agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2015, 20:48   #2281
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
neden acaba? bana gelen fidanların büyük bir kısmın kök gelişi çok iyiydi, zayıf olanlar da tuttu tabi ama ekerken iyi fidan kötü fidan farkediyor insan.

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 08:09   #2282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2015
Arkadaslarr merhaba onumuzdeki gunlerde ceviz fidanlari sokumu baslayacak bildigiim kadariyla soyle bir durum ile karsilastik ceviz fidan ureticisi , fidan yapraklarini erken doksun die agaca kukurt, cinko sulfat atilmis ve erken dokmus yapraklarini bu erken dokum ile de agac icerisindeki su bosalmamis oluyor ve sulu kaliyor ve soguk olan bir bolgeye fidan dikildigi zaman icerisinde su kaldigi icin sivi ile birlikte agac donuyor , boyle bir durum karsisinda napalim agaci koruma yolu nedir yaprdim edereeniz sevinirim acill

keskin58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 11:37   #2283
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskin58 Mesajı Göster
soyle bir durum ile karsilastik ceviz fidan ureticisi , fidan yapraklarini erken doksun die agaca kukurt, cinko sulfat atilmis ve erken dokmus yapraklarini
Böyle bir durumla bende karşılaştım ve bir üreticinin direk ağzından böyle bir şey duymak hiç hoşuma gitmedi.

Böyle fidan almayacaksınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 12:07   #2284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
merhaba arkadaşlar..!
siteye yeni üye oldum ve ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgi almak istiyorum..
sitelerden araştırmama göre Chendler cinsi ceviz şu anda ülkemizdeki en popüler ve göze çarpan ceviz olarak görünüyor.ben bu ürünü tarlama dikmek istiyorum fakat tarlam çok kumlu..ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
bu arada tarlada asıl şeftali var ve ben boş olan kısıma yaklaşık 20 ağaç ce viz dikmek iistiyorum

tolgaeris82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 12:08   #2285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
merhaba arkadaşlar..!
siteye yeni üye oldum ve ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgi almak istiyorum..
sitelerden araştırmama göre Chendler cinsi ceviz şu anda ülkemizdeki en popüler ve göze çarpan ceviz olarak görünüyor.ben bu ürünü tarlama dikmek istiyorum fakat tarlam çok kumlu..ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
bu arada tarlada asıl şeftali var ve ben boş olan kısıma yaklaşık 20 ağaç ce viz dikmek iistiyorum

tolgaeris82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 12:14   #2286
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Arkadaşlar,

Ceviz türünün doğruluğunu yapraklarındaki çizgilerin şeklinden anlamak mümkünmüdür?

Örneğin chandler cinsi bir yaprağı alıp, başka bir ceviz tarlasındaki chandlerla kıyasladığımızda evet bu ağaçta chandlerdır diye bilirmiyiz 100%.

Çevremde bir kişinin bu tip bir test yaparak, chandler diye aldığı ağaçların chandler olmadığını daha ürün vermeden tespit etmiş.
Bu konuda bilgisi olan varmıdır?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 14:24   #2287
Yeni Üye

Lilium, bu fidanlari alirsak ne gibi riskler ustlenmis oluruz ,

Eski 19-11-2015, 16:30   #2288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2015
Bandırma Işık Fidancılık güvenirlirmi bilgisi olan varmı ?

cem941 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 23:10   #2289
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cem941 Mesajı Göster
Bandırma Işık Fidancılık güvenirlirmi bilgisi olan varmı ?
Hemşerim çok zor bir soru sormuşsunuz, böyle bir soruya kimsenin cevap verebileceğini sanmıyorum, hele de bu ortam da.

YeniBON beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 08:42   #2290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Lilium, bu fidanlari alirsak ne gibi riskler ustlenmis oluruz ,
Ben geçen sene 120 tane civarı yaprağı yolunmuş fidan aldım, kasımın başıydı. yapraklar dökülmediği için yolmuşlar ve bize vermişler.
İnanın bu sene 1 karış zor büyüdüler, çoğuda tutmadı aşı altından sürgünler verdiler.Fideleri almaya ben gitmemiştim.(Gerçi gitseydimde o zaman bilmediğimden bende alırdım).

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 18:43   #2291
Yeni Üye

Merhabar acik koklu fidanlarimin dikimini bugun bitirdim boya işi kaldi, tepe kesimi ve aşi yerlerinin 20 cm kadar uzerine kadar toprak doldurulmasi

1 forumda okudum az once yarin tepelerini 40 cm den vuracaktim 4 , 5 goz e denk geliyormus o da , ancak ilerleyen sayfalarda lilium bu msj ina ek mart ayinda tepelerini vurulmasini yazmiş , eger okursaniz acil vmcevap verirseniz sevirim fidanlarimin boyu 1.50 ile 2.0 metre arasi cm olarak 40 ? Ve zaman olarak

2 boya konusunu yapmaya basladim 15 kadarini su bazli plastik slikonsuz boya ile boyadim ilk yaptigim icin biraz tedirgin yapiyorum boya zarar verecek die ancak yalmazsamda dondan etkilenecek

3 toprak doldurma olayini tavsiye edende var asi cinsine gore tavsiye etmeyende ama doldurma karari vermis gibiyim

Cevam verebilecek arkadalar cevaplarsaniz sevirim

Eski 22-11-2015, 19:09   #2292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2015
Merhaba Arkadaşlar;

40 dönüm üzerine 400 adet (200) ü 13 yıllık Chatler cinsi (200) kadarıda 3-4 yıllık Chatler aşılanmış çoğunlukta ağaçlar mevcut.

Tarlayı yeni devraldığımızdan,2 yıldır bakımı olmamış.Şimdi biz öncelikle nasıl bir yol izlememiz gerekir bu ay itibarı ile.Gübreleme nasıl olmalı.Turboyla borax sulu gübre at diyende var.18 46 iz düşümü gübre diyende.Fidan işinden pek anlamamamıza rağmen Sezonu da kaçırmamak için nasıl bir yol izlermemizi tavsiye edersiniz.

Şimdiden teşekkürler...

egelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 21:41   #2293
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

1 forumda okudum az once yarin tepelerini 40 cm den vuracaktim 4 , 5 goz e denk geliyormus o da , ancak ilerleyen sayfalarda lilium bu msj ina ek mart ayinda tepelerini vurulmasini yazmiş , eger okursaniz acil vmcevap verirseniz sevirim fidanlarimin boyu 1.50 ile 2.0 metre arasi cm olarak 40 ? Ve zaman olarak
Açık köklü fidanlarınızı nereden aldınız? yaprak dökümü yapmışlar mı yoksa yaprakları koparılmış mı?

Mart ayı budama ayı olduğu için mart ayında demişim,siz buna takılmayın, Ekildiğinde 3-4 göz üzerinden kesip aşı macunu ya da sutut ile kesilen yeri kapayınız, haziran ayın başlarında da liderler belli olur yani güçlü gelişen filiz liderdir, liderin dışındakileri bu dönemde alınız.

Gövdeleri plastik su bazlı Boyamaya çok sıcak bakmıyorum ama yapan arkadaşlar var.
Toprakla doldurman daha sağlıklı. Yalnız bunları ilk baharda açmayı unutma.

Eski 22-11-2015, 22:11   #2294
Yeni Üye

kolay gelsin arkadaşlar ben evın arkasına 150 civarı ceviz dikmeyi düşünüyorum cadler ve kaman arasında kaldık rakım 900 8x8 80-100cm arasında cukurlar kazdık izleyecegim yolu ve ne dikmemı tavsiye edersiniz

savaş6401 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 22:19   #2295
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egelim Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar;

40 dönüm üzerine 400 adet (200) ü 13 yıllık Chatler cinsi (200) kadarıda 3-4 yıllık Chatler aşılanmış çoğunlukta ağaçlar mevcut.

Tarlayı yeni devraldığımızdan,2 yıldır bakımı olmamış.Şimdi biz öncelikle nasıl bir yol izlememiz gerekir bu ay itibarı ile.Gübreleme nasıl olmalı.Turboyla borax sulu gübre at diyende var.18 46 iz düşümü gübre diyende.Fidan işinden pek anlamamamıza rağmen Sezonu da kaçırmamak için nasıl bir yol izlermemizi tavsiye edersiniz.

Şimdiden teşekkürler...
Sayın egelim bende gönenliyim yakın sayılırız, 13 yıllık chandler bahçesi duyunca ilgimi çekti, chandler olduğundan eminmisiniz? 13 yıllıksa bu türkiyede ilk kurulan bahçelerden biri olması büyük bir olasılık, zira chandlerin türkiyeye gelip aşılanıp piyasaya verilmesinin ilk yılları, bundan dolayı eminmisiniz diye sordum.

Sanıyorum bahçeyi yeni aldınız, hayırlı uğurlu olsun.

Bu konularla yani ceviz tarımıyla ilgili deneyimli bilgili değilseniz Gübreleme konusunda da yanılgılara düşersiniz, bir çok kafalardan şunu yap bunu at gibi fikirler gelir ve bunların arasında bocalar durursunuz,
Bilgi ve deneyiminiz yoksa ve Doğru bir şeyler yapmak istiyorsanız toprak analinizinden başlayınız analiz sonuçlarına göre de gübreleme uygulamasını yaparsınız,

2 yıldır hiçbir şey yapılmamışsa şu anda yapacağını ilk iş toprak tavındayken kültürel bir uygulama ve ardından yapraklar döküldükten sonra %2 lik bordo bulamacını uygulayınız, ve ardından şayet varsa haşere ya da kabuklu bit varsa şubatta kış ilacı uygulayınız.

Şimdilik bunları yapabilirsiniz, gübrelemeyi de analiz değerlerine göre ve ne zaman uygulanacağı konusunu da genelde taban gübrelerini ocak şubat aylarında önerirler fakat bazı bölgelerde ya da bazı topraklarda ocak şubat aylarında toprak işlenemez işte böyle arazilerde de uygulama farklılaşır değişir.

Bazı şeyleri birazda iklim ya da toprak koşulları tayin eder.

Şu anda ben sizin yerinizde olsam ilk işim yarın analiz yaptırır yağışlar başlamadan kültürel mücadeleyle birlikte şu an için uygulanacak gübre eksikliği varsa bunu uygular ve kültürel işlemeyi yaparım. ( Toprak koşullarınız ocak şubat ayı için de işlemeye uygunsa ve gübre eksikliği varsa gübrelemeyi ocak şubata bırakırım.)

Eski 22-11-2015, 22:31   #2296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Açık köklü fidanlarınızı nereden aldınız? yaprak dökümü yapmışlar mı yoksa yaprakları koparılmış mı?

Mart ayı budama ayı olduğu için mart ayında demişim,siz buna takılmayın, Ekildiğinde 3-4 göz üzerinden kesip aşı macunu ya da sutut ile kesilen yeri kapayınız, haziran ayın başlarında da liderler belli olur yani güçlü gelişen filiz liderdir, liderin dışındakileri bu dönemde alınız.

Gövdeleri plastik su bazlı Boyamaya çok sıcak bakmıyorum ama yapan arkadaşlar var.
Toprakla doldurman daha sağlıklı. Yalnız bunları ilk baharda açmayı unutma.
Lilium ustanın tavsiyelerine uyarak, buyıl mart ayında açık kök olarak diktiğim fidanlarımı 3-4 göz üzerinden kestim çıkan sürgünlerden lideri belirleyip diğerlerini tekrar kestim sürgünlerim 1.5-2 metreye ulaştılar,fidanlarımın kökleri pek de güzel olmamalarına rağmen.fidan sökümü aceleye getirilip özensiz yapılıyor.fidan demetleri dikim esnasında çözülünce kazık kökün kalmadığı saçak köklerin yolunup perişan olduğu görülüyor.o saatten sonrada tarlada yapacak bir şey kalmıyor iyi kötü dikiyorsun.kökü iyi olan fidanlar 2 metre kökü kötü olanlar 1 metre de kaldılar

araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2015, 00:03   #2297
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi araştırmacılar Mesajı Göster
Lilium ustanın tavsiyelerine uyarak, buyıl mart ayında açık kök olarak diktiğim fidanlarımı 3-4 göz üzerinden kestim çıkan sürgünlerden lideri belirleyip diğerlerini tekrar kestim sürgünlerim 1.5-2 metreye ulaştılar,
İstenen ya da olması gerekende bu (hatta daha üstü yaşamış olduğunuz olumsuzluklar ya da toprak koşulları gübreleme bakım gibi eksiklikler daha üstü olmasına bir etken olmuş olabilir.) Söylediklerimizin karşılığında olumlu mesajlar görmek doğru söylediğimizin bir kanıtı olsa gerek.

Ana yandallarınızı belli bir mesafelerden (en az 1 metre yükseklikte) ve yıl kaybetmeden yapmak istiyorsanız lider dalı ilk yıl en az 1.5 mt relere getirmelisiniz ki, Gelecek yıl mart ayında tepe kesimi yapıp belli mesafelerden yandallanmasına teşvik edesiniz, bunu ilk yıl yapmazsanız ana yan dal yükseklik tercihi ikinci yıla hatta üçüncü yıla sarkar ki, buda yıl kaybetmek demektir.

Tüm anlatmak istediğimiz üreticilerin yıl kaybetmeden bir an önce ağaçlarının belli bir taç oluşturmaları gelişmeleri ve ürüne yatmaları ürün almalarıdır, yoksa kişi istediği gibi eker istediği gibi biçer buna kimse bir şey diyemez.

Eski 23-11-2015, 00:18   #2298
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savaş6401 Mesajı Göster
kolay gelsin arkadaşlar ben evın arkasına 150 civarı ceviz dikmeyi düşünüyorum cadler ve kaman arasında kaldık rakım 900 8x8 80-100cm arasında cukurlar kazdık izleyecegim yolu ve ne dikmemı tavsiye edersiniz
Sayın savaş6401, çukurları kazdığınıza göre bazı şeyleride araştırmış kafanızda oluşturmuştursunuz, süreç olarak da önünüzde çok bir zaman yok kararınızı vermek için geç kalıyorsunuz, zira herkes ekeceği fidan teleplerini çoktan verdi.

900 rakım chandler için risk sınırı bölgenizin iklim koşullarını iyi araştırın ve bir an önce karar verin ve fidan telebinizi bağlantınızı kurun.

Meletli beğendi.
Eski 23-11-2015, 12:28   #2299
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın savaş6401, çukurları kazdığınıza göre bazı şeyleride araştırmış kafanızda oluşturmuştursunuz, süreç olarak da önünüzde çok bir zaman yok kararınızı vermek için geç kalıyorsunuz, zira herkes ekeceği fidan teleplerini çoktan verdi.

900 rakım chandler için risk sınırı bölgenizin iklim koşullarını iyi araştırın ve bir an önce karar verin ve fidan telebinizi bağlantınızı kurun.
tesekkürler aslında söyle birşey chadler siparisi verıldi ama gecen birisi kaman daha iyi olur yönunde bişiler söyledi 50 tanesini kaman1 veya 5 yapsam nasıl olur

savaş6401 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2015, 16:04   #2300
Yeni Üye

Merhaba lilium yukarida soylediginiz gibi bugun fidanlari 5 inci gozden kesimini yaptim kiyamiyor insan 2 metre fidan 40 cm lere inince ancak tecrubeler bunun dogrunu gosterdigini soyluyorsunuz yapacak bisi yok ,

Fidanlarin diplerini de toprak ile doldurduk hemen hemen yari oldu

Bir arkadasim 120 cm lerden kesti burasi soguk sivas ildugu icin ustten soguk vurup kurursa martta 5 inci surgunden keserim dedi geriye kesmedigim 150 civarinda kaldi acaba kalani da 120 lerden kesip martta 5 inci goz den mi kessem ayni şey mi yapmis olcam bosuna mi yorulcam,

Fidanlari bandirmadan aldim yapraklari siyirdimi bilmiyorum fidana bakarak onu anlayamiyorum da diktik bakalim hayirlisi...

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim dogru uygulamalar yapmak istiyorum

Eski 23-11-2015, 16:06   #2301
Yeni Üye

Merhaba lilium yukarida soylediginiz gibi bugun fidanlari 5 inci gozden kesimini yaptim kiyamiyor insan 2 metre fidan 40 cm lere inince ancak tecrubeler bunun dogrunu gosterdigini soyluyorsunuz yapacak bisi yok ,

Fidanlarin diplerini de toprak ile doldurduk hemen hemen yari oldu

Bir arkadasim 120 cm lerden kesti burasi soguk sivas ildugu icin ustten soguk vurup kurursa martta 5 inci surgunden keserim dedi geriye kesmedigim 150 civarinda kaldi acaba kalani da 120 lerden kesip martta 5 inci goz den mi kessem ayni şey mi yapmis olcam bosuna mi yorulcam,

Fidanlari bandirmadan aldim yapraklari siyirdimi bilmiyorum fidana bakarak onu anlayamiyorum da diktik bakalim hayirlisi...

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim dogru uygulamalar yapmak istiyorum

Eski 23-11-2015, 16:09   #2302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Lilium üstad teşekkürler.

Düzenleyen araştırmacılar : 23-11-2015 saat 16:10 Neden: ekleme
araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2015, 19:21   #2303
Yeni Üye

Sayın Lilium;

Öncelikle *** ederim ilginize.Evet ağaçlar 13 yıl önce ekildi.Kendi akrabamız ekti.Daha sonra Kaman cinsi verim vermeyince sanırım aşıladılar.Ama mevcut ağaçlar şu an catler cinsi.aralarda bilecik şebin Yalova falan da var ama çoğunluk catler denildi.(Tabii ben ağaçtan anlamadığım için denildi falan diyorum)

Sonra sağlık sebebiyle,akrabamız tarlasına bakamadı.Daha sonra bu yıl,2 yıldır sulama ilaçlamalar çok az olmasına rağmen 1 800 kg ceviz hasadı yaptılar.Sağlık önemli olduğu için bize teklif ettiler.Bizde devraldık.

Yakın olmanız nedeni ile Çan ilçesinin Bardakçılar (Kaplıcalar) köyünde arazimiz.Sanırım bilirsiniz.Don ve sis olayı hiç yok denilecek kadar az.

Hal böyleyken,her kafadan bir ses çıkıyor.İlk önce toprak analizinden başlıcaz.tarlanın 4 tarafından toprak örneği aldım.Bir de pet şişeyle su örneği aldım.Yarın Çanakkale ye göndericez.Dediğiniz gibi ilk analizden başladık.

Geç kalmamak adına gübreyi sormuştum.Ama sanırım çok acil bir şey değil anladığım kadarıyla.

YeniBON ve yusufcsr beğendi.
Eski 23-11-2015, 22:52   #2304
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egelim Mesajı Göster
Sayın Lilium;

Alıntı:
Öncelikle *** ederim ilginize.Evet ağaçlar 13 yıl önce ekildi.Kendi akrabamız ekti.Daha sonra Kaman cinsi verim vermeyince sanırım aşıladılar.Ama mevcut ağaçlar şu an catler cinsi.aralarda bilecik şebin Yalova falan da var ama çoğunluk catler denildi.(Tabii ben ağaçtan anlamadığım için denildi falan diyorum)
Anladım 13 yıllıklar bilecik yalova daha sonra aşıyla çevrilenler ya da ekilenler chandler dolayısıyla chandler çok olunca bahçede 13 yıllık chandler denilmiş.

Alıntı:
Sonra sağlık sebebiyle,akrabamız tarlasına bakamadı.Daha sonra bu yıl,2 yıldır sulama ilaçlamalar çok az olmasına rağmen 1 800 kg ceviz hasadı yaptılar.Sağlık önemli olduğu için bize teklif ettiler.Bizde devraldık.
Hayırlısı olsun inşallah hayrını görürsünüz.

200 ağaçtan 1800 kg ürün çok az, nedenlerini açıklamışsınız sizi anlıyorum, değinmek istediğim şu, bazı literitürlerde şöyle hesaplar havada uçuşur 200+50=10.000 kg, 10.000x20=200.000 tl değilmiş. Çünkü bakmadan olmuyor

Bu rakamlar Olmaz mı! olur, fakat toprak koşulları bakım budama ilaçlama (vs) iyi ve dengeli olursa daha üst rakamlarada dahi çıkar.
...

Düzenleyen Lilium : 23-11-2015 saat 23:58 Neden: ilave
Eski 23-11-2015, 23:37   #2305
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Şu mesajınızda 10 yıl öncemi hatırlattınız bana, bende aynı sizler gibi ya da arkadaşınız gibi kesmeye kıyamamıştım, başkalarına doğru uygulama yapıyorum ya da yaptırıyorum kendime gelince kıyıp kesemedim 80-90 cm lerden kesip ektim, gel gör ki, hem yıl kaybettim hemde ağaçlarıma istediğim tacı oluşturamadım alçak taçlanıp alçak taç oluşturdular şekilsiz oluştular, Şu video da https://www.youtube.com/watch?v=JM5oViRS7DI bahsettim,

Tek tesellim ve avantajım bahçemin küçük oluşu sağdan soldan rüzgar sirkilasyonu oluyor traktörlede kültürel mücadele yapmıyorum çapa makinasıyla düşe kalka yani iyi bir komando eğitimi yapmak zorunda kalarak kültürel işlememi yapıyorum

Sözüm odur ki, siz acıyorsunuz ama o size acımıyor onun için temele doğru başlamak ve bu doğrultuda binayı kurarsan ileride de sorunlar yaşamazsınız.

O nedenle diyorum ki, ben doğru olanı yapılması gerekeni söyleme gereği duyuyorum benim düştüğüm hatalara düşüp geri kalmayasınız, Bu yapılması gereken doğrumu doğru. Ama sizlere de çok ısrarcı olamam ağaç sizin sevda sizin istediğiniz tercihi seçmekte hür iradeye sahipsiniz.

Arkadaşınızın yapmış olduğu uygulama ("Bir arkadasim 120 cm lerden kesti") Bana göre daha da tehlikeli, zira kök sistemi bozulup yeniden ekilen bir fidanın gövde su iletimi olmayacak ya da var olanı da koruyamayacak karşılayamayacak, dolayısıyla kuruma daha fazla görülecektir, kuruma olmasa bile bir sonraki yıl tepe kesimi için fidanlar istenen boya gelmeyecektir,

Hayat tecrübe değilmidir oda öyle denesin bakalım sağ olursak buralarda oluruz haziran temmuz gibi haberleşiriz.

Düzenleyen Lilium : 25-11-2015 saat 00:24 Neden: "yıl" cümlesini ekledim.
Eski 24-11-2015, 20:30   #2306
Yeni Üye

Sn Lilium,

İnşallah ne gerekiyorsa yapıp,400*50=20.000 kg
20.000*20=400.000tl (hayal de olsa güzelmiş)

Eski 25-11-2015, 00:23   #2307
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın egelim, aslında hayal gerçek olabilir.

Bakımsız uygulamasız litaritürlerde yazıldığı gibi sadece verim hesabı yapılarak hasap yapılırsa bu hesap o zaman hayal olur, sizin yazdıklarınız da güzel bir örnek, bakım yapılmayınca 1800 kg da kalınmış ve litaritürlere aksi bir durum ortaya çıkmış ki, buda bizlerin söylediğini haklı çıkarıyor,

Gerçek olabilir mi? Olabilir.

Nasıl.

1- Ektiğiniz cins bölge iklim ve koşularına uygun olacak.
2- Toprağınız cevize elverişli olacak.
3- Budama, bakım, ilaçlama, ve gübreleme uygulamalarınız zamanında ve doğru olacak.

Bunlar yapılırsa hayalin gerçek olmaması için hiçbir neden yok.

cem941 ve egelim beğendi.
Eski 25-11-2015, 16:41   #2308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Ceviz türünün doğruluğunu yapraklarındaki çizgilerin şeklinden anlamak mümkünmüdür?

Örneğin chandler cinsi bir yaprağı alıp, başka bir ceviz tarlasındaki chandlerla kıyasladığımızda evet bu ağaçta chandlerdır diye bilirmiyiz 100%.

Çevremde bir kişinin bu tip bir test yaparak, chandler diye aldığı ağaçların chandler olmadığını daha ürün vermeden tespit etmiş.
Bu konuda bilgisi olan varmıdır?
Bu konuda bilgisi olan yok sanırım. teşekkürler

Resulgur beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 21:17   #2309
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Sayın Nail abi ağaçlar nette ceviz için gerekli olan toprak ve yaprak analiz değerleri vermişsiniz.sakıncası yoksa kaynağı paylaşır mısınız?

berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 23:00   #2310
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Hangi başlıkta vermişim hatırlayamadım.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024