agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2014, 13:47   #751
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
aynen eceyıdızın dediği gibi toprağı 7 liraya aldim kargo 13 lira..eşim çok güldü bu işe Alahtan gelişimleri fark edilir derecede iyi topraktan mi fitilli sulamadan mi bilemiyorum..
Toprakta çok önemli ama fitilliyide unutmayın Fakat çelik yavrusu beklerken fitilli olurmu bilmiyorum, ece hanım yavru alamamaktan şikayetçi.
Birde en önemlisi ilgi ve bakım
Ilık tutup zaman ayırmak gerekiyor

ngr33 ve eceyıldız beğendi.
asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 14:26   #752
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bu yavrular anne yapraktan ayrıldıktan sonra kendileride yavruladı.
Bu büyüme hormonu neyse, onu icat edip bir fısla çelik yaprağı hemen anne yapmak isterdimHiç beklemezdik haftalarca.Etkisi bebeği bile anne yapıyor
Düşünsenize bu hormonun gücünü, bir damla damlatsak ve bir gecede sabah kalksak her tarafımız bebeklerle dolsa
İkinci yaprak ikinci bebeklerini veriyor.Sapı odundan farksız oldu.
Sonuncu fotoğraf bebek yetişkin gibi davrandı, göbekten başka bebekler verdi.

Eklenen Resimler

Eski 12-02-2014, 15:31   #753
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bu durumda benim bebeklerim de mi bebek yapmış?

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 16:02   #754
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Bu durumda benim bebeklerim de mi bebek yapmış?
Yok, sizinkiler göbekten yaprak vermiş, derli toplu benim hasret kaldığım gibi çıkmışlar
Benimkiler öbek öbek ,yığılma yapıp arap saçına dönüyor.

fatitoo beğendi.
Eski 12-02-2014, 20:58   #755
Ağaç Dostu

asln's Avatar

BEN SORMUŞUM MAKİYE02-02-2014, 17:20 Tarihinde. :
Bu durumda hormonun aktif olduğu süreç yavrulama başlangıcıyla, sonraki 2 ayı kapsarmı sevgili maki?
Mantıken bu bir süreç ile yoğunlaşıyor, ve işlemi tamamlayınca sona eriyor.Zaten cevabınızla fark ettiğim şey,başka tarafta anne yaprakta kök atma süresi kısalmış daha hızlı ikinci parti yavruyu vermeye başlıyor.
Demekki yavruda da annedede süreç paralel mi işledi?
Ve paralelmi bitecek?
Yoksa anne den ikinci yavruyu alsak, yine ayırsak anne 3.parti yavruyada devam edermi?
Bazı yapraklar ikinci yavrularda bile sapasağlam şu an?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Hormon ve enzimler ne kadar süreyle aktif tam olarak bilmiyorum. 3. kez aynı çeliği tekrar dikmeyi denemedim , siz denerseniz öğrenmiş oluruz

Yavrudaki süreç çelikte yaşanan sürecin devamı olmalı sevgili asln.
Demişti, o gün bu yaprağı sırf meraktan üçüncü kez diktim.Huysuzluk olur diye ikinci yavruyu aldığım eski toprağında yeniden dikim yaptım. İlk diktiğim tarih Temmuz hatta haziran dahi olabilir.İlk aldığım market menekşelerindendi.
Bu gün sulama yaparken yavruyu gördüm.Çok şaşkınım.Yaprak haşat, zaman uzun.3 kez yavru vermiş.
Bu kez yavrulama hızı çok daha hızlı olmuş.Zaman tersine işliyor, eskidikçe yoruldukça çökeceğine imalata devam ediyor.
Kapalı dolap tipi serada yaşıyor aylardır.Toprakta eskidi.
Umudum çok azdı.4. olurmu acaba demekten kendimi alıyorum.Yeter diyorum.

Eklenen Resimler

Eski 12-02-2014, 22:02   #756
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Çok çok ilginç bir o kadar da güzel sevgili asln.Maşallah diyorum. Bence dördüncü de olur gibi. Artık tam damızlık olmuş bu yaprak
Sevgili fatito sizdeki yavrulu olanlarda bunun kardeşleri.Odun gibiydiler kutuya koyarken.Bununda ağaçtan farkı kalmadı.O kadar sert ki ağaç kabuğu gibi.
Dördüncü bile olabilir evet durum onu gösteriyor.

fatitoo ve SUDEM beğendi.
Eski 13-02-2014, 12:24   #757
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
BEN SORMUŞUM MAKİYE02-02-2014, 17:20 Tarihinde. :
Bu durumda hormonun aktif olduğu süreç yavrulama başlangıcıyla, sonraki 2 ayı kapsarmı sevgili maki?
Mantıken bu bir süreç ile yoğunlaşıyor, ve işlemi tamamlayınca sona eriyor.Zaten cevabınızla fark ettiğim şey,başka tarafta anne yaprakta kök atma süresi kısalmış daha hızlı ikinci parti yavruyu vermeye başlıyor.
Demekki yavruda da annedede süreç paralel mi işledi?
Ve paralelmi bitecek?
Yoksa anne den ikinci yavruyu alsak, yine ayırsak anne 3.parti yavruyada devam edermi?
Bazı yapraklar ikinci yavrularda bile sapasağlam şu an?

Demişti, o gün bu yaprağı sırf meraktan üçüncü kez diktim.Huysuzluk olur diye ikinci yavruyu aldığım eski toprağında yeniden dikim yaptım. İlk diktiğim tarih Temmuz hatta haziran dahi olabilir.İlk aldığım market menekşelerindendi.
Bu gün sulama yaparken yavruyu gördüm.Çok şaşkınım.Yaprak haşat, zaman uzun.3 kez yavru vermiş.
Bu kez yavrulama hızı çok daha hızlı olmuş.Zaman tersine işliyor, eskidikçe yoruldukça çökeceğine imalata devam ediyor.
Kapalı dolap tipi serada yaşıyor aylardır.Toprakta eskidi.
Umudum çok azdı.4. olurmu acaba demekten kendimi alıyorum.Yeter diyorum.

Syn Asln,
Benim kart yaprak hele bir yavrulasın ikinci, üçüncü , beşinci.... ne kadar olursa artık son demine kadar kullanmayı kafaya koydum. Hem baksanıza bir sonraki yavrulama dönemleri daha da kısalıyormuş ...

Siz o damızlık yapragı iyisi mi bana gönderin
Bu gidişle "altın yumurtlayan tavuk" gibi olacak sizin yaprak baksanıza

fatitoo, asln, SUDEM ve 1 kişi beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 12:30   #758
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Yavrular beş kuruş büyüklüğüne gelince anneyi nasıl ayırıyorsunuz?

eceyıldız beğendi.
Eski 13-02-2014, 12:34   #759
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-12-2013
20 tane menekse çeliği dıktim fitilleme usulu ile sadece 5-6 tanesı sağlıklı görünüyor. Bir yerlerde yanlış yapıyorum heralde...

eceyıldız beğendi.

Düzenleyen maki01 : 13-02-2014 saat 17:21 Neden: Türkçe
ÇİÇEKLERR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 12:39   #760
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Yavrular beş kuruş büyüklüğüne gelince anneyi nasıl ayırıyorsunuz?
Kabı deviriyorum avucuma.Benim kaplar çok küçük ,zaten kök kaplamış oluyor.Şöyle anneyle bebeği tutup kökleri aralayınca bağlantı yerleri çıkıyor.Eğer annenin sapına ve kardeşlere bağlıysa kesiciyle Saksı değiştirmedeki gibi keserek alıyorum.Parmak altta destek bir yere dayayınca kırılma yapıyor.Kök varsa illaki o köklerin bebeğe bağlı şekilde kalmasına çabalıyorum.
Bazende kökleri ayrı oluyor sizinkiler öyle gibi ayrılı veriyorlar tutunca.
Bu benim denemelerim.Ölen yavrum yok henüz.Sakarlıkla devirip kırdıklarım hariç

Eski 13-02-2014, 12:42   #761
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇİÇEKLERR Mesajı Göster
20 tane menekse celiği dıktim fitilleme usulu ile sadece 5-6 tanesı sağlıklı gorunuyo bir yerlerde yanlıs yapıyorum heralde ?????????
Fitilleme çelikte oluyormu ki? Çürümezmi? Kök yok ,su kullanımı yok doğru dürüst.Hele birde üstü kapalıysa? Çürüyebilirler mi acaba?

maki01 ve Seabert74 beğendi.
Eski 13-02-2014, 13:02   #762
Ağaçsever

Bir kısmının üstü açık. Bir kısmının kapalı. Kapalı olanlar daha canlı görünüyor. Fitilli usulu derken de çok az su koyuyoru, fazla su çekemezler ama dikerken m, yanlış dikiyorum, bilemiyorum

Düzenleyen maki01 : 13-02-2014 saat 17:18 Neden: Türkçe
Eski 13-02-2014, 16:21   #763
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Güneş

Çelikten üretimlere perde gerisinden hafif güneş veriyorum.Fotoğrafın renginin turunculuğu bu yüzden.

Eklenen Resimler

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 09:53   #764
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Bir kısmının üstü açık. bie kısmının kapalı. Kapalı olanlar daha canlı görünüyor. Fitilli usulu derken de çok az su koyuyoru, fazla su çekemezler ama dikerken m, yanlış dikiyorum, bilemiyorum
Fitil usulü basettğinizden çok farklı.O yüzden yanlış yönlendim.Işık alan aydınlık bir yerde,nemli tutun.Üstü kapalı olanlar zaten havalar soğuk sulamaya gerek kalmadan kendi nemiyle epeyce bekleyebilir.Dikim 1 cm - 2 cm yi geçmese iyidir.Eğer uygun yerden kesip uygun çelik almışsanız yakında yavru verirler.
9 ay bekleyen çelik sahipleri okudum forumda.Sabırda lazım

Eski 14-02-2014, 10:31   #765
Ağaçsever

Alıntı:
Fitil usulü basettğinizden çok farklı.O yüzden yanlış yönlendim.Işık alan aydınlık bir yerde,nemli tutun.Üstü kapalı olanlar zaten havalar soğuk sulamaya gerek kalmadan kendi nemiyle epeyce bekleyebilir.Dikim 1 cm - 2 cm yi geçmese iyidir.Eğer uygun yerden kesip uygun çelik almışsanız yakında yavru verirler.
9 ay bekleyen çelik sahipleri okudum forumda.Sabırda lazım
insallah bakalım vazgecmeyecegım kalan sağlar bızımdır dıyerek :-) ögrenene kadar deneme yanılma yoluna devam edecegım çunku tarifsiz bir mutluluk yenı cıkmaya baslayan kucucuk bır yaprak dogalbahceden menekse ler ıcın toprak karısımı almıstım ceıkleme yaparken o topragı komple nemlendırmem mı lazım ? curuyen yaprakların yerlerıne yenı yapraklar celıkleyebılırım çünkü

Eski 14-02-2014, 11:36   #766
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
insallah bakalım vazgecmeyecegım kalan sağlar bızımdır dıyerek :-) ögrenene kadar deneme yanılma yoluna devam edecegım çunku tarifsiz bir mutluluk yenı cıkmaya baslayan kucucuk bır yaprak dogalbahceden menekse ler ıcın toprak karısımı almıstım ceıkleme yaparken o topragı komple nemlendırmem mı lazım ? curuyen yaprakların yerlerıne yenı yapraklar celıkleyebılırım çünkü
Doğalbahçe karışımı ideal.Ben memnunum isabet olmuş.Topragınızı elden geldiğince az kullanın,ufak bir tadımlık bardak beni memnun etti.
Toprağı mümkünse paketten alınca şöyle bir ufalayıp şişirin az hava alsın, kabarsın.Maksatımız hava alan nemli ortamda dikmek.Sıkı ve ıslak toprağı istemiyoruz.
Çorba kaşığı,tatlı kaşığı, istediğinizle yukardan bardağa dökün.
Ben elimi hiç sürmem illaki sıkıştırıyoruz.
Çeliği 1-2 cm iteleyin.
Yatay olarak iterseniz dik dikilmeyince devrilme sıkıntısı olmaz, dik dikince devrilir diye derine sokuyoruz, akabinde de toprakta örtüp kökü derin dikime mahkum ediyoruz.Derin dikimdede aylarca yavru gelmiyor, isyanlarda oluyoruz
Yaprağı bardağa dayadık yatırdık, sapıda ittik.Tamam artık.Üzerine toprak örtmeyin sapı zaten içerde kaldı.El sürmeyin üzerini bastırmayın.
Islanınca toprak yaprak sapını sıkacak.Bu yetiyor.
Menekşenin düşmanı aşırı su bunu unutmayalım.

Spreyle 2,3 fıs (camsil kabı oluyor) su verdinizmi zaten nemi yeterli geliyor.
2,3 çorba kaşığı su yeterli ortalama bir ölçü.Bardak boyu toprak miktarına göre farklılık gösterebilir suyunuz.
Kapatıp sera yaparsanız uzun süre nemli kalır, açık tutarsanız gözlemle nemlendirin.
Ben ortalama 3 tepeleme çorba kaşık toprak kullanacağım kadar bardak seçiyorum.Bu su ölçüsü ona göre memnun ediyor.
Tariflerim tamamen kişisel.Üç günlük menekşe bakıcısıyım, hatalar varsa hocalarım düzeltir.

Eski 21-02-2014, 11:21   #767
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
merhaba
Ben de bana en kolay gelen yöntemi buldum sanırım. Çelikler suda yavru verinceye ve o yavrular biraz büyüyünceye kadar bekliyorum, yaklaşık 1-1.5 ay kadar. Fotograftaki çeliği henüz toprağa almadım yavrunun biraz daha büyümesini bekliyorum. bu yavru değişiklik yapıp yaprağın arkasından çıktı umarım toprağa alınca sorun çıkmaz. daha önceki denemelerimde yavrular tahminen 6-7 mm olunca toprağa almıştım. İlk 2-3 gün sudan çıkıp toprağa alışma süresinde ana yaprak iyice su kaybedip, büzüşüyor, solacakmış gibi oluyor ama sonra hemen kendini toparlayıp dimdik ve sağlıklı bir hale geliyor. yavrular da günden güne farkedilecek kadar hızlı büyüyorlar.
Name:  celik1.jpg
Views: 1178
Size:  40.5 KB

e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 13:01   #768
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
ben de bu yöntemi uyguluyorum..tutmadığı olmadı hiç hatta her seferinde birden fazla yavru aldım..

sami ulus beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 13:12   #769
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
Ben de bu yaz denemeye başladım ve çok sevdim bu yöntemi sevgili ngr33. 3-4 tane sağlıklı yavru elde edebiliyorum böyle.

ngr33 beğendi.
e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 20:26   #770
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Ofisimdeki minişler köklerini bardağın taa dibine doğru uzatmaya başlamışlar
Name:  kökler1.jpg
Views: 1011
Size:  44.4 KB
Name:  kökler2.jpg
Views: 1011
Size:  42.7 KB

Bunlr da sevgili asln nin neredeyse çoğu yavrulu olarak yolladığı çelikler. Tekrar teşekkürler
Name:  20140221_175303.jpg
Views: 999
Size:  38.0 KB
Name:  20140221_175441.jpg
Views: 884
Size:  47.5 KB
Name:  20140221_175517.jpg
Views: 857
Size:  53.6 KB

Eski 21-02-2014, 20:27   #771
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Devam...

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2014, 20:29   #772
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Son karedeki yavru için 3 ay nazlanan parmak kızım...

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2014, 22:10   #773
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Sanırım bugün afrika meneksesinde paylastim. Esasında burada paylaşmam gerekiyormuş. Ben tamamen acemice yetistiriyorum. Yaprağı hiç suda bekletmeden az bir toprak ekledigim plastik seffaf kaplara dikiyorum. Ama mümkün olan en yüzeysel şekilde.. Sonra az az sulayip kapagini kapatıyorum ve onları orada unutuyorum Tabi arada üzerini açıp havalandiriyorum ki yapraklar fazla nemden curumesin. Ha bu arada fazla yavru elde etmek için en son yaprak sapinin üç kisimlarina bicakla centikler attım. Şu an fazla sayıda yavru var.. Ama benim bu yaptığım tamamen amatörce. İsin ustalari daha iyisini bilir

Ogrendigim birşey oldu. Eskiden gelip gidip yaprakların diplerini kurdanla didiklerdim. Bir türlü de istediğim gibi yavru alamazdim. şimdi dikiyorum ve unutuyorum.. Bazen su vermeyi bile

Telefondan yazdığım için şu an resim yukleyemiyorum. Herkese iyi geceler..

maki01, fatitoo ve SUDEM beğendi.
iynk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 09:34   #774
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Arkadaşlar hiç köklendirici toz kullandınızmı? Dün saksı almıştım köklendici tozda varmış denemek için 100 gram aldım. tecrübe edipde memnun kalan varmı acaba?

menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 14:02   #775
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili menekşezar,

Köklendiricinin içeriğine bağlı olarak yanıt değişir. Çok detay bilgim yok ancak otsu ve odunsu çelikler için farklı formüllerin olduğunu biliyorum. Size verilen tozun hangi tür çelikler için olduğunu bilmenin lazım.

Menekşeler kolay köklenen bitkiler , hormon kullanımı bence hiç gerekmiyor. Bir süre önce Clonex Geli denemiştim, etkili ancak olmazsa olmaz diyecek kadar değil.

menekşezar beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 16:15   #776
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Son karedeki yavru için 3 ay nazlanan parmak kızım...
Parmak kızı seviyoruz
Sevgili fatito, toprak çok saksılar büyük.Perlit ya da vermikülitte yok, torfu havalandırsın,kurumayı dengelesin..Yaprak suyu yok denecek az kadar kullanır,
sürekli ıslak olmak çürümesine sebep olacak.
Bebeği yarı yolda bırakabilir.Güzelde besleyemez yavru çok yavaş büyür.
Ayrıca benden gelen yaprakların bazısı çürümüş.Kopartın en dipten. çürük sapları.
Yavrulara bulaşan bir şey olmasın.Zaten ortam çok ıslak ve havalandırmasız.
Ekte aynı anda ,aynı bardaktan çıkarttığım sizin yaprakların kardeşleri var.
Birbirlerinden ayırıp kargoya verirken sizinkiler kadardı bendekilerde.
Sizinkerinde böyle olması gekekiyordu, hatta parmak kızla aynı zamanda bunlarda doğmuştu.
Toprak az gördüğünüz gibi ve her gün kontrol edip bir haftada ya da 5 günde bir birkaç damla dikkat ederek suluyorum.Buda serada olmadıklarından kaynaklı.Sera olsa belki çok daha uzun sürecek sulamak.
Açık diye sulama gerekiyor.
Çok azda çok seyrelmiş yeşil yaprak üresiz gübre kullanıyorum.
Toprak çok eskidi, annede yorgun diye.
Sulamayı kesin, sadece nemli kalsın.
Görünen kısım kuru bile olsa bir kürdanla bakarsaız azıcık altında bile toprağın hala günlerce kurumadığını göreceksiniz.Ki sizin toprak çok ve karışım sadece sıkı torf.
Parmak kıza sevgiler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen asln : 22-02-2014 saat 17:12
Eski 22-02-2014, 17:27   #777
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Haklısınız sevgili Maki size katılıyorum çok gerekli değil aslında satıcı sorunca denemek niyetiyle almıştım. Bugün bir tane yaprağı ona batırıp diktim bakalım sonuç ne olacak.

maki01 beğendi.
menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 18:13   #778
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Alıntı:
Parmak kızı seviyoruz
Sevgili fatito, toprak çok saksılar büyük.Perlit ya da vermikülitte yok, torfu havalandırsın,kurumayı dengelesin..Yaprak suyu yok denecek az kadar kullanır,
sürekli ıslak olmak çürümesine sebep olacak.
Bebeği yarı yolda bırakabilir.Güzelde besleyemez yavru çok yavaş büyür.
Ayrıca benden gelen yaprakların bazısı çürümüş.Kopartın en dipten. çürük sapları.
Yavrulara bulaşan bir şey olmasın.Zaten ortam çok ıslak ve havalandırmasız.
Ekte aynı anda ,aynı bardaktan çıkarttığım sizin yaprakların kardeşleri var.
Birbirlerinden ayırıp kargoya verirken sizinkiler kadardı bendekilerde.
Sizinkerinde böyle olması gekekiyordu, hatta parmak kızla aynı zamanda bunlarda doğmuştu.
Toprak az gördüğünüz gibi ve her gün kontrol edip bir haftada ya da 5 günde bir birkaç damla dikkat ederek suluyorum.Buda serada olmadıklarından kaynaklı.Sera olsa belki çok daha uzun sürecek sulamak.
Açık diye sulama gerekiyor.
Çok azda çok seyrelmiş yeşil yaprak üresiz gübre kullanıyorum.
Toprak çok eskidi, annede yorgun diye.
Sulamayı kesin, sadece nemli kalsın.
Görünen kısım kuru bile olsa bir kürdanla bakarsaız azıcık altında bile toprağın hala günlerce kurumadığını göreceksiniz.Ki sizin toprak çok ve karışım sadece sıkı torf.
Parmak kıza sevgiler.
Çok doğru sevgili asln, sizin toprak karışımınız harika, benimkiler sıkı torf ama aylar önce dikmiş bulundum. Sizden gelen bazı yapraklar kurudu ancak sapları sağlam, sökmüyorum yerinden, yavru verecek inanıyorum...Yatak odamın penceresinde bunlar kaloriferi kapattım çok sıcak oluyor diye bu yüzden kurudukça su veriyorum. Ben sera nın faydasına inanmıyorum nedense. dışarıdakilerle hiç bir fark göstermedi seradakiler. 20 Kasımdan bu yana halen yavru vermediler...Bizden de sevgiler

asln beğendi.
Eski 22-02-2014, 19:36   #779
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Çok doğru sevgili asln, sizin toprak karışımınız harika, benimkiler sıkı torf ama aylar önce dikmiş bulundum. Sizden gelen bazı yapraklar kurudu ancak sapları sağlam, sökmüyorum yerinden, yavru verecek inanıyorum...Yatak odamın penceresinde bunlar kaloriferi kapattım çok sıcak oluyor diye bu yüzden kurudukça su veriyorum. Ben sera nın faydasına inanmıyorum nedense. dışarıdakilerle hiç bir fark göstermedi seradakiler. 20 Kasımdan bu yana halen yavru vermediler...Bizden de sevgiler
Fısfıs ile nemlilik yapabilirsiniz cok fazla olmamak kaydıyla

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 11:03   #780
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bir kaşık karışımda, ikinci yavrular.Sadece nemli bırakırsak yaprak daha geç çürüyor.

Eklenen Resimler

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024