agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2008, 21:48   #1801
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barutcu Mesajı Göster
... tohumlari dikerken Captan gibi bir ilac kullanmam gerekir mi?...
Tohumları ekerken Captan veya Pomarsol gibi bir fungusit kullanırsanız çökerten hastalığından fideleri kaybetmezsiniz.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2008, 23:38   #1802
Yeni Üye

Barutcu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2005
Tesekkur

Mine Hn,

Cok tesekkur ederim:-)

Selamlar

Burak

Barutcu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2008, 07:47   #1803
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Mine hanım, teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2008, 08:40   #1804
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
Mine hanım iyi günler.drasenam bu sene pek mutlu görünmüyor. dalları formunu kaybetti yaprakları özellikle alt dallarda seyreldi. (resimlerini forumdaki "dracaena marginata" bölümüne eklediğim için buraya ekleyemiyorum.) Budama için sizden bilgi almak istedim tepe kısımlarından bir miktar budasam yeni sürgün vermeden dallar güçlenip yaprakları çoğalırmı acaba.tavsiyelerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

kamilyay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2008, 15:08   #1805
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Merhaba Mine hanım , Asma ve yapay ışıkla ilgili iki başlıkta soru sormuştum ama kimseden bir cevap alamadım , ilgililenebilirmisiniz ?

Teşekkürler

Erdem

gummi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2008, 16:29   #1806
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Güzin Ablaaa!

Bu toprak analizine göre ne yapmalıyım. ne ekmeliyim?

Agaçlardan ceviz, badem, kayısı ve kiraz çok iyi gelişiyor, defne ve atkestanesi ise beş altı yıldır diktiğim gibi duruyor.
Toprak kalınlığı 30 cm kadar, altında kumtaşı var, ben de sığır gübresi vererek, bolca sulamaya çalışarak sebze ve çiçek yetiştirmeye uğraşıyorum.
Birçoğu çabucak bozuluyor ama yine de çok şükür.
Tavsiye ve gelecek bilgi için peşin teşekkür.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2008, 16:36   #1807
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Değerli hocamızda sabır, bizde de bu merak varken, soruların arkası gelmez tabii.

Bu Acer Palmatum'un durumu, bu mevsimde normal mi, yoksa eksik veya yanlış bir şey mi var ?

Yaprakları kırmızıydı, böyle oldu.

Eski 26-08-2008, 21:48   #1808
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu sarı kabuklu bit. Yazlık yağlarla mücadele edersiniz ama evde bir bitki için yazlık yağ almanız anlamsız. Bu paraya yeni mandarin fidanı alırsınız. Supracide isimli insektisit de size yardımcı olur. Ancak dediğim gibi, ilaç bedelleri ile fidan bedellerini kıyaslayın.
Burdan bir süre cevap alamayınca mandalinamı aldığım yere gittim ordan bana ilaç verdiler ücretsiz ismini bilmiyorum beyaz bir sıvı sulandırılarak yapraklarından püskürtmemi ve mandalinama bol su vermemi istedi bir kaç gündür sarı beneklerin ufalıp siyahlaştığını gördüm sanırım iyiye gidiyor daha önce takviyede almıstım çiçekçimden ve onuda ücretsiz vermişti müsterisine sahip çıkan bir yer sağolsunlar sizede çok tesekkür ederim

dozturkk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2008, 23:17   #1809
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamilyay Mesajı Göster
Mine hanım iyi günler.drasenam bu sene pek mutlu görünmüyor. dalları formunu kaybetti yaprakları özellikle alt dallarda seyreldi. (resimlerini forumdaki "dracaena marginata" bölümüne eklediğim için buraya ekleyemiyorum.) Budama için sizden bilgi almak istedim tepe kısımlarından bir miktar budasam yeni sürgün vermeden dallar güçlenip yaprakları çoğalırmı acaba.tavsiyelerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.
Fotoğraflara baktım. Drasenanız yaşlanmış, uzayan sürgünlerin alt yapraklarını dökmesi normal. Bu fizyolojik bir olaydır. Drasena ve yukkalar yaşlı yapraklarını döker.
Ev koşullarında budama sonucu güçlü zengin sürgünler oluşturtmanız zor. Tanıdığınız bir fidanlık varsa, seralarında sizin için bakmalarını isteyebilirsiniz. Ancak o zaman budama yapılırsa sonuç verir.

Eski 27-08-2008, 00:06   #1810
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Mine Hanım

Üzüm asmalarımızın dallarında kahverengi iri iri lekeler var. Bazı dalları ise tamamen kahverengine dönmüş. Üzüm yetiştiricisi bir tanıdık ilaçlamam gerektiğini söyledi. Ama ilaç ismini sormayı unuttum. Acaba bu hastalığın adı ve sebep olan etken hangisidir? Hangi ilacı kullanmam gerekir?

zooteknist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2008, 00:19   #1811
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
...
Bu toprak analizine göre ne yapmalıyım. ne ekmeliyim?
...
Merhaba Sayın Balıkçı
Aslına bakarsanız toprağınızda organik madde de, fosfor da düşük. Organik madde düşük olunca azot da düşük olur. Organik gübrelemeden başka kimyevi gübre de kullanarak desteklerseniz sebze ve çiçekte çok daha güzel sonuçlar alırsınız. Elbette 30 cm toprak derinliği az olduğu için yüzlek saçak köklü bitkileri tercih etmeniz daha doğru olur. Toprağın pH sı ise güzel.

Acer palmatumunuz içinse durum fizyolojik gibi görünüyor. Ege ve Akdeniz de hiç yetişmediği için bu mevsimdeki halini bilemiyorum.
Kolay gelsin

Eski 27-08-2008, 08:26   #1812
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Çok teşekkür ederim.
Toprağı bolca gübrelemeye, daha önceden öğrendiğim gibi, bolca bakla dikip, çiçekleri tam açmadan belleyip toprağa karıştırmaya gayret edeyim.
Fosfor için de biraz balık mı yedirsem toprağa.

Tekrar teşekkürler.

Eski 27-08-2008, 08:38   #1813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
İlginize teşekkürler Mine hanım.Aslında yeni sürgün vermesinden çok var olan dalların formu yapraklarındaki seyrelme ile ilgili bir çözüm arıyorum.tepelerinden bir miktar kessem yapraklanması sıklaşırmı .ve yukarı doğru gitmek yerine genişlemesini sağlayabilirmiyim.

kamilyay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2008, 19:21   #1814
Ağaçsever

Zooteknist , ben Üzüm asmamdaki sararmalara halen bir cevap bulamadım ama acaba sizdeki kahverengi lekeler açık renkmi? sarıya çalan bir renk , öyleyse sizin derdinizin ilacı bana da yarayacak..

Gerçi Üzüm asmamdaki sararmalara halen bir cevap bulamadım ama acaba sizdeki kahverengi lekeler açık renkmi? sarıya çalan bir renk , öyleyse sizin derdinizin ilacı bana da yarayacak..

Düzenleyen Mine Pakkaner : 01-09-2008 saat 21:37
Eski 28-08-2008, 22:56   #1815
Ağaç Dostu

sayın gummi

Hayır asmalardaki lekeler koyuya yakın bir kahverengi. Mine Hanımdan cevap bekliyorum. İnşallah tavsiye edilen ilaç sizin asmalarında durumuna iyi gelir.

Eski 29-08-2008, 17:01   #1816
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Mine Hanım; yine ben!

Zamanınızı aldığım için üzgünüm ama yine çaresiz kaldım. Ben bu işleri öğreninceye kadar sizi epey yoracağım galiba...

Silivri'deki bahçeme mayıs ayında 3m.boyunda, çalı formlu Acer Negundo 'flamingo' dikmiştim. Aldığımız serada adını dahi bilmediklerinden, kitaplardan bulduğum bilgilerle tam güneşe (Sabah 6-akşam 21) diktik. 3 aydır ara ara pembe- beyaz filizler vermesine rağmen, mevcut yaprakları bir türlü canlanmadı. Yerçekimine karşı koyamıyormuş gibi sarkık ve cansızdılar.Yakınlardaki bir ithal bitki satan serada da aynı ağaçlardan görmüştüm; onlar da keyifsizdiler
Bir de bu hafta yaprak kenarları iyiden iyiye yanıklaşmaya başladı. Sanki ağaç kavruluyor... Suyunu ihmal de etmiyoruz. Çevresindeki çalıların hepsi de pek keyifli...

Internet araştırmalarımda USDA zon 3-8 arası ve 'tam güneş ama kısmi hatta tam gölgede daha mutlu olur' anlamında çelişkili ifadelere rastladım. Sıcaktan mı, güneşten mi rahatsız oldu; yoksa başka bir derdi mi var anlayamadık. Site bahçevanlarımız da ağaçta herhangi bir 'zararlı' görmediklerini fakat bu ağacı tanımadıkları için derdini anlamadıklarını söylediler.

Ne yapayım Mine Hanım? "Ekim'de yerini değiştir" derseniz onu da yaparım. Kablo sistemim yeterli olmadığından resim koyamıyorum. Ama gerekli görürseniz önümüzdeki hafta bir çare bulabilirim.

(İstanbul'a dönünce, mayıs ayında talimatlarınız doğrultusunda dikmeye çalıştığımız yeni söküm ağaçların da resimlerini göndererek tekrar fikirlerinizi alacağım. Çünkü her ne kadar bahçevanlar ağaçları tutmuş ve sağlıklı buluyorlarsa da siz onay vermeden ben inanamayacağım. Yani sizi bir süre daha böyle rahatsız edeceğim.)

Teşekkürler, saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-09-2008, 18:36   #1817
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Mine Hanım

Üzüm asmalarımızın dallarında kahverengi iri iri lekeler var. Bazı dalları ise tamamen kahverengine dönmüş. Üzüm yetiştiricisi bir tanıdık ilaçlamam gerektiğini söyledi. Ama ilaç ismini sormayı unuttum. Acaba bu hastalığın adı ve sebep olan etken hangisidir? Hangi ilacı kullanmam gerekir?
Külleme hastalığının salkım ve dallardaki arazı bu şekilde kahverengi lekelerdir. Ülkemizdeki en yaygın bağ hastalığıdır. Eğer tahmin ettiğim gibiyse budamadan sonra dal artıklarını atın. En az 3 ilaçlama yapılır. Sürgünler 20-25 cm olunca, koruk taneleri saçma kadar olunca ve diğeri de hastalığın gelişimine göre.

Kükürt hastalığın baş ilacıdır. Sistemik bir fungusit kullanacaksanız "Alyans 5 ec"yi önerebilirim.

Eski 01-09-2008, 21:40   #1818
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gummi Mesajı Göster
..Üzüm asmamdaki sararmalara halen bir cevap bulamadım ama acaba sizdeki kahverengi lekeler açık renkmi? sarıya çalan bir renk...
Son halinin flaş patlamamış bir fotoğrafını yükleyebilir misiniz?

Eski 01-09-2008, 21:45   #1819
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
S..mayıs ayında 3m.boyunda, çalı formlu Acer Negundo 'flamingo' dikmiştim. Aldığımız serada adını dahi bilmediklerinden, kitaplardan bulduğum bilgilerle tam güneşe (Sabah 6-akşam 21) diktik. 3 aydır ara ara pembe- beyaz filizler vermesine rağmen, mevcut yaprakları bir türlü canlanmadı. Yerçekimine karşı koyamıyormuş gibi sarkık ve cansızdılar.Yakınlardaki bir ithal bitki satan serada da aynı ağaçlardan görmüştüm; onlar da keyifsizdiler
Bir de bu hafta yaprak kenarları iyiden iyiye yanıklaşmaya başladı. Sanki ağaç kavruluyor... Suyunu ihmal de etmiyoruz. Çevresindeki çalıların hepsi de pek keyifli...

... 'tam güneş ama kısmi hatta tam gölgede daha mutlu olur' anlamında çelişkili ifadelere rastladım. Sıcaktan mı, güneşten mi rahatsız oldu; yoksa başka bir derdi mi var anlayamadık. ...
Flamingo yarı gölge alanlarda kesinlikle daha mutlu oluyor. Sıcak rüzgar da yaprakları kavuruyor. Kısmen korunaklı, nemli, yarı gölge bir alana taşıtmanız daha uygun olabilir. Elbette tamamen yapraksız olmasını, durgun dönemi bekleyin.

Eski 01-09-2008, 22:24   #1820
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Çok teşekkür ederim Mine Hanım.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-09-2008, 04:11   #1821
Ağaç Dostu

Mine Hanım

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Eski 03-09-2008, 17:41   #1822
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Aşağıdaki resimde görülen zambağın adını öğrenebilir miyim?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...9&d=1219570983

Mesut Temiz Çevrimiçi   Başa Dön
Eski 03-09-2008, 18:11   #1823
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bilmediğimiz bitkileri aşağıdaki bölüme soruyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...E7e%F0in+ad%FD

Yine de yardımcı olayım. Çiçeğinizin adı Hosta. Çiçeğinden çok yaprakları için yetiştirilir.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-09-2008, 19:30   #1824
Yeni Üye

Barutcu's Avatar

Mine Hn,

Yine sizi rahatsiz ediyorum ama icinden cikamadigim bir problemle daha karsilastim.

Gecen gun Eminonu cicek pazarinda zirai ilac gubre vs satan bir dukkana balkondaki biber ve kudret narlarina koymak icin gubre sordum. Bana "20 20" diye gecen granul halinde bir gubre verdiler. Bunu 15-20 gunde bir bitkilerin dibine dokup sulamami soylediler. Bir de bu gubrenin bitkiyi yakmayacagini.

Dun aksam gubreyi verdim. Bu aksam eve geldigimde biberlerin bazilarinin (rengi nisbeten daha acik ve zayif olanlarin) susuz kalmis gibi yapraklarinin sarkmis oldugunu gordum. Digerler biberler ise iyi gorunuyor. Kudret narlarinin ise yaprakları biraz (yine susuz kalmis gibi) sarkmislardi. Dun sulamis oldugum icin hepsinin topragi nemli. Susuz kalmadiklari acik.

Neden oldugunu anlayamadim. Sanirim beklemekten baska care yok.

Not: Gecen cuma gunu Helin'in yesil yaprakli bitkiler icin sivi besininden vermistim. Bununla birlikte gubre cok mu geldi diye dusunuyorum.

Yapabilecegim bir sey varsa yazabilirseniz cok sevinirim. Bir de neden boyle oldugunu cok merak ediyorum.

Cok tesekkurler

Burak

Eski 03-09-2008, 19:48   #1825
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Bilmediğimiz bitkileri aşağıdaki bölüme soruyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...E7e%F0in+ad%FD

Yine de yardımcı olayım. Çiçeğinizin adı Hosta. Çiçeğinden çok yaprakları için yetiştirilir.
Önce teşekkür ederim. Bu bitkiden yazlığın bahçesinde bol miktarda var ve biz kısaca "zambak" diyorduk pekçok benzer bitki gibi..
İkinci olarak, bitkileri verdiğiniz linkten sormaya dikkat ederim bundan sonra.

Düzenleyen Mesut Temiz : 03-09-2008 saat 20:40
Mesut Temiz Çevrimiçi   Başa Dön
Eski 04-09-2008, 15:03   #1826
Ağaçsever

Mine hanım selamlar ,

İstemiş olduğunuz resimleri buraya koymayı beceremedim , açmış olduğum asma ile ilgili başlığa koyabildim . Bu arada bauhausa götürdüğüm yaprağı inceleyerek takistin 50 wp isimli ilacı verdiler , çakının ucu kadar miktarı haftada bir kere yapraklara bolca sıkmamı söyledir .

Aynı ilacı bu sene hiç açmayan , kök çürümesinden şüphelendiğim ilaç için de verdiler

Yine aynı ilacı domates fidelerime mantara ve çökertene karşı 1 kere sıkarak kullanmamı tavsiye ettiler . Domateslerim 1 aydır çiçek açmış bir şekilde bekliyor meyveye dönmedi bir türlü .

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Erdem

Eski 08-09-2008, 22:25   #1827
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu ilaç bağda küllemede kullanılır. Sizin asmanızda külleme yok. Buradan bakınca sanki antraknoza daha çok benziyor. Yanılıyorsam meslektaşlarım düzeltsin. Bakırlı bir preparat kullanmanız uygun olur.

Domatesleriniz ise ışık yetersizliğinden muzdarip. Kendisine gerekli güneşi almadığı için boğum araları da uzamış. Zaten artık mevsimi de geçiyor.

Eski 08-09-2008, 22:28   #1828
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barutcu Mesajı Göster
...
Dun aksam gubreyi verdim. Bu aksam eve geldigimde biberlerin bazilarinin (rengi nisbeten daha acik ve zayif olanlarin) susuz kalmis gibi yapraklarinin sarkmis oldugunu gordum. Digerler biberler ise iyi gorunuyor. Kudret narlarinin ise yaprakları biraz (yine susuz kalmis gibi) sarkmislardi. Dun sulamis oldugum icin hepsinin topragi nemli. Susuz kalmadiklari acik.
...
Anlattıklarınızdan gübrenin dozunun fazla geldiğini düşünüyorum. Yapmanız gerek bol su ile toprağı yıkamak.

Eski 09-09-2008, 22:24   #1829
Yeni Üye

Barutcu's Avatar

Mine Hn,

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Biberlerin yaklasik 1/3'unu kurtarabildim. Kudret narlarinin durumu kotu. Kotu bir sekilde de olsa gubre konusunda iyi bir tecrube oldu. Saticinin tavsiye ettigi dozdan cok daha azini vermeliymisim:-(

Selamlar, tesekkurler

Burak

Eski 10-09-2008, 14:45   #1830
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Mine Hanım, yardımınıza ihtiyacım var.

Bahçemdeki yüksek bir duvar çatlama olduğu için gözlem altında, oynama olursa duvar yıkılacakmış, oldukça büyük olduğu için yıkım ve yapılma sırasında tüm bahçem bozulacak.

Uygunsuz mevsimde inşaat olabilir diye, bu bahar bitkileri saksıyla toprağa diktim. Böylece yaz ortası olsa da zarar vermeden yerinden alacağımı düşündüm. Şu ana kadar duvarda oynama yok, büyük ihtimalle kışa böyle gireceğiz.

Saksıyla kalması bitkilere zarar verir mi? Yer kışın hiç güneş almıyor, duvar dibi olduğu için nemi diğer yerlere göre fazla. Ya da ne kadar süre bu şekilde bırakabilirim?

Saksıdaki bitkiler: 1 m'lik çalı leylak, 1 m'lik filbahri, gallalar, kasımpatılar,cinereria maritima,
berberis juliana, hanımeli.

Çok teşekkürler.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024