agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2013, 14:26   #1291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2013
Selam arkadaşlar ben 30 ile 50 mt rakımlı bir arazide amerikan centır cevizi tesis etmek istiyorum. bu rakımlarda akdeniz antalya denizin 50 km kuzeyinde düz arazide yetişirmi verimli olur mu?

Bu rakımlarda ve denize bu mesafelerde dikip deneyen var mı varsa bilginizi benimle paylaşır mısınız.

Ben antalyanın merkezinde pikan yetiştiricisiyim. Pikandan memnunum fakat centır daha cok tavsiye ettiklerinden dolay ona merakım daha cok yatkın bahce tesis edeceğim. Yer soguk korkusu yok fakat sıcsklık bilindiği üzere antalya acaba sıcak yakar mı başkaca yanmayı önleyici tedbirleri var mıdır?

pikancevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 19:54   #1292
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
aşırı sıcaklara karşı işlanmiş kaolin tozu veya potasyum silikatlı gübreler var. size % 40-85 arasında güneş yanığına karşı kopruyucu etkisi olur.

kamkat38 beğendi.
erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 17:42   #1293
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Tam bahsettiğiniz dönemde atılan Bordo Bulamacı 'da aynı etkiyi gösteriyor sanırım.
cevaplarımdan bi tanesini burda buldum.teşekkürler.

juglandales beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 10:14   #1294
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Ceviz bahçede kendiliğinden çok fazla çimlenip fide oluyor. Hatta bir tanesi o kadar çok geliştiki 30 cm gövde oluşturdu. 2 sene önce bir çok fidana aşı yaptık ama aşılar tutmadı.

Ben de bu sene 4 çeşit fidan(şebin, fernor, fernette, chandler) almaya karar verdim. Seçimler uygun mudur?

Pedro cinsi çok verimli ama bizim buralarda çiçekleri ilkbahar donlarından etkilenebilirmiş. Pedro cinsi ceviz ilkbaharın hangi ayında çiçek açmaya başlıyor?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 23:11   #1295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2013
iyi günler dostlar ben bahçem için ceviz fidanı almayı düşünüyorum ama birsürü fidancı var ve bu işde güvenilir garantili tavsiye edebileceğiniz deneyimi olan arkadaşlar bir yardımcı olabilirmi araştırdığımda herkes farklı fiyat veriyor herkes garantili diyor ama işte tavsiyesi olan biri yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

ilkercak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 05:52   #1296
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Ben ekiz fidancılıktan aldım Ekiz Fidanclk : Denizli Ceviz Fidan : gelen fidanların %80ninin kök gelişimi çok iyiydi. Okan bey forumda chandler adıyla yazıyor.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2013, 10:54   #1297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
bende küçük bir bahçeye chendler denilen türden ekdim 2 yaşında 1 m den tepesi kesilmiş durumda nisan ayı bıdama zamanımı

LEFKE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 23:34   #1298
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
iklim ölçümü ve sıcaklıklar

Arkadaşlar bahçeme 1 yıl önce cevizleri dikerken bir de iklim kaydedici cihaz yerleştirmiştim. Cihaz 1 saat aralıklarla sürekli olarak havanın sıcaklık, nem değerlerini ölçüyor ve bunlardan "ıslak termometre sıcaklığını" da hesaplayıp, hepsini birden hafızasında biriktiriyor.
Ben 3-5 ayda bir cihazı bilgisayara bağlayıp verileri aktarıyorum. Bu kalabalık veri topluluğunu işleyerek her gün için "en yüksek" ve "en düşük" değerleri elde ediyorum. Sonra bunlardan da aşağıdaki grafikleri elde ediyorum. Yıl boyunca oluşan aşırı yüksek ve aşırı düşük sıcaklıkları ve bunların gerçekleştiği zamanları kolayca görsel olarak izleyebiliyorum.
Bu sayede hem yörenin mikroklimasını yerinde kaydetmiş oluyorum hem de ileride alınması gerekecek tedbirleri planlamama yardımcı olacağını umuyorum.

Fakat ne var ki ben bir uzman ziraatçi değilim, naçizane bir kimya mühendisiyim Elde ettiğim "sıcaklık" ve "yaş termometre sıcaklıklarının" hangisini zirai anlamda dikkate almam gerektiğini pek kestiremiyorum. Bu konuda uzman ziraatçi arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse çok memnun olurum. Tüm ağaç dostlarına saygılarımı sunuyorum.

Eklenen Resimler

ladikli, kamkat38 ve KorayS beğendi.
faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 19:27   #1299
Ağaçsever

Ceviz bahçesinde ot mücadelesi

Değerli ceviz dostu arkadaşlar,
Ceviz bahçemde yer alan başlıca yabancı otları aşağıda görüntüledim. Kimi saçak köklü, kimi kazık köklü fakat bu mevsimde bile dimdik ayaktalar. Devedikeni dışındakilerin isimlerini bile bilmiyorum.
Kimyasal ilaçlı mücadeleye sıcak bakmıyorum.
Edindiğim bilgilerle, mayıs ayında otlar yeşillendikleri zaman güçlü bir traktörün çektiği 7'li patlatma ile 30 cm derinlikte çapraz iki eksende tarlayı patlatarak (sürerek) otların köklerini koparmak suretiyle bu azman yabancı otlardan kurtulmayı tahayyül ediyorum. İlaveten ya da başkaca organik mücadele yöntemleri hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

Fidanlarım henüz 1 yaşında olduklarından, patlatma işleminin fidan köklerine zarar vermeyeceğini düşünüyorum.

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 12-01-2014, 02:38   #1300
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
7 li patlatma kullanmayın. Bu otlar en zararsız ot türlerinden. Bahar gelince tırmık ile toplayıp yakın. Sonra da diskaro çekin. Hepsi yok olur.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 13:43   #1301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
budamalar nasıl olacak

geçen yıl diktiğim chandler fidanları 3-4 göz bırakarak tepe kesimi yapmıştım şimdi bu haldeler sorum budama konusunda bunlar nasıl budanacak

Eklenen Resimler

drfatih35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 16:13   #1302
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drfatih35 Mesajı Göster
geçen yıl diktiğim chandler fidanları 3-4 göz bırakarak tepe kesimi yapmıştım şimdi bu haldeler sorum budama konusunda bunlar nasıl budanacak
20 mart gibi,dikine ve güçlü gelişen bir dalı bırakıp diğerlerini dipten keserek çıkartın.

Liderlik verdiğiniz dalı dik şekilde hereğe bağlayın.

Eğer,lider dal 1.50 cm den yüksek ise, tepesini vurun ki yaz boyunca dallansın.

Kesim yaptığınız yerleri sutut sürerek kapattıktan sonra, %1 lik bordo bulamacını uygulayıp,yeşermelerini keyifle izleyin

Eski 13-01-2014, 20:33   #1303
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
7 li patlatma kullanmayın.
Gerekmediğinden dolayı mı? yoksa sakıncalar mı var?

Teşekkürler..

Eski 13-01-2014, 20:43   #1304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk demirel Mesajı Göster

Teşekkürler..
malietı fazladır o paraya göre faydasını görmezsiniz, bir diskaro veya kaz ayagı dekar başı 500 gram mazot tüketir , patlatma 2 litreyi aşıyor bende. otların koklerini sarsalar ama hepsini kesmez bir de.

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 21:14   #1305
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk demirel Mesajı Göster

Teşekkürler..
7 li patlatma,pulluk,dipkazan gibi aletler bahçe kurulduktan sonra kullanılırsa,cevizlerin köklerine zarar verirler. Bu yüzden,otları yok etmek için,kazayağı,tırmık,diskaro,el çapası gibi malzemeler kullanılır.

Bahçenizdeki otlar yüzeysel ot çeşitleri ve bunların temizlemesi kolay olur. Toprak yumuşakken,sadece tırmık bile çekseniz otların çoğunu kökten koparıp toplar. Kalanları da el çapası ile ve diskaro ile parçalarsınız.

Bir de,bu otların temizliğinde geç kalmışsınız. Hepsi tam gelişmiş ve tohum yapmışlar. Bu tohumlar artık toprağa dökülmüştür ve baharda aynı çeşit olarak çok daha fazla çıkacaklardır. Bu tür otları bu kadar büyütmeden,henüz tohum yapmadan kesip kurutun ya da parçalayın.

Eski 13-01-2014, 22:33   #1306
Yeni Üye

cevap için *** ler ancak anlamakta zorlandığım özellikle 2 resimde lider dal ana gövdeden dik çıkan mı yoksa onun altında yer alan daha güçlü - uzun olan dal mı?

Eski 13-01-2014, 22:34   #1307
Yeni Üye

Alıntı:
20 mart gibi,dikine ve güçlü gelişen bir dalı bırakıp diğerlerini dipten keserek çıkartın.

Liderlik verdiğiniz dalı dik şekilde hereğe bağlayın.

Eğer,lider dal 1.50 cm den yüksek ise, tepesini vurun ki yaz boyunca dallansın.

Kesim yaptığınız yerleri sutut sürerek kapattıktan sonra, %1 lik bordo bulamacını uygulayıp,yeşermelerini keyifle izleyin
cevap için tesekkurler ancak anlamakta zorlandığım özellikle 2 resimde lider dal ana gövdeden dik çıkan mı yoksa onun altında yer alan daha güçlü - uzun olan dal mı?

Eski 13-01-2014, 22:55   #1308
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Tam istediğim gibi fotoğraflar, tam bu konuyla ilgili şurada yazmıştım bir bakın isterseniz.
Anlamadığınız yer olursa tekrar sorabilirsiniz.

kamkat38 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 15:26   #1309
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Tam istediğim gibi fotoğraflar, tam bu konuyla ilgili şurada yazmıştım bir bakın isterseniz.
Anlamadığınız yer olursa tekrar sorabilirsiniz.
Değerli Lilium sanırım ilk paragraf sorumu cevaplıyor
bulunduğum ortam şeftali üretimi konusunda oldukça bilgili (ki benim bahçede de şeftali vardı ) ancak yeni çeşit cevizin budaması dediğiniz zaman bir duraksama oluyor ve sonra da goble şeklini vereceğiz değil mi diye cevap alıyorum.Bende size sorayım illaki modifiye lider dal budaması olmak zorunda mı?
MESELA bu fotoğraftaki goble için ideal aday bir fidan
burada modifiye liderli budama da hangi dallar kesilecek?
Aklıma gelmişken bazı fidanlar 2 m iken bazıları 80-90 cm de kaldı bunun sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

Yakup Ünal beğendi.
Eski 14-01-2014, 23:48   #1310
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Bende size sorayım illaki modifiye lider dal budaması olmak zorunda mı?
İllaki modifiye lider dallı olacak şartı yoktur, buna biraz kişi tercihide diyebiliriz. Kişi goble ister goble yapar.

Cevizde lider doruk dallı tercih etmemiz ya da önermemizin birinin amaçı şudur, ceviz yazın güneşi alacak ama çok almayacak, yazı güneşli sıcak geçen bölgelerde bilhassa goble hiç önerilmez meyva fazla güneşe maruz kalır zarar görür, yazı fazla sıcak güneşli olmayan bölgelere zaten goble önerilir dallar gözler daha iyi güneş alsınlar diye.

Bir ikincisi, kapama ceviz bahçeleri daha çok fidan ekme adına 7x3.5 - 8x4 metrelere ektirmeye başladılar (ki, ben hiç önermiyorum) 8x8 ekimlerde dahi lider doruk dallı tercihi yapılması doğrusudur, bir düşünün bu bir ceviz ağacı 4 metre sağa 4 metre sola boşluk alanınız var bunu birde goble yaparsanız bu ağaç nereye yayılacak,

Lider doruk dallı tercihinin bir avantajı da ana yandallarını düzgün oluşturduktan sonra simetrik oluşturabilmek en önemlisi olduğu kadar zordur da fakat oluşturduktan sonra bir daha budamalarda rahat edersiniz. Şu anlık aklıma gelen bunlar.

Alıntı:
MESELA bu fotoğraftaki goble için ideal aday bir fidan
Bence değil, goble de olsa bu kadar alçak olmamalı, daha yüksekten olmalı.

Alıntı:
Aklıma gelmişken bazı fidanlar 2 m iken bazıları 80-90 cm de kaldı bunun sebebi ne olabilir?
Görmeden ya da elde bazı bilgiler olmadan bir şeyler söylemek afaki olur, ama şu resimden gördüğüm kadarıyla söyleyeyim, fidanınız da beş adet dal oluşmuş ve bu dalların hemen hemen hepsi çalışmış hepsi liderlik mücadelesi vermiş, Şayet lider tercihinizi (haziran sonuna kadar) yapıp diğerlerini durdursaydınız bıraktığınız lider daha iyi gelişirdi boylanırdı tepe vurması için de bir yıl beklememiş olurdunuz.
Diğer iki metre olanlarda bu mücadele olamamıştır biri liderliği almış ve gelişmiş olabilir.

Ben mesajı okumadan resmi gördüğümde hangi dalı lider bırakacağım sorusuyla karşılaşacağımı tahmin etmiştim. Bu tahmin doğrultusunda düşüncemi işaretledim.

Resimden fidanın dal gelişmişliğini dalın keyfini çok iyi belirleyemiyorum gördüğüm kadarıyla iki daldan biri tercih edilebilir bunları da 1 ve 2 olarak işaretledim, hangisi tercihini budayıcıya bırakıyorum, her iki tercihi de işaretledim.

Name:  goble22.jpg
Views: 1829
Size:  66.9 KB

Bir no kalacaksa bu şekilde

Name:  goble22 (1).jpg
Views: 1783
Size:  67.0 KB

İki no kalacaksa bu şekilde

Name:  goble22 (2).jpg
Views: 1812
Size:  66.9 KB

Kesilip kesilen yerler aşı macunuyla kapatılmalı, fidanlara su yürüdüğü ilk yaz aylarında dal hereğe bağlanıp doğrultulmalıdır.

Eski 14-01-2014, 23:50   #1311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2014
öncelikle ceviz orman ağacıdır. Orman bakanlığının özel ağaçlandırma kapsamında ceviz ağaçlandırılmasına kredi ve hibeler yıllardır verilmekte ama bilinememektedir.
Ister kendi yeriniz olsun isterse orman arazilerine şahıslara 15 yıl sonra ödemeli köy tüzel kişiliklerine hibe verilmektedir.
Bunları alına bilmesi için özel ağaçlandırma projelerinizin yapılması gerekmektedir.

Ahmet siviş
orman mühendisi
SILA MÜHENDİSLİK

SILAORMANCILIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 00:08   #1312
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın SILAORMANCILIK, öncelikle sitemize hoş geldiniz.

Mesajınız da vermiş olduğunuz linki alel acele bir göz gezdirdim, siz buradayken de hemen sormak istedim.

Bazı krediler hibeler verildiği konusunda duyumlar alıyoruz ve bunların 10 dönüm ve üstüne verildiğini biliyoruz.

Örneğin benim tapusu üzerimde üç dönüm 7 yaşında bir ceviz bahçem var ben hangi kredilerden ya da hibelerden yararlanabilirim ya da yararlanamam. Yararlanırsam şayet izleyebileceğim yol hangisidir.

Eski 15-01-2014, 00:09   #1313
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
malietı fazladır o paraya göre faydasını görmezsiniz, bir diskaro veya kaz ayagı dekar başı 500 gram mazot tüketir , patlatma 2 litreyi aşıyor bende. otların koklerini sarsalar ama hepsini kesmez bir de.
Alıntı:
7 li patlatma,pulluk,dipkazan gibi aletler bahçe kurulduktan sonra kullanılırsa,cevizlerin köklerine zarar verirler. Bu yüzden,otları yok etmek için,kazayağı,tırmık,diskaro,el çapası gibi malzemeler kullanılır.

Bahçenizdeki otlar yüzeysel ot çeşitleri ve bunların temizlemesi kolay olur. Toprak yumuşakken,sadece tırmık bile çekseniz otların çoğunu kökten koparıp toplar. Kalanları da el çapası ile ve diskaro ile parçalarsınız.

Bir de,bu otların temizliğinde geç kalmışsınız. Hepsi tam gelişmiş ve tohum yapmışlar. Bu tohumlar artık toprağa dökülmüştür ve baharda aynı çeşit olarak çok daha fazla çıkacaklardır. Bu tür otları bu kadar büyütmeden,henüz tohum yapmadan kesip kurutun ya da parçalayın.
Sayın formullaone ve sayın karabuz;
Çok değerli bilgilerinizle beni ve okuyanları geliştirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ot mücadelesinde geç kaldım çünkü dikim yaptığım geçen yıl otlar şimdiki kadar kayda değer miktarda değildiler. Fidanlar için hayvan gübresi verdikten sonra böyle azdılar.
Önümüzdeki mayıs ayında yeni otlar yeşerdiğinde ot mücadelesini tarif ettiğiniz şekilde yapacağım. Saygılarımı sunarım.

Eski 16-01-2014, 18:23   #1314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Uzun zamandır okuyorum. Yeni üye oldum bu forum çok güzel emeği geçenlerin ellerine sağlık

Lilium ve cnrtkt beğendi.
Anıtkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 14:57   #1315
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
İllaki modifiye lider dallı olacak şartı yoktur, buna biraz kişi tercihide diyebiliriz. Kişi goble ister goble yapar.

Cevizde lider doruk dallı tercih etmemiz ya da önermemizin birinin amaçı şudur, ceviz yazın güneşi alacak ama çok almayacak, yazı güneşli sıcak geçen bölgelerde bilhassa goble hiç önerilmez meyva fazla güneşe maruz kalır zarar görür, yazı fazla sıcak güneşli olmayan bölgelere zaten goble önerilir dallar gözler daha iyi güneş alsınlar diye.

Bir ikincisi, kapama ceviz bahçeleri daha çok fidan ekme adına 7x3.5 - 8x4 metrelere ektirmeye başladılar (ki, ben hiç önermiyorum) 8x8 ekimlerde dahi lider doruk dallı tercihi yapılması doğrusudur, bir düşünün bu bir ceviz ağacı 4 metre sağa 4 metre sola boşluk alanınız var bunu birde goble yaparsanız bu ağaç nereye yayılacak,

Lider doruk dallı tercihinin bir avantajı da ana yandallarını düzgün oluşturduktan sonra simetrik oluşturabilmek en önemlisi olduğu kadar zordur da fakat oluşturduktan sonra bir daha budamalarda rahat edersiniz. Şu anlık aklıma gelen bunlar.

Bence değil, goble de olsa bu kadar alçak olmamalı, daha yüksekten olmalı.

Görmeden ya da elde bazı bilgiler olmadan bir şeyler söylemek afaki olur, ama şu resimden gördüğüm kadarıyla söyleyeyim, fidanınız da beş adet dal oluşmuş ve bu dalların hemen hemen hepsi çalışmış hepsi liderlik mücadelesi vermiş, Şayet lider tercihinizi (haziran sonuna kadar) yapıp diğerlerini durdursaydınız bıraktığınız lider daha iyi gelişirdi boylanırdı tepe vurması için de bir yıl beklememiş olurdunuz.
Diğer iki metre olanlarda bu mücadele olamamıştır biri liderliği almış ve gelişmiş olabilir.

Ben mesajı okumadan resmi gördüğümde hangi dalı lider bırakacağım sorusuyla karşılaşacağımı tahmin etmiştim. Bu tahmin doğrultusunda düşüncemi işaretledim.

Resimden fidanın dal gelişmişliğini dalın keyfini çok iyi belirleyemiyorum gördüğüm kadarıyla iki daldan biri tercih edilebilir bunları da 1 ve 2 olarak işaretledim, hangisi tercihini budayıcıya bırakıyorum, her iki tercihi de işaretledim.

Eklenti 464892

Bir no kalacaksa bu şekilde

Eklenti 464893

İki no kalacaksa bu şekilde

Eklenti 464894

Kesilip kesilen yerler aşı macunuyla kapatılmalı, fidanlara su yürüdüğü ilk yaz aylarında dal hereğe bağlanıp doğrultulmalıdır.
cevap tesekkurler

Eski 03-02-2014, 15:24   #1316
Yeni Üye

o kadar güzel bir siteki emeği gecen herkese sonsuz tesekkurler
1-gecen yıl diktiğim ve budama konusunda danışdığım fidanların bazıları problemli.Kimisi cansız kimisi de tutmayıp kurumuştu.Şimdi bunların yerine çeşitli fidancılarda boy olarak sınıflama yapılmış bunlardan uygun olanı alıp aradaki farkı kapatabilirmiyim?
2-gecen yıl dikilmiş olanlara 50-100 gr arasında akıllı gübre denilen sadece azot vermem tavsiye edildi doğrumudur?
3-bir hafta 10 gün içinde bordo bulamacı atmayı planlıyorum %2 lik olması mı gerekir?

Eski 03-02-2014, 20:27   #1317
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Kuruyanların yerine dikeceğiniz fidanların boyundan ziyade ,sağlıklı ve kök g elişiminin guçlu olması daha önemlidir
Bordo bulamacı sonbaharda%2 ilk bahara doğru %1 lik olarak atılması öneriliyor.
Azot kullanımı çok önemli olmakla birlikte tamamını bir defada değil sulama periyodu boyunca verilmesi öneriliyor.
Ben de sizin gibi yeni cevizcilerden olmam hasebiyle,siteden ve benzer kaynaklardan edindiğim bilgiler doğrultusunda bunları yazdım.Bitki beslemede esas olan herşeye rağmen tahlil sonuçlarına göre gürelemek olduğunu herzaman göz önünde bulunduralım. selamlar.

ibas06 ve faruk demirel beğendi.
ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 18:04   #1318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2014
BAHÇE KURULACAK ALAN 1200 ORTALAMA RAKIM

MERKEZ ODAK RAKIM 1043 ( RAKIM ŞEHİR MERKEZİ)

YER: KONYA EREĞLİ ( İVRİZ BARAJ MESAFE 5 KM)

CİVARDA EN YÜKSEK TARLA RAKIM 1600 MT

TOPRAK ELVERİŞLİ, HAFİF TAŞLI, KUMLU, GEÇİRGEN

2014 SONBAHARDA DİKİM PLANI ÇERÇEVESİNDE

DÜŞÜNÜLEN FİDAN AÇIK KÖKLÜ 1. BOY CHANDLER VEYA FERNOR

7*5 veya 8*5 EKİM MESAFESİ PLANLANIYOR

MERKEZ RÜZGAR AKIM KIYISINA SIK DİGER ALANLARA SEYREK KAVAK AGAÇLARI DİKİMİ PLANLANIYOR...

KOYUN VE BÜYÜKBAŞ TAMAMEN YANMIŞ HAYVAN GÜBRESİ HER FİDANA BİR TENEKE PLANLANIYOR

SULAMA DAMLAMA SİSTEMLİ

KENAR ÇİT DİKENLİ TEL VS...

LÜTFEN İLETİŞİME GEÇERSENİZ SEVİNİRİM

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....

mehtug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 18:06   #1319
Yeni Üye

öncelikle merhabar sevgili ceviz sever arkadaşlarım abilerim.....
Yukardaki bilgilere göre eleştiri yaparmısınız!!!!

Eski 05-02-2014, 18:11   #1320
Yeni Üye

Merhaba sevgili ceviz severler,,,

bahçe kurulacak alan 1200 ortalama rakım

merkez odak rakım 1043 ( rakım şehir merkezi)

yer: Konya ereğli ( ivriz baraj mesafe 5 km)

civarda en yüksek tarla rakım 1600 mt

toprak elverişli, hafif taşlı, kumlu, geçirgen

2014 sonbaharda dikim planı çerçevesinde

düşünülen fidan çeşidi: Chandler veya fernor açık köklü 1. Boy

..

7*5 veya 8*5 ekim mesafesi planlanıyor

merkez rüzgar akım kıyısına sık diger alanlara seyrek kavak agaçları dikimi planlanıyor...

Koyun ve büyükbaş tamamen yanmış hayvan gübresi her fidana bir teneke planlanıyor

sulama damlama sistemli

kenar çit dikenli tel vs...

..lütfen iletişime geçerseniz sevinir

şimdiden teşekkürler....

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024