agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2014, 16:10   #631
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili asln,

Ben yavru ayırırken köksüz yavrular oluyor ancak anne yaprağın muhakkak kökleri deride kalıyor. Yavruların hepsi aynı gelişmişlikte olmadığı için çok küçük yavru varsa onları da anneden ayırmayıp olduğu gibi aynı toprak seviyesinde tekrar dikiyorum.

Anne yaprak kazara köksüz kalmış ise olduğu gibi dikilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Bu konuda deneyimim, bilgim yok. Sadece sizin gibi mantık yürüttüğümde büyüme, üreme hormonlarının yaprağın o bölgesinde yoğunlaşmış olması beni bu sonuca yönlendiriyor.
Aynı mantıkla yola çıkarak çoğunluğunu bende hiç ellemeden yine diktim.Bazısını da yanlış mantık yürütmüşümdür deyip sil baştan yaptım, sapta uzundu kısaltarak yatay diktim.
İlk yaptığım 'olduğu gibi gömmek'' mantığını sizden esinlendim, ara ara eski yazışmaları okuyorum,bir yerde cümleniz vardı,'büyüme hormonları kökte yoğun' gibi bir anlamdan bahsetmiştiniz.
Net başka bir bilgiye rastlamayınca bahsettiğiniz bilgiyi başlama noktası olarak baz aldım.
Konuya bağlayacağım bir başka örnek ise;
Ekte anneye yapışık fakat hiç kök atamayan bir yavru.
Aldığımda dip sapı şeffaf, su gibi ve köksüzdü umudum yoktu.
Fakat yine aynı mantıktan yola çıkarsak annede yapışık olduğu yerde bir büyüme hormon yoğunluğu varsa ,yavrunun ona bağlı olduğu en dipte de bir yoğunluk olmalı.
Hem erken ayırma, hemde köksüz durumdayken bile her ikiside tutunuyor.
Yanında beyaz yeni yaprağı çıktı.Hatta anneyleyken büyüme durmuştu.Şimdi büyüyor.
Biz en iyisi eski anneyi hiç kesmeden dikelim demekten başka fikir gelmiyor aklıma.

Eklenen Resimler

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 20:41   #632
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Sevgili asln,
bu ana yapraklar diktiğimde o kadar küçüktüler ki,-hala da öyleler gerçi-en göbekteki yavru yaprakların bir sıra gerisindeki yaprakları düşünün, onlardı işte. Bu kadar küçük yaprakların tutmasına %5 ihtimalle bakmış çöpe atmaya kıyamayarak toprağa sokuşturmuştum, ne sürpriz ki üçü de tuttu Bu yüzden yavruları da çok minik oldu. Anne yaprak besler mi onları bilmiyorum elimden geldiğince özeniyorum. İnşallah azıcık daha büyürlerse kurtardılar demektir. Sizin ana yaprağınız ise büyük bir anaç. Ve çok iyi beslemişsiniz ki yavrularda öyle iştahlı, güçlü ve çok olmuşlar, maşallah...Benim de büyük bir ana yapraktan aldığım yavrularım da bu şekilde semiz, güçlü idi ve tek kökten birçok yavru patlamıştı...

asln beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 23:05   #633
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sevgili fatito,
Çekimden olsa gerek aslında yaprak çok ufak.Minyatürlerden birisi.Benim sıkıntım sizinki gibi olmayışları.Yani bir yaprağa 1 veya 2 yavru düşsün, fışkırmasınlar dengeli büyüsünler istiyorum.Bendekiler önce bekliyor sonra aniden fışkırıp sıkışık bebekler veriyor.
Köke takılıp kalıyorlar büyüme duruyor.
Biri birini eziyor sakat yavrular görüyorum.Burada 6 yavru var inanmazsınız
Hatta bazısı toprak altına bebek veriyor ters dönenler oluyor.
Bir sıkıntı var ama anlamadım doğrusu.
Daha düzgünce büyüyüp şekilli bir yavrum sadece 1 tane oldu.
Gerisi erkenden ayırıp şansa bıraktığım kendi başına büyüyen öksüzler.

fatitoo ve TRAKLI beğendi.
Eski 17-01-2014, 08:00   #634
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Çiçeklerinizi tam bir anne şefkatiyle büyütüyorsunuz sevgili asln. tebrik ediyorum sizi, onlara bakışınız, onlardan bahsedişiniz çok tatlı, tıpkı bebekleriniz gibiİşte çiçekseverlerin kalbi tam da bu diyorum...

ngr33, asln ve SUDEM beğendi.
Eski 17-01-2014, 11:03   #635
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Çiçeklerinizi tam bir anne şefkatiyle büyütüyorsunuz sevgili asln. tebrik ediyorum sizi, onlara bakışınız, onlardan bahsedişiniz çok tatlı, tıpkı bebekleriniz gibiİşte çiçekseverlerin kalbi tam da bu diyorum...
Sizinde benden kalır yanınız yok sevgili fatito Yavrularınızı görünce nasıl heyecanla büyütmeye gayret ettiğinizi fark ettim.Biz galiba onlarla her seferinde yeniden doğuyoruz. Sevgilerimle.

fatitoo, ngr33, SUDEM ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-01-2014, 11:07   #636
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Nihayet güneşli bir günle uyandık.
Bu gün havalandırma günü yaptım.
Şimdi çok dertleri yok ama büyüyünce nasıl yetişeceğim bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2014, 12:54   #637
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Yılbaşından bu yana..

Yılbaşında edindiğim 2 adet yapragı önce suda köklendirmeyi denedim. Ancak 10 gün sonra yaprakta yumuşama farkedince, çıkardım, cocopeat ile köklendirmeye çalıştım.
İlk fotograftaki gibi fanus ortamı yaptım ama, yapragım hem büyük hem de yumuşak olunca dik duramadı..
Ben de 2. fotograftaki gibi alanı daraltıp dik durmasını sağladım.
Yani şekilden şekilde soktum garibanımı
Altıdelinmiş plastik bardakta cocopeat+torf karışımı var, yaklaşık 1 cm derinliğinde de yapragı diktim.
Üstüne aynı bardaktan kapattım, boşta duruyor. Ara sıra fısfıs yapmak ya da topragın kurulugunu kontrol etmek dışında açmıyorum. Üstüne ayrıca havalandırma deliğine ihtiyaç var mı sizce ??
Anladıgım kadarı ile anaç yapragın fazla büyük olması da köklenme başarısı için bir etken sanırım. Fazla büyük / kart yaprak köklenme başarısını düşürür mü??

Not: En alttaki karton beyaz bardak sadece altlıkamaçlı. Bir de diğer çiçeklerin arasında boyu biraz yükselsin diye kullanıldı..

Teşekkürler

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 14:59   #638
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Evet Seabert74 Yaprağın çok kart olması köklenme ve yavru verme süresinde negatif etkisi vardır. Genel olarak çelik olarak kullanılacak yaprağın ne çok genç nede çok yaşlı olmamasını tercih ederiz. 3 ya da 4. sıra yapraklar çelik olma konusunda idealdir.

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 19:56   #639
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ben de yılbaşında annemin menekşesinden 2 yaprak alıp suda köklendirmeye çalıştım. Ancak köklenmesini sabırla bekleyemeyince sonunda ikisini de ayrı ayrı torfa gömdüm. Bol ışıklı ancak direk güneş almayan, serince bir yerde bekletirken bir sabah hafif güneşin altına koydum ve akşama yapraklardan birinin yumuşamış olduğunu ve dik durmadığını gördüm. Hemen eski yerlerine (bol ışıklı, serin ama direk güneş almayan) koydum ve sabaha tekrardan kendilerine geldiklerini gözlemledim. bu da benim öğrenciyken bakmayı beceremeyerek öldürdüğüm menekşemden sonra ilk menekşe çalışmam. cesaretimi tekrar toplamak yaklaşık 16 yılımı aldı (sizlerin sayesinde elbette) ve şimdiye kadar öğrendiğim ilk şey bu küçük nazlıların yer değişikliklerinden ve direk güneş ışığından hoşlanmıyor olması!

fatitoo ve eceyıldız beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 22:20   #640
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

1 Kasım dikim tarihim. Onunla beraber diktiğim minişlerim bile boylarına bakmadan çoktan yavruladılar. Acaba yaprağı çıkarıp baksam mı, aşağıda neler oluyor diye?

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2014, 22:26   #641
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Benim Haziran'da diktiğim var oda aynı duruyor sanırım derine diktik bakalım hayırlısı

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 22:38   #642
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Çok ta derine dikmemiştim halbuki. Yavru vermesinin gecikeceğini biliyorum. Yine de ilginç...Bekleyeyim bari...

eceyıldız beğendi.
Eski 17-01-2014, 22:49   #643

sardunyadervis's Avatar

Kart yapraklara çimlenmesi zor oluyor birde alınan Çelik çok gübreye doymuş olursa o zamanda koklenmez miş ustalar söylüyor menekşe guru ları

fatitoo ve eceyıldız beğendi.
Eski 17-01-2014, 23:52   #644
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
1 Kasım dikim tarihim. Onunla beraber diktiğim minişlerim bile boylarına bakmadan çoktan yavruladılar. Acaba yaprağı çıkarıp baksam mı, aşağıda neler oluyor diye?
Ben olsam kesin çıkartır bakardım.
Kasım aralık 2 ay geçmiş çok düşünmüş kibarım.
Yaprak eskiyor böyle bekledikçe, sonra açıp bakınca da kökler uzamış ağaç gibi olmuş çıkıyor.Veya odunsu olmuş bir kök görüyorum hiç saçak yok. Bazende beyaz su gibi bir yavru takla atmış gibi duruyor toprak altında.
Gözünüzü karartırsanız ben meraktayım bakalım ne çıkacak
Aynı durumu yaşadım, çıkarttım,minicik bir plastik kaba koyup sadece kökünün üstüne 2 çay kaşığı toprak döküp spreyle iki fıs yaptım. Yani dikmedim, yorgan gibi üstünü örttüm ,güneş gören yere bıraktım.
Şimdi yavruları var ama eğri büğrü.
Kart yapraklar böyle inatçı huysuz oluyor

fatitoo beğendi.
Eski 18-01-2014, 00:54   #645
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Kurcalamayın şu çelikleri ) Yaşlı yaprak seçilmişse doğal olarak geç yavru verecektir, sabır lütfen

6 ay beklediğim yaprak çeliklerim bile oldu. Çelik olduklarını unutup, kendilerini büyüttüler. Ben de keserek küçülttüm azman yaprağı.

Yani bu tür durumlarda yaprağın bir bölümünü kesip, kesi yeri tam olarak kuruyuncaya kadar dışarda bekletip daha sonra seraya alabilirsiniz. Bu yöntemin süreci hızlandırdığını söyleyebilirim.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 10:56   #646
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Kurcalamayın şu çelikleri ) Yaşlı yaprak seçilmişse doğal olarak geç yavru verecektir, sabır lütfen

6 ay beklediğim yaprak çeliklerim bile oldu. Çelik olduklarını unutup, kendilerini büyüttüler. Ben de keserek küçülttüm azman yaprağı.

Yani bu tür durumlarda yaprağın bir bölümünü kesip, kesi yeri tam olarak kuruyuncaya kadar dışarda bekletip daha sonra seraya alabilirsiniz. Bu yöntemin süreci hızlandırdığını söyleyebilirim.
Tam da soracaktım üstüne bastınız, bazı videolarda yapraklar keserek dikiliyor bende yaptım.Bazılarında da yavru varken sonradan kestim .Ama neden yaptım bilmiyorum.
Yaprak niye kesiliyor sevgili maki?
Youtube videolarında yaprak ikinci damardan kesilip dikiliyor bazen.Neden yapılıyor bu işlem?

Eski 18-01-2014, 14:22   #647
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Çelikten (Yapraktan) Afrika Menekşesi Üretmek

Bunlar da benim celik duzeneklerim. Perlitte koklenme cok fazla ve hizli oluyor. Hatta yavru bile verdiler ama arada gubreli su verdim. Ancak sonra topraga aldiklarin ortama alismakta zorlaniyorlar. Acaba neyi yanlis yapiyorum? Siz perlitte koklendirip topraga alirken ne yapiyorsunuz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 15:14   #648
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
sevgili blaze ash, çalışmalarınız oldukça başarılı...
Şahsi düşüncem; çelikleri ne suda ne de perlitte köklendirmemek... Menekşe hayatına toprakta devam edeceğinden daha yavruyken o ortama alışması daha mantıklı...
Benimde perlitte köklendirme çalışmalarım oldu 4 köklü çelikten 1 tanesinden yavru alabildim. tabii o dönem hava sıcaklıkları ve nem koşullarında başarısızlık yaşamış olabilirim.
Bu yüzden çelikten üretimi direkt torf-perlit-vermikulit karşımına dikerek yapıyorum. Gerisi sabra kalıyor.
Perilt ve suda köklenmenin daha hızlı olduğu doğru ancak toprağa alınca alışma evresi eklenince zaman olarak geri bile kalıyor.

blaze ash, sami ulus ve asln beğendi.
kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 20:59   #649

sardunyadervis's Avatar

bende kurcalamam zaten hatta yapragın uzerine kesik atmaya bile kıyamam

fatitoo ve menekşezar beğendi.
Eski 18-01-2014, 22:25   #650
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bu minik kuşta 6 kasımdan bu yana bir hareket yok ne zaman gelecek acaba bizim yavrular?

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 23:32   #651

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bu minik kuşta 6 kasımdan bu yana bir hareket yok ne zaman gelecek acaba bizim yavrular?
biraz fisfis la nemlendirin kuru gorunuyor

hira beğendi.
Eski 19-01-2014, 07:51   #652
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Günaydın sevgili ablalarım ve abilerim..annem bana inanmamış nasıl olsa yaşayamaz tutunamaz hayata demişti ama ben onu utandırdım bugün hava çok güzel birazdan güneş de alırım kocaman olurum çiçekler açarım büyüyünce annemde ne biçim sevinir..hem sevinsin yazık ikidebir gelip beni kontrol ediyor başımdan ayrılmıyor konuşup duruyor..haa birde ağaçlar.net diye bir site varmış Allahtan orası var arada başımdan ayrılıp oraya gidiyor da hem ben kafamı dinliyorum hemde oradaki abiler ablalar sayesinde bana daha iyi bakıyor..ben gideyimde biraz daha büyüyeyim kalın sağlıcakla. .. ( hi hi menekşelerle kafayı bozan sahibeden inciler )

Eklenen Resimler

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 20:54   #653

sardunyadervis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
Günaydın sevgili ablalarım ve abilerim..annem bana inanmamış nasıl olsa yaşayamaz tutunamaz hayata demişti ama ben onu utandırdım bugün hava çok güzel birazdan güneş de alırım kocaman olurum çiçekler açarım büyüyünce annemde ne biçim sevinir..hem sevinsin yazık ikidebir gelip beni kontrol ediyor başımdan ayrılmıyor konuşup duruyor..haa birde ağaçlar.net diye bir site varmış Allahtan orası var arada başımdan ayrılıp oraya gidiyor da hem ben kafamı dinliyorum hemde oradaki abiler ablalar sayesinde bana daha iyi bakıyor..ben gideyimde biraz daha büyüyeyim kalın sağlıcakla. .. ( hi hi menekşelerle kafayı bozan sahibeden inciler )
Cok hoş bir yazı olmuş, nasıl bir topraga diktiniz, güle güle büyütün

Eski 19-01-2014, 21:13   #654
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
yapı marketten aldığım klasik torftu..yaprak çürüdü ben çürüyen kısmı kesip tekrar bıraktım toprağa neredeyse yaprağın yarısı çürüdü yaprakla inatlaştım biraz sonra çürüme durdu ve geçtiğimiz günlerde bu minişleri farkettim..toprağı torf perlitvermikulit olsa belki daha hhızlı gelişir ama simdilik böyle idare etmek zorunda çünkü birşey olacak diye ödüm patlıyor..teşekkür ederim sn sardunyadervis..

efeege ve SUDEM beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 22:18   #655

sardunyadervis's Avatar

Perlit bulamadığınız zamanlarda cok zaruri koşullarda strafor (köpük) öneririm topragın 1/3 kadarına karıştırın sn ngr33 köklerin havadar kalmasına topragın cökmemesine yarar

menekşezar beğendi.
Eski 20-01-2014, 09:03   #656
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık mayıs ayından beri siteyi takip ediyorum. Afrika menekşe bölümlerini kaçırmamaya çalışıyorum ama dün birşeyi farkettim. Saksının altındaki deliklerin nasıl ve ne kadar olacağı ile ilgili bir bilgiye rastlamadım belki ben kaçırdım belki de çok önemli olmadığı için paylaşılmadı. Ben şık görünsün diye menekşe saksılarımı altı kapalı porselenlere koyuyordum. Komşum çiçek altından da hava alması gerek diye çıkarttırdı. Ben de doğrudan bu porselenlere dikeyim diye düşündüm ve tornavida ile üçer delik açtım acaba az mı daha da deleyim mi bilemedim. Hazır saksıların altında çok delik var. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

drgozde beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 12:02   #657
Yeni Üye

drgozde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2013
Minik yavrular

Sonunda yavruları görünmeye başladı
Suya köklenmesi için 18 aralıkta koymuştum, köklenince 8 ocakta toprağa geçirdim.
İlk çeliğim, ilk yavrularım

Eklenen Resimler

drgozde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 13:37   #658
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Bunlar da yavru olarak aldigim minik bebislerim. Oleceklerinden korkarken bu gun bir de baktim serada minicik koklerini uzatmis havadaki yemeklerini almaya calisiyorlar.

Evlerinden ayrilali cok olmadi. Bu kadar cabuk kok vereceklerini dusunmemistim. Demek ki onlari celikleyen menekseci babalari cok iyi bakmis. Umarim hep boyle keyifli olurlar ve guzel ciceklerini gorurum.

Eski 20-01-2014, 13:57   #659
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blaze ash Mesajı Göster

Bunlar da yavru olarak aldigim minik bebislerim. Oleceklerinden korkarken bu gun bir de baktim serada minicik koklerini uzatmis havadaki yemeklerini almaya calisiyorlar.

Evlerinden ayrilali cok olmadi. Bu kadar cabuk kok vereceklerini dusunmemistim. Demek ki onlari celikleyen menekseci babalari cok iyi bakmis. Umarim hep boyle keyifli olurlar ve guzel ciceklerini gorurum.

Bende hazırlanıyorum, yeni bir kaç tür daha alacağım yavru olarak
Yer hazırlamam lazım ,güneşli pencerem doldu.
Salonu yeniden yerleştirmem lazım fırsatım yok. :=)
Nasıl geldiklerini bilmiyordum, büyüklük bu boydamıydı ilk geldiklerinde?

Eski 20-01-2014, 14:02   #660
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Bende hazırlanıyorum, yeni bir kaç tür daha alacağım yavru olarak
Yer hazırlamam lazım ,güneşli pencerem doldu.
Salonu yeniden yerleştirmem lazım fırsatım yok. :=)
Nasıl geldiklerini bilmiyordum, büyüklük bu boydamıydı ilk geldiklerinde?
Sayın asln;

cumartesi günü elime geçti yani bu boyda aldım. bazıları minyatür. o yüzden küçükler. benim de yer sıkıntım var. o nedenle bunun gibi olan seraları üst üste koyuyorum. daha önce paylaşmıştım. gördünüz mü?

asln beğendi.

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024