:09   #2159
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Keşke meyvelerinden alsaydınız. Tohumlarından yetiştirebiliriz.. Bende bu cınsinden arıyordum. Çünkü tozlama açısından 3-4 gojıden biri bu cinhs olmalı dıye okudum. Barbarıum galiba

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 16:56   #2160
Ağaç Dostu

Satı Uğurtan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 14
Goji

Arkadaşlar sanıyorum sevgili gündöndünün gördüğü gojiler benim bahçedekinin aynısı, yaprak yapısı çok benziyor.

Eklenen Resimler

Satı Uğurtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024