agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2013, 14:13   #1111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi truva17 Mesajı Göster
Arkadaşlar son yıllarda ülkemizde çok fazla ceviz dikimi yapılmakta. Herkez bu işe kolay ve karlı görerek giriyor. Orman Bakanlığıda ceviz eylem planı kapsamında 5 milyon ceviz fidanı dikiyor.
10-15 yıl sonra Cevizciliğin sonunu nasıl görüyorsunuz?
öncelikle cevizcilikle ilgil bilginiz benden fazladır..

ben 3-4 aydır net,den araştırıyorum yani teorik olarak bilgi topluyorum epeyde bilgi sahibi oldum
ancak pratikte hiç bi bilgim yok şu anda...cevizle ilgili tek bildiğim pazarlama parekende veya toptan olarak

benim marketim ve manavım var istanbulda iyide bi ceviz satışım var hem iç hem kabuklu 20 senedir bu işin içindeyim..
şu anda fındıkta, kayısıda,kirazda,incirde,antep fıstığında üretimde dünya lideriyiz

ben bu saydığım ürünlerin hiç bi zaman fiyatının düştüğünü görmedim duymadım

ben şu anda fındığı 35,e, cevizi 55,e. inciri 25,e kayısıyı 25,e,a.fıstığını 50tl ye satıyosam.(parekende olarak) bu ürünlerin ana vatanı olduğumuz halde çok iyi fiyatlara satılabiliyo demekki..
yani kaliteli ürün her zaman değerini bulur.birazda pazarlama bilgi ve becerisi gerekiyo ******...

ümit korkmaz ve KorayS beğendi.
ersin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 14:26   #1112
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersin1981 Mesajı Göster

ben 3-4 aydır net,den araştırıyorum yani teorik olarak bilgi topluyorum epeyde bilgi sahibi oldum
ancak pratikte hiç bi bilgim yok şu anda...cevizle ilgili tek bildiğim pazarlama parekende veya toptan olarak

benim marketim ve manavım var istanbulda iyide bi ceviz satışım var hem iç hem kabuklu 20 senedir bu işin içindeyim..
şu anda fındıkta, kayısıda,kirazda,incirde,antep fıstığında üretimde dünya lideriyiz

ben şu anda fındığı 35,e, cevizi 55,e. inciri 25,e kayısıyı 25,e,a.fıstığını 50tl ye satıyosam.(parekende olarak) bu ürünlerin ana vatanı olduğumuz halde çok iyi fiyatlara satılabiliyo demekki..
yani kaliteli ürün her zaman değerini bulur.birazda pazarlama bilgi ve becerisi gerekiyo ******...
ancak ben çok hatırlıyorum 5 sene boyunca devlet okullarda fındık dağıttı üreticiden 3 kuruşa alarak. üretici ürününü satıcak yer bulamadı. biz saydığınız ürünlerde dünya lideri olduğumuzu söylüyorsunuz peki sizce cevizde olabilirmiyiz? amerika varken olmaz. şuanda amerikada ceviz 3 dolar. bize gelene kadar 5 dolar oluyor ve iç pazarda ki fiyatta arttıyor. ancak ceviz ihracatını kestiğimizde iç pazar fiyatı da amerikada ki gibi 3 dolara düşecektir. bu sebep ile bahçelerini yeni oluşturanlar bu günki satış fiyatlarını değil gelecekte ki maksimum 3 dolar olacak kilo fiyatına göre fizibilitelerini yapmalılar. ithalatını bir şekilde yapabilsek dahi bu fiyatın üzerinde bir ithalat yapamayız. amerikadan yüksek fiyata cevizimizi satamayız ancak daha düşük fiyatlara ceviz satabiliriz. bu da iç pazarda ki fiyatları daha da aşşağıya çekecektir. ben cevizin 10 sene sonra ki fiyatının 2,5 dolar olacağı kanısındayım.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 15:12   #1113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
şu an bulgarıstanda kabuklu ceviz 1 dolar. yer gök ceviz, dün fransaya ihracat konusunu araştırdım ..perakende 5 euro. yol, vergi.. kurtarmaz dedik arkadaşla. gercekten cevizin en pahalisi Türkiyede. 5 sene sonra toptan fiat 2 doları gecmez!

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 15:23   #1114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Ben Bandırma Balıkesir'den aldım 500 civarı fidanı gözümün önünde söktüler hem de mavi sertifikalı eğer chandlere karar verdiyseniz tavsiye ederim.Baş Fidancılık telefonu 5356949279 Mümüin BAŞ adında çok dürüst bir insan.Kararınızı etkilemek istemem ama madem ciddi bir yatırım düşünüyosunuz altay Cevizini de araştırmanızı öneririm.Malum yumurtaları aynı sepete koymamak lazım.Size kolaylıklar dilerim.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 15:57   #1115
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Ben Bandırma Balıkesir'den aldım 500 civarı fidanı gözümün önünde söktüler hem de mavi sertifikalı eğer chandlere karar verdiyseniz tavsiye ederim.Baş Fidancılık telefonu 5356949279 Mümüin BAŞ adında çok dürüst bir insan.Kararınızı etkilemek istemem ama madem ciddi bir yatırım düşünüyosunuz altay Cevizini de araştırmanızı öneririm.Malum yumurtaları aynı sepete koymamak lazım.Size kolaylıklar dilerim.
peki bu fidanlar faturalımıydı,devlet desteklemesi aldınızmı dekara 100tl (mavi sertifikalı fidanda destekleme 200-250tl olduğunu duydum).

bahçenin bakımıyla kendinizmi ilgileniyosunuz
fidancıdan destek alıyomusunuz alıyorsanız neler.

bide verim konusunda herhangi bi rakam verdilermi

Eski 11-11-2013, 16:05   #1116
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
ancak ben çok hatırlıyorum 5 sene boyunca devlet okullarda fındık dağıttı üreticiden 3 kuruşa alarak. üretici ürününü satıcak yer bulamadı. biz saydığınız ürünlerde dünya lideri olduğumuzu söylüyorsunuz peki sizce cevizde olabilirmiyiz? amerika varken olmaz. şuanda amerikada ceviz 3 dolar. bize gelene kadar 5 dolar oluyor ve iç pazarda ki fiyatta arttıyor. ancak ceviz ihracatını kestiğimizde iç pazar fiyatı da amerikada ki gibi 3 dolara düşecektir. bu sebep ile bahçelerini yeni oluşturanlar bu günki satış fiyatlarını değil gelecekte ki maksimum 3 dolar olacak kilo fiyatına göre fizibilitelerini yapmalılar. ithalatını bir şekilde yapabilsek dahi bu fiyatın üzerinde bir ithalat yapamayız. amerikadan yüksek fiyata cevizimizi satamayız ancak daha düşük fiyatlara ceviz satabiliriz. bu da iç pazarda ki fiyatları daha da aşşağıya çekecektir. ben cevizin 10 sene sonra ki fiyatının 2,5 dolar olacağı kanısındayım.
Doların değeri mutlak değil, CPI (consumer price index) verilerine göre 2000 yılındaki 1$ ın satın aldığını bugün 1.3$ alıyor.

Düzenleyen tiryaki : 11-11-2013 saat 16:38
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 16:09   #1117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Alıntı:
arkadaşlar 2gün önce mavi sertifikalı chandler hakkında soru sormuştum cevap gelmedi

sitede daha önce mavi sertifika ile ilgili sorulan soruları taradım 3-5 soru buldum onlarada cevap gelmemiş
türkiyede bi kaç fidancı varmış bu fidanı satan onlarında internet sayfası yokmuş heralde

bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba...

duyduklarıma göre mavi sertifikalı fidan verimi diğer fidanlara göre daha fazlaymış
fidanın fiyatıda diğerlerine göre daha pahalıymış (18-22tl)
bende yaklaşık 100 dönümlük bi yatırım düşünüyorum

6 aydır araştırma yapıyorum..bi çok konu hakkında kafamdaki sorular cevap buldu..

büyük bi ihtimalle yer tekirdağ olucak çeşit chandler
yalnız bu mavi sertifka olayı kafamı kurcalıyo

bu işe başlamadan yanlış veya eksik bişey yapıp daha sonra tüh vah demek istemiyorum
Merhaba ben de az sayıda chandler dikeceğim.
Mavi etiketli ne diye sormuştum fakat cevap gelmemişti.

Biraz bilgilendim. Fidancılardan falan biraz ne olduğunu anlamaya çalıştım.
Mavi etiketli sanırım sadece Ekiz fidancılıkta var. 15 -16 tl mavi etiketli fiyatları. Sarı etiketli yine aynı fidancılıkta 13 tl. Sarı etikette devlet desteği 100 TL mavi etikette 230 TL ancak 10 dekar üzerinde bu destek veriliyor. Ben devlet desteği alamayacağım için sarı etiketli olanından aldım. 13 tl bana fazla geldi 8 tl ye sarı etiketli satan başka bir fidancılıktan ayırttım. İsmi güneş fidancılık. doğru çeşit verdik diye sözleşme de yaparız diyorlar.

Mavi etiket: sağlık ve çeşit garantisi demekmiş
sarı etiket(standart fidan): sağlık garantisi demekmiş

MAVİ ETİKETİN PAHALI OLMA SEBEBİ: Üniversiteden fidan alınıyor tanesi 20 tl den gibi. Ayrı bir anaç bahçesi kuruluyor. Bu masrafta mavi etiketli fidanlara yansıyor ******. Gelecek yıldan itibaren çoğu fidancılıkta mavi satacakmış.

Bildiğim şeyler bunlar.

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 16:58   #1118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:

Orası neresi anlamadım.İstanbul nerede desem ayıp olacak.Fındığı tam bilmem ama fiskobirliği bitirdiler.Karadenizliler 10 tl ye fındık satan varmı.Cevizi tanırım kabuklu 10 tl kabuksuz 25 tl nerede 55. Kayısıyı yazın 20 kuruşa aldılar kasasını taşıma parası değil.Fıstığı bilemiyorum.Şu anda dip elma diye tabir edilen kola yapımında kullanılan yere dökülmüş elma 10 kr.İncire gelince egeliyim cuma günleri cami önlerinde yarımşar kilo paketlemişler 3 paket 10 liraya ta uşağa getirmişler zorla sayıyorlar.Yeşil zeytinde getirmişler 1.5-2 tl satıyorlar.Tarlada fiyat ucuz olur.Marketin mevkisine göre değişir.Biz üreticiyiz tarla fiyatı bizim fiyatımız.Komüsyonu hale halci toptancıya toptancı markete marketci üreticiye.Ne oluyor 20 kuruşluk kayısı 25 tl akla zarar.

ermana beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 18:52   #1119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli ceviz dostları 22.kaman ceviz festivali 10 kasım 2013 tarihinde saat 21.30 bereket tv kanalında ceviz ve ceviz fidanı yetiştiriciliği hakkında bilgi verilecektir.
programın önemli bir bölümü çarşı pazar kadın muhabbeti ve müziklerle geçiştirilmiş.
benim beklentim, cevizde üreticilerin oluşturduğu birlikler varmı, üretici cevizini pazar dışında kooperatifemi, birlikleremi, ceviz kırma fabrikalarına mı, zahireciyemi satıyor,
mesela kaman da ceviz üzerine zahireciler varmı bu sene kaç tl den alım yaptılar.

programın yarısı o mu güzel bumu güzelle geçiştirilmiş.
iyiki sn Arif Bey'in söyşeşisi vardı yoksa tam bir fiyasko ...
**** bu festival çekimiydi ancak bu olabilirdi belkide.....

Cotanak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 20:51   #1120
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Orası neresi anlamadım.İstanbul nerede desem ayıp olacak.Fındığı tam bilmem ama fiskobirliği bitirdiler.Karadenizliler 10 tl ye fındık satan varmı.Cevizi tanırım kabuklu 10 tl kabuksuz 25 tl nerede 55. Kayısıyı yazın 20 kuruşa aldılar kasasını taşıma parası değil.Fıstığı bilemiyorum.Şu anda dip elma diye tabir edilen kola yapımında kullanılan yere dökülmüş elma 10 kr.İncire gelince egeliyim cuma günleri cami önlerinde yarımşar kilo paketlemişler 3 paket 10 liraya ta uşağa getirmişler zorla sayıyorlar.Yeşil zeytinde getirmişler 1.5-2 tl satıyorlar.Tarlada fiyat ucuz olur.Marketin mevkisine göre değişir.Biz üreticiyiz tarla fiyatı bizim fiyatımız.Komüsyonu hale halci toptancıya toptancı markete marketci üreticiye.Ne oluyor 20 kuruşluk kayısı 25 tl akla zarar.
benim burda verdiğim fiyatlar parekende yani son satıcı..

****** tarla ile sonsatıcı arasında çok fark var,bu bütün ürünlerde böyle malesef
her zaman aracı, komisyoncu, tüccar kazanıyo en çok emek veren köylü çiftçi
az kazanıyo katılıyorum

daha önceki msj ımda belirttiğim gibi pazarlama konusu önemli husus

örneğin benim bi arkadaşım şu anda aydında incir işleme tesisi kuruyor ortalama 100-150bin tl lik tatırımla.
kilosunu 3-4tl ye alıcak paketleyip ist da 12-13tl ye satıcak

sizin orda caminin önünde incir satan arkadaşlar 3-5 kişi veya 8-10 kişi bir araya gelip böyle bir tesis kurabilirler.üstelik o yörenin insanı oldukları için bu maliyetleri daha aşağı çekebilirler

aynı şey ceviz içinde geçerli ben henüz bahçe kurma aşamasındayım.fazla o konulara girmedim
ama bildiğim kadarıyla 40 -50bin tl ye ufak bi kırma işleme tesisi kurulabilir

veya elle kırma yaptırılabilir bir kişi saatte 2-3 kg kırabiliyomuş(duyumlarıma göre en iyi kırma yöntemiymiş)

ürününe güveniyosan getir istanbula toptancıya 26-30tl,son satıcıya 32-34 tl arası sat

ömür-uşak beğendi.
Eski 11-11-2013, 21:41   #1121
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ms200 Mesajı Göster
Merhaba ben de az sayıda chandler dikeceğim.
Mavi etiketli ne diye sormuştum fakat cevap gelmemişti.

Biraz bilgilendim. Fidancılardan falan biraz ne olduğunu anlamaya çalıştım.
Mavi etiketli sanırım sadece Ekiz fidancılıkta var. 15 -16 tl mavi etiketli fiyatları. Sarı etiketli yine aynı fidancılıkta 13 tl. Sarı etikette devlet desteği 100 TL mavi etikette 230 TL ancak 10 dekar üzerinde bu destek veriliyor. Ben devlet desteği alamayacağım için sarı etiketli olanından aldım. 13 tl bana fazla geldi 8 tl ye sarı etiketli satan başka bir fidancılıktan ayırttım. İsmi güneş fidancılık. doğru çeşit verdik diye sözleşme de yaparız diyorlar.

Mavi etiket: sağlık ve çeşit garantisi demekmiş
sarı etiket(standart fidan): sağlık garantisi demekmiş

MAVİ ETİKETİN PAHALI OLMA SEBEBİ: Üniversiteden fidan alınıyor tanesi 20 tl den gibi. Ayrı bir anaç bahçesi kuruluyor. Bu masrafta mavi etiketli fidanlara yansıyor ******. Gelecek yıldan itibaren çoğu fidancılıkta mavi satacakmış.

Bildiğim şeyler bunlar.
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim

bu fiyatlardan sonra kafam iyice karıştı bahsettiğiniz ekiz fidancılık sarı etiketliyi 13tl ye(destek 100tl/da) mavi etiketliyi 16tl ye(destek 230tl/da) satıyor ise bu işde bi terslik var gibi geliyo

örneğin 100 dönümlük bi bahçe kuralım dönüme 20fidandan, 2000fidan

fidan bedeli sarı etiketli 26000tl destek 10000tl fark 16000tl

mavi etiketli olursa fidan bedeli 32000tl destek 23000 tl fark 9000tl

hem daha kaliteli güvenilir fidan alıyosunuz hem daha az para harcıyorsunuz

bu hesabı çıkarırken sizi tenzih ederim...

amacım bu konunun biraz daha irdelenip daha fazla bilgi sahibi olmak

Eski 11-11-2013, 23:16   #1122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
merhabalar,
hemen hemen cevizle ilgili bütün forumları bütün yazıları okudum; ölçtüm, biçtim, filtreledim vs.. Sonuç olarak; 30 dönüm ceviz için ayırdığım 800-1000 rakımdaki iki tarlama toprak analizleri sonucunu beklemekteyim(toprağa güveniyorum bi sorun çıkacağını düşünmüyorum) 8x4 mesafeyle chandler cinsi ceviz dikeceğim.
Sorularım ;

1)sarı sertifikalı ağaçlara güven olurmu ? yoksa mavi sertifikalılar aradaki fiyat farkını vermeye değer mi ??? (yaklaşık iki katı malum 800 e yakın fidan dikilecek)

2)Damlama sulama sistemini kesinliikle kurmak istiyorum iki tarlanında su problemi yok (biri yamaçta biri ovada) bu sistemlerle ilgili devletin verdiği destekler krediler tatmin edicimi yoksa semeriyle seksenemi malouyor ???

3)ne kadarlık bir su deposuna ihtiyaç vardır? biri 20 dönüm biri 10 dönüm

4)çit konusunda beton direkmi iyidir yoksa demir direklermi ?? (beton direklerin dayanıksız olduğu söyleniyor)

5)bu işten işler yolunda giderse ne zaman para kazanmaya başlarız??

6)bahçe işleri için traktör almak karlımıdır yoksa kiralama yoluyla yeterlimidir ?

7)yıllık su dışında ne gibi bakım giderleri olur bahçenin ?

8)köklere gübre koymayı düşünmüyorum (maliyet yüzünden) gübrelemeyi daha sonra yapsak bi sıkıntı olurmu ?

9)son olarak ağaçlar büyüyene kadar boş alanlara yonca benzeri bitkiler eksem ağaçlar için bi sıkıntı olurmu ?

DEĞERLİ YORUMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 00:45   #1123
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi htoztokat Mesajı Göster
8x4 mesafeyle chandler cinsi ceviz dikeceğim.
Üzüntü

Alıntı:
2)Damlama sulama sistemini kesinliikle kurmak istiyorum iki tarlanında su problemi yok (biri yamaçta biri ovada) bu sistemlerle ilgili devletin verdiği destekler krediler tatmin edicimi yoksa semeriyle seksenemi malouyor ???
Damla sulamaya hibe yok. Sıfır faizli kredi var. Kredinin tatmin edicisi olmaz, sonuçta borç? Sıfır faizli olursa daha ne olsun. Sadece BSMV ödüyorsunuz.

Alıntı:
3)ne kadarlık bir su deposuna ihtiyaç vardır? biri 20 dönüm biri 10 dönüm
İki arazi farklı yerde iki tane su deposu mu yaptıracaksınız? Fidan başı 50 lt'den hesaplasanız işi görür herhalde.

Alıntı:
4)çit konusunda beton direkmi iyidir yoksa demir direklermi ?? (beton direklerin dayanıksız olduğu söyleniyor)
Demir. (Ama babamın bahçesinde kaç senedir beton direkli var, bir sıkıntı yok.)
Alıntı:
5)bu işten işler yolunda giderse ne zaman para kazanmaya başlarız??
Hiç belli olmaz. Sonunda dizinizi de dövebilirsiniz. 5 senede az biraz kazanabilirsiniz de. 30 dönümden elde edeceğiniz gelirin kısıtlı olacağını, bazı giderlerin "ölçek ekonomisi" ile karşılaştırıldığında orantısal olarak yüksek kalacağını sizin de analiz edebiliyor olmanız lazım.

Alıntı:
6)bahçe işleri için traktör almak karlımıdır yoksa kiralama yoluyla yeterlimidir ?
30 dönümü bence bir traktör kurtarmaz. Sanırım tarım alanında başka bir uğraşınız yok. Senenin 330 gününde boş yatacak bir traktör almak bence çok mantıklı değil.

Alıntı:
7)yıllık su dışında ne gibi bakım giderleri olur bahçenin ?
Sanırım forumu çok iyi okumamışsınız.

Alıntı:
8)köklere gübre koymayı düşünmüyorum (maliyet yüzünden) gübrelemeyi daha sonra yapsak bi sıkıntı olurmu ?
Toprak analizinizi görmeden gübre ihtiyacına hükmetmek çok doğru olmasa da eğer ihtiyaç varsa ve bu aşamada gübre maliyetinden kaçıyorsanız "en kısa ne kadar zamanda para kazanmaya başlarım" sorunuzun cevabını arttırmanız gerekir.

Alıntı:
9)son olarak ağaçlar büyüyene kadar boş alanlara yonca benzeri bitkiler eksem ağaçlar için bi sıkıntı olurmu ?
Sanırım forumu çok iyi okumamışsınız. Sn. karaçepiş'in başlığında çok güzel konuşuldu, tartışıldı.
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/26796-3.htm

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 08:30   #1124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Tesekkurler sayin camtepe , ayrica gonderdiginiz link faydali oldu.

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 15:56   #1125
Ağaçsever

Alıntı:
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim

bu fiyatlardan sonra kafam iyice karıştı bahsettiğiniz ekiz fidancılık sarı etiketliyi 13tl ye(destek 100tl/da) mavi etiketliyi 16tl ye(destek 230tl/da) satıyor ise bu işde bi terslik var gibi geliyo

örneğin 100 dönümlük bi bahçe kuralım dönüme 20fidandan, 2000fidan

fidan bedeli sarı etiketli 26000tl destek 10000tl fark 16000tl

mavi etiketli olursa fidan bedeli 32000tl destek 23000 tl fark 9000tl

hem daha kaliteli güvenilir fidan alıyosunuz hem daha az para harcıyorsunuz

bu hesabı çıkarırken sizi tenzih ederim...

amacım bu konunun biraz daha irdelenip daha fazla bilgi sahibi olmak
Yani fidancının yazdığını aynen kopyalıyorum.

"Sarı etikette devlet desteği 100 TL mavi etikette 230 TL ancak 10 dekar üzerinde bu destek veriliyor. "

Dekar başına veriliyor bu para. Hesabınız bence doğru. Siz de mavi sertifika daha karlı. Çünkü dikeceğiniz alan baya var.

Sanırım devlet büyük bahçe sahiplerine hem cinsine doğru hem de daha ucuza fidan temin etmiş oluyor böylece.

ersin1981 beğendi.
Eski 12-11-2013, 16:20   #1126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin kursatates 3 yasinda 10 kilo meyve veren agaciniz bu resimdeki mi.. bide 8x4 diktiginiz 6 yasindaki agaclarinizda sira uzerinde iki agac arasinda ne kadar bos yer var su anda..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 16:44   #1127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Fidan dikimi esnasında, fidan çukuruna 100 gr TSP TripleSuperFosfat konması,
kök gelişimine katkı sağlar.
Ayrıca Leonardit , fidan çukurunda alttaki toprağa karıştırılmalı ve fidanın etrafına konan dolgu toprağına 300 gr karıştırılmalıdır.
Piyasadaki en iyi leonardit ürünü TKİ (TürkiyeKömürİşletmeleri) den alınabilir.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 16:44   #1128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
sayin kursatates 3 yasinda 10 kilo meyve veren agaciniz bu resimdeki mi.. bide 8x4 diktiginiz 6 yasindaki agaclarinizda sira uzerinde iki agac arasinda ne kadar bos yer var su anda..
Ben de fotoğraflarını bekliyorum ama henüz cevap alamadık.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 22:20   #1129
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:

ürününe güveniyosan getir istanbula toptancıya 26-30tl,son satıcıya 32-34 tl arası sat
Ben 20 tl den size chandler göndereyim siz 30 tl toptancıya satın,

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 23:15   #1130
Yeni Üye

[QUOTE=Lilium;1217817]Ben 20 tl den size chandler göndereyim siz 30 tl toptancıya satın,[/QUOTE

benim bahsettiğim fiyatlar iç ceviz fiyatı,sizde heralde iç olarak söylüyorsunuzdur

dediğim gibi güveniyorsanız ürüne neden olmasın
numune gönderirsiniz bakarım

aranan özellikler belli,kırıntılı olmayacak , bütün, beyaz olucak,aroması iyi olucak

bu özellikler oldukdan sonra 20tl,nin üstünde'de alırım

şunuda belirtiyim tüccar falan değilim yanlış anlaşılmasın

burda bulunma amacım bende ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum

en güzel ve gerçek bilgileride yetiştiricilik anlamında sizlerden öğreniyorum

işm gereği (market,manav)ceviz fiyatlarıyla içli dışlıyım.

Eski 13-11-2013, 08:56   #1131
Ağaçsever

peki bu fidanlar faturalımıydı,devlet desteklemesi aldınızmı dekara 100tl (mavi sertifikalı fidanda destekleme 200-250tl olduğunu duydum).

bahçenin bakımıyla kendinizmi ilgileniyosunuz
fidancıdan destek alıyomusunuz alıyorsanız neler.

bide verim konusunda herhangi bi rakam verdilermi
Ersin Bey; merhaba sorularınızı cevaplamaya çalışayım.Fidanlar faturalı,devlet desteklemesi maalesef alamadık kırk dereden su getirdiler en sonunda da 8*4 olduğu için destekleme vermemeye karar verdiler tabii biz de ısrarcı olmadık en güzeli ürünümüzden kazanmak bence,mavi fidanda desteklemenin 200-250 TL olduğunu ilk kez sizden duydum.bahçenin bakımını kendimiz yapıyoruz hemde zevkle,fidancıdan ciddi anlamda destek almadık sebep ise bu işi fidancılar değil en iyi uygulayanlar yani sahada olanlar biliyor bence tabii yetkili işi bilen zıraat mühendislerine de saygı duyarım.Verim konusunda bize 4. yılda ceviz satmaya başlayacağımız söylendi 8 yaşında ise ağaç başına ürün miktarının 20- 25 kilo olacağını da duyduk.Size ve bu ülkede üretim yapmak için emek harcayan herkese selamlarımı sunuyorum

Eski 13-11-2013, 09:17   #1132
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. tiryaki,

Kepçe ile doldurursanız dikerken rahat ederseniz, aksi takdirde çok yevmiye ödersiniz.
Teşekkürler Sayın Çamtepe,
Çukur kapatma işlemine bu haftasonu başlıyoruz.

Ben çukur başına 1 kg düşecek kadar leonardit almıştım ama arazi bir miktar sulak biraz arazi. Ben bir iyimser olarak bölgenin yamaç olmasından, yakında zeytinlik olmasından bu suyun akan bir su olduğunu düşünüyorum.

Görüştüğüm fidancı bu yüzden 300 gr atmamı önerdi. Ne dersiniz bu konuda?

Bir de 100gr TSP gübre önerilmiş bazı yerlerde. Bu konuda kararsızım bir kimyasal gübre karşıtı olarak ama miktar düşük ve bir kereliğine atılacak.

Buna ek olarak 4-5 kürek yanmış keçi gübresi atacağız çukurlara. Simderma elimde zaten mevcut, he köke bir çay kaşığı koyacağız.

Temin edebilirsem Nogall yapmak istiyorum ekimden önce.

Toprak analizi
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...ak_analizi.jpg

Toprak analizi yapıldıktan sonra 33 traktör keçi gübresi atıldı, ve örtü bitkisi olarak yonca ekildi. organik maddeninin şu an biraz daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Araziden resimler
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...ceviz/img1.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...z/DSCN5219.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...z/DSCN5552.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...z/DSCN5553.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...z/DSCN5554.jpg

teşekkürler
Murat

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 09:24   #1133
Ağaçsever

Sayın Karabuz; mesajınızı beğendim sağolun ileride olacaklar hakkında tahminde bulunuyorsunuz.Lütfen birazda güzel şeyler yazın bahçeye gitme isteğimiz kalmadı selamlar.

Eski 13-11-2013, 16:45   #1134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Sayın Karabuz; mesajınızı beğendim sağolun ileride olacaklar hakkında tahminde bulunuyorsunuz.Lütfen birazda güzel şeyler yazın bahçeye gitme isteğimiz kalmadı selamlar.
Mesajımın öyle etki yapacagını bilsem yazmazdım afedersiniz.
Fidancılar verim tahmınlerini artırdıkça artırıyor, dikim mesafelerı günden güne azaltıyor, bu iş aşırı kolay "köşe dönüş" recetesi gibi anlatılıyor.Amacım ceviz işinin içinde olup Türkiyede olaylara yandan bakma imkyanı olan biri olarak gercekci bilgiler yazmaktı sadece, karamsar tahmin olduysa afedersiniz

ladikli beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 18:39   #1135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Tahlil sonuçları(Lütfen önerilerinizi yazabilir misiniz?)

Değerli ceviz dostları,
Bahçe kurmaya adım adım yaklaşıyorum. İki hafta önce 10 dönüme yakın arazimde çukurları açtırmıştım. Bugün de tahlil sonuçları çıktı. Tahlil, Malatya Kayısı Araştırma İstasyonunda yapıldı.
Aslında ben 30 ve 60 cm olmak üzere iki ayrı örnek hazırlamıştım... Ama istasyonda çalışan bir tanıdık, gerek yok fazla para vermeye 30 cm aldığın yeter dedi. Ben pek ikna olmadım ama yine de her ikisini karıştırıp tek örnek verdim. yani 0-60 gibi oldu.
Tahlil sonuçları ve öneriler aşağıdaki gibidir:

Malatya-Kuluncak-Kızılhisar
Bulunan Sonuç

Saturasyon% : 55,0 Killi tın
pH(1:2,5) : 8,13 Orta alkali
EC (mmhos/cm): 0,423
%Tuz : 0,01 Tuzsuz
Kireç(%) : 28,2 Çok yüksek
Organik Madde(%): 0,99 Çok düşük
Azot % : 0,062 Düşük
Alınabilir fosfor(ppm): 11,16 Yeterli
Alınabilir potasyum(ppm):180,20 Düşük

GÜBRELEME PROGRAMI
Fidan dikiminden önce son toprak işlemesi ile birlikte;
Dekara: 1,5 ton yanmış çiftlik gübresi, 15 kg toz kükürt, 15 kg triple süper fosfat, 10 kg potasyum sülfat(%50 K2O) toprak yüzeyine serpilip toprakla karıştırılmalıdır.

Fidan dikiminde:
Fidan başına 100 gram 15-15-15 kompoze gübre + 2 kg yanmış çiftlik gübresi

Yetkililerin önerileri yukarıdaki gibidir.
Ben tam olarak yanmış içinde zararlı barındırmayan çiftlik gübresi bulamayacağım sanırım. Onun yerine daha az miktarda organik gübre veya leonardit kullanabilir miyim?
İlk yıl arazinin tamamına önerilen gübreleri uygulamasam da sadece fidan çukurlarına uygulasam olur mu?Leonardit kullanırsam tahlil sonuçları da dikkate alındığında her fidan için ne kadar kullanmalıyım?
Saygılar sunuyor, önerilerinizi bekliyorum.

ladikli beğendi.

Düzenleyen ilsa44 : 14-11-2013 saat 06:09
ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 19:14   #1136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilsa44 Mesajı Göster

Ben tam olarak yanmış içinde zararlı barındırmayan çiftlik gübresi bulamayacağım sanırım. Onun yerine daha az miktarda organik gübre veya leonardit kullanabilir miyim?

Saygılar sunuyor, önerilerinizi bekliyorum.
Leonardit toprak düzenleyicisidir, bitkinin besin alımını kolaylaştırır. (içinde organik madde oranının yüksek olanı tavsiye edilir)

Fidan çukuru içine bir çay bardağı triple süper fosfat (TPS) veya 18.46 (DAP) ve çukuru kapatıktan sonra üzerine leonardit serperek toprağı karıştırmanı tavsiye ederim.
kolay gelsin.

ladikli ve ilsa44 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 20:43   #1137
Ağaçsever

Alıntı:

Sayın Ersin Bey sanırım İstanbul da ikamet ediyorsunuz. Mesela bende kaman-1 cinsi ceviz var. İyi bir fiyata pazarlamada zorluk yaşıyoruz üretici olarak. Sizin de söylediğiniz gibi pazarlamak için de bilgi ve beceri gerekiyor. Çok haklısınız. Dediğiniz fiyatlara Türkiye pazarında satılabileceğine de inanıyorum. Pazarı çok iyi bilen biri değilim ama sizden bir şey rica edebilir miyim? Kabuklu kaman-1 cevizini kabuklu kaçtan alırlar? Cevizlerin hepsi resimdeki gibi çıkıyor. İç dolgunluğu gayet iyi. Hatta bir kaç defa resim çektim ama içi beyaza daha yakın cevizin. Makine biraz sarımsı çıkardı fotoyu.

İç oranı %55-60 arası.

Name:  DSCF2485.jpg
Views: 2309
Size:  27.2 KB
Name:  DSCF2490.jpg
Views: 2348
Size:  22.1 KB

Eski 13-11-2013, 23:02   #1138
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:

benim bahsettiğim fiyatlar iç ceviz fiyatı,sizde heralde iç olarak söylüyorsunuzdur
Ben kabuklu fiat olarak düşünmüştüm.

Alıntı:

Alıntı:

32-34 tl alınan 55 tl satılabiliyorsa çok iyi, arada 20 tl gibi bir fark var ki, bence çok güzel bir kar,

Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla bahçe kurma hevesindesiniz.

Nacizane önerim: kendi ürününü değerlendirip satabileceksen çok iyi olur, ama tarım ticarete benzemez yani ticaretten kazandığını tarımdan kazanamazsınız, Bir düşünün yetiştiren ekecek en az beş yıl bakacak maddi ve manevi giderleri riskleri olacak ve beş yıl sonra ürün almaya başlayacak 10 liradan ürününü satacak,diğer taraftan ise hiç beklemeden aracı 7-8 lira parakendeci 10 lira kazanacak, kimsenin kazançın da gözümüz yok allah daha çok versin ama burada dengesiz bir kazanç var gibime geliyor.

Bu nedenlerden dolayı bahçe kurmaya harcayacağın parayı sermaye olarak kullansan daha iyi kar edersin, kabuklu da 10 lira kabuksuz da 20 lira çok güzel bir para, bunu satan bir yıl beklemiyor, üreten 10 lirayı bir yıl bekliyor, satan ise ana parayı satışına göre sermayesine göre 4 de 5 şe katlaması içten bile değil.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 23:54   #1139
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Ben kabuklu fiat olarak

32-34 tl alınan 55 tl satılabiliyorsa çok iyi, arada 20 tl gibi bir fark var ki, bence çok güzel bir kar,

Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla bahçe kurma hevesindesiniz.

Nacizane önerim: kendi ürününü değerlendirip satabileceksen çok iyi olur, ama tarım ticarete benzemez yani ticaretten kazandığını tarımdan kazanamazsınız, Bir düşünün yetiştiren ekecek en az beş yıl bakacak maddi ve manevi giderleri riskleri olacak ve beş yıl sonra ürün almaya başlayacak 10 liradan ürününü satacak,diğer taraftan ise hiç beklemeden aracı 7-8 lira parakendeci 10 lira kazanacak, kimsenin kazançın da gözümüz yok allah daha çok versin ama burada dengesiz bir kazanç var gibime geliyor.

Bu nedenlerden dolayı bahçe kurmaya harcayacağın parayı sermaye olarak kullansan daha iyi kar edersin, kabuklu da 10 lira kabuksuz da 20 lira çok güzel bir para, bunu satan bir yıl beklemiyor, üreten 10 lirayı bir yıl bekliyor, satan ise ana parayı satışına göre sermayesine göre 4 de 5 şe katlaması içten bile değil.

benim sattığım fiyatlar istanbulun heryerinde aynı değil,bu fiyatlar lüks saemtlerde böyle, daha lüks yerler var 65-70tl ye kadar satıyorlar sonuçta serbest pazar ekonomisi...
bu sadece cevizde böyle değil sizde biliyorsunuzdur domates tarlada 30krş istanbulda manavda markette 3-4lira

evet dediğinizgibi bahçe kurma hevesim var,ben bunu daha çok para kazanmak için değil,rahat huzurlu şehir hayatındangan stresinden trafiğinden kurtulmak için planlama yapıyorum.

şu anda yaşım 32,emekliliğime en az 20 sene var,ceviz işine girerken 40yaşıma geldiğimde beni erken emekli(şehir hayatından)edecek kadar bi gelirim olur diye düşünüyorum,(100dönümlük bi yer)

bide güncel bi fiyat veriyim,bügün toptancıdan onların söylemiyle şili yani chandler cevizi 36tlden aldım,malum aşura zamanı fiyatlar biraz yüksek

Eski 14-11-2013, 00:54   #1140
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ms200 Mesajı Göster
Sayın Ersin Bey sanırım İstanbul da ikamet ediyorsunuz. Mesela bende kaman-1 cinsi ceviz var. İyi bir fiyata pazarlamada zorluk yaşıyoruz üretici olarak. Sizin de söylediğiniz gibi pazarlamak için de bilgi ve beceri gerekiyor. Çok haklısınız. Dediğiniz fiyatlara Türkiye pazarında satılabileceğine de inanıyorum. Pazarı çok iyi bilen biri değilim ama sizden bir şey rica edebilir miyim? Kabuklu kaman-1 cevizini kabuklu kaçtan alırlar? Cevizlerin hepsi resimdeki gibi çıkıyor. İç dolgunluğu gayet iyi. Hatta bir kaç defa resim çektim ama içi beyaza daha yakın cevizin. Makine biraz sarımsı çıkardı fotoyu.

İç oranı %55-60 arası.

Eklenti 453841
Eklenti 453842
ceviz gerçekten güzel gözüküyo,ancak kaman 1 cevizi hakkında pek bilgim yok fotoda gördüğüm kadarıyla özellikleri chandlere benziyo gibi.yani ince kabuklu içi dolgun

şu anda burda toptancılar chandleri 15-16 tl gibi satıyorlar kabuklu olarak.

ama kaça alıyorlar o konuda pek bi bilgim yok.

eğer dış kabuk rengi ve yapısı yani şekli chandler gibi düzgün ise 10-12 tl,den alırlar diye düşünüyorum.
bide elinizde ne kadar var,hepsi fotodaki gibimi..

tabi ürünü canlı canlı görmeden bişey söylemek zor

ms200 beğendi.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024