agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2010, 17:34   #1081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2008
Wink Ceviz

ARKADAŞLAR GEÇEN SENE NİSAN AYIN AYINDA DİKMİŞ OLDUĞUM CEVİZ AĞAÇLARININ RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ KIŞIN ZARAR GÖRDÜ BUNUN SEBEBEBİ SZCE NEDİR SUYU İLK YILI GEÇ KESTİĞİM İÇİNMİ YOKSA ŞEBİN VE BİLECİK OLAN 1050 RAKIMLI OLAN BÖLGEYE UYGUN OLMAMASINDANMI SİZLERDEN NASIL BİR BAKIM PROĞRAMI UYGULAMAK İÇİN TAVSİYERİNİZİ BEKLİYORUM.ŞİMDİDEN TEKKÜR EDERİM
tayfun_duzce38@hotmail.com

Eklenen Resimler

tayfun338 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 21:10   #1082
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Arkadaşlar burda bilgi verirken şuna dikkat edin soğukla rakım direk ilişkili değil( ****** ilişkili ama direk değil) Bu yüzden bilgilendirme yaparken şebin bilecek şu-bu şu rakımda olmaz demeyin.1500 rakımda hemde bugün gezdim çok rahat ceviz oluyor proflarda şu rakımda badem ve ceviz olmaz diye direk beyanda bulunuyorlar. Rakım olayını örnekleyim. Sivas meteoroloji 1285 metrede ölçüm yapıyor.Nevşehir meteoroloji 1260 metrede sıcaklık değerlerinin bir biri ile alakası yok yani sadece rakım olayı yanıltıcı Kayserinin batısında Nevşehirde 1500 rakımda çok rahat ve çok güzel cevizler oluyor.Çeşitler konusuna gelince bilgi yok genelde tohumdan dikme ve köylerde birbirinden aşılama çeşitler.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 23:53   #1083
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tayfun338 Mesajı Göster
ARKADAŞLAR GEÇEN SENE NİSAN AYIN AYINDA DİKMİŞ OLDUĞUM CEVİZ AĞAÇLARININ RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ KIŞIN ZARAR GÖRDÜ BUNUN SEBEBEBİ SZCE NEDİR SUYU İLK YILI GEÇ KESTİĞİM İÇİNMİ YOKSA ŞEBİN VE BİLECİK OLAN 1050 RAKIMLI OLAN BÖLGEYE UYGUN OLMAMASINDANMI SİZLERDEN NASIL BİR BAKIM PROĞRAMI UYGULAMAK İÇİN TAVSİYERİNİZİ BEKLİYORUM.ŞİMDİDEN TEKKÜR EDERİM
tayfun_duzce38@hotmail.com
Sayın tayfun338;

Eski bir üyemiz olarak önce yazım kurallarımıza uymanızı rica edeceğim.

Resimleri çekmiş olduğunuz tarih gerçekten 05.02.2010 mu? bu tarihte cevizler bu durumda mı?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 10:52   #1084
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
2 mayıs mı? yoksa 5 şubat mı?

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 11:44   #1085
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Mayısın 2 idir.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 14:23   #1086
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Mayısın ikisi ise normal, fidanlar erken donlardan etkilenmişler, erken uyanan çeşitlerse bölgenizde de geç donlar oluyorsa bu durumalar olur hatta ileriki yıllarda meyva alamazsınız.
Ceviz kışın araziniz de duran, göllenen, sugözü yoksa -27 dereceye kadar dayanır.
Bilecik erken uyanan bir çeşit büyük bir ihtimalle zararınız erken donlardır ki öyle görürüyor.

Eski 24-06-2010, 15:28   #1087
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2010
merhaba ben bu siteye yeni üye oldum ve site çok hoşuma gitti. benim 50,000 m2 arazim var çeviz ve badem ekecegim ama arazinin nekadarına ceviz, ne kadarına badem ekeyim karar veremedim. lütfen bana fikir verin teşekkür ederim şimdiden.

Düzenleyen ofess : 25-06-2010 saat 07:29
ofess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 12:12   #1088
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Ceviz bahçesinde ara tarım olarak ne yapılabilir.Değişik bir fikir olabilir ama mesela enginar ekilebilir mi?

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 14:11   #1089
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhanenes Mesajı Göster
Ceviz bahçesinde ara tarım olarak ne yapılabilir.Değişik bir fikir olabilir ama mesela enginar ekilebilir mi?
genel de sık çapa gerektiren ürünler önerildiğini gördüm, toprağın havalanması için. bir de hatırladığım kadarıyla tahıl türü ürünler öneriliyordu. nohut gibi. ben de öyle yapmayı planlıyorum.

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 16:43   #1090
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Arkadaşlar merhaba öncelikler herkesin eline yüreğine sağlık demek istiyorum. Sizlere danışmak istediğim bir kaç konu war. Cevizin ilaç sanayinde, kozmetik sanayinde, sertifikalı gıda sanayinde kullanım amaçlarını anlatabilecek arkadaşlara ihtiyacım war. We geniş kapsamlı olarak inceliyebileceğim site adresi verirseniz sevinirim

emree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 16:51   #1091
Yeni Üye

Kapama ceviz bahçesine asma dikmeyi düşünüyorum fakat ürün kalitesinde ve veriminde etkileme yapar mı acaba? Fikirlerinize çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim...

Eski 25-06-2010, 17:39   #1092
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
sayın lilium ve doğa dostlarına saygılar selamlar ,sürekli yazılarınızı, resimlerinizi her gün takip ediyorum ve çok faydasını görüyorum .Ben geçen sene Çanakkale Bigada bir tarla aldım 30 dönümden biraz fazla, tohumdan 600 adet her sıraya 2 adet diktim gübre işi kepçe iş hepsi yapıldı ,bu sene gittiğimde 50 den biraz fazlası fidan olmuş,gerisini hayvanlar yemiş ,bu sene gene tarlayı tamamlayacak şekilde gene dikeceğim (bu sefer hazırlıklıyım tohumları ilaçlayıp kuruttuktan sonra ekeceğim 8'e 4 olarak sonra chandlere yerinde aşı yapacağım kendim ne tutarsa)lilium size sormak istediğim bir şey var ,tepe budaması aşı dan sonramı olur ve ben 40 cm düşünüyorum ,aşıyı omega aşı makası ile yapabilirmiyiz mevsim olarak marttamı yapacağız ,yoksa temmuz ağustosta omega aşı olurmu,aşı yaptıktan sonra ne tür bir budama yapacağız yoksa bir dahaki seneyemi budama yapacağız,budamayı alttan mı üsttenmi yapacağız,şimdiden teşekkür ederim paylaşımın için

ufukgokturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 18:23   #1093
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ben sizin yerinize olsam hiç tohumdan yetiştirmeye çalışmam, uzun zaman kaybedersiniz tuhum tuttu tutmadı aşı tuttu tutmadı biri tutar diğeri bir daha ki seneye kalır derken ağaçlar biri büyür diğeri küçük kalır derken uzun zaman kaybedersiniz.
Hiç uğraşmayın fidanlar çok para sayılmaz on oniki lira, o kadar yıl kaybetmeye değmez.
Bigalıysanız çeşmealtı köyündeki ceviz bahçesini görmenizi tavsiye ederim, teçrübede kazanmış olursunuz.

Budama konusunda bu başlığı okumanızı tavsiye ederim, yine de yetersizse sorabilirsiniz.

Eski 25-06-2010, 19:13   #1094
Yeni Üye

150 tanede chandler aldım kasımda kargo ile gelecek çok teşekkürler aşı ile ilgili cevap yazabilirmisiniz ziyarete mutlaka geleceğim siz bana ben size inşallah önümüzdeki senelerde biraz bu işten ticari olarak kazanmaya başlayınca o tarafa yerleşeceğim yaş 36 oldu dolu dolu çocuklara torunlara yeni nesillere güzel bir şeyler bırakabilirsek ne mutlu bize tepe kesimini kaç cm den uçuralım sayın lilium tekrar teşekkürler ilginiz için

Eski 25-06-2010, 19:34   #1095
Yeni Üye

bahsettiğiniz bahçe sizinmi sayın lilium

Eski 25-06-2010, 23:35   #1096
Yeni Üye

sayın lilium hayırlı geceler tecrubelerinizi bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sewinirim...

Eski 26-06-2010, 00:18   #1097
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Cevizin ilaç sanayinde, kozmetik sanayinde, sertifikalı gıda sanayinde kullanım amaçlarını anlatabilecek arkadaşlara ihtiyacım war.
Sevgili emree, bu konuda bilgilerim olsaydı cevap verirdim, olmadığı için cevap veremedim, ama acele etmeyin bilgisi olan arkadaşlar varsa cevaplayacaklardır.

Eski 26-06-2010, 00:45   #1098
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukgokturk Mesajı Göster
bahsettiğiniz bahçe sizinmi sayın lilium
Bahsettiğim bahçe benim değil size yakın olduğu için söyledim (Biga deyince)

1093 teki mesajınızdaki vermiş olduğunuz link te güzel bilgilerin var olduğunu sanıyorum (Yabancı dilim yok) Tercüme ettirirseniz çok işinize yarar.

Tepe kesimi deyince ne dediğinizle ne anladığımızla çok ilgilidir, hangi fidanın tepesinden bahsediyorsunuz.
Örneğin bir tüpteki fidandan bahsederseniz tepe vurması olmaz, fidan ne ki tepesini vuralım, açık köklü bir fidanın tepesinden bahsedersek eh biraz derim. Onunda farklı tercihleri vardır.

Arkadaşlar sorularınızı sorerken geriye dönük mesajlara bakarsanız aradığınız sorulara cevaplar bulabilirsiniz. Sitemiz çok geniştir.
Şuradankurallardan başlayabilirsiniz.

Sevgili ufukgokturk, tepe vurma işini unut, işe ortasından başlama bilgilenmeye bak bilgilenirken onu nasıl olsa öğreneceksin.

Eski 26-06-2010, 07:47   #1099
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn emree,şöyle bir yazı buldum;(Ceviz çok değişik şekillerde tüketilmektedir. Çerez olarak, pasta ve bisküvi sanayinde, parfüm sanayinde, reçel, helva yapımında, boya, tanen, plastik ve kauçuk endüstrisinde, yağ olarak, ilaç sanayinde, sucuk, samsa, pestil yapımında tüketilmektedir. Ayrıca kerestesinin son derece kıymetli olmasından dolayı da oymacılıkta bu yönde aranan materyallerin başında ceviz gelmektedir.) ceviz hattından alıntı.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 08:12   #1100
Yeni Üye

Yazıma duyarlı davranıp cevap veren bütün herkese çok teşekkür ederim. Ceviz konusunda çok yeniyim ve şuan araştırma safhasındayım. Sizler gibi tecrubeli bilgili insanların bana yol göstermesine ihtiyacım var. Syn. YAŞARUĞUR verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim dediğiniz dediğiniz siteye baktık ve benim daha önce bulduklarımla hemen hemen aynı şeyler. Bana daha geniş kapsamlı hangi ülkenin cevizi daha çok ne amaçlı kullandığı bunların kullanım payı pazar payı tarzında bilgilere ihtiyacım war ancak malesef istediğim sonuca ulaşamıyorum ama olsun yılmak yok Herkes bişeyler katmaya dewam ederse inanın bana sadece benim için değil bir çok gencimiz çocuğumuz için yardım etmiş olacak. Herkese;bütün ağaç ve çewre dostlarına şimdiden saygılarımı sunuyor herşey için teşekkür ediyorum...

Eski 26-06-2010, 15:23   #1101
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
lilium ben tohumdan ekim den sonraki çıkan fidanlar için danışmıştım,
Tohumdan ektiklerini sanırım aşı yaptın, boylalarını 120- 130 dan vurabilirsin yan dal oluşmalarını da boyunlu gözlerden değil de düğme gözlerinden oluşturabilirsen geniş taç yapılı ve fazla yüksek olmayan bir ağaç yetiştirmiş olursun.
Beş bin ağaç 250 dölüm demektir, şimdiden hayırlı olsun, gönül verdiyseniz işi de başarırsınız.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 26-06-2010, 16:33   #1102
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Hımm,Sn Lilium düğme göz, boyunlu göz derken bu iş iyice bir detaylı olmağa başladı,bilgi isteyen bir çalışma meyve ağacı yetiştiriciliği ,kesin öğrenmek lazım,bir de toprak tv de Nevşehir'de ceviz aşısı tarif eden amca meyve gözünü aşı yapacaksın dedi bu da öyle bir şey galiba ,bu yaşa geldim ama öğrenecek çok şey var.Bu konuda size soracak çok sorum olacak galiba.Uygulamalı ders almak daha iyi olacaktır mutlaka.

Eski 27-06-2010, 23:13   #1103
Yeni Üye

sayın lilium ii geceler, kusura bakmayın şuan online olan ve bilgisi tecrubesi gerçekten yüksek olan birisi olduğunuz için sizi rahatsız ediyorum. Cewiz yetiştiriiciliği hakkında geniş bilgiye ihtiyacım war siz ne öneriyorsunuz bu açığımı nasıl kapatmalıyım

Eski 28-06-2010, 01:22   #1104
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emree Mesajı Göster
Cevizin ilaç sanayinde, kozmetik sanayinde, sertifikalı gıda sanayinde kullanım amaçlarını anlatabilecek arkadaşlara ihtiyacım war. We geniş kapsamlı olarak inceliyebileceğim site adresi verirseniz sevinirim
Alıntı:
Kapama ceviz bahçesine asma dikmeyi düşünüyorum fakat ürün kalitesinde ve veriminde etkileme yapar mı acaba? Fikirlerinize çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim...
Sevgili emree, Sorularınızı biraz karışık soruyorsunuz, ve ya birinden diğerine atlıyorsunuz, kozmetik sanai ile sorunuza bilgim olmadığını söylemiştim.

Kapama ceviz bahçesinde aralarında asma düşünüyorsan olacağını sanmıyorum, ceviz gölgesinde olmaz, ilaçlamada sorun teşkil eder, cevize bir şey uygularsın asmaya yaramaz asmaya uygularsın cevize yaramaz, bir çok engel oluşturur, adı üstünde kapama ceviz bahçesi, kapama ise başka bir şey düşünmeyin, ha bir kaç yıl yapabilirsiniz asmalar büyür bu arada cevizlerde büyür onları boğar sizlerde boşuna uğraşmış olursunuz.
Alıntı:
Cewiz yetiştiriiciliği hakkında geniş bilgiye ihtiyacım war siz ne öneriyorsunuz bu açığımı nasıl kapatmalıyım
Siz önce ne yapacağınıza karar verin kozmetik sanayinle mi ilgileneceksiniz yoksa ceviz bahçesi kurup ceviz mi yetiştireceksiniz.

Ceviz yetiştirecekseniz, sizlere önerim ceviz bahçelerini gezin sık sık gezin iyi gözlemleyin, Sorun sorgulayın,(Tabi doğru cevabı verecek birini bulmak ve güvenmek te sizin mantık eleğinizden geçenlerle doğrulanacak) ilgili kitapları okuyun. Bu başlıkta ki yazışmaları okuyun, bu yazışmaların içinde güzel nüanslar vardır onları bulur alırsınız.
Tarım yazmakla olmuyor, hazır cevapla da olmuyor, bir işi yapacaksan bilgileneceksin. Her şeyin başı sevgi önce sevgi severek yaparsan ticari anlamda da kazanırsın, sadace ticari düşünüyorsan hiç başlama başaramazsın.

Onu buna dinleyerek bu işi yapacaksan harcanır durursun.
Bilgi bilgi bilgi.
Sen karar ver gerisi kolay.

Eski 29-06-2010, 07:56   #1105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar bu yaz yapılacak ceviz kurultayı zamanı ve yeri kesin belirlendi mi acaba? Bu işin organizatörleri zamanı haftasonu olarak belirleseler daha fazla katılım olur diye ümit ediyorum.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 22:33   #1106
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çınarmunarı Mesajı Göster
Arkadaşlar bu yaz yapılacak ceviz kurultayı zamanı ve yeri kesin belirlendi mi acaba? Bu işin organizatörleri zamanı haftasonu olarak belirleseler daha fazla katılım olur diye ümit ediyorum.
Sayın çınarmunarı; forumda yazılan bütün yazıları okurken sizin gibi birisi daha sormuş bu soruyu. Yazılana göre Ağustos ayında Edirne'de gerçekleşecekmiş. Ancak günü hakkında bir bilgi yoktu sizde başka kaynaklardan kesin tarihini öğrenirseniz lütfen bizleride bilgilendiriniz. Sağlıcakla kalın...

Eski 30-06-2010, 22:13   #1107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Sayın emree...
Konuyu araştırıyorum.Kesin bilgi alırsam ****** paylaşırım.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 12:33   #1108
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Gerçi daha önce tohumdan ceviz yetiştiren arkadaşlar biliyordur ,ben de bir deneyimimi paylaşayım,cevizler tohumdan tam çıkarken daha yapraklanmadan su değdi mi ölüp kuruyuveriyorlar,ama iki yaprak açsa o zaman birşey olmuyor,değişik dönemlerde 3 kez başıma geldi,amatör arkadaşlarımla paylaşayım dedim.

Eski 03-07-2010, 13:56   #1109
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili yasarugur, bu dediğiniz tam doğru değil, ama yanlışta değil, yeni bitişirken yaprağa su değmesi, güneşli sıcak bir havada ise dediğiniz doğru olabilir. İkincisi o dönemde çok su vermekte kök hastalığına yakalanabilir oda olabilir, Sadece yaprağına su değdi diye kurudu demek biraz yanlış.
Hangi bitki olursa olsun çok sıcak güneşli havalarda yapraklarına su değmesi güneş ışınlarından mercek yapacağı için tüm bitkileri etkiler, mümkünse bitkilerinizi sabah erken ve ya güneşin etkisi bittikten sonra sulamanızı tavsiye ederim.
Küçük çaplı da olsa bende ceviz fidanı ekiyorum dediğinizi çok yapmışımdır yeni bitişirken sulamışımdır hatta küçük olduğu için bir an tamamı suyun içinde kaldığı oluyor (Tabi bu yarım dakikayı geçmiyor su süzülüp gidiyor) Ama sulamayı dediğim gibi güneş ışınlarının etkili olmadığı bir zaman da yapıyorum. Bu da demek değildir işin doğrusu budur, su değmemesi daha iyidir.

Ceviz fidanlarım, aşşağıdakiler daha geç ektiklerim sizin dediğiniz dönemde olanlar.
Name:  Resim 016.jpg
Views: 1982
Size:  73.7 KB

Eski 03-07-2010, 14:07   #1110
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn Lilium hocam, benim dediğim embriyonun kabuktan çıkış anının hemen sonrasında ,yapraklanmadan önce oluyor,(kibrit çöpü kalınlığında ve şeklinde diyeyim ),ama yapraklarını açtığında aynı şey olmuyor onu anlatmak istemiştim:Hah bu da çıktı topraktan diyorum, o ara bir şekilde su değiyor ve hemen küsüveriyor ,ben de üzülüyorum tabii.Bu oval yapraklı minikler hangi cins acaba?Beş litrelik su kaplarını saksı olarak kullanmak iyi fikirmiş,benim fidanları da o kaplara aktarayım taşırken kolaylık olur,hem yerine alışmakta zorluk çekmezler değil mi?

Düzenleyen yasarugur : 03-07-2010 saat 14:10 Neden: cümle ekledim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024