agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2009, 12:20   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2008
yeni üye normal demi

volki35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 12:33   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2007
4 adet yeni bonsai

Herkese merhaba, bonsaiye cok yabancı deilim ama geçen sene iki ficus agacımın ölümünden sonra elim pek gitmiyordu siteyede ağaçlarada.. ama bi ay içinde 4 adet ağaca sahip oldum bir anda ve tekrar ısınıyorum, okuyorum araştırıyorum, ağaçlarımın fotograflarını koyuyorum, yeşil yapraklılar süpermarket, kırmızı meyveliler ise özel geldi,, cins olarak ne olduklarını tam bilmiyorum, hepsi iç mekan bitkisi diye verildi bana, ama emin olamıyorum,
Kış geliyor, Gaziantepte kaloriferli bi dairede bu bitkileri nasıl yaşatırım bilemiyorum, ölen diğer iki agacım icin bi cok yöntem denedim ama yaşatamadım, bunlarında aynı akıbete uğramasından korkuyorum
Herkese mutlu sağlıklı günler diliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 30102009016.jpg (55.5 KB, 263 views)
Dosya Türü: jpg 30102009018.jpg (50.2 KB, 257 views)
Dosya Türü: jpg 30102009022.jpg (30.0 KB, 256 views)
Dosya Türü: jpg 30102009030.jpg (35.0 KB, 255 views)
Dosya Türü: jpg 30102009038.jpg (31.5 KB, 259 views)
Dino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 15:29   #483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2009
değerli arkadaşlarımdan yardım talebim var

sevgili bonsai sever arkadaşlar
geçenlerdede yazmıştım ama sanırım fotoğraflar iyi değildi tekrar daha yakın fotğraf çektim

bu bitkinin cinsini bonsai olup olamayacağını ve ne zaman neler yapmam gerektiği konularımda yardımlarınızı bekliyorum sevgi ve saygılarımla

alibaysal

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg gövde.jpg (59.7 KB, 251 views)
Dosya Türü: jpg yapraklar.jpg (34.8 KB, 249 views)
Dosya Türü: jpg DSCN2809.jpg (70.4 KB, 247 views)
Dosya Türü: jpg DSCN2812.jpg (41.3 KB, 245 views)
Dosya Türü: jpg DSCN2807.jpg (52.5 KB, 243 views)

Düzenleyen alibaysal : 31-10-2009 saat 15:45 Neden: resimler gözükmedi
alibaysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 10:41   #484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Dino iyi gunler.
Fotograflarini ekledigin ilk ikisi incir onlar ic mekanda tutulabilirse de kalerifer ve ya isi veren diger seylerin yakininda olmamali bol isik goren bir yer secmelisin. Ic mekanda olacaklarina gore saksi altlarina suyu toplamak icin koyacaginiz kaplara su birikmemesine dikkat ediniz. Incirler suyu sevseler bile kokleri camurlasmis bir toprak icerisinde olunca kokleri curuyebiliyor.

Diger iki agaciniz da fotografta, iyi secilmese de yaban elmasina benziyorlar. Eger dusundugum gibi yaban elmasi iseler ve yapraklarini da dokuyorlarsa ic mekanda uzun sure kalmalari onlari olumsuz etkileycektir. En azindan balkonunuz varsa onlari balkona almalisiniz.

Umarim bu agaclarinizi sorunsuzca yasatir ve daha bircok bonsainiz olur.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2009, 10:51   #485
Ağaç Dostu

Alibaysal iyi gunler.
Fotografini eklediginiz agactan bence bonsai olur. Cinsinin ne oldugunu bilmiyorum ama guzel bir govdesi ve bircok dallari var bu da onun iyi bir bonsai olmasina yeterlidir diye dusunuyorum.

Belki kis sonu onu saksisindan cikarir koklerini kontrol eder budanacak kokleri budar, ust tarafta da bir birini capraz kesen dallari budar(eger capraz kesisen dallari daha sonra telleyip istediginiz yerlerde kullanabileceginiz dusunuyorsaniz budamayiniz.) sonra yeni bir saksiya dikersiniz. Yeni saksisinda bir yil kadar durduktan sonra artik onu budayarak ve telleyerek sekillendirmeya baslarsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 01-11-2009, 18:00   #486
Yeni Üye

ilgine teşekkür edrim adaş

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Alibaysal iyi gunler.
Fotografini eklediginiz agactan bence bonsai olur. Cinsinin ne oldugunu bilmiyorum ama guzel bir govdesi ve bircok dallari var bu da onun iyi bir bonsai olmasina yeterlidir diye dusunuyorum.

Belki kis sonu onu saksisindan cikarir koklerini kontrol eder budanacak kokleri budar, ust tarafta da bir birini capraz kesen dallari budar(eger capraz kesisen dallari daha sonra telleyip istediginiz yerlerde kullanabileceginiz dusunuyorsaniz budamayiniz.) sonra yeni bir saksiya dikersiniz. Yeni saksisinda bir yil kadar durduktan sonra artik onu budayarak ve telleyerek sekillendirmeya baslarsiniz.

Kolay gelsin.
ilgine teşekkür ederim adaş
yaşadığım yer bodrum ılıman bir iklim olması sanki avantaj gibi ama yinede bilemiyorum şimdiden saksıya almam yanlışmı olur sence evim bol güneş alıyor cam önünde tutmayı üşünüyorum toprağı çamur gibi olduğu için biran evvel sığ saksıya almayı düşünüyorum ama emin değilim

Eski 01-11-2009, 20:41   #487
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volki35 Mesajı Göster
Eklenti 112204

bana ağaç türü hakkında yardım edermisiniz
arkadaşlar banada yardım ederseniz sevinirim

Eski 02-11-2009, 11:10   #488
Ağaç Dostu

Volki35 iyi gunler.
Agacin sanirim bir "Fukien tea" Bu agac hakkinda forumda bircok bilgi var.
Umarim agacin seninle birlikte uzun bir yasam surer.

Eski 02-11-2009, 11:18   #489
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaysal Mesajı Göster
toprağı çamur gibi olduğu için biran evvel sığ saksıya almayı düşünüyorum ama emin değilim
Topragi camur gibi ise buyuk bir olasilikla curuk kokleri de vardir. Curumus ve baska uzun buyuk kokleri budadikten sonra, onu topragi iyi bir karisim olan ve yine derin bir saksiya dikiniz bir yil kadar kalip sacak kokler gelistirsin, daha sonra onu sig bonsai saksisina alirsiniz.

Agaciniz bir ic meken bitkisi degilse, onu surekli icerde tutmaniz sagligini olumsuz etkileycektir.

Eski 02-11-2009, 12:08   #490
Yeni Üye

Alıntı:
Volki35 iyi gunler.
Agacin sanirim bir "Fukien tea" Bu agac hakkinda forumda bircok bilgi var.
Umarim agacin seninle birlikte uzun bir yasam surer.
teşekkür ederim

Eski 02-11-2009, 16:41   #491
Yeni Üye

teşekkür ederim adaş dediğin yapıcam ancak cinsi hakkında bende birşey bulamadım hala araştırıyorum

Eski 03-11-2009, 09:02   #492
Yeni Üye

ağacın cinsi hakkında fikri olan arkadaşlar

üzerinde çalışıyorum ama cinsi hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım kış sonu mlendirme ve budama işlemini gerçekleştiricam

http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/849-17.htm

Eski 03-11-2009, 12:50   #493
Ağaç Dostu

Volki35 "fukien tea" icin linkteki mesaja bakabilirsin.
Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler

Eski 03-11-2009, 13:41   #494
Yeni Üye

çok teşekkürler valla çok yardımı oldu

Eski 04-11-2009, 13:04   #495
Ağaç Dostu

Volki35
Buyuk bir olasilikla ithal agaclarin koklerinin uzun sure nemli kalmasi icin koklere killi toprak eklenmistir. Bu topragi degistirmeniz gerekir. Topragi degistirmek icin en uygun zaman ilkbaharin ilk gunleridir.

Suyu suzen bir toprak karismi kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 08-11-2009, 21:01   #496
Ağaçsever

miriel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Merhaba

Biraz bakındım ancak bulamadım geçen hafta bauhaus'dan almış olduğum bonsainin türü nedir acaba ?

Teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (25.0 KB, 191 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (64.0 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (51.2 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (54.0 KB, 188 views)
miriel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 21:06   #497
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Pittosporum tobira (Pitosporum) 'a benzetdim
Yeni başlayanlar için bence ideak bir bitki. Dayanıklı çelikden üretilebiliyor soğa dayanıklı. -10 derece soğa kadar dayanır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 21:11   #498
Ağaçsever

miriel's Avatar

yaprak yapısı benziyor gibi .)

Eski 08-11-2009, 21:13   #499
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Gövde yapısı da benziyor.

Eski 08-11-2009, 21:19   #500
Ağaçsever

miriel's Avatar

İnternetten Pittosporum tobira olarak arama yaptığımda fotoğraflardaki yaprak yapısına sahip çalı formunda bitkilerle karşılaştım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Pittosporum_Green300.jpg (30.7 KB, 191 views)
Eski 08-11-2009, 21:22   #501
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çalı türüdür zaten genelde bahcelerde çit olarak kullanılır.
http://images.google.com.tr/images?q...N&hl=tr&tab=wi
http://toptropicals.com/pics/garden/...bira3mland.jpg

Eski 08-11-2009, 21:27   #502
Ağaçsever

miriel's Avatar

tam emin olamadım sanki yaprakları biraz daha farklı gibi

Eski 10-11-2009, 15:11   #503
Ağaçsever

miriel's Avatar

Çok teşekkür ederim Tekin Bey yardımlarınız için. Artık türünü öğrendiğime göre bakımını araştırabilirim.

Eski 12-11-2009, 22:58   #504
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Alıntı:
Dino iyi gunler.
Fotograflarini ekledigin ilk ikisi incir onlar ic mekanda tutulabilirse de kalerifer ve ya isi veren diger seylerin yakininda olmamali bol isik goren bir yer secmelisin. Ic mekanda olacaklarina gore saksi altlarina suyu toplamak icin koyacaginiz kaplara su birikmemesine dikkat ediniz. Incirler suyu sevseler bile kokleri camurlasmis bir toprak icerisinde olunca kokleri curuyebiliyor.

Diger iki agaciniz da fotografta, iyi secilmese de yaban elmasina benziyorlar. Eger dusundugum gibi yaban elmasi iseler ve yapraklarini da dokuyorlarsa ic mekanda uzun sure kalmalari onlari olumsuz etkileycektir. En azindan balkonunuz varsa onlari balkona almalisiniz.

Umarim bu agaclarinizi sorunsuzca yasatir ve daha bircok bonsainiz olur.

Ali bey ben bu bitkileri alırken üzerlerinde cotoneaster yazıyodu, bu dağ muşmulası anlamına geliyormuş, yaban elması farklı bi tür galiba.. hangisi tam bilemedim..dağ muşmulası ise farklı bir bakım mı uygulamak lazım? daha yakın fotograflarını koyuyorum, elimdeki ikiside sanki aynı cins di mi?? bu yukarıda verdigim resimlerden 5.si şu an yaprakları sarardı, boyle o kırmızı meyveler soluklaştı, diğeri ise hala yemyeşil fotograftaki halini koruyor.. bu da beni korkutuyor, gecen hafta aynı anda su vermiştim, yaprakları sararan hala nemli gibi, diğeri ise hemen almış suyu.. neden böyle oldu ölüyor mu yoksa sararan??
sizin cevabınızı okudugum gunden beri 4 bonsaimde balkonda iyi güneş gören bir yere duruyor.. diğerlerinde pek bi sıkıntı yok gibi.. incir dediginiz büyük olanda iceride kaldıgı surede yaprakları kurur gibi oldu onuda hemen balkona diğerlerinin yanına aldım.. haftada bir gibi su veriyorum, toprak nemini kontrol edip, akşamları yağmur suyu ile spreyliyorum.. başka neler yapmam gerekli bilemiyorum..

çok soru sordum galiba, ama cevap bulabildiğim yegane nokta burası.. teşekkür ediyorum ilginiz için..
herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 30102009032.jpg (55.5 KB, 166 views)
Dosya Türü: jpg 30102009042.jpg (45.4 KB, 162 views)
Dino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 13:45   #505
Ağaç Dostu

Dino iyi gunler.
Evet yakindan bakilinca agaclariniz dag musmulasi oldugu anlasiliyor.
(Yaban elmasi ile ayni alileden bir tur). Dag musmulalari da yapraklarini doken **** kismen doken bir cins. Oralarda sonbahar, kis geldigi icin yapraklarin sararip dokulmesi normaldir. Diger agacinizin yapraklarini dokmekte gecikmesi yapraklarini doken agacinizin sagliginin iyi olmadigini gostermez.

Agaclarinizi sularken saksinin altindan suyun cikip gittiginden emin olunuz.
Su saksi altindan cikmiyorsa ya toprakta bir sorun var, ya da kokler saksi icerisinde dolanip tum saksiyi kaplamistir o yuzden su disariya cikmiyordur.
Bu durumda agacinizi saksidan cikarip kontrol etmelisiniz. Kok budamasi ve toprak degisimi yapmalisiniz(Ilk baharin ilk gunlerinde)
Sprayla sulamak bazan yeterli olmuyor. Su yalniz yuzeyde kalip saksi icine ulasmamis olabiliyor.
Haftada bir, su dolu bir kovanin icerisine agacinizi daldirir ve saksi icerisinden cikan hava kabarciklari bittigi zaman, saksiyi kovadan cikarirsaniz saksi icerisindeki her yere su ulasmis olur.

Kolay gelsin.

Not: Turkiyede genelde satin alinan agaclar(bonsailer) uzerinde isimlerinin ne
odugu yazilmaz. Dino'nun aldiklari gibi uzerlerinde isim yazilmissa sorarken en azindan agaclar uzerinde bu isim yaziyordu dogrumudur diye sorarsaniz yanit vereceklerin isini kolaylastirmis olursunuz.

Eski 16-11-2009, 08:46   #506
Ağaçsever

Shibumi71's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Zümrüd ü anka

Niye bu başlık

Akşam vakti, yağmur hafiften sepelemeye başlamış, şemsiyem yanımda değil, başımda biraz açık olduğundan ( kel sayılır ) başım önde ilerliyorum yolda.
Alışkanlık oldu etraftaki nebatatlara göz atıyorum. Bundan olurmu, bunu yapsalardı olmazmıydı ben olsam napardım elimde olsa napılabilirdi gibi sorular.

Susuz kalmış çorak toprak gibi inadına suyu emen saçlarım ( olmayan ) dan damlayan su tanelerini gözlüğümden silmek için cafenin tentesi altında durdum.
Gözlüğü silmeye başladım, o sırada yol kenarına diliki liküstrinlerin arasında, çınarın dibinde bir şey dikkatimi çekti. Once sararmış kurumaya yüz tutmuş pitosporum zannettim ama gözlüğü takıpta biraz yaklaşınca olmadığını farkettim. Acemiyiz malum çin karaağacına benzettim ama yinede emin olamadım orda yatan bir bonsai den başka bişi değildi. Bakılmamış, budanmamış, kurumaya yüz tutmuş bu yüzdende saksısından çıkartılıp bir umitle toprağa bile yerleştirilmemiş kökleri ile toprağa atılmış duruyordu.

Garibim ise su bulabilmek umudu ile kılcal köklerini o kadar çoğaltmışki dallarından ve yapraklarından bile nerdeyse fazla idi.

Dokundum önce kılcak köklerle toprağa sarılmaya çalışıyordu su ve vitamin bulabilmek umudu ile. Sarsıldı, ufacık dokunuşla bile sarsılmış yerinden oynamıştı içim gitti yaşamak için can atan bir bitki , kenara atıldığı halde tüm olanaklarını kullanmış köklerinden geldiğince toprağa ulaşmaya çalışmıştı. Belkide yağışlı geçen yaz boyunca topraktan değilde havadan aldığı suyla yaşamıştı.

Kıyamadım, dedimki belkide bu saksısını toprağını bulsa nasıl güzelleşir, filizlenir canlanır. Bedeninden tuttuğum an sanki anlamış gibi bıraktı toprağı, sanki anlamıştı sanki biliyordu benimle gelirse bu çorak yerden kurtulabileceğini.

Bu işveye, bu gelişe , bu dirilişe seyirci kalamazdım. Aldım, kucakladım eve getirdim.

Belki bu onun yeniden kurumuş halinden filizlenen hali olacak

Bu yüzden Zümrüd-ü Anka başlığını koydum.

Hem tür hem de budaması yeniden doğumu konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var.
(fotoğraflar evde fazla aydınlık olmayan ortamda çekildiğinden o kadar net olmayabilir daha sonra yenilerini aydınlıkta çekip ekleyebilirim )

saygılarımla

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SL551798.jpg (75.7 KB, 150 views)
Dosya Türü: jpg SL551796.jpg (43.9 KB, 148 views)
Dosya Türü: jpg SL551797.jpg (57.9 KB, 146 views)
Dosya Türü: jpg SL551794.jpg (55.1 KB, 144 views)
Dosya Türü: jpg SL551793.jpg (63.7 KB, 147 views)
Shibumi71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2009, 10:23   #507
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bizim oralarda bir laf vardır. Bu ölmüşde ağalayanı yok derler. Yani öldüğünü kimse fark etmiyorsa merak edeni yoktur demektir. Ama gerçekde ölmüştür.
Sizin şimşiriniz de ölmüş de ağlayanı yok. Ama siz fark etmişsiniz bir umursayanı çıkmış.
Şimdi yapacağınız işlem. Dip kısımlarına kabuğu hafifce soyup bakın yeşil canlı doku varmı.? Eeğer canlı doku var ise yukardaki ölü dalları alın canlı kısıma kadar budayın ozaman yeşerir. Eğer canlı doku yok ise kendinize pratik yapmak için iyi meteryal olarak değerlendirebilirsiniz.
Kendinize göre budayın telleyin hem budamaya hem telleyip şekillendirmeye eliniz alışmış olur.
İçinizdeki sanaatsal ruhunuzu ortaya çıkmasını sağlayabilir. Kolay gelsin.

Düzenleyen Harun Parlak : 16-11-2009 saat 19:12
Eski 16-11-2009, 10:35   #508
Ağaçsever

Shibumi71's Avatar

Hocama bir kere daha teşekkür ediyorum.
Akşam ilk işim köklere dalmak olcak, konuyla ilgili sizlere bilgi vereceğim.

Saygılarımla

Eski 16-11-2009, 19:09   #509
Ağaçsever

Shibumi71's Avatar

son hali

Hocam son hali aşağıdaki gibidir.
Kökler aham şaham değil ama bir ihtimal diyerek temizliğini yaptım üsttende biraz budadım ki güçlensin diye.
Ama daha da fazla budayıp üstleri iyicene yormak istemedim ağaçcazı .
Büyücek bir saksıda, balkonda bırakmayı düşünüyorum hava dan mahrum kalmasın malum havalar soğudu ve evde kombiyi yakmaya başladık çocuklar için

düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim

saygılarımla

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SL551800.jpg (48.7 KB, 135 views)
Dosya Türü: jpg SL551799.jpg (77.7 KB, 130 views)

Düzenleyen Shibumi71 : 16-11-2009 saat 19:10 Neden: ekleme
Eski 16-11-2009, 19:16   #510
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Ağcınızda canlı doku bulabildinizmi? Eğer bulduysanız ölü kısımları komple kesip alın. Ölü kısımların kalması ağcınıza zarar verir. Eğer canlı ise tüm yapraklarıda temizleyin kuru yapraklarla uğraşmasın yeni yaprak ve sürgünler versin.
Ben hala daha ölü olduğunu tahmin ediyorum.

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024