agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2012, 00:43   #2281
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Merhabalar öncelikle , bu sene kış soguklarından etkilenen pek cok fidanım oldu yaklasık yüzde on kadar , malum Ankara rekor sogukları gördü ama yine de yaşama istegi galip gelmiş soguktan kuruyan agaclarım dipten sürgün verdi tekrardan aşılamak gerekecek...ilk sorum agacları kısa hazırlamak icin ne yapılabilir....
Yeni fidanlarda içinde bulunduğunuz iklime göre Ağustos 15-Eylül 1'den itibaren sulamayı keserseniz odunlaşmayı teşvik edip fidanların kışa yeşil sürgünle girmesini azaltmış olursunuz. Bu şekilde sürgün uçlarında don zararı riskini azaltmış olursunuz.

Sonbahara girerken uygulayacağınız hayvan gübresi ve hatta üstüne yapacağınız malçlama toprak ısısını yükseltecek ve köklerin donmasının önüne geçecektir. Ayrıca solucan gibi toprak altı yararlılarını da korumuş olacaksınız.

Kış biterken yapacağınız bordo bulamacının da içerdiği kireç sebebiyle güneş ışınlarının yansıtılmasına yardımcı olduğu ve ağacın uyanmasını bir iki hafta geciktirerek ilkbahar donlarından ağaçlarınızı korumaya yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Seneler geçip ağacınızın gövdesi odunsulaştıkça kış soğuklarının ağacınıza verdiği zarar orantısal olarak nispeten azalacaktır.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 00:48   #2282
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Sayın Çamtepe,gecenin bir yarısı anında cevap yazmanız büyük incelik cok teşekkür ederim...

Çamtepe beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 21:37   #2283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
fosetyl al ticari adı aliette fungisittir mantar ilacı yani.ve cevizde ruhsatlı degildir.cevizde bilinen fungal hastalık antraknozdur ilacıda farklıdır.hastalık yoksa gereksiz yere kullanmayın.yapraklarda gelisim isteyenler sivi yaprak gübresi mineral elemenli olanınndan kullansın.ziraat mühendisi olarak tavsiyemdir.

Zeyno waffle beğendi.
tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 12:51   #2284
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Merhaba benim ağacımda tahta kurduna benzer bi kurt var ve ağacı sürekli oyuyor..Ağaçta 15 cm çapında 6-7 yıllık açık bir yara var Ve içi çürümüş çürük kısmı tornavidayla oydum kurt çıktı 15-20 tane öldürdüm.Bu kurtlar ağacı kurutur diye korkuyorum bu kurtlarla nasıl mücadele etmem gerek yardımcı olursanız çok sevinirim...
Aşı macunu ile kapatsam hava alamayıp ölürler mi acaba.

kurtulus09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 12:25   #2285
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
arkadaşlar başıma geldiği için paylaşmak istedim.250 adet chandler ceviz fidanlarımı ekerken tarım ilçe müdürlüğünden teknik yardımda bulundum onlarda bir ziraatçi verdiler saolsunlar fidanları diktikten sonra herekleri fidanlara bağlarken ziraatçinin bağlama tekniği ile bağladık geçen 2 hafta önce bahçeye gittim ve herek tarafındaki gözlerin uyanmadıklarını **** uyanamadıklarını farkettim ve tüm ipleri kestim (bi yandan kesiyorum bi yandanda ziraatçinin 30 yıllık meslek hayatına küfrediyorum) ) daha önce defalarca okuduğum 8 şeklindeki bağlama şeklini nasıl olurda yapmam diyerek kendimede çok kızdım neyse zararın neresinden dönersek kardır, aralarına damlama sularından artan siyah plastik boruları 10 cm keserek herekle fidan arasına koyup tekrar bağladım. 1 hafta gibi kısa sürede o gözlerin sürgüne doğru büyüdüklerini görünce derin bi ohhh çektim siz siz olun yapılan işi mantığınızla sorgulayın. saygılar

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 15:35   #2286
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Aviator,

Tarım sektörüne tekrar hoş geldiniz. İşte en büyük sorunumuz, hakkıyla yetişmiş insanımızın her alanda olduğu gibi bu alanda da azlığıdır. Bir de 1000 dönüm bahçe kurduğunuzu ve o bahçeyi profesyonel olduğunuz düşündüğünüz bu arkadaşa emanet ettiğinizi düşünün.

Bu olay başınıza gelen ilk olay olabilir ama sonuncusu da olmayacaktır. Bu sektörde en cahilinden en akıllısına kadar herkesin söyleyeceği bir laf vardır.

Ülkemde işte bu yüzden önce ufaktan başlamak ve mutfakta pişmek, kendi bilgi birikimini kazanınca büyük işe kalkışmak en doğrusu oluyor çoğu zaman..

Dediğiniz gibi size ne söylenirse söylensin, mantık süzgecinizden geçirip kafanıza yatanı yaparsanız en azından "kendim ettim, kendim buldum" dersiniz..

Ç

Eski 30-05-2012, 15:51   #2287
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
herek tarafındaki gözlerin uyanmadıklarını **** uyanamadıklarını farkettim ve tüm ipleri kestim
Herekten ya da bağlama şeklinden gözlerin uyanmaması gibi bir durum olacağını sanmıyorum, Ha bağlama yapılırken ipler bol gevşek bırakılmış ve sallanıp ip gözleri zedelediyse olabilir, gözler uyandığına göre böyle bir durumda yok demek ki.

En güzel bağlama şekli, rüzgar yönüne göre çift herek dikerek her iki herehe de fidandan U şeklinde hereklere bağlamaktır.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 07:50   #2288
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

lilium hocam herif öyle bir sıkmışki fidan hereğe adeta yapışmış ipleri kestiğimde bile fidan bağlı gibi duruyordu hereğe yapışmış olan fidanın gözleride kimisi uyanmış,uyanmış büyüyememiş kimiside tahta hereğin düzlüğüne göre bi acayip şekil almış vs.

Eski 31-05-2012, 10:44   #2289
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın aviator34, bir üst mesajda yazdıklarımı geri alıyorum, benim cahil kafamla uygulamayacağım şeyi bir ziraatçının uygulaması inanılır gibi değil, ipleri bol bırakabileceği aklıma geldi de bu kadar herek'e sıkı sıkı bağlayacağı bir ziraatçının böylesine bir hata yapacağı aklıma gelmedi, pardon.

Bir şeylerin sadece teknik bilgiyle olamayacağı burada da kendini göstermiş oldu.

Daha önce de benim buna benzer tecrübelerim olmuştu, bir ziraatçının yalova cinsi hangi cinsle tozlaşıyor diye soruyordu.

Neyse sorunu görüp çözdüğünüze göre mesele kalmamıştır.

Çamtepenin sözüne bende bir ekleme yapayım.

Alıntı:
size ne söylenirse söylensin, mantık süzgecinizden geçirip kafanıza yatanı yaparsanız
Size söylenenleri dikkate al, kendi bilgilerini söylenenleri harmanla daha sonra bunları birer birer ele, mantık en sona kalacaktır zaten.

Çamtepe beğendi.
Eski 31-05-2012, 12:58   #2290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın aviator34, bir üst mesajda yazdıklarımı geri alıyorum, benim cahil kafamla uygulamayacağım şeyi bir ziraatçının uygulaması inanılır gibi değil, ipleri bol bırakabileceği aklıma geldi de bu kadar herek'e sıkı sıkı bağlayacağı bir ziraatçının böylesine bir hata yapacağı aklıma gelmedi, pardon.

Bir şeylerin sadece teknik bilgiyle olamayacağı burada da kendini göstermiş oldu.

Daha önce de benim buna benzer tecrübelerim olmuştu, bir ziraatçının yalova cinsi hangi cinsle tozlaşıyor diye soruyordu.

Neyse sorunu görüp çözdüğünüze göre mesele kalmamıştır.

Çamtepenin sözüne bende bir ekleme yapayım.

Size söylenenleri dikkate al, kendi bilgilerini söylenenleri harmanla daha sonra bunları birer birer ele, mantık en sona kalacaktır zaten.
Sayın Lilium saygılar. Size bir sorum olacak mümkünse bu yıl dikilen ceviz fidanına her damlama sulamada kaç litre su verilmeli ve kaç gün aralıklarla sulamalı?Teşekkür ederim.

nuro1956 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 15:33   #2291
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şu kadar su demek yanlışların en yanlışı olur, sulama, toprak yapısına göre, havaların sıcak, yağışlı, (vs) göre değişkenlik gösterir.

Örneğin: Kumsal süzek bir toprakta ve yağışsız havalarda haftada bir sulama gerekiyorsa, daha etli topraklarda 20-25 güne uzayabilir.

Bunu en güzel toprak yapınızı tanıyarak sizler tayin edeceksiniz.

Eski 31-05-2012, 16:29   #2292
Yeni Üye

Alıntı:
Şu kadar su demek yanlışların en yanlışı olur, sulama, toprak yapısına göre, havaların sıcak, yağışlı, (vs) göre değişkenlik gösterir.

Örneğin: Kumsal süzek bir toprakta ve yağışsız havalarda haftada bir sulama gerekiyorsa, daha etli topraklarda 20-25 güne uzayabilir.

Bunu en güzel toprak yapınızı tanıyarak sizler tayin edeceksiniz.
Sayın Lilium toprakta analize göre %42 mil , %35 kum , % 23 kil bu durumda yaz aylarında haftada bir defa sulama uygun olur mu?Tekrar teşekkür ederim.

Eski 31-05-2012, 16:40   #2293
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu analizlere göre haftada bir sulanması uygundur diye düşünüyorum, bir de antalya sıcakları olunca belki daha sık sulama bile isteyebilir. Bu konuda bölgenizdeki yetiştiricilerden daha net cevaplar alabilirsiniz.

Eski 31-05-2012, 17:13   #2294
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bir tansiyometre kullanabilirseniz toprağın yapısına göre en uygun sulama zamanını siz de tespit edebilirsiniz.

TOPRAK GBRE VE SU KAYNAKLARI MERKEZ ARATIRMA ENSTTS MDR

Zeyno waffle beğendi.
Eski 31-05-2012, 17:32   #2295
Yeni Üye

Sayın Çamtepe ilginiz ve verdiğiniz değerli bilgi için teşekkür ederim.Sayın Lilium'un dediği gibi haftada bir sulama yeterli olur herhalde(rakım 930 civarı)

Eski 02-06-2012, 19:59   #2296
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

mantar ilacını ve tırtır ilacını bugün sırt pompası ile attım.yaz ayı boyunca rutin aylık işleri yapacağımız,doktorun diyet reçetesi gibi bir liste yokmudur bu ceviz bakımında bendeki kitapta detaylı değil ? bilsekte ona göre iş yapsak
lilium hocamla özelden yazıştık gerçi ama paylaşıp tartışmakta fayda var diye düşünüyorum geçenlerde 200 dönüm cevizi olan bi arkadaşımla beraberdim güneş yanıklığı ile ilgili bir ilaç markası verdi alakası yok ilaç mantar ilacı çıktı tamam yerine göre bi faydası var elbet ancak kimi insanlar yaptıklarını işleri bilinçsizce yapıyorlar (bu aralar hepte bana denk geliyor) selami bayrak hocamın aşılı ceviz yetiştiriciliği kitabı gibi başka kitap bilen varmı ? ingilizcede olur.bakım tekniklerini detaylı anlatan videolar da olur.

Birde bordo bulamacı şubatta gözler uyanmadan önce yapılıyormuş herhalde, ben kaçırdım yapamadım kimisi bordo bulamacını yapmıyormuş bile gövdeyi kireçle boyama **** bordo bulamacının tam olarak ne işe yaradığını ve bize faydasının ne olduğunu yazacak birilerinin kesin olduğunu düşünüyorum ) ? birde geç olsada yapılabilirmi ? Saygılar.

Eski 03-06-2012, 21:24   #2297
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
Lilium hocam ben Balıkesir'den kaman ve Yalova cinsi ceviz fidanı aldım bu yıl ceviz verdiler resimlerdeki şekillerinden cinsleri anlaşılırmı.ismine dönük doğru türlermi. şimdiden teşekkür ederim Name:  kaman.jpg
Views: 3122
Size:  53.4 KB Name:  yalova1.jpg
Views: 4675
Size:  54.5 KB

orion1988 beğendi.
eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 23:39   #2298
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Resimlerden kesin teshiş koymak oldukça zor, İlk resim yalova olabilir, kamanı bilmemde yalova ilk yıl ceviz vermesi ilginç geldi genelde üç ve dört yaşından sonra meyva gösterir.

Eski 04-06-2012, 09:09   #2299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko35 Mesajı Göster
Lilium hocam ben Balıkesir'den kaman ve Yalova cinsi ceviz fidanı aldım bu yıl ceviz verdiler resimlerdeki şekillerinden cinsleri anlaşılırmı.ismine dönük doğru türlermi. şimdiden teşekkür ederim Eklenti 304201 Eklenti 304202
fidanalrınız çok müthiş görünüyor
nasıl ektınız ve besleme olarak hangi gübreleri attınız

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 12:23   #2300
Ağaçsever

eko35's Avatar

Alıntı:
Resimlerden kesin teshiş koymak oldukça zor, İlk resim yalova olabilir, kamanı bilmemde yalova ilk yıl ceviz vermesi ilginç geldi genelde üç ve dört yaşından sonra meyva gösterir.
Lilium hocam fidanlarımın tarlada üçüncü yılı 8 adet kaman 8 adet yalova olarak dikmiştim şuan hepsinde değilde yarısında 7'şer 8'er tane ceviz var. bu sene'de 7 adet chandler 1 adet pedro diktim. pedro'yu 1 adet diktim çünkü izmirin iklimi pedro için uygun değilmiş chanler'lere tozlayıcı olsun diye diktim.

Eski 04-06-2012, 12:34   #2301
Ağaçsever

eko35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
fidanalrınız çok müthiş görünüyor
nasıl ektınız ve besleme olarak hangi gübreleri attınız
Safranlı kardeşim benim tarlamın olduğu yerden kara yolları toprak alımıştı 25 yıl kullanılmaz halde bekledi 2009'da dozer getirip tesviye ettirdim tesviyeden sonra riper çektirdim cevizlerin olduğu yer takribi 3 mt dolgu toprak gevşedi cevizleri dikerken yanmış sığır gübresi kullandım şubat ayı gibide birer avuç 15 15 15 gübre kullandım sulamayıda 10-15 gün gibi arayla işten fırsat bulup gidebildikçe yaptım. tarlanın toplamı 10 dekar 150 badem 37 incir 91 zeytin diktim hepsi çok güzel ama zeytin yağının en iyisi 3,90 tl oyüzden zeytinleri söküp yerine ceviz dikmeyi düşünüyorum.

Eski 04-06-2012, 12:43   #2302
Ağaç Dostu

Alıntı:
safranlı kardeşim benim tarlamın olduğu yerden kara yolları toprak alımıştı 25 yıl kullanılmaz halde bekledi 2009'da dozer getirip tesviye ettirdim tesviyeden sonra riper çektirdim cevizlerin olduğu yer takribi 3 mt dolgu toprak gevşedi cevizleri dikerken yanmış sığır gübresi kullandım şubat ayı gibide birer avuç 15 15 15 gübre kullandım sulamayıda 10-15 gün gibi arayla işten fırsat bulup gidebildikçe yaptım. Tarlanın toplamı 10 dekar 150 badem 37 incir 91 zeytin diktim hepsi çok güzel ama zeytin yağının en iyisi 3,90 tl oyüzden zeytinleri söküp yerine ceviz dikmeyi düşünüyorum.
öncelikle sizleri tebrik ederim...
Bu memlekette ağaç diken insan büyük iş yapmştır.
On dönüm güzel bir rakam...
Malesef üretici kazanamıyor...
Zeytin kutsal ağaçtır...
Bakımını bilemiyorum..
Gönül isterki üreten kazanabilsin...
Benim 70 ağaç 4 dönüm ceviz bahçem var
bu yıl kivi bahçesi ektim..
Geçmişimizde elmaya dayalı meyvelikten ibaret...
Her meyve güzeldi..
çocuk gibi bakarsınız en ufak bir yaralanma olsa üzülürsünüz..
Siz hangi meyveti daha çok seviyorsanız onu yetiştiriniz
ama açıkçası zeytınşeri sökmenze gönlüm el vermiyor...
Inşallah zeytınde güzel verim verir ve para bırakır...

orion1988 beğendi.
Eski 04-06-2012, 13:38   #2303
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

yaşını doldurmamış ceviz fidanlarını ilaçlamak doğrumudur ?

Eski 04-06-2012, 16:32   #2304
Ağaç Dostu

Alıntı:
yaşını doldurmamış ceviz fidanlarını ilaçlamak doğrumudur ?
özelllikle ilaçlamak gerekir....
çocukaların aşısı ilk günden başlıyor...

Eski 04-06-2012, 20:41   #2305
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Aviator,

Tarım sektörüne tekrar hoş geldiniz. İşte en büyük sorunumuz, hakkıyla yetişmiş insanımızın her alanda olduğu gibi bu alanda da azlığıdır. Bir de 1000 dönüm bahçe kurduğunuzu ve o bahçeyi profesyonel olduğunuz düşündüğünüz bu arkadaşa emanet ettiğinizi düşünün.

Bu olay başınıza gelen ilk olay olabilir ama sonuncusu da olmayacaktır. Bu sektörde en cahilinden en akıllısına kadar herkesin söyleyeceği bir laf vardır.

Ülkemde işte bu yüzden önce ufaktan başlamak ve mutfakta pişmek, kendi bilgi birikimini kazanınca büyük işe kalkışmak en doğrusu oluyor çoğu zaman..

Dediğiniz gibi size ne söylenirse söylensin, mantık süzgecinizden geçirip kafanıza yatanı yaparsanız en azından "kendim ettim, kendim buldum" dersiniz..

Ç
Sevgili çamtepe bu yazıya alıntı yapmamın sebebi ; Şimdi biz geçen kasımda ektiğimiz açık köklü fidanlarımıza mantar ve böceğe mani olması için ilaçlama yaptık bugün ziraatçim ile telefonla konuştuk arkadaş ceviz bahçesine ilaçlama yapmış banada söyledi dedim (ilk yılım olduğu için ceviz bakımı konusunda gerçekten çok kıtım) o da bana sakın bişey yapma o arkadaşın cevizleri 4 yaşında dedi ve örnek verdi bi bebeği düşün,fidanlar daha küçücük ilaçlama yaparsan filizler açmayabilir gibi şeyler dedi
bende bu yazıyı forumda aşağıda tek satırda paylaştım SAFRANLI arkadaşta sağolsun cevap verdi oda bebek örneğini verdi ama ziraatçinin tam tersini )))))))))) ama bana gayet mantıklı geldi
lilium hocam ne yapıcaz şimdi kime inanalım mantık süzgeci tıkandı valla )

Eski 04-06-2012, 21:16   #2306
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
pedro'yu 1 adet diktim çünkü izmirin iklimi pedro için uygun değilmiş chanler'lere tozlayıcı olsun diye diktim.
Chandlere dozlayıcı franguette, fernette, ya da Cisco dikmelisiniz.

Eski 04-06-2012, 21:39   #2307
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
bugün ziraatçim ile telefonla konuştuk arkadaş ceviz bahçesine ilaçlama yapmış banada söyledi dedim o da bana sakın bişey yapma o arkadaşın cevizleri 4 yaşında dedi ve örnek verdi bi bebeği düşün,fidanlar daha küçücük ilaçlama yaparsan filizler açmayabilir gibi şeyler dedi
Bu sözler doğruysa o ziraatcıyı tut kulağından getir.

"o da bana sakın bişey yapma"

Böyle bir cümleyi bir ziraatcının kuracağını hiç düşünemiyorum,

Daha ilk yılın bir şey yapmana gerek yok diyebilir, ya da fidanları görür sağlıklıdırlar şimdilik bir şey vermen gerekmiyor diyebilir ama sakın bir şey yapma demek bana göre yanlış.

Fidanlar yani cüğürler daha ekilirken toprakta bir rahatsızlık varsa daha oradan ilaçlanmaya başlanır, daha sonra cüğürlerde hastalık ya da haşere varsa bu hastalık ve haşereyle mücadele sürdürülür, daha sonra araziye ekilen fidanlarda da hastalık ya da haşere varsa gerekli mücadele yapılır. Sakın bir şey yapma gibi bir cümle ya da söz çok yanlış.

"kime inanalım mantık süzgeci tıkandı valla"

Mantık süzgeci hiçbir zaman tıkanmaz, yeter ki, mantığın eleyeceği bilgileri havuza koy.

Kolay gelsin başarılar...

çaça beğendi.
Eski 05-06-2012, 11:05   #2308
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

daha sonra cüğürlerde hastalık ya da haşere varsa bu hastalık ve haşereyle mücadele sürdürülür, daha sonra araziye ekilen fidanlarda da hastalık ya da haşere varsa gerekli mücadele yapılır.

kesinlikle katılıyorum allah göz vermiş.tek tek kontrol ederek ne sıkıntısı olduğunu anlayıp ona göre gerekli tedbirleri almakta fayda var.

Peki hocam ben bahçemdeki fidanlarda siyah ve yeşil çekirgeler görüyorum bunlar zararlımıdır ? faydalımıdır ? birde çok örümcek var, koza yapmış tırtırlar.cupravit ve decis ilaclarını attık şimdi bekliyoruz. saygılar

Eski 06-06-2012, 02:23   #2309
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn Aviator

Genç fidanlarınızda özellikle antraknoz hastalığı baş gösterirse, küçük ağaçlara etkisi daha fazla olmaktadır. Zaten 15-20 yaprağı olan bir fidanın yapraklarının tamamına yakını antraknoz sebebiyle kaybetmesi durumunda ne kadar zorlanacağını tahmin edebilirsiniz. Dolayısı ile bir ilaçlama yapmayı düşünebilirsiniz.

Bahçeniz çok büyük değil, fidanlarınız da genç. Dolayısı ile organik ilaçlar kullanmanız durumunda dahi kesenizi çok zorlamayacaktır.
- Bakteriyel yanıklığa karşı Regalia SC veya Serenade (Bacilus Subtillis QST 713)
- Güneş zararlarına karşı kaolin
- Antraknoza karşı Bacilus Subtillis QST 713

Böcekler içinse, bence sarı ağaç kurdu görmediğiniz sürece özel bir önlem almanıza gerek yok. Sarı ağaç kurdu küçük ağaçları tamamen kurutabiliyor, dikkat. Eğer görürseniz de Larvalı zararlılara karşı Delfin WG kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde ağaçlarınız küçük olduğundan elma iç kurdu sizi çok üzmeyecektir, zira en büyük zarar meyveye. Sizde de henüz meyve olmayacağını (ve meyve oluşumuna izin vermeyeceğinizi) düşünüyorum. Dolayısı ile bu zararlıya karşı ilk seneler bence mücadele gereksiz. Meyveler tutturmaya başlayınca kaolin kullanabilirsiniz. Eğer düzgün uygularsanız kurtların larva bırakmasına engel oluyor.

Ben açıkçası forumda bahsettiğim sarımsak uygulamasını başlatamadım, ama umutluyum, sarımsağın hem anti bakteriyel hem anti fungal hem de böceklere karşı repellent özelliği var.

Bordo bulamacı için sezonu kaçırdınız. Ağaçlar uykudayken uygulayınız. Forumda bordu bulamacı ile ilgili yeterince yazı vardır diye tahmin ediyorum.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 06-06-2012, 10:32   #2310
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

sn. çamtepe bi konu bu kadar güzel anlatılabilirdi çok çok teşekkür ettim.yazıyı print ediyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024