agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2009, 19:39   #2041
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
teşekkür ederim Mine hanım,
evde veya balkonda, yemeklere katabileceğimiz şekilde (veya değil), baharat türlerinden büyütebileceklerimiz hangileridir?

şu an balkonda biberiye var. çörek otu, vs. (aklıma gelmiyor) da bakılabilir mi?

lavanta ve adaçayı yetiştirebilir miyim?

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:38   #2042
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Şişen tabletlere tohumları yerleştirdikten sonra sulayınca tablet şişerek formunu alıyor. Ancak çok çabuk kuruyor.
Tabet şiştikten sonra küçük bir saksıya alıp kenarlarını torf ile doldurmak doğru olur mu?

kaybol.2008 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2009, 00:56   #2043
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Torf çok su tutar, ancak kurursa yeniden su aldırmak çok güçtür. Size sıkıntı yaşatabilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2009, 01:03   #2044
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
Teşekkür ederim Mine Hanım,
Evde veya balkonda, yemeklere katabileceğimiz şekilde (veya değil), baharat türlerinden büyütebileceklerimiz hangileridir?

Şu an balkonda biberiye var. çörek otu, vs. (aklıma gelmiyor) da bakılabilir mi?

Lavanta ve adaçayı yetiştirebilir miyim?
Elbette birçok mutfak bitkisi var evde veya balkonda bakabileceğiniz. Lavanta, adaçayı, kekik, mercanköşk, fesleğen, biberiye, zencefil, biberiye ilk anda hemen size önerebileceklerim.

Eski 18-01-2009, 09:14   #2045
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Mine Hanım merhaba,

Terasta, kuzey cephesinde, bol ışık alan ama güneş almayan, üstü kapalı alanda iki büyük saksım var, yıllardır başıma bela olan Ne diksem bir süre sonra ölüyor.

Şİmdi aklıma Benjamin kauçuğu (ficus benjamin) geldi.Bunlar ev içinde bile oluyorsa orada da olsa gerek diye düşünüyorum, ışık ihtiyacı açısından.
Bir de ficus nidita var, bunu da çok beğeniyorum.

Özellikle ficus nitida, sokak bejamini, üstü kapalı, güneş almayan ama bol ışık alan yerde yaşar mı, ne dersiniz?

Düzenleyen MSaygin : 18-01-2009 saat 17:26
MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-01-2009, 09:55   #2046
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Mine hanım, nasılsınız?
Size birşey danışmak istiyorum.
Bahçemdeki güllerden hersene yığınla çelikler yapıyorum. Çelikleri yapış şeklim çentikli, genelde kalem kalınlığında ve eski dalları tercih ediyorum.
Site arkadaşlarına da çok dağıttım, ama dikkat ettim ki pek çoğu tutturamıyor, tutturanlar da yaprak verdi-tuttu bu, diye yer değişimi yapıyorlar ve çelikler ölüyor.
Ben, bugün elli kök budamışsam, aynı gün çelikleri hazırlayıp, uçlarını ıslak kumlu, çamura gömüyor ve bu kısma hemen yine ıslak gazete kâğıdı sararak naylona koyuyor ve aynı gün veya bir ertesi günü postalıyorum.
Kendime ayırdıklarımı da beşer onar büyük saksılara veya tarhlara ekerek iki sene yerlerinden oynatmıyorum. Benimkilerde de fire oluyor ama çok az.
Dışarıdan gelen güllerde mumlama olayı dikkatimi çekti.
Sanıyorum onlar sürmesini istemedikleri dalları mumluyorlar.
Acaba diyorum, ben de mumları eritsem ve arkadaşlara yollamayı plânladığım çeliklerin diplerini mumlasam (çeltikli kısımları) topraksız postalasam ki çok rahat ve az yorucu olur. Arkadaşlar da ellerine geçince bu mumlu kısmı ılık su ile yıkayarak temizleyip saksılara dikseler, başarılı olur muyuz?

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-01-2009, 13:01   #2047
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhaba Mine Hanım, güllerimi budadım (çelikleri paylaşacağım) ama iyi budadım mı bilmiyorum. Şekilsiz büyümüşlerdi güller, mümkün olduğunca şekle şemale sokmaya çalıştım, sanırım derin budama yapmış oldum çünkü boylarının 3'te 2'si gitti. İyi olmuşlar mı?

Ve bu çelikleri postalayacağım zamana kadar buzdolabında bekletsem iyi olur mu?

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-01-2009, 23:49   #2048
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Hocamız bilir tabii, ama bence biraz daha rötuş istiyor, meselâ o cılız dalları alırdım ben. Dal ucunda üç çatal bırakmazdım.
Ama siz yine de hocamızın dediklerini yapınız.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-01-2009, 00:21   #2049
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Güler Hanım haklısınız, ilk budadığımda eski hallerine nazaran gayet hoş görünmüşlerdi gözüme ama şimdi baktıkça hatalar görüyorum. Yarın özellikle o üçlü çatalı yok edeyim. Umarım güçlüce sürerler, bir de saksılarından çıkarıp altlarına toprak ve gübre eklemek istiyorum, budamadan sonra doğru bir uygulama mıdır? Toprakları az, takviye gerektiriyor.

Nariel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-01-2009, 00:27   #2050
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
..ficus nitida, sokak bejamini, üstü kapalı, güneş almayan ama bol ışık alan yerde yaşar mı...
Ben kesinlikle yaşayacağını düşünüyorum Mehmet Bey. Burada aspidistra, mor telgraf ( Tradescantia sp.), japon şemsiyesi ve kurdele çiçeği de hatta paşa kılıcı da olur, ayrıca şeflera veya aralya da deneyebilirsiniz. Neden yeriniz müsaitse bir kompozison yapmıyorsunuz? Harika ahşap işleri yaptığınızı biliyoruz. Şöyle bir çiçeklik modeline ne dersiniz?

Name:  ciceklik.jpg
Views: 7078
Size:  23.9 KB

Eski 21-01-2009, 00:42   #2051
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Mine Hanım, örnek çiçekliğiniz ahşap diye algılıyorum. Peki su alıp şişme riskine karşı ne ile izole edildi o ahşap acaba?
Bir ahşap saksımız var, izolasyon ve estetiği bir arada beceremedik bir türlü işin içinde olmamıza rağmen...

TuruncuHis Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-01-2009, 00:45   #2052
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
...
...dikkat ettim ki pek çoğu tutturamıyor, tutturanlar da yaprak verdi-tuttu bu, diye yer değişimi yapıyorlar ve çelikler ölüyor.
....Kendime ayırdıklarımı da beşer onar büyük saksılara veya tarhlara ekerek iki sene yerlerinden oynatmıyorum. Benimkilerde de fire oluyor ama çok az.
Dışarıdan gelen güllerde mumlama olayı dikkatimi çekti.
Sanıyorum onlar sürmesini istemedikleri dalları mumluyorlar.
Acaba diyorum, ben de mumları eritsem ve arkadaşlara yollamayı plânladığım çeliklerin diplerini mumlasam (çeltikli kısımları) topraksız postalasam ki çok rahat ve az yorucu olur. Arkadaşlar da ellerine geçince bu mumlu kısmı ılık su ile yıkayarak temizleyip saksılara dikseler, başarılı olur muyuz?
Güler Hanım merhaba, gerçi bu konuyu sizinle telefonda görüştük ancak arkadaşlarımızın da cevapları öğrenmeleri açısından buraya da yazayım dedim.

Çelikleri mumlamak güzel fikir bu şekilde erken sürmelerin önüne geçilecektir. Çelikler sürünce üyelerimiz sizin de dediğiniz gibi köklenme gerçekleşti sanıyorlar.

Bu arada hijyen en önemli konulardan evlerde eski saksı ve topraklar temizlenmeden yeniden kullanılıyor, bu da hastalık ve zararlıların yeni bitkiye de musallat olmasına sebep oluyor. Şubat ayında İzmir' de vereceğim eğitimde özellikle bu konuları anlatacağım. Bir de çeliklerin sulanması çok önemli, su rejimini düzgün ayarlayamıyorlar ve çelikleri çürütüyorlar.

Eski 21-01-2009, 00:52   #2053
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster
Mine Hanım, örnek çiçekliğiniz ahşap diye algılıyorum. Peki su alıp şişme riskine karşı ne ile izole edildi o ahşap acaba?
Bir ahşap saksımız var, izolasyon ve estetiği bir arada beceremedik bir türlü işin içinde olmamıza rağmen...
Biz bu tür çiçekliklerin içini çinko kaplıyoruz veya içine iki kat sera naylonunu yekpare seriyoruz, toprağı sonra dolduruyoruz.

Eski 21-01-2009, 01:44   #2054
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
...güllerimi budadım (çelikleri paylaşacağım) ama iyi budadım mı bilmiyorum. Şekilsiz büyümüşlerdi güller, mümkün olduğunca şekle şemale sokmaya çalıştım, sanırım derin budama yapmış oldum çünkü boylarının 3'te 2'si gitti. İyi olmuşlar mı?

Ve bu çelikleri postalayacağım zamana kadar buzdolabında bekletsem iyi olur mu?
Çelikleri nemli bir gazete kağıdına sarıp buzdolabının sebzeliğinde saklayabilirsiniz.

Budamanıza gelince, gönderdiğiniz resimlere bakınca şöyle olmalı;

Name:  gul1.jpg
Views: 2302
Size:  57.1 KB Name:  gul2.jpg
Views: 2347
Size:  33.9 KB
Name:  gul3.jpg
Views: 2437
Size:  44.9 KB Name:  gul4.jpg
Views: 2246
Size:  49.1 KB

Saksılardaki toprağı da yenileyebilirsiniz.

Eski 21-01-2009, 08:57   #2055
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ben kesinlikle yaşayacağını düşünüyorum Mehmet Bey. Burada aspidistra, mor telgraf ( Tradescantia sp.), japon şemsiyesi ve kurdele çiçeği de hatta paşa kılıcı da olur, ayrıca şeflera veya aralya da deneyebilirsiniz. Neden yeriniz müsaitse bir kompozison yapmıyorsunuz? Harika ahşap işleri yaptığınızı biliyoruz. Şöyle bir çiçeklik modeline ne dersiniz?

Eklenti 59760
Çok teşekkürler Mine Hanım

Ficus nitida yaşar diyorsanız önceliğim onda olacak, bir de onu deneyeyim.İç mekan bitkilerinden daha çok, ağaç formunda dış mekan bitkilerini seviyorum, sokak benjamini ise son dönem favorim zaten.
İğne yapraklıları yaşatamadım orada.Bu sefer tekerlekli bir taban yapıp, ara ara güneşe de çıkaracağım sokak benjaminini.

Düşündüğünüz kadar iyi ahşap işleri yapamıyorum, bir de testereden korktum, büyük aletlerden uzak duruyorum Yalnız bu gönderdiğiniz örnek çok iyi oldu, tam da bu konum için böyle ahşap bir şey yapalım istiyordum.
Toprakla temas kısmını ise şöyle düşünmüştüm; bu sadece kabuk olacak, içinde plastik bir saksıda olacak bitki ama en üst yüzeyi kontraplakla kapatıp, üzerine beyaz çakıl sereceğim, içinde plastik olduğu görünmeyecek.Hem ahşap daha uzun ömürlü olur hem de içindeki bitkiyi değiştirmek kolay olur.

Eğer benjamini de beceremezsek, artık son çare şeflera

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2009, 00:23   #2056
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Merhaba Mine Hanım,
Toprak tahlili sonucu Sferosol (Sıvı Kükürt) kullanmam gerekiyor.Bazı yerlere sordum bulamadım,
Toz kükürtü sulandırsak olurmu, olursa karışım oranları kaçtır ve karışımı nasıl hazırlamalıyım? Şimdiden teşekkür ederm.

Uysal01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-01-2009, 23:14   #2057
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bunu altuni mazı diye almıştık, üç dört senedir hep aynı halde, ne oldu ne öldü.
Güneye bakan tarafı bakır rengi, kuzeye bakan tarafı yeşil, yazın biraz yeşilleniyor, sonra yine bu hale geliyor.

Bu, gerçekten altuni mazı mı, gelişememesinde bizim hatamız var mı , ne yapmalıyız?

Teşekkürler.

Güya resimleri düzeltmiştim, yine yan olmuşlar.

Eklenen Resimler

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2009, 12:13   #2058
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Saksıda/bahçede Zencefil

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Elbette birçok mutfak bitkisi var evde veya balkonda bakabileceğiniz. Lavanta, adaçayı, kekik, mercanköşk, fesleğen, biberiye, zencefil, biberiye ilk anda hemen size önerebileceklerim.
Sayın Mine hanım,

Zencefil nasıl bir toprak ister? Su, ısı ve ışık isteği nedir? Kök yumrularını her yıl ayırarak çoğaltılabilir **** yenebilir mi?

Japon'lar çiğ balık ile taze zencefili ve taze hardalı çok tüketiyor.

Market'lerin soğuk hava bölümlerinden alınan taze köklerden üretimi mümkün müdür?

Forumda Zencefille ilgili başlıklarda fazla bilgi bulamadım.

Bilgi ve tecrübenizi lütfen paylaşabilirmisiniz?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Selamlar.

Zeytinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2009, 12:19   #2059
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Mine hanımın affına sığınarak, zencefil, marketten alınan yumrulardan yetişiyor, yumrulardan çoğaltılabilir, gayet güzel yenir, salatanın üzerine rendesi iyi gidiyor.
Soğuktan hoşlanmıyor, çok su da istemiyor(zannediyorum), evde mükemmel yetişir.
Kolay gelsin.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2009, 19:46   #2060
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink Viyol sulama

Küçük viyollerdeki bitkiler saksı büyüklüğüne göre içinde besinsiz torf v.s. bulunmasına rağmen, bayağı boy verip büyümüş oluyor, bunları ne ile sulayıp besliyorlar ?

Düzenleyen nariçi : 26-01-2009 saat 20:31 Neden: anlatım düzeltme.
nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2009, 19:59   #2061
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
merhaba Mine Hanım,

Sukulentler evde veya güneye bakan balkonda büyütülebilir mi?
adenium tohumunu dikmek için en uygun zaman nedir?

teşekkürler.

halilaras Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-01-2009, 11:07   #2062
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Toprak tahlili sonucu Sferosol (Sıvı Kükürt) kullanmam gerekiyor.Bazı yerlere sordum bulamadım,
Toz kükürtü sulandırsak olurmu, olursa karışım oranları kaçtır ve karışımı nasıl hazırlamalıyım? Şimdiden teşekkür ederm.
Sıvı kükürt zaten yok, ıslanabilir kükürt var. Sferosol da toprakta eriyebilir granül kükürt. Kükürt oranı % 87 İthalatçısına bu adresten ulaşabilirsiniz. http://www.tagemziraat.com.tr/

Başka bir dolu marka da var. Bulunduğunuz yerdeki büyük bir gübre bayisine gidip bunun eşleniği bir gübre istediğinizi de söyleyebilirsiniz. Etiket dozlarını ve tahlil önerilerini kullanımda göz önünde tutunuz.

Eski 27-01-2009, 11:19   #2063
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

[quote=Balıkcı;350983]Bunu altuni mazı diye almıştık, üç dört senedir hep aynı halde, ne oldu ne öldü.
Güneye bakan tarafı bakır rengi, kuzeye bakan tarafı yeşil, yazın biraz yeşilleniyor, sonra yine bu hale geliyor.

Bu, gerçekten altuni mazı mı, gelişememesinde bizim hatamız var mı , ne yapmalıyız?
.../quote]

Hiç endişeniz olmasın. Altuni mazıların güneşe ve mevsime göre renk değiştirirler. Işık altında tam sarı renklerini korurlar, ışık yetersiz geldiğinde yeşillenirler. Kışınsa bakır rengine bürünürler.

Eski 27-01-2009, 11:26   #2064
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Küçük viyollerdeki bitkiler saksı büyüklüğüne göre içinde besinsiz torf v.s. bulunmasına rağmen, bayağı boy verip büyümüş oluyor, bunları ne ile sulayıp besliyorlar ?
İçindeki bitkinin ihtiyacına göre gübre verilir. Harcına yavaş salınımlı bir gübre katabilirsiniz, düzenli her sulamada verebilirsiniz, ihtiyaca göre yapraktan da uygulama mümkün.

Eski 27-01-2009, 11:33   #2065
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Teşekkür ederim Mine hanım, Gübre adı verebilirmisiniz.

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-01-2009, 11:45   #2066
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
merhaba Mine Hanım,

Sukulentler evde veya güneye bakan balkonda büyütülebilir mi?
adenium tohumunu dikmek için en uygun zaman nedir?

teşekkürler.
Yetişirler, özellikle de güney pencereleri bu iş için idealdir.

Adenium tohumunu ben olsam Nisan- Mayıs gibi ekerim. Çimlenme için ideal sıcaklık 22-30 derece. Bol gün ışığı da istiyor. Bu durumda şartları zorlanmadan sağlayabileceğim zamanı seçerim. Çimlendirmeden önce 2-3 saattohumu suda bırakırsanız çimlenmei hızlandırırsınız. Çimlenme tamamlanıncaya kadar saksı harcını su püskürterek sulayın, saksı drenajı çok iyi ve harç çok süzek olsun. Çimlenme tamalanıncaya kadar harç kurumasın

Çimlenme sonrası sulamaya dikkat ediniz. İki sulama arası harcın yüzeyinin hafifçe kuramasına izin verin, yoksa mantari hastalıklarla uğraşırsınız. Çimlenmeden bir hafta sona suyu yavaş yavaş azaltın. 1 hafta sonra da gübrenizi verin.

Eski 27-01-2009, 11:56   #2067
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Teşekkür ederim Mine Hanım. Gübre adı verebilir misiniz?
Nasıl bir bitkiye kullanacağınızı bile bilmeden size gübre adı vermem doğru olmaz. Her gübrenin azot-fosfor -potas içeriği farklıdır. Bunlar paketlerde NPK olarak gösterilir. Yazan 10-20-10 gibi değerler gübrenin sırasıyla besin içeriğini gösterir. Ek bir element varsa o da ayrıca belirtilir. Mn, zn gibi sembolle yazar.

Ancak gübre bayinizden dengeli ( NPK oranları eşit) yavaş salınımlı ozmokot gübre isterseniz bunu saksı harcına katar ve uzun süre üstten gübreleme yapma ihtiyacı duymazsınız.

Eski 27-01-2009, 16:56   #2068
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yeni taşındığımız işyerimizin kapısında iki iğde ağacı var. Ağaçlar çok bakımsız ve kötü budanmış. Birinin boyu 7 m civarında ama hiç yan dal bırakılmayacak şekilde budanmış, en üstte az miktarda cılız dallar bırakılmış. Diğeri de başka ağacın içine girecek şekilde yönlendirilmiş ve dallar oldukça cılız ve bakımsız.

Bu ağaçları, 3-4 m boy kalacak şekilde ana gövdeyi keserek budarsak yan dallar verip güçlenir mi, yoksa resmen ağacı kesmiş mi oluruz? Ya da nasıl budanmalı?

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-01-2009, 19:18   #2069
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İğde ağacı eğer gövdesinde bir boşalma, hastalık vs. yoksa kesim yerinden yeniden patlatır, sürgün verir, endişe etmeyin. Ben de olsam bu kadar formsuz bir iğdeye kabaklama budma yapardım.

Eski 27-01-2009, 19:46   #2070
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Gövde oldukça sağlam , uygun yükseklikten keseceğim. Teşekkürler Mine Hanım.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024