agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2011, 11:44   #961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2011
prefabrik ev

Merhaba verdiğim adresten de ürün ve fiyat bilgisini alabilirsiniz. İlgili bir firma www.prefarme.com.tr . Kolay gelsin

cemveil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 19:40   #962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Merhabalar, benim merak ettiğim Türkiye'de niçin bu resimlerdeki tarzda binalar yaygın değil. Acaba bu işlemeler çok mu maliyetli? Bu tarz işlemeleri söve ile elde edemiyor muyuz? Bir de bu krem renkler taşın rengi değil mi? Herhangi bir boya varmış gibi durmuyor...

Eklenen Resimler

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 21:52   #963
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu tarz binalar Türkiyede de var aslında. Genel olarak 19.yy mimarisidir. İngiliz, Fransız ve Alman stilleri arasında farklar olmasına rağmen dönemi temsil açısından bir çok benzerlik taşırlar. Avrupadaki büyük şehirlerde bu tarz binalar halen kullanımdadır. Londra merkez bu tarz binalarla doludur.

Türkiyede de taksim, osmanbey şişli civarında bu dönemin mimarisiyle yapılmış bir çok bina mevcut. Haydarpaşa garı, Selimiye kışlası, Galatasaray lisesi, Boğaziçi Üniversitesi binaları bu dönemin mimari özelliklerini yansıtırlar.

Şimdi bu mimari tarzı kullanılarak yeni bina yapılmıyor. Bunda muhakkak maliyetler önemli, ama daha önemlisi, günün tarzı (Türkiye'de bir tarz'dan söz etmek mümkünse şayet), inşaat pratikleri mevcut teknikler, kullanım talepleri vs. sebebiyle söz konusu bile olmuyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 15:28   #964
Ağaç Dostu

Biraz araştırınca bu evlerdeki uygulamalara art nouveau dendiğini gördüm. Türkiye'den birkaç örnek vermek gerekirse;
Umarım 2017 ye kadar zorunlu olan binaların ısı yalıtımı uygulamasında binalara biraz da olsa düzgün bir işçilik uygulayarak (en azından sövelerle bir desen verilebilir) güzel binalar elde edilir... İnsanlara bir şehre ait olmanın zevkini bir aşılayabilsek işte o zaman düzgün binalar elde edebiliriz... Bugün büyük firmaların projelerine baktığımızda bile hiçbirinde estetik namına birşey yok. Vaka tokinin projelerine baktığımızda (tokinin sosyal boyutunu eleştirmek istemiyorum ama mimari yönden bu kadar mı kötü binalar, renkler seçilir.) bunu görüyoruz. İlla ki bizim değerlerimize özgün olacaksa safranbolu, beypazarı evlerine bakılıp cumbalar, panjurlar vs... incelenebilir, Çatılara hafif bombe verilerek kubbe görünümü elde edilebilir... ( Şu an afaki konuşuyorum. Sadece binalara bir estetik verilmesinden yanayım. Çünkü özellikle bu yıllarda çevrenize baktığınızda vasıflı-vasıfsız herkez müteahhitlik yapıyor.)

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-05-2011, 22:34   #965
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Ülkemizde bina dış cepheleriyle ilgili bir kural bildiğim kadarıyla yok.
Tek istisna Bodrum'da bina dış cephelerinin beyaz olması ve bu dahi son zamanlarda bozulmaya başlandı. Renk dışında biçim, süsleme vb bir kural yok. Toplum olarak ortak bir estetik bakış açımız da yok. Bu durumda böyle binaları bir yana bırakın dış cephesine özen gösterilmiş çok az sayıda yeni binamız var.
Dış cephe estetiği ciddi maliyet de gerektiriyor.
Bu yüzden bir bina yaparken dış görünüşüne önem verenleri takdir ediyorum.
Kendine bir ev yapmak olmamalı tek amaç, biraz olsun çevremize güzellik katabilmeliyiz.
İmkanlar ölçüsünde elbette. Az parayla da güzel şeyler yapılabilir, yeter ki üzerinde biraz düşünülsün ve çalışılsın.

Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 23:32   #966
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Dün usta eve girişin yanındaki otomobili koyduğum platformun çitlerini tamir etmekte idi gittiğimde. İnşaatın tüm malzemesini buradan bahçeye döktürttüğümüzden oradaki çitler sökülmüştü. Bahçedeki ekipmanının hemen tamamını götürmüş. Yolu güzelce betonlamış, bahçeyede aşağıda fotoğrafladığım zeytini dikmiş.

Tüm kepenkler tekrar boyandı. Evin iç duvarlarını önce iyice süpürdük sonra tozumayı bitirmek için şeffaf su bazlı bir malzeme sürdük tüm iç cepheye, arkadan da taban tahtalarına koruyucu sürüldü.

Bu gün tekrar gittik köye. Önce usta ile hesabı kestim, helalleştik. Karşılıklı memnuniyet ile böyle uzun bir işin neticelendirilmesi mutluluk veriyor. Evin önüne iki parça branda yaptırmıştım onun bir tanesini gerdik. Güneş çok yakıcıydı, gölgesiz oturmak mümkün değil. Hanımında yardımı ile sağı solu toparlamaya çalıştık ama çok yayıntı var daha 2 hafta sadece temizlikle uğraşacağız sanırım.
Ev tabanı tam kurumadığından kısa bir süre girdik mutfak tezgahı için ölçü aldık, ilk planda yapmamız gereken mutfak bölümünü ve banyoyu tamamlamak zaten sonra yapılacak şey eşyaları getirmek olacak ve yaşam başlamış olacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hosseda : 29-04-2012 saat 07:47
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 08:32   #967
Ağaç Dostu

Fotoğrafta evin önünde zeytin ustanın bahçesinde varilde büyütüp bana ayırdığı ağaç.
Oda yerini buldu.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen hosseda : 29-04-2012 saat 07:49
Eski 16-05-2011, 09:46   #968
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Hosseda, çok uğraştınız ama sonuç beklemeye değdi. Yakında, huzur içinde, o güzel sandalyelerinizin birinde çayınızı içip dinlenirken bulun kendinizi.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 17:21   #969
Ağaç Dostu

eviniz güzel olmuş, güle güle oturun... Taş ev için şu video'ya bir göz atabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=2u2Fh...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e5O_H...eature=related

Türkiye içinde yapay taş veya kültür taşı diyerek aratabilirsiniz...

Düzenleyen himone : 16-05-2011 saat 17:54
Eski 16-05-2011, 17:25   #970
Ağaç Dostu

Ayrıca şu video'yu da izlemenizi öneririm...
http://www.youtube.com/watch?v=445Jdk2IDPo

Eski 16-05-2011, 23:26   #971
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
... ilk planda yapmamız gereken mutfak bölümünü ve banyoyu tamamlamak zaten sonra yapılacak şey eşyaları getirmek olacak ve yaşam başlamış olacak.
Arkadaşlar merhaba,

Sayın Hosseda, bu yazdığınız son cümleyle o kadar güzel duygular hissettirdiniz ki anlatamam. Okul, çocuklar, inşaat ve fidanlardan arta kalan zamanlarda dağcılık sporuyla da uğraşıyorum ( Dedak ). Tırmanışlarda yaşadığımız engel ve güçlüklerin verdiği sıkıntı, zirveye vardığımız anda yerini tatlı bir hazza bırakıyor her seferinde. Ne mutlu size ki, zirveye vardınız. Allah sevdiklerinizle beraber, nice mutlu seneler geçirmeyi nasip etsin yeni evinizde.

Ben de zirveye çok yaklaştım aslında. Taban rabıtalarını çoktan kestirmiştim ancak, iç yüzeylerde yapılan işlerin uzamasından dolayı, sıcakta kuruyan rabıtaların yamulması ihtimaline karşı kerestecim rabıtalarımı satmış ve yeniden kesmeye başlamış. Haftaya kadar hazır olacağını söyledi yeni malzemenin. ( Budaksız olmaları için seçerek işliyor ) Marangoz arkadaşım mutfak, lavabo ve banyo tezgahlarına yarın başlayacağını söyledi. Elektrikçim de gelecek aynı zamanda, yarım kalan işleri bitirmek için. Tezgahlar konduktan sonra da su bağlantıları yapılacak.

Baştan beri parmaklık planlamıştım ben. Tesadüfen, tarihi camilerin parmaklıklarında bulunan topuzlardan bulmuştum geçenlerde. Yarın da onlardan dökülecek bir firmada. İleriki zamanlarda belimi doğrultma fırsatı bulursam , ahşap panjur yapmayı da istiyorum. Bahçe düzenlemesi ise başlı başına bir iş ve gözümde çok büyüyor. Ama diyorum, eve göçtükten sonra, yavaş yavaş onun da üstesinden gelmeye çalışırım inşallah.

Evin verandasını yapacak ne takatım, ne de maddi imkanım kaldı. Ahşap dilmelerden uzatıp, üzerlerini bizim buralarda " kargı " dediğimiz, çocukken uçurtma yaptığımız bambu benzeri bitkilerden kaplayarak gölgeliği yapmayı planlıyorum. O kısmın tabanını kayrak taşlarla kaplamayı, öğleden sonraları da güzelce sulayıp, serinlikte çay keyfi yapmayı hayal ederek geçirip gidiyoruz günleri işte...

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 20:04   #972
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Sevgili Hoşseda, mutluluklarla oturun evinizde. Çok cici bir yapı çıkmış sonunda. Yaklaşık birbuçuk yıldır yorgunluğunu ve teleşlarını yaşadınız, biz de tatlı tatlı okuduk sizi. Hem sizin hem ustanızın ellerine sağlık. Ustanıza bizlerden de selam söyleyin.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 07:16   #973
Ağaç Dostu

Teşekkür ediyorum iyi dileklerinize.

Büyük bir gayret ile inşaatın artıklarından kurtulmaya çalışıyorum. Çevre düzenlemesine hız verdim.

Dün çalışma arasında taş duvar üzerine kurduğum sofrayı fotoğraflarken, hayalim gerçek oldu dedim içimden, çok çok şükrettim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hosseda : 29-04-2012 saat 07:44
Eski 22-05-2011, 08:15   #974
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Sayın hosseda, sessizce bakar giderdim.

Ne mutlu, bu günleri gördünüz. Bu evde ailenizle, sevdiklerinizle mutlu huzurlu yıllar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Ayazkızı beğendi.
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 09:24   #975
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evinizde güle güle, keyif ve sağlıkla oturun, haneniz mutlulukla dolsun ve çok emek çekip yaptırdığınız bu güzel eviniz de uğurlara, hayırlara vesile olsun.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 10:09   #976
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Teşekkür ediyorum iyi dileklerinize.

Büyük bir gayret ile inşaatın artıklarından kurtulmaya çalışıyorum. Çevre düzenlemesine hız verdim.

Dün çalışma arasında taş duvar üzerine kurduğum sofrayı fotoğraflarken, hayalim gerçek oldu dedim içimden, çok çok şükrettim.
Hayalinizi gerçekleştirdiğiniz evinizde, sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşam dilerim.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 18:32   #977
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Sn. Hoşseda, şimdi keyfini sürme zamanıdır. Evinizde uzun yıllar boyu sağlık ve mutluluk dolu günler ve kuş sesleri bahçenizden eksilmesin...

Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 08:43   #978
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
Sn. Hoşseda,

Çok yoruldunuz ve çok uğraş verdiniz ama yorgunluğunuza değdi.

Ailenizle beraber yeni evinizde sağlık, huzur ve mutluluk dolu günler geçirmenizi dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla

aziztoprak beğendi.
Remedios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 09:35   #979
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Ben de yeni evinizde huzur ve sağlık diliyorum. İnşallah gönlünüzce oturursunuz, ferah ferah...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 00:17   #980
Ağaçsever

mustafademir24's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Merhabalar,sayın hoşseda formun 23. sayfasında akcan67 size maliyetle ilgili bir soru sormuştu, siz de dıştan dışa 72m2 olması planlanan eviniz için m2 fiyatı 450 gibi bir öngörüde bulunarak, ev bitiminde daha gerçekçi ve detaylar içeren bir maliyet sunabileceğiniz yorumunda bulunmuştunuz.. Eh artık vakti geldi sanırım..)) Merakla bekliyorum ayrıntılı cevabınızı lütferseniz sevinirim. saygılarımla..

aziztoprak beğendi.
mustafademir24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 09:17   #981
Ağaç Dostu

Sayın mustafademir24,

Ev için yaptığım her harcamayı kaydetmeye çalıştım. Koca bir dosya oldu belgeler, ancak bunları oturupta tasnif etmem ve hesabı çıkarmam lazım. Bu da bayağı bir iş.

Ev inşaatına odaklanmam sona erdi. Üç hafta oldu köye de gidemedim. İnşaat yapıyorum bana kimse dokunmasın, dediğim günlerin acısı çıkıyor şu anda, salladığım tüm diğer görevler devreye girdi ( Bir koca 9 merkebe bedel ata sözümüzün hakkını verme durumundayım.)

Bu arada evin oturma raporu işini devreye soktum o da ayrı bir meşgale. Yani uzun sözün kısası size yakın bir zamanda ben şu kadar harcadım bu inşaata demem mümkün değil, üstelik daha yapılacak işler var. Ama söz yaz sonunda net rakam sunacağım size. Şimdilik şunu yazabilirim 750 veya 800 TL/ m2 maliyetin gerçekçi olacağını tahmin ediyorum, bu bedele arsa dışında her türlü harcama dahil ( genel gider payı da) denebilir.

Bu arada yukarıda güzel dilekler yazan arkadaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. O sıkıntılı günlerde yazılan güzel destek mesajları hep aklımda. Örneğin, duvarlar yükseliyor biz buradan keyfle izliyoruz diye gelen bir mesajın verdiği motivasyonu tahmin edemezsiniz.

Varolun...

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-06-2011, 13:19   #982
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Tam benim hayal ettiğim bölgede, hayal ettiğim bir çalışma gerçekleşmiş... Ben ise hala büyükşehrin zincirlerindeyim...
http://www.ntvmsnbc.com/id/25223452/

Düzenleyen açık-pozisyon : 16-06-2011 saat 13:25 Neden: kelime hatası
açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 20:17   #983
Ağaç Dostu

ayhan219's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
merhaba hosseda baştan sona inceledim sizin ve diğer arkadaşların evlerini
eviniz hayırlı olsun güle güle oturun bizimde planımız ev yapmak araştırma aşamasındayız
ayhan219/kızılcahamam'da çiftlik
arazisinde seneye kalmadan inşaata başlarız inşallah
saygılar sevgiler

ayhan219 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 20:17   #984
Ağaç Dostu

ayhan219's Avatar

sevgili kazım polat sizin eviniz tam benim kafama göre özellikle çatısı sevgiler

Eski 20-06-2011, 16:12   #985
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
merhabalar,
"buralardan çekip gitmek" başlığı altında, kişilerin bulundukları yeri terkedip, başka başka yer arayışı ile kendilerine bir ev yapma ve mutlu olma istekleriyle başlayan serüvenlerini soluğumu tutarak okudum.
başta aziz fayda'yı, kazım polat'ı ve hoşseda'yı kutluyorum.
ben de kaçıp gitmek ve kendime bir taş veya kütük bir ev yapmak hayali ile yola çıktım.
görüyorum ki çok uzun ve meşakketli bir yol bu.
bakalım ben mutlu sona ulaşabilecekmiyim?
saygılarımla

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 16:44   #986
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan219 Mesajı Göster
sevgili kazım polat sizin eviniz tam benim kafama göre özellikle çatısı sevgiler
Sn.ayhan219, sevgili hemşehrim,Kzılcahamam'a yapacağınız çiftlik evi için birkaç örnek gönderiyorum belki esin kaynağı olur.Sizin için hayırlısı olsun başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

gilan, Ayazkızı ve SUDEM beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 17:09   #987
Ağaç Dostu

İyi dileklere tekrar teşekkür ediyorum.

Evin yapı kullanma izin belgesi ( oturma raporu) alındı. Şimdi şantiye suyu olarak kullandığım aboneliği normal aboneliğe çevirebileceğim. Bahçede yapılan sulama sebebi ile son iki aydır büyük paralar ödemek zorunda kaldım. Yarın konuşacağım su idaresiyle belki de bahçe sulaması için evden ayrı bir abonelik ve ayrı bir saat gerekecek, o zaman yük çok hafifleyecek. Çünkü köylerde zirai sulamalar için tayin edilen su bedeli çok ucuzmuş.

Hafta sonu nihayet gidebildim köye. Bahçe çok iyi durumda fasulyeler ve salatalık, acurlar olmuş, domatesler çok ama henüz yeşiller. Kötü havadis bahçeyi domuzlar keşfetmiş. Dikenli teli bozmuşlar ve bahçeye girmişler. Ama ustanın dediğine göre pek beğenmemişler mamülleri o sebepten zarar az. Üst bahçede dut ağacı var, duta bayılırlarmış, en az 10 taneydi dedi komşular. Tüfek atarak kaçırmışlar. Ama bir kaç gün sonra kesin geleceklerdir diyorlar. Ustayla konuştuk, girebilecekleri yerler belli o kısımlara çelik hasır yerleştireceğiz gerekirse dedi. Bu arada sabaha kadar radyo yayını da seçeneklerden birisi. TRT nin türkü kanalı var, inşaat süresince onunla çalışıldı, şimdi sıra davetsiz misafirlere geldi... Eğer korkacaklarına hoşlarına giderse türküler, hiç eksilmeyecekler bahçeden..... hem ye.. hem oyna ....

Taş ev sıcak iklim için ideal. Hava çok sıcaktı bu hafta ama evin içi bayağı bir serindi. Hanım bir ara içeride sezlongta kestirdi, uyanınca buraya pike lazım üşüdüm uyurken dedi, dışarıda ise güneş ortalığı yakıyordu. Bizde çatı yok, ancak beton çok kalın döküldü, üstüne birde eğim şapı attık. Beyaz likit membran da sanırım güneş ışınlarını iyi yansıtıyor. Böyle devam ederse üste ilave tecrit düşünmeme gerek kalmayacak.

Ayazkızı beğendi.
Eski 21-06-2011, 21:54   #988
Ağaç Dostu

ayhan219's Avatar

gultar hocam ilk resimdeki ahşap evi beğendik temeli sağlam ve taş olmalı üstüne ahşap hoş olacak inşallah

Eski 27-06-2011, 13:06   #989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Merhaba,
Ahşap ev yapımı linklerinden bir tanesi de aşağıya aldım. İzlemenizi tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=yERpT...eature=related

sedirtoprağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 13:15   #990
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Burada da kasırgadan sonra yerel mimariye yakın bir ahşap ev yapımı hakkında 14 dklık bir video var. Oldukça ayrıntılı gösterim... selamlar

http://www.youtube.com/watch?v=vp7Fx...eature=related

sedirtoprağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024