agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2012, 19:58   #2611
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Damlama sulama hortumu görünce yazmadan geçmeyeceğim.
Ömünüzdeki yıl şu basınçlı damlatıcıları kullanmak için can atıyorum.

Valla bütün yaz amele gibi uğraştık durduk,aşağıdaki fidana çok su gitti yukarıdakine az su gitti,orası eğimli burası düz,bi taraf gelişir bi taraf cılız kalır gına geldi bee.Millet bahçesini sulayacak diye dağlara taşlara sondaj yapar su bulamaz.Bizim yanımız gölet depo su dolu ağzına kadar yinede bir ton matematik,fizik hesabı yaptırdı

fotoğraftaki daire şeklindeki hortumlar hiç kullanışlı değil ve gerçekten zaman kaybı.
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphoto...72209364_n.jpg

kendi adıma konuşayım hata **** acemilik kötü ama geri beslemesi çok faydalı oluyor.
sn.aviator34 damlama sisteminiz neden kullanışsız biraz açarmısınız nasıl bir sistem olursa daha kullanışlı olur ...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 12:47   #2612
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Arkadaşlar,derin dikim hatası yapılan fidanlarda,aşı yerinin toprakla örtülmesini önlemek dışında elimizden birşey gelmez mi? Ağaçlar büyüdüğünde aşı yerleri biraz daha yükselir mi sizce

mrduran beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 16:41   #2613
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Hayır aşı yeri yükselmez.

Ekilen fidanlar yeni ekilmişse sökülüp aşı noktaları toprak yüzeyine çıkarılmalı, fidanlar bir kaç yıllıksa aşı yerleri açık tutulmaya çalışılmalı, 7-8 yıldan sonra çok da önem arz etmemektedir.

formullaone ve mrduran beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 16:50   #2614
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e.ışık Mesajı Göster
2-hiç gübreleme yapılmadı yanmış gübrede yok hazırda kök gübresi kullamalımıyız,çukurlar açılırkenmi yoksa ekimyaparkenmi gübre kullanmalıyız,
Sayın e.ışık ile yaptığımız telefon görüşmesinde bazı şeyleri cevapladım, eksik kalan bölümü de tamamlamaya çalışayım.

Arazi hayvan gübresiyle gübreleme yapılsaydı iyi olurdu, ama geçmiş sayılmaz daha sonrada yapılabilir.
Fidanları ekerken kök gübresi kullanmalısınız çünkü bunu fidanlar ekildikten sonra bir daha kökün altına verme şansınız yok.

Eski 27-09-2012, 08:56   #2615
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Arkadaşlar,derin dikim hatası yapılan fidanlarda,aşı yerinin toprakla örtülmesini önlemek dışında elimizden birşey gelmez mi? Ağaçlar büyüdüğünde aşı yerleri biraz daha yükselir mi sizce
Sn.Lilium'un dediklerine ek olarak;
Düzgün yapılacak sulamalarla köklerin suya yönelim yoluyla yüzeye yakın oluşması teşvik edilir, derin dikimin olumsuz etkisi azaltılabilir. Burada dikkat edilecek husus, derin toprak işlemelerin zararının normal dikilmiş ağaçlara göre daha fazla olacağıdır.

formullaone beğendi.
cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 11:12   #2616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
kök gübresi

Selamlar, tel örgüm nihayet bitti. Ziraat Bankası kredisi ile bu işi gerçekleştirdim. Tam olarak 1110 metre tuttu. Daha önce ziraat bankası kredisi kullanmayanlar için söyleyeyim para firmanın hesabına işi bitirip benim onay vermemin hemen ertesi günü yattı. Bu şekilde çalışacak arkadaşlarıma epey avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Bildiğim kadarıyla detaylı bilgi isteyene yardımcı olmaya çalışırım. Yalnız benim de bir sorum olacak 15 gün sonra fidanların dikimini gerçekleştireceğim ve bu kök gübresinden kullanmak istiyorum ancak bunu tarım ilaçlama firmalarından alırken özel bir ismi var mıdır ve ya cevizin kendine has bir kök gübresi var mıdır? Yani alırken firmaya ben ceviz fidanı dikeceğim kök gübresi istiyorum dediğimde sizlerin önerdiği ile aynı şeyi verir mi? Biraz saçma gelebilir bu sorular ama tek seferlik ve geri dönüşü olmayan bir iş olduğu için hata yapmak istemiyorum. Ceviz özelinde bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Zeyno waffle beğendi.
ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 13:08   #2617
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012
*** ulukışlalı 15 gün sonra fidan dikimini gerçekleştireceğim diyorsunuz ?? tüplü fidanmı dikeceksiniz yoksaaa??

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 13:15   #2618
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Evet tüplü fidanlar dikeceğim.

ulukislali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 16:09   #2619
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e.ışık Mesajı Göster
merhabalar,yeni geldim aranıza ama işim acil kafam karışık konuya yabancı olunca dahada karışıyor,geçen yıl dozerle derin sürüm yaptırdığım 30dönüm kadar tarlama ağustosta sürüm yaptıramadan hafta sonu fidan çukurlarını açtıracağım ve kasım aralıktada dikim yapacağız inşallah,gübrelemede olmadı,acil olan 1-fidanları 7*7 yapmayı düşünüyorum doğrumudur 2-hiç gübreleme yapılmadı yanmış gübrede yok hazırda kök gübresi kullamalımıyız,çukurlar açılırkenmi yoksa ekimyaparkenmi gübre kullanmalıyız, direk konuya girdim ama
tamda ortadan girmişim,enönemli toprak analizini gösterdiğim orman müh.ve ziraat müh.olumsuz değerlendirmedikleri için yazmamıştım ama burayı incelediğimde benim toprağımın cevize uygun olmadığı düşüncesine kapıldım,kendimi bu kadar hazırladıktan sonra vazgeçmek durumunda kalırsam çok üzülürüm .sizlerin fikirlerini almak için yazıyorum gerçi toprak analiz için bir noktadan alındı ki orası tarlanın en taban yeriydi
1-0-30- bünye%55Killi tın,ph 6.14hafif asit,ec80tuzsuz,organik madde%1.51 az,fosfor4.8 az,potasyum135 yeterli,bakır0.6yeterli,demir62.1 fazla,çinko1.5yeterli mangan 21.8yterli,kireç 0.78 az kireçli
2-30-60-bünye%52killitın,ph6.15hafif asit, ec47 tuzsuz ,org.madde%0.93az,,,fosfor0.5 den az,potasyum71 az,bakır0.5 yeterli,demir38.7 fazla,çinko0.8 yeterli,mangan20.3 yeterli,kireç %0.61 az kireçli
3-60-90 bünye%58killi tın,ph 7.06 notr,ec 48 tuzsuz,kireç%2.62kireçli,org madde%1.05 az,fosfor0.5den az,potasyum60az,bakır0.4 yeterli,demir22.4yeterli,çinko0.5yeterli,mangan17. 4 yeterli
durum bu şimdi ne olacak değerlendirebilirmisiniz. zaten araştırdıkça ümitsizliğe kapılıyorum,teşekkürler

e.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 18:51   #2620
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
Düzgün yapılacak sulamalarla köklerin suya yönelim yoluyla yüzeye yakın oluşması teşvik edilir, derin dikimin olumsuz etkisi azaltılabilir.
Hayır hayır sanırım soruyu anlayamadınız, fidan derin ekilerek aşı yerinin toprak altında kalması sormuştu sayın formullaone

Eski 27-09-2012, 19:58   #2621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Merhabalar..

Bu sene ceviz bahçemi yapamadım ama seneye İnşallah yapacağım.Şimdiden yapacağım işleri planlamaya çalışıyorum.

Şöyle bir plan yaptım;tavsiyelerinizi,eksik ve yanlışlarımı söylerseniz sevinirim.

-Toprak tahlilinin yaptırılarak uygun gübrelemenin yapılması.

-Tarlanın etrafının beton direkli tel ile çevrilmesi.

-En az 20 dekarlık bahçeyi sulama kapasiteli damla sulama sisteminin kurulması.

Ekim-Kasım:Yaş hayvan gübresinin tarlaya dekara 5-6 ton olarak paylaştırılması(yaş hayvan gübresi kullanmamam gerektiğini biliyorum ama bahara kadar tarlanın üzerinde işlemeden betletsem yine de zararlı olur mu?Bizim oralarda fazla miktarda yanmış gübre bulmak çok zor)

Temmuz-Ağustos:Fidan çukurlarının 1.5*1.5*2.0(derinlik)olarak kepçeyle açılması(Çukurların dibine 15*15*15 gübre konacak)
-Çukurların yaklaşık 1.5 m'sinin üst toprakla doldurulması.
-Toprağın patlatma yapılarak 40-50 cm işlenmesi.

Kasım:50 cm lik kalan fidan çukurlarının;üst toprak,dere kumu,torf,iyi yanmış koyun gübresi karıştırılarak açık köklü fernor(karasal iklim olduğu için fernor düşünüyorum)tozlayıcı olarak da fernerrte cinsi fidanların 8*6 **** 9*6 olarak dikilmesi.(Fidanlar toprak yüzeyinden 10-15 cm yüksek ve kök gübresi kullanılarak dikilecek)
-Baharda derin işlenen toprağın fidan dikiminden sonra pulluk ve tırmıkla tekrar işlenmesi.

Öncelikle 10 dönüm için bir palan hazırladım.4-5 yıl sonra da 10 dönüm daha alabilirsem,diktiğim fernorlardan ve bizim yöredeki ceviz bahçelerindeki şebin-bilecik çeşitlerinden aşılayarak tohumdan yetiştirmek istiyorum.

mrduran ve kamkat38 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 20:04   #2622
Ağaç Dostu

Sayın LİLİUM,öncelikle sorularıma ve diğer üye arkadaşların sorularına,sabırla ve özenle cevaplar verip yardımcı olduğunuz için herkes adına teşekkür etmek istiyorum.Bugünkü sorum şöyle; bahçemizde 1.yaşında olmasına rağmen tek lider olarak büyüdükleri için, 2 - 2.5 metre yüksekliğe ulaşan fidanlar bulunmakta.Bu yükseklik normal şartlarda 2. yaş boyudur ve 3.baharına girerken 1.80 cm gibi tepe vurması yapılıp yan dal oluşturulur diye biliyorum..Uzun lafın kısası bu fazla gelişmiş fidanlara 1. yaş olmalarına rağmen 2. yaş muamelesi yapıp,bahara girerken tepe vurması yapmalımıyım eğer budamazsam tek dal olarak 4 metreyi bulup kırılırlar diye korkuyorum

Eski 27-09-2012, 20:07   #2623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Hayır hayır sanırım soruyu anlayamadınız, fidan derin ekilerek aşı yerinin toprak altında kalması sormuştu sayın formullaone
Sayın Lilium,saygılar.Ben sizden iki konuda fikiralmak istiyorum .1.fidan çukurlarına dikimden önce tabana atılacak kök gübre (18/46) diyelim ki aralıkta attığımızda,kökler bu gübreye ulaşıncaya kadar etkisi kalır mı?Kısacası 18/46 nın topraktaki etki süresi ne kadardır ? 2. Biz fidan diktikten sonra sulama esnasında fidanların bazıları çökme yapmış ve aşı yerleri toprağın altında kalıyor açımca cevizin dibi çukurlaşıyor(fidanlar 2011 aralık ta ekidi) sayın Lilium sorum aşı yerinin toprağın altında kalmasının zararları nelerdir? Teşekkür ederim.

nuro1956 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 22:49   #2624
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster

Ekim-Kasım:Yaş hayvan gübresinin tarlaya dekara 5-6 ton olarak paylaştırılması(yaş hayvan gübresi kullanmamam gerektiğini biliyorum ama bahara kadar tarlanın üzerinde işlemeden betletsem yine de zararlı olur mu?
Sayın ladikli, diğer hususlara pek bir şey diyeceğim yok, hayvan gübresiyle ilgili bir şeyler söyleyeyim.
Fidanlarınızı ekmediğiniz için iyi yanmamış hayvan gübresini kullanabilirsiniz, dekara 10 ton kullanabilirsiniz.

Yalnız, gübreyi yayınız, Yani her yere aynı miktarda gelecek şekilde yayınız, ve gübreyi bekletmeyiniz, hemen pullukla araziyi sürünüz ki, gübredeki azot toprakta kalsın. Toprak altı olan gübre daha iyi çürüyüp hem besin değerini koruyacak hem toprağın humuslaşmasını sağlayacak, bence çok güzel yapmış olursun.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 27-09-2012, 23:21   #2625
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
1.yaşında olmasına rağmen tek lider olarak büyüdükleri için, 2 - 2.5 metre yüksekliğe ulaşan fidanlar bulunmakta.

Sanırım buradaki ilk videoyu izlemediniz, Sizin durumunuza benzer bir video,

Bu yükseklik normal şartlarda 2. yaş boyudur ve 3.baharına girerken 1.80 cm gibi tepe vurması yapılıp yan dal oluşturulur diye biliyorum..Uzun lafın kısası bu fazla gelişmiş fidanlara 1. yaş olmalarına rağmen 2. yaş muamelesi yapıp,bahara girerken tepe vurması yapmalımıyım

Tabi ki tepe vurmasını yapmalısınız, ve 1.80 lerden değil, 1.20 en fazla 1.50 lerden vurmalısınız ki ilk ana yan dallarını uygun mesafelerden ( 80-100 cm gibi) oluştursun.
Videoyu söylememin ilk nedeni 1.80 tepe vurmasından bahsetmeniz, bu fidanda çok güzel gelişim gösteren bir fidandı daha aşşağılardan kesilmeye kıyılamadı (1.70 cm kesildi) ve o kıyılamamanın hatasından fidan ilk ana yan dallarını geliştiremedi. Ya da yüksekte geliştirdi. Bir ikinci yıl, bu yüksekte geliştirmiş olduğu dalları zayıflatarak (budayarak) gelişmeyen ilk ana yan dalları bu yıl geliştirmiş olduk.

Video rüzgar sesinden iyi anlaşılamıyor ama videoda anlattığımı anlamaya çalışmalısınız (Benimde anlatım bozukluğum var ama o kadar becerebildim)

eğer budamazsam tek dal olarak 4 metreyi bulup kırılırlar diye korkuyorum
Kırılmasına kırılmazlar da yüksek bir taç yapısı oluştururlar, İkincisi, gövde ve kök iyi gelişmediği için rüzgarlar ağacı yan yatırabilir.

Bu fidanları iyi resimleyebilirseniz nerelerden kesim yapacağınızı göstermeye çalışırım.

Eski 27-09-2012, 23:39   #2626
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuro1956 Mesajı Göster
1.fidan çukurlarına dikimden önce tabana atılacak kök gübre (18/46) diyelim ki aralıkta attığımızda,kökler bu gübreye ulaşıncaya kadar etkisi kalır mı?

Sayın nuro, kök gübreleri yer değiştirmeyen suyla akıp gitmeyen gübrelerdir, o nedenle endişeniz olmasın.
Fidanlarınıza ilk ekim anında çukurların dibine (Fidanların altına) kök gübresi koyunuz dememizin birinci nedeni bu gübreyi bir daha fidanın altına koyma şansınız yok, ikinci nedeni kök gübreleri üsttede bahsettiğim gibi yer değiştirmeyen kaybolmayan gübredir, ve bu gübre uzun yıllar durabilir, bitki (ağaç) alabildiğini alır alamadığını daha sonraki yıllar alır.

Biz fidan diktikten sonra sulama esnasında fidanların bazıları çökme yapmış ve aşı yerleri toprağın altında kalıyor açımca cevizin dibi çukurlaşıyor(fidanlar 2011 aralık ta ekidi) sayın Lilium sorum aşı yerinin toprağın altında kalmasının zararları nelerdir?

En birinci nedeni aşı daha tam olarak kaynamamış ve fidan körpedir, toprakla kapatılırsa aşı yerinden nemden dolayı çürüme enfeksiyon kapma yapabilir kurumalar görülebilir.
...

Eski 28-09-2012, 00:18   #2627
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kırılmasına kırılmazlar da yüksek bir taç yapısı oluştururlar, İkincisi, gövde ve kök iyi gelişmediği için rüzgarlar ağacı yan yatırabilir.

Bu fidanları iyi resimleyebilirseniz nerelerden kesim yapacağınızı göstermeye çalışırım.
Teşekkürler,videoyu izledim ve daha net olarak anladım sayın lilium.Fidanların resimlerini yüklemeye çalışıcam.

Eski 28-09-2012, 00:20   #2628
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yaprakları döküldükten sonra resimlerseniz çok daha iyi olur.

formullaone beğendi.
Eski 28-09-2012, 07:39   #2629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Sayın Lilium ,verdiğiniz çok değerli bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

nuro1956 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 07:45   #2630
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Alıntı:
anladım, o kısmı siz zaten yazmışsınız diye yazmadım. Benim yazdığım ek bilgi, lazım olan olursa kullanır diye yazdım, öylesine..selamlar

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 23:01   #2631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Teşekkür ederim sayın Lilium..

Kusura bakmayın size de çok oluyoruz ama bişey daha sormak istiyorum.

Kasımda dönüme 9-10 ton gübreyi paylaştırıp sürdükten sonra Ağustosa kadar sürülmüş şekilde bekletsem sakıncası olmaz değil mi?Bir de fidan çukurlarına konulan 15*15*15 gübreyi çukuru ilk açınca 2m lik tabana mı koymam lazım yoksa fidan dikiminden önce 3/2 si daha önceden üst toprakla kapatılan çukurların üzerine mi koymalıyım?

kamkat38 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 00:12   #2632
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın Lilium..

Kusura bakmayın size de çok oluyoruz ama bişey daha sormak istiyorum.

Arkadaşlar sakın ola böyle düşünmeyin, bilgim dahilindeyse bildiğim (ya da bildiğimi zanettiğim) doğruları sizlerle paylaşmak bana ne kaybettirecek ki, yararlı faydalı olabilirsek hep beraber kazanacağız ülkem kazanacak.

Kasımda dönüme 9-10 ton gübreyi paylaştırıp sürdükten sonra Ağustosa kadar sürülmüş şekilde bekletsem sakıncası olmaz değil mi?

hiçbir sakıcası olmaz, aksine çok faydası olur.

Bir de fidan çukurlarına konulan 15*15*15 gübreyi çukuru ilk açınca 2m lik tabana mı koymam lazım yoksa fidan dikiminden önce 3/2 si daha önceden üst toprakla kapatılan çukurların üzerine mi koymalıyım?
15x15 ten ziyade 18x46 koy ve 3/2 si daha önce kapatılan toprağın üzerine bir metre kare alana (Yarımşar kilo) Fidanları ekerken koyabilirsen çok daha iyi olur, Yani toprağın 3/2 sinin üzerine gübreyi serpiyorsun tekrar 3/1 toprak ya da hayvan gübreli toprak koyuyorsun ve fidanı ekiyorsun.

15x15 şi daha sonra baharda üstten de verebilirsin.

Eski 29-09-2012, 10:53   #2633
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
tohumdan bahce olusturmak istiyorum

sayin arkadaslar yurtdisindan yaziyorum,
tohumdan bahce kurmak istiyorum,

Tohumlar icin 1.2X1.2 cukurlar acip hayvan gubresiyle topragi oranina uygun doldurup daha sonra cukurlari kasim sonlarinda doldurmayi ve tohumlari ekmeyi dusunuyorum. elimde koyun, sigir ve guvercin gubreleri var. sizlerden ogrenmek istedigim hangi gubreyi ve nekadar kullanabilirim?

nogaifatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 11:43   #2634
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nogaifatih Mesajı Göster
sayin arkadaslar yurtdisindan yaziyorum,
tohumdan bahce kurmak istiyorum,

Tohumlar icin 1.2X1.2 cukurlar acip hayvan gubresiyle topragi oranina uygun doldurup daha sonra cukurlari kasim sonlarinda doldurmayi ve tohumlari ekmeyi dusunuyorum. elimde koyun, sigir ve guvercin gubreleri var. sizlerden ogrenmek istedigim hangi gubreyi ve nekadar kullanabilirim?
elinizdeki dogal gübreleri bolca kullanmalısınız
hepsini karıştırıp kullanabilirisniz
toprak tahlili mutlaka yapınız
tahlile dap denilen kök gübre iyi olur
çukurları kazıp bolca gübre ve ıyı toprak ile doldurabilirseniz
seviyenin 10 cm altına beşer adet tohum koyup üzerini gübreli toprak ile
doldurabilirsiniz
bu yöntem ile bolca besini bulan ceviz hemen büyüyecektir
ertesi yıl baharda da dilediğiniz çeşidin aşısını yaparsınız
tohumdan ekme konusunda sizleri tebrik ederim
mesafe aralıkları konusu oldukça tartışmalı geçiyor
bu konudada kendi doğrunuzu bulup öylece ekmelisiniz
toprak hazırlığı gibi temel koularda da çok sabırlı ve titiz davranılmalıdır.
gönlünüze göre olsun

formullaone ve mrduran beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 12:14   #2635
Ağaçsever

toprak/dogal gubre orani

Arazim 16000m2, elimdeki gubre miktarlari; 5 ton guvercin, 5 ton sigir ve 5 ton koyun gubresi. Bu miktarlarin hepsini karistirip 16000 m2 araziye acacagim 330 kadar 1,2mX1,2m cukura toprakla karistirmam uygunmu sizce? Toprak/gubre Orani nekadar olmali?
tohumlari kasim sonlarinda tppraga (yerine) ektikten sonra nelere dikkat etmeliyim?

mrduran beğendi.
Eski 29-09-2012, 12:39   #2636
Ağaç Dostu

Alıntı:
Arazim 16000m2, elimdeki gubre miktarlari; 5 ton guvercin, 5 ton sigir ve 5 ton koyun gubresi. Bu miktarlarin hepsini karistirip 16000 m2 araziye acacagim 330 kadar 1,2mX1,2m cukura toprakla karistirmam uygunmu sizce? Toprak/gubre Orani nekadar olmali?
tohumlari kasim sonlarinda tppraga (yerine) ektikten sonra nelere dikkat etmeliyim?
yeriniz fena degil...
yerin özelliğinin cevize uygunluğu önemli
sayfalardan okuyorsunuzdur...
su kaynagınında bol olması gerekiyor
artık sıcaklık ve kurak iklim çok etkili oluyor
yukarıda verdiğiniz gübreler yetersizidir
özellikle koyun gübresi bulabilirseniz çok güzel olur
sayfalardaki yazılarından hepimizin yararlandığı sayın lilium' un kanaatine göre dönüme on ton gerekiyor
gerçektende hayvan gübresini ne kadar koyarsanız o kadar iyidir.
sizin cukurlarınıza yarı gübre yarı toprak olacak şekilde doldurulabilir
birde bu mevsizmde çok güzel bir şekilde dip kazan ile arazi işlenmeliidr
toprak pamuk gibi olmalıdır
sıradan traktörün üçlü pulluğuyla olmaz...
sayfalarda çok güzel bilğiler var
her detay akıllıca belirlenmeli ve her konuda titiz olunmalııdr
tamda şu günlerde...
topragınızı hemen işlemeye başlamalısınız
gübreleri temin etmeliisniz
su kaynagınızı hazırlamalısınız
ama yurt dışından amca oğluna telefn edip bankadadan para yatıracaksanız
hiç yapmayın emeginize paranıza yazık...
ağacın çiçegin ruhu vardır
sahibini kendisine gönül vereni bilir
tanır...
ben rahmetli babamdan miras kaldığı gibi iki saat bir ağaçta oyalanırım...
onla kaynaşırım....
ben ona yoldaşım..
oda bana kardaş....

mrduran beğendi.
Eski 29-09-2012, 12:50   #2637
Ağaçsever

Aynen katiliyorum size sayin safranli, tamamen kendim olacagim isin basinda insallah.formu tamamen okudum ve burada izah edilenleri en ince detayina kadar uygulama niyetindeyim. Daha evvel bende, babamin bahcesinde tohumdan ve fidandan agac yetistirdim ve aradaki buyuk farki bizzat gozlemledim.
Yonlendirmeleriniz icin cok tesekur ederim, benim icin cok degerli tavsiyelerinize ilerdede cok ihtiyacim olacak.

mrduran beğendi.
Eski 29-09-2012, 14:08   #2638
Ağaç Dostu

Alıntı:
Aynen katiliyorum size sayin safranli, tamamen kendim olacagim isin basinda insallah.formu tamamen okudum ve burada izah edilenleri en ince detayina kadar uygulama niyetindeyim. Daha evvel bende, babamin bahcesinde tohumdan ve fidandan agac yetistirdim ve aradaki buyuk farki bizzat gozlemledim.
Yonlendirmeleriniz icin cok tesekur ederim, benim icin cok degerli tavsiyelerinize ilerdede cok ihtiyacim olacak.
ben sadece içimden geleni yazıyorum
fakat bilğinin sonu yok
özellikle çeşit konusunda ve mesafe konusunda kafalar karışık
bu konuda çok çok titiz olunmalıdır
aslında masraftan kaçmayıp mutlak danışman tutulmalıdır
cevizli ilğili diyer sayfalarda da çok güzel uygulamalar var
sizleri bu topraklar adına tebrik ederim
ağaç dikmek çok kutsaldır
inancımızında gereğidir
berekettir
rahmettir
paradır.....
mutluluktur....
gönlünüze göre işlerinizin yürümesini ve çok güzel ceviz bahçenizin yeşermesini dilerim....
köyünüzede örnek olup artmasıda çok güzel olur

mrduran beğendi.
Eski 29-09-2012, 22:06   #2639
Ağaçsever

Cok tesekkur ederim saygideger safranli.
Aslinda 12 yil kadar oldu dedemin bahcesine 20 adet ceviz dikmistim fakat ozamanlar bu tur formlardan yararlanma imkanim olmadigi icin bakim konusunda pek bisey yapamadim. Buna ragmen o fidanlar bugun 7-8m ulasti. Ancak verim konusu malesef. Bizim koy kirsehir kaman'a 30 km rakim ayni 900m ve iklim tipik icanadolu. Cesit olarak kaman ve gecci fransiz turlerinden dusunuyorum fernor gibi. Yarin sabahtan toprak hazirligina basliyorum insallah. Ilk olarak bahcenin tesfiyesini yapacaz grayder ve kepceyle. Sali gunu eszamanli sondaj ve cevre orgu telle kapanacak. Daha sonra dipkazanla surum isini ve cukurlari acmayi planliyorum.bugun ilave koyun gubresi buldum insallah yetecek kadar olacak.gelismeleri buraran paylasip siz buyuklerimin tavsiye ve elestirilerini almak arzusundayim. Simdilik selametle diyorum.

Safranlı ve mrduran beğendi.
Eski 30-09-2012, 19:15   #2640
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cok tesekkur ederim saygideger safranli.
Aslinda 12 yil kadar oldu dedemin bahcesine 20 adet ceviz dikmistim fakat ozamanlar bu tur formlardan yararlanma imkanim olmadigi icin bakim konusunda pek bisey yapamadim. Buna ragmen o fidanlar bugun 7-8m ulasti. Ancak verim konusu malesef. Bizim koy kirsehir kaman'a 30 km rakim ayni 900m ve iklim tipik icanadolu. Cesit olarak kaman ve gecci fransiz turlerinden dusunuyorum fernor gibi. Yarin sabahtan toprak hazirligina basliyorum insallah. Ilk olarak bahcenin tesfiyesini yapacaz grayder ve kepceyle. Sali gunu eszamanli sondaj ve cevre orgu telle kapanacak. Daha sonra dipkazanla surum isini ve cukurlari acmayi planliyorum.bugun ilave koyun gubresi buldum insallah yetecek kadar olacak.gelismeleri buraran paylasip siz buyuklerimin tavsiye ve elestirilerini almak arzusundayim. Simdilik selametle diyorum.
Öncelikle projeniz hayırlı olsun,sizin bu yazdıklarınızı okuyunca geçen yıl bahçemizi oluştururken yaşadığım zorlu süreç bir daha gözümde canlandı.Arazi için başvurmak,arazi teslimi,arazinin temizliği,dipkazan çekimi,kepçe ile fidan çukurlarının açılması,fidanların alımı ve dikimi,damla sulama sistemi,gübreleme,çapalama,ilaçlama,vs..Bu liste uzayıp gitmekte..üstelik daha yolun başında iken.Önünüzde ( hepimizin ) zorlu,sabır isteyen,oldukça masraflı ve yıpratıcı bir süreç var.Umarım herkes emeğinin karşılığınI alır..

mrduran ve Zeyno waffle beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024