agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2011, 13:04   #1741
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2011
Merhabalar!
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve değerli görüşlerinize ihtiyacım olacak.Şimdiden teşekkürler!
Edirne'nin köylerinden 30 dekar tarım arazisi alıp ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.
İnternetten araştırdım ve genelde Chandler ve Pedro gibi ceviz çeşitleri tavsiye ediliyor.Tabi ki bu çeşitler Trakya bölgesine uygun olmayabilir.Sizce Trakya bölgesine nasıl bir ceviz çesidi ekmeliyim.Ekim yapacağim yerde sulama gibi bir sorunum olmuyacak bunuda belirteyim.
Saygılar!

recepyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 13:07   #1742
Yeni Üye

zirmuh.met's Avatar

çok teşekkür ediyorum size ulaşacağım evet yeni üye oldum verdiğiniz bilgiler araştırmalarıma çok büyük katkısı oldu özellikle resimler cesaretimi artırdı biz 3 arkadaş 20 da alanda chander yetiştirmek istiyoruz. görüşmek üzere çok teşekkür ettim tekrar

zirmuh.met Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 14:14   #1743
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
"Türkiye Ulusal Ceviz Çalışma Grubu" nun 11. toplantısı 22-23 Eylül 2011 tarihlerinde Enstitümüzde yapılacaktır.
Toplantı yarın da devam ediyor.
Ben gidemedim, Giden katılan arkadaşlar konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunurlarsa iyi olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 15:01   #1744
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sizlerle paylaşmak istediğim bir kaç fotoğraf, bölgemizde dün başlayan yağışlı hava şu an itibarıyla sağanak şekliyle devam ediyor.

Fotoğrafları paylaşmamın amacı düne kadar cevizlerde hiç kav çatlaması görememiştim, dün başlayan yağış ve nem 24 saatte neyin ne kadar değişebildiğini, tam da zamanında ve bu dönemde kurak sıcak geçen bölgelerde meyvenin yağışa neme ne kadar ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir.
Nemin yağışın olmaması cevizin kav çatlamasını geciktirir ve bu gecikme meyvada iç kararması ürünün değer kaybına yol açar.

Name:  Kopyası 100_6016.JPG
Views: 2445
Size:  69.5 KB

Name:  Kopyası 100_6017.jpg
Views: 2336
Size:  69.2 KB

Name:  Kopyası 100_6019.jpg
Views: 2418
Size:  31.1 KB

Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-09-2011, 14:04   #1745
Yeni Üye

zirmuh.met's Avatar

Hazine arazisinden kiralık arazi edinmeyle ilgili bilgisi tecrübesi olan varmı, daireden yeterli bilgi vermiyorlar, yardımcı olursanız çok sevinirim.

zirmuh.met Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 16:03   #1746
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma grubunun altındaki konulara bakın bu konu çok tartışılmıştı diye hatırlıyorum hala da sürüyor,
http://www.agaclar.net/forum/orman-o...-agaclandirma/

Düzenleyen aslan_k : 23-09-2011 saat 16:05 Neden: ekleme
aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 19:12   #1747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2011
cevi bahçesi kurmak istiyorum.

Merhabalar
ben çanakkale bigada ceviz yetiştirmek istiyorum.rakım 50 metre civarında.
bu bölge için çeşit olarak bir önerisi olan varsa çok sevinirim.

beykozlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 00:36   #1748
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın beykozlu, sitemize hoş geldiniz, buraya da uğrayınki sizleri biraz daha iyi tanıyalım.

Kurmayı düşündüğünüz bahçe biganın neresinde, biraz daha aydınlatıcı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

Buda bigada yeni bu yıl kurduğumuz bir bahçe, arazisi bayağı bir yamaç bir arazi, bu tür arazilerde bahçe kurmanızı pek önermem, bakım hasat maliyetleri hep farklı olur. fidanların bu yılki durumları.
Name:  Görüntü195.jpg
Views: 3613
Size:  19.7 KB

Eski 24-09-2011, 09:31   #1749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2011
Herkese kolay gelsin. İznik civarında ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bölgede yapılan tarım konusunda tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlarımdan önerilerini duymak istiyorum. Bölgeye uygun olup olmadığı ya da hangi mevkilerinde daha uygun olduğu, hangi ceviz cinsinin ekilmesinin doğru olabileceği konularında bilgilerini paylaşırlar ise sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

eemakaplan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 11:37   #1750
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2011
cevizcilikte ağaçkakan kuşlarına karşı ilaçlama mevcutmudur? Varsa ilaç ismi alablirmiyim - duyumlara göre şahin, kartal kokusu veren ilaç olduğundan bahsedenler var, ama ismini veren yok.

salihçetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 20:52   #1751
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2011
Merhaba, chandler cevizi yetiştiricisi var mı , varsa ağaçlarınız kaç yaşında , bir ağaçtan ne kadar verim alıyorsunuz? teşekkürler...

seher79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 13:44   #1752
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
iznik yöresinde göle yakın yerlerde chadner ve pedro dahil,yerli cevizlerin hepsi olur.çünki kırağı ve don olayı yok orda.ama dağ tarafında ise araziniz yazın bilgi vereyim saygılar...

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 17:56   #1753
Yeni Üye

selam arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım inanın forumu baştan sona okuma fırsatım olmadı lütfen yardımcı olursanız sevinirim ben ıspartada ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum bu konuda hiç bir fikrim yok sadece bir kaç kişiye danıştım ne dikmeliyim diye bana chadner cevizini önerdiler ıspartada rakım 1000 civarında aşağı yukaru ankarayla aynı iklime sahiptir.düzcede ceviz fidanı yetiştiren bir firmayla diyolağa geçtim onlarda chadner sizin bölge için uygundur dedi benim yerim 2000 m2 bazıları ceviz 8x8 dikmelisin dedi düzcedeki beylerde abicim ceviz 8x4 dikilir dedi bi sorun olmaz dedi ayrıca pedro adında bir ceviz daha var internetten gördüm resimlerini dalları neredeyse kırılacak haldeydi pedro daha mı iyi acaba son kez chadner cevizinin tozlanması hangi çeşitle olur tozlanmayla dölleme aynı şeymidir ilgi ve alakanıza teşekkürederim

garip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 22:39   #1754
eos
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve neredeyse forumun tamamına yakınını okudum
fakat soruyu biraz daha özele taşımanın daha faydalı olacağını düşündüm aşağıda özelliklerini verdiğim arazi ve iklim yapısında hangi ceviz çeşidini dikmem uygun olur bilemedim pek çok kişiye mesaj attım ve pek az kişiden pek çok değişik cevap geldi ben hangi tür ceviz diye sordum onlar bana kiraz, erik, şeftali, armut dik dediler

denizli ili çivril ilçesi şenköy'de (araziyi bilenler olabileceği düşüncesi ile belirteyim çeltik kırı mevkiinde) 2,5 dönümlük bir arazim var
arazimin rakımı yaklaşık olarak 850m
bu arazinin toprak analizini yaptırdım ve sonuçları şöyle çıktı
bünye: killi tınlı
ph: 7,95
tuz: tuzsuz
kireç: orta kireçli
organik madde: fakir
fosfor: çok fakir
potasyum: çok fakir
kalsiyum: fakir
mağnezyum: fakir
sodyum: çok düşük
bakır, demir, mangan, çinko: tamamı eksik

arazimde su imkanı var fidan dikiminden sonra damla sulama yapmayı planlıyorum
dmi'den almış olduğum ilkbahar en geç ve sonbahar en erken don takvim linklerini de ekliyorum
bu haritalarda ilkbahar da 31mart – 15nisan arası sonbahar da ise 31ekim-10kasım arasında don görülebiliyor denilse de Denizli İl Tarım Müdürlüğünün Denizli ili Toprak Haritası Çalışmasında bölge için ilkbaharda 15nisan sonbaharda ise 21eylülde don görüldüğü belirtiliyor

http://www.dmi.gov.tr/FILES/ziraat/T...en-gec-ort.png

http://www.dmi.gov.tr/FILES/ziraat/T...-erken-ort.png

bu haritalara ek olarak Denizli İl Tarım Müdürlüğünün Denizli ili Toprak Haritası Çalışmalarını da ekliyorum
http://www.denizlitarim.gov.tr/sutun...enk%C3%B6y.pdf

bu harita üzerinde benim arazim kesin emin olmamakla birlikte Bk5A veya Bk5Ar kısmına denk geliyor

bu çalışmada bölge için pek çok ürün tavsiye edilmişse de benim dikkatimi ceviz çekiyor
yine sormak istiyorum acaba hangi tür cevizi dikersem en uygun çeşidi dikmiş olurum bilgilendirirseniz memnun olurum

eos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 06:51   #1755
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eos Mesajı Göster
selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve neredeyse forumun tamamına yakınını okudum

yine sormak istiyorum acaba hangi tür cevizi dikersem en uygun çeşidi dikmiş olurum bilgilendirirseniz memnun olurum
Sayın eas; Arazinizin bulunduğu yörel mıntıkaya genel bir bakışla hangi tür meyva ağaçlarının yabanisi yetişebiliyorsa bakmalı, cevize de rastlıyorsanız, dikkate almanız. Çeşit olarak kıyı şeridine tavsiye edilenler haricinde olanlardan bir karışım yapmanız benim fikrim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 19:35   #1756
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
merhaba analize göre ph cok yuksek verilecek hiç bir gubreyi bitki bunyesine alamaz.makro ve mikro besin elementleride dusuk .bu konu için sıvı yaprak gubresi kullanmanız gerekli.yapraktan 15-20 gün ara ile yaprak actıktan dokene kadar kullanın.taban gübresi olarak can kullanmayın kalsiyum kirec ph ı yukseltir onun yerine amonyum sülfat kullanın.kükürt uygulayın ı tabandan topraga bu phın dusmesine yardımcı ollur.sıvı gubre 20+20+20+ mineral elemnetli seklinde olmalı.ceviz oalyına gelince yıllık soğuklanma suresi onemli.yani sızın bolge yeterli soguk gormuyorsa ceviz olmaz.bolgede ceviz meyvesi varmıa rastırın en dusukde-25lere kadar agacı dayanır.don sorunu chandler vb gec acan ceditlerle asılabilir.rakım oalrak guzel m cvari yıllık soguklanma suresi +7 c derecenin altındaki 1yılda ki saat olarak suresi ortlama 900 saat yeterli olur

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 20:42   #1757
eos
Yeni Üye

ligustrum ve tarimbilisim verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim
internette araştırdığım kadarı ile sanırım CHANDLER veya ŞEBİN dikilebilir diye düşünüyorum yalnız tarimbilisim can kullanmayın derken neyi kastettiğini anlayamadım
bölgede ceviz yetişiyor hemde güzel elişiyor ancak meyve vermiyor sanırım aşı ile ilgili sorunları var bilmiyorum hiç incelemedim bizim bölge genel anlamda cevize karşı cevaplar geldikçe tartışmaya devam ederiz

Eski 28-09-2011, 17:27   #1758
Yeni Üye

selam arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım inanın forumu baştan sona okuma fırsatım olmadı lütfen yardımcı olursanız sevinirim ben ıspartada ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum bu konuda hiç bir fikrim yok sadece bir kaç kişiye danıştım ne dikmeliyim diye bana chadner cevizini önerdiler ıspartada rakım 1000 civarında aşağı yukaru ankarayla aynı iklime sahiptir.düzcede ceviz fidanı yetiştiren bir firmayla diyolağa geçtim onlarda chadner sizin bölge için uygundur dedi benim yerim 2000 m2 bazıları ceviz 8x8 dikmelisin dedi düzcedeki beylerde abicim ceviz 8x4 dikilir dedi bi sorun olmaz dedi ayrıca pedro adında bir ceviz daha var internetten gördüm resimlerini dalları neredeyse kırılacak haldeydi pedro daha mı iyi acaba son kez chadner cevizinin tozlanması hangi çeşitle olur tozlanmayla dölleme aynı şeymidir ilgi ve alakanıza teşekkürederim

Eski 30-09-2011, 13:38   #1759
eos
Yeni Üye

arkadaşlar internette yaptığım araştırmalar ve bazı fidancıların tavsiyeleri yönünde
CHANDLER
PEDRO
ŞEBİN
BİLECİK
MARAŞ 18
KAMAN 1 ve KAMAN 5
türlerinin bölgeye uygun olabileceği yönünde bir fikir oluştu
genel kanı ph seviyesinin çok yüksek olduğu kesinlikle (tarımbilişim) arkadaşımızın da bahsettiği gibi amonyum sülfat ve çiftlik gübresi uygulamanın şart olduğu anlaşılıyor

peki bu OĞUZLAR77 cinsi ile ilgili bilgi sahibi olan bir arkadaşımız var mı ?
ayrıca bu türler içinde sizlerin tavsiyesi hangi yönde olacak

Eski 30-09-2011, 22:05   #1760
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sayın eos,

Zaten araziniz 2.5 dönüm gibi ticari olarak gelir getirici bir ekonomik büyüklüğe sahip olmadığından deneme ve hobi amaçlı ceviz dikeceğinizi düşünüyorum. Yani büyük masraflara katlanıp bir uzman ziraat mühendisi getirmek büyük ihtimalle bu büyüklükte bir arazi için çok da anlamlı olmayacak. Dolayısı ile gerek bu forumlarda okuduğunuz bilgiler, gerekse İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak bir çeşit tavsiyesi alabilirsiniz.

İstanbul'da olduğunuza göre size bir feribot uzaklığındaki Yalova'da Tarım Enstitüsüne gidip oradaki ceviz uzmanlarının görüşlerinden faydalanabilirsiniz. Düzenli aralıklarla ceviz seminerleri düzenliyorlar. Internetten takip edip bir tanesine katılabilirsiniz. Faydalı olacaktır.

Yok ben yine de tavsiye duymak isterim diyorsanız, bence iklim koşulunuza teorik olarak uygun 2 ana çeşit, 2 tane de tozlayıcı çeşit seçerek bir deney yapabilirsiniz. Tabi bu deney sizin 2-3 senenize mal olur.

Bu başlık altında, başka kaynaklarda büyük reklamı yapılan chandler - pedro gibi ithal çeşitlerin riskleri ile ilgili yazılar bulabilirsiniz. Fidancılar, daha pahalıya da satabildikleri için olsa gerek özellikle ithal fidanları çok fazla öne çıkartıyorlar. İnanıp, inanmamak size kalmış, ancak sayın Lilium'un değerli tecrübelerine bakıp ithal çeşitler hakkında umutlanmamak mümkün değil.

Ben de kişisel olarak bu dalgaya kapılmadım desem yalan olur. A takımında Forvette Yalova 3 ve 4, defansta Şebin karmasının yanına bu sene paf takımında iki yabancıyla (Chandler-Franquette) denemeye başladık. Ancak deneyin başarılı olup olmadığı seneler sonra belli olacak.

Kolay gelsin.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 23:04   #1761
Yeni Üye

Red face

Eski 03-10-2011, 08:33   #1762
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
çok küçük alanlarda dikim mesafesini bu kadar hesaplamaya çok gerek var mıdır aceba. zaten tarlanın kısa kenarına göre sıra sayısını belirleyeceksiniz. 2-3 dekar arazi için 10-15 fidan farkeder. 30 olmaz da 50 olur. zaten yatırımın ekonomik olması için alanın büyük olması gerekiyor. çeşit konusunda da; tavsiye edilen çeşitleri dikersiniz, verime gelir, gözlemlersiniz. devam etmek isterseniz daha geniş arazi temin edip eski tecrübenizi de katarak daha planlı bir üretime başlarsınız. Yetiştiriciliğe yeni başlayanlar için çeşidin ekolojiye uygun olması dikim mesafesinden çok daha önemlidir. küçük alanlarda yapacağınız dikimlere kesinlikle yatırım gözüyle bakmayınız, hüsrana uğrayabilirsiniz. herkese kolay gelsin.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 19:40   #1763
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Koyu kahverengi ceviz içi

Herkese merhaba

Umarım hasat dönemi herkes için iyi geçiyordur.

Bu sene iyi bir bakım yapabildiğimizi düşünüyorum. Hayvan gübreleri, kaolinler, düzenli sulama sanırım etkisini gösterdi. Kaolin yapışmamış yüzlerden iç kurdu atağı oldu ama ciddi bir zarar oluşturacak kadar üst seviyeye çıkmadı. Ayrıca iç ağırlıklarında kaolinden olduğunu düşündüğümüz ciddi bir artış mevcut. Şimdi görevimiz içler kararmadan cevizleri kurutabilmek.

Deneme amaçlı açtığımız cevizlerden bir kaçında neredeyse bitter çikolata rengine gelmiş koyu kahverengi renkli iç cevizlerle karşılaştık. Cesaretimizi toplayıp tadına baktığımızda ise aslında çok da kötü bir tadı olmadığını, diğer normal cevizlere göre tadının biraz daha şekerli olduğunu gördük.

Forumda benzer bir yazı bulamadım, acaba benzer bir tecrübe yaşayan ve sebebini bilen var mıdır?

Cevizlerimizin Yalova 3-4 ve Şebin olduğunu bilmek sorunun cevabını vermeyi kolaylaştırabilir.

Herkese kolay gelsin

Çamtepe

Zeyno waffle beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 18:55   #1764
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
hayvan gübrewsi yanlış uygulamadır.sıvı yaprak gübrewsi 20+20+20+ minewral welewmewntli sıvı gübrew + organik maddwecew zwengin bir palwetli gubrew +taban gübrewlewri ph durumuna gore vwerilmewli.

Zeyno waffle beğendi.
tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 22:11   #1765
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Ceviz Bakım Programı

İnternette araştırma yaparken buldum, paylaşmak istedim. Yıl içerisinde her hafta yapılması gerekilenler anlatılmış.

Ceviz Bakım Programı

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 17:00   #1766
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2007
ceviz ağacı için sorularım

merhaba arkadaşlar

evimin arkasında küçük bir bahçe var yanlız 2 bina arasında kalıyor ben bu bahçeye şeftali ağacı ektim 2 sene önce büyüdü şimdi de ceviz ağacı ekmek istiyorum ama nasıl yapacağım nasıl ekeceğim sizce olurmu kaç sene sonra yemiş verecek yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler

olcayatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 17:07   #1767
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepyigit Mesajı Göster
Merhabalar!
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve değerli görüşlerinize ihtiyacım olacak.Şimdiden teşekkürler!
Edirne'nin köylerinden 30 dekar tarım arazisi alıp ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.
İnternetten araştırdım ve genelde Chandler ve Pedro gibi ceviz çeşitleri tavsiye ediliyor.Tabi ki bu çeşitler Trakya bölgesine uygun olmayabilir.Sizce Trakya bölgesine nasıl bir ceviz çesidi ekmeliyim.Ekim yapacağim yerde sulama gibi bir sorunum olmuyacak bunuda belirteyim.
Saygılar!
merhabalar edirneliyim maalesef bizim oralarda pek sağlıklı ceviz ağacı yetişmiyor. kışın don çok oluyor tam çiçekteyken ayaz ve don ağaca zarar veriyor. çok denendi hep ağaç 4-5 yaşında genelde kurudu. kurumayanlar da yemiş yapmıyor bilginiz olsun.

olcayatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 09:08   #1768
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2011
Kırklareli'nde ceviz yetiştiriciliği

Merhaba,
Sitenize bana her zaman yardımcı olan 12 yaşında oğlum üye. O'nun ismi ile yazıyorum.

Kırklareli'nde ceviz yatiştiriyorum (Kavaklı-Değirmencik Köyü'nde). Deneme yanılma yöntemi ile sonuca ulaştım ve geçen sene daha önce diktiğim Şebin-Bilecik'leri Chandler-Franquette'e dönüştürdüm. Bu sene de ilk ürünleri aldım. Trakya bölgesinde ceviz olmaz diye birşey yok, oluyor fakat çok iyi bakım ve sulama gerekiyor. Bir de Chandler cevizi diğer cevizlere göre 15-20 gün daha geç uyanıyor.

Daha fazla bilgi isterseniz memnuyetle paylaşırım.

Gürhan Çelik

osbar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 13:34   #1769
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2011
cevizde aşı tutma oranı

merhaba akadaşlar! ben de aranıza yeni katılıyorum. benim şöyle bir probleblemim var. 2009 yılında Denizli-Acıpayam Yumrutaş beldesinde 15 dekar chandler cinsi ceviz diktim.rakım 860. 2010- 10 ekim de sonbahar geç donları sonucu fidanların % 90 nı kaybettim.o yıl bölgedeki 4 yaşınakadar olan tüm ceviz çeşitleri don zararına uğradı.benim sizlerde isteğim anaçtan tekrar yetişen ceviz sürgünü aşılanması sonucu tutma olsılığı nedir?yoksa sökerek yenide fidan olarak dikmek mi mantıklı.sizlerden bukonuda yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum. selamlar

mozsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 15:13   #1770
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
sakın sakın
cevızlerı sökmeyın
bir çogu yenıden yeşerırı
aşılarsınız
aşı çok kolaydır
televızyonda devamlı gösterılıyor
özellıkle göz aşıları çok kolaydır
keskın bır bıcak yeterlıdır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024