agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2010, 14:47   #1021
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2010
Sayın vaşak ben denemek amaçlı yıllar once şebin cinsi diktim.Aynısını vermedi orjinalinden daha küçük ve sert kabuklu bu yıl göz aşısı yapacağım.

muhteşem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 14:53   #1022
Yeni Üye

vaşak's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Aşı yapan iyi birini bulursam bende ilerde aşılatırım.İlginize Teşekkürler Sayın Lilium ve Muhteşem.

vaşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 14:56   #1023
Yeni Üye

Sayın lilium , aynen katılıyorum.Daha dün bahçemdeki bilecikleri gözlemledim,benimkilerde bazı bazı var[daha önce don zararından bahsetmiştim]

Eski 21-05-2010, 15:08   #1024
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Ceviz fidan seçimi hk.

Herkese iyi günler ,

Kırklareli'de 46 dönümlük bir tarlam var. Ceviz için 1 yıldır araştırma yapıyorum, forumdaki topic leri elimden geldiği kadar takip etmeye çalıştım. Daha önce benzer cevaplar var ise ve sorumda geçiyorsa şimdiden kusura bakmayın.

Toprak analizini ceviz için yaptırdım. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Taban suyu derinliği 6 metrenin altında. Tarlanın etrafı açık ve çok az bir eğim var. Su kanalı tarlanın üstünde. Aşağıdaki sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.

1- Yöreye uygun çeşit konusunda sizlerin olduğu kadar ben de bilgi alırken zorlanıyorum. Chandler ve Franquette ile beraber pedro öneren de var, yerli çeşitlerden karma 4 çeşit öneren de var. Sizce çeşit seçimini neye göre belirlemeliyim ?
- Kırklareli yöresinde bu işi yapan ya da yapanı bilen var ise ithal çeşitte sorun yaşanıp yaşanmadığını bilen var mıdır ?
- Aşağıdaki resimde verdiğimi metoroloji bilgilerine göre siz olsanız hangi çeşitlere yönelirdiniz. (Tabi toprak analiziyle paralel olarak).
2- Fidan seçiminde nelere dikkat etmem gerekir. Herkes fidan satıyor ve sertifikalı diye piyasada geziyor. Insanın kafası karışıyor. Kimisi "şimdiden siparişi ver seneye kadar bekle" diyor, kimisi "açık köklü kullan, tüplüden daha iyi olur" diyor. Fidan üreticisini seçerken nelere dikkat etmem gerekiyor ?
3- Tarla 4-5 senedir ekilmiyor, buna göre toprağın dikime hazırlanması için nasıl bir hazırlık yapmamı önerirsiniz.
4- Damla sulama sistemi için, fidanların kasım ayında dikildiğini varsayarsak dikim işleminden sonra hemen damla sulama sistemi kurulmalı mıdır yoksa 2011 yazını beklemek mi mantıklıdır. Sonuçta maliyete katlanacağım ve bunu 6-7 ay geciktirmek bile beni rahatlatacaktır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürü borç bilirim.

Eklenen Resimler

vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 21:58   #1025
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
vasces merhaba,
ben de Kırklareli'nde uygun arazi arıyorum. Senin yerin nerdedir? Belki komşu olabiliriz
Bilebildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım
Tarım İl Müdürlüğünü ve Araştırma Enstitüsünün bana söylediği Şebin-Bilecik ikilisini dikmemdi. Fakat ben kendim Chandler-Franquette (1-20) dikmeye karar verdim. Bu riski almak istiyorum.
Bölgeyi çok gezdim, iki tane çok güzel bahçe gördüm Birincisi Kayalı köyüne yakın, hemen dibinde su kanalı var ve bahçe çooook büyük. Diğeri de Kırklareli'nin Kofçaz girişinde hemen yol üzerinde...Tabii içeri girip hangi türler olduğunu göremedim. Tarım il müdürlüğü sana gerekli bilgileri verir. Savaş Değirmenci dersin tanırlar Pedro için aman diyorum. O biraz yumuşak iklim sever, marmaranın güneyinde dikersen OK ama daha yulkarısı hele gene kara ikliminin olduğu Kırklarelinde (her ne kadar çok verimli bir tür olsa da) seni üzer.

Fidsan için sertifikası olan fidancıları tercih edeceksin tabii ki, çanakkalede bir fidancı var, ben onlarla görüştüm, bir de ekiz fidancılık var denizlide, onlar da yardımcı oldular. Ben daha araziyi bulamadığım için daha ileri safhaya geçmedim, sen geçersen sen de beni bilgilendirirsin açık köklü fidanı tercih edin dediler bana, ben de onlara uycam sanki.

ilk önce riper ile toprağı 1 metre havalandırman gerekir, ardından ben yanmış gübreyi pullukla ikinci kez karıştırmayı düşünüyorum. ardından ince tırmık ile sahayı iyice düzleştirip gerekli pikajı yaptıktan ve ölçüleri tamamladıktan sonra burgu ile çukurları açmalısın. bu arada fidan çukurlarına dikmek için yine ahır gübresi bulup kurutmalısın. dikim için bol su bulundurman gerektiğini de sanırım eklememe gerek yok.

Kasım sonu aralık başında dikim yaptıktan sonra o kış ekstra sulama gereksinimi az olacaktır yani damla sulama için mart ayını beklemen sana zarar getirmez ama yine de sulama işine dikkat etmek gerekir. ben mart ayında yaptırtmayı düşünüyorum. fakat o döneme kadar depoyu da hazır etmek gerek.

saygılar

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 22:03   #1026
Ağaçsever

bu arada yaşar hocanın kitabı ile selami bayrakın kitabı muhakkak alınmalı ve iyice hatim edilmeli...

Eski 22-05-2010, 09:08   #1027
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
http://www.ceviz.com.tr/asiliceviz.htm ceviz yetiştiren herkesin Selahattin Bayrak beyin sitesinde fotoğrafta görülen ceviz ağacındaki gibi salkım salkım ceviz veren ağaçları olsa ne iyi olurdu.Herkes emeğinin ve zamanının karşılığını almış alırdı,aralıksız ve sabırlı uzun süren bir eleme-seçme çalışması ve bilgi birikimiyle bahçemizdeki verimsiz ağaçları verimli anaçlardan alınan kalemlerle aşılayıp boş yerlere de iyi cins ceviz fidanı dikmekle mümkün olacak herhalde.Dün bu fotoğrafı bahçesine karışık türlerden 200 ağaç ceviz fidanı dikmiş olan bir kardeşime gösterdim baktı baktı"Abi, biz ömrümüzü boşa geçiriyoruz ,nereden bulunur bu verimli cevizlerin aşı kalemleri?"diye sordu.Sanırım bu yaz aşı zamanı geldiğinde bazı ağaçlarını ıslah etmek amacıyla aşılama işlemlerine başlayacak.(WM1TR arkadaşımızın mesajında Selami Bayrak beyin adı geçtiği için bu fotoğrafı herkes görsün istedim.Niyetim sitenin reklamını yapmak değil,yanlış anlaşılmasın. )
Bu arada Aydın ve yakın çevresinde ceviz fidanı üreticilerinin telefonlarını da vereyim,belki ihtiyacı olan arkadaşlarımızın işine yarar.Ben de karınca kararınca faydalı olabilirsem sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yasarugur : 22-05-2010 saat 09:19 Neden: ekleme yaptım
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 11:14   #1028
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Arkadaşlar ceviz konusunda bir sorum var iki yıl önce bahçeme dikmek için iki adet aşılı tüplü ceviz fidanı aldım ve diktim iki yıldan beri heryıl patlayan ve sürgün veren cevizlerim bu yıl patlamadı ve aşı kısmından kurudu bende elimde bulunan b5a organik gübreden diplerine döktüm bu uyulamadan sonra aşının altından yani orjinal köyten patlayarak sürgün vermeye başladı sizce iki yıl patlayıp sürgün veren fidanlarım bu yıl neden kurudu?şimdi aşının altından patlayan filizler e büyüdügünde tekrar aşı mı yaptırmalıyım? yoksa söküp yeniden aşılı cevizmi almalıyım bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını bekliyorum saygılar

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 13:13   #1029
Yeni Üye

Bu yıl nisan sonunda etkili donlar oldu,bence kuruma nedeni bu;yapacağın şey temmuz ayında geç yapraklanan fernor,chendler gibi yabancı çeşitlerin birisiyle göz aşısı yapman.

Eski 24-05-2010, 08:59   #1030
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2010
merhaba arkadaşlar

tokatta 750 rakımlı bir tarlada ceviz yetiştiriyorum, netten gördüğüm kadarıyla amerikan cevizleri hep bursa, denizli taraflarında yapılıyor, bende tokatta bu cevizlerden yetiştirmek istiyorum, ama yerinde yetişen cevizleride görmek istiyorum, tokata yakın gidip ağaçları görebileceğim, fidanını satın alabileceğim bir yer var mı?

aaykun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 10:54   #1031
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
vasces merhaba,
ben de Kırklareli'nde uygun arazi arıyorum. Senin yerin nerdedir? Belki komşu olabiliriz
Bilebildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım
Tarım İl Müdürlüğünü ve Araştırma Enstitüsünün bana söylediği Şebin-Bilecik ikilisini dikmemdi. Fakat ben kendim Chandler-Franquette (1-20) dikmeye karar verdim. Bu riski almak istiyorum.
Bölgeyi çok gezdim, iki tane çok güzel bahçe gördüm Birincisi Kayalı köyüne yakın, hemen dibinde su kanalı var ve bahçe çooook büyük. Diğeri de Kırklareli'nin Kofçaz girişinde hemen yol üzerinde...Tabii içeri girip hangi türler olduğunu göremedim. Tarım il müdürlüğü sana gerekli bilgileri verir. Savaş Değirmenci dersin tanırlar Pedro için aman diyorum. O biraz yumuşak iklim sever, marmaranın güneyinde dikersen OK ama daha yulkarısı hele gene kara ikliminin olduğu Kırklarelinde (her ne kadar çok verimli bir tür olsa da) seni üzer.

Fidsan için sertifikası olan fidancıları tercih edeceksin tabii ki, çanakkalede bir fidancı var, ben onlarla görüştüm, bir de ekiz fidancılık var denizlide, onlar da yardımcı oldular. Ben daha araziyi bulamadığım için daha ileri safhaya geçmedim, sen geçersen sen de beni bilgilendirirsin açık köklü fidanı tercih edin dediler bana, ben de onlara uycam sanki.

ilk önce riper ile toprağı 1 metre havalandırman gerekir, ardından ben yanmış gübreyi pullukla ikinci kez karıştırmayı düşünüyorum. ardından ince tırmık ile sahayı iyice düzleştirip gerekli pikajı yaptıktan ve ölçüleri tamamladıktan sonra burgu ile çukurları açmalısın. bu arada fidan çukurlarına dikmek için yine ahır gübresi bulup kurutmalısın. dikim için bol su bulundurman gerektiğini de sanırım eklememe gerek yok.

Kasım sonu aralık başında dikim yaptıktan sonra o kış ekstra sulama gereksinimi az olacaktır yani damla sulama için mart ayını beklemen sana zarar getirmez ama yine de sulama işine dikkat etmek gerekir. ben mart ayında yaptırtmayı düşünüyorum. fakat o döneme kadar depoyu da hazır etmek gerek.

saygılar
WM1TR merhaba,

Kırklareli Kavaklı köyünde tarlam. Gezdiğim bir kaç bahçe, tarlada Şebin, Bilecik, Yavuz-1 fidanları vardı. 8 dönümlük İnece köyünde 100 ağaç bulunan bir bahçeden 5.yılda (yani bu yıl) bu çeşitlerle 2-2.5 kilo arasında ağaç başına verim almış sahibi. Kavaklı'da gezdiği 2-3 kişi ise 10 yıl olmasına rağmen ağaç başına verimleri ortalamada 2-3 kilo civarında kalmıştı. (Tabi bu kişiler geleneksel yollarla dikim yapmışlar, araya şeftali vs kullanmışlar.) Bahsettiğim yörede meyvecilik 4-5 senedir daha çok yapılmaya başlanmış çok fazla başarılı örnek görme şansım olmadı. Eğer senin önerebileceğin 7-8 seneyi geçmiş ve ürün verimi iyi olan Kırklareli yöresinde yerler varsa gider beraber de gezeriz.
Özellikle Selami Bayrak'ın ktabını okuduktan sonra çok farklı detaylar olduğunu farkettim. Bahçe kurulum öncesi ve toprak işlemeden, çukur açmaya ve fidan seçimine kadar bu kadar ince detayın altından nasıl kalkılır insan düşünmeden edemiyor. Özellikle açık fidan seçimindeki kriterleri benim gibi bu işi araştırıp giren kişiler için çok zor görünüyor. Yani fidanı aldığımız yer dikimine kadar yardımcı olsa dahi bu kadar detaya önem verecek mi merak ediyorum.

Sayın Lillium'un verdiği linkteki sempozyomu dinledim. Yıllardır bu işin içinde olan insanların genel tartışma konusu bile fidan seçimi, çeşidi, üreticiye güven konusunda kilitlenmiş kalmış. Teknik her detayı düzgün yapsak dahi fidan seçimi ve alımında en ufak bir hata insanın yıllarına mal olabiliyor.

Ama belirttiğin yerleri de araştıracağım sen tarlayı almadan önce bizimkinde hataları görürsün artık

vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 13:50   #1032
Yeni Üye

tokat bölgesindeki veya komşu şehirlerdeki ceviz fidan üreticilerininde adresini verebilirmisiniz. bu amerikan cevizlerinin üreticileriden birinin yanına gidip hem örnek ağaçlara bakıp hemde fidan almak istiyorum.

Eski 24-05-2010, 14:03   #1033
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn:aaykun bu konuda en kestirme adres Tokat Tarım İl Md.lüğünün konuyla ilgili birimidir herhalde,sizi onlar yönlendirebilirler.

Eski 24-05-2010, 15:17   #1034
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Çözemediğim bir konu

Merhaba ,
Yaklaşık 3-4 yıl önce , bahçemin kenarına kendi ihtiyacımızı karşılar düşüncesiyle bir ceviz fidanı dikmiştim. Bu yıl ceviz fidanı geç uyandı , ve uyanan tüm filizler bir hastalıktan mı , bir zararlıdan mı neden bilmiyorum , bir şeylerden zarar görüyor ve hala yaprak oluşturamadı . Sürgünlerin zararını tam tarif edemiyorum. Cep telefonum ile çektiğim resimlerden birkaçını aşağıya koyuyorum. Bu sorunun cevabını Forumda aradım ama ya yok veya ben bulamadım. Ceviz konusunda yeterli bilgim yok. Fidanımı kurtarabilmem için ne yapmam gerekiyor. Konuyu bilen arkadaşların yardımlarını rica edeceğim. Selamlar . .

Eklenen Resimler

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 16:21   #1035
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vasces Mesajı Göster

Sayın Lillium'un verdiği linkteki sempozyomu dinledim. Yıllardır bu işin içinde olan insanların genel tartışma konusu bile fidan seçimi, çeşidi, üreticiye güven konusunda kilitlenmiş kalmış. Teknik her detayı düzgün yapsak dahi fidan seçimi ve alımında en ufak bir hata insanın yıllarına mal olabiliyor.
bu konu gerçekten çok önemli, attığınız her adımı çok dikkatli atmanız gerekiyor. çünkü işin gerçeği yıllar sonra anlaşılıyor. IX.ceviz çalışma grubundan bahsediyorsun sanırım, o 4 bölümü de nerdeyse ezberledim. orda adları geçen fidancılara da geçen hafta mailler attım, henüz cevap almadım ama acelem olmadığı için fazla üstelemiyorum. aslında bizzat gitmem gerekecek. çalışma grubundaki fidancılar herhalde en güvenilir olanlardır...reklam yapmak için söylemiyorum, ama orda anlatılanları gördükçe ve olayın ciddiyetine de vardıkça daha güvenilir yer neresi olur diye düşünmeden edemiyorsun. 400 fidana 12 liradan yaklaşık 5bin lira vereceksin, az buz para değil, taşıması da var, saklaması da var. ama sonunda diktiğin fidanların aldığını düşündüğün fidanlar olmadığını görünce boşa geçen zaman, emek, nakit....alabilirsem dikim için onların ücretlerini de almaya çalışıcam. gerekirse fidanlıktan 3-4 kişiyi bir haftasonu için kiralama durumu bile olabilir. her aşama önemli ama en önemli kısmı fidan dikimi. tabii bence.

ne yazık ki bizim oralarda bahçecilik daha yeni yeni gelişiyor. benim gördüğüm bahçeler henüz 2-4 yaşında filandı, yani henüz ürün yok. tabii iş yoğunluğu nedeniyle hafta içi gidemedim, yoksa eminim ordaki tarım il müdürlüğü bize olgun bahçeler gösterir.

Eski 24-05-2010, 17:54   #1036
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Merhaba ,
Yaklaşık 3-4 yıl önce , bahçemin kenarına kendi ihtiyacımızı karşılar düşüncesiyle bir ceviz fidanı dikmiştim. Bu yıl ceviz fidanı geç uyandı , ve uyanan tüm filizler bir hastalıktan mı , bir zararlıdan mı neden bilmiyorum , bir şeylerden zarar görüyor ve hala yaprak oluşturamadı . Sürgünlerin zararını tam tarif edemiyorum. Cep telefonum ile çektiğim resimlerden birkaçını aşağıya koyuyorum. Bu sorunun cevabını Forumda aradım ama ya yok veya ben bulamadım. Ceviz konusunda yeterli bilgim yok. Fidanımı kurtarabilmem için ne yapmam gerekiyor. Konuyu bilen arkadaşların yardımlarını rica edeceğim. Selamlar . .
Sayın syıldırım, bu bir haşere olacağını sanmıyorum, resimler çok net değil, net bir şey söylemek oldukça zor.
Yapraklar kemirildi mi yoksa döküldü mü? şayet kuruyup döküldü ise bu bir kıra ve ya don zararı olabilir.
Tabi bizimki sadece tahmin, sizin gözlemlemeleriniz, doğruya götürecektir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 09:31   #1037
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
teşekkürler sayın muhteşem dediginiz gibi don olabilir

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 16:14   #1038
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın syıldırım, bu bir haşere olacağını sanmıyorum, resimler çok net değil, net bir şey söylemek oldukça zor.
Yapraklar kemirildi mi yoksa döküldü mü? şayet kuruyup döküldü ise bu bir kıra ve ya don zararı olabilir.
Tabi bizimki sadece tahmin, sizin gözlemlemeleriniz, doğruya götürecektir.
Sn. Lilium ,
İlginize teşekkür ederim. Yapraklar kemirilmedi veya dökülmedi , zaten geç uyanan bir cins , uyandıktan sonrada don olayı olmadı. Sürgünler hala daha yaprak haline gelmedi. Sürgün uçları buruşmuş vaziyette sanki susuz kalmış gibi. Ama susuz kalması da mümkün değil. Mantıken aklıma gelen ihtimaller ; 1- Biri fidanı yerinden sağa sola oynattı bu nedenle kılcal kökleri zarar gördü 2- Kök sisteminde bir hastalık var 3- Sürgünleri etkileyen bir mantari hastalık veya kırmızı örümcek zararlısı var. (Portakal ağaçlarımda kırmızı örümcek zararına rastlamadım.) Fidan şu an yaşam savaşı veriyor. Sorunun ne olduğunu bilsem yardımcı olacağım ama bilmiyorum . Saygı ve selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 23:21   #1039
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aaykun Mesajı Göster
tokat bölgesindeki veya komşu şehirlerdeki ceviz fidan üreticilerininde adresini verebilirmisiniz. bu amerikan cevizlerinin üreticileriden birinin yanına gidip hem örnek ağaçlara bakıp hemde fidan almak istiyorum.
Sayın aaykun gerek Tokat gerekse Türkiye'nin en bilimsel cevizcisi ve de örneklerini görebileceğiniz,sistemi hakkında bilgi sahibi olacağınız kişisi Tokat'ta üniversitede Yaşar Akça Hoca'dır.O bölge için Cumhuriyet adını verdiği bir türü yetiştirmiştir.Bir gidip görüşün derim.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 10:00   #1040
Yeni Üye

sayın kurtkuş, yaşar hocayla görüştüm, ama fidan üretimi yapmadıklarını, isteyen olursa sonbaharda, başka şehirlerden getirttiğini söyledi. nerde hocam öyle ağacı yetiştirmiş, fidanı hazırlamış üniversite yok böyle bir şey, burası türkiye.

Eski 26-05-2010, 14:02   #1041
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn aaykun ,Toprak tv de bulunduğunuz yere çok yakın, Çorum-Oğuzlar da aşılı ve verimli ceviz fidanı yetiştirildiğinden bahseden bir program vardı, ordan alınırsa ceviz fidanları alışkın olduklar iklimde yetişmiş olurlar diye düşünüyorum,ben kendi bahçem için sonbaharda Chandler almağa devam edeceğim isterseniz o zaman bir kez daha görüşelim ,fidancımızdan o fidanlardan da size de göndermesini isteyelim.

Eski 27-05-2010, 13:33   #1042
Yeni Üye

sn. yaşaruğur çorumda varsa üretici yanına gidip fidanlara yerinde bakabilirim de. firmanın ismini hatırlıyorsanız yazar mısınız?. siz fidanları nerden alıyorsunuz, uyguladıkları bahçeleri gezme imkanınız oldu mu?

Eski 27-05-2010, 13:50   #1043
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2010
toprak tv deki 9. ceviz toplantısı videolarında Yaşar Akça nın bahsettiği bir durumu duyunca hakkaten bu işin ciddiyetini daha iyi anladım. şöyle bir örnek verdi: Amerikadan türkiyeye gelen bir profun, kendine chandler diye gösterilen 5 cevizden 2 sinin Chandler olmadığını tespit etmiş. bu hakketen çok ürkütücü bir tablo yatırımcı açısından . bahçeyi dik yıllarca bekle sonra diktiğin türün cahandler olmadığı anlaşılsın. hakkaten çok kötü bir şey olur. Yani fidancıyı çok iyi araştırmak lazım arkadaşlar. şakaya gelmez.

harami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 14:06   #1044
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Sayın aaykun...Soruyu bana sormadınız ama bildiğimi söyleyeyim.Oğuzlar Kasabası o bölgede bu konuda bayağı aktif.Hatta belediye başkanı bile bu işin sevdalısı.Ayrıca o bölgede olur mu bilmiyorum ama chandler cinsi fidanı ben Bursa'da Muharrem Yavaş'tan aldım.Şimdilik sorun yok,herşey yolunda gidiyor.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 14:27   #1045
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn aaykun,ben fidanlarımı yukarıda listede gördüğünüz Başak fidancılıktan adım,Aslı Biçer ziraat mühendisi ve şahsen tanıdığım ,güvenilir bir fidancıdır.Ben onu çok eskiden tanıdığım için sözüne güvandiğimden uygulama yaptığı fidanlıkları gezmek gibi bir talebim olmadı ama siz telefonla görüşerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eski 27-05-2010, 14:32   #1046
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2010
Daha önce apomiktik yani aşısız ceviz meselesi cevizci33 internet sitesi tarafından idda edilmiş ve Toros1 ve Sahil1 çeşitlerinin tohumdan yetiştiğini yani aşısız olarak standart tür özelliklerini gösterdiği söylenmişti. bunun mümkün olmadığını Yrd. Doç Mehmet Sütyemezin söylediğini aktarmıştık.
http://ceviz.ksu.edu.tr/asili-asisiz...sun-asisiz-mi/

Bu konuda rastladığım diyer bir veri de Tübitakın yaptığı bir çalışma sonucudur. Bu çalışma da aynı sonucu teyit ediyor.

http://www.ceviz.fidani.gen.tr/08.htm
Tohumdan ceviz fidanı

Kaman 1 de olsa Kaman 5 de olsa bunların apomiktik olmadığı yani tohumdan yetiştirildiğinde aşı yapılmazsa orjinal ağaca benzemeyeceği geçtiğimiz yıl sonuçlandırdığımız bir Tübitak projesi kapsamında ispatlandı. Lütfen artık tohumdan üretilmiş ceviz çöğürlerini yeni bahçelere dikilmek üzere tavsiye etmeyelim. Çünkü bu yüzden pek çok üretici madur durumda. Bahçesindeki ceviz ağaçları birbirinden farklı. Bu nedenle bakım, hasat ve pazarlama çalışmaları aksıyor. ağaçların hepsinin olgunlaşma zamanı farklı olabiliyor. İçlerinden iyi meyve verenler çıkabilir elbette ama bu iş ticari üretimde şansa bırakılmaz. Siz bahçe kurma gübreleme budama konularında yardımcı olun ama çeşit seçimi işini bu konuda bölge çeşit adaptasyon çalışmaları yapan uzman arkadaşlara bırakın lütfen. Aksi halde yıllardır yapıla gelen yanlışların önüne geçemeyeceğiz. İyi çalışmalar diliyorum...

Prof. Dr. Nurgül Türemiş

harami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 15:01   #1047
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

"çeşit seçimi işini bu konuda bölge çeşit adaptasyon çalışmaları yapan uzman arkadaşlara bırakın lütfen"
Bu uzman arkadaşlarla nasıl iletişime geçeceğiz?

Eski 27-05-2010, 15:40   #1048
Yeni Üye

işin ilginci tokat türkiyenin en fazla fidan satımı olan 3. şehri iken, verimli chandler ceviz fidanı satan sadece 1 yer var, onlarında chandler olup olmadığını nasıl anlayacağımı bilmiyorum, bu hafta sonu 5-10 tane alacağım tüplü, eğer bir yolu varsa gerçek chandler olduğunu anlamanın yazar mısınız arkadaşlar. çorumuda araştıracağım bu sefer. tokat tarım il müdürlüğü zamanında yalova diktirmişti 10 yıllık ağaçlarda 1 kilo verim zor çıkıyor.
yaşaruğur hocam aman ha ne uzmanı, uzman tarım il müdürlüğü milletin ocağına incir ağacı dikti. binlerce yalova sıfır verimle kavak gibi büyüyüp duruyor şu anda tokatta.

Eski 27-05-2010, 15:43   #1049
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Aman sn aaykun,desene ağaçlar ya yeniden aşılanacak ya da mobilyacılara kereste olarak satılacak.

Eski 27-05-2010, 16:12   #1050
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
tokat tarım il müdürlüğü zamanında yalova diktirmişti 10 yıllık ağaçlarda 1 kilo verim zor çıkıyor.
Arkadaşlar bunun olması imkansız, bir de işin içinde il müdürlüğü var,

On yıllık ağaçlar bir kilo verimde olamazlar bir yerlerde bir yanlış var o yanlışı iyi tespit etmek lazım, il müdürlüğü ile görüşme yapılmış mı?

Benim de yalovalarım var hiç tozlayıcısı olmadığı halde yinede arılar vasıtasıyla tozlaşıp baya da meyve yapıyorlar.
Yalova ırklarımız da güzel ırklar, bu şekilde yazarak ırklarımızı da çok kötüymüş gibi göstermiyelim ki bir kilo meyve konusu, olması mümkün değil, öyle olsa bile bu çeşitle ilgili bir şey değil, ya bölgeye adepte olamamıştır, ya bakım ve tozlayıcıları ekilmemiştir, mutlaka bir yerlerde bir hata var. O hatayı ve ya yanlışı tespit etmeye çalışalım.
Alıntı:
binlerce yalova sıfır verimle kavak gibi büyüyüp duruyor şu anda tokatta.
Ceviz ağacı kavak gibi büyüyor ise budama yanlışları var demektir, kavak gibi budanan ağaçlar verime yatmazlar, değil bir kilo yarım kilo bile vermezler.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024