agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2013, 20:44   #4051
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli ceviz dostları buradan önemli bir tesbitimi yazıyorum ceviz dikenlerin veya dikeceklere bir nebze yardımcı olabilir daha önce chantlere franguatleri tozlayıcı olarak satıldı ben buradan frangutteler 8 yaşından önce erkek çiçek açmıyor dedim bu kez fernetteleri tozlayıcı vermeye başladılar tamamda fernorada fernetteleri tozlar demeye başladılar hani fernorlar chantlerden 20-25 gün geç çiçekleniyorsa fernette ya fernoru tozlamaz **** çhantleri tozlamaz çünkü fernorlar dişi çiçek aştıgında erkek çiçek ne kendisinde vardı nede fernettede erkek çiçek vardı fernorlar erkek çiçek bulamadıgından meyve dokümü yaptı ben bu olayı fotorafla tesbit ettim bunun aksini savunan varsa her ortamda ısbatını tartışırım artık yazmayacaktım ama bu önemli tesbitimide buradan paylaşayım ceviz dikenlere veya dikeceklere belki bir nebze faydam olur diye ceviz üreticilerine bol ürün ceviz kadar uzun ömurler diliyorum saygılarımla
Sn. Arif Göçmen ,tam da bu noktada söyler misiniz lütfen ; chandler ve fernor un tozlayıcıları hangi çeşitlerdir?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 21:38   #4052
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Lütfen kimse kilogramı 15-20 tl.nin altında kabuklu ceviz satmasın mazotun 4.50, benzinin 4.90 olduğu güzel ülkemde.En azından emek korusun.

Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 23:41   #4053
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Toprak işlemede eğer erkek çiçek döneminde erkek çiçekler yere düştüğünde dişi çiçek açımının sonuna kadar toprak karıştırılmazsa yere düşen erkek çiçeklerin bile tozlama yaptığı kanaatindeyim.
Doğru bir tespit, mutlaka rüzgar sirkülasyonuyla dozlamaya fayda sağlar.

kamkat38 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 23:59   #4054
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Tamda doğru teşhis bu.

Chandler kendini dölleyebilen bir ceviz çeşidi. Ancak ülkemizdeki ceviz döllenmesindeki en büyük sorun erkek çiçeklerin iklim özellikle de don şartlarından etkilenmesi nedeniyle erkek organların etkilenmesi ve havaların iyi olduğu, şartların daha uygun olduğu ve chandlerin olgun ağaç olarak kendi performansını iyi gösterdiği yerlerde kendine döllenme daha iyi gerçekleşmekte.
Chandler kendini dölleyebilen bir ceviz çeşidi dememek gerekir diye düşünüyorum, zira, chandler de önce erke çiçek sonra dişi çiçekler açtığı için ve chandler yan dal verimi olduğu için yan dal dişi çiçekleri daha geç açıyor ve bu çiceklenme zamanı erkek çiçek kalmıyor, Bu dönem yan dal dişi çiçeklerin en çok döküldüğü dönem.

Aynen dediğiniz gibi dozlayıcı mutlaka kullanmak gerekir.

Eski 17-09-2013, 08:10   #4055
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
ben hep yerli çeşitler diyorum zaten
bence güzel verim

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 00:57   #4056
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sonbahar toprak işlemesi için erken ancak bu aylarda yağan yağmurların derinlere kolay emilmesi ve önümüzdeki baharın ilk ayında fazla ot çıkarmaması için çok önemli.Bugün diskaro ile her iki yönden de işledim.Kumlu bir yapısı olduğu için zor olmadı.

Eklenen Resimler

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 01:01   #4057
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
ben hep yerli çeşitler diyorum zaten
bence güzel verim
Siz diyorsunuz da burada konuştuğumuzla yerli çeşidin ne ilgisi var anlayamadım.

Eski 18-09-2013, 10:41   #4058
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sonbahar toprak işlemesi için erken ancak bu aylarda yağan yağmurların derinlere kolay emilmesi ve önümüzdeki baharın ilk ayında fazla ot çıkarmaması için çok önemli.Bugün diskaro ile her iki yönden de işledim.Kumlu bir yapısı olduğu için zor olmadı.
Sayın formullaone,

Öncelikle ceviz bahçeniz hayırlı olsun,titiz bir kişiliğe sahip olduğunuz anlaşılıyor.
Yazdıklarımı sakın eleştiri olarak algılamayın sadece kişisel görüşlerimi söylemek istedim.

- Ceviz fidanlarınız ya hiç budanmamış veya alt dallar kesilmiş ve hiç yan dal oluşturulmamış gibi görüyorum. Halbuki öncelik yukarıya uzaması yerine yan dal oluşturmak olmalı bunun sayısı lider dal+ 3-4 yan dal olmalı_ki ilk baştan ideal bir şekil oluşturulsun.
- Ben, bahçelerdeki toprağın sık sık sürülmesi taraftarı değilim çünkü yararlı canlıları (solucan gibi) ve mikro organizmaları topraktan uzaklaştırmış oluyoruz.
- suyun derinlere inmesini ve toprağı havalandırmak için fidan diplerini genişçe çapalayarakta sağlayabiliriz.
- Toprak bu aylarda sürülmez ve kuru otlarla bırakırsak hem toprağın nemli kalmasını sağlar hemde toprak erozyonunu önlemiş oluruz zira ilkbahar ve sonbaharda yağan yağmurlar genelde dengesiz oluyor yani kısa sürede fazla miktarda yağmur düşüyor ve sular yumuşak olan torağı sürükleyebiliyor her ne kadar düz arazi olsa bile yine sürüklüyor ( benim bahçemde haziran ayında böyle vaka olduğu için söylüyorum) ayrıca bu aylarda esen şiddetli rüzgarlar yumuşak toprağı başka yerlere taşıyabiliyor
-Modern meyve bahçelerde fidan diplerine malçlama yapılıp bunun dışında kalan kısımlar genelde çimlendiriliyor.

Kolay gelsin.

cetiner, sedatkso ve vetinte beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 18:13   #4059
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhabalar bu sene ocak ayında dikmiş olduğum chandler fidanlarım ağustos ayında yağan yoğun yağmurlardan sonra yeniden sürgün yapmaya başladılar ve en önemlisi erkek çiçek oluşturmaya başladılar bunun önemli bir zararı olurmu yeni sürgünler kasım ayına kadar odunlaşırmı acaba saygılar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 19:18   #4060
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Değerli Ceviz Dostları,
Ben de Chandler için tozlayıcı tartışmalarını ilgiyle izliyorum, bu konuda ortak bir fikir
olmadığını görüyorum.
Hemen herkes farklı bir tozlayıcı dikmiş durumda.
Benim bahçemde de tozlayıcı olarak Kaman1 kullanıldı.
Daha önce belirttiğim gibi her 8 ağaç için ortalarına 1 tozlayıcı dikildi.
Sonuç için bir şey söyleyemiyorum, henüz çok erken.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 19:35   #4061
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın formullaone,

Öncelikle ceviz bahçeniz hayırlı olsun,titiz bir kişiliğe sahip olduğunuz anlaşılıyor.
Yazdıklarımı sakın eleştiri olarak algılamayın sadece kişisel görüşlerimi söylemek istedim.

- Ceviz fidanlarınız ya hiç budanmamış veya alt dallar kesilmiş ve hiç yan dal oluşturulmamış gibi görüyorum. Halbuki öncelik yukarıya uzaması yerine yan dal oluşturmak olmalı bunun sayısı lider dal+ 3-4 yan dal olmalı_ki ilk baştan ideal bir şekil oluşturulsun.
- Ben, bahçelerdeki toprağın sık sık sürülmesi taraftarı değilim çünkü yararlı canlıları (solucan gibi) ve mikro organizmaları topraktan uzaklaştırmış oluyoruz.
- suyun derinlere inmesini ve toprağı havalandırmak için fidan diplerini genişçe çapalayarakta sağlayabiliriz.
- Toprak bu aylarda sürülmez ve kuru otlarla bırakırsak hem toprağın nemli kalmasını sağlar hemde toprak erozyonunu önlemiş oluruz zira ilkbahar ve sonbaharda yağan yağmurlar genelde dengesiz oluyor yani kısa sürede fazla miktarda yağmur düşüyor ve sular yumuşak olan torağı sürükleyebiliyor her ne kadar düz arazi olsa bile yine sürüklüyor ( benim bahçemde haziran ayında böyle vaka olduğu için söylüyorum) ayrıca bu aylarda esen şiddetli rüzgarlar yumuşak toprağı başka yerlere taşıyabiliyor
-Modern meyve bahçelerde fidan diplerine malçlama yapılıp bunun dışında kalan kısımlar genelde çimlendiriliyor.

Kolay gelsin.
Sayın ykaya,önerileriniz için teşekkür ederim.

Geçen mart ayında tek dal bıraktık ve yaz boyunca aynı dal uzamaya devam etti.Fotoğrafta görülen dallar teke düşürülüp,tepesi vurulucak ve 3. yazlarında,yani seneye yan dallarını oluşturucaklar.Bu yıl yan dal oluşturmaları için,geçen mart tepe vurmam gerekirdi ancak o zaman çok kısaydılar.Modifiye lider budamada,lider dalı 3-4 metreye kadar uzatıp iyice kalınlaştırmak ve daha sonra yan dalları oluşturması için tepe vurmak gerek.Şu an üzerlerinde yan dal gözleri belli olmuş durumda.

Toprak işlemesi yapmamayı ben de isterdim ancak çok otlanıyor ve bu otlar fidanın suyuna,gübresine ortak oluyor.Fidan sayısı fazla olduğu için,sadece etrafını kazdırmak ya da malçlama yapmak çok masraflı işler.Bu yüzden tamamını temizliyorum.

Kuru da olsa toprakta bırakılan,ot,dal,yaprak vs.üzerinde zararlı mantar ve bakteriler birikir,bu mantarlar baharda ağaca kolayca ulaşıp antraknozu tetikler.Hatta,böcek lavraları da kış boyunca bu otlarda saklanır.

Bahçede bitki olarak sadece ağaçların olması en doğrusu bence.Otlu bahçenin diğer zararı da hasat zamanı yere düşürülen cevizleri otun içinde bulmanın zorluğu.

Tek faydası güneş ışınlarını kırarak,yaz sıcaklarında toprağın ve bahçenin ısısını azaltması.

Eski 18-09-2013, 19:48   #4062
Ağaç Dostu

Sayın ykaya,fidanların çoğu bu şekilde yan dal oluşturmayıp,3 metre civarı oldu.Bu zamanda tepe vuramadığım için mart ayında vurup,biraz yüksek gövde yapıp dallandırıcam.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2013, 19:52   #4063
Ağaç Dostu

Sizin dediğiniz gibi yan dallarını oluşturanlarda var,bunlara zaten dokunmadım.Bu resimdeki gibi olanlar geçen martta yeterli boya ulaştığı için tepe vurup dallandırdıklarım.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2013, 20:34   #4064
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sayın ykaya,fidanların çoğu bu şekilde yan dal oluşturmayıp,3 metre civarı oldu.Bu zamanda tepe vuramadığım için mart ayında vurup,biraz yüksek gövde yapıp dallandırıcam.
Sayın formullaone,
Budama konusu dışındaki konular sizin tercihiniz ancak çeviz yetiştiriciliğinde cevize önceden şekil vermek önceliğimiz olmalı zira dallar odunlaştıktan sonra ideal şekle sokmak çok daha zor oluyor. Ben lider dal 3-4 mt olduktan sonra tepe vurup yan dal oluşturulduğunu duymadım bilakis 150-180 cm den tepe vurması gerekli olduğunu kendi fidanlarımda gördüm ve bu işlemi yapmayan bahçelerdeki cevizleri gördüğümde nasıl şekilsiz ağaç olduklarını gördükçe onlar adına üzülüyorum. Resimdeki bahçeyi geçen yıl mayıs sonunda oluşturdum ve mart ayında seninde dediğin gibi tepe vurması yapacak boya gelmemişlerdi ancak bu yaz 2 metreyi geçince uzamaması için çoğunun tepelerini yeşil budama yaptım böylelikle alt dalların gelişmesine imkan sağladım.

Önümüzdeki mart ayında şekil budaması yaparak ilk kademe taçı oluşturucağım.
( lider+ 3-4 yandal daha sonra 2. ve 3. taç oluşumunu oluşturacağım).

Name:  SAM_0238_Edited.jpg
Views: 1220
Size:  62.8 KB

Hamdi Ayhan beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 20:35   #4065
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Sayın formullaone Fidanlarımızın gelişimleri aynı maşallah. Ben içlerinde tek lider dal olarak 4 metre 20 cm ölçtüklerim bile oldu.Bu hafta yapraktan potasyum uygulayıp artık gövdenin ve yeşil aksamın odunlaşmasına teşvik edeceğim.Damlama sulama sisteminden veremedim ,hiç olmazsa 2-3 yapraktan potasyum uygularsam faydası olur düşüncesindeyim.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 21:27   #4066
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Kuru, kabuklu şebin cevizi 20 tl den alınıyor.Sizce nasıl?

Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 21:41   #4067
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Sayın formullaone Fidanlarımızın gelişimleri aynı maşallah. Ben içlerinde tek lider dal olarak 4 metre 20 cm ölçtüklerim bile oldu.Bu hafta yapraktan potasyum uygulayıp artık gövdenin ve yeşil aksamın odunlaşmasına teşvik edeceğim.Damlama sulama sisteminden veremedim ,hiç olmazsa 2-3 yapraktan potasyum uygularsam faydası olur düşüncesindeyim.
Aslına bakarsanız,lider dalın bu kadar uzamasının da sakıncaları var.Dal uzadıkça alt kısımları çıplaklaşıyor ve olgun gözler hep daha da yukarıya doğru çıkıyor.Bu da yan dal bırakırken gözler köreldiği için tacı daha yüksekten yapmaya itiyor bizi.Pek iyi bir durum değil.

Bir de bağlamada sorun oluyor,daha doğrusu bağlayamıyorsunuz.

Yazın tepesi vurulmaz dediler,vurmadık.Ama bu defa da 4 metre oldular

Vursa mıydık ?

kamkat38 beğendi.
Eski 18-09-2013, 21:50   #4068
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın formullaone,
Budama konusu dışındaki konular sizin tercihiniz ancak çeviz yetiştiriciliğinde cevize önceden şekil vermek önceliğimiz olmalı zira dallar odunlaştıktan sonra ideal şekle sokmak çok daha zor oluyor. Ben lider dal 3-4 mt olduktan sonra tepe vurup yan dal oluşturulduğunu duymadım bilakis 150-180 cm den tepe vurması gerekli olduğunu kendi fidanlarımda gördüm ve bu işlemi yapmayan bahçelerdeki cevizleri gördüğümde nasıl şekilsiz ağaç olduklarını gördükçe onlar adına üzülüyorum. Resimdeki bahçeyi geçen yıl mayıs sonunda oluşturdum ve mart ayında seninde dediğin gibi tepe vurması yapacak boya gelmemişlerdi ancak bu yaz 2 metreyi geçince uzamaması için çoğunun tepelerini yeşil budama yaptım böylelikle alt dalların gelişmesine imkan sağladım.

Önümüzdeki mart ayında şekil budaması yaparak ilk kademe taçı oluşturucağım.
( lider+ 3-4 yandal daha sonra 2. ve 3. taç oluşumunu oluşturacağım).

Eklenti 442496
Sayın ykaya,ben tepe vurmasını 3-4 metreden değil,180 cm gibi yapıcam.Yanlış anlaşılmasın.

Traktörle işlem yaptığım için yüksek taç oluşturucam.Ayrıca bahçe sık dikim olduğundan,rüzgar akışını sağlamak için gerekli.

Eski 18-09-2013, 22:01   #4069
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Kuru, kabuklu şebin cevizi 20 tl den alınıyor.Sizce nasıl?
Bu şartlarda çok iyi bence.

Hemen satın

Eski 18-09-2013, 22:17   #4070
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
acil yardım

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  Resim 164.jpg
Views: 893
Size:  75.2 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]
resimdeki fidanları ağustos ayı başlarında tüplü olarak dikmiştim.ancak her ne olduysa 15 gün içinde yaprakları dökülmeye başladı ardındanda yeni filizler sürmeye başladı dikimden itibaren 10 eylüle kadar her hafta düzenli olarak suladım.beni endişelendiren bu sürgünler erken donlara yakalnırsa kesin kurur.bahçe ağırlıklı maraş 18,chandler,ve kaman 1 den oluşuyor.filizlenme chandler ve kaman 1'de.bahçenin rakımı 1350.
fidanları kurtarmak için neler yapılabilir.

Eklenen Resimler

44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 22:58   #4071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Ve toprak işleme biter...

Yorgunluk dediğin,ceviz ağacına sırtını yaslayıp,dolunayı izlerken içilen demli bir çay molasında unutulandır..
bahcenız dıkım mesafesı kaca kac?

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 23:49   #4072
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
bahcenız dıkım mesafesı kaca kac?
Dikim aralığı 8*4 metre.

sedatkso ve gökhan1907 beğendi.
Eski 19-09-2013, 08:55   #4073
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Sonbahara girdik.

Sonbahar bakımı yaklaşıyor Leonardit kullanmak lazım Kompost lazım Ahır gübresi lazım.Herşeyimiz hazır bi insan gücü gerekli.
Ayrıca sezonda kullanılan benzinli ya da mazotlu makineleri bakıma vermekte fayda görüyorum örnek olarak su pompası,çapa makinesi vs.

Eski 19-09-2013, 12:43   #4074
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Sonbahara girdik.

Sonbahar bakımı yaklaşıyor Leonardit kullanmak lazım Kompost lazım Ahır gübresi lazım.Herşeyimiz hazır bi insan gücü gerekli.
Ayrıca sezonda kullanılan benzinli ya da mazotlu makineleri bakıma vermekte fayda görüyorum örnek olarak su pompası,çapa makinesi vs.
Yapılıcak çok iş var haklısınız.

Büyümüş fidanlardan fazla hereklerin toplanması,damlama hortumlarının rulo yapılıp toplanması,pompa ve su motoru gibi malzemelerin depoya kaldırılması,diskaro ve tırmık ile toprak işlemesi,izdüşümlere ahır gübresi atılması vs..

Liste uzar gider

alper04 ve aviator34 beğendi.
Eski 19-09-2013, 13:06   #4075
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Hayvan gübresini ağaçların iz düşümüne serip çapa makinası ile çapalama için şu an erken mi? erkense kasım - aralık mı uygun, ayrıca hayvan gübresi ile birlikte fosfor ve potasyumlu gübre kullanılması doğru olur mu? hazır çapalamışken.. (toprak tahlili yok) teşekkürler

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 13:20   #4076
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Havalar serinledikten sonra ekim - kasım gibi hem toprak işlemesini hemde organik madde takviyesi ve fenni gübreler (özellikle tüm kış boyunca köklerin gereken besin maddesini alabilmesi için DAP 18-46 azot-fosfor) uygulanabilir.
Unutmadan bordo bulamacı ! hem sonbaharda hem ilkbaharda uyguladığım bordo bulamacı sonucu bu yaz bahçeyi hiç antraknoza kaptırmadım desem çok doğrudur.

Eski 19-09-2013, 19:36   #4077
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Hayvan gübresini ağaçların iz düşümüne serip çapa makinası ile çapalama için şu an erken mi? erkense kasım - aralık mı uygun, ayrıca hayvan gübresi ile birlikte fosfor ve potasyumlu gübre kullanılması doğru olur mu? hazır çapalamışken.. (toprak tahlili yok) teşekkürler
Kasım gibi,toprakta tav varken atabilirsiniz.Böylece,üzerine çapalama yaparken çamur ya da kurak olmaz.

Ben traktörle,fidanın izdüşümüne 15 cm civarı bir çizgi açıp içine 2 teneke gübreyi serdikten sonra tırmıkla örtüyorum.

Bahçenin tamanına,dekara 3-4 ton sermeye kalksam 300 ton gübre gider.Bu da imkansız.

ladikli ve hdoğan beğendi.
Eski 19-09-2013, 20:28   #4078
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Kasım gibi,toprakta tav varken atabilirsiniz.Böylece,üzerine çapalama yaparken çamur ya da kurak olmaz.

Ben traktörle,fidanın izdüşümüne 15 cm civarı bir çizgi açıp içine 2 teneke gübreyi serdikten sonra tırmıkla örtüyorum.

Bahçenin tamanına,dekara 3-4 ton sermeye kalksam 300 ton gübre gider.Bu da imkansız.
Sayın Formullaone, Toprak işlemeyi dün mü yaptınız, dün yaptıysanız neden şimdi bir sebebi varmı? ayrıca davar gübresi bekletiyorum sonbaharda kullanmak üzere ağaç iz düşümü altına kürekle serpip çapa makinası ile çapalamakmı yoksa belirttiğiniz gibi pullukla açılan iz düşümü kanalına atarak üstünü kapatmakmı daha sağlıklı maksimum fayda için. selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 21:29   #4079
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Formullaone, Toprak işlemeyi dün mü yaptınız, dün yaptıysanız neden şimdi bir sebebi varmı? ayrıca davar gübresi bekletiyorum sonbaharda kullanmak üzere ağaç iz düşümü altına kürekle serpip çapa makinası ile çapalamakmı yoksa belirttiğiniz gibi pullukla açılan iz düşümü kanalına atarak üstünü kapatmakmı daha sağlıklı maksimum fayda için. selamlar
Evet dün yaptım.Normalde ekim-kasım gibi,toprak tavına göre yapılır ama benim erken yapma sebebim fidanların izdüşümünde oluşan çatlakları kapatmaktı.

Uzun zamandır yağmur yağmamıştı,bu yüzden çok çatlak oluştu.1 hafta önce biraz yağmur düşünce,toprağın nemini değerlendirdim.Hem otlar da kesilmiş oldu.

Gübreyi atmak için bir patikle çizgi açıyorum ve içine atıp örtüyorum çünkü arazi eğimli.Eğer üstte bıralıp sadece çapalarsam,yağmur suları alıp götürebilir.

Fayda olarak çok farketmez,örtmek daha iyi tabi ki ama çapalayarak toprağa karıştırmakta yeterli olur.

Yeter ki,kök dibine atmayın,ya da çok fazla atmayın.Yakar fidanları.

hdoğan beğendi.
Eski 19-09-2013, 22:02   #4080
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Evet dün yaptım.Normalde ekim-kasım gibi,toprak tavına göre yapılır ama benim erken yapma sebebim fidanların izdüşümünde oluşan çatlakları kapatmaktı.

Uzun zamandır yağmur yağmamıştı,bu yüzden çok çatlak oluştu.1 hafta önce biraz yağmur düşünce,toprağın nemini değerlendirdim.Hem otlar da kesilmiş oldu.

Gübreyi atmak için bir patikle çizgi açıyorum ve içine atıp örtüyorum çünkü arazi eğimli.Eğer üstte bıralıp sadece çapalarsam,yağmur suları alıp götürebilir.

Fayda olarak çok farketmez,örtmek daha iyi tabi ki ama çapalayarak toprağa karıştırmakta yeterli olur.

Yeter ki,kök dibine atmayın,ya da çok fazla atmayın.Yakar fidanları.
bır fıdana ortalama kac kıloa gubre tmak lazım .**** kurek (3 kurak 5 kurek **** ya da 3 kg 5 kg neyse artık)nasıl hesaplarsanız saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024