agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2007, 14:29   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
arama butonuna zarar böcekler yazarsan 'Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı' na ulaşabilirsin. Ayrıntılı bilgiye de ulaşmış olursun.
Arkadaşım bu konuda bilgim yok. Fakat Mine Pakkaner'e soralım bölümü var oraya sorarsanız kesin cevap alırsınız.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 20:09   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2007
Ben bu ebruli menekşeyi praktikerden 5 ytl ye yeni satın aldım eğer çevrenizde varsa bulabilirsiniz umarım , olmadı yollanabilirse ben size yaprak yollayabilirim nasıl olabilir o meçhul tabi. Sonuçta çok hassas yapraklar olduğu için .
Ayrıca buda diğer menekşelerim.

Bu arada büyük tabakta , en son resimde , en sağda duran daha çiçek açmamış olanı arkadaşımın annesi hediye etti ancak yaprakları oldukça halsiz diğerleri daha güçlü yaprak saplarıda dik duramıyor pes etmişler gibi acaba yerini mi yadırgadı daha güneşli bir evden geldi de .

Eklenen Resimler

efsung Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 10:20   #483
Ağaçsever

aykut99's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2007
Benim de böyle bir menekşem vardı. Sonra kendi kendine düzeldi.Şimdi gayet iyi Merak etmeyin Efsung düzelecektir...

aykut99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 11:07   #484
Yeni Üye

menevşem's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Galeri: 4
Merhaba arkadaşlar keşke benim yaşadığım yerde de büyük alışveriş mağazaları olsa bende bu güzelliklere sahip olurdum. Olay 9 resimdeki diğer ebruli menekşe muhteşem, mutlaka ondan da almalısın en azından fotoğraflarını bizimle paylaşırsın bende burdan sanki benimmiş gibi mutlu olurum

menevşem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 11:27   #485
Ağaç Dostu

raddle's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Arkadaşlar merhabalar
Bir arkadaşım iki gün önce elinde iki menekşe saksısıyla geldi.Bakamadığını benim ilgilenmemi söyledi.Yapraklar solmus.tam bir halsizlik var ikisinde de.İlk iş saksılarını değiştirdim ama galiba yanlış yaptım.Zaten zor durumdaydılar ben biraz daha zorlaştırdım galiba durumlarını.Piyasada satılan menekşe besininden verdim.Son durumları ise en alt taraftaki yapraklar daha da kötü gözüküyor.İyilik yapayım derken vicdan azabı mı üstlendim acaba? Ne yapmaliyim ? Bu şekilde beklemem mi lazım ya da bçyle durumlarda kullandığınız bir yöntem var mı?

raddle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 11:33   #486
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Geçmiş olsun,artık olan olmuş,benim menekşelerimin 5 saksısı da bu şekilde rahmetli oldular.Tek yol beklemek.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 11:43   #487
Yeni Üye

Ben bir süre su vermemmeyi planlıyorum belkide fazla su böyle yaptı. Ellemeden yarı gölgede bekleyeceğim .

Eski 29-10-2007, 08:49   #488
Ağaç Dostu

Menevşem gidebilirsem, kalmışsa o renginden de alıcam bugün. Muhakkak paylaşır resmini eklerim.

Raddle merhaba, menekşenin saksısını değiştirdikten hemen sonra besin vermenin yanlış olduğunu biliyorum. Sen menekşelerini aydınlık direkt güneş ışığı almayan bir yere koy.1 hafta kadar orda kalsın. Kökü hasta değilse muhakkak düzelir. Yapraklanıncada o halsiz yaprakları alırsın. Resim eklemen mümkün mü acaba?

Efsung benim iki menekşemde de buna benzer sorun vardı. Bende halsiz olanların bir kaçını aldım. Çiçek gücünü yeni çıkacak ve canlı olan yapraklara versin diye... Şimdi iyiler. Hatta biri çiçek açacak. Sadece en halsiz 2-3 yaprağı aldım.

Eski 29-10-2007, 08:58   #489
Ağaç Dostu

Bir de efsung menekşenin fazla suyu sevmediğini biliyormusun? Fazla su menekşenin kökten ölüne sebep oluyor. Toprak nemli olsun alt tabağa su verdiğinde birikmesin. Toprağı tam da suzuz bırakma... Birde 1 adet aspirini ezip yarım çay bardağı su ile sulandır. Menekşene bu suyu ver. İyi gelecektir. Bana Mine hanım'ın önerisidir.

Benim menekşelerime uyguladığı bakım;

1 -Güneşi sabah saatlerinde güney doğu cephesinden alıyor.
2 -Suyunu 6 ila 8 günde bir veriyorum.
3 -Çiçek çoşturan ilacını 2 haftada istenilen ölçüde veriyorum.
4 -Sulama işleminde suyun saksının tabağına inmemesine özen gösteriyorum.

Eski 29-10-2007, 11:18   #490
Yeni Üye

Bilgileriniz için teşekkürler .Bu halsiz saksıyı arkadaşımın annesi vermişti muhtemelen yeni dikti.Geniş bir saksıda bir sürü köklenmiş menekşesi vardı .Sanırım birini ayırıp bana verdi .
aspirinli suyu da deneyeceğim sevgiler ...

Eski 29-10-2007, 11:59   #491
Ağaç Dostu

raddle's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Teşekkürler bilgi için.Dün akşam yabancı bir web sayfasında da gölge ya da karanlık yere almak gerektiği yazıyordu.Aldım hemen.Ben inanıyorum onlar yaşayacaklar ya da en azından öyle olmasını çok istiyorum.

raddle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 14:19   #492
Yeni Üye

kalanchoe's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
herkese merhabalarbenim menekşelerim dipten sanırım kökleri çıkıyor toprak ekledim geçen haftalarda sanki tekrardan belirginleşmişler.şimdi tekrardan toprak ekledim.. Birde eskiden menekşelerimin yaprakları yaygın bir şekildeydiler şimdi ise hepsi sanki ortada toplanmış gibi ve dik dik duruyor yaprakları,,,neden oluyodur acaba ?yardımlarınızı beklyorum

Düzenleyen kalanchoe : 29-10-2007 saat 14:24 Neden: ekleme yapmak
kalanchoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 14:45   #493
Ağaç Dostu

Sevgili Kalanchoe kökleri çıkıyorsa bir boy büyük saksı istiyor demek ki. Bunuda toprağıyla çiçeği çıkartıp bir boy saksıya alta ve yanlara toprak ekleyerek zedelemeden değişimini yapabilirsin. Köklerini oynamamak şartıyla...Mnekşenin dik durması güneşi ne kadar bol aldığıyla ilgili...

Sevgili Efsung, bahsettiğim menekşemi de komşum bana vermişti kökten ayırıp.Ama ölmedi sağlam. Aspirinli suyun muhakkaK faydasını görürsün.Dene derim bi an önce...

Arkadaşlar ben sadece bildiklerimi paylaştım.Sizlerden de beklentilerim bildiklerinizi paylaşmanız. Menekşeleri ile ilgili sorun yaşayanlar umarım menekşeleriniz düzelir.

Yeni beyaz düz yapraklı menekşemde geldi 2 çiçeği var henüz açsın 4-5 güne nete eklerim.
Mehmetkeskin5 sonuçlarını ve uyguladığıN bakımı yazarsan sevinirim.İnşaallah düzelir. Belki bizim başımıza da gelir. Yanında çiçek varsa hasta menekşenin almanı öneririm. Diğerlerinede bulaştığını biliyorum..

Eski 29-10-2007, 15:57   #494
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Bu menekşe işi gerçekten zor. Yıllardır uğraşırım bir türlü yaşatamadım. Sonunda pes edip, bahçeye yabani menekşe diktim. Şimdi de açmaya başladılar seyrine doyum olmuyor. Tavsiye ederim

handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 11:56   #495
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Merhaba arkadaşlar,menekşelerin kuruyan çiçekli dallarını nasıl kopartabilirizkuzenim makasla kesmemin çiçeği kuvvetlendireceğini söylüyor.(fakat ben 1 yıl önce onbiraylık çiçeğimin kuruyan çiçekli dallarını makasla kestim,ve çiçeğim kökten kurudu.)tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 14:06   #496
Ağaç Dostu

İremsila dalı sağa sola doğru hareket ettirip yavaşca asınınca kendiliğinden kopar. Dalı koparmadan önce ben solan her çiçeği tek tek topluyorum dalda çiçek kalmayınca dalı koparıyorum.

Turkmusun faklı renklerden yeni ebruli menekşe elde ettinizmi hiç? Daha önceki sayfalarda okumuştum buna ilişkin mesajınızı.

Eski 30-10-2007, 16:01   #497
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Arkadaşlar sizlerle daha önce ilk menekşemi paylaşmıştım,mor çiçekleri vardı sanırım bir sorunum var umarım yardımcı olabilirisiniz.Menekşemin yaprakları çok sağlıklı gözüküyor orta kısmında minik yaprakcıklar var çok hoşlar.Sorun çiçeklerinde çiçekleri soldu ama tam bi solma değil buruşuyor gibi tomurcuk olan çiçekleride var ama açamıyorlar alalı daha tam 7 gün oldu güneş görmüyor su ile hiç sorunu yok 4gün önce çok az su vermiştim kontrol ediyorum toprağı hala nemli.Böcek falanda yok saatlerce inceledim.Off annanem bu benim yaptıklarımın birini bile yapmazdı ama muhteşem menekçe ve çiçeklere sahiptir ona soruyorum hiç bakma ilgilenme unut gitsin hatırlayıncada az bi su ver diyor bense sadece eminmisin annane diyorum.Sizce sorun ne olabilir **** kışa giriyor olmamızdanmıdır bu solmalar?

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 10:36   #498
Yeni Üye

menevşem's Avatar

Merhabalar arkadaşlar ne kadar güzel menekşeler bunlar hepinizin eline ve yüreğine sağlık
Sevgili Olay 9 ve Raddle sizlerede ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.
Benim de daha önceden resmini yayınladığım ebruli menekşem kökünden çürüme yaptı o kadar çok üzüldüm ki anlatamam. Menekşem üç köktü bunları ayırdım ve çürük yerlerini kestim daha sonra biraz daha küçük saksıya diktim inşallah düzelirler çünkü onu çok zor bulmuştum
Sizce doğru şekilde mi yaptım acaba

Eski 31-10-2007, 11:24   #499
Ağaç Dostu

Doğru yapmışsın menevşem. Her ihtimale karşı yaprakl alıp bir kaç tane köklendirmeni öneririm. Sende menekşene aspirinli su verebilirsin işe yarıyor. Bu arada çürük kısmı aldıktan sonra oksijenli su ile dezenfekte edebilirdin. Aklında olsun. Umarım ölmezler. Direkt yaprak ekmek istersen saksıya 2 hafta boyunca poşet giydir. Su da köklenmede de saksıya alınca yaprakları aynı işlemi yap. Kesin tutar menekşen bu şekilde.

Eski 31-10-2007, 16:06   #500
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Arkadaşlar sizlerle daha önce ilk menekşemi paylaşmıştım,mor çiçekleri vardı sanırım bir sorunum var umarım yardımcı olabilirisiniz.Menekşemin yaprakları çok sağlıklı gözüküyor orta kısmında minik yaprakcıklar var çok hoşlar.Sorun çiçeklerinde çiçekleri soldu ama tam bi solma değil buruşuyor gibi tomurcuk olan çiçekleride var ama açamıyorlar alalı daha tam 7 gün oldu güneş görmüyor su ile hiç sorunu yok 4gün önce çok az su vermiştim kontrol ediyorum toprağı hala nemli.Böcek falanda yok saatlerce inceledim.Off annanem bu benim yaptıklarımın birini bile yapmazdı ama muhteşem menekçe ve çiçeklere sahiptir ona soruyorum hiç bakma ilgilenme unut gitsin hatırlayıncada az bi su ver diyor bense sadece eminmisin annane diyorum.Sizce sorun ne olabilir **** kışa giriyor olmamızdanmıdır bu solmalar?

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 16:13   #501
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Efsung kardeşim, Dün Kartal Praktiker'e gittim, mavi beyaz kalmamış, mor beyaz vardı, Bauhaus'ta hiç menekşe kalmamış. Bulamazsam senden 1-2 mavi beyaz yaprak isteyeceğim. Haberin olsun.
Sevgili celalsungur sanırım fotografın ışığından kaynaklı renkler farklı çıkmış. Çünkü çıplak gözle bakınca benimki de mor-beyaz .Zaten mavi beyazı yoktu aldığım yerde. Pembe- beyaz , koyupembe -beyaz , mor-beyaz , açık mor-beyaz. Sanırım bu açıklık ve koyuluk durumları birazda aldığı ışıkla ilgili.Nasıl ki biz yazın esmerleşiyorsak pigmentlerimiz sayesinde )

Eski 01-11-2007, 22:08   #502
Yeni Üye

menevşem's Avatar

Olay 9 tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Aspirinli suyu hangi zamanlar için kullanmam gerekir.

Eski 01-11-2007, 22:51   #503
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşemehtap Mesajı Göster
Saksısını değiştirdiniz mi?Değiştirdinizse ondanda olabilir.Toparlanması biraz zaman alabilir.

Turkmusun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 09:31   #504
Yeni Üye

dr.sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Yıllardır afrika menekşesi yetiştiren biri olarak benim fikrim şu ;eğer güneş ve ışık almıyorsa açmıyor. Özellikle sabah güneşini çok seviyor.,sabah güneşi alıyorsa yılın nerdeyse 11 ayı açıyor. O yüzden sadece ışık alması ve aydınlık ortamda olmasıda yeterli değil bence.

dr.sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 10:11   #505
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bende yıllardır işyerinde menekşe yetiştiririm. Sabah güneşini alıyor ama direkt değil. Panjurları yarım açarak ışığı ayarlıyorum, aydınlık bir ortamda bol çiçekliler. Neredeyse 1 yıl boyunca çiçekliler. Suyu tabaktan veriyorum, ama bu ara bazılarının yapraklarında beyaz kabarcıklar oldu. Sanki pamukçuk gibi. Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 12:19   #506
Ağaç Dostu

Turkmusun ben besin veriyorum. Sabah güneşinide alıyor.

Menevşem hasta menekşenin toprağını değiştirip çürük yerleri alıp ektikten sonra bir kere verebilirsin. **** hasta olduğunu hissettiğin de bir kere verebilirsin. Menekşe ekimin de direk yaprağı toprağa ek. Su da bekletmeden ek, sula ve 2-3 hafta poşet giydir saksıya... Her mevsim kesin tutuyor bu işlemle...

Uzman16,
aramıza hoşgeldin. Menekşelerin çok güzel. Ama hastalar ve bu pamukçuk ölümlerine sebep olabilir. Mavi menekşen sağlık görünüyor diğerlerinin yanından almanızı öneririm. Yukarıdaki yazılarda bu hastalıkla cebelleşen arkadaşım vardı ona yapman gerekeni sorabilirsin **** mine pakkaner e soralım bölümüne başvurabilirsin.

Düzenleyen özlem11 : 02-11-2007 saat 13:14
Eski 02-11-2007, 13:29   #507
Ağaç Dostu

Arkadaşlar büyümeyen halsiz menekşelerinizi 4-5 günlüğüne su dolu bir kaba koyun. Menekşelerinizin yeniden canlandığını ortasından yaprak filizleri geldiğini göreceksiniz. Ben 2 menekşemde denedim yeniden canlanıp yaprak vermeye başladılar.

Eski 02-11-2007, 18:14   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Uzman 16,menekşeleriniz çok güzel ama maalesef amansız bir hastalığa yakalanmışlar,bu beyaz pamukçuk çiçeğin kanseri.Ben 30 saksı menekşemi bu yüzden kaybettim.Çok çabuk bulaşıyor,fotoğrafta görülüyorki bayağı sarmış menekşenizi,ben zirai ilaçta yaptım yağlı sabunlu ,alkollü suda püskürttüm olmadı olmadı.Diğer bütün çiçeklerimede geçti,kökleyip atarak kurtuluyorsunuz ben beceremedim inşallah siz kurtarırsınız.

nahirep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 16:01   #509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Menekşelerim

Merhaba
Yaprakları sapıyla birlikte kesip toprağa dikerek yetiştirdim. Bir tanesinin yaprakları çok sıkıştı sanki yaprakların bazılarını koparayım mı yoksa kendi haline mi bırakayım. (İlk fotoğraftaki menekşe) Plastik bardakdalar saksıya dikcem en uygun ay ne zaman şimdi diksem sorun olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

h999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 16:19   #510
Ağaç Dostu

Benimki de 2 kök zamanı vardır sabret derim. Ben şuan npk 20-20-20 ilaçtan veriyorum. Çok umutluyum bu ilaçtan.Annem maydonoz ve biber fidelerine kullandı. Şahane geliştirdi bitkileri. Bir kere verdim zararını görmedim devam da edicem. Gelişmeleri yazarım.Şu çiçek çoşturan ilaçlarını kullandım.Faydası olmadı menekşelere...

Turkmusun menekşenin birini su dolu bir kaba 5-6 gün koysan. Belki açar.Zararı yok denedim ben. Menekşe bazen rahatsız edilmekten hoşlanıyor. Dene derim gelişmeyi yazarsın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024