agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2012, 15:07   #2581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
teşekkür ederim safranlı..Allah tün doğaseverlerin gönlüne göre versin.benim tarlanın toprak hariç herşeyi çok uygundu,hafif meyilli güneye bakan üst tarafında suyu olan bi yerdi ama ne yapalım dediğiniz gibi herşeyin hayırlısı.
almak istediğim yer de yine köyün güneye bakan yamaçlarından su sorunu olmayan bir yerinden olacak..dönümünü 2-2.5 dan alabilirim sanırım..ancak köyde arazi satan pek olmuyor,göç etmiş köyle alakası kalmayanlar satıyor genellikle onların da çoğu satmış.
toprakla hayvanlarla ilgilenmeyi seven birisiyim..malesef istda memurluk yapıyorum,dosyalardan gişelerde insanlarla uğraşmaktan bıkkınlık geldi inşallah uygun bir yer bulup alabilirim,çok istiyorum ceviz bahçesi kurmayı 2-3 sene sonra da tayin isteyip memleketime gitmeyi düşünüyorum.(tabi hanımı kandırabilirsem)

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 16:13   #2582
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
gönlünüze göre olsun...
verdiğiniz fiyatlar normal..
hanım efendiyi ikna etmek için
tamda bu günlerde albenili taze ve lezzetli cevizleri bulup kibarca ikram edin...
belki lezzetini alırda canı çeker...
o zaman parada kazanıcaz deyip ikna olmasını dilerim...
ben inşaat teknikeriyim
hem ofis hem şantiyelerdeyim
ancak stres çok..
toprağa kendimi atmasam biterim...
yaşadığımız yüzyılda milyar dolarlık yüksek kafeslere insanları gönüllü dolduruyorlar...
bir memurum tüm hayat boyunca kazabileceği birikimini nefes almayan güneş görmeyen sağlıksız beton yığınlarına verdiriyorlar...
beraberinde stres mutsuzluk geliyor
yani kısaca bir ömür çalışarak mutsuzluk yuvası beton kafesler satın alıyoruz.
bende çok proje çizdim...
malesef yapılaşma kanunlarımız bu yönde...
baharda açan arap yesemininin kokusu....
güllerin uyanışı....
nice güzelliklerle uyanmak varken dev ekranlarda cinnet,cinayet ve hiyanet dizilerini hayat zannediyoruz...
ne desek boş...
toprak sağlıktır..
berekettir...
rahmettir...
herşeydir....
benim duam şöyle;
'yarabbim ailemizi topraksız bırakma'
acizane...

Düzenleyen Safranlı : 15-09-2012 saat 16:25 Neden: imla
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 16:34   #2583
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar karasal iklimin hakim oldugu bir yerde daha önce chandler bahcesi kuruldu ancak her sene verilen sürgünler soguklardan dolayı kuruyor bölgede fazla miktarda ceviz var ancak hepsi asısız. böyle karasal bir alanda güneye bakan 7 dekarlık bir arazide fernor ceşitini 8*8 dikerek denemek istiorum, yaklaşık 100 adet fidan almak istiyorum önerebileceginiz güvenilir fernor fidan üretici söyleyebilirmisiniz.

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 16:52   #2584
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Dostlarım.....
yerli, yabancı,şu çeşit bu çeşit....
herkez bu alana yogunlaşıyor
doğruda yapılıyor...
ancak acizane gördüğüm şöyle;
amerikan gavurunu ekince meyveden kırılacak...
sonrada gelsin paralar...
ben dahil bu çeşitler arasında çok büyük mucizevi farklar olduğuna inanmışız...
biri beş para etmez
diyeri altın....
yok böyle bir şey....
verimi yüksek olan çeşitlerin meyveleri küçüktür
yağ oranları iç kaliteleri degişkendir...
bir kısmı naziktir...
yani çeşitler arasında şarktan garba kadar fark yoktur...
amerikan çeşitlerinin daha lezzetli daha iri ve iç kalitesinin mükemmel olduğunu kimse söyleyemiyor...
ekonomik olarak gerçekten öne çıkmış durumda...
bu doğru...
ancak her çeşidin kendi çöplüğünde kıral olduğunu...
kendi topraklarının sahibi olduğunu unutmayalım...
artvinin minnacık çetin cevizini yiyenler başka ceviz yermi acaba...???
sırf lezzet ve yağ...
konular çok....
ne diyelim....
doğrularda bazen kişisel oluyor....
veya her insan kendi doğrusunun peşinden gidiyor...
öncelikle kendimin ve dostaların doğru olanı bulabilmelerini dilerim....

ncp1963 beğendi.

Düzenleyen Safranlı : 15-09-2012 saat 16:55 Neden: eksik harf
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 22:31   #2585
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Ucuz deyip kayalık yolu olmayan verimsiz yerleri alıpta başınıza bela almayın.
....
öyle araziler var ki bedava alsanız dahi pahalıya mal oluyor.
aldığınızda içinden çıkamıyorsunuz
para dayanmıyor
vede verimsiz ******..
düşünün verimli kullanışlı bir arazi zaten asla ve asla boş kalmaz
sahibi ekmese komsu eker
hiç kimsenin bakmadığı unutulmuş arazilerde gözünüz olmasın
Doğru söze ne denir..

Gitseniz sorsanız bahane çoktur "yaşlandım bakamıyorum", "çocuklar şehre gitti, tek başıma bakamıyorum", "masraflarıyla başa çıkamıyorum" derler..

Alıntı:
birde yer alırken acele etmemek gerektiğini hele havaların iyi oldugu yaz ortasında emlak alınmaması gerektiğini söyleme me gerek dahi yok.
yazın emlak satılır.
kısın özellikle kasım aralık ayında emlak alınır...
Bu sözleri de Ceviz forumunun girişine çivileyip asmak lazım

Safranlı ve aviator34 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 01:35   #2586
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Lilium, özellikle zamanlama konusunda yorum yazsa daha uygun olur. Zira bana yapraklar döküldükten sonra bu şekilde bir budama daha uygun gibi geliyor.
Sanırım şu cümlem yanlış anlaşıldı.

"Lideri hızlandırmak için yapılan budamalar haziran ayında bitirilmeli, daha sonraki aylar uygun değil."

Budamalar ne zaman yapılırla ilgili çok bilgi paylaştık tekrar yazmama gerek var mı bilmiyorum. Benim üstteki cümlem haziranda da genel bir budama yapılır gibi anlaşıldı sanırım.
Hayır,
Lideri güçlendirmek ya da lidere ortak olacak sonradan yani mart budamalarından sonra çıkan dalların bazılarının alınması lideri daha güçlendirir, (Boy attırır) alınması gerekiyorsa en son haziran ayına kadar bunlar alınabilir, daha sonraki aylarda alınmaları uygun değil.

Bakınız resimdeki fidan iki catal dallı bir fidandı, ben lideri güçlendirmek için resimde işaretlediğim gibi dalın birini haziran ayında aldım lideri serbest bıraktım, almasaydım iki çatal dal olarak kalacaktı, birini aldım ve lider ana yan dallarını oluşturdu.

Name:  Kopyası Resim 029.jpg
Views: 1359
Size:  68.5 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 09:32   #2587
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
1- Fidanlarınıza şubat ayında kış ilaclaması (sarı ilac) mutlaka yapınız.?

sayın lilium bu sarı ilaç dediğiniz hangisi adını bize yazarmısınız.

2- mantari hastalıklara karşı mutlaka ilaçlama yapınız?

Bu mantari hastalıklara karşı yapacagımız ilacın adı ve hangi ayda yapacagımız konusun da bilgilendirirseniz memnun olurum .şimdiden çok teşekkür ederim .
saygılar......

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 11:42   #2588
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Agrosan Klk Ya - Agrosan Klk Ya Tarm lac - K Mcadele lalar ve Yazlk Yalar

Petrol yağı + DNOC (Winterwash, Hektewash, Koruma Kışlık Yağ) yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında 95 lt. su + 5 lt. ilaç, sert çekirdekli meyve ağaçlarında ise 9,5 lt su + 4,5 lt. ilaç karıştırılarak atılır.

(İnce yağlar (1 litrelik satılan) çok iyi sonuçlar vermemektedir. Winterwash, Hektewash, türü ilaçlar büyük tenekelerde satılmaktadır.)

Mantar hastalıklara karşı sonbaharda yapraklar döküldükten sonra ve ilk baharda gözler uyanmadan bordo bulamacı atınız, cevizde antraknoza karşı manep 80 ile birlikte gübreleme yapınız.

Eski 16-09-2012, 12:44   #2589
Ağaçsever

sayın lilium sizi rahatsız ediyorsam özür dilerim .(Winterwash) denilen yag lı ilaç cevizde uygulana bilinirmi ? uygulansa bile şubat ayı **** mart ayındamı uygulamalıyız .teşekkürler .

aviator34 beğendi.
Eski 16-09-2012, 13:15   #2590
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Belirtmeyi unutmuşum ben özür dilerim, kış ilaçlarını (Winterwash, Hektewash) şubat ayında uygulamamız gerekiyor, bazı kişiler ocakta uygulama yapıyorlar bu biraz erken oluyor şubatta yapmamız daha iyi neticeler veriyor. martta uygulama yapılmaz, ağaçların uyanmaya başlayacağı ay uygulama yaparsanız ağaçları yakabilirsiniz.

Ayrıca suyla karıştırılması gereken ölçü aşılmamalı belirtilen ölçülerde kullanılmalı.

Kış ilacını ağaçların yapraksız dönemlerinde tüm ağaçlarda uygulayabilirsiniz.

Eski 16-09-2012, 16:04   #2591
Ağaçsever

Winterwash ı şubat ayında yaptık .bordobulamacını Mart ayındamı yapmamız gerekir .her iki ilacıda kullanabilirmiyiz .**** ikisin den birinimi tercih etmeliyiz.saygılar

Eski 16-09-2012, 18:42   #2592
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Bademlerin ardından birazda ilk sonbaharına girmek üzere olan cevizlerden görüntüler

Eklenen Resimler

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 18:45   #2593
Ağaç Dostu

bir chandler karığı

Eklenen Resimler

Eski 16-09-2012, 18:47   #2594
Ağaç Dostu

bazı fidanlar hızlı büyürken,bazıları çok daha yavaş gelişiyor..

Eklenen Resimler

mrduran ve avcihuan beğendi.
Eski 16-09-2012, 18:48   #2595
Ağaç Dostu

Minik kalmış ve halen büyümeye çalışan bir chandler

Eklenen Resimler

mrduran ve avcihuan beğendi.
Eski 16-09-2012, 21:31   #2596
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Damlama sulama hortumu görünce yazmadan geçmeyeceğim.
Ömünüzdeki yıl şu basınçlı damlatıcıları kullanmak için can atıyorum.

Valla bütün yaz amele gibi uğraştık durduk,aşağıdaki fidana çok su gitti yukarıdakine az su gitti,orası eğimli burası düz,bi taraf gelişir bi taraf cılız kalır gına geldi bee.Millet bahçesini sulayacak diye dağlara taşlara sondaj yapar su bulamaz.Bizim yanımız gölet depo su dolu ağzına kadar yinede bir ton matematik,fizik hesabı yaptırdı

fotoğraftaki daire şeklindeki hortumlar hiç kullanışlı değil ve gerçekten zaman kaybı.
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphoto...72209364_n.jpg

kendi adıma konuşayım hata **** acemilik kötü ama geri beslemesi çok faydalı oluyor.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 21:43   #2597
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Sn.Formullaone kaç metre arayla diktiniz ? Bahçeniz çok güzel Allah bol bereketli kazançlar versin.

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 22:21   #2598
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vizyon_78 Mesajı Göster
Winterwash ı şubat ayında yaptık .bordobulamacını Mart ayındamı yapmamız gerekir .her iki ilacıda kullanabilirmiyiz .**** ikisin den birinimi tercih etmeliyiz.saygılar
Kış ilacının görevi ayrıdır bordo bulamacının görevi ayrıdır, her iki ilacıda aynı anda kullanmanız mümkün değil, kış ilacını şubatta bordo bulamacını martta gözler uyanmadan atılması gerekir.

mrduran ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 16-09-2012, 23:16   #2599
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak555 Mesajı Göster
Sn.Formullaone kaç metre arayla diktiniz ? Bahçeniz çok güzel Allah bol bereketli kazançlar versin.
teşekkürler burak bey,Bahçe 8 metreye 4 metre olarak dikildi.

mrduran beğendi.
Eski 17-09-2012, 01:46   #2600
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
teşekkürler burak bey,Bahçe 8 metreye 4 metre olarak dikildi.
teşekkürler ilerde sıkıntı olabilirmi 4 metre ara bana sanki biraz sık gibi geliyor bu işin hakkı 8x5 veya 8x6 diye düşünüyorum ?

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 03:53   #2601
Ağaçsever

sayın formulla ALLAH bol kazanclar versin fidanlarınızı tarih olarak ne zaman diktiniz ?

Eski 17-09-2012, 16:41   #2602
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Damlama sulama hortumu görünce yazmadan geçmeyeceğim.
Ömünüzdeki yıl şu basınçlı damlatıcıları kullanmak için can atıyorum.

Valla bütün yaz amele gibi uğraştık durduk,aşağıdaki fidana çok su gitti yukarıdakine az su gitti,orası eğimli burası düz,bi taraf gelişir bi taraf cılız kalır gına geldi bee.Millet bahçesini sulayacak diye dağlara taşlara sondaj yapar su bulamaz.Bizim yanımız gölet depo su dolu ağzına kadar yinede bir ton matematik,fizik hesabı yaptırdı

fotoğraftaki daire şeklindeki hortumlar hiç kullanışlı değil ve gerçekten zaman kaybı.
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphoto...72209364_n.jpg

kendi adıma konuşayım hata **** acemilik kötü ama geri beslemesi çok faydalı oluyor.
Bizim su kaynağımız 1 km uzaklıktaki baraj suyunun aktığı DSİ'nin beton su kanalı.Bu yıl 600 metreye 1.pancar motoruyla,diğer 400 metre ve bahçe içi borulara 2. pancar motoruyla su basmak suretiyle,damlama işini gerçekleştirdik.Ama,araya bir havuz yapmak,motorların bakımı ve arızaları,borulardaki zamansız patlaklar ya da kırıklar oldukça zorlanmamıza sebep oldu.Bu yüzden,önümüzdeki yaz aynı sıkıntıları yaşamamak için,elektrikli pompa ile tek defada sulamaya geçmek istiyoruz,böylece mazot tasarrufuda yapabilicez.

mrduran beğendi.
Eski 19-09-2012, 13:41   #2603
Ağaçsever

sayın lilium gecen yıl aralık ayında diktigim fidan dün itibariyle yapraklarının tamamının sarı rengi almış oldugunu gördüm .malum artık sonbara giriyoruz .sonbahar belirtileri olmuş olabilirmi ? bu yıl yaklasım 70-80 santim sürgün verdi.kurumayla alakalı deildir inşallah ...

Eski 20-09-2012, 00:37   #2604
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yaprak dökümü için henüz erken sararmaması lazım, başka bir sebepten olabilir.

Bölgenizde kırağılar başladı mı?

Eski 20-09-2012, 00:49   #2605
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Kargalar sayesinde çevremde su senenin 4-5 tane fidanı, 2 sene öncesinin de 2 tane ağaçcık diyeyim cevizlerim var. Ceviz Yetiştiriciliğine bir bakayım dedim; fakaat 87 sayfa. Sayın Lilium gördüğüm kadarı ile uzmansınız. Fikir edinebilmem için hangi sayfadan başlamamı önerirsiniz?..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 02:12   #2606
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Estafurullah sayın YeniGine, uzman olduğumuz falan yok, Hasbelkader bildiklerimizi paylaşmaya bilmediklerimizde öğrenmeye çalışıyoruz.

Bence 87 sayfası da okunmaya değer, her bir yazan arkadaşın değerli bilgileri var, özellikle sebahattin arkadaşımızın yazılarını okumayı ihmal etmemenizi öneririm. (Çoktandır yazmıyor gören bilen varsa bir haber uçursun kendisini özledik)

Sadece bu başlığı değil bu başlıklara da bir göz atman iyi olur.

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/26754.htm
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/8634.htm
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/14366.htm

mrduran ve YeniGine beğendi.
Eski 20-09-2012, 02:19   #2607
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Teşekkürler Sayın Lilium. Tabi ki önerdiğiniz başlıkları gördüm vee özellikle Ceviz Budaması (Video) sizi izledim. Ben biraz da sanırım armut piş ağzıma düş deyip hazıra konmak istedim. 2 tane ceviz ağaççık, 4-5 tane de fidan var site bahçesinde (Kargalar sayesinde) yine sitede gördüm ki sulamaları bile özen istiyor. E bilgi olmayınca da kolayına kaçmak istedim. Peki, ilginize teşekkürler; takip etmek de fayda var diyorum. Teşekkürleer.

Lilium ve mrduran beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 14:47   #2608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2012
merhabalar,yeni geldim aranıza ama işim acil kafam karışık konuya yabancı olunca dahada karışıyor,geçen yıl dozerle derin sürüm yaptırdığım 30dönüm kadar tarlama ağustosta sürüm yaptıramadan hafta sonu fidan çukurlarını açtıracağım ve kasım aralıktada dikim yapacağız inşallah,gübrelemede olmadı,acil olan 1-fidanları 7*7 yapmayı düşünüyorum doğrumudur 2-hiç gübreleme yapılmadı yanmış gübrede yok hazırda kök gübresi kullamalımıyız,çukurlar açılırkenmi yoksa ekimyaparkenmi gübre kullanmalıyız, direk konuya girdim ama

e.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 15:35   #2609
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Kargalar sayesinde çevremde su senenin 4-5 tane fidanı, 2 sene öncesinin de 2 tane ağaçcık diyeyim cevizlerim var. Ceviz Yetiştiriciliğine bir bakayım dedim; fakaat 87 sayfa. Sayın Lilium gördüğüm kadarı ile uzmansınız. Fikir edinebilmem için hangi sayfadan başlamamı önerirsiniz?..
Arkadaşlar her ne kadar kitaplarda ceviz yetiştiriciliği ile ilgili bilgiler bulunsada, başımızdan gelip geçen olayları forum sitesinde paylaşıldıkça bu bilgilerin ne kadar faydalı olduğunu daha iyi anlıyorum **** anlıyoruz.
Bu yüzden 87 sayfayı (diğer başlıklar hariç onlarıda içine katarak) kim ne zaman ne yazmış tek tek mailime atarak kitapçık oluşturmaya çalışıyorum.2 haftada ancak 25 sayfa bitirebildim.bittiğinde inşallah forumda paylaşacağım.
Hesaplamalarıma göre 2-3 ayı bulur sanırım

mrduran, cetiner ve kamkat38 beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 14:48   #2610
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhaba Arkadaşlar,

Kısmetse bir kaç hafta içerisinde 300 adet chandler fidanın dikimini gerçekleştireceğim. Ama toprağa dikim sırasında atmam gereken katkı maddeleri konusunda kafam iyice karştı. Aşağıda analiz sonucundan göreceğiniz üzere ph yüksek çıktı. PH ı düşürmek için her bir çukura 1 kg toz kükürt atmayı planlıyorum. Gübre olarakta 25 kg lık paketlerde satılan yanmış tavuk gübresi kullanacağım. Her çukura bir kilo karıştırmayı düşünüyorum.Toprak analizinin altında 100 gr potasyum sülfat ve triple süper fostfat da kullanmamı tavsiye etmiş. Sizin ilk dikimdeki deneyimleriniz nelerdir.

Kükürt ve tavuk gübresini kepçe ile karıştırarak açacağım 50 cmderinliğindeki çukurlar atıp, üzerine birez toprak attıktan sonra tüplü fidan dikimi yapmayı planlıyorum. Yaptığım doğrumudur, yoksa tüplü fidanı örteceğim toprakla karıştırmam daha doğrumu olur?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024