agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2011, 10:37   #2731
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
5 aylık gojide meyve tutumu işallah meyvesini de görürüm

Eklenen Resimler

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2011, 17:22   #2732
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

buda yabane yerli gojiler

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2011, 00:12   #2733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Gojiyi kaç santim boyundayken budamak gerekir (çeşitli forum ve kaynaklarda 30 cm, 60 cm, 90 cm ve 1,5 m gibi rakamlar var).
Ayrıca şunu da sormak istiyorum. BİM'de satılan Çin'den ithal kuru goji meyvesinin tohumlarından yetiştirdim. Bu tohumun sizlerin yetiştirdiği gojilerden bir farkı var mı?

drmdurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2011, 19:23   #2734
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drmdurdu Mesajı Göster
Gojiyi kaç santim boyundayken budamak gerekir (çeşitli forum ve kaynaklarda 30 cm, 60 cm, 90 cm ve 1,5 m gibi rakamlar var).
Ayrıca şunu da sormak istiyorum. BİM'de satılan Çin'den ithal kuru goji meyvesinin tohumlarından yetiştirdim. Bu tohumun sizlerin yetiştirdiği gojilerden bir farkı var mı?
sayın drmdurdu;
Ben de goji beriyi ilk ağaçlarını satın aldım daha sonra satın aldığım gojilerden diktim amam bimden almamıştım daha sonrada cinden tohum siparişi verdim NQ-1
sonuç itibariyle deniyorum devamlı
Tohumdan yetişen herşey aslı gibi olacak diye birşey yok attığınız 100 lerce tohumdan belkide 1-2 tane güzel kaliteli çıkabiliyor.
yaklaşık bir yıldır her ortamda goji yetiştirmeye çalıştım ve benim görüşüme göre ilk 2 yıl gojiyi budamaya gerek yok ama şekillendirmek istiyorsanız yani yan kolların şeklini vermek istiyorsanız 30-60-90-1,5 nereden budadığınızın önemi yok çünkü kestiğiniz yerden hemen altından yine büyümeye devam ediyor bir iki yan kol atarak.
budamaz iseniz de yan kol atıyor sorun yaratmıyor. toprak sevyesinin 60-90 santim altındaki bütün kolları alın ki meyve verecek kollar aşağı doğru büküldüğünde meyve verimine bastyor yere değmesin 1,5 metreden sonrada yukarı gitmemesi için devamlı kesin 1,5 üstünü pıdayınAna gövde kalınlaşıp ağaç görünümünü aldığında bıdama önemli çünkü meyve verecek dallar budama ile oluşacaktır.

Eski 06-09-2011, 00:14   #2735
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Galeri: 1
Genel Bir TEŞEKKÜR

Sy. denizakvaryumu yaptığı küçük bir araştırma ile 2007 yılında açtığı bir forum başlığından bu yana aslında Türkiye'de doğal olarak yetişen bir türün tekrar keşfetmiş ve şu anda çok popüler olan bu meyvenin Türkiye'ye tanıtılmasını hatta ticarete kazanılmasını sağlamış. Artık BİM gibi mağazalarda kuruyemişçilerde bu bitkiyi görüyor olmak ne güzel. Bir çok bakımdan yararlı diyebileceğimiz bu bitki sayesinde Türk insanı artık belki de daha zinde olacak ileride!

Ben Bu yazıyı yazmadan önce neredeyse bu başlığın %50 sini göz taramasıyla okudum.Bu başlıkta da Site yetkililerine ve Forum yazarlarına genel bir teşekkürde bulunmak istiyorum.

Burada ağaçlar.net çatısı altında bir kardeş havasında bilgi paylaşımı yapan bu bitkinin ve diğer yabancı bitkilerin şu an bu derece tanınmış olmasına katkıda bulunan tüm kardeşlerimi buradan selamlıyorum.

Ağaçlar.net Forum Sitesi ve Girişimci arkadaşların sayesinde 2007 den bu yana geçen 4 yılda birçok üretim yapılmış. Bu forumun devamı ile bu hızda bilgi, kültür, deneyim, tecrübe aktarımı ile bir 6 sene sonra artık bu meyveyi pazarlarda elma, armut gibi görüyor olacağız. inşallah bi 10 seneye kadar da Bol bol ihracat yaparız.

Bana kalırsa sadece bu forum başlığını okuyarak bir Türk girişimcisi çok güzel paralar kazanabilir hatta ihracat bile yapabilir. Belki de bir ziraat mühendisinin 4 yılda öğrendiğinden kat kat bilgiyi biraz da İngilizcesi varsa çok rahat öğrenebilir.

Benim ise sizlere bir tavsiyem olacak. Bu başlıktaki tüm yazılar genel olarak bir akademik çalışma havasında analiz edilmeli tecrübeler toparlanarak düzenli bir bilgi haline sokulmalı.

Ayrıca üretimini yapan kişiler sadece ticarete değil, ar-ge çalışmalarına da önem vermeliler. daha önce forumda bazı arkadaşlar da bahsettikleri gibi çoğu üniversitemiz artık bilim yuvası olmaktan çıktı. Fakat bu çalışmaların yerel üreticiler tarafından da kolaylıkla yapılabileceğine inanıyorum.

Tüm girişimci ve Goji severlere ve site çalışanlarına tekrardan teşekkür ediyorum.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 11:59   #2736
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Budama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drmdurdu Mesajı Göster
Merhaba sayın drmdurdu
Goji yetiştirme ile ilgili çalışmalarınız çok güzel.Yakup bey 'in söylediklerine katılmakla birlikte,bu fidanların daha sağlıklı bir şekle gelmesi için doğru bir budama işleminin yürütülmesi gerekir.Ben fidanlarımın boyu 30 cm.geldiğinde tepelerini keserim.Böyle yapınca gövde kısmı kalınlaşıyor,daha dayanımlı hale geliyor.
Aşağıdaki sitenin faydalı bilgiler bölümünde budama ile ilgili daha detaylı bilgiler bulacaksınız.saygılarımla
http://gojiberryfidanligi.com/

mdemirbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 12:50   #2737
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mdemirbas Mesajı Göster
Merhaba sayın drmdurdu
Goji yetiştirme ile ilgili çalışmalarınız çok güzel.Yakup bey 'in söylediklerine katılmakla birlikte,bu fidanların daha sağlıklı bir şekle gelmesi için doğru bir budama işleminin yürütülmesi gerekir.Ben fidanlarımın boyu 30 cm.geldiğinde tepelerini keserim.Böyle yapınca gövde kısmı kalınlaşıyor,daha dayanımlı hale geliyor.
Aşağıdaki sitenin faydalı bilgiler bölümünde budama ile ilgili daha detaylı bilgiler bulacaksınız.saygılarımla
http://gojiberryfidanligi.com/
mahmut abi benim gözlemlerimde gövde kalınlığı tamamen gojinin cinsine bağlı olduğunu gördüm ben sana 2 aylık bir goji resmi ekleyeceğim boyu 1 metre gövde kalınlığıda diğer 2 aylık gojilerden 5-10 kat kalın birde gövde kalınlığı kökün gelişimi ile ilgili sanırım
;Budama meyve verimi ve şekil için öenmli gibi gördüm bitkinin anlamsız çalığibi olmaması için önemli ben kararsızım ilk iki sene budanıp budanmaması konusunda kararsızım

Eski 06-09-2011, 13:25   #2738
Ağaç Dostu

arzuakyurek's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2011
Wink

Arkadaşlar Goji berry mi, yani kuruyemişçiler de yaban mersini olarak satılan meyve.

Name:  06092011518.jpg
Views: 1794
Size:  57.3 KB

arzuakyurek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 14:03   #2739
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Turna yemişi (Cranberry)

Glikozlu cranberry.

Şeker hastalarına iyi gelir diye satılıyor ama glikozla yıkandığı için şeker hastalarını daha kötü yapar.

Son zamanlarda paketli satılanlarda paketin üzerinde glikozlu olduğu yazılıyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 10:36   #2740
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Yediğinizde ağza suni bir tat da geliyor. Buradan da sahte olduğu anlaşılıyor. Bir de sorum olacak. Goji berryleri yaprak dökmeye başlayan var mı? Benimkinde başladı da. Mevsimsel mi yoksa bir sıkıntı mı var diye soruyorum. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 11:14   #2741
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrebakan Mesajı Göster
Yediğinizde ağza suni bir tat da geliyor. Buradan da sahte olduğu anlaşılıyor. Bir de sorum olacak. Goji berryleri yaprak dökmeye başlayan var mı? Benimkinde başladı da. Mevsimsel mi yoksa bir sıkıntı mı var diye soruyorum. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.
Sıkıntı var demek bu mevsimde dökmemesi lazım resim ekleyin emre bey

Eski 07-09-2011, 11:50   #2742
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Diğer yaprak döken bitkiler gibi havalar iyice soğuduğunda yaprak döker. Başka bir problem olmalı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 12:16   #2743
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

2 aylık NQ-1 lerin boyu 85 cm yi geçti tepeden kestim gövde kalınlığıda 2,5 cm yi geçti 15 adet tohumdan bu ikisi bu şekilde gelişrken aynı şartlarda diğer 13 tanesinin boylerı değişiklik gösteriyor ve bu ikitanesinin 1/3 kadar gelişme gösterdiler

Eklenen Resimler

Eski 07-09-2011, 12:37   #2744
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Merhaba

Yakup bey gojilerinizin maşallahı var. Gayet güzel büyümekteler.

Uzun zamandır goji sayfasına mesaj ve resim göndermiyordum. Benim gojilerimin son durumlarını ekleyeyim istedim.
Resimleri çektikten sonra serçeler yapraklarını epey budamışlar. Resimlerde görünmüyor.

Eklenen Resimler

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 13:26   #2745
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

sayın h ışık gojilerinizin yaprakları kötü gözüküyor ve sanki toprakları da gübresiz çok sıkışmış gün aşırı sulanmıyor gibi gözüküyor.

Eski 07-09-2011, 14:13   #2746
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Sayın Yakup Unal, son durumlarını görseniz daha kötü olmuşlar. Serçeler yaprakları yeyip bitirmişler hatta gelişmekte olan 1-2 dalı da yere doğru eymişler.
Goji, domates, biber,salatalıkla birlikte duruyor ancak çoğunlukla goji olmak üzere biberlerin yapraklarını da yemişler.

Eski 07-09-2011, 15:46   #2747
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
soğuk havalar yaklaşıyor

merhaba,

akşamları soğuklar başladı Ankara'da. Gojilerimi balkonda saksıda yetiştiriyorum. Acaba kışın dışarda kalmaları mı gerekir yoksa içeri pencere kenarına mı koymalıyım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

no_lina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 15:52   #2748
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi no_lina Mesajı Göster
merhaba,

akşamları soğuklar başladı Ankara'da. Gojilerimi balkonda saksıda yetiştiriyorum. Acaba kışın dışarda kalmaları mı gerekir yoksa içeri pencere kenarına mı koymalıyım. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Sayın no_lina;
ankarada akşamları havalar 15 civarında gidiyor. bana göre bu aydan sonra ağaçlarınızda bu sene dikildiyse içeri almanızda yarar var.
Tabiatın kanunu uygulamak isterseniz de bırakın dışarda kışı çıkartırlar baharı görürülerse sağlam güçlü gojileriniz olur :-)

Eski 07-09-2011, 15:53   #2749
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Sayın Yakup Unal, son durumlarını görseniz daha kötü olmuşlar. Serçeler yaprakları yeyip bitirmişler hatta gelişmekte olan 1-2 dalı da yere doğru eymişler.
Goji, domates, biber,salatalıkla birlikte duruyor ancak çoğunlukla goji olmak üzere biberlerin yapraklarını da yemişler.
benim tavşanlarım var ki tarladan çıkınca geliyorlar birtane bırakmıyorlar açıktakileri kuş dediğin nedirki :-)

Eski 09-09-2011, 17:21   #2750
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Gojilerimin bugünkü durumları,

tum yaprakları yenilmiş, dalları kırılmış. yazık oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2011, 20:10   #2751
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

saksıları küçük h.ışık kurtulurlar biraz özan ilgi alakayla

Eski 09-09-2011, 22:15   #2752
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Yakup bey, Saksılar için bakarı bekliyorum. Yeni yaşam döneminde yeni saksılarnda olacaklar. Seneyede toprakla buluşturacam nasip olursa.

Eski 10-09-2011, 05:59   #2753
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Yakup bey, Saksılar için bakarı bekliyorum. Yeni yaşam döneminde yeni saksılarnda olacaklar. Seneyede toprakla buluşturacam nasip olursa.
daha zaman vardı aktarabilirdiniz toprağı ile 10 günde kendilerini toplarlar

Eski 11-09-2011, 22:04   #2754
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Gojilerimin bugünkü durumları,

tum yaprakları yenilmiş, dalları kırılmış. yazık oluyor.
Hiç canınızı sıkmayın sayın H.Işık, geçen yıl benim gojilerimin çoğu da aynı durumdaydı.Serçeler etrafta yiyecek azaldıkça daha çok üşüştüler goji yapraklarına, sadece dalları kaldı. Baharda her şey normale döndü. Sizinkiler de dönecektir, sadece sulamayı ihmal etmeyin yeter. Goji yaşama azmi çok güçlü bir bitki. Kolay kolay pes etmiyor..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 22:35   #2755
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Yaklaşık 2.5 yıl önce bari arkadaşımız Yerli goji keşfettiğini söylemişti.
Biz de hevesle çelik istemiştik.
Sağ olsun bol bol gönderdi. Çeliklerden yarısı köklendi ve bu sene bol meyve verdi.
Tanelerin büyüklüğü Tibet Goji'lerinden ufak ancak tadı güzel.
Bu tad acaba iki gojinin karşılıklı tozlaşmasındanmıdır
Aklıma takıldı.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 08:35   #2756
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Gojiden çelik alma ile ilgili bilgi verecek olan varmı???

Eski 12-09-2011, 08:52   #2757
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
bu bitkiyi iğdeye benzetiyorum ilkbahar çeligi çok kolay ve herhangi bir işlem yapmadan kökleniyor.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 10:31   #2758
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odogal Mesajı Göster
bu bitkiyi iğdeye benzetiyorum ilkbahar çeligi çok kolay ve herhangi bir işlem yapmadan kökleniyor.
Denediniz mi goji de ilk bahar çeliğini

Eski 12-09-2011, 10:39   #2759
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
evet, sulama bile yapmadım, kesilen çelikleri topraga martta sokuşturmuştum hepsi köklendi.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 13:33   #2760
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odogal Mesajı Göster
evet, sulama bile yapmadım, kesilen çelikleri topraga martta sokuşturmuştum hepsi köklendi.
çeliği nezaman aldın ne işlemine tabi tutun

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024