agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2014, 14:53   #901
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Şimdi bunları koyacak saksı ve yer bulamıyorum
bana gönderin valla ben bulurum onlara yer çok şirinler gerçekten çiçekli günlerini de görürsünüz inşallah

fatitoo beğendi.
ayse7478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 06:33   #902
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sevgili Fatitoo, Aysel7478'e bende katılıyorum bakamadığınız yer bulamadığınız ne kadar bebiş, yaprak varsa bize yollayın seve seve yer buluruz baştacı ederiz biz.... Sevgili asln'ye de duyrulur lütfen artık yavru üretmek istemediğiniz yaprakları atmayın burda onlara çok iyi bakacak bizler varız

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 06:35   #903
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Ensonunda oldu bende yapraktan yavru üretmeyi başardım. Tabi ki aldığım afrika menekşesi toprağı sayesinde birazcık daha büyüsünler fotolarını yayınlarım.

Düzenleyen eceyıldız : 22-04-2014 saat 06:35 Neden: yazım hatası
Eski 22-04-2014, 13:16   #904
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Ofisimde yapraktan yetiştirdiğim minişlerimi nihayet ayırdım. gelişimleri çok iyi maşallahHatta birini bir arkadaşıma hediye ettim...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 13:37   #905
Ağaçsever

biraz saksılar büyük mü olmuş sanki sayın fatitoo? çiçekli günlerini de gürürsünüz umarım.
bu arada ben bir yavruyu daha kaybettim maalesef. çok minikti zaten maalesef dayanamadı. o menekşemden 1 yaprağım kaldı köklenmiş bugün baktım ama inşallah yavru verir. ne yapıyım daha çabuk yavru vermesi için yaa? çıldırıcam artık kaç tane çelik var ama bebek yok

eceyıldız beğendi.
Eski 22-04-2014, 21:19   #906
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2014
iyi akşamlar.. benimde menekşe merakım 3-4 ay önce başladı foruma yeni üye oldum.. evde yıllardır çiçek açmayan menekşeyi çiçeklendirmek için yollar ararken ağaçlar.net i gördüm ve tabi ki kaçınılmaz olarak burda sizlerin muhteşem menekşelerini gördükçe hevesim kat kat arttı.. hemen 3 menekşe edindim.. ama küçücük yavrularının çıktığını her gördüğümde bende sizler gibi sevinmek için yapraktan üretmeye karar verdim..daha önce menekşe yetiştirmeyen biri olarak hızlı bir karar oldu ama tohumdan kendi emeğimle çiçek yetiştirmeyi hep daha çok sevmişimdir..
tabi ki birçok soruma burada cevap buldum ancak yine de sormak istediklerim var..
1. yapraktan yetişen ama sürekli yaprak veren burada ki tabire göre annemin marul kılıklı menekşesi neden çiçeklenmiyor ?
saksının büyük olduğunu sizlerden öğrenerek toprak ve saksıyı değiştirdim.
2. mini mini menekşe yapraklarını görebilmek adına 24 martta 9-10 tane yaprağı küçük bardaklarda toprağa diktim.. şimdiye kadar bir yumuşama vs sorunları yoktu yapraklarda ama dün bir yaprağın sapının çürüdüğünü fark ettim.. bugün de bir tane yaprak yumuşamış.. bu yumuşamanın sebebi ne olabilir?
bardakları şeffaf kutuya yerleştirdim kapak kapalı durup arada bir havalandırıyordum.. şimdi yapraklar yumuşayınca kapağı açtım.. kutunun kapağını açık mı yoksa kapalı mı tutmalıyım ?
çok çok acemiyim ama çok heveslenmiştim

delfin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 22:01   #907
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Arkadaşlar,

Forum kurallarımız gereği ücretsiz ya da ücretli çelik /tohum paylaşımlarımızı bitkilere ayrılmış başlıklarımızda yapmıyoruz, paylaşım ve taleplerimiz için Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net başlığını kullanıyoruz.

Siz yazıyorsunuz, ben siliyorum.

Lütfen paylaşım ve taleplerinizi uygun başlıklarda ya da özel mesaj yazarak duyurun.

fatitoo beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 22:12   #908
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili delfin34,

Menekşeler için ideal ortam sıcaklığı 15-21 derece civarında. Bu nedenle özellikle kış günlerinde yetiştirdiğimiz çeliklerde sera uygulayaması başarılı sonuçlar veriyor. Havaların ısınmasıyla birlikte sera içinde oluşacak ısı ve nem çelik kayıplarına neden olabliyor. Bu mevsimde ısı geceleri düşüyorsa serayı kapatıp, gündüz açık bırakmanızı öneririm.

Anneniniz çiçek açmayan marul menekşesi için tıklayın lütfen

fatmairmak ve sami ulus beğendi.
Eski 22-04-2014, 22:26   #909
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili delfin34,

Menekşeler için ideal ortam sıcaklığı 15-21 derece civarında. Bu nedenle özellikle kış günlerinde yetiştirdiğimiz çeliklerde sera uygulayaması başarılı sonuçlar veriyor. Havaların ısınmasıyla birlikte sera içinde oluşacak ısı ve nem çelik kayıplarına neden olabliyor. Bu mevsimde ısı geceleri düşüyorsa serayı kapatıp, gündüz açık bırakmanızı öneririm.

Anneniniz çiçek açmayan marul menekşesi için tıklayın lütfen
çok teşekkür ederim maki01 cevabınız için.
sağlıklı yavrular almayı başarabilirsem benim için büyük bir mutluluk ve başarı olacak..
İlk ektiğim günlerde havalar daha serindi, bugünlerde epey ısındı.. ben gündüzleri kapağını açıp havalandırıyordum ancak yaprakta yumuşama fark edince 2 gündür gündüz açıp geceleri tekrar kapatıyordum.. ama gece de açık kalsa daha iyi olacak sanırım.. çünkü gündüzleri ortam geceye göre daha serin oluyor pencere, cam esintileri sebebiyle.
çiçek açmayan menekşe içinde aslında ordakileri uyguladım en son maddeyi uygulamak kalmıştı sadece
tekrar teşekkür ederim, iyi geceler.

maki01 beğendi.
Eski 29-04-2014, 09:57   #910
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
bu yaprakları hiç ıslamadan direk diktim. yalnız köklendirici toz var, ayrıca farkettiyseniz pet bardağının yarısını kesip diktim, naçizhane tecrübelerime dayanarak yaprakların küçücük yerde daha verimli olduğunu düşünüyorum gelişmeleri zaman zaman sizlerle paylaşacağım. dikim tarihi 27 nisan.

Eklenen Resimler

Düzenleyen menekşezar : 29-04-2014 saat 10:00 Neden: eksik yazı
menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 17:48   #911
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Nihayet...

11.01.2014'te toprakla buluşturdugum yaprakların 2 tanesi sonunda bana mucizesini gösterdi.. Bu arada çürüttüğüm / canlı kalanlar hesabını yaparsak yapraklarda başarı oranım % 50
Şimdi bu yavrucukları nasıl büyüteceğiz, sıra onda..

Tohumun ya da çeliğin topraktan ilk çıkış anı müthiş bir şey.. Yoksa 1 saksı menekşeyi çiçekçiden alsam bu kadar keyif vermez işte..

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 08:44   #912
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Tebrikler sevgili seabert74, bebekleri görmenin mutluluğu paha biçilmezdir. Hele de topraktan başlarını kaldırmaları ve her gün daha da büyümelerini izlemek müthiş bir heyecan. Her baktığımda "Allahım ya, bunlarda büyüyüp adam olacaklar" diye gülümserim...

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 14:41   #913
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Ofisimde yapraktan yetiştirdiğim minişlerimi nihayet ayırdım. gelişimleri çok iyi maşallahHatta birini bir arkadaşıma hediye ettim...
Sayın fetitoo hanım bu yıl menekşe için inanılmaz bir ilkbahar yaşıyoruz. Benimkilerde diğer arkadaşlarında menekşeleri olsun yeni çelik üretimleri olsun hep canlı ve mükemmel sağlıklı görünüşe sahipler. Ben bunun mevsimin menekşe için çok uygun olmasına bağlıyorum. Yeni fidelerinizde ğayet güzel ve çok canlı. Bu yıl ilkbahar menekşelere kıyak yaptı desem yerinde olur herhalde.

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 13:59   #914
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bebişler ve Yapraklar...

Evet Arkadaşlar bende yapraklarımın yavrularını en sonunda sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. İşte bebişlerim.

Name:  DSC03217.jpg
Views: 1006
Size:  41.3 KB

Name:  DSC03218.jpg
Views: 999
Size:  46.4 KB

Name:  DSC03219.jpg
Views: 969
Size:  50.4 KB

Bunlarda yavrularını sabırsızlıkla beklediğim yapraklarım.

Name:  DSC03222.jpg
Views: 974
Size:  42.2 KB

Bu günkü operasyonda kopan yapraklar ekilmeye hazırlandı... (Atmak olmaz yazık olur )

Name:  DSC03241.jpg
Views: 992
Size:  27.7 KB

Eski 05-05-2014, 12:48   #915
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Arkadaşlar bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var yine...
Bir yerden bana yaklaşık 60 yaprak gelecek ben bu kadarını beklemiyordum hala şoktayım, sorun ise yer sıkıntım var 60 pet bardağını nereye sığdıracağım. Diyelim ki her bardağa iki yaprak koyduk yine 30 bardak az değil. Şimdi sorum şu geniş yayvan bir kaba toprağı sersem ve hepsini sırayla eksem olur mu ? Tek bir yerde olurlar sulaması fısfısı kolay olur hem...
Düşünce fikirlerinizi bekliyorum.

Seabert74 beğendi.
Eski 05-05-2014, 13:29   #916
Ağaçsever

hmm ne güzel yaaa bol bol menekşeniz olacak ne hoş ben youtubede serada yetiştirilenleri izlemiştim daha önce işçiler dediğiniz gibi büyük büyük kaplara sıra sıra dikiyorlardı. kolay gelsin bol bol bebişiniz olur inşallah

eceyıldız beğendi.
Eski 05-05-2014, 13:45   #917
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök ve yavru için mesafe bırakarak dikebilirsin sevgili eceyıldız.

Eski 05-05-2014, 13:53   #918
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Teşekkür ederim Ayşe7478,
Teşekkür ederim Maki01, inşallah hepsini yaşatabilirim hepsinden yavru alırım. Daha şimdiden heyecan sardı vallahi...

maki01 beğendi.
Eski 05-05-2014, 15:32   #919
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Sevgili ece yıldız bu kadar bol yaprağı nereden temin ettiniz darısı bizim başımıza.

yaprak7 ve eceyıldız beğendi.
menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 07:35   #920
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Valla bir arkadaş edindim sosyal medyadaki bitkisever gruplardan birinde, daha öncede yollamıştı hatta yavru veren yapraklarda ondan geldi. o yaprakları yolladığında daha sonra yollarım demişti bende hatırlatayım dedim, gönlü bol davranıp yolladı bu gün yarın elimde olurlar ben yollayacağım dediğinde 5-10 yaprak yollar dedim ama allah razı olsun ondan da sizlerden de köklenmiş bir yaprak bile yollamış yanına da iki sürprizi varmış gelsinle hayırlısı ile çok heyecan yaptım.

menekşezar beğendi.
Eski 07-05-2014, 13:37   #921
Yeni Üye

güzelce's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Merhaba arkadaşlar..foruma bugün katıldım. aslında uzun zamandan beri tecrübelerinizi takip ediyorum buradan. bende iki aydır yaprak çeliğle üretim yapmaya çalışıyorum. geçen gün hala hareket olmayan yapraklarımın diplerini kontrol ettim. sadece küçük pıtırcık kökler mevcut. iki ay olmasına rağmen bana çok yavaş gelişim gösteriyorlar gibi geldi.yapraklarım küçük pet bardaklar içinde serada. on günde köklendirenler var. bu süreci nasıl hızlandırabilirim acaba **** ne önerirsiniz?

eceyıldız beğendi.
güzelce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 15:47   #922
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güzelce Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar..foruma bugün katıldım. aslında uzun zamandan beri tecrübelerinizi takip ediyorum buradan. bende iki aydır yaprak çeliğle üretim yapmaya çalışıyorum. geçen gün hala hareket olmayan yapraklarımın diplerini kontrol ettim. sadece küçük pıtırcık kökler mevcut. iki ay olmasına rağmen bana çok yavaş gelişim gösteriyorlar gibi geldi.yapraklarım küçük pet bardaklar içinde serada. on günde köklendirenler var. bu süreci nasıl hızlandırabilirim acaba **** ne önerirsiniz?
merhaba bende yeni üyeyim ve yeni başladım menekşe yetiştirmeye..
benimde 1.5 ay oldu nerdeyse yaprak çeliğiyle üretime kalkışmam.. ama henüz yavrular görünmedi benimkilerde de
o dönem çok iyi bilmediğimden dolayı yaşlı yaprakları ve çok derine diktim sanırım.. sonra burdan öğrendiğim şekilde yaprakları diktim bakalım sabırsızlıkla çıkmasını bekliyorum hepsinin.

maki01 ve eceyıldız beğendi.
Eski 07-05-2014, 16:12   #923
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Benim yavru görme sürecim 3,5 ay oldu, (yukarıda paylaştım)
Sabır gerek

eceyıldız ve delfin34 beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 18:14   #924
Yeni Üye

güzelce's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Evet biraz sabırsızım sanıyorum. menekşe ve kalanchoe..bu iki çiçeği çok seviyorum. ikisinden de üretmeye çalışıyorum. inşallah yakında yüzümüz güler

güzelce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 17:58   #925
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Yapraklarım geldi sonunda...

Sonunda yapraklarım geldi ptt kargonun azizliğine uğradık gerçi ama çok az bir kayıpla yapraklarıma kavuştum...

Name:  DSC03261.jpg
Views: 1021
Size:  36.0 KB

Zarar görmüş yapraklar dalları çürümeye başlamış...

Name:  DSC03258.jpg
Views: 1004
Size:  38.6 KB

Yaprakları bu şekilde ektim yer sıkıntım olduğu için toplu ekimler yaptım

Name:  DSC03262.jpg
Views: 996
Size:  43.6 KB

Bunlarda zarar gören yapraklar, çoğunun dalları tamamen çürümüş sadece yapraklar kalmış ama ben yine toprakla buluşturdum.

Name:  DSC03263.jpg
Views: 1016
Size:  44.5 KB

İnşallah bu yapraklarda çok kayıp vermeden yavru alabilirim.

Eski 12-05-2014, 14:22   #926
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Çürüyen kısımları kesip öyle dikseydiniz. Birde özellikle çürümeleri önlemek için serinyer 20-22 derce sıcaklığı geçmesin. Toprağı rutubetli olsun ama vıcık vıcık sulu olamsın çürümeyi hızlandırır diye düşünüyorum.

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 19:34   #927
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Ayrıca çürüyen kısımları kestikten sonra kömür tozuyla sıvarsanız cürümeyi de önlemiş olursunuz.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 19:54   #928
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Malesef benim aldigim yapraklarda saglam gelmisti ama o kadar uzun sure kargoda kaldiki geldiginde soldu ve curuyup gittiler normalde nerdeyse yuzde yuz yapraklarim tutar ama malesef bunlar oyle olmadi

eceyıldız beğendi.
yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 02:06   #929
Yeni Üye

adalızade's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2014
Alıntı:
Şimdi bunları koyacak saksı ve yer bulamıyorum
Merhaba cok hos gercekten menekselerin hepsi ve saglikli gorunuyorlar.benim sorum köklendirmede kulladginiz toprak karisimi ölculeriniz nasil ve nerden temin edebilirim.

fatitoo ve eceyıldız beğendi.
adalızade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 02:12   #930
Yeni Üye

adalızade's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2014
6 ay önce komsumdan 6 yaprak getirdim suda beklettip koklendirip direkt olarak menekse icin ideal olan saksilara diktim.diktigim toprak ise havadar olan kestane topragiydi.ben toprak karisimlarindan anlamiyorum ve suan bulundugum yerden temin etmem imkansiz.köklendirme islemini yaptiginiz toprakla diktiginiz topraklar farkli mi?bana ne tavsiye edersiniz:? Bu arada diktigim menekselerim tuttular ama gelisimleri yavaş ama yinede minyatur bir menekse göruntusundeler bu bile beni mutlu etmeye yetiyor minicik de olsalar büyümeleri icin can atiyorum diyebilirim

eceyıldız beğendi.
adalızade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024