agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2012, 18:54   #2941
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Bu işe çok sıcak bakan birisi olarak moral bozmak istemem ama Çin'de ciddi ıslah çalışmaları başlamış. Ciddi behçeler kurulmaya başlanmış. 15-20 yıla kadar ABD'yi fazlasıyla geçeceğini okudum. Akça Hoca'dan.[/QUOTE]

Dünya ceviz üretiminin yaklaşık %8'ini karşılayan Türkiye, büyük üretici ülkeler sıralamasında Çin ve ABD'nin ardından üçüncü sırada yer alıyor.
2010 yılı FAO verilerine göre, dünyada 844 bin hektar alanda, 2 milyon 555 bin ton ceviz üretiliyor.
Dünya üretiminde ilk sırayı 1 milyon 61 bin ton üretimle Çin alırken, bunu sırasıyla, 457 bin tonla ABD ve 178 bin tonla da Türkiye izliyor. Dünya ceviz verim ortalaması da dekar bazında 240 ile 300 kg arasında değişim gösteriyor.
Türkiye'de ceviz üretimi istikrarlı bir seyir izlerken, verilen desteklerin de etkisiyle son 10 yılda ceviz üretimi %52,7 oranında artışla, 2011 yılında 183 bin 240 tona çıktı.
Türkiye'nin ceviz üretiminin 2012 yılında da 194 bin 298 ton düzeyinde olacağı tahmin ediliyor...

sn oz26 çin zaten abd yi 2ye katlamış 2010 da, önümüzdeki yıllarda da üçe beşe katlar..adamlar tüm dünyayı sarmış durumda,cevize bari bulaşmasalardı

oz26 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 23:19   #2942
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
"...çin ceviz yetiştiriciliğinde özellikle 2010yılında üretim alanlarının artmasına yönelik yoğun bir çalışmanın olduğu anlaşılmaktadır. 2010 yılı istatistiklerine göre Çinde ceviz üretim alanları 1.82 milyon hektara yükselmiştir...
...çin'de mevcut bahçelerin yanında 600 bin hektar alanın da önümüzdeki 5-10 yol içinde meyve vermeye başlamasıyla dünya ceviz üretiminde Çin in fiyat oluşumunda etkili olması beklenmektedir...
...özet olarak gelecek 10 yıl içinde Çin dünya ceviz yetiştiriciliğinde sadece üretim değerlerinde değil dış ticarette de söz sahibi ülke olma yolunda önemli projeler yürütmektedir."

tekrar baktım da böyle diyor hoca.

sn ladikli evet 5 e katlamaları yakındır.
ve evet keşke bulaşmasalardı

Hamdi Ayhan beğendi.
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 23:59   #2943
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derdin Mesajı Göster
Değerli Arkadaşlar 17 dönümlük tarlaya ceviz ektik. aynıyere ek ürün olarak yonca ektiğimizi düşünün her iki ürün içinde devlet desteği alabilirmiyim.selamlar
Hayır, tek ürün için destek alabilirsiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 10:43   #2944
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
sn.lilium bildiğim kadarıyla sizin bahçenizde yalova1 ve chandler çeşitleri var,bunlardan başka verim aldığınız yerli ve yabancı çeşidleriniz var mı..bunların karşılaştırmasını yapabilir misiniz rica etsem..(verimleri,soğuğa-hastalıklara dayanıklılıkları falan)

Safranlı ve dadaşım beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 11:11   #2945
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhaba arkadaşlar,

Haftasonu bahçeye gittiğimde 15 ekimde diktiğim chandler ağaçlarımdan 30% kadarında, lider dalın uçlarında kararma gözlemledim. 2-3 hafta öncede gözlemliyordum ama sanki biraz sayıları artmış. Fidanın boyunun yarısına kadar kararanlar var. Soğuk etkisimi sizce? Halbuki henüz soğuklarda başlamadı

Fidanların yapraklarını dökmesini bekliyordum, hepsini %50 su ile seyreltilmiş plastik boya ile boyamayı düşünüyorum. Sizce bu kararmaların ilerlemesini engellermi? Bu konuda deneyimi olan veya başka önerisi olan varmı?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 12:09   #2946
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
MERHABA DEĞERLİ FORUM ÜYELERİ.
Tekirdağ Marmara ereğlisinde 5.5 dekarlık bir ceviz bahçem var. 80-90 cm derine inince alttan beyaza yakın toprak çıkıyor. Acaba kireçli toprak mı? Çünkü tahlil yaptırmamıştım.Bir fikir verirseniz memnun olurum. Ayrıca fidanlar 3-4 yıllık.

DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 12:16   #2947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
60 tane bilecik, 20 tane şebin cinsi ceviz fidanı yanına chadler dikilirmi?

DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 12:19   #2948
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DERİN SU Mesajı Göster
Tekirdağ Marmara ereğlisinde 5.5 dekarlık bir ceviz bahçem var. 80-90 cm derine inince alttan beyaza yakın toprak çıkıyor. Acaba kireçli toprak mı? Çünkü tahlil yaptırmamıştım.Bir fikir verirseniz memnun olurum. Ayrıca fidanlar 3-4 yıllık.
sayın derin su; aynı olay 3 hafta önce benimde başıma geldi.Ben 30-60 cm den toprak analizi yaptırmıştım ancak 1 metre alttan beyaz toz gibi kil **** kireçli elinize alıp üflediğinizde uçuyor. bu hafta sonu tekrardan 30-60-90-120 cm den toprak analizi yaptıracağım.analiz sonucu olmadan toprak yapısını bilmeniz zor heralde. Şayet toprak yapım kil **** kireç her ne ise Toprağı ıslah etmeye çalışacacağım buda gerçekten sağlam bir işçilik istiyor.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 13:08   #2949
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DERİN SU Mesajı Göster
60 tane bilecik, 20 tane şebin cinsi ceviz fidanı yanına chadler dikilirmi?
Hasatta meyvalarını karıştırmayacaksan ya da karışması sizin için sorun değilse Ekilmemesi için bir neden yok, ekebilrsiniz.

Eski 03-12-2012, 14:05   #2950
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Haftasonu bahçeye gittiğimde 15 ekimde diktiğim chandler ağaçlarımdan 30% kadarında, lider dalın uçlarında kararma gözlemledim. 2-3 hafta öncede gözlemliyordum ama sanki biraz sayıları artmış. Fidanın boyunun yarısına kadar kararanlar var. Soğuk etkisimi sizce? Halbuki henüz soğuklarda başlamadı

Fidanların yapraklarını dökmesini bekliyordum, hepsini %50 su ile seyreltilmiş plastik boya ile boyamayı düşünüyorum. Sizce bu kararmaların ilerlemesini engellermi? Bu konuda deneyimi olan veya başka önerisi olan varmı?
Sayın Permakültür; sanırım bahçenizin olduğu yer yüksek yayla benzeri ve sulamayı erken kesmemişsiniz.2010 yılında aynı durumla bende karşılaştım ve ondan sonra ağustos ayının 10' undan sonra fidanlara su vermedim.Serin bölgelerde su erken kesilmeli fidanlar susuzluktan etkilenmiyor.Eğer ki kuruduğundan şüphelendiğiniz dalların kabukları ağaçsı dokuya yapışmış ve kolay ayrılmıyorsa soğuk zararıdır.

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 16:14   #2951
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Permakültür,

Şimdi tam belli olmayabilir, ama kışın budama yaptığınızda bu dalların çok kolay kırıldığını (elinizle bile çok kolay kırabilirsiniz) görürseniz bakteriyel yanıklık sonucu olduğuna da hükmedebilirsiniz.

Bu sene bordo bulamacını güzelce yapmaya çalışın, mümkünse bir tane şimdi, mümkün değilse Şubat-Mart gibi yapın.

Eğer hastalıktan emin değilseniz ilçe tarım'a da danışarak, bud-break aşamasında sadece bakır ile girişebilirsiniz. İki haftada bir de yeni sürgünleri kontrol edip daha ciddi bir kimyasal kullanma konusunda kararınızı verebilirsiniz. Eğer kimyasal kullanmak istemiyorsanız yine alternatifleriniz (pahalı da olsa) var. Ceviz Hastalıkları bölümüne bakteriyel yanıklık konusunda epey yazdım, onları okumanızı tavsiye ederim.

permakültür beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 22:02   #2952
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Bordo Bulmacını hem aralık hem de şubatta mı uyguluyoruz yoksa 1 kere uygulamak yeterli midir ?

vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 09:09   #2953
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vasces Mesajı Göster
Bordo Bulmacını hem aralık hem de şubatta mı uyguluyoruz yoksa 1 kere uygulamak yeterli midir ?
Biraz sizin tercihinize kalmış. İdealde Sonbaharda ve İlkbaharda uygulamanız gerekir.

Ancak normal sezonda zaten bakteriyel ve mantari hastalıklara karşı bakırlı vs. preperatlarla girişecekseniz bir de sonbaharda atmayın derim ben. Bizim oradaki meyveciler sadece Şubatta atıyorlar.

Mantıken de kışın bu hastalıklar uyuma devresinde oluyor, yağmurlarla vs. attığımız bordo bulamacı da bir miktar yıkandığını düşünürseniz, bana biraz ekstradan masraf ve gereksiz kimyasal kullanımı gibi geliyor.

Geçtiğimiz sene sonbaharda bordo bulamacı atmadık. Şubat ve Mart aylarını da karlar çok geç eridiği ve arazimizin killi yapısı nedeniyle çok çamurlu olduğu için kaçırdık. Onun yerine tomurcuklanma kedi kulağına dönme aşamasından itibaren düzenli bakırlı preperat ve fungisit uyguladık. Cevizlerde sonuç fena olmadı. Oluşan bir kaç antraknoz ve bakteriyel yanıklık vakası da bence eşik değerini geçmediği için iki uygulamada kestim, üçüncü uygulamaya gerek kalmadı.

Şeftalilere ise hiç bir şey uygulanmadı, daha doğrusu cevizlerden artanları şeftalilere kullandık ama sonuçta kapsamlı mücadele olmadığı için onlarda epey mantari hastalık oldu.

Eski 04-12-2012, 23:50   #2954
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012

Bir süredir forumunuzu takip ediyorum. Bu sitede harika ve çok faydalı bilgiler var. Emeğini ve bilgisini esirgemeyip paylaşan herkese çok teşekkürler ederim.
Ceviz ağacını çocukluğumdan beri çok sevmişimdir, şimdi de küçük bir ceviz bahçesi kurmak istiyorum.
Sn.Lilium bilgi,tecrübe ve paylaşımlarınız gerçekten çok değerli,

Benim arazim 750 m yüksekte ve Uludağ eteklerinde orman iklimindedir.

Aşağıdaki 25 adet fernor,4 adet fernette ve deneme için 1 adet chandler fidanımı sizce şimdi mi yoksa ilkbaharda mı dikmeliyim? Eğer şimdi dikersem 3-4 göz yukarıdan tepe almasını şimdi mi yoksa dona karşı ilk bahardamı yapsam daha iyi olur? Birde keseceğim yeri işaretlerseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

mrduran ve Zeyno waffle beğendi.
AVCI016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 01:20   #2955
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AVCI016 Mesajı Göster

Aşağıdaki 25 adet fernor,4 adet fernette ve deneme için 1 adet chandler fidanımı sizce şimdi mi yoksa ilkbaharda mı dikmeliyim? Eğer şimdi dikersem 3-4 göz yukarıdan tepe almasını şimdi mi yoksa dona karşı ilk bahardamı yapsam daha iyi olur? Birde keseceğim yeri işaretlerseniz sevinirim.
Sayın AVCI016, Toprak koşulları uygunsa şimdiden ekmen daha uygun olur, yok değilse mart nisan gibi ekiniz,
Fidanlarınızı ekerken üç dört göz üzerinden kesiniz söylemi daha çok açık köklü fidanlar için geçerli bir söz, açık köklü fidanların kök sistemi sökerken tamamıyla bozuluyor o nedenle tekrar yeni bir ekimle kök sistemini oluşturuncaya kadar o uzun gövdeyi bakamıyor güneşe dona maruz kalıp kurumalar görülebiliyor, o nedenle üç dört göz üzerinden kesimleri daha çok açık köklü fidanlara öneriyorum.

Bu kesim iyi gelişim göstermemiş tüplü fidanda da olabilir, ama iyi gelişim göstermiş üstelik kök sistemide (tüplü) bozulmayacağı için kesim uygulamanız şart değil.

Gördüğüm kadarıyla fidanlarınız tüplü ve iyi gelişim göstermişler ve boylularda, boyları 1-1.20 ler cıvarında varsa sadece tepe vurmanız kafidir.

Ben her iki uygulama içinde kesilecek yerleri işaretledim, karar ve uygulama size kalmış bir şey.

Name:  100_1864 (2).jpg
Views: 971
Size:  66.4 KB

Name:  100_1866.jpg
Views: 892
Size:  67.5 KB

Kırmızı çizgiye kadar Toprağa gömülecek. Ekerken aşı bantlarını sökmeyi ihmal etmeyin, hatta hemen sökün.

Name:  100_1864.jpg
Views: 792
Size:  40.5 KB

Eski 05-12-2012, 02:17   #2956
Yeni Üye

Sn. Lilium,
Verdiğiniz değerli ve ayrıntılı bilgilere sonsuz teşekkürler.

Yerimi yaz başında derin sürdürüp, Ekimde de düzelttirdim. Şimdi de çukurlarını kazıp, bir miktar organik gübre ve leonardit karıştırarak dikimini yapacağım.
Verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak, Allah razı olsun...

mrduran beğendi.
Eski 05-12-2012, 09:29   #2957
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AVCI016 Mesajı Göster

Bir süredir forumunuzu takip ediyorum. Bu sitede harika ve çok faydalı bilgiler var. Emeğini ve bilgisini esirgemeyip paylaşan herkese çok teşekkürler ederim.
Ceviz ağacını çocukluğumdan beri çok sevmişimdir, şimdi de küçük bir ceviz bahçesi kurmak istiyorum.
Sn.Lilium bilgi,tecrübe ve paylaşımlarınız gerçekten çok değerli,

Benim arazim 750 m yüksekte ve Uludağ eteklerinde orman iklimindedir.

Aşağıdaki 25 adet fernor,4 adet fernette ve deneme için 1 adet chandler fidanımı sizce şimdi mi yoksa ilkbaharda mı dikmeliyim? Eğer şimdi dikersem 3-4 göz yukarıdan tepe almasını şimdi mi yoksa dona karşı ilk bahardamı yapsam daha iyi olur? Birde keseceğim yeri işaretlerseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Siz sayın lilium a sormuşsunuz ama ben dayanamadım cevap yazacağım fidanlarınıza yazık olmasın.

Resim üzerindeki tarih mutlaka doğrudur, eğer doğru ise şu anda bu fidanlar rakımı düşük bir yerde gövdeler pişkinleşmemiş uyumamış yani 100 metreden 750 metreye transfere hazır değiller.

Bekleyin fidanlarınız tüm yapraklarını döksün gövdeler yeşilliğini kaybetsin kısaca uyusun sonra ister dikin ister Şubat sonu Mart başı gibi dikin

zafersu ve Zeyno waffle beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 10:11   #2958
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Sayın AVCI016,
fidanlarınız pişkinleşmemiş, zaten tüpte, yaz başlarında dikersiniz, daha garanti olur, riske girmeyin derim..

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 11:10   #2959
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
Sayın AVCI016,
fidanlarınız pişkinleşmemiş, zaten tüpte, yaz başlarında dikersiniz, daha garanti olur, riske girmeyin derim..
Merhaba Sn. cupressus

Bana yapraklarını döktükten sonra dikilebilir gibi geldi, risk olarak neyi gördünüz? Özellikle aşının üstü çok yeşil gözüktüğü için mi öyle söylediniz?

Bence fidanın kendi yerinde bahara uyanması çok önemli. Kök çalışması açısından Mayıs-Haziran dikimi bir iki ayın kaybı gibi geliyor. Geç dikilirse de bu sefer çok su istiyor, kuruyabiliyor ya da ölçü kaçırılıp çok su verilince de boğuluyor gibi geliyor bana..

bilmem ne dersiniz?

Ç.

Lilium ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 05-12-2012, 12:50   #2960
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bugün aralığın 5 şi, üstelikte fidanlar tüplü, tüplü fidanda ne zamandır yaprak dökülmesi beklenir oldu?
Su yürümesi durmuş yaprakların %90 dökülmüş fidanı sallasanız diğerleri de dökülecek, Yaprakların görevi kısacası işi bitmişşş.

Gelişimi durmuş su yürümesi durmuş fidan, Bu evreye kadar pişkinleşmemişse, bundan sonramı pişkinleşecek?

"Bekleyin fidanlarınız tüm yapraklarını döksün gövdeler yeşilliğini kaybetsin kısaca uyusun"

Üzerinde su iletişimi bitmiş görevi bitmiş bir kaç yaprak olması fidanın uykuya yatmadığını göstermez, fidanlar uykuya yatmıştır, daha nasıl uykuya yatacaklar? yün döşeğe yatıncamı uykuya yatmış oluyor, ve bundan sonra nasıl gövde yeşilliğini kaybediyorlar, bu nasıl oluyor, su yürümesi durmuş fidan gövde yeşilliğini kaybetmesi için nasıl bir çalışma yapıyor da yeşilliğini kaybediyor, havadan besin takviyesimi alıyor, nasıl oluyor, Öğrenelim ben bilmiyorum da.

rise_com ve mrduran beğendi.
Eski 05-12-2012, 13:05   #2961
Ağaç Dostu

Benimki sadece tavsiye ister yanına yatın ister döşeğe yatırın

100 metrede gelişmiş bir fidanı 750 metreye tam uyumadan iyice pişmeden bu mevsimde taşımak bana göre riskli karar elbette uygulayacak kişinin

Diksede dikmesede bol şanslar diliyorum

Hayırlı uğurlu olsun.....

Eski 05-12-2012, 13:28   #2962
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şuna da cevap verirseniz sevinirim.

"yapraklarını döksün gövdeler yeşilliğini kaybetsin"

Yazılanların bir açıklaması da olması gerekir, gövdeler yeşilliğini nasıl kaybediyor? bu mesajınızı okuyan arkadaşların kafalarında soru işareti kalmasın. Saygılarımla..

Aman ha büyük harflerle yazma, şişe dibi gözlüklerimle küçükte yazsanız okuyabiliyorum.

Eski 05-12-2012, 13:32   #2963
Yeni Üye

Sevgili ceviz dostları, ilginize teşekkür ederim.

söyledikleriniz mantıklı gerçekten, ama yaşanmış tecrübeler, aynı hataların tekrarlanmaması için, zaman emek ve para kaybetmemek için çok önemlidir.
Resimlerdeki tarihler doğrudur, aşı noktasından itibaren 1.20m civarında boyları var. Bu boydan yapılacak tepe vurması ileride ilk kat yan dallar ve güneş yanığı için yüksek değilmidir sizce, saygılar...

Eski 05-12-2012, 13:40   #2964
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Sn.Çamtepe, evet yeşilliğinden söyledim. kışları ılıman geçen biraz daha düşük rakımlı yerlerde sorun olmayabilir, ancak burada(Sındırgı) böyle fidanlar kış zararına çok maruz kalıyor.

rise_com ve ncp1963 beğendi.
cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 13:48   #2965
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Tüplü de olsa dökmez mi?

Uykuya yatmıştır tabi Ben belki de tüplü fidanlar sera gibi korunaklı bir ortamda durduğu için bu kadar yeşil ve canlı kalmıştır diye düşündüm. Dolayısı ile kademeli bir şekilde soğuğa alıştırılıp dikim yapılabilir. Seradan haşırt diye 0 dereceye çıkarıp uyum sağlamasını beklemek yanlış olur diye ben öyle yazdım

Selamlar, saygılar..

Ç.

Eski 05-12-2012, 13:59   #2966
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Şuna da cevap verirseniz sevinirim.

"yapraklarını döksün gövdeler yeşilliğini kaybetsin"

Yazılanların bir açıklaması da olması gerekir, gövdeler yeşilliğini nasıl kaybediyor? bu mesajınızı okuyan arkadaşların kafalarında soru işareti kalmasın. Saygılarımla..

Aman ha büyük harflerle yazma, şişe dibi gözlüklerimle küçükte yazsanız okuyabiliyorum.

Resimdeki fidanların aşı noktasından başlayarak alttan ilk on - onbeş cm lerindeki rengin daha yukarılardaki yeşil rengin yerini aldığı zaman

Yani fidandaki suyun kış için tamamen gövdeden çekilme sürecinin tamamlanmasının işareti

Şimdi bir örnek verelim

Ben alanyada yaşıyorum balkonumda üç kg lik kovalarda ceviz dikili yaprakları ve gövdeleri şu an itibari ile yeşil ve neşeli. Sizin tezinize göre ben bunları Alıp götürsem Kırşehir'e diksem bu kışı zarar görmeden geçirir...

Bence geçiremez..
Sebep:
hala gövdede olması gerekenden fazla su var.... Yeşilliğin sebebide bu.... Gecelerin hava sıcaklığının eksilere düşmeye başladığı yere ben bu fidanlarımı götürsem değil baharı görmek bir hafta yaşamazlar

Neden:
Alanya halen en düşük ısı olarak 12 dereceyi gördü fidan eksi derecelere hazır değil

zafersu ve rise_com beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 05-12-2012 saat 16:34
Eski 05-12-2012, 14:47   #2967
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Ceviz sayfamız dalya demiş....
Hadi hayırlı olsun
dostlarımızla birlikte dağ taş ceviz olucak gibi....
Ne mutlu yurduma ....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 18:09   #2968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Gövdenin yeşilliğini kaybetmesi yaklaşık yine de 15 gün ile 1 ay kadar sürer düşüncesindeyim. Dolayısı ile bu durumu beklemek demek, ekimi kışın yapmak demek olacak ki, toprağın donması da söz konusu. Bence bi cesaret saldırın şimdiden. Hem neymiş tarih cesaretlileri mi yazarmış

orion1988 beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 18:55   #2969
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Bahcenizin hava sartlarini en iyi siz bilirsiniz eger kisin sicakliklar -20 lere kadar dusuyorsa bence marti bekleyin ama sakin tuplu fidanlarinizi acikta bekletmeyin iste o zaman donarlar..ya dikin ya da ustu kapali serin bir yerde bekletin...

Çamtepe, mrduran ve ncp1963 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 21:55   #2970
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
Sn.Çamtepe, evet yeşilliğinden söyledim. kışları ılıman geçen biraz daha düşük rakımlı yerlerde sorun olmayabilir, ancak burada(Sındırgı) böyle fidanlar kış zararına çok maruz kalıyor.
sn.cupressus sındırgı yöresinde 10 yaşında chandler bahçeleri olduğunu duydum doğrumu dur doğruysa eğer verimini gözlemleme şansınız oldumu saygılarımla...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024