agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2007, 20:03   #151
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selam arkadaşlar benim ananas 1 yaşını bitirdi

Eklenen Resimler

hilalll ve atakan55 beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 01:20   #152
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Benim ananas fidesi dibinden kırıldı.Hemen toprağa soktum 15 gün oldu herhangi bir kuruma emaresi göstermiyor.Acaba tekrar kök saldı mı? köklü olan kısımdan yeniden yaprak çıkar mı?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 01:29   #153
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Tekin Bey bu yaz meyve verir belki ne dersiniz? Darısı bizimkilerin başına

Ben içeriye almadım. (İçerde yerim yok) Pergolanın altında korunaklı bir yerde duruyor.
Kışı ölmeden geçirebilecek mi bakalım?

Düzenleyen limon : 20-12-2007 saat 19:51
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 01:56   #154
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
1 haftada hiç kök vermedi meyveli kısım ayrıldı, sonuç hüsran, tek yaprak bile sararmadı ama kök vermedi o halde toprağa ektim, 1 haftada kök vermeyen ananas bundan sonra da vermez buarada ananası 1 parmak dipten keserken kocanını kesmessek köklendirmeyi hızlandıramazmıyız?

goss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 07:56   #155
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykun82 Mesajı Göster
1 haftada kök vermeyen ananas bundan sonra da vermez
Benim ananasım bir ay sonra gelişmeye başladı. Bence umudu kesmeyin.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 15:08   #156
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Biraz aheste bir canlı

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 15:48   #157
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
[QUOTE=aykun82;187226] 1 haftada kök vermeyen ananas bundan sonra da vermezQUOTE]

aykun82 daha önceki sayfaları okursan, bizlerin ne kadar uzun süre beklediğini görürsün. Haftalar değil, aylar beklemişiz, tuttuğunu anlamak için. Bitki yetiştirmek sabır işi, öyle hemen 1 haftada pes etmek olur mu hiç?

Aldığın ananasın çok taze olduğunu yazmıştın. Onu güneş alan bir yere koyduktan sonra arada sulamasını yapıp, unut. Bir gün bir de bakmışsın ki, içerden sana yeni yapraklar çıkarıvermiş.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 19:54   #158
Ağaçsever

[QUOTE=nevsune;187314]
Alıntı:
1 haftada kök vermeyen ananas bundan sonra da vermezQUOTE]

aykun82 daha önceki sayfaları okursan, bizlerin ne kadar uzun süre beklediğini görürsün. Haftalar değil, aylar beklemişiz, tuttuğunu anlamak için. Bitki yetiştirmek sabır işi, öyle hemen 1 haftada pes etmek olur mu hiç?

Aldığın ananasın çok taze olduğunu yazmıştın. Onu güneş alan bir yere koyduktan sonra arada sulamasını yapıp, unut. Bir gün bir de bakmışsın ki, içerden sana yeni yapraklar çıkarıvermiş.
neyse güneş yok bu mevsimde günler çok çok kısa, hiç kök vermedi meyveli kısmı koptu, bugun de sabah hafiften rengi kararmaya basladı saksıda, saksıyla birlikte fırlatıp attım, haklısın bana göre değil.

Eski 25-12-2007, 08:23   #159
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:

saksıyla birlikte fırlatıp attım, haklısın bana göre değil.
Çok ilginç geldi bana. Siz bundan sonra çiçek yetiştirmeyecek misiniz? Hani saksı lazım olur diye düşündüm. Atmasaydınız keşke.
Aslında çiçek yetiştirmek, çocuk yetiştirmeye benziyor biraz. Önce sabırlı olmak gerekiyor. Sonra yine sabır. Ve vazgeçmemek gerekiyor. Kötü sınav notuyla gelen oğlumu kaldırıp atamadığım gibi çiçeklerimi de atamıyorum ben, onlara biraz daha zaman ve bir şans daha tanıyorum her zaman.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2007, 13:23   #160
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Yazık olmuş ananasa ,benim ananas dibinden kırıldı ona rağmen tekrar diktim .Tutsada tutmasada yenisini denerdiniz .Sabır işi çiçek yetiştirmek.
ABK ye katılıyorum nasıl ki çocukları atamıyoruz çiçekte çocuk gibidir atılır mı?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2007, 16:14   #161
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Başka arkadaşların da atmamaları için, Haziran sonunda toprağa diktiğim ananasımın son durumunu göstermek istedim.

İlk zamanlarda ben de umutsuzluğa kapılmıştım, hele içine kaçırdığım hümik asitten sonra. Sonra yavaş yavaş gelişmeye başladı. Şu anda arkada gördüğünüz tek yaprak dışında, hepsi toprağa geçtikten sonra çıkan yeni sürgün yapraklardır. Yavaş da gelişse, sonuçta gelişiyor.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem ve atakan55 beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2007, 16:17   #162
Ağaçsever

Alıntı:

Çok ilginç geldi bana. Siz bundan sonra çiçek yetiştirmeyecek misiniz? Hani saksı lazım olur diye düşündüm. Atmasaydınız keşke.
Aslında çiçek yetiştirmek, çocuk yetiştirmeye benziyor biraz. Önce sabırlı olmak gerekiyor. Sonra yine sabır. Ve vazgeçmemek gerekiyor. Kötü sınav notuyla gelen oğlumu kaldırıp atamadığım gibi çiçeklerimi de atamıyorum ben, onlara biraz daha zaman ve bir şans daha tanıyorum her zaman.

ok doğru güzel yamışsınız ama umut olsa atarmıydım, yaprakların uçları renk değiştirmeye başlamıştı yani pek umut yoktu,yani 10 gün de bekledim öyle attım. başka bir ananas aldım bugün baya bi uğraştım keserken meyveli kısımları ayırıp koçanını da 1cm asagıdan kesmedim bu sefer. kocanını da mevye kısmını parca parca keserek ayırdım bir de böyle koçanıyla köklendirmeyi deniycem bakalım nolucak.

Eski 25-12-2007, 19:16   #163
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Yanlışlıkla Doğru Yöntem

Forumdan aldığım öneriyle karanlık ortama aldığım, aslında ümidi kesmiş olduğum ananas meğerse büyümekte imiş.
Yanlış kestiğimi düşünüyordum ama öyle olmamış. Tek gereken bir aydan daha uzun bir süre ananası suyun içinde yerleştirdiğim cd kolisini unutmak gerekirmiş ayağımın dibinde

Bu bir ananasın hikayesidir

Birinci fotoğraf, ananasın yeni kesilmiş hali

İkinci fotoğraf 15 Kasım tarihinde, zannederim suya koyalı 1-2 hafta oluyor

Üçüncüde de içinde ananasın olduğunu unuttuğum cd kolisini bir avuç küf bulmak umuduyla açtığımda karşıma çıkanlar

Dördüncüde karanlıkta olmasından dolayı yeni çıkan yapraklar bembeyaz ama hiç sorun değil Azcık güneş her derde deva..

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen Ashba : 13-01-2008 saat 13:27
Eski 25-12-2007, 19:33   #164
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Yanlışlıkla Doğru Yöntem

1.
Kaptaki suyun neredeyse tamamı kurumuş (ya da içilmiş ) Kökler kabın dibine ulaşmak için çaba sarfetmekte..

2.
Suyun dışında kalan yerler biraz küflenmiş ama kökler bariz..

3.
Demek ki cd kutusundan çok iyi köklendirme aracı oluyormuş ..

4.
Gerekli makyaj yapıldıktan sonra da ananasımız cam kenarındaki yerini alır

Mutlu Son

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen Ashba : 13-01-2008 saat 13:42
Eski 25-12-2007, 19:41   #165
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Arkadaşlar ben ananası meyve kısmını direk kestim afiyetlede torunum yedi sonra yukarda kalan kısmı direk torf'a diktim sürekli nemli kalacak şekilde az az suladım sonuç 151 . mesaj 1. yaşını tamamladı.

Eski 25-12-2007, 20:15   #166
Ağaçsever

yanlış mı doğru mu bilmiyorum...

Bilge Kerem beğendi.
Eski 25-12-2007, 20:23   #167
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Arkadaşlar ben ananası meyve kısmını direk kestim afiyetlede torunum yedi sonra yukarda kalan kısmı direk torf'a diktim sürekli nemli kalacak şekilde az az suladım sonuç 151 . mesaj 1. yaşını tamamladı.
peki suyun içinde yaklasık 10 gün bekletmediniz mi?

Eski 25-12-2007, 20:39   #168
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Hayır hiç bekletmedim yukarıda sizin resimde gördüğüm baya bir meyve kısmı kalmış yazık olmuş orayı yeseydiniz sonra o kısım çimlenmesi engeli var faydası yok direk kesmek lazım meyve kısmını.

Eski 25-12-2007, 20:51   #169
Ağaçsever

Alıntı:
Hayır hiç bekletmedim yukarıda sizin resimde gördüğüm baya bir meyve kısmı kalmış yazık olmuş orayı yeseydiniz sonra o kısım çimlenmesi engeli var faydası yok direk kesmek lazım meyve kısmını.
ya evet parçalayarak çok zor kestim meyve kısmını ama o kısım ortası biraz daha sert, yani markette o kısmı zaten kesiyorlar halka hakla cıkıyo her dilim. Koçanından da kök verir diye kesmedim. Sizinki gibi 5cm kadar mı bırakiyim? Ama öyle beyaz bir kızmı yok bendeki ananasın her yeri meyve, Meyveli kısımların aralarından kök vermez mi?

Eski 25-12-2007, 20:54   #170
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Meyveli kısımdan kök salmaz orayı kesin altdan 4-5 yaprağı sıyırarak alın hafif odunsu gövde meydana çıksın sonra gidip torf'a gömün arada sulayın yeter.

Eski 25-12-2007, 20:58   #171
Ağaçsever

Alıntı:
Meyveli kısımdan kök salmaz orayı kesin altdan 4-5 yaprağı sıyırarak alın hafif odunsu gövde meydana çıksın sonra gidip torf'a gömün arada sulayın yeter.
peki buarada öteki attıgım ananası o yabancı sitedeki gibi 1cm alttan kesip gömmüştüm, onunda alttan bikaç yapragını yolup tekrar dikiyim olmassa, forumdaki milletin sararmış ama kök te vermiş ananaslarını görünce kararım değişti şimdi.

Eski 25-12-2007, 21:16   #172
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Şansınızı deneyin kaybedecek bir şeyiniz yok ama kazançlı çıkabilirsiniz belki.

Eski 25-12-2007, 21:23   #173
Ağaçsever

Alıntı:
Şansınızı deneyin kaybedecek bir şeyiniz yok ama kazançlı çıkabilirsiniz belki.
umarım...teşekkürler

Eski 28-12-2007, 11:54   #174
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Eski yaprakların sararmasını takmayın kafanıza. Zaten onlar gidecek yeni yapraklar büyüyecek. Önemli olan kök vermesi. Ama öyle yazılan kadar kısa sürede kök verdiğini görmedim ben. Suda bekletince de yaprakları hemen sararıyor direk torfa ekmek ve sonra bir köşeye kaldırıp unutmak en güzeli. Forumda yazılanlarla kendi deneyimim tamamen örtüşüyor.
Torfa dikip bir köşede unutup aylar sonra yanına gittiğinizde büyük yaprakların ucu sararmış ta olsa ortadan yeni sağlıklı yapraklar çıkardığını görmek güzel oluyor. Hatta ben dayanamayıp köklenmiş mi acaba diye topraktan çıkarıp baktım sonra biraz daha büyük saksıya geçirdim. Dışarda pergolanın altında kışı geçiriyor. Donmasın diye sıcak günlerde çok az su veriyorum. Fazla gelişme yok ama bozulma da yok. Havaların ısınmasıyla gelişeceğinden eminim.

Düzenleyen limon : 30-12-2007 saat 21:24
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 21:52   #175
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Alıntı:
forumdaki milletin sararmış ama kök te vermiş ananaslarını görünce kararım değişti şimdi.
Benim internetten araştırıpta gördüğüm kadarıyla köklendirme işleminiz ne kadar başarılı olursa olsun zamanla ananasınız eski yapraklarından kurtulacak. Bikaç yerde bu yönde yazılar okudum.

Düzenleyen Ashba : 13-01-2008 saat 13:42
Eski 02-01-2008, 22:01   #176
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Eski yaprakların sararmasını takmayın kafanıza. Zaten onlar gidecek yeni yapraklar büyüyecek. Önemli olan kök vermesi. Ama öyle yazılan kadar kısa sürede kök verdiğini görmedim ben. Suda bekletince de yaprakları hemen sararıyor direk torfa ekmek ve sonra bir köşeye kaldırıp unutmak en güzeli. Forumda yazılanlarla kendi deneyimim tamamen örtüşüyor.
Torfa dikip bir köşede unutup aylar sonra yanına gittiğinizde büyük yaprakların ucu sararmış ta olsa ortadan yeni sağlıklı yapraklar çıkardığını görmek güzel oluyor. Hatta ben dayanamayıp köklenmiş mi acaba diye topraktan çıkarıp baktım sonra biraz daha büyük saksıya geçirdim. Dışarda pergolanın altında kışı geçiriyor. Donmasın diye sıcak günlerde çok az su veriyorum. Fazla gelişme yok ama bozulma da yok. Havaların ısınmasıyla gelişeceğinden eminim.
pergolanın altında çam fidesi yetişiyo, pergola sadece balkonun tek cephesinde oldugundan rüzgar kesme amaçlı ve yagmur da almıyor ama çok yagmur yagınca yandan alıyor ve daha iyi oluyor öyle sırılsıklam olmuyor yani ama Ananas pergolada dısarının ısısında olmaz bence, salon bitkileri gibi 18-20 derecede bizim yasayabildiğimiz evimizin ortamında yasarlar.
Buarada sanırım ektiğim ananaslar yaşayacak gibime geliyor, ama sadece tropik iklimdeki ısıyı sağlamak,torf ve su yetmeyecek, tropik ülkelerde güneş ışınları TRdekiyle aynı değil yani, yaşatabilsek bile kısır kalıcaklar gibime geliyor, tropik iklimdeki kadar güçlü güneş ışığının verdiği enerjiyi veren ışıklar satılıyor diye duymuştum etkili olabilir ama 2 sene boyunca kullanmak gerek ve cok pahalı, bu bilgiyi bir çiçekçiden duydum forumda bu ışıklardan kullanan varmı evdeki bitkilerde **** ananasta??Denemek lazım ama yapaydan doğal olmaz diye bir gerçek te var...

Eski 02-01-2008, 22:04   #177
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ashba Mesajı Göster
Benim internetten araştırıpta gördüğüm kadarıyla köklendirme işleminiz ne kadar başarılı olursa olsun zamanla ananasınız eski yapraklarından kurtulacak. Bikaç yerde bu yönde yazılar okudum.

Not: Malina nın uyarısına mütakiben resimleri foruma yükleyecektim ama önce bulmam gerek anlayışınıza teşekkür ederim
Teşekkürler, şimdilik fena değiller 3-4 günde bir suluyorum zaten evim soguk sayılır vede fazla su çekmiyorlar.

Eski 09-01-2008, 22:18   #178
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Suda beklettiklerim hep köklenemeden çürüyorlar
Bir de direk dikmeyi deneyelim bakalım.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 21:12   #179
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Suda beklettiklerim hep köklenemeden çürüyorlar
Bir de direk dikmeyi deneyelim bakalım.
önemli olan alttan 3-4 yapragını kopararak dikmek, 1 gün suda kalsa yeter 1 hafta da suda kalsa kök vermiyor nasıl olsa, buarada 3 hafta oldu yaklasık, 2 tane ananas diktim farklı saksılarda, ne tuttu nede öldüler diyebilirim dış yapraklar hafif bozuldu ama sararma hiç yok, iç yapraklar daha canlı hiç su da istemiyo 4-5 günde bir suluyorum.

Eski 13-01-2008, 12:16   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2007
arkadaslar onerileriniz dogrultusunda 2 ananası gerekli işlemlerden sonra suya oturttum. sonuc:ikisinde de birer dal kök var. simdi ben bunları ne zaman topraga dikeyim? (ananaslardan biri esimin su seviyesini fazla yukseltmesinden dolayı tehlikeye girdi ama digeri hala iyi durumda

antara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ananas

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024