agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2010, 15:48   #5191
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Kutluyorum sayın Kahraman Koray,

Ben de tohum elde etmeye çalışıyorum, ancak kendiliğinden oluşan bir tohum keseciği dışında , tozlaşma sağlamayı başaramadım.

Name:  aaIMG_0768.JPG
Views: 1946
Size:  27.2 KB

Polen keseciklerinin içinde ne kadar aransam da poleni göremedim. Koparıp, tırnakla ezerek stigma ile temas etmesini sağladım ama tohum oluşacağını sanmıyorum.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 22:06   #5192
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Görmediğin menekşesi olmuş

Eklenen Resimler

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 15:26   #5193
Ağaçsever

çiğdem86's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2009
orkun bey ç,çeklerinizin çok güzel maşallah
benim menekşelerimin üzeri tohum dolu fakat bir türlü açmıyorlar.
nedeni bilen varmı arkadaşlar..?

çiğdem86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 08:13   #5194
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Annemin minik kızları !

Annem yanlızlığını menekşeleri ile gidermeye çalışır.. Onlar ile konuşur, sever.

Çok sevdiği menekşelerinden ikisi;

MOR:

Name:  omar af.menekse01.jpg
Views: 1868
Size:  64.1 KB

MAVİ:

Name:  omar af.menekse02.jpg
Views: 7348
Size:  48.3 KB

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 09:34   #5195
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Ben de sera yapayım dedim, yoğurt kutusuna diktim üç yaprak menekşe. Kapağını kapattım. Her gün bir yarım saat kadar kapağını açıp havalandırıyordum. Bir haftada çürüdüler. Niye amaa..

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 09:59   #5196
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Fazla su olmasın.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 10:14   #5197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Kapalı ortamdaolan menekşenizi havalandırmak maksadıyla kapağını açıp kapamanız ve ortamın nem dengesindeki değişme çürümeye neden olabilir... Bunun yerine 1 tane delik açıp hiç kapağı açmasaydınız daha doğru olurdu. Bir de toprağı fazla nemliyse onunda etkisi olmalı...Çok fazla sulamamak gerek. Bunun yanında ortamın sıcaklığı fazlaysa, sıcakta sera yöntemi pek etkili olmuyor... Daha doğrusu bende sera yönteminde becerikli değilim. Biraz da meziyetli olmak gerek...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 17:43   #5198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim yapraklarından afrika menekşesi ürettim ama tohum ile üretimi ilk kez duydum tohumu nasıl elde ettiniz?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 19:51   #5199
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben yeni üyeyim yapraklarından afrika menekşesi ürettim ama tohum ile üretimi ilk kez duydum tohumu nasıl elde ettiniz?
Hoşgeldiniz diyorum. Solda Kahraman Koray yazısına sol tıklarsanız eski mesajlarımdan tohum üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 21:38   #5200
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Menekşelerimin son durumlarının fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Goncagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 21:43   #5201
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Tohum kapsülü oluşturan pembişim ve yapraktan elde edilen yavru beyaz menekşem.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2010, 21:53   #5202
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Bunlarda son kalanlar.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2010, 23:20   #5203
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Kahraman Koray bende aranıza katıldığım için mutlu oldum çok değerli bilgiler alıyorum. Eski mesajlarınızı okudum, bende denicem umarım başarırım))

Eski 21-01-2010, 01:19   #5204
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim Kahraman Koray bende aranıza katıldığım için mutlu oldum çok değerli bilgiler alıyorum. Eski mesajlarınızı okudum, bende denicem umarım başarırım))
Başarılı olacağınıza eminim. Rutubet yüksek ve ışık fazla olacak bir de tohumları ektikten sonra üzerini kapamayın. Bakın Goncagülün tohum kapsülleri ne kadar sağlıklı. Kapsüller çoğunlukla kendiliğinden oluşur ama yapay tozlaştırma kontrollü ve başarıyı arttırır. Bu şekilde kapsül oluştuktan sonra 2 ay üzerinde kurumasını beklemek olgunlaşma için gerekli. Yabancı ülkelerde çok sıradan bir şey gibi menekşe tohum satışı ve üretimi. İnternetten satışı kolay diye sanırım.

Eski 22-01-2010, 08:36   #5205
Ağaç Dostu

Merhaba Kahraman Koray verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Afrika menekşesinde ve diğer çiçeklerinizde yapay tozlaştırmayı hiç denediniz mi? Nasıl yapılıyor?

Eski 22-01-2010, 10:45   #5206
Yeni Üye

asmine's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2009
güzellerim

bunlarda benim canlarım

Eklenen Resimler

asmine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 10:52   #5207
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Tohumdan üretim , yaprak yıkama!!!

Sevgili Kahraman KORAY! Birkaç sorum olacak Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz saygılar;

1-Tohumdan yapılan üretimde kullandığınız tohumların tümü sizin kendi üretiminiz olan bitkilerden elde ettiğiniz tohumlar mı? Dışarıdan hiç hazır tohum alarak (Yurtdışından Tohum Siparişi vererek "ilaçlı tohumlarla") üretim denedinizmi? Denediyseniz ne gibi farklar var?
2-Tohumdan yetiştirilmiş menekşelerden karşılaşılan en büyük sorun sizce ortama uyum mu yoksa tohumların yeşertilmesimi? Bu yuzden mi tohumdan üretim pek tercih edilmiyor? yoksa Türkiyedemi durum böyle? Y. dışındada insanlar menekşeleri çelikleme yöntemiylemi yetiştiriyor?
3- Menekşe yapraklarının çeşme suyu ile yıkanması (Mevsim şartıları önemli değil) ne kadar sağlıklı ? ya da lokal olarak menekşelerin üzerine sıcak ortamda yapay bir fiskiye ile su sıkılması ( Ortamı sisleyerek nemlendirme olayı hariç!!!) ne kadar sağlıklı olur?
4- Menekşe yapraklarına fırça, benzeri bir yumuşak doku sürüllmesi ya da benzeri bir havalı temizleyici kullanılarak temizlenmesi ne kadar doğru?
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşkkürler. Herkese Hayırlı cumalar diliyorum.
saygılarımla;

Düzenleyen triple : 22-01-2010 saat 11:08 Neden: harf düzeltme ve soru ekleme
triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 11:09   #5208
Ağaçsever

çiğdem86's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2009
sevgili arkadaşlar daha öncede sormuştum fakat cvp alamadım
menekşemin üzeri tohum dolu fakat bir türlü açmıyorlar.. yaklaşık 2 haftadır falan öylece açmadan duruyorlar..
Nedeni hakkında bilgisi olan varmı
saygılar

çiğdem86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 11:40   #5209
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
[öylecemenekşemin üzeri tohum dolu fakat bir türlü açmıyorlar.. yaklaşık 2 haftadır falan açmadan duruyorlar

Menekşelerinizdeki tohum mu, tomurcuk mu? Tomurcuksa havaların bulutlu olması, güneş görmemesi ile alakalı olabilir.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 12:32   #5210
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Onlar tohum değil tomurcuk olsa gerek. Güneş veya yetersiz ışıktan dolayı bekliyorlardır. Sabırsızlanmayın, vakti gelince siz açma desenizde açılacaktır o minik yavrular.
saglıcakla kalınız.

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 16:05   #5211
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi triple Mesajı Göster
Sevgili Kahraman KORAY! Birkaç sorum olacak Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz saygılar;

1-Tohumdan yapılan üretimde kullandığınız tohumların tümü sizin kendi üretiminiz olan bitkilerden elde ettiğiniz tohumlar mı? Dışarıdan hiç hazır tohum alarak (Yurtdışından Tohum Siparişi vererek "ilaçlı tohumlarla") üretim denedinizmi? Denediyseniz ne gibi farklar var?
2-Tohumdan yetiştirilmiş menekşelerden karşılaşılan en büyük sorun sizce ortama uyum mu yoksa tohumların yeşertilmesimi? Bu yuzden mi tohumdan üretim pek tercih edilmiyor? yoksa Türkiyedemi durum böyle? Y. dışındada insanlar menekşeleri çelikleme yöntemiylemi yetiştiriyor?
3- Menekşe yapraklarının çeşme suyu ile yıkanması (Mevsim şartıları önemli değil) ne kadar sağlıklı ? ya da lokal olarak menekşelerin üzerine sıcak ortamda yapay bir fiskiye ile su sıkılması ( Ortamı sisleyerek nemlendirme olayı hariç!!!) ne kadar sağlıklı olur?
4- Menekşe yapraklarına fırça, benzeri bir yumuşak doku sürüllmesi ya da benzeri bir havalı temizleyici kullanılarak temizlenmesi ne kadar doğru?
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşkkürler. Herkese Hayırlı cumalar diliyorum.
saygılarımla;
Sorularınızın tamamına eski yazı ve mesajlardan cevap bulabilirsiniz. Tohumlar 13 yıl önce babamın aldığı ve geçen senelerde bakmaktan sıkılarak bana verdiği bir menekşedendir. Tohum ithal etmek izne bağlı ve bireysel olarak bu izinleri almak kolay değil. Her menekşe tohuma kaçabilir. Yeterli nem ve ısı bu işi kolaylaştırır ve yapay tozlaşma tohum şansını arttırır. Tohum üretimi atla deve değil oldukça kolay bir şey. Çeliklemeden daha kolay diyebilirim. Amerika da nasıl olduğu sorusuna gelince orada yaşamadım ama yabancı menekşe forumlarını takip ettiğim kadarıyla, zevk meselesi diye düşünüyorum tohumdan da üretenler var ama bu yapraktan sonra bir üst basamak gibi bu işte. Son basamak doku kültürü. Tohum bir önceki basamak ama biraz ilgi ve istek yeterli her ikisinde de.

Eski 22-01-2010, 16:22   #5212
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Alıntı:
Merhaba Kahraman Koray verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Afrika menekşesinde ve diğer çiçeklerinizde yapay tozlaştırmayı hiç denediniz mi? Nasıl yapılıyor?
http://www.penstrokestudio.newenglan.../guestjeff.htm

Yukarı site ingilizce ama çevirebilirseniz çeşitli bilgi bulabilirsiniz. Tozlaşma ile ilgili bu siteden bir fotoğraf veriyorum. Anter denen polen keselerini dikkatlice ayırıp içindeki tozu bir cımbız ile tutarak ya da polenleri bir suluboya fırçasına sürerek stigmaya sürerek yapay tozlaşma yapabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2010, 22:12   #5213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
sevgili asmine, menekşeleriniz gerçekten harika.
benim bir adet menekşem var. yeni başladım. bir sürü yaprağı olmasına rağmen ne yazıkki çiçeklenmiyor.
1 ay öncesinde çiçek doluydu ancak birden döktü
umarım baharla birlikte çiçeklenir.

sens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 22:19   #5214
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Yaklaşık iki aydır gözünün içine baktığım menekşemin tohum kapsülünü, kızım bir ara budamış Sabah dikmek için gittim ki, yerinde yok Bir an önce yapay tozlaşma için kolları sıvamam gerekecek

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 22:40   #5215
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmine Mesajı Göster
bunlarda benim canlarım
Gerçekten çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar. Daha önce birkaç defa menekşe yetiştirmeyi denemiştim. Her seferinde başarısız oldum. Uzun süredir cesaret edemiyordum. Bu yıl cesaretimi toplayıp üç menekşe aldım. İnşallah bu sefer başarırım. Sizlerin menekşelerinin güzelliklerini görünce özenmemek elde değil. Kim bilir belki ileride benim de sizlerinki kadar bol çeşitli güzel menekşelerim olur.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 22:49   #5216
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sens Mesajı Göster
sevgili asmine, menekşeleriniz gerçekten harika.
benim bir adet menekşem var. yeni başladım. bir sürü yaprağı olmasına rağmen ne yazıkki çiçeklenmiyor.
1 ay öncesinde çiçek doluydu ancak birden döktü
umarım baharla birlikte çiçeklenir.
Sevgili Sens çiçeklerinin dökülmesi normal bir olay.Çünkü çiçekçilere gelene kadar bir çok besin alıyorlar ve evlerimize geldiklerinde aniden kesiyoruz biz besinleri.Onlarda muhtemelen eve uyum sağlamak için çabalar.Biraz zaman verin menekşenize.

Üretme konusunda ise yapılacak tek şey güzel ve genç yaprak seçimi,nemli toprak.Bunlar tamamsa gerisi köklenecek olan yapraklara kalmış.
Bu gün seralarımı açtığımda ne göreyim bir yaprağım da da minik minik yavrucuklar oluşmuş.Biraz daha büyüsünler sizlerin görmeniz için elimden geleni yapacağım.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2010, 01:08   #5217
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Başlangıçta birleşik gibi duran stamenler bir süre sonra dörde ayrılıyor. Her aşamada denememe rağmen polen göremiyorum. Polen oluşumu için çiçek açtıktan sonra belli bir sürenin geçmesi gerekiyor mu?

Belki de iyi bir mercek almalıyım )

Eski 24-01-2010, 17:06   #5218
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Menekşelerim yaza göre daha az açıp çiçeklerini daha uzun süre muhafaza ediyorlar. Saplar daha uzuyor yaprakların üzerinden gülümsüyorlar.

Eklenen Resimler

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 17:18   #5219
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşeleriniz de çekimlerde çok güzel, ellerinize sağlık Şener Bey.

Bu da benim son aldığım menekşelerden. Saksı değiştirince uzun süre çiçek vermediği söylense de aksini kanıtlamak ister gibi, yeni çiçekler veriyor. Sadece bu menekşemin çiçeklerinde sim gibi parlak ışıltılı noktacıklar var.

Name:  aIMG_1013.JPG
Views: 2301
Size:  64.7 KB

Eski 24-01-2010, 17:39   #5220
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Benim menekşeler bu yaz ve sonbaharda çiçeklenmediler, şimdi yeni yeni toparlanıyorlar. Yazın bir ara hepsi ölecek gibi olmuştu, sonbaharı toparlanmakla geçirdiler, bazılarını da kaybettim. Artık tomurcuklanmalar başladı, hava soğuk olduğu için tomurcuğun büyüyüp açması çok uzun zaman alıyor. Mesela bu menekşemin tomurcuğu aylardır anca büyüdü:

Name:  DSC00057_1.jpg
Views: 1780
Size:  37.9 KB

Bu menekşeme de bir haller oldu, kendini komando zannediyor sanırım Önceden böyle değildi:

Name:  DSC00059_1.jpg
Views: 1767
Size:  44.5 KB

Bu da genel görünüm. Masanın öbür tarafında bir bu kadar daha var.

Name:  DSC00097.jpg
Views: 1712
Size:  55.9 KB

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024