agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2014, 20:28   #4651
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
arkadaşlar bana chandler ve tozlayıcısının aşı kalemini gönderebilecek birisi var mı?
Fazla yok ama kaç kalem lazım.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 13:17   #4652
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Kaman-1 aşı kalemi

Merhaba arkadaşlar,
Kaman-1 aşı kalemi gönderme imkanı olan var mı?
Kabuk altı aşı (çoban aşı) yapacağım.
Çeşit değiştirme amaçlı, fazla değil 10-15 adet olsa yeterli olur.
Kuracağım kapama bahçe için bazı çeşitleri gözlem yapacağım.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 19:25   #4653
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Cevizlerinizde uyanmalar başladımı arkadaşlar...
Bizimkiler henüz uyanmadı hatta su yürümemiş.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2014, 21:26   #4654
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
sayın helot benim cevizlerin içinde 1 tane yalova cinsi var geçen pazar bahçeye gittiğimde 5 cm sürgün yapmış durmdaydı diğer cinslerde şimdilik hareket yok

eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 10:10   #4655
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Galeri: 3
herkese merhaba arkadaşlar ben 6 yaşında iki adet ceviz ağacı var bunlar hiç erkek çiçek yok bunun sebebi ne olabilir. bir tanesi geçen sene 8 adet meyve verdi.

gölbekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 14:01   #4656
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Chandler aşı kalemi lazım fidanlarımı kesip hazırladım yardımcı olabilecek birisi varmı acaba?

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 12:55   #4657
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
topraktan em active,yapraktan 'em5' ile 'emfpe' tavsiye ederim.
elinize sağlık...

gökhan07 beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 10:56   #4658
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
topraktan em active,yapraktan 'em5' ile 'emfpe' tavsiye ederim.
elinize sağlık...
Sayın aviator,
Topraktan em active,yapraktan 'em5' ile 'emfpe' uygulaması yaptınız mı ve yaptıysanız sonuçlarını paylaşırsanız sevinirim.

dadaşım beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 14:02   #4659
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Etkin mikroorganizmaları ilk geçen yıl bu zamanlar uyguladım.Bu yıl ikinci uygulamayı da geçen hafta bitirdim.
Sonuçlarını sorarsanız geçen yıl bir çok organik madde kullandım.Em-A,Humik asit,Kompost,Enzim,Ahır gübresi vs.
-260 ceviz fidanından topu topu 30-40 tanesi 1.50-1.80 arası boy yaptılar.(bu fidanların kökünde bazı hastalıklar olduğunu tahmin ediyorum.Bunun için bu yıl çiçeklenme döneminden sonra em5 ve emfpe uygulaması yapacağım)
En uzunu 5 metre 20 cm. ölçtüm.
diğerleri ise ortalama 3 -4 metre boy yaptılar.Fidanlarımı 2012 ocak ta açık köklü olarak diktim.sadece em-a kullanarak bu yüksekliklere ulaştı diyemeyiz ama toprağa verdiğimiz bu organik maddeler toprak yapısını düzelttikçe hem köke hem de yeşil aksama faydası olduğu kesindir.

gökhan07 beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 14:58   #4660
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın aviator verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla bu işlemleri dikimi gerçekleştirdiğiniz ilk yıl uygulamadınız.
2012 yılının sonunda fidanlarınızın ke kadar boylandığını merak ettim.

Eski 11-03-2014, 15:15   #4661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın aviator verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla bu işlemleri dikimi gerçekleştirdiğiniz ilk yıl uygulamadınız.
2012 yılının sonunda fidanlarınızın ke kadar boylandığını merak ettim.
selamlar linkteki enzimi bende sipariş ettim. bu sene ilkkez kullanacağım.

sorum şu bu enzimi suya kattıktan sonra suya humik asit ve pekmez karıştırsam 24 saat sonra üreme ve bölünme oluşup benim böcüler çoğalırmı yoksa ölürlermi ???

http://www.smoothgarden.com/?urun-35...ndirici-enzim-

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 15:32   #4662
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Necip bey güzel bir ürüne benziyor.
Bu sene mikrobiyal gübre (sim-derma) kullanmayı düşünüyordum fakat köklere doğrudan temas etmesi gerekiyormuş, fidanları yeni diktiğim için tekrar kök bölgesini açıp fidanlara ikinci bir stres yaşatmak istemiyorum.
Mikoriza mantarı sulama suyu ile verilebiliyormuş ve sanırım mikoriza uygulayacağım.
Bunun yanında disper adında bioglobal firmasının tavsiye bir gübre daha var. Bu uygulamalardan sonra em-a düşünüyorum.

ncp1963 ve Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 11-03-2014, 15:36   #4663
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Bu üründe güzele benziyor.
Advanced Nutrients Voodoo Juice 250 ml(Faydalı Bakteri)

Eski 11-03-2014, 15:45   #4664
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu üründe güzele benziyor.
Advanced Nutrients Voodoo Juice 250 ml(Faydalı Bakteri)
bunuda kontrol edin aradığınız mikoriza mantarlarını içeriyor

Advanced Nutrients Piranha

Eski 11-03-2014, 16:25   #4665
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Necip bey güzel bir ürüne benziyor.
Bu sene mikrobiyal gübre (sim-derma) kullanmayı düşünüyordum fakat köklere doğrudan temas etmesi gerekiyormuş, fidanları yeni diktiğim için tekrar kök bölgesini açıp fidanlara ikinci bir stres yaşatmak istemiyorum.
Mikoriza mantarı sulama suyu ile verilebiliyormuş ve sanırım mikoriza uygulayacağım.
Bunun yanında disper adında bioglobal firmasının tavsiye bir gübre daha var. Bu uygulamalardan sonra em-a düşünüyorum.
Necip bey,
Pirhana'nın içeriğinde hem mikrobiyal (sim derma da olduğu gibi) hemde benim aradığım endo ve ecto mikoriza mantarlarını içeriyor.
İki özelliğin bir arada olması çok güzel.
Tekrar teşekkür ederim.

ncp1963 ve mtarslan beğendi.
Eski 12-03-2014, 09:22   #4666
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
beyler amazon da fiyatlar daha uygun eğer toplanarak alım yaparsak fiyatlar daha uyguna gelecektir. bende bir süredir Voodoo Juice almak istiyordum.

gökhan07 ve ncp1963 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 13:08   #4667
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Selamlar.
Bugün necip bey'in verdiği linkte ki adresten Advanced Nutrients pirhana isimli ürünün siparişini verdim. Bu ürünü süs biktilerinde de kullanmayı düşünüyorum. Sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

ncp1963 beğendi.
Eski 12-03-2014, 15:12   #4668
Ağaç Dostu

Alıntı:
Selamlar.
Bugün necip bey'in verdiği linkte ki adresten Advanced Nutrients pirhana isimli ürünün siparişini verdim. Bu ürünü süs biktilerinde de kullanmayı düşünüyorum. Sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.
hangisine verdiniz ben size iki link gönderdim ikiside ana bayinin kendileri olduğunu yazmışlar ikisindede fiyatlarda farlılık var almak isteyen arkadaşlar iki siteyi ve ürünün miktarını dikkatlice her iki siteden karşılaştırırlarsa iyi olur.

Advanced Nutrients Voodoo Juice
Advanced Nutrients Voodoo Juice 250 ml(Faydal Bakteri) | Advanced Nutrients | Hidroponik, Advanced Nutrients, Hesi, Canna, BioBizz, Bitki yetitirme lambalar, bitki yetitirme kabinleri - 2008'den beri..

ben ikitanesini sipariş ettim deneyeceğim sonuca bakacağım
Advanced Nutrients Sensizym

Advanced Nutrients Piranha

Eski 12-03-2014, 15:18   #4669
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Necip bey,
Advanced Nutrients piranha isimli ürününün siparişini verdim ve bunun yanında tavsiyeleri üzerine carboload isimli bir ürün siparişi daha verdim. Yanlış hatırlamıyorsam bu ürün piranha'nın içeriğinde bulunan organizmalar için besin kaynağı.

ncp1963 ve dadaşım beğendi.
Eski 13-03-2014, 14:44   #4670
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Bende bugün yurtdışı fiyatlarından bile uygun olan aşşağıdaki ürünleri sipariş verdim.
Sensizym 2lt,Nirvana 1 lt,Advanced Nutrients Grow 1lt,Iguana Juice Grow 1lt

kısmetse seneye de faydalı bakteriler olarak Tarantula,Pirinha ve Voodoo Juice kullanacağım. faydalı bakteriler zaten maliyetli birde ülkemizde çok daha maliyetli.

gökhan07 ve ncp1963 beğendi.
Eski 13-03-2014, 15:34   #4671
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Fazla yok ama kaç kalem lazım.
ömür bey iyi günler aşı kalemleri bugün elime ulaştı kısmetse pazar günü yerlerine de ulaşacaklar. çok teşekkür ederim. saygılarımla.

ömür-uşak beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2014, 16:16   #4672
Yeni Üye

onbaşıaktar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Selam kardeş öncelikle bende sizin gibi bilgi edinerek yola çikrim fakat
Kendin tecrübe ederek daha salikli oluyor 40 adat ceviz diktirdim. Uzmanina
8 adet tuttu artik sen düşün fidanları dokecegin yerde yaparsan başarin yüzde yüz oluyor

onbaşıaktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 09:34   #4673
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Advanced Nutrients Grow seri olarak bloom ve mıcro olarak 3 lü set olarak kullanılması gerekiyormuş. bunların yerine Iguana Juice Grow aynı görevi yerine getirebiliyormuş. ancak ağaç başına yeni dikim fidanlarda 50 ml öneriyorlar. yani 1 lt ürünü 20 yeni dikilmiş fidana kullanabiliyoruz. ağaçları 4-5 yaşında olanlarda sanırım 150-200 ml önerecekler. buda 1 lt ürünün 5-6 ağaç için yeterli olabilmesi demek. bunu yapabilmekte büyük bütçeler gerektiriyor. ben toplamda 5 lt lik ürün aldım ağaç başına 6 ml kadar düşüyor. artık faydası akmasada damlar düşüncesindeyim. malum ilk seneler çok önemli.

gökhan07 beğendi.
Eski 14-03-2014, 12:28   #4674
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Bende bugün yurtdışı fiyatlarından bile uygun olan aşşağıdaki ürünleri sipariş verdim.
Sensizym 2lt,Nirvana 1 lt,Advanced Nutrients Grow 1lt,Iguana Juice Grow 1lt

kısmetse seneye de faydalı bakteriler olarak Tarantula,Pirinha ve Voodoo Juice kullanacağım. faydalı bakteriler zaten maliyetli birde ülkemizde çok daha maliyetli.
merhabalar

sensizym= Enzimler yaşam süreçlerinin temel yapı taşlarıdır ve Sensizym bitki işlevleri için gerekli 80'den fazla enzim içeren bir enzim solüsyonudur. Ölü kökleri çökerterek nişastalara, karbonhidratlara ve çeşitli besin maddelerine dönüştürerek besin alımını ve bitkinin hızlı büyümesine olanak sağlar. Suyun katalize edilmesine ve sudaki elementlerin bitkinin belirli bölgelerine ulaşmasına yardımcı olur.

nirvana =Nirvana, tüm sezon boyunca bitkinin gücünü, bağışıklık sistemini ve metabolizmasını geliştirmek için tasarlanmış % 100 organik bir katkı maddesidir. L-amino asitler, vitaminler, yosun ve yonca özlerinin hümik ve fulvik asit ile oluşan eşsiz kombinasyonu sayesinde bitkilerinizin verimini, lezzetini ve aromasını arttır. Kökten veya yapraktan uygulama yapılabilir.

Advanced Nutrients GrowAdvanced Nutrients Bloom Ph Perfect sağlıklı bitkiler, yüksek hasatlar ve kaliteli bitkiler için özel olarak tasarlanmış bir set grubudur.Bitkilerinizi yetiştirmek için 3 parttan oluşan bitki besini (grow,bloom,micro) başlangıçtan sona kadar tüm bitkilerde gözle görülür gelişme sağlar.Set lü olarak kullanıldığında işe yaramaktadır.

-Besin emilimi kolaylığı
-Ayarlanmış ph
-Yüksek Konsantre

3lü setle beraber köklendirici, çiçek tetikleyici ve çiçek arttırıcı ürünler kullanılmalıdır.

Iguana Juice Grow Juice, üst kaliteli kaynaklar kullanılarak elde edilen %100 organik bir sıvı gübredir. Bitkilerde güçlü dallanma, geniş ve sağlıklı kök yapısı ve gür çiçek oluşumu sağlar. Hızlı büyüme ve kısa boğum uzunluğu oluşturur. Bitkilerin büyüme döneminde kullanılır.

bu durumda ilk ikisi para vermeye değer ve hatta ikincinin yerine piyasadan daha ucuza direkt amino asit alabilirsiniz (biri enzim içeriyor diğeri amino asit içeriyor) ama son ikisi sizinde piyasadan alıp harmanlayarak elde edebileceğiniz bitki besin elementlerini içeriyor bunlar için bu fiyatlar çok yüksek

Eski 14-03-2014, 17:26   #4675
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Necip bey siparişleriniz eliniz ulaştı mı? Size gelen pirhana kokusuz ve şeffaf mı?

Eski 14-03-2014, 22:20   #4676
Ağaç Dostu

Alıntı:
Necip bey siparişleriniz eliniz ulaştı mı? Size gelen pirhana kokusuz ve şeffaf mı?
siparişim sanırım yarın elimde olur.

Eski 15-03-2014, 18:11   #4677
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Advanced Nutrients Grow seri olarak bloom ve mıcro olarak 3 lü set olarak kullanılması gerekiyormuş. bunların yerine Iguana Juice Grow aynı görevi yerine getirebiliyormuş. ancak ağaç başına yeni dikim fidanlarda 50 ml öneriyorlar. yani 1 lt ürünü 20 yeni dikilmiş fidana kullanabiliyoruz. ağaçları 4-5 yaşında olanlarda sanırım 150-200 ml önerecekler. buda 1 lt ürünün 5-6 ağaç için yeterli olabilmesi demek. bunu yapabilmekte büyük bütçeler gerektiriyor. ben toplamda 5 lt lik ürün aldım ağaç başına 6 ml kadar düşüyor. artık faydası akmasada damlar düşüncesindeyim. malum ilk seneler çok önemli.
Peki bunları direkt bitki köküne sulandırmadan mı veriyoruz yoksa konsantre biçimde sulama suyuna mı karıştırıyoruz?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 07:01   #4678
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

1 lt ye 2ml sulandırılıyor. ürünler konsantre. ister bitki köküne direk verin ister sulama suyuna ekleyin size kalmış. ben gübre tankına koyacağım.

gökhan07 ve barba1981 beğendi.
Eski 18-03-2014, 21:46   #4679
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
141. sayfada resimleri olan 2009 yılında dikilen Yalova 1-Şebin-Bilecik ağaçlarına 5 yıl boyunca Koyun-Keçi Gübresinden başka bişey verilmemiştir. Yukarıda saydığınız ve para verdiğiniz ürünlerin faydasını umarım görürsünüz...
Sayın Helot,
Mikrobiyal ve mikoriza mantarını yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. (Evde ki bitkilere uyguladım) Kötü durumda olan yuka bitkisi sanırm bu kadar kısa sürede de olsa yavaştan canlanmaya başladı ya da bana öyle geliyor.
10-15 gün sonra uygulamadan önceki ve sonraki resimlerini paylaşacağım.

Eski 19-03-2014, 20:23   #4680
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Forum yönetiminin affina siğinarak ayni konuyu tartişmak durumundayim

Sevgili arkadaşlar herkese merhabalar.

Konu başlığımda da belirttiğim gibi ,cnrtkt / Ceviz Bahçesi (Tokat) sayfasında arkadaşlarla fikir alişverişi yapıyoruz. Daha çok kişiye ulaşıp, farklı fikirleri de dinleyerek en doğru kararı alabilmek açısından konuyu birde burda sizlere taşımak istedim.

Tecrübelerinizi esirgemeyin lütfen.

Mesele şöyle; sayın gökhan07 vasıtası ile bulduğumuz, bir yıl önce yapılan soğuk katlama sonrasi poşete alınmış ve şuan kazık kökü üzerinde bulunan aşısız çöğürleri almak üzereyim. Aşısız fidanlar tüplü yani. Biz bu fidanları seraya alalım kısa süre içinde dilcikli ingiliz kalem aşısı ile aşı yapalım, tutmayanları Ağustos' ta yama aşı yapalım ve Ekim - Kasım gibi de yerine dikelim diye düşündük. Bu arada çok yakın zamanda araziye yonca ekilecek bunuda belirtiyim.

Şimdi abilerim, bir tavsiye der ki:

"Fidanları direk kalıcı yerine ekin. Seraya alınması ve poşette kalmaya devam etmesi fidanı strese sokacaktır, fazla hırpalamayın. Hemen kök salmaya başlasın. Haziran sonu gibi göz aşısı yaparsınız tutmayanlara da seneye dilcikli aşı yaparsınız."

Diğer bir tavsiye:

"Amacımız sağlam kök yapısı oluşturmaksa, çöğürden vazgeçin, 3-4 gün suda bekletilmiş tohumlardan çatlayanları hemen bugün kalıcı yerlerine 2-3 cm toprak altına gömün. Ağustos' ta aşı olgunluğuna gelir, kök ve filiz yapısı da çöğüre göre daha sağlam olur. Çöğüre yapılan müdahaleler (aşı, dikimde kök budaması, Mart' ta 3 - 4 göz üzerinden sert budama vs.) sonucu fidan strese girecek ve gelişmede yavaşlama/durgunluk oluşacaktır" şeklinde.

Sayfadanda konuşmaları takip edebilirsiniz.

- Şuan ekilen tohum Ağustos' ta aşılanacak duruma gelebilir mi? Deneyen oldu mu?
- Arazide yonca ekili olacağı için çöğürlere yerinde yapılan aşının bir sıkıntısı olur mu?
- Şimdi seraya alınan tüplü ve kazık köklü çöğürlerin, dilcikli aşıdan sonra Ekim - Kasım gibi yerine dikilmesinin bir sakıncası olabilir mi?
- Tabi ki daha başka fikri olanlarda olabilir. Yeni fikirlere her zaman açığım ve bilgiye açım.

Yardımınızı bekliyorum.
Gökhan Hocam eklemek istediğiniz konu varsa siz de katkıda bulunun lütfen
Görüşmek üzere.

Düzenleyen cnrtkt : 20-03-2014 saat 07:21 Neden: imla hatası
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024