agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2013, 08:14   #4291
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
arif hocam merhaba

en son bir arkadaşa yaptık 25 mm hatlar döşedi. 25 cm kadar gömdü boruları.
dip patlatanın ağzının az üstünde geriye doğru kıvrımlı bir boru var onun içinden salıyorsun boruyu çok hızlı ve pratik.. borunun yeri belli olduğu için üstünü kolayca açıp boruyuda aynı damlama memesi takar gibi deliyorsunuz spagettinin ek nipeli tam o ölçüde ve yapıda deliğe nipeli takıp spagetti hortumuda oturtuyorsunuz dışınada 16 mm boru geçirip yukarı uzatıp üstünü örtünce iş bitiyor ama derin işleme yapmamak şartı ile bu sistem en ucuz ve en pratik yöntem gibi duruyor.

ana hatları bu makina ile döşemedik onların yerleri kepçe ile kazıldı
Degerli dostum necip hocam sızın yatığınızda güzel maliyeti az onemli olan az masrafla az zararla sulama sistemini kurmak elinize saglık degerli dostum

ncp1963 beğendi.
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 10:22   #4292
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum cevizde kazık kok ****** önemli biz fidancılar çogorleri tüpte yetiştirmiyoruz çogür sökülüyor aşı yapılıp torbaya alınıyor butun fidancılar boyle çalısır,ama kimse bunu soylemez,ikincısı kok temizliği yapılan koklerden tekrar kok yapar yanı fidan tekrar kazık kok yapmaz demek tamamen yanlış ben bu kok olayını takip ettim sizde yapabilirsınız bır çogoru kesin poşede dikin 6 ayda kazık kokten ne kadar kaç cm kazık kok yapıyor.
bu hafta aşı noktası toprak altında olan bir fidanı söküp tekrar diktim.1 yıl önce dikilmişti.kazık kökü açıkçası yumru gibi hiç bir ilerleme göstermemişti

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 12:25   #4293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Adapazarı geyve ilçesinde 50 dönüm arazimiz var. Bu başlığı sürekli takip ediyordum. Sonunda ben de ceviz yetiştirmeye karar verdim. Sizin gibi kıymetli ve bilgili hocalarımızdan yardım bekliyorum.

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 13:43   #4294
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Sayın Lilium paylaşımınız gayet güzel olmuş. İnsanlar böyle elle tutulur gözle görülür şeyler istiyor.
Benim çok hoşuma gitti.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 18:49   #4295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu Mesajı Göster
Adapazarı geyve ilçesinde 50 dönüm arazimiz var. Bu başlığı sürekli takip ediyordum. Sonunda ben de ceviz yetiştirmeye karar verdim. Sizin gibi kıymetli ve bilgili hocalarımızdan yardım bekliyorum.
Sayın ametarasu,bahçe kuracağınız yerin toprak analizi,rakımı,su kanağının varlığı ve analizi,hangi çeşidi dikmeyi düşündüğünüzü,ayrıca,aynı bölgede bulunan bahçelerin durumlarını paylaşırsanız,yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

alper04 ve ncp1963 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 10:51   #4296
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Merhaba Sevgi dostlar,

2012 Kasım ayında ekmiş olduğum cevizlerim bir kaç gün sonra bir yaşına girecek hayırlısı ile ,
Cevizlerimi su sıkıntısından dolayı 10*10 m arayla ektim ektiğim sırada su sıkıntısı vardı ancak derin kuyu açtırdığımdan dolayı o sıkıntıyıda Allah'a şükürler olsun atlatım .
sizlerden sormak istediğim şey CEVİZLERİN ARALARINA YARI BODUR ELMA EKEBİLİRMİYİM? (7 . yılından itibaren sökmeyi düşünüyorum elmaları )
BİRDE CEVİZ FİDANLARINI SU BAZLI BOYA İLE BOYAMAMI TAVSİYE EDERMİSİNİZ?

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 14:06   #4297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:

çok iyi bir karar vermişsiniz hayırlı olsun ancak ceviz çeşitlerini iyi araştırın ve toprağınızı tahlil ettirirseniz iyi olur

alper04 beğendi.
Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 14:14   #4298
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogged Mesajı Göster
Saygıdeğer arkadaşlar sizlere bir sorum olacak ordu da 10 dönümlük bir arazim 600 m. rakımında arazi düzgün buraya chandler cinsi ceviz dikmeyi düşünüyorum karadenizde yağış düzenlidir erken don fazala görülmez temmuz ağustos kurak aylardır sizce chandler benim için uygunmudur cevaplayanlanlara şimdiden teşekkürler
ceviz çeşitlerini iyi araştırın bence öyle karar verin geç olsun güç olmasın

Eski 24-10-2013, 15:47   #4299
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
bu hafta aşı noktası toprak altında olan bir fidanı söküp tekrar diktim.1 yıl önce dikilmişti.kazık kökü açıkçası yumru gibi hiç bir ilerleme göstermemişti
Degerli dostum kok temizliğini iyi yapmış olmanız gerekirdi belki odan olmuş olabilir

Eski 24-10-2013, 15:57   #4300
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Degerli dostum ceviz dikmeden once ceviz diken bahçe sahibi komşularınız varsa onlarla önce goruç onlar ne gibi zorluklar çekmiş başarılı olmuşlar başarılımı olmuşlar ondan sonra ağaçdostunun dediği gibi toprak su analizini yaptır yer seçimine dikkat et fidan seçimine ozel onem ver 7-8 tıl para kazanamıyacagını bvil meterolojıden son 10 yılın meterolojık verilerini al ondan soonra fidan çeşit seçimini yap

Eski 24-10-2013, 18:56   #4301
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
ceviz çeşitlerini iyi araştırın bence öyle karar verin geç olsun güç olmasın
Sayın dogged'in bu mesajı ile ilgili görüşlerimizi daha önceki mesajlarda paylaşmıştık. Tabi herkes yeterince araştırıyor ve bu forumun en önemli yanlarından biri de bu. Artıları eksileri bu forumda konuşup tartışıp öğreniyoruz. Bizler bildiklerimizi aktardık. Fakat görüyorum ki siz sadece araştırın demekle yetinmişsiniz. Bizlerin görüşlerini ifade ettiği bir konuda sizin başka önerileriniz var ise bizimle paylaşırsanız seviniriz.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2013, 21:44   #4302
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Degerli dostum biz arazi yumşak ise kanal açma makınası ile 50 cm derinlikte eger zemin sert ise küçük kepce ile açıp 40 lık veya 50 kangal boru döşüyoruz sizin dipkıran kaç cm derinlikte açıyor.O videoda izlediğim damlamanın 20 -20 lıkmı doşüyorsunuz.
Sayın arif göçmen video yüklemesini nasıl yapıyorsunuz. Ben de yüklemeye çalışıyorum fakat bir türlü beceremedim.

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 03:06   #4303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2013
Merhabalar öncelikle ceviz sevdalısı olarak bu sayfayı bu yararlı sayfayı demeliyim bir gecede bitirmek üzereydim fakat kafam o kadar doldu ve karıştı ki neyi nasıl yapacağımı karıştıracak duruma geldim birçok bilgiye sahip oldum ama gene de insanoğlu onaylanmak ve doğru yolda olduğundan emin olmak istiyor. Mazur görürseniz şu sayıca fazla sorularımı soracağım. 1- Bursa yöresinde yaşıyorum chandler ceviz fidanı dikmeyi planlıyorum uygun mudur? 2- 10 dönüm arazi için sulama masrafı ne kadar olur? ve tel örgü masrafı? 3-devlet arazisi kiralama konusunda bilgi alabilir miyim? Örneğin Tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden mi bu araziyi istiyoruz? 4-Bana ceviz için dikim öncesinden başlayıp 5 yıllık bakım ve dikim takvimini gösterebilir misiniz? 5-chandler cevizin 5 yıl sonra 30 kg meyve vermesi mümkün mü? 6-Leonarditi nereden ve nasıl kullanacağımızı (ceviz için) söyleyebilir misiniz? Bir de sulama sisteminin çabuk tıkandığını bunun için sistemin toprak altından daha kullanışlı olduğunu mu yazmışsınız yoksa ben mi öyle anladım? 7- dikim için 7*4 uygun mudur? her yıl gübreleme yapılmalımıdır dikimi olan bahçeye? biraz sorular darmadağın gözüküyor olabilir kusura bakmayın şu an 04:00 da mesaj yazdığım için bunun sebebi...

ümit korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 09:15   #4304
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümit korkmaz Mesajı Göster
Merhabalar öncelikle ceviz sevdalısı olarak bu sayfayı bu yararlı sayfayı demeliyim bir gecede bitirmek üzereydim fakat kafam o kadar doldu ve karıştı ki neyi nasıl yapacağımı karıştıracak duruma geldim birçok bilgiye sahip oldum ama gene de insanoğlu onaylanmak ve doğru yolda olduğundan emin olmak istiyor. Mazur görürseniz şu sayıca fazla sorularımı soracağım. 1- Bursa yöresinde yaşıyorum chandler ceviz fidanı dikmeyi planlıyorum uygun mudur? 2- 10 dönüm arazi için sulama masrafı ne kadar olur? ve tel örgü masrafı? 3-devlet arazisi kiralama konusunda bilgi alabilir miyim? Örneğin Tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden mi bu araziyi istiyoruz? 4-Bana ceviz için dikim öncesinden başlayıp 5 yıllık bakım ve dikim takvimini gösterebilir misiniz? 5-chandler cevizin 5 yıl sonra 30 kg meyve vermesi mümkün mü? 6-Leonarditi nereden ve nasıl kullanacağımızı (ceviz için) söyleyebilir misiniz? Bir de sulama sisteminin çabuk tıkandığını bunun için sistemin toprak altından daha kullanışlı olduğunu mu yazmışsınız yoksa ben mi öyle anladım? 7- dikim için 7*4 uygun mudur? her yıl gübreleme yapılmalımıdır dikimi olan bahçeye? biraz sorular darmadağın gözüküyor olabilir kusura bakmayın şu an 04:00 da mesaj yazdığım için bunun sebebi...
arazinin önce toprak tahlilini yaptırın ve rakım kaçtır bunu bilmemiz gerekir ayrıca 10 da arazinin damlama sulama masrafı sadece tarla için 3000 lirayı geçmez su yakında ise suyun uzaktan getirilmesi durumunda masraf artabilir

Eski 28-10-2013, 13:35   #4305
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Sayın ümüt kardeşim madem bursalısın cevizin kalbi biz bursa olarak biliyoruz.
Size 2 isim veriyorum onlarla mutlaka görüşün sorularınıza çözüm konusunda size çok yardımcı olacaklardır 2 side güvanilir fidancılardır
CEVAT FİDAN- MUHARREM YAVAŞ GOGULDAN Ulaşabilirsin eğer ulaşamassan telefonları bende var bende yardımcı olurum.
saygılarımla AKSOY 17.

Hamdi Ayhan beğendi.
aksoy17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 18:29   #4306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2013
teşekkür ederim arkadaşlar bugün çoğu sorumun problemini büyük ölçüde atlattım telefonla gıda ve hayvancılık müdürlüğünü aradım yetkili memur bana kurumuz sadece destekleme konusunda yani dönüm başına bir kereye mahsus 100tl destek konusunda yardımı olduğunu söyledi ve orman genel müdürlüğüyle görüşmemi önerdi bende hemen aradım ve orman işletme müd. ağaçlandırmadan sorumlu memur katibiyle görüştüm ve her yıl olmak üzere bu iş için yani ağaçlandırma çalışmaları için sahan ayırıp kura usülü çekim yapılıyormuş haziran da bu çekim olmuş ve artık seneyi beklemem gerekiyormuş....

ümit korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 14:18   #4307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2005
Öncelikle herkese merhaba,
Ben kazan, Ankara'da 1500 metrekare tarlaya ceviz ve badem dikmek istiyorum
Rakım 960, geç don giruoebiliyor, toprak hafif alkali.
Fernor ve frenquette
cinslerini önerdiler özellikle de don olayı nedeniyle
Bu cinsin chandler e göre verimi nasil biliyor musunuz?
Bahçenin bir kenarını sık dikim badem yapmak ne kadar mantıklı?
Dikim icin toplu/açık kök hangisi daha avantajlı
Dikim zamanı olarak bu aylar mı yoksa bahar ayları mı?
Konularında tereddütlerim var.
Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim
Saygılarımla

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Düzenleyen ankaradanselam : 02-11-2013 saat 22:45
ankaradanselam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 14:19   #4308
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2005
Cins yanlış yazılmış
Fernor ve fernette

Sent from my iPad using Tapatalk HD

ankaradanselam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2013, 09:55   #4309
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostları 25 ekim-30 ekim tarihleri arasında Antalya gazıpaşa,alanya,mahmutları kapsayan ve 3 yıl onceki ceviz fidanı verdiğim bahçeleri gezdim.Bizler kamanda havalimanı gibi arazilerde zorlanırken oradaki ceviz bahçesi yapmak için 1850 rakımlı arazilerde ceviz bahçesi yapımı için yaşadıkları zahmetleri arazi elde etmek için makikinalara ne kadar masraf ettiklerini ve ne emekler harcadıklarını yerinde gordum ama allaha şükür o insanlara 3 yıl önceki ceviz fidanlarının gelişmelerini meyve tutumlarını görünce en az onlar kadar mutlu oldum 3 yaşındakı agaçlardan 3-4 kğ meyve aldık.Egerki benim verdiğim fidanlar orada yaşamasa idi o insanlara manevi olarak nekadar zarar verecegimi gözumun onude canlandırdım ve o insanlar kadar sevindim ve KARASAL İKLİMDE YETİŞEN CEVİZ FİDANLARININ HER BOLGEDE OLDUGUNU İDDİA ETTİĞİMİ İSPATI OLDUGUNU BURARA GORDÜM.Bundan sonra her hafta sonu bir bolgeye gitmeye karar verdim bu hafta 1 kasım-4 kadım Mugla fetiye Burdur ıspartaya gidecegim.İnşallah oradakı yaptıgım bahçelerdende mahçup olmam tum ceviz dostlarını buradan selamlıyorun.

Eski 30-10-2013, 21:28   #4310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Degerli ceviz dostları 25 ekim-30 ekim tarihleri arasında Antalya gazıpaşa,alanya,mahmutları kapsayan ve 3 yıl onceki ceviz fidanı verdiğim bahçeleri gezdim.Bizler kamanda havalimanı gibi arazilerde zorlanırken oradaki ceviz bahçesi yapmak için 1850 rakımlı arazilerde ceviz bahçesi yapımı için yaşadıkları zahmetleri arazi elde etmek için makikinalara ne kadar masraf ettiklerini ve ne emekler harcadıklarını yerinde gordum ama allaha şükür o insanlara 3 yıl önceki ceviz fidanlarının gelişmelerini meyve tutumlarını görünce en az onlar kadar mutlu oldum 3 yaşındakı agaçlardan 3-4 kğ meyve aldık.Egerki benim verdiğim fidanlar orada yaşamasa idi o insanlara manevi olarak nekadar zarar verecegimi gözumun onude canlandırdım ve o insanlar kadar sevindim ve KARASAL İKLİMDE YETİŞEN CEVİZ FİDANLARININ HER BOLGEDE OLDUGUNU İDDİA ETTİĞİMİ İSPATI OLDUGUNU BURARA GORDÜM.Bundan sonra her hafta sonu bir bolgeye gitmeye karar verdim bu hafta 1 kasım-4 kadım Mugla fetiye Burdur ıspartaya gidecegim.İnşallah oradakı yaptıgım bahçelerdende mahçup olmam tum ceviz dostlarını buradan selamlıyorun.
bu 1850 rakıma hangı cıns vermıstınızde 3 yasında 3-4 kg cevız alabıldınız saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 07:36   #4311
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
bu 1850 rakıma hangı cıns vermıstınızde 3 yasında 3-4 kg cevız alabıldınız saygılar
Degerli dostum kaman 1 ceviz çeşidi ve tozlayıcı kaman 5 olarak dikilmişti.

Eski 31-10-2013, 11:36   #4312
Ağaç Dostu

Alıntı:
Degerli dostum kaman 1 ceviz çeşidi ve tozlayıcı kaman 5 olarak dikilmişti.
peki aralık mesafe ne yaptınız bende kalan 5 donume kaman 1 dusunuyorum kısmetse hocam.ankara cubuk 1000 m rakım var.saygılar

Eski 31-10-2013, 14:14   #4313
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın sedatkso ben size kaman 5 i öneririm.Kaman1 verimi kaman 5 e göre yüksek ancak albeni ve lezzet olarak kaman5 daha iyiydir.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 14:17   #4314
Ağaç Dostu

Bahçe yapacak arkadaşlara tavsiyem fidanınızı şimdi alıp dikin.Bu aydan sonra hem kaliteli hemde hesaplı fidan bulmak zorlaşır.

ilsa44 beğendi.
Eski 31-10-2013, 17:56   #4315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Bahçe yapacak arkadaşlara tavsiyem fidanınızı şimdi alıp dikin.Bu aydan sonra hem kaliteli hemde hesaplı fidan bulmak zorlaşır.
Sayın 06doğacı,
Ben de bahçe kuracağım ama iklim kışın sert oluyor ve kar da çok yağıyor. Bizim çevrede genelde ilkbaharda dikiyorlar fidanları. Şimdi diksem zarar görebilir diye düşünüyorum. 1700 rakım ve karasal iklim için de öneriniz geçerli mi?

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 19:15   #4316
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Sayın sedatkso ben size kaman 5 i öneririm.Kaman1 verimi kaman 5 e göre yüksek ancak albeni ve lezzet olarak kaman5 daha iyiydir.
sayın 06doğaci ben ticari amaçlı dusunuyorum.benım 670 adet chandler bahcem var hazıran ayında yaptıgım. burayı da kaman 1 dusunuyorum bos duran tarla bı ıse yaramaz. sayın arıf göçmen beye o yuzden sordum nerde ve kac metre arayla dıktı dıye.saygılar.

Eski 31-10-2013, 22:03   #4317
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Merhaba,
Karamürel Çamçukur köyünde 300 mt rakımdaki bahçemin 1,5 dekar kadar kısmına ceviz( chandler) dikmeyi düşünüyorum. Dikim aralığı olarak 6x8 düşündüm bu şekilde olunca çaprazda dört fidan ortasındaki mesafe 10 mt oluyor tam ortaya bir chandler daha dikebilir miyim ya da başka bir meyva şeftali erik elma gib dikebilir miyim.
Şimdiden teşekkürler

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 07:29   #4318
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
peki aralık mesafe ne yaptınız bende kalan 5 donume kaman 1 dusunuyorum kısmetse hocam.ankara cubuk 1000 m rakım var.saygılar
Degerli dostum aralık mesafeleri 10x 10 metre arası.Bu ceviz dikim arası ile ilgili Bereket tv kanalında festivaller programında kaman ceviz festivali içerisinde 19 yaşında bir bahçede iki ağaç arası kaç metre oldugu metre ile olçerek gosterdik herheldr 2-3 kasımda yayınlanacak

sedatkso ve kamkat38 beğendi.
Eski 01-11-2013, 10:16   #4319
Ağaç Dostu

Sayın ilsa4 bence fidan o yörede yetişmişse ve zaman kaybetmeden dikerseniz sorun olmayacağı kanatindeyim.

Eski 01-11-2013, 10:24   #4320
Ağaç Dostu

Sayın sedat kso diyelim kaman birden iyi bir bakımla 5. yılında 5 kilo kaman 5 den 4 kilo ceviz aldın.Kaman 1 i 13/14 tl ye satarsan kaman 5 i 17/18 tl ye verirsin.

Düzenleyen 06doğaci : 01-11-2013 saat 12:20

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024