agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2011, 19:54   #751
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın arwalda ağaçınınızn türü doğrultusunda istekleri ve ihityaçları konusunda tüm bilgilere forum içeriğinde ulaşma şansınız mümkün.
Sağlıklı ve iyi günler dilerim.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 12:34   #752
Yeni Üye

japiblack's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Sn. nitalis bonsainiz gerçekten güzel görünüyor. nereden alınmış acaba hediye olduğu için fiyatı konusunda bir bilginiz yoktur ama alındığı yeri biliyormusunuz?
teşekkürler...

japiblack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 19:08   #753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2011
http://imageshack.us/photo/my-images...082011001.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images...82011002b.jpg/

Küçük ağacım hediye olarak yeni şehir dışından geldi.Ancak küçük ağacımın türünü bilmediğim için bakımını yapamıyorum.En azından bir iki kelime isim verecek olursanız ( Türü hakkında) sevinirim.

vatanrap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 19:24   #754
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu bir ficus ginseng üstüne aşılı olan yapraklı kısım ficus retusa.
Artvin'de kışın içerde korumanız gerekli olacak. Kalorifer ya da sobadan uzak bir ortamda. Oralar sanırım biraz soğuk oluyordur. Soğuktan da uzak olmalı.
Bakımı konusunda bütün bonsailer çok fazla fark göstemiyor, forumda sulama ve bakım konusunda bilgileri okumanız yararlı olur.
Orada sonbahar başlamak üzeredir. Sulamaya dikkat etmelisiniz . Toprak kurudukça sulayın kökleri çürütüp ağacı öldürebilirsiniz.

Fotoğrafları doğrudan foruma yüklemek daha çok hoşumuza gidiyor fotoğraf yükleme siteleri zamanla bu fotoğrafları siliyorlar.

Budama saksı değiştirme toprak yenileme gibi radikal işlere hemen girişmeyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 21:24   #755
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2011
Çok Teşekkür ederim.

vatanrap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 11:56   #756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2011
Acemi Bahçivan.

Bonsai aldım çok hevesliyim bu konuda fakat hala tam olarak bonsaimin türünden emin olamadım burdaki üstadlarımızın yardımcı olacağını umuyorum.

Tavsiyelerinizi eksik etmeyin

pekernet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 18:28   #757
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

sayın pekernet
Bonsainizin türü ligusturm yani türkçe şekli le kurtbağrının bir türü bakımı kolay olan b türde ki sorun sulamadan kaynaklıdır.
Bu konuda forumda gerekli bilgiler var.
ağaçınızda gördüğüm ilk sorunlar toprak çok eski.Saksı büyütülmeli.
Ağaçın bu işlemlerden sonra havadar aydınlık ama direk güneş ışığı üzerine gün içinde gelmeyen bir mekana alınması şart.
Saksı değişimi ve torpak değişimi için havaların serinlemesini bekleyinzi kurtbağrı herdem yaşil bir tür olup yaprak dökmez.

Saygılar

Eski 11-09-2011, 19:15   #758

memet's Avatar

Ağcın saksıyla ilgili bir sorunu yok neden büyük saksı önerdin.

Bir kaç dal budaması kışın toprak değişimi yeterli.

Eski 11-09-2011, 19:22   #759
Yeni Üye

Çok teşekkürler önerileriniz için yanlız şuan ağacımın yaprakları çıkmıyor çok endişeliyim, bir hafta çıkmayınca sorunun toprak olduğunu düşünüp dün toprak değişimi yaptım, kökünde beyaz pamuksu bişeyler vardı dikkatimi çeken. temizledim umarım yeniden yaprak verir

Eski 11-09-2011, 19:33   #760

memet's Avatar

Keşke yapmasaydınız. Torftan oluşuyordu toprağı ama, bu mevsim çok uygun değildi toprak değişmi için. kurtbağırıın dirençli olduğuna güvenip beklemekten başka yol yok.
Gübre vermeyin bu süre içinde.

Eski 11-09-2011, 20:55   #761
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

SAksı değişimi önerdim çünkü köklerin düzenlenmesi lazım.
Bu saksı bonsai'nin köklerini düzenlenmesi için plastik aşırı derin olmayan basit bir süzgeç ya da bol delikli bir plastik saksı .
Hazır bonsailerde de saksı değişimi yapılmalıdır.
Sebebine gelince ürünleri topdan sipariş eden firmaya seralarda işlem yapılmış kökleri yastıklarda ekili olan bonsailer hızlıca sökülerek gönderileçekleri ülkenin gümrük prosedürlerine uygun olarak doğru yapıya yakın seramik saksılara sıkıştırma yöntemi ile dikilir.Ya da kökleri cuval gibi malzemeler ile sarılıp taşımada zarar görmemesi için ilaçlanır ve ülkeye gönderilir ülkedeki alıcı ağaçları elindeki saksılara aynı skıştırma yöntemi ile yerleştirip piyasa sürmeden önce sera koşularında biraz bekler satışa sunar.

BU yüzden kökler gelişi güzel işlendiğinden genellikde bu bonsailer hindistan cevizi lifleri ince mil **** kum karışımı bir içerik içinde satışa sunulur.
SOn kullanıcı siz gibi bonsai dsotları bu ağaçları satın alır.
Ama sera besin su ışık ve tabikide uygun olmayan toprak bir süre sonra ağaçda sorunlara neden olur.
BU yüzden hızlı bir şekilde ağaçın hazırlayaçağınız uygun toprak karışımı ile acil olarak köklerini geliştirebileçeği saksıya aktarılması gerekir.

BU yüzden saksı değişimini önerdim.

Eski 11-09-2011, 21:04   #762

memet's Avatar

Bunlar ticari konular, saksıyı büyütmeyi önermişsin bununla ilgisi de yok açıkçası.
Bu hazır bir bonsai, olacağı bu kadar büyümesi gereken bir yeri yok .
kışın uygun bir karışımla aynı saksıya konabilir tekrar.
Yani saksıyı değiştirme değil, gerekli olan toprağı değiştirmek.

Eski 13-09-2011, 22:21   #763
Yeni Üye

Thumbs down nazara geldi..

Sevgili dostlar, şu sıralar bonsaimin başına gelen pişmiş tavuğu aratır cinsten oldu açıkcası ..
bugün itibariyle yere düştü ve saksıda toprakta emekli oldu toprağın bi kısmını topladım fakat acilen yeni bir saksı ve toprağa ihtiyacım var fakat ben istanbulda şehrin göbeğinde oturuyorum sarıyerde falan fidanlık var ama uzak bayağı bana önerebiliceğiniz toprak ve saksılar nelerdir , bu ara sokakta satılan bitki toprağı çözüm olabilir mi ?
ilginize teşekkür ederim..

Eski 13-09-2011, 22:55   #764
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Merhaba Pekernet,

Öncelikle ağacınızın başına gelenler üzücü ama çokta dert edilecek bir konu değil... Eğer toprak bulamazsanız koçtaş, praktikeri bauhaus gibi yerlerde de toprak bulma imkanınız var. Saksıya gelince oralarda bonsai saksısı bulmanız zor olacaktır yine son çare olarak sığ ve saksınızın boyutundan çok büyük olmayan bir plastik saksı alabilirsiniz.

Geçmiş olsun

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 08:28   #765
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Geçmiş olsun üzüleçek bir durm değil.Bazen bizlerinde başına gelen durumlar bunlar.
Sayın atesaydın dediği toprak bulmakta zorlanmazsınız.
Herhangi bir çiçek arajman satan yerlerde saksı toprağı olarak geçen torf ile herhangi bir akvaryumcuda satıalan klasik dere çakılı (Midye kabuğu-Renklendirlmiş taş görünümlü malzemeler ) parantez içerisnde yer alan malzemler hariç.Forumdaki oranlara göre karışıp yaparak saksıda eksilen toprağa eklersiniz.Saksı konusnda gelince eski bir temzi plsatik sert yoğur kabı ya da plastik bir saksı geçici olarak ağaçınızı dikebileçeğinzi malzemedir.

Drenaj delikleri olduğu sürece sorun teşkil etmezler.
Daha sonra uygun bir saksı bularak ekimini uygun zamnda yaparsınız.

Saygılar

Eski 15-09-2011, 12:12   #766
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi japiblack Mesajı Göster
Sn. nitalis bonsainiz gerçekten güzel görünüyor. nereden alınmış acaba hediye olduğu için fiyatı konusunda bir bilginiz yoktur ama alındığı yeri biliyormusunuz?
teşekkürler...
Sn.Japiblack kusura bakmayın biraz geç cevap veriyorum.Bonsaiyi kozyatındaki bauhause'dan almışlar.Fiyat söylemediler ama 50tl civari birşey olması lazım daha önce orada bakmıştım fiyatları çünkü.
Bu arada bitki malesef öldü yeterli ilgiyi gösteremediğim için kurudu

Nitalis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2011, 16:28   #767

memet's Avatar

"Herhangi bir çiçek arajman satan yerlerde saksı toprağı olarak geçen torf ile herhangi bir akvaryumcuda satıalan klasik dere çakılı "

Bu konu her gündeme geldiğinde söylerim. Sanırım sürekli de söylemek gerekiyor.

Tarif edilen yerde iyi paralar verip alacaklarınızı, kumu bir inşaatçıdan kompost ya da torfu da zirai ürün satan bir yerden alarak ucuz biçimde halledebilirsiniz. Kumu zaten büyük olasılıkla ücretsiz verecekler. Yıkamanız elemeniz yetecek.

Eski 15-09-2011, 22:08   #768
Yeni Üye

Talking Teşekkür

Memet ve bonsaisan ilginizden dolayı teşekkür ederim. söylediklerinizi dikkate alarak bonsaimi huzura kavuşturdum bedava kum fikri içinde teşekkürler

Eski 16-09-2011, 01:26   #769
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Başkalarının fikirlerinede saygı göstermek gerekir.. Herkes kendine göre yorumlayabilir ama başkasının fikri ve yorumu onun ki yanlış benimki doğru mantığında ortaya koymak pek hoş bir durum değil.
Her dakika herkes bir zirai ürün satılan bir yer bulması **** inşaattan gidip kum istemesi olası bir durum değil, acil bir durum olduğunda kumuda, toprağıda para vererek almak durumunda kalabiliyor insan. Adı üstünde Acil Bir Durum!!!...

Eski 16-09-2011, 06:05   #770

memet's Avatar

Bu durumda siz de söylediklerinizi kendiniz için yorumlayın, acil durum kanamalı hasta falan mı var. Kalp atak falan mı geçiriliyor . Acil, yapmayın, böyle olur olmaz bir şeye itiraz etmek için böyle şeyler..

Bir işin bir uygulanır yolu var, bir de zaten işin acemisi birine olamayacak önerilerde bulunmak var. Akvarmuycuya gidi kum alın, acil durumlarda akvaryumcular 24 saatte açıktır kesinlikle. Zaten adım başı da var .

Balık üretmiyorsunuz ağaç bakıyorsunuz. Bilmem fakrında mısınız.
Size gerekli bir kaç kilo kum akvaryumdan verecekler elinize naylon torbalarda yarım kilo dünya paraya, acildir diye siz pahalıya oradan alıyorsanız o da sizin tercihiniz tabi.

Bence bilmeden öyle atmak da pek fikre saygı olmuyor, kendi yapmadığınız şeyi başkasından istiyorsunuz yani.
Herkes her dakika zirai ürün satan yer bulmuyor onlardan birisinin yerini öğreniyor gibip oradan torf ya da kompost alıyor. Çiçekçiden fahiş fiyatla almamış oluyor.

Adı üstünde bu iş aceleye gelmez.

Bu arada başkasının ( bu ben olmuyorum)mantığının doğru olduğu fikrine nasıl kapıldınız , kendi mantığınızın da doğru olduğuna inanıp, bu satırları yazdınız o da merak ettiğim bir durum.

Eski 16-09-2011, 17:47   #771
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Olayı Abartmayalım istersen, acil durum dediğimizin ne olduğunu iyi biliyorsun. kanamalı hastamı bilmem ne diye uzatmaya gerek yok, saksısı kırılmış toprakları dağılmış bir ağaç.

Benim söylediğim en yakın bir marketten toprağını al birde plastik saksı al koy. Market sanki banamı çalışıyor. Bende ihtiyacım olduğunda ve başka yerde arayacak vaktim olmadığında gidip oralardan alıyorum.

"Bence bilmeden öyle atmak da pek fikre saygı olmuyor, kendi yapmadığınız şeyi başkasından istiyorsunuz yani."

Bilmediğim bir şey hakkında yorum yapmam ve hiç bir zamanda atmak gibi bir tabir yoktur lugatımda. Siz herşeyi çok iyi bildiğinizi zannediyorsunuz ama yanılıyorsunuz.

Burada birisi bir şey soruyor herkes kendince yorumluyor, Herkesin yorumları yanlışta senin ki mi doğru....

Eski 16-09-2011, 19:57   #772

memet's Avatar

Atmak tutmak hakkında huyunuz yoksa bence de artık bu tuaf polemiğinizden vazgeçin de bir kaç ay arayla petşoplarda bonsaici garipliği bir son bulsun.

Saksı kırılmışsa gidilecek her petşop değildir. Acilen gidilecek bir yer değildir akvaryumcu. Gidilecek yerleri de anlattım.
Bilmem farkındamısınız ama akvaryum değil bonsai konusu konuşuluyor.

Bence bilmediğiniz değil kıysından köşesinden fikriniz olmayan bir konuda konuşmaya çalışıyorsunuz. Bırakın böyle işleri bir kaç ay arayla bir petşoptan kum alma eczaneden torf alma gibi garip konular konuşmak insanı sıkıyor.

Burada birşey soruluyor bende bildiğin gibi cevabı veriyorum, bu arada sizin nesi zorunuza gitti durumun petşop mu mu işletiyorsunuz kum mu satacaksınız?. Nedir kasıldığınız yer.

Sizinle de senli benli değiliz bu hitabınızı da bir toparlayın.

Burada herkes kendi kafasına göre olur olmaz yalan yanlış atıp tutmuyor. Akla mantığa uyacak birşey söyleyecekseniz söyleyin.

Gidip oradan buradan olacak olmayacak şeyler almayı önerecekseniz de, sizinki siz yanlış benim dediğim doğru.

Çok da lazımsa, siz gidip olmayacak paralar verip, önerilen yerlerden malzeme alın sonra da neden bu işler bana bu kadar pahalıya geldi diye hesap yaparsınız. Bu önerdiğiniz bana pahalıya maloldu derse tavsiyede bulunduğunuz onu da açıklarsınız artık.

Ama derseniz derseniz para bende, yapın tutan yok sizi.

Bu arada sizi de bir iki konuda aydınlatayım. Benim öyle çok biliyorum halt biliyorum diye huyum yoktur.Ben öyle yabancı bonsai dostları diye tuaf tirpler de yapmam ne biliyorsam bildiğim için söylerim. Başkasına tavsiyede bulunup kendimin uygulayamadığım işlerim de yoktur.
Bilen bilir yaptığımı, bilmeyene de dert anlatıp hava yapma durumu bana uymaz.

Bir kaç ay arayla da birilerine aynı şeyleri durup durup bu işler böyle olmuyor demkten sıtkım sıyrıldı.

Ha Orçun cevaplamıyor, dur ben bunun haddini bildireyim diye bir duruma mı girdiniz, eğer öyleyse çabuk çıkın durumunuzdan size yararı olmaz.

Her konuda herkesin kendince yorumlaması diye garip bir durum sadece işi zora koşar ( Sizin bakımınızdan)bilmediğiniz konularda "kendinizce" yorum yapmayın bir bilene sorun bir öğrenin bir atıp tutmayın.
Ne işi var akvaryumla bonsainin, acilse kum ille oradan mı alınıyor bunu anlamanın bir mantığı varmı bunu bir çözün.
Çözmeyin siz oradan alışveriş yapın.

Zaten yapıyorsunz hayırlı işler zaten bonsai kalp atak gibi acilen alışveriş yapmayı gerektiriyor. Aman oralardan alın.
Bırakında kalanlar alması gerken yerlerden malzeme alsın.

Eski 16-09-2011, 22:09   #773
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Şu anda söyledikleriniz tamamen saçmalıktan ibaret, hitap tarzınıza dikkat edin.
Konuları saptırmayın, yok eczane yok bilmem ne aklın hala petshoplarda yazdıklarımı dikkatlice okuyun anlayın ondan sonra cevaplayın.

Kimsenin yerine cevap vermiyorum, ben bir plastik saksı ve marketten alınacak topraktan bahsederken nerelere çektiniz konuları.

Ne kum satıyorum ne petshop işletiyorum nede akvaryum kuruyorum.

Söyleyeceklerinin **** yapacaklarının bana bir zararı olamak ancak, "Atıp tutmak" "kasılmak" v.s. gibi haddini bilmez konuların sadece ve sadece size zararı olur.

Bu konuda burada kapansın uzamasın!!!....

Eski 16-09-2011, 22:38   #774

memet's Avatar

Madem bonsai konusunda bilginiz akvaryumdana alışveriş yapmak kadar, başka konuşmalar size saçmalık olarak gelir haklısınız.

Başüstüne, siz dediniz ya konu kapansın,

Uzatmayın gereksiz konuşmanızı kapatın konunuzu.

Eski 17-09-2011, 14:29   #775
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Yazdıklarınız ilk okul çocuklarının birbirlerine sataşmalarına benziyor.

Hala aklın akvaryumda, konuyu nasıl okuyorsun anlamış değilim...
Ben ne diyorum siz nerdesiniz hala... yazık...

Uslub ve konuşma ahlakından o kadar yoksunsunuz ki... Söyleyecek bir şey bulamıyorum...

Eski 17-09-2011, 18:23   #776

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AteşAydın Mesajı Göster
Yazdıklarınız ilk okul çocuklarının birbirlerine sataşmalarına benziyor.

Hala aklın akvaryumda, konuyu nasıl okuyorsun
anlamış değilim...
Ben ne diyorum siz nerdesiniz hala... yazık...

Uslub ve konuşma ahlakından o kadar yoksunsunuz ki... Söyleyecek bir şey bulamıyorum...
Beyefendi bir polemiktir tuturdunuz gidiyorsunuz ortaya çıkan şey bir fikrinizin olamadığı yerde bu alçalan üslubunuz olmaya başladı. Bırakın bilenler anlatasın. Siz sormayı öğrenmeyi deneyin faydası olacak size. Akvaryum konusu da size ait değildi atladınız bir lafa kaldınız altıtında boş yere harcamayın vaktinizi. Sizin zaten benim ne dediğimle de ilginiz yoktu, sadece şöyle bir dalaşayım demiştiniz, yaptınız, rahatladıysanız artık bu anlamsız polemiği bitirebilirsiniz.
Durumunuz ilkokul seviyesinde olduğundandır belki anlama düzeyiniz.

Bu arada sürekli tekrarlamak zorunda kalıyorum sizinle senli benli değliz üslubunuzu toparlayın.

Eski 17-09-2011, 19:03   #777
Ağaçsever

glacier_'s Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2010
Galeri: 3
ulmus bonsai

glacier_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2011, 01:05   #778
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Beyefendi bir polemiktir tuturdunuz gidiyorsunuz ortaya çıkan şey bir fikrinizin olamadığı yerde bu alçalan üslubunuz olmaya başladı. Bırakın bilenler anlatasın. Siz sormayı öğrenmeyi deneyin faydası olacak size. Akvaryum konusu da size ait değildi atladınız bir lafa kaldınız altıtında boş yere harcamayın vaktinizi. Sizin zaten benim ne dediğimle de ilginiz yoktu, sadece şöyle bir dalaşayım demiştiniz, yaptınız, rahatladıysanız artık bu anlamsız polemiği bitirebilirsiniz.
Durumunuz ilkokul seviyesinde olduğundandır belki anlama düzeyiniz.

Bu arada sürekli tekrarlamak zorunda kalıyorum sizinle senli benli değliz üslubunuzu toparlayın.
"Durumunuz ilkokul seviyesinde olduğundandır belki anlama düzeyiniz."

Mehmet efendi, kimin anlama düzeyinin ne olduğunu bilen biliyor.
Sabrımı zorlamaya başladın yeter... Nasıl konuşacağımı senden öğrenecek değilim. Birilerine bişeyler öğretmeyi denemek yerine kendini geliştirip bir şeyler öğrenmeyi denemelisin... bu sana son mesajım... umarım artık herhangi bir şey yazmazsın.

Eski 19-09-2011, 08:18   #779
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

sayın pekernet

Ağaçınızın son durumu nedir?Umarım toparlanmıştır.
Gelişmeleri takip edebilmek adına üyelerin bonsai çalışmaları kısmına ağacınıza ait görseleri ekleyerek bizim ile paylaşa bilirmisiniz?
Saygılar

Eski 24-09-2011, 17:31   #780
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2011
Bonsaimin türü hakkında

Selamlar,

Geçen sene Antalya dan aldığım Bonsaimin resimlerini yolluyorum. Türünün ne olduğunu anlayabilmek için forumun 27 sayfasına da tek tek baktım ama buna benzer bir şey göremedim. Yorumlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG00049-20110924-1754.jpg (72.1 KB, 185 views)
Dosya Türü: jpg IMG00050-20110924-1754.jpg (76.8 KB, 185 views)
Dosya Türü: jpg IMG00051-20110924-1755.jpg (48.0 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg IMG00052-20110924-1755.jpg (58.5 KB, 185 views)
Serengete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024