agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2009, 00:19   #4921
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Name:  ebruli.JPG
Views: 2220
Size:  28.9 KBBenim bu menekşem de önceki açışında kenarı eflatun beyazdı. Şimdi ise tamamen değişik açtı.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 01:02   #4922
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Bizi bu kadar kendilerine bağlamakta haksız değiller hani

Name:  x100_1536.jpg
Views: 3798
Size:  38.1 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 18:59   #4923
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili Maki01, menekşenizin rengi çok güzelmiş. Aynı şehirde olsak yaprak isterdim. Benimkiler de yeni yeni açmaya başladı. Fotoğraflarını yüklüyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sevgi Durul : 06-01-2011 saat 09:54 Neden: Fotoğraf Düzeni
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 19:48   #4924
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
İşte benim menekşelerim.
Şimdilik üç taneler, çoğaltmayı düşünmüyorum, desem de siz inanmayın, çiçek söz konusu ise ne yapacağım belli olmaz.
Fotoğraflar kötü çıkmış biraz kendilerine gelsinler tekrar fotoğraflarım.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 20:23   #4925
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
1.resimde ki yavrum bardaktayadı daha iki hafta önce saksıya geçti ve üzerinde açmaya hazırlanan iki tomurcuk var.
Diğerleride 02/11/09 tarihinde yaptığım seralarımın görüntüleri ve yavrularım.
Seralarımı yaptığım günden itibaren bir kez su verdim ve hiç toprakları kurumadı.Bu sera kış aylarında çok iyi oluyor

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 20:25   #4926
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Son iki menekşem

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 22:53   #4927
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Benim bu menekşem için yorumda bulunabilir misiniz?
Bu menekşeyi bu sonbaharda iki kez yere düşürdük. İlk düşürdüğümüzde çiçek açmaya kaldığı yerden devam etti ama ikinci düşüşten sonra üstünde açmaya çalışan tomurcuklar sanki donmuş gibi büyümeden öylece kaldılar.
Ortadaki yeni sürgünlerin çıkışı yavaşladı ve sanki formları da büzüşmüş gibi.
Mite olmasından şüphelendim ama gözle ne kadar incelesem de bulamadım.
Sizce bu menekşenin problemi ne olabilir?

Name:  IMG_06042.JPG
Views: 2503
Size:  66.7 KB

Turkerb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 23:01   #4928
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Turkerb, üzgünüm ama menekşenizdeki problem mitesden kaynaklanıyor. Bu sorunu derinden yaşayan biri olarak yanılma payım çok az.. Mites gözle görülemeyen mikroskobik canlılardır. Başetmesi büyük bir derttir. Ben azmettim ve sanırım yendim o zararlıları. Darısı başınıza.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 10:13   #4929
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Sevgili katmer, miteslerden siz hangi yöntemle kurtuldunuz?

Turkerb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 21:15   #4930
Yeni Üye

Benekli's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Menekşelerimi sadece cocopeat'e diksem yanlış olurmu siz menekşe severler yanıtlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim şimdiden teşekkür ederim.

Benekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 22:29   #4931
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın Benekli,
Sevgili katmer sadece cocopeat kullanıyor, ben de cocopeat+ perlit kullanmaya başladım. katmer, menekşeler konusunda benden çok daha deneyimli, rahatlıkla kullanabilirsiniz

Eski 02-12-2009, 22:43   #4932
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Benekli, ben sürekli cocopeatin hazırlanmış paketini kullanıyorum ve çok memnunum. Tavsiye ederim.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 22:52   #4933
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Nihayet katmerli menekşe bulabildim Adana'da... Rengi süper, şeker gibi

Name:  100_1547.jpg
Views: 5886
Size:  38.4 KB

Eski 02-12-2009, 22:58   #4934
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın SDurul,
Ben de son fotoğraftaki beyaz fırfırlı menekşenize bayıldım. Çiçekler geçtikten sonra pembe beyaz ebruli menekşemden ve de aynı yapıda çiçek veren mor beyaz menekşemden yaprak gönderebilirim, kargoda bozulacağını sanmıyorum. 6 aydan sonra ilk kez çiçek açtıkları için bu aralar dokunmaya korkuyorum

Eski 03-12-2009, 11:05   #4935
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Selam.
Birkaç menekşemde yeni çıkan yapraklar da dahil, pelte gibi cansızlık görünüyor. Ona rağmen açmaya çalışıyor gariplerim İlk kez başıma böyle birşey geliyor. Önceden ek besin vermezdim çok iyiydiler. Son bir kaç sulamada, evde birkaç sene önceden kalma sıvı besin vardı ondan verdim, acaba neden o olabilir mi?

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 15:31   #4936
Ağaç Dostu

lipres's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2009
Canlarım

Merhaba sevgili menekşe severler, bunlarda benim canlarım. Kusura bakmayın resimler biraz kalitesiz .....

Eklenen Resimler

lipres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 17:13   #4937
Yeni Üye

ARER's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Merhabalar,
Sadece menekşe resimlerine bakmak için arama yaparken burasını buldum. Hemen üye oldum. Çok uzun yıllardır meraklısıyım. 70 çeşit(saksı değil) e kadar çıktım.
Ancak 10 yıllık bir yurt dışı macerasıyla son buldu. Gittiğim yerler iklim şartlarını vermediği için uzunca ara verdim. internet paylaşımı yokken gerek kapı çalarak,gerek hostes yardımıyla yutdışından, edinip durdum. Üniversitede cantamda yaprak tasıdım. Öğrenci bürosu,su parası yatırırken her gördüğüm yerde yaprak verip almaya çalıştım. Uzatmayalım hastalığı anlattım sanırım.
Kısadan siteye baktım. Menekşe paylaşımı böyle alt ata giden mesajlar halinde mi gidiyor.
Sadece menekşe konusulan ortam var mı.? Bu şekilde paylaşım biraz zor.
Resimlere hızlıdan baktım, ışık,toprak,.. sorunlu bir çok resim var. Tohumlama konusu,tozlama konuşulmamış. Hiç açmayanlar var. İyi bakım ve ortam 11,5 ay sürekli açtırır. Bilhassa bir iki yaprak paylaşımı,değişimi okudum heyecanlandım.
Herkese merhaba diyerek, bir pratik bilgi ile bitireyim. Eğer sürekli yaprağa giden ve çiçeksiz kalan bir menekşeniz varsa açtırmak için. Kokusuz zifiiri karanlık bir ortamda 3 gün menekşenizi hapsedin. Şaşırma ile önce büyüme duracaktır. Işıkla beraber süreç çiçeklenmeye dönecektir. Deneyin, belkide arada yazıldı.
Saygılar

ARER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 17:31   #4938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Hoş geldiniz sayın ARER. Verdiğiniz bilgiyi hemen deneyeceğim. Teşekkürler verdiğiniz bilgi için. Bu arada geçen yıl diktiğim menekşem tomurcuk çıkardı. İkinci kez açacak.Diplerine birer tane limontuzu koymuştum, belki onun etkisi olabilir.

lusu79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 17:41   #4939
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Sayın maki01 menekşeniz çok tatlı pembiş pembiş.Benimde rengini bilmediğim 10 tane çeliğim var. Yavrular çok küçük, ne zaman açarlar bilmiyorum.Umarım içinden birtane sizin pembiş gibi birgüzel banada çıkar.

lusu79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 17:42   #4940
Yeni Üye

ARER's Avatar

Hoşbulduk Lusu79,
Geçen yıl dikilen menekşe tomurcuk çıkardı demişsiniz. Geçen seneden bu zamana 100 tomurcuk çıkarmalıydı. Bir kaç resim atabilirseniz. Hataları gördüğüm kadarı ile yazayım. Bilgiyi hemen deneyeceğim dediğinize göre açma sorunu var. Bir resimleri görelimde.
(Hangi cephede,sobalı,kaloriferli gibi kısa bilgiler olursa)
Saygılar

Eski 03-12-2009, 18:12   #4941
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hoşgeldiniz sayın ARER,
Şimdilik en büyük sorunumuz mite denilen gözle görülemeyen yaratıklar. Bu konudaki deneyimlerinizi ve de 6 ayda ancak açan menekşelerimi utandıracak 100 kere açma yöntemlerinizi bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz.
Başlığımızda foto ve kutlama mesajları fazla sayıda yer alıyor, haklısınız. Yönetimden özellikleri kutlamaları özel mesajlarla yapmamız uyarısı gelmesine rağmen alışkanlıklardan vazgeçemiyoruz. Bir bilgi aradığımızda da bu kadar kalabalık mesaj arasında boğuluyoruz. Dışardan bir gözün ( Yeni üye olduğunuz için) aynı konuya dikkat çekmesi, belki bizleri bir kez daha düşündürecektir

Eski 03-12-2009, 19:45   #4942
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Bugüne kadar eve çiçekli getirdiğim hiçbir menekşem açmadı.Şu --İyi bakım ve ortam 11,5 ay sürekli açtırır. -- da ki bakım ve ortam - ı açıklar mısınız?

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 21:34   #4943
Yeni Üye

Benekli's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Sayın Arer hoşgeldiniz; Ama ne çok yazmışsınız gözlerim yoruldu.Menekşeler bu kadar çabuk mu açıyor? Deneyeceğim.

Benekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 22:37   #4944
Yeni Üye

ARER's Avatar

Merhabalar,
Sn Hüzün, Hoşbulduk. Deneyim ve bilgilerimizi paylaşacağımız için ben de teşekkür ederim. Paylaşımın daha ziyade katılımlı ,sorunlara değişik cevapların ve önerilerin gelecek şekilde olması daha yararlı olur düşüncesindeyim.

Birşeyin nasıl yapılması gerektiği oradan buradan okunsa da uygulama aşamasında yapılmaması gerekenlerinde konuşulması gerekir. Bunları sorunları olanların soruları altında bulabiliriz. Bu açıdan yazılanlar makale okumaktan daha yararlı olacaktır.

Sn Denizkedisi nin sorunuyla başlayalım. Aslında başlangıç içinde güzel soru.'' Eve çiçekli gelen menekşeler açmıyor.'' Çok normal. Beklenen durum. Bir çiçek açtığı zaman ideal ortamı verilmiştir veya değişik takviyelerle bu duruma getirilmiş olabilir.

Siz sadece çiçeği alıp getirdiğinizde yani ortamı değiştirdiğinizde şartlar açmak bir yana o canlı için yaşanmaz bile olabilir. Bodrum havadaki rutubet oranı ile menekşelere hiç iyi gelmez.Benim ortamım gece 65 gündüz 50.
Bir nem ölçer edinmekte yarar var.

Geçen hafta bir mağazanın haftalık ürün listesinde vardı. 15 Tl civarı.Tuz ve kapalı kap uygulaması ile ayarlayıp öncelikle ortamımız nasıl onu öğrenmeliyiz. Sizin 30 larda veya daha az bir değerle karşılaşacagınızı tahmin ediyorum. Öncelikle çiçekli satın aldığınız menekşeden veya dışardan tedarik ettiğiniz yapraklarla çeliklemeyle kendi ortamınızda şartlara başlangıçtan uyacak menekşelerinizi yetiştirip açtırabilirsiniz. Gene de rutubet için yapacaklarınız olacak.

Konu üzerinde görüşlerden sonra çelikleme-çelikleme de yaprak seçimi( en hatalı genelin yaptığı dıştaki kalın yaprak) türleri,suda,toprakta,kürdanla,suyuna katılacaklar,ekim yüksekliği vs ler hakkında bildiklerimi paylaşacağım.

Bu arada çok farklı klimalardan okuyucular ve menekşe meraklıları var. İçlerinde arada sulayıp sürekli menekşesi açanları duyar gibiyim. Bunlar ne konusuyor, hiç bir şey yapma açar diyorlar.

Ancak durum ortamdan ortama ciddi değişir. Sadece karga-nar ve insan heryerde bulunur ve yaşayıp üreyebilir. Diğer tüm canlılar ot dahil klimasına baglıdır.
Yaşasa da meyvesini yiyemez çiçeğini göremezsiniz.

Özetle Sn Denizkedisi belki sorununuz bu değil, cam seçimi, yönB seçimi ışık şiddeti vs de olabilir. Önemli olan yer seçim dahil yapılanların doğru olması. Hepsi max yapılırsa, bu da 11,5 a giden yoldur. Detayları konuştukça ve uygulamanız değiştikçe sonuç değişecektir. Olay kesinlikle deterministiktir. Sebep sonuç ilişkisidir. Çiçeksiz menekşe sonuçtur ve sebepleri vardır.

Saygılar

not:Sn. Benekli, beni haklı çıkardığınız için teşekkürler hoşbulduk.

Düzenleyen Sevilay : 04-12-2009 saat 00:49 Neden: paragraf
Eski 04-12-2009, 21:51   #4945
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-10-2009
bu menekşenin yaşı

Arkadaşlar bende 18 yaşında bir menekşe var. Menekşeler bu kadar uzun süre yaşayabilir mi? Elinde bu yaşa kadar menekşe büyüten var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

hatıpüzümü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 00:14   #4946
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Sn. Hatipüzümü,
Benim 10 yıldır her şeye rağmen yaşayan ve en çok çiçek açan menekşem bulunmaktadır.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 12:13   #4947
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın ARER, yeni üye olmanıza rağmen, sonderece düzgün ve anlaşılabilir ifadelerle menekşeler konusunda yapılması/yapılmaması gerekenleri anlatmışsınız, bunun için kocaman bir teşekkürü hak ediyorsunuz

Siz menekşe konusunu baştan ele alabilirseniz,(yaprak çelikleme)bizler de neyi yanlış neyi doğru ve ya eksik yaptığımızı anlayabiliriz.

Çoğu zaman kulaktan dolma uygulamalar yapıyoruz, çok sık uygulananlardan birisi de menekşelere östrojen tabletleri verilmesi, onbeş günde bir bir kesme şeker verilmesi vb.

Yararlı/zararlı ayırımı yaparak en güzel menekşeleri yetiştirelim, sizin tecrübelerinizden yararlanalım.
Yeni edindiğim üç menekşemi sizin tavsiyelerinize bırakıyorum, nem ölçer kullanmıyorum, hemen edinirim, bu konuda da bize tavsiyelerde bulunabilir gerekirse link verebilirsiniz, kalite ve fiyat açısından faydalı olur.

Sizinle birlikte bu başlığa bir enerji geldi, devam ettirmeniz dileği ile.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 12:15   #4948
Yeni Üye

ARER's Avatar

Menekşe Çelikleme Üzerine...

Merhabalar, Çelikleme ile ilgili bilgilerimi başlangıç olarak paylaşmak istiyorum. Maddeler halinde yazacagım,yorumlaması ve atıfta bulunarak soru sorulması kolay olur.

1. Şartlar uygunsa 12 ay, zor şartlarda bahar ve yaz ayları yapılır.

2. Seçilen yaprak çoğunluğun hatalı yaptığı dıştaki kalın yapraklar olmamalıdır. Bunları atın.

Bunlar gelişmesini tamamlamış,Etli iridirler. Terlik kadar büyümeyecekleri için büyüme duran bu yapraklarda köklenme yeteneği zayıftır.
Kopmadan önce köke de kalın sapları ile sağladıkları iç basınçları ile güzel bir denge oluştururlar,kopunca amacı daha büyümek olmayan bu yapraklar mevcutta çiçek üzerinde iken ki gibi ilk zamanlar su da veya toprakta durur. Sizde gelip gider bakarsınız, o büyümez yavaştan su kaybeder veya çok su verirseniz çürümeye başlar. Tutanı olur mu olur, bundan yetişen menekşeler güzel gelişim göstermezler.

O yüzden atın acımadan. Hatta ileride resimlerle paylaşacağım. Açmasa bile menekşe formu önemlidir,çiçeklenmeden o formu sağlamalısınız.Bu yapraklar formu bozmadan mücade edilecek yapraklardır.
3-4 tur çevreden bu yaprakları alınan menekşe ile vedalaşma zamanı gelmiştir, koca gövde yapar, suyu ayarlayamazsınız açar ama yuvarlak ve dışa kıvrık yapraklar vererek yaşamayaca çalışır. Söküp atın. O kadar turda nasıl olsa çeliklediniz.

3. En altta küçük uzun saplı yapraklar, bunlarda köklenme yeteneği zayıf ince saplıdır. Bunlarda kullanılmaz.
Eğer anaçın arkasında kalıyorsa bunları koparın atın. Arkadaşlar çok koparıp atıyor diyenlerinizi duyuyor gibiyim.
Açıklayayım. Ortalama 10 sağlıklı saksın varsa 2 günde 1-2 yaprak koparıp atmıyorsan, eksik bir şeyler var. Sonuçta genç yapraklar küçük ve yavaş büyüyen menekşeler verirler. Onlarla da uğraşmayın.

Yaptığımız hata her elimize geçen yaprağı suya toprağa sallamak. Yanlış.Özenle gelişmesini tamamlamış orta büyüklükte yapraklarla başlanır. Zira bu sizin damızlığınızdır. (Daha doğrusu ilk üremeden sonra bu hal alacak.)
Özetle formunda bir menekşeniz 1 yaşında ise ikinci sıra, daha büyükte ise bu yaprak dıştan 2 veya 3. sıradadır.

4. Gelelim sapına. Uzun mu kısa mı keseceğiz. Su da uzun, direk toprakta çimleyeceksen
Kısa saplı olacak. Bu demek değildir ki farklı boyda keseceğiz. Bir çok resimde gördüm hatalı koparmalar var. Yaprak köke 1/3 uzaklıktan 2 parmakla tutulup bir yöne nazikçe çevrilerek dipten ayrılması sağlanacak. 1-2 saat öncesinde sulanmış olursa kök rahatsız olmaz. Kopara kopara bu çok pratik hal alacak. Korkmadan fakat bir seferde çevirip alacaksınız. Örselemek bastırmak olmaz.

5. Su da mı yoksa toprakta çimlendirelim.

6. Sapı uzun yapraklar mümkünse etrafı gün ışığından korumalı, yeşerme dolayısıyla bakteri üreme durumu olmayacak.
Suya 1.5 2 cm sap girecek. Dibe dokunmasında mahsur yok. Sudaki kısım çürürse bıcakla değil elle koparılarak işleme devam edilecek.

Suyuna gelince, yagmur veya saf su büyümeyi hızlandırır ama bu su da çabuk bozulur. Dinlenmiş musluk suyu ( 1-2 gün agzı açık kapta bekleme) na bir kaç küçük odun kömürü, ve hızlandımak için 1 lt ye 20 damla demirsülfat olacak şekilde ilave ile proses hızlandırılır. Su değişimi yapılmaz 2 cm sap içerde kalacak kadar su ilave edilir. 8-10 günde işlem tamamdır.

Acele etmez yaprak çıkması da beklenebilir,daha iyi olur. Ancak bu durumda su ilavesi yeşilleri su üzerinde bırakacak kadar olur. Yaprak bu durumda parlak ve formundadır.
Kesinlike torfa mümkünse bol perlitli küçük ve plastik saksıya alınır. Yaprak saksı kenarına değirilir.( Bunun için toprak hizası biraz aşagıdadır. ( Çıkan yapraklar hava akımından etkilenmezler.) Yaprak köke yüklenmez. Kök için 2 parmakla toprak alınarak çukur açılır.( Basıp çukur yapmak yok.) 30 derece açıyla sapı yerleşirin köklerde sapa aynı açıya yakın serilsin.

Sonra oda sıcaklığında su ile kök sulanır. Fazlaca. Açıldıkları görülür. Su dibe akınca çukurun dibine yayılırlar. Siz sadece üstünü gene iki parmakla toprak serpin. Üstü kapanana kadar.

Dikkat edilecek husus yapraga artık değmemek. En azında 3-4 gün. Sulama bardağa sokacağınız işaret parmağı ile damlama ile 3-4 gün devam eder.

Sonra normal sulama. Dikkat edilecek husus. Asla ama asla kuru kalmayacak. Ortamı 40-50 den az kuru olanlar. Karasal iklimde yaşayanlar. Üzerine 3 litrelik peti geçirebilirler.
Kapak olmayacak. Petin dibi kesilerek gerekli yükseklik ayarlanacak. Böyle yapmazda sardunya gibi dikerseniz haftalar boyu beklersiniz.

Arada bakım aksarsa yaprakta gider. Eğer hergün bakarım suyunu hiç eksik etmem derseniz. Yapraklar mercimekten büyük hal alınca, bu sefer ince uclu bıcakla anaç yaprağı açılı değil tam dik olacak şekilde keserek alınız.

Tekar suya koyunuz. Asıl daha hızlı yaprak verecek üreyecek yaprak budur. Hızlı büyüme yapraklardan olur, çok çabuk köklenirler.Sapı yeteri kadar uzunca 4 nesil hatta fazlasını verir.

Damızlığınız kısala kısala sapsız kalırsa veya bir yolla edinilen yaprak kart ve kalınsa. Kürdan yönetimi ile üretme yapabilirsiniz. Sapsız yaprak yeni kopmüş ise sapı iyice dibinden ve 45 derecelik açı ile bıcakla kesilir. Bir gün bekletilir. Torfa yüzü yıkarı gelecek şekilde topraga yatırılır.

Dört beş kibrit çöpü ile sap kısmı sıkı olmak üzere topraga yaprak üzerinden saplanır. Sulama 2 gün yaprak üzerinden, devam eden günlerde yapragın çevresine su püskürtme ile yapılır. Alttan yapraklar ittirip kaldıracak yapragınız çürümeye başlayacak.

Makasla keserek yer açın,yavrular çıksın. Büyümeye bırakın,cesurca sulayın. Baştan yazdım hergün ilgilenmezseniz bu yaprağı hemen kesmeyin. Bu yaprak var veya yok yavruların büyümesi çok fark etmez.

Kesilirse biraz daha hızlı gelişirler. Bu işlem yaprağı tekrar kullanmak zaman kazanmak için. Yapragı alınca 3 gün çok az sulayın. Kökler çok su alır bozulular. Kesince hizmet ettikleri yaprak sayısı yüzde 90 azaldı.Çat diye çürürler veya sapa giderler. Papatya gibi uzar. Çirkin olurlar. Sonrada düzelmezler, ilk sıkıntıda ele gelecekler onlar olur.

Bu aşamada gübre verirseniz. Kum gibi yaprak çıkar ayırırken zedelenme çok olur veya fazla gelir yavrular yanar.

7. Üç santime gelenleri şimdi ayırma zamanı,Sulamadan sonra üstten aşağıya dogru grupları ayırarak toprakları ile beraber köke birleşm yerleri toprak üzerinde olacak şekilde dikilecek.(Burası önemli) Biraz kök sıkıklaştırılacak. Can suyu bolca verilecek.
Devam eden en az 4 gün rutubetli kalması sağlanacak. Sulama yok.Kesinlikle. Sadece kurumayacak. Kurursa köküne parmakla damla damla rutubetlendirilecek.

Bu aşama gelişme çiçeklenme kalitesi ve süresi açısından en kritik evre. Bu evrede ortam iyise süpriz olarak tomurcuk gelecek. Tomucuklanıp açarsa devamında piçler gelecek ve tekrar ayırmak durumu gerekecek.

Bu bir tercihtir ama. Bir saksıda bir kök merkezde olursa çiçekler üstünde demet gibi durur. Yoksa sağdan soldan çıkarlar. Bunu de seven olabilir.( Forumda böyle düzensiz çok fazla. Arajman şeklinde üç-dört kökle görsel tasarımlar mümkün ama çiçeklenme karışık sırada olursa sonunda adam etmek zor.)

Özetle: Çelikleme için dogru yaprak seçilecek. Suda veya toprakta tercih meselesi ancak. Yaprak seçimi elimizde ise, yer kaplamaz,çabuk büyür,kayıp az olur sebepleriyle suda kökleme yapılmalı.

Toprakta yetiştirmeyi ise kısa sap yaprakta ve damızlığınızdan son 2 yavru alışta kullanın. Son biri 1 cm saplı saplama, sonuncu kibrit veya kürdan metodu olabilir.
Böylece acımadan koparıp atın dediğim yaprakların acısını damızlığından sıhatli menekşeler alarak çıkarmış olursunuz.

Devamında yetişkin bakımında yaprak koparmanın ne kadar gerekli olduğunu yapılması gerektiğini anlatacağım. Form vermek sıhatli tutmak için bu şart.
Benim şartlarım uygun olduğu için seralama konusunda deneyimim yok.

Çok hızlı netice almaya çalıştıklarımda ve başka odalara yayılınca kullanıyorum. Uygulayan arkadaşlar yazmıştır. Süreleri çok kısaltır ancak görüntü hoş olmuyor. Netice de salonda oda da pek hoş durmuyorlar.

Hazardenizi kıyısında yaşarken 2-4 dolara bir yapragın satıldığını ve cam dolap içinde beslediklerini gördüm. 1-2 tek çiçek açıyorlar ve 4-6 yaprak irili ufaklı. Bizler şanslıyız.

Saygılar

Düzenleyen Sevilay : 05-12-2009 saat 20:08 Neden: Paragraf
Eski 05-12-2009, 13:48   #4949
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın ARER,
Elleriniz, yüreğinize sağlık. Çok faydalı bilgiler aktarıyorsunuz bizlere...

Anaç yaprağın birden fazla çelik olarak ya da damızlık olarak kullanılması konusunda sevgili Faruk da açıklama yapmıştı.

İlk menekşemi aşırı ve bilinçsizce yaptığım uygulamalar sonucu kaybetmiştim ancak 1 yaprağı çelik olarak kurtarabildim. 3-4 ay sonra torfta o günkü bilgilerimle yavrulatmayı başardım.
Aynı dönemde çelik alarak çoğaltığım 5 menekşe yavrusu yaşarken, sevgili menekşemin yavrusu anlamadığım bir nedenle yine öldü. Faruk'un aktardığı bilgilerle anacı ayırdıktan sonra tekrar dikmiştim.

Haklısınız çok kısa sürede minik yaprakları ucunu gösterdi. Umarım onu da kaybetmem. Anaç yaprağımın sapı oldukça kısa ve bir şans daha istediğim için özellikle sapı çok kısa ya da olmayan çeliğin dikilmesi ile ilgili mümkünse fotoğraflı açıklama eklemenizi rica ediyorum.

Düzenleyen Sevilay : 05-12-2009 saat 20:10 Neden: Paragraf
Eski 05-12-2009, 16:28   #4950
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
dün elime geçen menekşe ve yaprakları

Sn Vahip Dede nin profesyonelce hazırlayıp kargoya verdiği menekşe ve yaprakları eliem ulaştı yaprakların bir çoğu kırılmıştı ama canlılıklarını yitirmemişlerdi.Koliyi açaraçmaz ve yaprakları eker ekmez fotoğraflarını çektim , tekrar teşekkürler....

Eklenen Resimler

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024