agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2013, 07:30   #4411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YESHILL Mesajı Göster
Toprak tahlilinde bir sıkıntı çıkmış mıydı? Fazla kil,kireç var mıydı ? Durgun olma sebebi bu olabilir diye düşünmeye başladım

. Bu sene malç tekstili denedim. İyi netice verdi. Bizde elma ce ceviz bahçesi var. 40 dönüm elma bahçesini malç tekstili ile örttük. Hva şartları müsade ederse önümüzdeki günlerde ceviz bahçesinide örteceğiz. Umarım yabancı otlar fazla sorun olmıyacak
selamlar

malç tekstilini kışın toplamıyormusunuz???

malç tekstilini nereden ve kaça aldınız ölçüleri ne??

bilgiler için şimdiden teşekkürler.

aviator34 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 08:37   #4412
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
malç tekstilinden bahsediyorsunuz kardeş. ben de yapmak isterim. ancak bu nedir bilmiyorum. bu malç tekstilini biraz anlatabilirmisiniz.nasıl kullanacagım nereden temin edebilirim.ben de yabancı ottan muzdaribim.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 09:03   #4413
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
malç tekstilinden bahsediyorsunuz kardeş. ben de yapmak isterim. ancak bu nedir bilmiyorum. bu malç tekstilini biraz anlatabilirmisiniz.nasıl kullanacagım nereden temin edebilirim.ben de yabancı ottan muzdaribim.

LDPE tarımsal plastik ürünler malçlama filmi-Tarım Plastik Ürünler-ürün Kimliği:1326702304-turkish.alibaba.com

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 09:31   #4414
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
http://www.youtube.com/watch?v=TQzIe...ature=youtu.be
Bu akşam bereket tv de Aksu Tarımdan Ahmet bey ceviz hakkında bilgi verdi youtube'da bu videosu faydalı olacaktır ,Ayrıca çok beğendiğim bir de cümle söyledi "İnsanlar bir şeyleri sevebilirler ,hoşlanabilirler ama gülün,atın ve cevizin sevdalıları vardır, onların aşıkları vardır,o kişiler aynı zamanda konusunda sivrilmişlerdir ." dedi.Güzel söze ne denir...

Düzenleyen yasarugur : 21-11-2013 saat 09:33 Neden: harf düzelttim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 12:15   #4415
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim kardeş.yani anladıgım kadarı ile plastik bir naylon örtü ile otların üzeri kapatılacak ve otların hava ile temasını kesme işlemi olacak değilmi. yanlış anlamadıysam.otları örtme işlemi otların sararıp soluncaya kadar devam edecek değilmi

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 12:19   #4416
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
Fidan ekim tarihi yaklaştıkça malç konusunu daha sık düşünür oldum. Tarlada daha önce atılan keçi gübresinin bir kısmı toprağa karışmadan öylece duruyordu. Kalın bir tabaka olduğu için orada ot bitmemişti. Fidanların çevresine, fidana değmeyecek şekilde böyle bir uygulama yapsak malç için nasıl olur?

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 12:44   #4417
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
Fidan ekim tarihi yaklaştıkça malç konusunu daha sık düşünür oldum. Tarlada daha önce atılan keçi gübresinin bir kısmı toprağa karışmadan öylece duruyordu. Kalın bir tabaka olduğu için orada ot bitmemişti. Fidanların çevresine, fidana değmeyecek şekilde böyle bir uygulama yapsak malç için nasıl olur?
Malçlama yapacaksanız, plastik örtü dışında her türlü kuru ot, talaş, ağaç kabuğu vs. kullanabilirsiniz.

Eski 21-11-2013, 13:27   #4418
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
ben marangozlardan talaş almayı düşünüyorum.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 14:35   #4419
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Malçlama yapacaksanız, plastik örtü dışında her türlü kuru ot, talaş, ağaç kabuğu vs. kullanabilirsiniz.
onu biliyorum ama bu tarz şeyleri işleyip ufalamak ya da kompost yamak gerekiyor. 37 dönüm yer için yapılacak şey değil. Hayvan gübresinin işlenmesi gerekmiyor, aynı anda gübreleme de yapmış oluyoruz.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 14:46   #4420
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

ancak gübreyi toprak altına almayarak toprak üzerinde bırakıyorsunuz sanırım, bu da gübrenin önemli bir değerini yok ediyor.
talaşı daha fazla ufalamaya gerek yok ayrıca toprağa bu şekilde de organik gübre vermiş oluyoruz. marangozlardan da çuvallar ile temini kolay.

Eski 21-11-2013, 14:51   #4421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
malc tekstili plastik ortuden pahali ama bence daha iyi gibi gozukuyor ben de bu sene sira uzerine uygulamayi dusunuyorum zaten sira uzeri ot kontrolu en zor olan kalan kismi kolayca kazayagi ile suruluyor. kullananlar nereden alinir hakkaten faydasi var mi yazabilirlerse hepimize faydasi olacaktir ben biraz okudum gerci ama fazla bilgi hepimize lazim

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 15:12   #4422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin gece korsani dun burada bir mesajda arkadasimizin birine bir soru vardi diyorki ikinci sende alacagim urun ne kadar olur... sizin sekizinci yilda aldiginiz urun ne kadar acaba .. yazdiklariniz insallah insanlarin hayallerden uyanip gercekleri gormesine biraz da olsa isik tutar umarim.. sanmiyorum gerci ... ceviz dikipte yattigim yerden para kazanayim diye hayaller kuranlar sonunuz husrandan baska bir sey degildir.. hic bir is kolay degil tabi, ancak tarimsal uretim bambaska ne dikersen dik ...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 16:57   #4423
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
sayin gece korsani dun burada bir mesajda arkadasimizin birine bir soru vardi diyorki ikinci sende alacagim urun ne kadar olur... sizin sekizinci yilda aldiginiz urun ne kadar acaba .. yazdiklariniz insallah insanlarin hayallerden uyanip gercekleri gormesine biraz da olsa isik tutar umarim.. sanmiyorum gerci ... ceviz dikipte yattigim yerden para kazanayim diye hayaller kuranlar sonunuz husrandan baska bir sey degildir.. hic bir is kolay degil tabi, ancak tarimsal uretim bambaska ne dikersen dik ...
benim kökler sekiz aşılar iki yaşında her ağacın üstünde 5-15 arası meyve vardı
türkiyede çok fazla ceviz dikiliyor ama sonunu benim tahminime göre en az yarısı göremiyor.benim diktiğim sene 8 kişi bahçe kurdu bir tanesi 35bin metrekareidi bu bahçeler bakımsızlıktan şu anda ağaç başı 1 kg bile vermiyor.yazın bir kere bile bile su vermiyorlar gerçi onlarında kendine göre mantıklı bir nedeni var zamanla doğadaki olduğu gibi olur.

ben 8 yılda en az 60bintl masraf ettim ama ticari anlamda hiçbirşey elde etmedim.dikmeden önce biri bana birşey söylemişti en az 7 sene hiçbirşey beklemeden bakabileceğine inanıyorsan bu işe gir.özet bu

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 17:02   #4424
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Şu malçlama konusunu ceviz bahçemde epeydir bende düşünüyorum fakat bazı konularda endişeleniyorum iyi araştırıp uygulamak gerekir.

Endişem,

Bu siyah örtü ilk baharda havaların güneşli gittiği günlerde toprağın ısınmasına da büyük bir ihtimal etki edecektir ve bu ısınma ağaçıda harekete geçirip erken uyanmasını tetikleyecektir, zamanından önce uyanırsa donlara yakalanma riskini arttırmış olmayacakmıyız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 17:11   #4425
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
benim kökler sekiz aşılar iki yaşında her ağacın üstünde 5-15 arası meyve vardı
8 yaşında aşılanan iki yaşındaki aşılar için gayet normal bir durum, zira kök kuvvetli ve filize çalışıyor dinç gidiyor, budamalarınızı da dinç gelişim durumuna göre yaparsanız üçüncü yılda daha önceki 8 yaşındaki ağaçtan aldığın meyvayı alırsın.

Eski 21-11-2013, 17:20   #4426
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
8 yaşında aşılanan iki yaşındaki aşılar için gayet normal bir durum, zira kök kuvvetli ve filize çalışıyor dinç gidiyor, budamalarınızı da dinç gelişim durumuna göre yaparsanız üçüncü yılda daha önceki 8 yaşındaki ağaçtan aldığın meyvayı alırsın.
sana katılıyorum lilium, hocamın bhçesinde kökler 13 aşılar 6 yaşında 25kg kabuklu ceviz aldı bu sene.budamayı göz durumuna ve sürgün uzunluğuna göre %40-%60 arası geriye doğru yapıyorum.10 10 olan sıra aralarına 1 adet daha fernor dikeceğim yani dikim 5*10 olacak sence bu aradaki cevizler büyürmü bazıları sonradan dikilenler gelişmiyor demişti.senin fikrini öğrenebilirmiyim teşekkürler

Eski 21-11-2013, 17:24   #4427
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şu malçlama konusunu ceviz bahçemde epeydir bende düşünüyorum fakat bazı konularda endişeleniyorum iyi araştırıp uygulamak gerekir.

Endişem,

Bu siyah örtü ilk baharda havaların güneşli gittiği günlerde toprağın ısınmasına da büyük bir ihtimal etki edecektir ve bu ısınma ağaçıda harekete geçirip erken uyanmasını tetikleyecektir, zamanından önce uyanırsa donlara yakalanma riskini arttırmış olmayacakmıyız.
Üstad,
Sende havalar ısınınmaya başlayınca örtüyü kaldırırsın. Senin cevizlerin zaten bahçenin her tarafını kaplamış, fazla ot çıkmaz. (ceviz ağacın altında ot bitmez sözüne istinaden)

Eski 21-11-2013, 22:31   #4428
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Merhaba, Malçlama ağaçlar.net te ayrı bir konu başlığı olarak detaylı olarak işlenmiş. Esas olarak iki türlü malzemeyle malçlama yapılıyor.
- Öğütülmüş dallar, saman, ot gibi doğal malzemeler
- Malç tekstili türü malzemeler. Bu ara malç naylonu ile malç tekstilinin ayrı malzemeler olduğunu belirtmeliyim. Malç naylonu hava geçirmediği için çok yıllık bitkiler için değilde tek yıllık bitkiler için kullanılıyor. Değişik bitkilere değişik renkler öneriliyor.

Bildiğim kadarıyla soruları cevaplamaya çalışayım.
-Malç tekstili hava geçirdiği için mantar hastalıklarına neden olmuyor
-Su geçiriyor - damlama boruları malç örtüsünün altında veya üstünde bırakılabiliyor (ikisinin deartısı ve eksisi var biz altta bıraktık)
- Malzeme 90-100 gram/m2 gibi değişik vasıflarda üretilip satılıyor.
- Kalitesine - ultraviyole işinlara dayanma gücüne göre ,3-5 sene arası kullanılabiliyor.
- Malç tekstili kışın kaldırılabilir sanırım ancak devamlı kullanılması daha ekonomik olur diye düşünüyorum (işçilik giderleri nedeniyle)
- Nem tuttuğu için sulama ihtiyacını azaltıyor.
- Türkiyede üretilen birkaç yer var sanırım. Bize en uygunu Galaser tarım geldi.
Galaser Tarım | Antalya tarım ve sera ürünleri
Sanırım üretici değil, Türkiye dağıtıcısı firma - Aldığımız fiyatı vermem doğru olmıyabilir ancak internette dolaşan fiyatların yarı fiyatına aldık diyebilirim.

Cevizde 1-2 sırada deneme yaptıktan sonra elma bahçemize nmalç tekstili uygulaması yaptık (kasım ayı) Birkaç fotoğraf ekledim.
Gelecek sene daha çok tecrübemiz olacak..oldukça paylaşırız.
Selamlar

Name:  m0b.jpg
Views: 1425
Size:  59.2 KB

Name:  m3b.jpg
Views: 1548
Size:  61.0 KB

Name:  m2b.jpg
Views: 1485
Size:  60.8 KB

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 22:48   #4429
Yeni Üye

koyuturkm's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Foruma Merhaba

Forumdaki tüm arkadaşlara selamlar, Ben Mustafa Koyutürk, Emekliyim,

Yaklaşık bir iki haftadır forumu takip ediyorum, gerçekten üst düzeyde faydalandığımı söyleyebilirim. Başta sayın Lilium olmak üzere tüm yazı yazanlara desteğiniz için teşekkür ederim.

Hatta Sayın Lilium’la bu hafta başı buluşarak Bandırmadaki fidancıları dolaştık, kendisine tekrar sizin huzurunuzda teşekkür etmek istedim.

Aslında hepimizin forumdan faydalanmaya da ihtiyacımız var, Çok özet olarak ceviz deneyimimizden bahsedeyim: Biz dört ortak olarak Denizli-Çivril Kıralanda 850-900 rakımda 3800 Ceviz dikimi yaptık, şu anda 320 dekar oldu. Yazın ve diğer zamanlarda bahçenin başında ben ilgileniyorum.

Geçen sene 2012 de tüm araziye dozerle 1 metre derin patlatma yaptırdık. Bu araziye yarısını 8x8 ve kalanını 8x7 olarak 3800 adet Chandler fidanı kazma kürek marifetiyle diktirdik,

Şu anda fidanlarımızdan 1500 adedi canlı gerisi kurudu, araştırdığım kadarıyla kuruma nedenleri şunlar:

1. Çivril Akdeniz iklimine daha yakın, fakat bizim bölge metroloji değerleri karasal iklim’e daha yakın görünüyor, yani hava çok kuru , haliyle Chandler’lar sanırım nemli ortamı seviyor, havayı çok sevmediler. . 4-5 defa sulama yaptık suyu Ağustosta kestik. Mayıs ve haziranın sonuna kadar sulama yapamadık fidanlar susuz kaldılar.
2. Dikim hataları % 10 etki etti diyebilirim, aslında Nisanda dikilen fidanların % 90 nı çok iyi filizlenmişti.
3. Traktörle de bir defa ara sürüm yaptık yeterli gelmedi sanırım, yabani otlanma çok fazla oldu, bu sene yağmur çok yağdığı için.
4. Fidanlarda aşı yerlerine yakın yerlerde ve güneşe bakan yerlerde güneş yanığı çok fazla oldu. Bakır ilaçları kullandık ama yeterli gelmedi. Stutlama yaptık ancak beyaz boyama yapmamıştık.

Foruma katılan tüm arkadaşlarla paylaşmak istedim.

Foruma çok sık giremiyorum kusura bakmayın… Fakat günde bir defa cevap verebilirim tüm ceviz gönüllülerinin emeklerinin karşılıklarını almalarını dilerim.

Bende bilgi amaçlı olarak sizlerle Yaşar Akça ve Sütyemez hocadan derlediğim şu bilgileri paylaşmak istedim:

Dikilen Ceviz Fidanları ile ilgili:

1. Fidanların hızlı gelişmeyen bölgelerde (rakımın yüksek olduğu) 15 Aralığa kadar dikilmiş ve cansuyunun verilmiş olması (Kış sert geçerse ve 15 Aralıktan sonra kar yağarsa dikilemez, dikim zamanında toprakta don olmaması, toprağın çamur veya karla kaplı olmaması, tavında olması gerekir)
2. Fidanın hızlı gelişmeyen bölgelerde (rakımın yüksek olduğu) özellikle Chandler fidan dikiminde tepe vurmasının 50-60 cm yapılmalı ki köke çalışma yapsın
3. Fidanları dikimden sonra mutlaka boyamamız lazım ( %50 Su % 50 tavan boyası ile)
4. Fidan çukurlarını mümkün olduğunca önceden açıp, birkaç hafta bekletmeliyiz, böylece çukurun içi güneş ve yağmurların etkisiyle tavlanır, kabarır ve havalanmış olur
5. Fidan dikiminde işaretlemeye uygun ve düzgün bir bahçe tesisi için mutlaka dikim tahtası kullanılmalı ya da iple gereken işaretleme ve ölçümler ile düzgün bir dikim yapılmalı
6. Fidan dikeceğimiz çukurların, derin ve geniş açılması (tercihen 80 x 80 x100 m en az 60 x 60 en, boy 80 cm derinlikte)
7. Fidan çukuru derin açılmış ise üst toprakla çukur tekrar doldurulmalı ve dikim çukurundaki toprağın oturma (gevşeklik) durumu dikkate alınarak, bu gevşek toprak üzerinde dikim yapılmalı
8. Fidanlar fidanlıkta hangi derinlikten sökülmüşse, mutlaka aynı derinliğe dikilmeli
9. Dikim kesinlikle derin yapılmamalı, fidanın aşı noktası her durumda toprak yüzeyinden, en az 5-10 cm yukarıda kalmalıdır. Aşı noktası toprağa gömülen fidanların kuruyacağı unutulmamalı
10. Gecesinde don olacak günlerde, fidan dikildiğinde can suyu günün erken saatlerinde verilmeli ve sonrasında ıslak olan fidan dip bölgesine biraz kuru toprak atılmalı
11. Yabancı cevizler ile 8 x4 bahçeler de dikiliyor ancak bizce dikim aralıkları en az 8x6 olmalı
12. Fidanların nakledilmesinde mümkün olduğunca kapalı araçlar kullanılmalı veya üzerleri örtülmeli, fidanlar dona, rüzgâra ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Eğer hemen dikim yapılmayacak ise fidanlar mutlaka nemli bir toprağa derin hendeklenmelidir. Açıkta nakledilen ve bekletilen fidanların su kaybına bağlı olarak zarar göreceği ve tutumunun zorlaşacağı unutulmamalı

Dikilecek Ceviz Fidanında Aradığımız Özellikler:
1. İsmine doğru olmalı ve hangi çeşitle aşılı olduğu bilinmeli (dikilecek fidanların yaprak dökmeden önce görülmesi gerçek chandler olduğunun bilinmesi açısından ayrıca fidanlarda yükleme ve söküm sırasında çok karıştırma olmaktadır)
2. Fidanın üzerinde yara, kırık, derin çizik, soyuk vs olmamalı
3. Aşı yeri kapanmış olmalı
4. Sertifikalı (çeşidi hatta anacını belli olduğunu gösteren belge )
5. Gövde düzgün ve pişkin, gözler iyi teşekkül etmiş olmalı
6. Kök sistemi güçlü olmalı (bol saçak köklü olmalı)
7. Fidanın anaç kısmı 1-2 yaşlı olmalı
8. Çeşit ve anaç gereken boyda ve kalınlıkta olmalı (çok kalın çok boylu bir fidan iyi bir fidan demek değildir)

koyuturkm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 23:12   #4430
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
sana katılıyorum lilium, hocamın bhçesinde kökler 13 aşılar 6 yaşında 25kg kabuklu ceviz aldı bu sene.budamayı göz durumuna ve sürgün uzunluğuna göre %40-%60 arası geriye doğru yapıyorum.10 10 olan sıra aralarına 1 adet daha fernor dikeceğim yani dikim 5*10 olacak sence bu aradaki cevizler büyürmü bazıları sonradan dikilenler gelişmiyor demişti.senin fikrini öğrenebilirmiyim teşekkürler
Budamalarını uç kısaltma değilde sık olan dal çıkartmaya göre dengelersen daha iyi yapmış olursun, bıraktığın dalları da çok az uç keserek hem dinç gelişmesini biraz olsun durdurmuş hem yandallar oluşmasını sağlarsın .

Araya dikeceğin cevizlerin kök toprağı ve kendileri güneş alıyorlarsa gelişirler. Ağaçların o kadar çok büyük değil olabilir, yalnız aşıladıkların bu yıl çok gelişirler.

alper04 ve gecekorsanı beğendi.
Eski 21-11-2013, 23:16   #4431
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

umarım faydası olur

Eklenen Resimler

tiryaki ve kamkat38 beğendi.
Eski 21-11-2013, 23:25   #4432
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Üstad,
Sende havalar ısınınmaya başlayınca örtüyü kaldırırsın. Senin cevizlerin zaten bahçenin her tarafını kaplamış, fazla ot çıkmaz. (ceviz ağacın altında ot bitmez sözüne istinaden)
Zaten otun en hızlı büyüdüğü dönem Havaların ısınmaya başladığı dönem bu dönemde ağaçlarda da yaprak olmuyor ya da yeni yeni başlıyor dolayısıyla kök kısmı güneş alıyor,

Yani bu malçlama işinde ottan kurtulayım derken ağaçları erken uyandıracağım diye korkarım.

Sayın YESHILL dediği gibi değişik renkleri varsa açık tonlar olabilir.

Eski 21-11-2013, 23:35   #4433
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın koyuturkm, foruma hoş geldiniz, sizler gibi büyük bahçe sahiplerinin deneyim ve tecrübelerinizin foruma yarar katkı sunacağını söylemiştim yazmanızı rica etmiştim, paylaşımlara katılınız lütfen.

Ayrı bir bahçe sayfası açarak tüm yaptıklarınızı paylaşırsanız büyük bahçe kuracaklara da deneyim tecrübe kazandırmış olursunuz.

Tekrar hoşgeldiniz iyi paylaşımlar dilerim.

Eski 22-11-2013, 08:04   #4434
Ağaç Dostu

Malç

selamlar

ben geçen yıl malç naylonu ile üç fidanda deneme yapmıştım. çapaladıktan sonra fidan boğazı yaklaşık 30 cm açık akalacak şekilde naylon ile kapladım.

gelişmede diğer fidanlardan hiç bir farkı olmadı.
otlanma, fidan boğazındaki 30 cm yoğun ot yaptı. kapalı olan diğer kısımlar otlanamadı.

plastik malzeme ile malçlama yapacaklar kesinlikle düz naylon olanı tavsiye etmem.

yanlış anlaşılmasın tekstil dediğimizde naylon ama dokuma naylon olduğu için gözenekli bir yapıya sahip ve dolayısı ile hava alıp verebiliyor su geçirebiliyor internette ararken sera yer örtüsü, sera taban örtüsü, malç tekstili diye aratırsanız sonuca ulaşırsınız. ben adanadan bir firmadan 75 krş/m2 fiyat aldım

eğer birleşir siparişi çok miktara çekebilirsek bu fiyatı düşüre biliriz.en azından aynı şehirdekiler bir araya gelir sipariş verebilirse daha akıllıca ve ucuz olur çünki nakliyede var daha..

asıl tartışılması gereken 12 ay örtülümü duracak yoksa belli dönemlerde örtü alınacakmı?

kalacak ise taban gübrelemesi ne şekilde yapılacak ?

geçen yıl yapılan işçilikler
mart sonu taban gübrelemesi ve düzenleme 1
mayıs ilk hafta çapalama ve damlama serimi 1
haziran sonu çapa 1
ağustos ortası çapa 1

traktörle yapılan işleri yazmadım.. her çapalama fidan başı ( bölgelere göre işçilik fiyatına göre artar veya eksilir) 0,60 krş

4X0,60=2,40 TL

yani yaklaşık 3 m2 malzeme her fidana 2X2 örtü kullansak 4m2 eder ilk kaplama işçiliği ve nakliye dahil fidan başı yaklaşık 4 tl olur. iki yıldan önce kendini amorti eder.

fidan başı 4 tl harcamaya değermi değmezmi? bu değerlendirme tamamen bahçe sahibinin maddi durumu, ve işe bakış açısı ve bahçe büyüklüğüne göre değişir.

Düzenleyen ncp1963 : 22-11-2013 saat 09:42
Eski 22-11-2013, 09:12   #4435
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyuturkm Mesajı Göster

Aslında hepimizin forumdan faydalanmaya da ihtiyacımız var, Çok özet olarak ceviz deneyimimizden bahsedeyim: Biz dört ortak olarak Denizli-Çivril Kıralanda 850-900 rakımda 3800 Ceviz dikimi yaptık, şu anda 320 dekar oldu. Yazın ve diğer zamanlarda bahçenin başında ben ilgileniyorum.

Merhaba hoş geldiniz

(sayın lilium haklı) tecrübelerinizi ayrı bir sayfada yazarak paylaşırsanız yazdıklarınız arada kaybolmadan daha kolay ulaşılabilir halde olur. bizleride mutlu edersiniz. sizin gibi büyük ölçekte bahçesi olanların tecrübeleri gerçekten çok değerli

Geçen sene 2012 de tüm araziye dozerle 1 metre derin patlatma yaptırdık. Bu araziye yarısını 8x8 ve kalanını 8x7 olarak 3800 adet Chandler fidanı kazma kürek marifetiyle diktirdik,

Şu anda fidanlarımızdan 1500 adedi canlı gerisi kurudu, araştırdığım kadarıyla kuruma nedenleri şunlar:

1. Çivril Akdeniz iklimine daha yakın, fakat bizim bölge metroloji değerleri karasal iklim’e daha yakın görünüyor, yani hava çok kuru , haliyle Chandler’lar sanırım nemli ortamı seviyor, havayı çok sevmediler. .

ceviz ağaçları nemi çok sevmez nemli havada daha çok hastalanırlar (antraknoz v.b mantari hastalıklar nemli bölgelerde daha sık görülür)

4-5 defa sulama yaptık suyu Ağustosta kestik. Mayıs ve haziranın sonuna kadar sulama yapamadık fidanlar susuz kaldılar.

Aslında yaşadığınız olumsuzluğun %90 sebebi bu cümlenizde saklı

2. Dikim hataları % 10 etki etti diyebilirim, aslında Nisanda dikilen fidanların % 90 nı çok iyi filizlenmişti.
3. Traktörle de bir defa ara sürüm yaptık yeterli gelmedi sanırım, yabani otlanma çok fazla oldu, bu sene yağmur çok yağdığı için.
4. Fidanlarda aşı yerlerine yakın yerlerde ve güneşe bakan yerlerde güneş yanığı çok fazla oldu. Bakır ilaçları kullandık ama yeterli gelmedi. Stutlama yaptık ancak beyaz boyama yapmamıştık.

Foruma katılan tüm arkadaşlarla paylaşmak istedim.
fidanlarınızı sanırım açık kök olarak diktiniz..?

bu kadar çok kayıp olmasına gerçekten çok üzüldüm geçmiş olsun.

fidanın ilk yılında sulama çok önemli ve kesinlikle erken kesilmemeli. siz 5 sulanma ile koca bir sezonu geçirmişiniz kalan fidanlarınız olduğu için kendinizi şanslı hissetmelisiniz.

tekrardan geçmiş olsun inşaallah bundan sonrasında işleriniz istediğiniz gibi ilerler. bol şanslar diliyorum

Eski 22-11-2013, 09:33   #4436
Ağaç Dostu

Alıntı:
Zaten otun en hızlı büyüdüğü dönem Havaların ısınmaya başladığı dönem bu dönemde ağaçlarda da yaprak olmuyor ya da yeni yeni başlıyor dolayısıyla kök kısmı güneş alıyor,

Yani bu malçlama işinde ottan kurtulayım derken ağaçları erken uyandıracağım diye korkarım.
Kışın örtülü olduğu için otların kök gelişimi zayıf olur, cevizlerin her zamanki uyanması öncesi birkaç hafta örtüleri kaldırır uyandıktan sonra tekrar serersin.

Eski 22-11-2013, 13:30   #4437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:

Endişem,

Sn. Lilium benim bu konudaki düşüncem endişenizin yersiz olduğu yönünde. Sonuçta toprağın sıcak olması ile havanın sıcak olması farklı şeyler bence. Çünkü toprağa özellikle hayvan gübresi verdiğimizde de toprak malç tekstiline göre kat kat fazla ısınacak. Toprak ısısı zararlı olsaydı, düz mantık gübre de zararlı olurdu. Aksine gübrelemenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden toprak ısısı yönünden korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Bildiğimden değil sadece fikir yürütüyorum. Sizce düşüncelerim mantıksız mı ?

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 13:35   #4438
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Sn. Lilium benim bu konudaki düşüncem endişenizin yersiz olduğu yönünde. Sonuçta toprağın sıcak olması ile havanın sıcak olması farklı şeyler bence. Çünkü toprağa özellikle hayvan gübresi verdiğimizde de toprak malç tekstiline göre kat kat fazla ısınacak. Toprak ısısı zararlı olsaydı, düz mantık gübre de zararlı olurdu. Aksine gübrelemenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden toprak ısısı yönünden korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Bildiğimden değil sadece fikir yürütüyorum. Sizce düşüncelerim mantıksız mı ?
benim bildiğim de ağacın uyku durumuna geçme ya da uyanma pozisyonunu havanın ısısına göre değilde toprak ısısına göre hareket ediyor.
verdiğimiz gübre de zaten yanma olayını tamamlamış olacağından tekrar reaksiyona girerek ısınma yapmamaktadır diye biliyorum.
yanlışım varsa düzeltin.

kamkat38 beğendi.
Eski 22-11-2013, 13:44   #4439
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyuturkm Mesajı Göster

Yaklaşık bir iki haftadır forumu takip ediyorum, gerçekten üst düzeyde faydalandığımı söyleyebilirim. Başta sayın Lilium olmak üzere tüm yazı yazanlara desteğiniz için teşekkür ederim.

Hatta Sayın Lilium’la bu hafta başı buluşarak Bandırmadaki fidancıları dolaştık, kendisine tekrar sizin huzurunuzda teşekkür etmek istedim.
Merhaba Sn. Mustafa Koyutürk bey sitemize hoş geldiniz. Ben de Denizliliyim ve Alikurt köyünden 24 dekar arazi alıp 475 adet ceviz diktim. Sizin kadar çok ağaç olmasa da inanın dikim, gübreleme,çapalama vs ne iş olursa olsun yanıma yevmiyeci yardımcı da çağırsam çok yoruluyorum. Traktörüm de yoktu bu hafta aldım umarım işler biraz daha kolaylaşır. Size Allah kolaylık versin o kadar fidanla uğraşmak çok zordur.

Öncelikle yüzde olarak çok fazla kaybınız olmuş sizin adınıza üzüldüm. Benim işçi hatası, tamburla biçilenler, kamyonla ezilenler vs aşı altından sürenleri, gelişmeyenleri de sayarsak toplamda 45 50 adet civarıdır. Bizim de sulama sistemi temmuzda kuruldu o yüzden sanırım fidanlarda neredeyse hiç gelişme olmadı. Sanırım chandlerin su ihtiyacı diğer çeşitlere göre fazla. Benle aynı zamanda dikip hiç ilgilenmeyen bir abimizin Şebin fidanları 1 defa sulamayla 1 mt civarı sürgün yaptı.

Özelden telefon numaramı göndereyim telefonda da görüşürüz abi. İyi günler.

kamkat38 beğendi.
Eski 22-11-2013, 14:16   #4440
Ağaç Dostu

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
benim bildiğim de ağacın uyku durumuna geçme ya da uyanma pozisyonunu havanın ısısına göre değilde toprak ısısına göre hareket ediyor.
verdiğimiz gübre de zaten yanma olayını tamamlamış olacağından tekrar reaksiyona girerek ısınma yapmamaktadır diye biliyorum.
yanlışım varsa düzeltin.
Sn. Ermana bey ben de bilmiyorum ki sadece düz mantık beninkisi Ama aklımda kaldığı kadarıyla toprak ısısı değil iklime göre uyanıyor ağaçlar. Şubatta gübre versek martta uyanması lazım sizin söylediğinize göre. Bu da bana pek mantıklı gelmedi. Umarım bilen birileri çıkar da cevap verir cahilliğin gözü kör olsun

kamkat38 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024