agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2011, 18:20   #2671
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Meyve miktarı bir avuç bile değil ama en azından tadına bakabildim

Name:  goji.jpg
Views: 1181
Size:  37.7 KB

,

Name:  DSC04472 (444x250).jpg
Views: 852
Size:  16.8 KB

.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 07:53   #2672
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü Mesajı Göster
benim topraga ektiğim gojilerde ses yok saksıdaki 1.5 yaşındaki gojilerimde ise bol bol çiçek var ama çiçekler sanırım soluyolar v meyveye yatmıyorlar bu senede meyve göremiyeceğiz zira havalar cok sıcak sanırım ondan dolayı
Merhaba sayın rüzgargülü
meve tutmama tozlaşma ile ilgili bir durum.Sulama suyunu fıskıye ile yapıyorsanız,o tozlaşmayı olumsuz yönde etkiler.Bir de arıların çiçekleri ziyaret etmesi icin dış mekanda olmasına özen göstermesiliniz diye düşünüyorum.İyi çalışmalar dilerim.

mdemirbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 10:59   #2673
Yeni Üye

kristalyalanlar's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2011
merhabalar ,

zayıflama ile ilgili araştırmalarım sırasında goji ve acai ile tanıştım şimdi kendim üretmek istiyorum kapsul falan alıp ölmeyeyim dedim.ancak siz profosyenel kullanıcılardan aydım almam lazım.Öncelikle bana tohum verebilecek biri varmı ? Birde yetiştirmek için bilgi istiyorum .
Hayatım boyunca çalıştım bir süs bitkim bile olmamıştı bu yıl taşındıgım evde bırkac cıcek tohum derken vedeki bütün herşey çiçeklendi neye elimi sürsem tuttu .Dehşet bir hevesle yeni şeyler ekmeye devam ediyorum.bulundugum sitenin havası dairenın konumu sanırım her bitkiye uygun .
İlgiyle sayfaları takip edicem .Yardımlarınızada şimdiden teşekkürler.

kristalyalanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 11:48   #2674
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
sulamayı dibine doğru yaptım ayrıca dışarıda böcekelrin bol oldugu bir bahçede olmasına rağmen çiçekler açıyor ama sararıp kuruyor iklimle alakalı sanırım zaten saksıda meyve verme ihtimali düşüktür forumda daha öncede konuşulmuştu benim asıl ilgilendiğim toprakta olanların hiç çiçek açmaması ve hızlı büyüme olmaması artık seneye bekleyeceğim seneyede olmazsa yapacak birşey yok
not:resimdekiler saksıda olan goji çiçekleri
goji sulama????

bu arada tüm gojici arkadaşlara soruyorum sulamayı kaç günde yapıyorsunuz **** hergünmü sulama yapıyorsunuz
ben köydeki 140 kadar goji fidanımı doğaya bıraktım yağmur suyuyla besleniyorlar yaklaşık 20 gündür güzel yağmur yağmıyordur köye gerçi karadeniz havası gecen hafta yağdı diyorlardı.

Eklenen Resimler

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 20:25   #2675
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kristalyalanlar Mesajı Göster
merhabalar ,

zayıflama ile ilgili araştırmalarım sırasında goji ve acai ile tanıştım şimdi kendim üretmek istiyorum kapsul falan alıp ölmeyeyim dedim.ancak siz profosyenel kullanıcılardan aydım almam lazım.Öncelikle bana tohum verebilecek biri varmı ? Birde yetiştirmek için bilgi istiyorum .
Hayatım boyunca çalıştım bir süs bitkim bile olmamıştı bu yıl taşındıgım evde bırkac cıcek tohum derken vedeki bütün herşey çiçeklendi neye elimi sürsem tuttu .Dehşet bir hevesle yeni şeyler ekmeye devam ediyorum.bulundugum sitenin havası dairenın konumu sanırım her bitkiye uygun .
İlgiyle sayfaları takip edicem .Yardımlarınızada şimdiden teşekkürler.
merhaba sayın kristalyalanlar
Goji yetiştirmek istiyorsanız ücretsiz tohum göndereyim.Meyve şeklinde gönderirim.Tohumları içerisinden siz çıkarır ekersiniz. Ekim için mevsim biraz ilerledi ama olsun.Adresinizi özelden yazarsanız posta zarfının içerisinde gönderebilirim.Saygılar.

Eski 27-07-2011, 20:37   #2676
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü Mesajı Göster
sulamayı dibine doğru yaptım ayrıca dışarıda böcekelrin bol oldugu bir bahçede olmasına rağmen çiçekler açıyor ama sararıp kuruyor iklimle alakalı sanırım zaten saksıda meyve verme ihtimali düşüktür forumda daha öncede konuşulmuştu benim asıl ilgilendiğim toprakta olanların hiç çiçek açmaması ve hızlı büyüme olmaması artık seneye bekleyeceğim seneyede olmazsa yapacak birşey yok
not:resimdekiler saksıda olan goji çiçekleri
goji sulama????

bu arada tüm gojici arkadaşlara soruyorum sulamayı kaç günde yapıyorsunuz **** hergünmü sulama yapıyorsunuz
ben köydeki 140 kadar goji fidanımı doğaya bıraktım yağmur suyuyla besleniyorlar yaklaşık 20 gündür güzel yağmur yağmıyordur köye gerçi karadeniz havası gecen hafta yağdı diyorlardı.
merhaba sayın rüzgargülü
ben fidanları gün aşırı damlama sulama sistemi ile akşamları suluyorum.Gelişmeleri güzel.Meyveleri kızarmaya başladı.Bir önceki sayfada resimleri var.Sizin fidanlar doğada kaderlerine terkedilmiş gibi.Bakımsız haldeler.Onlara bu yıl iyi bakmanız gerekir ki seneye meyve versinler.saygılarımla .

Eski 28-07-2011, 15:10   #2677
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
benim çelimsiz.

Sn. Yakup Ünal,
Bu da benim 2 yaşında. ama geldiği gibi kaldı. Önce bahçeye diktim daha kötüleşti, şimdi saksıya aldım. Bu kış dipten budarım (tavsiye üzerine) Ne dersiniz büyüyüp adam olur mu?

Eklenen Resimler

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 15:17   #2678
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Yavaş yavaş çiçekler meyvaya dönüyor.
Kültüre alınmış çeşitten de [ N1]bu sene meyva alabilecekmiyiz ?
Bekleyen dervış muradına ermiş .... Ya da...............

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 18:42   #2679
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili sındırgılı hemşerim, geçen sene tohumdan yetiştirdiğim gojilerin resimleri bazıları boyumu geçti.
Name:  ABCD0001.jpg
Views: 991
Size:  64.5 KB

Name:  ABCD0005.jpg
Views: 972
Size:  55.4 KB

Name:  ABCD0004.jpg
Views: 1076
Size:  72.1 KB

Bu günkü hasat
Name:  ABCD0002.jpg
Views: 1333
Size:  45.2 KB

Düzenleyen Lilium : 29-07-2011 saat 10:07
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 22:15   #2680
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sn.Lilium, nasıl gübre kullanıyorsunuz gojiler için?

Eski 28-07-2011, 22:38   #2681
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın gultar, zirai gübre hiç kullanmadım, sadece iyi yanmış bolca hayvan gübresi kulanıyorum, ve toprağımın yapısına göre sulama yapıyorum.

Budama ve bakımlarına zaman bulamayıp iyi yapamadım, budamalarını iyi yapsaymışım mükemmel ürün alacakmışım.

Olsun acemilik yılımız, gelecek yıl iyi bir budama görecekler.

Eski 29-07-2011, 07:10   #2682
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Sn. Yakup Ünal,
Bu da benim 2 yaşında. ama geldiği gibi kaldı. Önce bahçeye diktim daha kötüleşti, şimdi saksıya aldım. Bu kış dipten budarım (tavsiye üzerine) Ne dersiniz büyüyüp adam olur mu?
hocam; gojiniz gelişir büyür, bu islerde mdemirbaş ve meyveli tepeyi takip ettiğim için biliyorum çok yol katetmiş durumdalar onların görüşleri çok çok önemli ama bu meyve sizde olsa ne yaprdınız diye sorarsanız.
saksıdan çıkartır çok güneş almayan güneşsizde kalmayan biryere kalıcı olarak dikerdim.
kazık kök olan gojimi Dikmeden önce dikeceğim yerin çukurunu çok derin açar toprağı gevşetir hayvan gübresi, torf ile çukuru doldurur dikerdim
Günlük bol bol sulama yapardım ki bu meyve suyu çok seviyor en azından 3-4 sene çok su istiyor. sizin bahçenizdeki toprak sanki gübresiz gibi geldi takviye lazım

Budama olayına gelince; nereden budarsanız budayın budadığınız noktanın hemen altından tekrar sürecektir ve dikkat edin meyve tutan kolların hepsi dikine gitmeyip toprağa doğru eğilen dallarda oluyor. Bu sene bence budamayın seneye ağacın gelişimine bakar şekil budaması da yaparsınız. Ayrıca budadığınız dalları köklendirici ile dikerseniz onlardan da yeni gojiler elde edebilirsiniz.

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 09:15   #2683
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Çok teşekkür ederim sn.Yakup Ünal, bahçemde tavsiyeleriniz doğrultusunda bir yer aramaya başlıyorum. Çok güneş almayan, güneşsiz de kalmayan bir yer...Bahçemde çok zor. 4 cephe de güneşli. En az güneş kuzey cephede.

Eski 29-07-2011, 11:22   #2684
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Gojide olması gereken en güzel budama şekli bu olsa gerek, tek gövde üzerine ara ara taçlandırılmış, rüzgar ve güneşi de iyi alacak şekilde terbiye edilmiş budanmış.
Name:  Untitled-1.jpg
Views: 923
Size:  58.2 KB

Eski 29-07-2011, 19:34   #2685
Ağaçsever

merhaba sayın gultar
Bizim bölgede olsanız size sağlklı ve hızlı gelişen bir fidan verip sizi o cılız fidanla uğraşmaktan kurtarırdık.
Yakup beyin söylediklerine tamamen katılıyorum.İlave edecek birşey de bulamıyorum.
Sulama konusunda imkanınız varsa damlama sulama sistemini tercih edin.Organik sıvı gübre verin.Sonuc alacağınızdan eminim.
Aşağı sarkan dallarda meyve oluş sebi ise bitkinin aldığı besinlerin aşağıya doğru daha kolay hareket etmelerindendir.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 29-07-2011, 20:35   #2686
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sn.mdemirbas, yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Damlama sulama 8- 9 yıl önce yapmıştım yıllarca toprakta kalmaktan yer yer tıkandı. biraz da çapa yaparken parçalandı. Yenisine de gerek duymadım çünkü o zamanlar sitemiz yeni ve taşıma su(pahalı su) kullanıyorduk ekonomik oluyordu az su harcayarak.Şimdi o kadar önemli değil. Elde sulamak ta ayrı bir zevk..Problem toprakta sanıyorum.Yakup Beyin tavsiyesine uyarak bolca gübreleme yoluna gideceğim.Sanıyorum doğrusu öncelikle bu.... Ben de isterdim bu cılızı size verip, yerine sağlıklı hatta meyve vermiş olgun bir gojiyi sizden
ücreti karşılığı almak..... ne yazık ki mümkün değil..Elimdekini geliştirmek için bilgilerinizden yararlanacağım, yardımlarınızı bekliyorum. tekrar teşekkürler.Selamlar.

Eski 31-07-2011, 17:34   #2687
Ağaçsever

valla ben saksıdaki gojilerimi ağacın altına aldım sanırım öğle güneşi saksıdaki kökleri sıcaktan haşlıyor buda çiçekelrin stresten kurumasına ve meyve vermemesine neden oluyor birde gölgede deneyeceğim daha çok tomurcuk var çiçek açacak

Eski 31-07-2011, 19:20   #2688
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
sayın rüzgargülü köklar saksının altında biriktiği için saksıyı toprağa gömerseniz daha çok nemli kalacaktır böylece köklar serin ve nemli kalacaktır görüntüleri paylaşırsanız sevinirim

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 21:56   #2689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Benim gojilerin resimleri.Çiçek yalnızca.

Eklenen Resimler

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 22:41   #2690
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Sn.mdemirbas, yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Damlama sulama 8- 9 yıl önce yapmıştım yıllarca toprakta kalmaktan yer yer tıkandı. biraz da çapa yaparken parçalandı. Yenisine de gerek duymadım çünkü o zamanlar sitemiz yeni ve taşıma su(pahalı su) kullanıyorduk ekonomik oluyordu az su harcayarak.Şimdi o kadar önemli değil. Elde sulamak ta ayrı bir zevk..Problem toprakta sanıyorum.Yakup Beyin tavsiyesine uyarak bolca gübreleme yoluna gideceğim.Sanıyorum doğrusu öncelikle bu.... Ben de isterdim bu cılızı size verip, yerine sağlıklı hatta meyve vermiş olgun bir gojiyi sizden
ücreti karşılığı almak..... ne yazık ki mümkün değil..Elimdekini geliştirmek için bilgilerinizden yararlanacağım, yardımlarınızı bekliyorum. tekrar teşekkürler.Selamlar.
merhaba sayın gultar
damlama sistemi toprak altında kaldığı zaman sağlıklı çalışmıyor.yukarıda asılı oluğu zaman daha geniş bir alanı suluyor tıkanma da yapmıyor.
Size fidanı ücret karşılı değil hediye olarak vermek isterdim.Sayğılarımla

Eski 02-08-2011, 12:14   #2691
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Goji

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mdemirbas Mesajı Göster
merhaba sayın gultar
damlama sistemi toprak altında kaldığı zaman sağlıklı çalışmıyor.yukarıda asılı oluğu zaman daha geniş bir alanı suluyor tıkanma da yapmıyor.
Size fidanı ücret karşılı değil hediye olarak vermek isterdim.Sayğılarımla
Sn. mdemirbas evet damlama borularını toprak üstüne sermiştim.Birkaç yıl başarıyla kullandım. Bütün bahçeme yaymıştım çiçekler,sebzeler, ağaçlar ve çim alanları kapsıyordu. Seyahate gittiğimizde problem olmuyor site görevlisi
açıyor, birkaç saat sonra kapatıyordu. Kolay, rahat bitkiler için de sağlıklıydı.
ama şimdiYapacak bir şeyim yok elde sulamaya devam...
Sn.mdemirbas, çok teşekkür ederim fidanı almış kadar oldum. Ben şehir dışında
oturuyorum kargolar iyi çalışmıyor daha dün yurtiçi kargo ile İstanbul'dan bir
Selluka fidesi hem toprakta hemde harika ambalaj içinde, perşembe verildi
dün paramparça elime geldi ve kurtulmadı.Artık cesaret edemiyorum yoksa
bunu teklif kabul eder hemen bir takas düşünürdüm teşekkürler,selamlar,

Eski 02-08-2011, 13:12   #2692
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Gozi şimdiden mutluluk sacıyor

ıkı adet aldıgım gojılerı ıtına ıle bolca gubrelı tenekeye ekmiştim
buyumesı çok guzeldı
devamlı bakıyorum
hatta forumdan ögrendıgıme göre uçlarınıda ladım
tekrar fılızler verdı
dün aksam hiç ümit yokkon bırde ne göreyım
aman yarabbım ne güzel sıra sıra çiçekelr açmışlar
inanamadım
imüdim yoktu hiç
bende evdekılerle gojım ciçek açtı mutluk meyvesı yıcez dıye muhabet ettık
bu gojı su anda bıle bana açtıgı çiçeklerle mutluluk verıyor
bu gojıde bir sır varmış gercekten
meyvelerı beklıyoruz artık

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 20:54   #2693
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sevgili Hemserim, Meyvalarin resimlerini yeni gordum.Hayirli olsun...
Cok guzeller degilmi ?
Sulu ve de tatlilar ; Afiyet olsun.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 12:33   #2694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
Alıntı:
merhaba sayın kristalyalanlar
Goji yetiştirmek istiyorsanız ücretsiz tohum göndereyim.Meyve şeklinde gönderirim.Tohumları içerisinden siz çıkarır ekersiniz. Ekim için mevsim biraz ilerledi ama olsun.Adresinizi özelden yazarsanız posta zarfının içerisinde gönderebilirim.Saygılar.
merhabalar,
bende balkonda deniyorum fakat sonuç alamadım. vaz geçmek istemiyorum acaba banada tohum gönderebilirmisiniz rica etsem
saygılar kolay gelsin.

coyem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 15:10   #2695
Ağaçsever

saksıdaki gojilerim çiçek açıyor ama malesef meyve vermiyorlar bende saksıları açık alandan alıp ağaç altında gölge bıraktım bakalım nolacak bugün gidip bir baakyım 4 gün falan oldu gölgede kalalı

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2011, 15:17   #2696
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Resimde meyve var. En azından bir tane görüyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 22:42   #2697
Ağaçsever

merhaba sayın coyem
Balkonda deneyip sonuç alamadınız ise benim tohum göndermemin bir anlamı olmaz.Size fidan alıp denemenizi öneririm.Kolay gelsin.

Eski 05-08-2011, 13:54   #2698
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Benim gojiminde tomurcuklarını gördüm. Epey çiçek var. İnşallah meyvesini de görürüm.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 15:05   #2699
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
Alıntı:
merhaba sayın coyem
Balkonda deneyip sonuç alamadınız ise benim tohum göndermemin bir anlamı olmaz.Size fidan alıp denemenizi öneririm.Kolay gelsin.
Sayın mdemirbaş
ilginiz için teşekkür ederim.

coyem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 14:57   #2700
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Resimde meyve var. En azından bir tane görüyorum.
üstat ben göremedim nerde))

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024