agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 09:54   #3661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn.Aviator34, bahçenin ortasına açık drenajmı yaptırdınız.?

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 10:10   #3662
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Hayır.
Aşağı bölüme düşünüyorum 3 metre derinliğinde bir çukur açtırırsam su birikir mi onu düşünüyorum.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 10:30   #3663
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
.
Kışa girerken de meyil yönüne doğru tekli dipkazan çektir yağış suları dipkazanın açtığı yoldan araziyi daha çabuk terk edecektir.

Bahçe toprak analizlerinde demir oranı yüksek diye biliyorum, ve o nedenle demir eksikliğinden olacağını sanmıyorum.
İlk bahçede 3 tane var hatırlarsan evin orda çamların yanında toprak su tutmuştu. Burayı dediğin gibi halledebiliriz. Fakat 2. bahçede hiç eğim yok ve problemli ağaçlar bahçenin çeşitli yerlerinde.

Evet doğru hatırlıyorsun, topraktaki demir oranında sıkıntı yok.

Eski 15-05-2013, 10:35   #3664
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Hayır.
Aşağı bölüme düşünüyorum 3 metre derinliğinde bir çukur açtırırsam su birikir mi onu düşünüyorum.
İşaretlediğim yer sanki bir kanal açılmış gibi duruyor.!!

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2013, 11:07   #3665
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Sayın aviatör34,
Sis ve ardından don olayı çok önemli, bu tür göl,gölet ve çukur alanlar gibi alçak yerlerde gerek sonbaharda ve bilhassa ilkbaharda tam ağaçların çiçek açtığı dönemde sis ve don olayı olmakta, rüzgar akımıda olmadığı için sabaha karşı don ağaçları vurmakta dolayısıyla verim alınamamaktadır. Bu tür bölgelerde her nekadar üretici don olayına önlem alsada siz aynı önlemleri alabilecekmisiniz.?
O bölgede yaşayanlara geçmiş yılların don olayını sorup soruşturun,sis hangi yüksekliye kadar çıkıyor ona göre yeniden bir değerlendirme yapın derim.

aviator34 beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 11:38   #3666
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
İşaretlediğim yer sanki bir kanal açılmış gibi duruyor.!!
Sayın aviatör34,
Resimde araziniz biraz yamaç ve toprak yapısı erozyana musait görünüyor.Siz her nekadar drenaj kanalı açma gibi önlemler alsanızda şiddetli yağmurlarda yine problem yaşanır.
Benim tavsiyem arazinizin o bölgesini teras şeklinde işleyin ve fidanlarınızı oraya dikin, iyi netice alacağınızdan eminim.
Bunun örneklerini bahçemin bulunduğu bölgede (Biga/Çanakkale) görüyorum. Bu sene çok şiddetli yağmurlar oldu bir çok ekili alan erozyana uğradı, teras şeklinde işlenen yerler ise hiç bir tahribata uğramamış.

ladikli beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 15-05-2013 saat 12:54 Neden: hatalı üye ismi
Eski 15-05-2013, 12:24   #3667
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın juglandles,
Resimde araziniz biraz yamaç ve toprak yapısı erozyana musait görünüyor.Siz her nekadar drenaj kanalı açma gibi önlemler alsanızda şiddetli yağmurlarda yine problem yaşanır.
Benim tavsiyem arazinizin o bölgesini teras şeklinde işleyin ve fidanlarınızı oraya dikin, iyi netice alacağınızdan eminim.
Bunun örneklerini bahçemin bulunduğu bölgede (Biga/Çanakkale) görüyorum. Bu sene çok şiddetli yağmurlar oldu bir çok ekili alan erozyana uğradı, teras şeklinde işlenen yerler ise hiç bir tahribata uğramamış.
Sn.Ykaya194 o bahçe Aviator34 'e ait sanırım bir karışıklık olmuş.

Eski 15-05-2013, 13:53   #3668
Ağaç Dostu

Bu sene ağaç kuruma haberleri malesef çok sık geliyor. Belkide başıma geldiği için algıda seçiciliktir.
Aşırı Yağışlar Şeftali Ağaçlarını Kuruttu Haberi (2013)
Lapseki'deki yağışlar ağaçları kuruttu(2013)
http://www.naturalhaber.com/haber_de...p?haberID=5485(2010)

kavrak beğendi.

Düzenleyen juglandales : 15-05-2013 saat 14:33
Eski 15-05-2013, 17:18   #3669
Ağaç Dostu

Çeşitli kaynaklarda ; Ağır bünyeli ve taban suyu olan topraklarda SIRTA DİKİM sistemi uygulamanın çok faydalı olacağını okudum.

Şimdi sorum şu; Normal dikim gerçekleştirilmiş (9x9) bahçemin sıra aralarındaki toptağı bir kepçe ve kamyon vasıtası ile bahçeden uzaklaştırsam, ortasından da tekli patlatma yaptırsam, aşağıdaki gibi sırta dikim yapılmış bir bahçe olur mu.?

Ayrıca ; Sırta dikim konusunda bilgisi olan arkadaşlardan belge ve kaynak rica edebilirmiyim.

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
Eski 15-05-2013, 17:39   #3670
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster

Şimdi sorum şu; Normal dikim gerçekleştirilmiş (9x9) bahçemin sıra aralarındaki toptağı bir kepçe ve kamyon vasıtası ile bahçeden uzaklaştırsam, ortasından da tekli patlatma yaptırsam, aşağıdaki gibi sırta dikim yapılmış bir bahçe olur mu.?
Maliyetten kaçmazsanız düşünceniz güzel, hatta toprağı başka yere taşımak yerine çukur yerlere doldur ,güzelce tesviye etti ki, su hiç bir yerde durmasın yağan yağış suları araziyi terk etsin.
Bu kil oranına göre bu kadar başardıysanız onuda başaracağınızdan şüphem yok. Aklıma gelmişken söyleyeyim bu kadar kil oranı yüksek toprak ta ceviz yetiştirmeyi birazda demire borçlu olduğunuzu unutmayın.

juglandales ve kamkat38 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 08:14   #3671
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
dikim şeması

Değerli arkadaşlarım arazımın planı aşağıda ki şekilde olup dikim aralıklarında ki düşünceleriniz almak isterim KIRMIZI OLANLAR ERKEK ÇİÇEKLER.
Dikim sırası 6*6 alarak yapıldı

Çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 09:13   #3672
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Değerli arkadaşlarım arazımın planı aşağıda ki şekilde olup dikim aralıklarında ki düşünceleriniz almak isterim KIRMIZI OLANLAR ERKEK ÇİÇEKLER.

Çok teşekkürler.
Dişi fidan sayısını yazarsanız daha iyi anlaşılır. erkek fidan oranı 1/8 veya 1/10 makul olur.
Bence ,erkek fidan sıralarına 2 dişi bir erkek,yanına tekrar iki dişi bir erkek gibi devam ederseniz daha iyi olur kanısındayım. erkek sağındaki ve solundaki dişiyi tozlar ayrıca ön ve arka sıralardakileride de tozlamış olur.

Eski 16-05-2013, 09:56   #3673
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dişi fidan sayısını yazarsanız daha iyi anlaşılır. erkek fidan oranı 1/8 veya 1/10 makul olur.
Bence ,erkek fidan sıralarına 2 dişi bir erkek,yanına tekrar iki dişi bir erkek gibi devam ederseniz daha iyi olur kanısındayım. erkek sağındaki ve solundaki dişiyi tozlar ayrıca ön ve arka sıralardakileride de tozlamış olur.
İlginize teşekkür ederim
Toplam 1350 adet 143 adet tozlayıcı var.eğer sizin dediniz gibi olursa bu sefer cok fazla tozlayıcı gider diye düşünüyorum.yanılıyormuyum ?

Eski 16-05-2013, 09:59   #3674
Ağaç Dostu

Alıntı:

Çok teşekkürler.
cevaplarınızı bekliyorum.
saygılarımla

Eski 16-05-2013, 10:22   #3675
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlginize teşekkür ederim
Toplam 1350 adet 143 adet tozlayıcı var.eğer sizin dediniz gibi olursa bu sefer cok fazla tozlayıcı gider diye düşünüyorum.yanılıyormuyum ?
Tozlayıcı adedi doğru. plandaki gibi ön ve arka sıralarda dişi olan 3-5 sıra aynen kalacak zira rüzgar kuzeyden gelerek onları tozlar. ben erkek fidanları yanyana dizmeyin diyorum. Öyle bir yerleştirme yapınki 143 erkek fidan dediğim şekilde dağılsın.

ladikli ve ibas06 beğendi.
Eski 16-05-2013, 11:01   #3676
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
ben dikim yaparken 9 normal 1 tozlayıcı şeklinde dikim yaptım sıraları "S" şeklinde düşündüm dokuz normal diktim onuncu çukura tozlayıcıyı dikim sırasındaki agaç sayısı on ve katları olmadıgı müddet tozlayıcılar aynı hizaya gelmiyo böylelikle,

aaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaab aaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaab aaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaab aaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaab aaaaaaaaabaaaaaaaaabaaaaaaaaab

a lar normal b ler tozlayıcı

gerçi burda tozlayıcılar aynı hizada durdu

ladikli beğendi.

Düzenleyen yolgezer2001 : 16-05-2013 saat 11:02 Neden: imla
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 14:44   #3677
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sayın juglandales
Toprağınızın kil, kum ve silt yüzdelerini öğrenebilir miyim? Bir de ortalama arazi eğimini. Belki benim de katkım olabilir.
Saygılar.

jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 18:40   #3678
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Cevizde erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde bulunur. Ancak farklı ceviz türlerinde çiçeklerin açma şekli ve zamanı farklıdır.

Örneğin bazı cevizlerde dişi çiçekler önce, bazılarında erkek çiçekler önce bazılarında ise erkek ve dişi çiçekler aynı zamanda açar.

Sanırım erkek çiçek derken tozlayıcı demek istediniz.

Tozlayıcı yerleşim konusuna ben yarın bakmaya çalışayım. Ama ondan önce ana çeşit hangisi tozlayıcılar hangisi onları bilmekte de fayda var.

Alıntı:
Ceviz için uygun dikim aralığı 8m x 8m 'dir.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 18:55   #3679
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Arkadaşlar ben de benim fidanlardaki bir kaç sorundan bahsetmek istiyorum.

Eklenti 404535
Üstten uyanan fidanlarda ise tepeden aşağıya doğru 2 3 göz uyandı diğerleri uyanmadı.

Sizce bu neden kaynaklanmıştır fidanlarla alakalı mı , don mu vurmuş yoksa dikim hatası mı ?
Gözlerin tamamı uyanmamış olabilir.

Don da belki düşünülebilir ama ben ilk sene fidanın özellikle kökleri yeteri kadar gelişmemişse iyi bir büyüme tepkisi ve dallanma oluşturamadığını düşünüyorum.

Eski 16-05-2013, 19:19   #3680
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu da farklı bir böcek.

Eklenti 404543

Birkaç tane de siyah, küçük ama tüyleri uzun tırtıla,ağıya benzeyen canlılar gördüm. 3 5 böcek için ilaç atmama gerek var mı ?
Hayır. Gördüğünüz böceklerin bir kısmı yararlı böcek olabilir.

Doğal dengeyi mümkün olduğunca bozmamakta fayda var.

Alıntı:
Bu da farklı bir böcek.
Gübre konusuna gelirsek dikimden sonra gübre vermedim. Toprak analiz sonuçlarında dikimden önce azotlu gübre atmamı önerdiler
Toprak analizini eğer MARİM gibi güvenilir bir araştırma kuruluşundan aldıysanız rahatça uygulayabilirsiniz. Ama herhangi bir yerden yaptırdıysanız analiz sonuçları hatalı olabiliyor.

Alıntı:
Ben de azot atmak yerine fidanların etrafına fiğ-arpa ekmiştim. 5 6 gündür fiğleri çapalıyorum
Bence iyi düşünmüşsünüz. Fiğleri biçip ağacın taç bölgesine malçlama yapabilirsiniz. Ya da kök bölgesine gömebilirsiniz. Hatta ekin sapıyla da malçlama yapılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken, fidanın kök bölgesinin bir karış kadar açıkta kalması.

ladikli beğendi.
Eski 16-05-2013, 19:52   #3681
Ağaç Dostu

Alıntı:

Çok teşekkürler.
Araziniz çok büyük sayılır, 1500 ağaç 50 da. rın üzerinde demek, bu büyüklükte bir çeviz bahçesi kuracaklara tavsiyem profesyonel destek almalı, zira yapılan hatalar sonradan zor düzeltilir.
Dikim aralıklarını 6 x 8 tavsiye ederim veya 7 x 7 olursa bakla sırası dedikleri
x x x x
x x x gibi olursa daha fazla fidan dikilir.

ladikli ve ibas06 beğendi.
Eski 16-05-2013, 23:24   #3682
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Tüm katılımcılara merhaba,
Yaklaşık 3 senedir ceviz üzerine yapmış olduğum araştırmalarda bu site benim için çok önemli bir kaynak oldu, yazılanların çoğunuda okumuşluğum vardır, bugün yazmakda kısmet oldu, katkı veren herkese öncelikle teşekkür ederim.
Yerim edirne ipsalada, yaklaşık 30 dönüm kendi arazim, kısmetse bu yıl kasım-aralık gibi dikim yapıcaz. Dikim aralığı olarak 7x7 düşünüyorum. Orman bakanlığından kredi başvurusunda bulunduk, projelendirip sunmak gerekiyor şimdi onunla uğraşıyoruz.
Benim sormak istediğim Fernor ile ilgili düşünceleriniz nelerdir, forumda çok fazla bahsedilmemiş, genelikle chandler ve pedro deneyimleri paylaşılmış, trakyanın ayazı nedeniyle çok önerdiler, ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarından kısa vejetasyon süresi ile daha az etkilenmesi özellikle öne çıkartılıyor. İçi bütün olarak çıkabilen, iri , beyaz ve aroması güzel olarak tarif ettiler.
teşekkürler

ladikli ve m.gökhan beğendi.

Düzenleyen levents : 30-05-2013 saat 17:01
levents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 07:03   #3683
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster
Cevizde erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde bulunur. Ancak farklı ceviz türlerinde çiçeklerin açma şekli ve zamanı farklıdır.

Örneğin bazı cevizlerde dişi çiçekler önce, bazılarında erkek çiçekler önce bazılarında ise erkek ve dişi çiçekler aynı zamanda açar.

Sanırım erkek çiçek derken tozlayıcı demek istediniz.

Tozlayıcı yerleşim konusuna ben yarın bakmaya çalışayım. Ama ondan önce ana çeşit hangisi tozlayıcılar hangisi onları bilmekte de fayda var.

Ceviz için uygun dikim aralığı 8m x 8m 'dir.
ilginize teşekkür ederim
Ana çeşit olarak Chandler fernor Ve Maraş-18

selamalr

Eski 17-05-2013, 09:15   #3684
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi levents Mesajı Göster
Benim sormak istediğim Fernor ile ilgili düşünceleriniz nelerdir, forumda çok fazla bahsedilmemiş, genelikle chandler ve pedro deneyimleri paylaşılmış, trakyanın ayazı nedeniyle çok önerdiler, ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarından kısa vejetasyon süresi ile daha az etkilenmesi özellikle öne çıkartılıyor. İçi bütün olarak çıkabilen, iri , beyaz ve aroması güzel olarak tarif ettiler.
teşekkürler
Ceviz bahçemin fidanlarını, bahçeme yakın (marmara bölgesi) bir fidancıdan 2012 mayıs ayında almıştım.Geniş bir fidanlığı ve meyve bahçesi olan bu fidancı, 10 mayıs 2012 tarihinde damızlıkları olan bahçesini gezdirdi, orada gördüğüm şu idi: chandler,pedro ve diğer damızlık cevizler çiçek açmışlardı fakat fernor ise yeni yeni uyanmaya başlamıştı.
İlkbahar geç donları olan bölgeler için tavsiye ederim. Şunuda söyliyeyim verim konusunda ise bilgim yok.

Eski 17-05-2013, 10:20   #3685
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sayın juglandea
Sırta dikim sistemi her ne kadar ağır killi, drenajı bozuk ve meyilsiz arazilerde uygun bir dikim şekliyse de, sizinki gibi kurulu bir bahçede hafriyatla bu dönüşümü gerçekleştirmek aşırı maliyetli olacaktır. Sıra aralarınız dokuzar metre. Ağaçlara köklerin zedelenmemesi için 1 metre mesafe bırakarak sıra arasındaki 7 metrelik şeridi 40 cm derinliğinde kazısanız oluşacak hafriyat miktarı : (metrekare cinsinden arazi büyüklüğünüz) x (7/9) x (0.4) metreküp olacaktır ve bununla başa çıkamazsınız. Ayrıca bu yöntemin derde deva olup olmayacağı da meçhul, bu yüzden macera aramamakta fayda var.
Benim naçizane önerim arazinin sorunlu yerlerinde kepçe ile 3 metrelik çukurlar açtırıp, profil kesitlerini bir uzmana inceletin. Hangi seviyede taban suyu var, yağışlı mevsimde hangi yüksekliğe çıkıyor vb bilgileri edinin. Tarla drenajı bugün neredeyse ayrı bir bilim dalı olmuş. Drenaj sistemleri başlığıyla internette arama yaparsanız özellikle Dr.G.Duygu Semiz tarafından hazırlanmış çok aydınlatıcı çalışmalara ulaşabilirsiniz. Bu konuda ön bilgi sahibi olduktan sonra drenaj konusunda uzman bir firmadan veya bölgenizdeki Ziraat Fakültesi'nin ilgili uzmanlarından destek alarak uygun drenaj sisteminizi kurdurun.
Kil oranınıza gelince, bence aşılmayacak bir sorun değil. Gebze'de 1000 dönümlük Ataman ceviz çiftliği Kaliforniya'lı uzmanlarca kurulmuş ve arazideki kil oranı %54-60 arasında. Görüştüğüm ziraat mühendisi arkadaş hiçbir sorun yaşamadıklarını söyledi. Siz yeter ki drenajınızı halledin.
Sağlıcakla kalın. Saygılar.

ladikli ve kamkat38 beğendi.
jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 11:14   #3686
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sayın juglandea
Sırta dikim sistemi her ne kadar ağır killi, drenajı bozuk ve meyilsiz arazilerde uygun bir dikim şekliyse de, sizinki gibi kurulu bir bahçede hafriyatla bu dönüşümü gerçekleştirmek aşırı maliyetli olacaktır. Sıra aralarınız dokuzar metre. Ağaçlara köklerin zedelenmemesi için 1 metre mesafe bırakarak sıra arasındaki 7 metrelik şeridi 40 cm derinliğinde kazısanız oluşacak hafriyat miktarı : (metrekare cinsinden arazi büyüklüğünüz) x (7/9) x (0.4) metreküp olacaktır ve bununla başa çıkamazsınız. Ayrıca bu yöntemin derde deva olup olmayacağı da meçhul, bu yüzden macera aramamakta fayda var.
Benim naçizane önerim arazinin sorunlu yerlerinde kepçe ile 3 metrelik çukurlar açtırıp, profil kesitlerini bir uzmana inceletin. Hangi seviyede taban suyu var, yağışlı mevsimde hangi yüksekliğe çıkıyor vb bilgileri edinin. Tarla drenajı bugün neredeyse ayrı bir bilim dalı olmuş. Drenaj sistemleri başlığıyla internette arama yaparsanız özellikle Dr.G.Duygu Semiz tarafından hazırlanmış çok aydınlatıcı çalışmalara ulaşabilirsiniz. Bu konuda ön bilgi sahibi olduktan sonra drenaj konusunda uzman bir firmadan veya bölgenizdeki Ziraat Fakültesi'nin ilgili uzmanlarından destek alarak uygun drenaj sisteminizi kurdurun.
Kil oranınıza gelince, bence aşılmayacak bir sorun değil. Gebze'de 1000 dönümlük Ataman ceviz çiftliği Kaliforniya'lı uzmanlarca kurulmuş ve arazideki kil oranı %54-60 arasında. Görüştüğüm ziraat mühendisi arkadaş hiçbir sorun yaşamadıklarını söyledi. Siz yeter ki drenajınızı halledin.
Sağlıcakla kalın. Saygılar.
Hasta olacak adamın ayağına Doktor gelirmiş.!!!
Sayın Jinekolog ilginiz için teşekkür ederim. Üç gündür inanın gözüme uyku girmiyor, Ataman ceviz çiftliğinden bahsetmeniz beni çok rahatlattı. Mevcut bahçeden sırta dikim sistemi yaratmaya çalışmak dediğiniz gibi inanılmaz pahallıya çıkıyor.
İnternette Drenaj > drenaj borusu > drenaj levhası > Akıllı drenaj adresindeki sistem ilgimi çekti,bahçenin krokisini yolladım teklif bekliyorum. Bakabilirseniz sizin görüşünüzü de merak ediyorum. Saygılar.

ladikli beğendi.
Eski 17-05-2013, 11:56   #3687
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
arkadaşlar resimde gördüğünüz ceviz iki ay önce aşıladığım franquette üzerinde 1 tane meyvası bile var ama meyvasını kopartıp kopartmama konusunda kararsız kaldım. badem de feragnes

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 15:42   #3688
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba ceviz dostları polisan (boya üreten büyük bir firma) da ceviz ve badem yetiştiriciliğine giriyormuş.10 sene sonra ne olacak fiyatlar merak ediyorum.

ncp1963 beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 13:56   #3689
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Alıntı:
Ceviz bahçemin fidanlarını, bahçeme yakın (marmara bölgesi) bir fidancıdan 2012 mayıs ayında almıştım.Geniş bir fidanlığı ve meyve bahçesi olan bu fidancı, 10 mayıs 2012 tarihinde damızlıkları olan bahçesini gezdirdi, orada gördüğüm şu idi: chandler,pedro ve diğer damızlık cevizler çiçek açmışlardı fakat fernor ise yeni yeni uyanmaya başlamıştı.
İlkbahar geç donları olan bölgeler için tavsiye ederim. Şunuda söyliyeyim verim konusunda ise bilgim yok.
Teşekkürler, Fidancının ismini de alabilir miyim? Özelden de yazabilirsiniz, reklam olmasın
Verim konusunda söylenenler dışında yaptığım araştırmalarda fernorun chandlera yakın bir meyve adedi ve iç oranı çıkmakta ve anraktoza karşı da daha dayanıklı olduğu gözüküyor. İşin 5-10 sene sonrasınında pazarlanmasını da düşünerek meyve tadınıda merak ediyorum ama nerden nasıl bulurum, nasıl emin olurum onuda bilmiyorum, öğrenirsem burdan yazarım artık.

Bu arada verim konusu için Birleşmiş milletler gıda örgütününün aşağıdaki linkte verdiğim çalışmasını incelemenizi tavsiye ederim, ülkelere göre cinsleri karşılaştırıyor, farklı ülkeler kendi yetiştirdiği özel cinslerle birlikte genel kabul gören ırkları karşılaştırmışlar.

REU Technical Series N. 66 - ESCORENA Network on Nuts: Inventory of Walnut Research, Germplasm and References

Hamdi Ayhan beğendi.

Düzenleyen levents : 30-05-2013 saat 17:04
levents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 20:43   #3690
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Mesajı Göster
Gözlerin tamamı uyanmamış olabilir.

Don da belki düşünülebilir ama ben ilk sene fidanın özellikle kökleri yeteri kadar gelişmemişse iyi bir büyüme tepkisi ve dallanma oluşturamadığını düşünüyorum.
Benim fidan konusunda dikerken de şüphelerim vardı o yüzden emin olamadım. Birçok fidanın gözleri ve kökleri iyi gelişmemişti, bazı fidanların havuç kısmında da gövdeye kadar yarılmalar vardı. Fidanları geri götürmemek için dikimi yaptık belki bu sebeplerden kökler gövdeyi besleyemedi. Şuan bahçede tozlayıcı oranı ise 450 chandler için 15 franquette 10 adet fernette. Kuruyan chandler olursa yerlerine franquette diksem olur mu sizce yoksa bu kadar tozlayıcı yeterli mi?

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024