agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2014, 17:20   #721
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sürgün ayıklarken 20 gün önce bu ufaklığı gözüme kestirdim.Sphagnum talaşında ne olur diye.
Yanındada temmuzdan beri nazlanan yaprak.
Çürümeye torfun etkisi nasıl oluyor diye gözlem yapıyorum, hiç bir etki yok, büyüyor leke.
Kessem alsam orayı geçecek ama yapmıyorum bakalım ne olacak diye.
sürgünün durumu iyi.
Kenara diktim ki, kök atma safhalarını gözleyeyim.
Yok şimdilik ama canlı ve diğer toprak yavrularından daha açık renk olmaya başladı.
Şeffafa yakın sanki amazon ormanı bitkileri gibi
Torfta olan her şey daha açık renk ve daha narin oluyor sanki.
Daha ıslak nemli.Güzel oluyor bu fark., görsel açıdan

Eklenen Resimler

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 17:21   #722
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Yosunda da gübre kullanabilirsiniz.
Off sevgili maki, bende yosunun dengesi bozulur diye hiç katmadım.Sorsaydım keşke

eceyıldız beğendi.
Eski 04-02-2014, 20:47   #723
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Hocamın yaz sonu yolladığı minyatürlerden biri.
Yaprak epey yaşlı ama nasıl bir eldir onu yollayan, nasıl bir ilmi vardır ki, en iyi yerden en iyi zamanında kesilmiş.
Bana rağmen ve ilk dikiminin hatalı olmasına rağmen ikinci diktiğimde böylesine dipdiri.
İnanıyorumki dünya çapında menekşecibabamızın adı ve üretimleri hak ettiği değeri her zaman bulur.
Gurur duyuyorum
Elleriniz dert görmesin.
Bu arada minyatürler ne tatlı bir şeydir sevgili arkadaşlar
Doyamıyorum bicik bicik seyretmeye

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2014, 16:20   #724
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bu meyvalı yoğurt kapları cok kullanışlıymış

Eklenen Resimler

maki01, Emine, fatitoo ve 3 kişi beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 20:25   #725
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Derin diktiğim temmuz yapraklarımdan haftalarca tıkırtı duymayınca toprakları değiştirip 2 aydır yavru almaya başladım.Buda onlardan biri.
Teşhis ettiğim bir şeyi paylaşmak istedim.

Makinin bahsettiği büyüme hormonu, çelik toprağa girdikten bir süre sonra aktif oluyor (Artık bu süre neyse onu bilmiyorum ****** )
Fakat eğer uygun derinlikte dikmemişsek, biz aylarca beklesek bile yaprak asla yavru vermiyor veya versede derinde kalmış yavru bende eskiden olanlar gibi ters yöne gidip cılız kök gibi davranıyor.
İşte denk gelirsek bulup çıkarıyoruz.
Şimdi aylar oldu yavru yok diye meraklanan ben , eskimiş yaprakları yeni toprağa alıp ,toprağı az tutup neredeyse yüzeyle bir dikince, fotoğrafta gördüğünüz yavru patlamaları oldu.
Bu arada 2 aylık yenilenen toprağım sıkıştı, köklerde uzadı yüzeye fırlamaya başladı.
Hadi toprak değişsin diyerek erken ayırdığım yavrular ise anneden bulaşan büyüme hormonundan aldıkları coşkuyla daha kökleri yokken kendileri de çifter yavru vermeye başladı..
Şimdi tespitime geliyorum, demekki bu hormon sadece üretilince anında kullanılmıyor ?
Uygun ortamı bulamayınca hormon birikmiş fakat yüzey uzak , toprak sıkı ,asit vesaire uygun değil ise bekliyor bekliyor.Bekledikçede kullanılamadığından sanırım çifte katlanırcasına daha etkili oluyor.
Sonrada farzı misal 6 ay bile geçse eğer yeni hormon ortamı uygun bulamazsa tetiklenmiyor hepimizin derdi olan yavrulamadan uyuyor.
Bende ikinci seferde ortamı bulduğunda ekteki görüntüler hepsinde oluştu.
Sizin yavrulardan hep farklıydılar. Düzgün olmayan ,bir saptan 3 kardeş olan, sapın toprak yüzeynden üstte çıkan, **** yavru içinde yavru olan.
Bu yüzden temmuz imalatlarımın hepsinde aynı sıkıntıyı fark ettim.
Fakat bir yandan da 6 bebeğe kadar çıkan yapraklara sıkça denk geldim.
Yetmedi mayıs çeliklerim vardı birkaç. Onlarda 6 yavru ayırdım ikiz olarak çoğalan oldu.
Bunlardan ayrı şu anda aynı çelikler toprak üstü sapta yavru veriyor.
Bunları fikir olsun diye yazdım.
Bir yandan da yanlış fikirde miyim diyorum.
6 ayı geçen yapraklarınız var bir yavru alıyorsunuz **** 2 olanlar var.
Bunlar nasıl oldu?
Benim tezimi çürütüyor.
Gerçi bir yandan da tezim çürümüyor ,sizinkilerde bekleyip bekleyip benimkiler gibi 5,6 lı yığınlar oluşmamış.
Yumak olup anneye yük olacaklar toplu ölüm olabilir,ana yaprak çökebilir endişesiyle hep erken ayırdım.
Hala da kafa yormaya devam ediyorum, konuyu kapatamadım bu bebekleri gördükçe.
Bu arada aynı yaprağı 3. kez makinin teşvikiyle diktim.
Yaşıyor şu an.
Fakat yavru verirse geç olacak tezime göre, artık büyüme hormonu süresini doldurmuş olmalı.

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2014, 09:21   #726
Yeni Üye

drgozde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2013
http://www.agaclar.net/forum/1242717-post662.htm daha önce 662.mesajda paylaştığım çeliğimdeki yavruların son durumu. Hızlı bir şekilde büyüyorlar.

Eklenen Resimler

drgozde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 19:11   #727
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Dün çok yoruldum, hocamdan yeni türlerim geldi.Harika görünen paketler

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2014, 19:18   #728
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Hayatımda minyatür nedir bilmezken, bu seferki yapraklarımı pirinç kadar görünce çok heyecanlandım.
Tutarken elim çok titredi.Pek korkuyorum inşallah tutarlar.
Size tavsiyem aynı türden sadece bir yedek alın arkadaşlar fazlasını paylaşın.
Ve en sonda da seraya gitmeye hazır dizildi hepsi

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2014, 22:30   #729
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Büyüyoruz biiiiz

Eklenen Resimler

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 21:28   #730
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Parmak kız:)

3 aydan sonra gele gele bu parmak kız geldiİşimiz var bununla, pek nazlı...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 12:18   #731
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
ohooo, ben de 1 ay geçince sabırsızlanmaya başlamıştım Şimdi yine umutlandım, Sn fatitoo bu resmi benimkinin karşısına koyup özendirmeyi planlıyorum..
Benim tembel belki ataga kalkar

fatitoo beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 13:45   #732
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Hiç sormayın sevgili seabert74, ilk defa bu kadar nazlanan bir yaprak gördüm. sanırım kart bir yapraktı, fazla derine dikmemiştim çünkü. Toprağı eşelemeyip kafasına ışığı vurdurmasaydım daha toprak altında çok yatacaktı bu kız

asln ve Seabert74 beğendi.
Eski 10-02-2014, 14:03   #733
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Hocamın çelikleri.Bu sefer derin dikmedim.Şimdilik sağlıklı görünüyorlar.
Bakalım kayıpsız ve zamanında yaru alabilecekmiyim?
Havalarda güzel, seram bu gün 22 dereceyi geçti
Kapısını açınca mis torf kokusu ve ılık havayı fark etmek çok hoşuma gidiyor

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2014, 15:11   #734
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
yapraklarımın durumu

ayırmak için erken mi acaba

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 15:56   #735
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Evet daha erken
Her birisi en alt en sağdaki,
en büyük yavru kadar olup, hatta o boyu da boyu geçtikten sonra ayırırdım , ben olsam

Eski 11-02-2014, 19:09   #736
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Öncelikle kaybettiğim menekşelerimden dolayı menekşe yetiştirmeye korktuğum için üzüntümü hafifletmek ve menekşe sevdamı halen canlı tutmama büyük yardımı olan sayın ve çok sevgili yüreği güzel insan asln ye çok çok teşekkür ediyorum. Bana bu güzellikleri hiç üşenmeden, karşılık beklemeden ve çoğunu yavru yapmış şekli ile taaa Bodrum dan yolladı. Beni çok mutlu etti. Allah ta onu mutlu etsin inşallah diyorum ve bu güzellikleri sizlerle de paylaşıyorum. Merak etmeyin sevgili asln hepsi iyiler Ancak daha dikemediğim yapraklar var. Kargoyu aldığım akşam büyük bir keyifle tek tek inceledim hepsini, yerlerini hazırladım, suladım özenle. O kadar keyifliydi ki doyamadım...

Eklenen Resimler

maki01, asln, SUDEM ve 3 kişi beğendi.
Eski 11-02-2014, 19:27   #737
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Dediğim gibi halen dikemediğim yapraklarım var. Menekşelerim yeni gelenlerle birlikte sanırım 20 adet kadar olduGelişimlerini paylaşacağım asln teyzesiMerak etmeyin iyi bakacağım...Tekrar teşekkürlerimle...

Eklenen Resimler

maki01, efeege, asln ve 4 kişi beğendi.
Eski 11-02-2014, 19:32   #738
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Çok sevindim, onca soğuk ve uzun yola rağmen sararıp erimemişler
Yaprakların çoğu ikinci yavru veriyordu.Haşat olmuş durumdalar temmuzda toprağa girdiler.İnşallah bolca bebeğiniz olur hadi bakalım hayırlısı olsun.Mutlu olmanız en güzel karşılık benim için.Sevgilerimle.

Eski 11-02-2014, 19:40   #739
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Fatitoya yolladığım yaprakların devamı bende kaldı, bir kısımda kardeşlerini çektim bu gün.Ayrıca Hocamdan yaz sonu gelen minyatürlerimde ikinci bebekleri verdi.
Minyatürler hassas ve yaz sonundan bu yana çok badere atlattı.İkinci yavruları alacağımı zannetmiyordum sevinçliyim bu konuda.
İlk fotoğrafta öyle yüzeye yakın diktim ki, hem kökten hemde yukarıdan yavru geldi.
İkinci fotoğrafta aldığım yavrular ve sonra yeni gelen bebek.O perliti ittirene kadar canın çıkmadımı a benim bücürüm Hayran kaldım ben sana

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2014, 19:56   #740
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Yaprak çok eski yazdan kaldı diye erkenden aldığım bebek yanında.Yaprağa bağlı ayıramadığım mikro yavruysa çeliğe yapışık.Öteki köksüzken daha hızlı büyüyüp gelişti tek başına.
Ama anneye bağlı mikro geride kaldı.
Yaprak aylarca oyalanıp geç yavru verince ani bir çökme olur diye en iri bebeği alıp toprağa dikiyorum.Anneye bir şey olursa yavru anneye o olan şeyi yaşayabilir diye.
Burada doğru cevap mı buldum onu test ettim.
Anne yarı keyifsiz ve yavruda geç büyüyor.
Normalde annedeki yük kalktı büyük bebek gitti ve kalanın daha güçlü olması lazımdı.
Kaldıki, topraktaki diktiğimde saptakinden ufak, köksüz ve çok cılızdı.
Ama annedeki hormon ona bulaşmış olmalıki gelişti.
Bu durumda eski ve yaşlı yapraklarda büyüme hormonu hala kökte yoğun oluyor fakat kendisi hasta ve yaşlıysa yavruyu da kendine kurban ediyor büyümesini yavaşlatıyor.
Erken ayırınca bu yoğun hormonu bebek kendini kurtarmak için kullanıp güçleniyor.
Kalan bebeğin ise durumu hala annenin keyfine bağlı seyrediyor.
Acaba tezim doğrumu? Çok mu salladım yoksa?

Eklenen Resimler

fatitoo ve SUDEM beğendi.
Eski 11-02-2014, 20:02   #741
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Fatitoya giden çeliklerin kardeşleri.İkinci bebek veriyorlar.Fakat neden bu kadar kırmızı saplar giderek kızarıyor .Bunlarıda erken ayırmak zorunda kalacağım istemeden.Yine öbek fışkırma yine yaşlı yaprak ve çöker korkusu.

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2014, 20:07   #742
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Saksı değişiminde kök budaması yaparken kök parçacıklarını atmadan toprağa soktum.Ekte işaretli minicik olan filizlenme oldu.Bu sadece saçağı olan bir kök parçasıydı.

Eklenen Resimler

fatitoo, SUDEM ve Seabert74 beğendi.
Eski 11-02-2014, 20:29   #743
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sapların kızarması tür özelliği sevgili asln, yaprakların arka yüzlerinde de kırmızılık oluyor. Köklerde bir çürüme yoksa yaşlı yaprak uçlardan çürümeye başlıyor.

Yaşlı ya da genç ama sorunlu yapraklardan üreyen yavrular yeterince hızlı gelişmiyorlarsa öncelikle besin takviyesi akla gelmeli bence. Ya da yavrular fotosentez yapabilecek kadar büyümüşse anne yaprağı keserek almak ve yavrunun aynı ortamda gelişmesini sağlamak da çözüm olabiliyor.

İyi bir gözlemcisin ve çok emek veriyorsun . Benzer bir gözlemim olmadığı için tezin için olumlu ya da olumsuz yorum yapamayacağım.

fatitoo, asln ve SUDEM beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 07:31   #744
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Sevgili asln, yolladığınız toprak içn de ayrıca teşekkür ederim. Karışımınızda neler var, ölçüleri nedir? İdeal ve menekşeler için uygun bir karışım olduğu anlaşılıyor...

asln ve Seabert74 beğendi.
Eski 12-02-2014, 09:28   #745
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Sevgili asln, yolladığınız toprak içn de ayrıca teşekkür ederim. Karışımınızda neler var, ölçüleri nedir? İdeal ve menekşeler için uygun bir karışım olduğu anlaşılıyor...
Sevgili maki ve menekşecibabanın tavsiyesi ile doğalbahçe hazırlamış sitesinde aynısından var.O menekşe toprak karışımını kullanıyorum.Ek olarakta perlit ekliyorum kendim bir avuç .Fikir edinin diye örnek yolladım.

Eski 12-02-2014, 11:55   #746
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Ellerinize sağlık sevgili asln, vallahi kızkanmıyorum desem yalan olur öncelikle maşallah allah nazardan korusun diyorum... Ben bu işi beceremiyorum bir türlü mayısta ektiğim yaprak hala yavu vermedi bir ay önce topraktandır diye çıkarıp torfa ektim ama hala tık yok... Malesef ben toprak bulamıyorum doğal bahçeden almaya kalksam yüzü astarından pahalıya geliyor. Tekrar pes etme aşamasına gelmiş durumdayım... Suda köklendirip ektiğim bir kaç yaprak var ve coco denilen toprağa ektiğim yapraklarla birlikte torfa ektiğim yapraklar var bunlardan da sonuç alamazsam ben bu işi bırakacağım kesin kararlıyım bu sefer.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 12:18   #747
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Ellerinize sağlık sevgili asln, vallahi kızkanmıyorum desem yalan olur öncelikle maşallah allah nazardan korusun diyorum... Ben bu işi beceremiyorum bir türlü mayısta ektiğim yaprak hala yavu vermedi bir ay önce topraktandır diye çıkarıp torfa ektim ama hala tık yok... Malesef ben toprak bulamıyorum doğal bahçeden almaya kalksam yüzü astarından pahalıya geliyor. Tekrar pes etme aşamasına gelmiş durumdayım... Suda köklendirip ektiğim bir kaç yaprak var ve coco denilen toprağa ektiğim yapraklarla birlikte torfa ektiğim yapraklar var bunlardan da sonuç alamazsam ben bu işi bırakacağım kesin kararlıyım bu sefer.
Tek başına torf veya cocopeat önermiyor forumdaki tavsiyeler sevgili ece.Gerçi yazılar arasında bahçe toprağında bile yavrulayan fışkıran çelikler gördüm.Sadece toprağa bağlamayın,ısı,sulama ,mevsim ve en önemlisi derine dikmek ,doğru yaprak seçmekte etken.
Ben ilk dikimlerimi sıkıştırarak ve sigara izmaritinin sarı kısmı kadar derine dikmişim.Yavru olmadı çok uzun süre.
Şimdi sıkışmamış toprağa azıcık ucunu itip sadece fış fıs ile ıslatıp baskı yapmıyorum.Yaprağıda minik bardağın kenarına yaslıyorum.Devrilmiyor.Ne el nede kaşıkla bastırmadan yaprak hazır oluyor.
Fıs fıs zaten toprağa basınç yapıp sapı sabitliyor.

Aşağıda içiniz rahat etsin topraktan mıdır diye merakınız varsa benim aldığım karışım.Hiçte pahallı değil, çok hesaplı geldi.Hiç bitmiyor kullan kullan. AFRİKA MENEKŞELERİ İÇİN HAZIR TOPRAK KARIŞIMI 10 LİTRE

hüzün ve eceyıldız beğendi.
Eski 12-02-2014, 12:20   #748
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Bence hemen pes etmeyin. İlk başlarda ben de öyleydim zamanla tutturmayı başardım. İş daha sonra yaşatabilmekte aslında. Toprak karışımı da çok önemli faktör.Toprak sürekli nemli olacak, ortam onların istediği gibi olacak derken tabi zahmetli iş, ama değiyor...

hüzün, asln ve eceyıldız beğendi.
Eski 12-02-2014, 12:28   #749
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sürgün ayırmıştım saksı değişiminde.Çok beklediler ama geldiler.

Eklenen Resimler

Eski 12-02-2014, 13:02   #750
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Aynen dediğiniz gibi yaptım bende Sevgili asln, derine ekmedim toprağı bastırmadım ama nafile...

Söylediğiniz toprağı inceledim bende sorun onda değil ki kargo ücreti çok pahalı oluyor nerdeyse topraktan daha pahalıya geliyor kargo ücreti, birde havale masrafı filan derken bayağı pahalıya geliyor anlayacağın. Bu yüzden alamıyorum burda ki yapı marketlerde de yok ne yapalım olmayınca olmuyor...

hüzün beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024