agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2014, 23:55   #1471
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Dal mı istiyorsun? bilgimi?

http://www.agaclar.net/forum/1282201-post284.htm

Doğru bilgilenme adına yaptığımız yazışmalarda çürütülmemiş aksi kanıtlanmamış tez ya da savunma kavga oluyorsa ben bu kavgaya karışmayayım.
Bu forumu takip edenlerin ekseriyeti gibi bilgiyi istiyorum. Popüler kültürün saçma sapan jargonlarını yersiz ve lüzumsuz biçimde kullandığım için de özür dilerim, bu farkındalık uyandırıcı mesaj için de ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla.

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 14:58   #1472
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
abiler benim yukardaki resimlere bir yorumunuz, görüşünüz varmı?

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 08:18   #1473
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Arkadaşlar,
250 ağaçlık bahçem bucak yakınlarında ve 800 m rakımlıdır. Chandler ve franquatte fidanlarımı 2012 yılı ekim ayında tüplü olarak diktim. Geçen yaz gelişimleri güzeldi ve ortalama 1 metre filiz uzaması yaptı. Sulamayı ise 1 eylülde son sulamayı yaparak sonlandırmıştım.

Malasef bu kış ağaçlarımın çoğunlu 70-80 cm tepeden aşağıyakadar kurumuş, aşılı dalın en altına yakın notlardan filizler çıkmış. Kuruyan yerleri en üst filizi teke indiriecek şekilde budadım.

Maalesef 1 yıl kaybetmiş oldum. Tek motivasyonum ağaçların köklerinin sağlam olması ve bu yıl iyi bir bakımla kaybettiğimiden daha fazlasını elde edebileceğime inanmamdır.

Don etkisine mücadele için bu yıl sulamayı 15 ağustos gibi kesmeyi planlıyorum.

Başka bir yorumu olacak olan varmı, nasıl önlemler almalıyım?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 09:29   #1474
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
BENİM BAHÇEMDE KASIM 2012 DE TÜPLÜ OLARAK DİKİLdİ.1 METREYİ AŞAN sürgünler yaptırttım.ve 30 mart soğuklarında aşı noktasının üstündeki filizinden kesipte kurtarabildiklerim oldu.5 tanesi hiç patlama bile yapmadı.bende kökün 2. yaşında olmasından dolayı gelişimin bu yıl farkı kapatacağını umuyorum.
ilginç bir tespitim de şu oldu:bahçeye gelen bir abimiz tepelerini budama zamanında neden vurmuyorsun dedi.bende daha 120 cm olmadığından vurmadım dedim.vurursan iyi olur ceviz daha iyi boylanır dedi. yapmadım.ama bahçede yan yana diktiğim bir cevizi taşımak zorunda kalmış ve istemeye istemeye tepe kesimi de yapmıştım.sonuç bahçede en güçlü sürgün olan o taşıdğım tepesi marttın 2. haftası kesili olan cevizimdi((((((((

ömür-uşak ve ermana beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 14:48   #1475
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Arkadaşlar,
250 ağaçlık bahçem bucak yakınlarında ve 800 m rakımlıdır. Chandler ve franquatte fidanlarımı 2012 yılı ekim ayında tüplü olarak diktim. Geçen yaz gelişimleri güzeldi ve ortalama 1 metre filiz uzaması yaptı. Sulamayı ise 1 eylülde son sulamayı yaparak sonlandırmıştım.

Malasef bu kış ağaçlarımın çoğunlu 70-80 cm tepeden aşağıyakadar kurumuş, aşılı dalın en altına yakın notlardan filizler çıkmış. Kuruyan yerleri en üst filizi teke indiriecek şekilde budadım.

Maalesef 1 yıl kaybetmiş oldum. Tek motivasyonum ağaçların köklerinin sağlam olması ve bu yıl iyi bir bakımla kaybettiğimiden daha fazlasını elde edebileceğime inanmamdır.

Don etkisine mücadele için bu yıl sulamayı 15 ağustos gibi kesmeyi planlıyorum.

Başka bir yorumu olacak olan varmı, nasıl önlemler almalıyım?
Filizlerin anaçtan sürüp sürmediğini çok dikkatli kontrol edin genelde aşı yerinin hemen bitiminden çıkan filizler anaç filizler oluyor ve çoğu kere insanı yanıltıyor. aynı şey beminde başıma geldi, sulamayı çok uzatmışsınız 3 yaşa kadar hatta 4 yaşına kadar sulamayı 15 ağustosta kesmeniz gerekir.

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 15:13   #1476
Ağaçsever

3 yaşında chandler bu bahar açamadı bu şek,lde kuruyan 3 adet ağaç var 2 tanesi 3 yaşlı 1 tanesi 4 yaşlı neden kurudukları konusunda bir teşhis konulamadı

geçen haziranda sıklaştırma kapsamında dikilen 1 yaşlı chandler

Yeni fidanları rüzgardan koruma çalışması 1 yaşlı chandler

Kuruyan fidanları yenileme çalışması

hdoğan beğendi.
Eski 20-05-2014, 15:18   #1477
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RIFAT TOSUN Mesajı Göster
3 yaşında chandler bu bahar açamadı bu şek,lde kuruyan 3 adet ağaç var 2 tanesi 3 yaşlı 1 tanesi 4 yaşlı neden kurudukları konusunda bir teşhis konulamadı

geçen haziranda sıklaştırma kapsamında dikilen 1 yaşlı chandler

Yeni fidanları rüzgardan koruma çalışması 1 yaşlı chandler

Kuruyan fidanları yenileme çalışması
Bu sene ağaçlara erken su yürüdüğü için donların etkisiyle kurumuş olabilir.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 17:00   #1478
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Bu sene ağaçlara erken su yürüdüğü için donların etkisiyle kurumuş olabilir.
Oda bir olasılık fakat bu yılki donlar kökleri de donduracak seviyelerde değildi diye düşünüyorum, üst don etkisi görmüşse bile kök sağlamsa yeni filizler verebilirdi, kökte bir sorun var diye düşünüyorum.

Bunlara bu yıl tepe vurması yapılmamış

Name:  BXaO19.jpg
Views: 1657
Size:  70.3 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 17:06   #1479
Ağaçsever

ağaçların 3 üde hiç açmadı ve gözlerde de hiç bir uyanma yok ziraatçılar akıl erdiremedi do etkisi olsa diğer komşu ağaçlarda da en azından uç kuruması şeklinde kandini gösterirdi civar ağaçlarda hiç bir don etkisi görülmezken bunların kökten kuruması ilginç

Eski 20-05-2014, 17:51   #1480
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2014
hayırlı işler, hayırlı kazançlar. ankara ili gölbaşı ilçesi topaklı mahallesi ikizce göletine 10 metre mesafede 9 dönüm kadar bir tarla satın aldım. ve toprak boş kalmasın hemde uğraş olsun diye ağaçlandırmak istiyorum. gidip geldikçede masraflarımın karşılamasını sağlamak için ceviz yetiştirmeye karar verdim. sizlerden ricam tecrübelerinize dayanarak hangi tür ceviz dikmeliyim. rakım 1100 metre tarlanın bir kısmından su 2-3 metreden çıkıyor o bölgeyeye drenaj yaptırmayı düşünüyorum. cevaplarınız şimdiden için çok tesekkürler

hidemirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 10:45   #1481
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Oda bir olasılık fakat bu yılki donlar kökleri de donduracak seviyelerde değildi diye düşünüyorum, üst don etkisi görmüşse bile kök sağlamsa yeni filizler verebilirdi, kökte bir sorun var diye düşünüyorum.

Eklenti 494521
Nail abi kuruyup hiç filiz vermeyen ağaçlar sanırım 3 ve 4 yaşlı ağaçlar.
Alıntıladığın ağaç değil sanırım. Bazen aynı çeşitte olsa bazı ağaçlara daha erken su yürüyebiliyor.
3-4 yaşlı ağaçların dip sürgünü ( yeni sürgünü ) 1-2 yaşlı ağaçlar gibi gelmeyebilir düşüncesindeyim.

Ağaçları söküp, kök incelemeside yapmak gerekir.

Eski 21-05-2014, 11:22   #1482
Ağaçsever

Alıntı:

Eklenti 494521
sayın Lilium normalde tepe vurumu bu yıl nisanda yapılması gerekirdi ama özellikle yapmadık yıl sonunda pişmemiş kısımı tümden keseceğiz sonbaharda hala yeşil kalan tepe kısmını kış süresinde mutlaka dona kurban veriyoruz o nedenle bu sene böyle bir deneme yapmayı uygun gördük sonuçta sezon sonunda yine %60 civarından tepe vurumu yapmayı planladık bakalım yararı olacakmı

Eski 22-05-2014, 09:52   #1483
Ağaçsever

İlk sulamayı dün gerçekleştirdik 4 yaşlı ağaçlara ağaç başına ortalama 60-70 litre su verildi 1 yaşlılara 40 litre civarı su verildi, suyla birlikte organik kompoze gübrede verildi

Eski 22-05-2014, 10:10   #1484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Ayvalık-Altınova bölgesinde yaklaşık 27 dönüm tarım arazisine Chandler ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Bu bölgenin Zeytin bölgesi olduğu herkes tarafından biliniyor, ancak chandler yetiştirme konusunda tecrübesi veya tavsiyesi olan var mı acaba?

Şimdiden teşekkürler...

duraemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 10:35   #1485
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
o bölgede tahminim en büyük sıkıntınız chandlerın da en büyük sıkıntısı olan bakteriel yanıklık olacaktır.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 10:49   #1486
Yeni Üye

@Ermana, bu bilgi için teşekkürler. Sanırım Borda bulamacı ve ilgili ilaçlama ile önlenebilir bu bakteriel yanıklık ancak...

Eski 22-05-2014, 11:06   #1487
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
bordo bulamacı değilde kaolin ve diğer ilgili ilaçlar ile bakteriel yanıklık için önleminizi alacaksınız . sizin yapmanız gereken ilk önce etütlerini ve toprak analizleri yapmanızdır.. ancak ilk bakışta bu yörede nasıl olur derseniz benim aklıma o bölge için ilk bakteriel yanıklık geldi.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 11:41   #1488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Galeri: 3
[IMG]l=http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=44087&c=136][/url][/IMG]

gölbekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 11:42   #1489
Yeni Üye

Eski 22-05-2014, 11:46   #1490
Yeni Üye

Eski 22-05-2014, 11:48   #1491
Yeni Üye

arkadaşlar burda paylaştığım resimdeki dişi çiçekler 12 tane var rahat ağaçın hiç bir dalında bu şekilde dişi çiçek yok diğerleri hep 2-3 ken bu dalın bu şekilde olma sebebi ne ola bilir ve dal meyve tuttu bilen varsa söylerse sevinirim

Eski 22-05-2014, 11:58   #1492
Yeni Üye

Eski 22-05-2014, 15:55   #1493
Yeni Üye

@ermana kaolin fikri için teşekkürler. toprak analizi olmazsa olmaz tabii ki belirttiğiniz gibi, onu yaptırmadan önce genel bir fikir almak istedim. Teşekkürler...

Eski 22-05-2014, 20:39   #1494
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RIFAT TOSUN Mesajı Göster
İlk sulamayı dün gerçekleştirdik 4 yaşlı ağaçlara ağaç başına ortalama 60-70 litre su verildi 1 yaşlılara 40 litre civarı su verildi, suyla birlikte organik kompoze gübrede verildi
Rıfat Bey, maşallah ağaçlarınız çok güzel. Size bir şey soracaktım. Sulamayı halkalı damlama şeklinde yapmışsınız sanırım. Ağaç başına kaç metre uzunluğunda damlama borusunu halka şeklinde döşediniz? Ağacın dibindeki damlamalar kaç cm aralıklarla damlıyor? Ben de bahçemin bir kısmına halkalı damlama kuracağım da, kaç saatte yeterince sulanıyor, bir de 10 yaşının üstündeki ağaçlara yeterince su damlatır mı bu sistem diye kafamda bir soru işareti var. Siz memnun musunuz bu sistemden. Kısaca bilgi verirseniz sevinirim.

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 08:49   #1495
Ağaçsever

sayın ms200 Sulama sistemini Uzman Tarım Ltd. Firması kurdu Damlatıcılara gelen borular yer valtında her ağacın altından yer yüzüne çıkıyor ve orada bir plastik muslukla kontrol edilebiliyor. damlatıcı borular 16mm netafim marka 40 cm aralıklı regüleli damlatıcıları var 2 bar basınçta nominal çalışıyorlar 1 saatte beher damlatıcı 1.6 litre su veriyor. ağacın yaşına göre ve su ihtiyacına göre uzunluğu hesaplanıyor. damlatıcı borular kuşlar tarafından delindiği için zaten yama yapılıyor ve çok parçalanırsa değiştiriliyor damlatıcı borulara ek yapabiliyorsunuz sorun olmuyor. yer altından gelen 20 mm lik taşıyıcı deliksiz borularda maalesef köstebek ve tarla fareleri tarafından kesilebiliyor. onlarıda topragı açarak tamir ediyoruz. sistem fena değil daha doğrusu kötünün iyisi. aslında bütün sulama sistemlerinin kendi içinde iyi ve kötü yönleri var sizin suyun debisi yani saniyedeki litresi ağaçların sayısı, yaşları arazinin eğimi kuyunun bulunduğu yer ile tarlanın en yüksek ve alçak yerleri sistemin oluşturulmasında etken rol oynuyor tüm bu bilgileri toplayıp damlama sulama ile uğraşan düzgün bir firmaya giderseniz size en az sorunlu sulama sistemini hesaplayıp önerebilirler
Damlama sistemi sulama sistemleri içinde en verimli olanıdır. suladığı toprağın 1 metre altını da üstü ile aynı oranda ıslatıyor. önemli olan doğru hesaplayıp doğru tesis etmektir. ayrıca damlama borularını doğrudan toprağın 40-50 cm altına gömerek toprak altı sulama sistemleride var onlarda son derece verimli ve su israfını tamamen önlüyor ancak kurulum maliyeti bir hayli yüksek ayrıca ağaçlarınız 10 yaşındaysa yeraltı sistemi kurarken köklere ciddi zarar verirsiniz siz en iyi çözümü sulama konusunda uzman bir firmadan almalısınız

ms200 beğendi.

Düzenleyen Rıfat Tosun : 23-05-2014 saat 10:13
Eski 28-05-2014, 10:01   #1496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2014
Cevizde Destek

s.a Arkadaşlar,

Bu yıl ağustos ayında, mersinin yaklaşık 400 rakımlı, cok verimli toprağı olan bir yerinde 30 dekara yakın bir arazide chander cinsi, 8 x 4 aralığında ceviz kaplama bahçe kurmayı düşünüyorum. Daha hiç bir girişimde bulunmadım. Toprak analizi de yaptırmadım, kim yapıyor, kaç liraya mal oluyor onuda bilmiyorum, eğer ilçe tarım mecbur bırakmassa yaptırmayı da düşünmüyorum.

Soru 1: Böyle bir projeye, tarım bakanlığı (bahsedilen 100tl dekarına) desteğini verir mi, yoksa aralığın bakanlığın belirlediği ölçülerde mi olması lazım?, bu bahsedilen destek her yıl için tekrarlayan bir destek mi? yoksa tek seferlik mi? bakanlığın belirlediği ölçüler nedir?

Soru 2:Bazı yerlerde okuduğuma göre bu yıl ÇKS kayıtları 31 mayıs da bitiyor, bu ÇKS nin benim almayı düşündüğüm destekle bir alakası var mı? ben gurbetçiyim, sadece ağustos ayında Türkiye de olabileceğim, bir çözüm fikri olan var mı?

Soru 3:Tarım bakanlığının verdiği desteğin şartlarını bilen varsa lütfen hepsini buradan yazarsa cok sevinirim.

Ayrıca bu formu düzenleyen ve bu platforma bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

saygılarımla

Düzenleyen yeltasi : 28-05-2014 saat 10:31
yeltasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 10:29   #1497
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
2014 yılı başında açık kök olarak aldığım 1 adet chandler ceviz fidanım var. Geçte olsa uyandı, filizler verdi.
Name:  chandlerfide1.jpg
Views: 2925
Size:  62.9 KB Danışmak istediğim; yaklaşık 55 cm. boyundaki fidanda 1 olarak işaretlediğim Aşı Bölgesinde 3 filiz ile 1 göz(d)var. Bunların şimdilik durmasında sakınca varmı?
Name:  chandlerfide2.jpg
Views: 2624
Size:  54.3 KB Şimdiden teşekkür ederim.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 11:18   #1498
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Ben olsam C'yi bırakır A ve Byi uçururdum.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 12:20   #1499
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
[QUOTE=omar;1289081]2014 yılı başında açık kök olarak aldığım 1 adet chandler ceviz fidanım var. Geçte olsa uyandı, filizler verdi.

Sayın Omar, ben, benzer durumdaki fidanlarda üstlere yakın en güçlü sürgünü lider bırakıp, fidanın güney tarafında da lidere rakip olamayacak ikinci bir dal bırakıp (gövdeyi güneşten korumak için ) diğerlerini çıkardım. Bıraktığım lider dalı üstlerden bırakmamın sebebi pişkinleşmiş olan alt kısmı muhafaza etmek, bir sonraki kışta yeni sürgün zarar görse bile ikinci yılına giren kısmı zarar görmeyecektir.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 13:06   #1500
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
2014 yılı başında açık kök olarak aldığım 1 adet chandler ceviz fidanım var. Geçte olsa uyandı, filizler verdi.
Eklenti 497225 Danışmak istediğim; yaklaşık 55 cm. boyundaki fidanda 1 olarak işaretlediğim Aşı Bölgesinde 3 filiz ile 1 göz(d)var. Bunların şimdilik durmasında sakınca varmı?
Eklenti 497226 Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın omar,
2 numaralı gözün üzerinden kesip sutut ile kapatın ayrıca a sürgününü de bırakın.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024