agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2013, 07:04   #4351
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seayden Mesajı Göster
Merhabalar,

Ceviz budaması ile ilgili californi da yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar çıkmış. Test edilen çeşit chandler. Sert budama da 1.64 ton, hiç budanmayanlarda 2.23 ton, minimum budama ile 2.41 ton/acre .

makalenin linki:
Capital Press | <p>Minimal pruning boosts walnuts</p>

By last November, trees that were minimally pruned with low vigor yielded an average of 2.41 tons per acre,
while trees that weren't pruned at all yielded 2.23 tons per acre,
By contrast, heavily pruned trees provided only 1.64 tons per acre.
çit sistemde ekilen ağaçlarda mecburen sert budama yapılarak ağaç başına verimler düşürülüyor. ancak dekar bazında çit sistemde 700 kg ortalamaları var.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 07:19   #4352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
hic budama yapılmayan her meyve turu ilk yıllarda daha fazla verim verir, sorun ikinci ve ücüncü yıllarda ciddi olur, onceki yıl meyvanın altından zor kalkan agac meyva gözlerini az mıktarda hazırlamış olur, önceki yıl 500kg. fazla aldıysak bu yıl 900kg. düşük alırız, verime yatmış agacta asıl budama amacı verimi düşürmek kökün beskeyebilecegi kadara

// (amerikalılar O meşşur rus cevizinin kökünü kullanmış olsalar her sene iki kat verim nasıl olmasa Kök 35 metre, nasıl akıl edıp kullanmıyorlar hayret şaka şaka , amerikalı işini bilir //

ermana beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 13:12   #4353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
denizli'de bildiğim bir bahçe sahibi 500 kg chandler cevizi toptan 12 liradan satmış. Bu arada ümit korkmaz arkadaşımızın da verimle ilgili sorusuna cevap olsun. Bahçedeki ağaçlar 5 yaşında ancak verim yarım kg bile yok. 30 kg dekardaki verim miktarı bile değil. Bir diğer tanıdığımın 5-6 yaşındaki bahçesi de dekarda 50 kg civarında. Kafasında bu tip hesaplarla kolay para kazanılacağını düşünen arkadaşlar yazdıklarımı da tekrar düşünsün ;-)

tebrikler katılıyorum size

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 15:05   #4354
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
çit sistemde ekilen ağaçlarda mecburen sert budama yapılarak ağaç başına verimler düşürülüyor. ancak dekar bazında çit sistemde 700 kg ortalamaları var.
Merhabalar,
Bu deneme çit sisteminde kurulan bahçede yapılmış.
6,70*4,50 m aralıklı.
2008-2011 yılları arası 4 yıllık verim ortalamaları alınmış.
Verim niçin düşürülüyor anlayamadım.
Teşekkürler.

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 15:56   #4355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin seayden bu konuyu onceden de tartismistik tekrar gundeme gelmesi bence onemli. budanan agaclarla budanmayanlar arasinda uzun vadede hic bi fark bulunmamis fark sadece budama maliyetleri olarak gozukuyor..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 16:00   #4356
Ağaç Dostu

5 yasinda 22 kilo ceviz olur da alis harikalar diyarinda olur..zaten herkes de orada yasamak ister.. orada kimsa cumhurbaskani falan olmak istemez 10 donum ceviz bahcesi kurar yan gelip yatar..

orion1988 beğendi.
Eski 06-11-2013, 16:16   #4357
Ağaç Dostu

benim kendi gordugum 5 yasindan once dogru durust ceviz vermez agac . 5 yasinda verse verse 1 kilo kabuklu ceviz verir ortalama bazisi fazla bazisi az.. sonraki yillar verim iki kati kadar artarak gider 10 yasina kadar..

sedatkso beğendi.
Eski 07-11-2013, 07:03   #4358
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seayden Mesajı Göster
Merhabalar,
Bu deneme çit sisteminde kurulan bahçede yapılmış.
6,70*4,50 m aralıklı.
2008-2011 yılları arası 4 yıllık verim ortalamaları alınmış.
Verim niçin düşürülüyor anlayamadım.
Teşekkürler.
verim ağacın daha sağlıklı daha güçlü bir yapısı olması için düşürülüyor.
budanan ile budanmayan ağacın kök gelişimini formullaone arkadaşımız paylaşmıştı. bence burada tartışılması gereken budama ya da budamama değilde sert budama olmalı.

Eski 07-11-2013, 08:17   #4359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın bozy aşısız 5 yaşında ağacımdan 140-150 adet ceviz aldım.Aşılı bir ağaçtan 5 kilo rahat alınır gibi geliyor.

Düzenleyen 06doğaci : 07-11-2013 saat 14:39
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 13:13   #4360
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerli ceviz dostları 22 ceviz festivalı 10 kasım 2013 pazar günü saat 21.30 bereket tv kanalında yayınlanacaktır.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 14:46   #4361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın arif göçmen ben festivali pekte yararlı bulmuyorun.Malesef şimdiye kadar hep öyle oldu.Çiftçilere faydalı olacak ne var acaba ben göremiyorum.Sadece pazarlamada biraz faydası oluyor.Bence yetiştiricilik konusunda eğitimler verilmeli.Malesef biz işin eğlencesinde gösterişindeyiz.ÜÇ gün eğlence var ama ceviz yetiştiricilerinin derdine derman olacak pek bir şey göremiyorum.Sözde ceviz denince kaman akla gelir diyoruz ama size soruyorum kamanda kaç kişi aşı yapmayı biliyor?????

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 09:10   #4362
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostum dogru soylüyorsunuz festivaller genelde dediğiniz gibi oluyor geçen yıl tarım ilçe müdürlüğü ile ceviz üreticileri koop ortaklaşa ceviz yetiştiriciliği konusunda kurs açtık 20 kişiyi kursa zorla getirdik yaptıgımız tarım festivali idi ama eglence amaçlı olunca ceviz paneline katılımcı bulmakta zorlanıyoruz.Kamanda aşı yapan eleman sayısı bir elin parmakları sayısını geçmez ama şu an kamanda kapama bahçe 13 bin donume ulaştı bu cevizler her yıl artarak ürün vermeye başlıyor onun için kısmende olsa ceviz pazarlama konusunda faydası oluyor .

06doğaci, olcim ve ladikli beğendi.
Eski 08-11-2013, 10:11   #4363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
ceviz çeşidi

Merhaba.Foruma yeni katıldım (biraz acemiyim).Benim Ankarada 19 dönüm tarlama 550 adet ceviz fidesi dikmek için hazırlıklarımı yaptım. Kuyuları kazdırdım. Geri kapattırdım.RAkım 1070 m iklimi biraz sert geçiyor.Çeşit olarak hep chandler olarak düşündüm fakat fernor çeşidi,nin daha iyi olacağını söylüyorlar. Kararsız kaldım .Siz ne önerirsiniz.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 11:32   #4364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Merhaba.Foruma yeni katıldım (biraz acemiyim).Benim Ankarada 19 dönüm tarlama 550 adet ceviz fidesi dikmek için hazırlıklarımı yaptım. Kuyuları kazdırdım. Geri kapattırdım.RAkım 1070 m iklimi biraz sert geçiyor.Çeşit olarak hep chandler olarak düşündüm fakat fernor çeşidi,nin daha iyi olacağını söylüyorlar. Kararsız kaldım .Siz ne önerirsiniz.
ankaranın neresine dikiyorsunuz.kaca kac dıkım yapacaksınız.saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2013, 11:43   #4365
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Degerli dostum toprak tahlili yaptırmışındır herhalde Yabancı çeşit düşünürsen çhantler ama karasal iklim de yetişen ceviz fidanı alman gerekir yerli çeşit ise kaman 1 dikmeni tavsiye ederim.

sedatkso beğendi.
Eski 10-11-2013, 11:46   #4366
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostlar 10 kasım festivaller progrmında kaman ceviz festivali içerisinde ceviz yetiştiriciği ceviz çeşitleri,ceviz arası dikim mesafesi ceviz türlerinin cevizlerinin görüntüsü nü içeren bilgiler verilecektir.

ncp1963 beğendi.
Eski 10-11-2013, 21:49   #4367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostlar 10 kasım festivaller progrmında kaman ceviz festivali içerisinde ceviz yetiştiriciği ceviz çeşitleri,ceviz arası dikim mesafesi ceviz türlerinin cevizlerinin görüntüsü nü içeren bilgiler verilecektir.
arif hocam selamlar

şu saatte sizi seyrediyorum keşke verimlerin karşılaştırılması konusundada çekim yapabilseymişiniz.

dikim mesafeleri hakkında kaman ziyaretim sonrası bende aynı kanıya vardığımı belirtmiştim. 10X10 konusunda haklısınız bahçenin ilerleyen yıllardaki halini mutlaka göz önüne almak gerekli.

tüm üretici arkadaşlara nacizane önerim, daha öncede yazdım. kendi sofranız için mutlaka kaman5 dikmelisiniz. müthiş bir tat ve müthiş bir aromaya sahip.

sizden yaşa göre verimleri kıyaslayan bir özet rica etsek?? mutlaka kıyaslamışınızdır.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 07:56   #4368
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
sayıncevizciankara
Benim takibim altında olan ankaradaki ceviz bahçelerinde çeşit olarak chandler tercih edilmiştir ve hiç bir olumsuzluk yoktur.Şu an dikime hazırlanmış bir çok ceviz bahçeside yine bu çeşitten kurulacaktır.Fernor çeşitte uygundur ama önce chandleri düşünmeniz daha akılcı olur.Saygılaımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 09:11   #4369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Herkeze merhaba,
Nasip olursa bu hafta cevizlerin gübrelemesini şu şekilde yapmayı düşünüyorum.İki yazını geçiren cevizlerimin ağaç iz düşümlerinin etrafına daire şeklinde bir kürek ağzı genişliğinde 15-20 cm derinlikte 1 teneke yanmış keçi gübresi ile 1 su bardağı 18-46 gübre karışımını atıp üstünü kapatacağım.Böylece kışın kök gelişimleri daha da güzel olacak inşallah.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 18:05   #4370
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Degerli dostum 1 dekar 10000 m.karemi,bizim bir donum dediğimiz 1000 m.karemi?

Eski 11-11-2013, 18:39   #4371
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum 1 dekar 10000 m.karemi,bizim bir donum dediğimiz 1000 m.karemi?
1 dekar = 1 dönüm = 1000 m2

ermana beğendi.
vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 23:18   #4372
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
merhabalar,
hemen hemen cevizle ilgili bütün forumları bütün yazıları okudum; ölçtüm, biçtim, filtreledim vs.. Sonuç olarak; 30 dönüm ceviz için ayırdığım 800-1000 rakımdaki iki tarlama toprak analizleri sonucunu beklemekteyim(toprağa güveniyorum bi sorun çıkacağını düşünmüyorum) 8x4 mesafeyle chandler cinsi ceviz dikeceğim.
Sorularım ;

1)sarı sertifikalı ağaçlara güven olurmu ? yoksa mavi sertifikalılar aradaki fiyat farkını vermeye değer mi ??? (yaklaşık iki katı malum 800 e yakın fidan dikilecek)

2)Damlama sulama sistemini kesinliikle kurmak istiyorum iki tarlanında su problemi yok (biri yamaçta biri ovada) bu sistemlerle ilgili devletin verdiği destekler krediler tatmin edicimi yoksa semeriyle seksenemi malouyor ???

3)ne kadarlık bir su deposuna ihtiyaç vardır? biri 20 dönüm biri 10 dönüm

4)çit konusunda beton direkmi iyidir yoksa demir direklermi ?? (beton direklerin dayanıksız olduğu söyleniyor)

5)bu işten işler yolunda giderse ne zaman para kazanmaya başlarız??

6)bahçe işleri için traktör almak karlımıdır yoksa kiralama yoluyla yeterlimidir ?

7)yıllık su dışında ne gibi bakım giderleri olur bahçenin ?

8)köklere gübre koymayı düşünmüyorum (maliyet yüzünden) gübrelemeyi daha sonra yapsak bi sıkıntı olurmu ?

9)son olarak ağaçlar büyüyene kadar boş alanlara yonca benzeri bitkiler eksem ağaçlar için bi sıkıntı olurmu ?

DEĞERLİ YORUMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 07:17   #4373
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi htoztokat Mesajı Göster
merhabalar,
hemen hemen cevizle ilgili bütün forumları bütün yazıları okudum; ölçtüm, biçtim, filtreledim vs.. Sonuç olarak; 30 dönüm ceviz için ayırdığım 800-1000 rakımdaki iki tarlama toprak analizleri sonucunu beklemekteyim(toprağa güveniyorum bi sorun çıkacağını düşünmüyorum) 8x4 mesafeyle chandler cinsi ceviz dikeceğim.
Sorularım ;

1)sarı sertifikalı ağaçlara güven olurmu ? yoksa mavi sertifikalılar aradaki fiyat farkını vermeye değer mi ??? (yaklaşık iki katı malum 800 e yakın fidan dikilecek)

2)Damlama sulama sistemini kesinliikle kurmak istiyorum iki tarlanında su problemi yok (biri yamaçta biri ovada) bu sistemlerle ilgili devletin verdiği destekler krediler tatmin edicimi yoksa semeriyle seksenemi malouyor ???

3)ne kadarlık bir su deposuna ihtiyaç vardır? biri 20 dönüm biri 10 dönüm

4)çit konusunda beton direkmi iyidir yoksa demir direklermi ?? (beton direklerin dayanıksız olduğu söyleniyor)

5)bu işten işler yolunda giderse ne zaman para kazanmaya başlarız??

6)bahçe işleri için traktör almak karlımıdır yoksa kiralama yoluyla yeterlimidir ?

7)yıllık su dışında ne gibi bakım giderleri olur bahçenin ?

8)köklere gübre koymayı düşünmüyorum (maliyet yüzünden) gübrelemeyi daha sonra yapsak bi sıkıntı olurmu ?

9)son olarak ağaçlar büyüyene kadar boş alanlara yonca benzeri bitkiler eksem ağaçlar için bi sıkıntı olurmu ?

DEĞERLİ YORUMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
forumu okuduğunuzda tüm bu sorularınıza yanıt bulacaksınız.

alper04 beğendi.
Eski 12-11-2013, 10:24   #4374
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
ben şebin bilecik dikmenizi öneririm

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 08:34   #4375
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Arif hocam, size özelden mesaj yazmıştım,değerlendirirseniz sevinirim,saygılar...
degerli dostum özelden gelen mesajı goremıyorun.

Eski 18-11-2013, 10:11   #4376
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
selamlar

arkadaşlar bu konu hakkında o sayfada yazmayacağım sizdende ricam bu yönde. o sayfaya yazdığımız her mesajla reklamlarına katkıda bulunarak ekmeklerine yağ sürüyoruz..

yazmadığımızda sataşarak yazmamızı sağlamak isteyecekler. lütfen cevabınızı veya yazacağınızı buradan yazınız.

tüm yeni bahçe kuracak arkadaşlardan ricam yazıyı dikkatle okuyup linkte altay cevizin sahibinin yazdığı yazıyıda dikkatle okumaları.

Altaycevizi firmasının, ceviz tartısı yeşil kabuklu yaş ceviz, 0,060 gr tane. kurumuş ceviz 0,010 gr civarıdır. altı katı ağırlık verilmiş. yani 8--10 yaşında rusyada 150 kg verimi var dedikleri ağacın aslında 25 kg verime sahip olduğunu kendileri yazıyorlar

bu şekilde verim hesabı dünyada sadece altay cevizinde var...

Sivrihisar'da ki bahçemizde 4 yaşında 20 kg (334 adet x 0,60gr) yeşil kabuklu ceviz veren ağaçlarımız vardır

maksimum verim olarak verdikleri 150 kg nin karşılığı 25 kg bu verimlere ulaşan bir çok çeşit zaten var...

chandler, fernor, pedro 10 yaşında zaten bu değerlere yakın verime ulaşıyor ve bu çeşitler hertürlü belge ve sertifikaya sahipler en azından aşılı, ne olduğu tescilli çeşitler.

kısaca şark kurnazı bunlar......... fazla kg yazıp dikkatleri üzerlerine çekiyorlar harika bir şekilde reklam yapıyorlar. yarın nerede bu verim diyene biz yeşil kabuklu ağırlık vermiştik derlerse kimse şaşırmasın... zatende onu yapıyorlar. linki dikkatli okuyalım lütfen

http://www.agaclar.net/forum/1197288-post372.htm

bakın kendi yazılarında bile hala kurnazca yeşil kabuklu taze ceviz kilosu veriyorlar düşmeyin bu tuzağa
hangi kabuklu kuru ceviz bu linkte yazılan kadar ağırlığa (0,060 gr) sahipmiş?? 334 adet ceviz = 3340 gr gelir 20 kg değil

şunuda asla unutmayınız!!!!

bahsi geçen cevizin asıl menşeği özbekistan. ukraynada geliştirilmiş. yani??

http://tr.wikipedia.org/wiki/Çernobil_reaktör_kazası

benden uyarması...

ekteki linke bakarsanız verimli başka cinslerinde olduğunu görebilir, ceviz hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgilerde bulabilirsiniz...

http://www.ozyurtardafidan.com/sayfa.asp?sayfano=37

Düzenleyen ncp1963 : 18-11-2013 saat 12:39
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 11:06   #4377
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
selamlar

arkadaşlar bu konu hakkında o sayfada yazmayacağım sizdende ricam bu yönde. o sayfaya yazdığımız her mesajla reklamlarına katkıda bulunarak ekmeklerine yağ sürüyoruz..

yazmadığımızda sataşarak yazmamızı sağlamak isteyecekler. lütfen cevabınızı veya yazacağınızı buradan yazınız.

tüm yeni bahçe kuracak arkadaşlardan ricam yazıyı dikkatle okuyup linkte altay cevizin sahibinin yazdığı yazıyıda dikkatle okumaları.

Altaycevizi firmasının, ceviz tartısı yeşil kabuklu yaş ceviz, 0,060 gr tane. kurumuş ceviz 0,010 gr civarıdır. altı katı ağırlık verilmiş. yani 8--10 yaşında rusyada 150 kg verimi var dedikleri ağacın aslında 25 kg verime sahip olduğunu kendileri yazıyorlar

bu şekilde verim hesabı dünyada sadece altay cevizinde var...

Sivrihisar'da ki bahçemizde 4 yaşında 20 kg (334 adet x 0,60gr) yeşil kabuklu ceviz veren ağaçlarımız vardır

maksimum verim olarak verdikleri 150 kg nin karşılığı 25 kg bu verimlere ulaşan bir çok çeşit zaten var...

chandler, fernor, pedro 10 yaşında zaten bu değerlere yakın verime ulaşıyor ve bu çeşitler hertürlü belge ve sertifikaya sahipler en azından aşılı, ne olduğu tescilli çeşitler.

kısaca şark kurnazı bunlar......... fazla kg yazıp dikkatleri üzerlerine çekiyorlar harika bir şekilde reklam yapıyorlar. yarın nerede bu verim diyene biz yeşil kabuklu ağırlık vermiştik derlerse kimse şaşırmasın... zatende onu yapıyorlar. linki dikkatli okuyalım lütfen

http://www.agaclar.net/forum/1197288-post372.htm

bakın kendi yazılarında bile hala kurnazca yeşil kabuklu taze ceviz kilosu veriyorlar düşmeyin bu tuzağa
hangi kabuklu kuru ceviz bu linkte yazılan kadar ağırlığa (0,060 gr) sahipmiş?? 334 adet ceviz = 3340 gr gelir 20 kg değil

şunuda asla unutmayınız!!!!

bahsi geçen cevizin asıl menşeği özbekistan. ukraynada geliştirilmiş. yani??

http://tr.wikipedia.org/wiki/Çernobil_reaktör_kazası

benden uyarması...

ekteki linke bakarsanız verimli başka cinslerinde olduğunu görebilir, ceviz hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgilerde bulabilirsiniz...

http://www.ozyurtardafidan.com/sayfa.asp?sayfano=37
fotoshop ile oynanan fotoğraflar,sorulan sorulara hiç verilmeyen ya da geçiştirici ve dolambaçlı verilen cevaplar, verim konusunda uzun uğraşlarımız sonucu 150 kg ibaresinin yeşil kabuklu olduğu ve aslında 25 kilo tam verim çağında ulaşabileceği, yetkili kişinin de bahsettiği 4 yaşında 4 kilo verebilen ağacımız var diyor. chandler da pedro da 10 kilo vereninin de olduğu söyleniyor.aşısız olacak bu çeşit demesi savunması ancak sonra aşı çalışmalarına başlaması, bir çok konu konuşuldu tartışıldı cevaplar bulundu insanalr bunları okusun değerlendirsin ekmek isteyen varsa da serbestir sonuçta buyursun eksin. ancak daha fazla tartışmaya gerek olmayan bir konu yetkili olan kişi somut bilgiler ve deliller ile bilgilendiğinde sayfasında paylaşsın okuruz. ancak şuanda neyin ne olduğu belli.

Düzenleyen ermana : 18-11-2013 saat 12:58
Eski 18-11-2013, 13:02   #4378
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Herkeze merhaba,
Nasip olursa bu hafta cevizlerin gübrelemesini şu şekilde yapmayı düşünüyorum.İki yazını geçiren cevizlerimin ağaç iz düşümlerinin etrafına daire şeklinde bir kürek ağzı genişliğinde 15-20 cm derinlikte 1 teneke yanmış keçi gübresi ile 1 su bardağı 18-46 gübre karışımını atıp üstünü kapatacağım.Böylece kışın kök gelişimleri daha da güzel olacak inşallah.
Merhaba Kamil Bey,

Azot kısmı kışın atıldığında uçup gidecektir. Ayrıca üreticinin sayfasında verilen şu notları da dikkate almanızı tavsiye ederim:

Alıntı:
DAP(18-46-0) gübresi
Erken verilmesi halinde gübrenin içindeki fosfor topraktaki kireç ve diğer maddelerle birleşerek etkisiz hale gelir.
Ekimden sonra verilirse toprak yüzeyinde kalacağı için bitkiye yararı olmaz.
İçerisinde bulundurduğu fosfor ve azot besin maddeleri nedeniyle Orta Anadolu ve geçit bölgelerinde yetiştirilecek buğday için çok uygun bir gübredir.
Bu gübrenin hububat ve benzeri bitkilere sonbaharda,ekim esnasında,mibzerle tohum derinliğine ve bant halinde verilmesi en uygun verme şeklidir.
Mibzerle ekimin yapılmadığı hallerde ekimden hemen önce tarla yüzeyine serpilip sonra ekim yapılarak gübrenin toprakla karışması temin edilmelidir.
Yüzeye serpildiğinde amonyak kaybı (azot uçması) artmaktadır. Serpilip toprağa karıştırıldığında içerisindeki Fosfor fiksasyona (topraktaki bazı maddelerin fosfor kullanımını engellemesi) uğramaktadır. Bu nedenle en uygunu bant şeklinde verilmesidir.
Hububat ekiminde yalnız olarak kullanılabilir, azotun eksik kalan kısmı ilkbaharda üst gübreleme ile tamamlanmalıdır.
ç.

kamil keskin beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 14:58   #4379
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
Değerli arkadaşlar gübreleme konusun da bazen iki arada bir derede kalıyorum.Ben de Aralık ilk haftası gibi TSP ve 1 yıllık yanmış hayvan gübresini kullan mak istiyorum .İl tarım a danıştığım da kullanabileceğimi söylediler .Sizce napmalıyım erken mi ? tam olarak ne zaman gübreleme yapmalıyım .Verceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim saygılar ...

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 15:09   #4380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
Ceviz Yeşil Kabuk Soyma Makinası ile soyulan cevizlerde bir acı tat olduğu için hiç kabül görmediğini söyleyen pazarcılar var. Hatta bazıları satılan cevizin tekrar iade edildiğini söylüyorlar. Üstadların bu konudaki yorumu nedi?

sahinlibaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024