agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2016, 11:48   #5611
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Marmara bölgesi civarı Balıkesir'de erken ilkbahar ne zamandır?

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 17:13   #5612
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2016
Merhabalar,
Ceviz yetiştirmek için alınacak tarlada daha önceden ekili ancak bakımsız ceviz ağacları olması toprak analizi yapılmasına engel midir? yani ceviz agacı var diye analiz yaptırmasam olur mu..birde analiz gerekirse nasıl yorumlayacam sonuclarını burada ne cesit gider diye.. bilgisi olan paylaşabilir mi..sıfırdan başlamak istiyorum.

YeniBON beğendi.
emin17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 18:22   #5613
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin17 Mesajı Göster
Merhabalar,
Ceviz yetiştirmek için alınacak tarlada daha önceden ekili ancak bakımsız ceviz ağacları olması toprak analizi yapılmasına engel midir? yani ceviz agacı var diye analiz yaptırmasam olur mu..birde analiz gerekirse nasıl yorumlayacam sonuclarını burada ne cesit gider diye.. bilgisi olan paylaşabilir mi..sıfırdan başlamak istiyorum.
ceviz ağacı var diye analiz yaptırmaktan vazgeçmeyin.çünkü analiz toprak hakkında size bazı bilgiler vermektedir.örneğin bahçenizin ph,kireç,tuz,organik madde ve toprak tekstürü(killi,kumlu tınlı) çok önemlidir.Bu sonuçlara göre ceviz yetişip yetişmeyeceği belli olur.Diğer eksik elementler bir şekilde tamamlanır.

YeniBON ve emin17 beğendi.
berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 21:43   #5614
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berk10 Mesajı Göster
ceviz ağacı var diye analiz yaptırmaktan vazgeçmeyin.çünkü analiz toprak hakkında size bazı bilgiler vermektedir.örneğin bahçenizin ph,kireç,tuz,organik madde ve toprak tekstürü(killi,kumlu tınlı) çok önemlidir.Bu sonuçlara göre ceviz yetişip yetişmeyeceği belli olur.Diğer eksik elementler bir şekilde tamamlanır.
cevap için teşekkürler.bu durumda sağlıklı bir değerlendirme için analizi mutlaka yaptıracağım..

Eski 01-03-2016, 15:34   #5615
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Altay 1

Merhaba. Forum'a yeni üye oldum, ben bir süre önce altay cevizi diye ceviz aldım, satıcı bana altay 1 adında tescillendigine gösteren bir belge gösterdi, bu belge gerçek midir, **** altay 1 adında bir ceviz türü var midir?

YeniBON beğendi.
Mesima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:10   #5616
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesima Mesajı Göster
Merhaba. Forum'a yeni üye oldum, ben bir süre önce altay cevizi diye ceviz aldım, satıcı bana altay 1 adında tescillendigine gösteren bir belge gösterdi, bu belge gerçek midir, **** altay 1 adında bir ceviz türü var midir?
sertifikalı altay cevizi yoktur. ilk başta ben de aldım, sonrasında hemen fernora aşıladım

arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 00:15   #5617
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Arkadaşlar ronde kalemi ihtiyacım var.yardimci olabilecek varmi.ayrıca balkal kalemi bu haftaki budama dan sonra elimde sinirli sayida olacak ihhtiyaci olan arkadaslara ücretsiz yollayabilirim

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 13:46   #5618
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Sevgili Arkadaşlar;
200 adet 2 yaşındaki ceviz ağaçlarına ot mücadelesi ve sulamadan tasarruf için Malçlama yapmak istiyorum. Şu konularda sizlerin değerli fikirlerine ihtiyacım var;
1-Naylondan olur mu?
2- Olursa beyaz **** siyah naylon olması fark eder mi?
3-Nisan başlarında yapsak zamanlaması iyi mi?
4-Hiç gerek yok, zararlı olur diyen var mı?
Saygılar.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 13:54   #5619
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Taze cevizden başka ceviz yiyememek

agacarkadas ve minikivi beğendi.
Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 21:11   #5620
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Malçlama olarak naylon değilde Malç tekstili kullanmak daha doğru olur. Su geçiren ve hava alabilen materyal olmalı.
Ot kontrolu, daha az sulama ihtiyacı ve toprak ısısı kontrolu açısından faydalı ancak tarla farelerine dikkat etmek gerekli. Fareler malç örtüsü altında tehditlerden korunmuş olarak çok hızlı üreyip ağaç köklerine zarar verebilir.

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 08:38   #5621
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlar;
200 adet 2 yaşındaki ceviz ağaçlarına ot mücadelesi ve sulamadan tasarruf için Malçlama yapmak istiyorum. Şu konularda sizlerin değerli fikirlerine ihtiyacım var;
1-Naylondan olur mu?
Saygılar.
bence ot mücadelesini yapabiliyorsanız çapa ile yapın. ne kadar çapa o kadar güzel ağaç.

hdoğan ve minikivi beğendi.
alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 19:50   #5622
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Sayın lilium size katılıyorum, diğerlerinin ne sattığı da belli değil. 11 senedir bu işin içindeyim, elindeki fidanları satmak için bu formda gizli tanıtımlar, üstü örtülü reklamlar yapilıyor elindeki fidanları satmak için yeni yatırımcılar yanlış yönlendiriliyor. Sözüm ona klavye mühendislerine sesleniyorum, Yabancı kaynaklı ceviz bahçelerinin resim ve video görüntülerini yayınlayıp reklam yapmayın. Bir çok yatırımcıya önemli bir kaynak olan bu forumda altına imzanızı koyabileceğiniz ve kaynağı belli olan iki resim yükleyinde görelim. Kimse yanlış değerlendirmesin şahsım adına konuşuyorum, ben gerçek üreticiyim, hem meyvesini hem fidanını satarım, senede 300-500 pedro fidanı yaparım onlarda daha tarlada satılır ve '' sertifika '' sızdır. Bu foruma üye olan birçok ceviz severe de istektekleri üzerine ücretsiz aşı kalemi göndermişimdir ve göndermeye devam edeceğim.
saygılarımla.

Düzenleyen minikivi : 11-03-2016 saat 20:26 Neden: metin eksikliği
minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 20:45   #5623
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Name:  SAM_1744 copy.jpg
Views: 1656
Size:  56.1 KB
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi;
sayın lilium size katılıyorum, diğerlerinin ne sattığı da belli değil. 11 senedir bu işin içindeyim, elindeki fidanları satmak için bu formda gizli tanıtımlar, üstü örtülü reklamlar yapilıyor elindeki fidanları satmak için yeni yatırımcılar yanlış yönlendiriliyor. Sözüm ona klavye mühendislerine sesleniyorum, yabancı kaynaklı ceviz bahçelerinin resim ve video görüntülerini yayınlayıp reklam yapmayın. Bir çok yatırımcıya önemli bir kaynak olan bu forumda altına imzanızı koyabileceğiniz ve kaynağı belli olan iki resim yükleyinde görelim. Kimse yanlış değerlendirmesin şahsım adına konuşuyorum, ben gerçek üreticiyim, hem meyvesini hem fidanını satarım, senede 300-500 pedro fidanı yaparım onlarda daha tarlada satılır ve '' sertifika '' sızdır. Bu foruma üye olan birçok ceviz severe de istektekleri üzerine ücretsiz aşı kalemi göndermişimdir ve göndermeye devam edeceğim.
Saygılarımla.
Name:  SAM_1744 copy.jpg
Views: 1656
Size:  56.1 KB

karayel54 beğendi.
Eski 11-03-2016, 23:03   #5624
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2016
6 adet pedro aşı kalemi göndere bilirmisiniz

getezcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 06:06   #5625
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi getezcan Mesajı Göster
6 adet pedro aşı kalemi göndere bilirmisiniz
kargo sana ait olursa evet, özelden adres ve tel yaz en kısa zamanda göndereyim, çünkü yakında ağaçlara su yürüyecek.

Eski 12-03-2016, 21:54   #5626
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlar;
1-Naylondan olur mu?
Saygılar.
syn alperalper bence hiç yapmayın ben yaptım 1 sene sonra tekrar kaldırıp attım. birincisi ne yaparsanız yapın alttan yıne otlar cıkıyor ozellıkle ayrık varsa malc ortuyu sankı örüyor aralarını ve kaldırırken bile çok zorluyor. ıkıncısı kostepek ve fareler her tarafı delınce agac kuruyor ve sız goremıyorsunuz. bence capa makınesıyle capalayın ben tavsıye etmıyorum ama yınde de siz bilirsiniz.

YeniBON ve minikivi beğendi.
sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 13:08   #5627
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Merhaba,
Sonbaharda fidanların dibine önce yanmış hayvan gübresi akabinde çürütülmüş fındık yeşil kabuğunu serdik toplam kalınlığı 10-15 cm civarında oldu .
Mart ayında gözlemlediğimde bu 10 cm lik örtünün altında ot varlığının azaldığını yeşerenlerin de çok zayıf olduğunu gördüm.Şimdi otlar yeşerene kadar bu örtüyü bozmayacağım ve farkı gözlemleyeceğim
Farkında olmadan doğal malç mı yapmış olduk acaba diye düşündüm

minikivi beğendi.
agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 16:35   #5628
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

YAPTIĞIM ARAŞTIRMALARA GÖRE TÜRKİYEDEKİ CEVİZ ÜRETİMİ TÜKETİMİ VE TİCARETİ

-Türkiye 1995 yılında 110 bin ton olan ceviz üretimini yüzde 64,4 artışla 2014 yılında 180 bin 807 tona yükselttİ

-2000 yılında 108 bin ton olan ceviz tüketimi, 2013 yılında 218 bin tona, kişi başına ceviz tüketimi de 1,6 kilogramdan 2,9 kilograma yükseldi.”

-“2000 yılında 3,54 milyon dolar karşılığı 5,6 bin ton olan ceviz ithalatı, 2014 yılında, 112,88 milyon karşılığı 27 bin 458 tona çıkmıştır

-Ceviz üretiminde 2014 verilerine göre, Antalya 9 bin 354 tonla birinci olurken, bu ile 9 bin 80 tonla Hakkari, 8 bin 40 tonla Karaman izlemiştir.

-ağaç başına 34 kilogramlık ortalama verim alınıyor

-6milyon meyve veren ve 4,5 milyon adet de meyve vermeyen ağaç mevcut

Eski 20-03-2016, 17:04   #5629
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-09-2015
İthalat mı ihracat mi hocam?

Yani doğru anladıysam açığı kapatmak için ithal ediyoruz.

Hiç böyle olacağını düşünmemiştim

tapatalk yaz kızım

cihan14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 22:40   #5630
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan14 Mesajı Göster
İthalat mı ihracat mi hocam?

Yani doğru anladıysam açığı kapatmak için ithal ediyoruz.

Hiç böyle olacağını düşünmemiştim

tapatalk yaz kızım
Ceviz destek verilmesinin nedenide bu.yıllardır uretimimiz tuketimimizi karşılamıyor malesef.
Cevizi değerli kılan nokta dünyanın heryeri de tüketilmesi.
Meyve vermeyen 4.5 milyon ağaç verime geçince bu açık kapanacak.
Ceviz fındık gibi değil.fındık belirli yerlerde tuketilirken ceviz tüm dünyada tüketiliyor.
Ayrıca Çin büyük bir Üretici olmasına rağmen üretimi kendine anca yetiyor

YeniBON beğendi.
Eski 24-03-2016, 20:09   #5631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Ceviz ve diğer tüm meyve ağaçlarında don ve kırağı zararını önlemek için rüzgar pervanesi kullanıp başarılı neticeler alan oldu mu.

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 22:42   #5632
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Ceviz ve diğer tüm meyve ağaçlarında don ve kırağı zararını önlemek için rüzgar pervanesi kullanıp başarılı neticeler alan oldu mu.
afyon/dinar/yeşilçatta ortarım kurmuş olduğu badem bahçesinde bu sene kullanmaya başladı. facebook üzerinden kendileriyle iletişim kurabilirsiniz.

https://www.facebook.com/ORTARIM-Orm...6798194665777/

arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 23:10   #5633
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Bu sene sadece içe giden dalları alacak,sürgünlerin uçlarına dokunmayacaktım. Ama elimde makas,cevizlerin karşısına geçince yine dayanamadım!

1 Kasım'da don olmuş,üzerlerindeki yapraklar kavrulmuştu.Budarken baktım bir zarar göremedim.Zarar var mı yok mu ilk filizler çıkmaya başlayınca belli olur.

Sonbahar erken donlarıyla ilgili İbrahim Balkal,suyu erken kesmenin yanısıra çinko sülfat uygulamasından bahsetmişti.Ekim ayında 10-15 gün arayla yapraktan yapılacak iki uygulamanın ağacı kışa erken hazırlayacağını söylemişti.

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 23:16   #5634
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bence biraz daha dokunun ki, meyva gözleri uyansın cıplak dal kalmasın.

kırkdilim beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 10:05   #5635
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
leonardit almayı düşünüyorum.fakat piyasada çok marka var.kullanıpta faydasını gören arkadaşlar varsa marka ismini söyleyebilirmi.teşekkürler

Düzenleyen nacidulus. : 30-03-2016 saat 14:00
nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 08:07   #5636
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kırkdilim Mesajı Göster
Bu sene sadece içe giden dalları alacak,sürgünlerin uçlarına dokunmayacaktım. Ama elimde makas,cevizlerin karşısına geçince yine dayanamadım!

1 Kasım'da don olmuş,üzerlerindeki yapraklar kavrulmuştu.Budarken baktım bir zarar göremedim.Zarar var mı yok mu ilk filizler çıkmaya başlayınca belli olur.

Sonbahar erken donlarıyla ilgili İbrahim Balkal,suyu erken kesmenin yanısıra çinko sülfat uygulamasından bahsetmişti.Ekim ayında 10-15 gün arayla yapraktan yapılacak iki uygulamanın ağacı kışa erken hazırlayacağını söylemişti.
cinsleri nedir.suyu erken kesmenin çok faydası var.leonardit almayı düşünüyorum.fakat piyasada çok marka var.kullanıpta faydasını gördünüzmü varsa marka ismini söyleyebilirmisiniz.teşekkürler

YeniBON beğendi.
nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 12:38   #5637
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sayın nacidulus;
Fotoğraftakiler 2010 dikimli chandler.
Gübreleri buradaki Tarım Kredi ve Pancar kooperatiflerinden alıyorum.Hem leonardit hem de bitkisel kaynaklı ürünler satıyorlar.Pahalı da değiller.Size tavsiyem uçuk fiyatlara gübre almayın.Sulamanızı,çapanızı,gübrelemenizi düzenli yapın.Bir de kendinizi çok yorup sağlığınızdan olmayın.

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 16:52   #5638
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kırkdilim Mesajı Göster
Sayın nacidulus;
Fotoğraftakiler 2010 dikimli chandler.
Gübreleri buradaki Tarım Kredi ve Pancar kooperatiflerinden alıyorum.Hem leonardit hem de bitkisel kaynaklı ürünler satıyorlar.Pahalı da değiller.Size tavsiyem uçuk fiyatlara gübre almayın.Sulamanızı,çapanızı,gübrelemenizi düzenli yapın.Bir de kendinizi çok yorup sağlığınızdan olmayın.
sn kırkdilim, 1 dönüme 1 yılda yapılacak ortalama gübre masrafı hakkında bilgi verebilir misiniz? ( ağacların yaşına göre gübre masrafı değişiyorsa 1-2 ve 3 yaşa yaklaşık ne kadar gübre lazım olur? )
syg.

Eski 11-04-2016, 23:05   #5639
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin17 Mesajı Göster
sn kırkdilim, 1 dönüme 1 yılda yapılacak ortalama gübre masrafı hakkında bilgi verebilir misiniz? ( ağacların yaşına göre gübre masrafı değişiyorsa 1-2 ve 3 yaşa yaklaşık ne kadar gübre lazım olur? )
syg.
Her yas agac basi 100 gr azotlu gubre ornegin 3 yasinda kı bır agac a 300gr azotlu gubre.toprak tahlılıne gore.donumde 20 agac varsa 2 yas ıcın 4 kg azot oda 5-7 tl.200 gr 5×15 8 tl.eder 15 tl .organın madde azssa agac bası 5 tl organİK gubre toplamda 100 tl de o eder.115 tl toplam tutar.buna 15 tlde mıcro elementı bordo bulamacını sunu bunu eklesek toplamda 130 tl gıbı 2 yasındakı 1 donum bahcenın malıyetı cıkar.on numarada bakım yapılmış olur

emin17 ve Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 12-04-2016, 10:12   #5640
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Juglans nigra (kara ceviz)

[FONT="Times New Roman"]
Arkadaşlar merhaba ;
bu yıl kısmetse ceviz fidanı dikmeye karar verdim.Yaklaşık 80.000 m2 araziyi tamamen ceviz bahçesi yapacaktık. bir aile dostumun vasıtasıyla tanıştığım bir dostumuz kendisinin keresteci olduğunu ve ceviz tomruğunun çok zor bulunduğunu ve kara ceviz ekersem daha kazançlı olacağımı anlatarak kafamı karıştırdı Juglans nigra (kara ceviz) hakkında bilgisi olan varmı ve kaç yılda büyüyor ve kaç yıl sonra ağaç kesile biliyor. Bununla ilgili bilgisi olan benimle paylaşırsa çok sevinirim.
şimdinen cok teşekkür ederim...

YeniBON ve adiyge beğendi.
Denizgurdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024