agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2011, 16:17   #211
Ağaçsever

TUĞCU's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sayın Tuğcu,

Başarılı olan her yöntem iyidir derler ya. Sizinki de öyle.

Ben bahçemde hiç sebze yetiştirmiyorum. Sebze yetiştiriciliği konusunda çok tecrübem yok. Yanılmıyorsam sebze tohumları kolay çimlenir ve çabuk boy atar. Eğer biraz tecrübeli iseniz daha şaşırtmadan kökleri iyi gelişmiş boylu poslu fideler üretebilirsiniz.

Ama birçok çiçek tohumu sebzeden çok daha yavaş çimlenirler ve gelişirler. Eğer çimlendirme yeriniz de dar ise küçük kaplara diktiğinizde fideler daha küçücükken şaşırtmak zorunda kalırsınız.

O zaman küçücük fidenin en kılcal kökü bile çok kıymetlidir, zarar verilmemesi gerekir.

Ayrıca bu başlığı inceleyen arkadaşların birçoğu daha bu işe yeni başlıyor çimlendirme bilgileri ve imkanları daha az. Başlangıçta gelişmiş köklü fideler elde etmeleri zor.

Onun için ben herkese hazır var olmuş köklere, eğer saksı içinde bitkiyi boğacak kadar sarmamışsa, zarar vermeden yapmalarını tavsiye ediyorum.

Selamlar
Sayın Zeki Bey;

Bende sizin bahsettiğiniz konunun çiçekler için geçerli olabileceğini tahmin ettim.Lakin konu içersinde bir kaç arkadaşın domates ve biberden bahsetmesi üzerine yukardaki yazıyı yazmayı uygun gördüm.Bende sebze konusunda iyi sayılırım ama çiçek işinden hiç anlamam.Yarın öbürgün çiçek yetiştirmek istersem sizin buradaki tecrübelerinizden yararlanacağım kesin.

En azından çiçek için ve sebze için şaşırtma yöntemlerini yazmış olduk, bu da diğer arkadaşlar için faydalı olmuştur .

Size kolay gelsin.

Saygılar...

TUĞCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 18:41   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞCU Mesajı Göster
Sayın Zeki Bey;

Bende sizin bahsettiğiniz konunun çiçekler için geçerli olabileceğini tahmin ettim.Lakin konu içersinde bir kaç arkadaşın domates ve biberden bahsetmesi üzerine yukardaki yazıyı yazmayı uygun gördüm.Bende sebze konusunda iyi sayılırım ama çiçek işinden hiç anlamam.Yarın öbürgün çiçek yetiştirmek istersem sizin buradaki tecrübelerinizden yararlanacağım kesin.

En azından çiçek için ve sebze için şaşırtma yöntemlerini yazmış olduk, bu da diğer arkadaşlar için faydalı olmuştur .

Size kolay gelsin.

Saygılar...
Sayin TUGCU ve sayin Zeki bey,
Bu basliktaki 11 nisan tarihli 234 numarali mesajimda bu konuya deginmek istemistim.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 13:50   #213
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-01-2008
fidelerim yoğurt kabında çok sıkıştılar Name:  Fotoğraf119.jpg
Views: 1931
Size:  32.9 KB

şarıtma yapacağım inşallah beceririm

Düzenleyen cezener : 24-04-2011 saat 22:25
cezener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 19:35   #214
cuu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Merhaba herkese bende bu yıl süs biberlerimi kendim yetiştireyim dedim ve biber tohumlarını 15,03,2011 tarihinde pet bardaklara ektim ve üzerlerini streç ile kapattım arada fısfıs ile suladım sonra fidelirim çıkdı ama fidelerin hepsi uzun ve cılız oldu suyu azalttım hafif güneş gören yere koydum oda sıcaklığı 18-20 derecede bu fideleri uzun ve cılız olmasını önlemek için ne yapmam gerekli daha serin bir yeremi almalıyım fiderin kök kısımlarına torfmu kaymam gerekli? bilgisi olan arkadaşlar varsa cevaplar ise sevinirim.

cuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 19:57   #215
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
malbman arkadaşımız başka bir arkadaşımıza uzayıp giden fidelerin bogazlarını doldurarak uzun boyların kasaltılmasını önermişti. Bu şekilde yapabilirsiniz. Bundan sonra bol aydınlık olan ancak direkt güneş almayan bir yerde çok az su vererek büyütmeye devam edin.
Kolay gelsin.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:13   #216
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Sayin Malbman'in tavsiyesine uyarak bende oyle yaptim. Bogazlamayi yaptiktan sonra sabahlari fisfis ile cok az suladim. Arada bir gun bilerek sulamadigim oldu. Sicaklik 20-24 derecede sabit, aydinlik bir odada biraktim. Gece de florasan altinda biraktim. Sonuc olarak cok iyi fidelere sahibim simdilik.

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:34   #217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Sayin hocam, cok faydali bir calisma olmus, ellerinize saglik.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:40   #218
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Merhaba bugün benim Gojiler için yaptığım şaşırtma işlemi bu linktedir.
Saygılar.

Zeki bey, Yanlışlarım var mı ? Söyleyebilirmisiniz. Video için teşekürler.

Eski 17-04-2011, 21:20   #219
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Harika olmus Zeki bey, cok tesekkurler. Yazilimin yaninda gorsellikte cok faydali biz acemiler icin.

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 10:47   #220
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Merhaba bugün benim Gojiler için yaptığım şaşırtma işlemi bu linktedir.
Saygılar.

Zeki bey, Yanlışlarım var mı ? Söyleyebilirmisiniz. Video için teşekürler.
Sayın h.ışık,

Şaşırtma fotoğraflarınız gayet güzel. Kökler güzel gelişmiş.

Şaşırtma zamanında ve doğru yapılmış.

Bravo, yola devam

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 10:50   #221
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Harika olmus Zeki bey, cok tesekkurler. Yazilimin yaninda gorsellikte cok faydali biz acemiler icin.
Sevgili sebnem&mircan,

Öğrendiklerinizle yetiştirdiğiniz fidelerin fotoğraflarını buraya koyarsanız başkalarını da cesaretlendirirsiniz.

Selamlar sevgiler

Eski 19-04-2011, 10:50   #222
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilinin bahcesi Mesajı Göster
Sayin hocam, cok faydali bir calisma olmus, ellerinize saglik.
Teşekkürler Lilinin bahçesi

Eski 19-04-2011, 22:47   #223
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sayın h.ışık,

Şaşırtma fotoğraflarınız gayet güzel. Kökler güzel gelişmiş.

Şaşırtma zamanında ve doğru yapılmış.

Bravo, yola devam
saolun hocam, sizlerin sayesinde. Her adımı atarken forum konularını bir kere daha gözden geçiriyorum. Bu sitede kütüphaneler dolusu bilgi var.

Eski 20-04-2011, 05:50   #224
Yeni Üye

Poseidon's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2011
sayın Zeki Yağlı

çok değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler , harika bir yazı dizisi olmuş beğenerek okudum ve takip etmeye devam ediyorum . Bauhaus ve mısır çarşısından yaklaşık 12 çeşit kadar çiçek tohumu aldım bunları ekmesi için anneme verdim oda bildiği gibi ekti çok yanlışlarımız olduğunu bu yazıyı okuduktan sonra anladım keşke daha önce yazılarınız denk gelmiş olsaydı artık bundan sonra sayenizde daha bilinçli olacağız .

Cotyledon ' a örnek bir resimde ben ekliyeyim belki faydası olur.

Eklenen Resimler

Poseidon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 13:47   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Sayın Zeki Yaglı Bey.

Emeğinize sağlık.
Faydalandığım ve faydalanmaya devam edebileceğim çok güzel ve bir o kadar da akıcı bir anlatımla istifademize sunmuş olduğunuz bu tecrübeleriniz benim için bir ders mahiyetindedir.
İlk yaptığım her bir tarafı camadan içinde ışık ve ısı bulunan tohum yetiştirme seraları oldu.
Ondan öteside sizin tecrübelerinizi bire bir uygulayarak devam ediyor olmamdır.
Buradaki her bilginiz için size teşekkür ederim.
Selam ve saygılarımla.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 09:31   #226
Ağaç Dostu

miyawy's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Zeki bey ben yeni üyeyim, emeğiniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Elimde not defterimle iki gündür burada yazdıklarınızı not ediyorum. Aslında bu siteye üye olduktan sonra
burayı her ziyaretimden önce kalem ve kağıdımı hazır bulunduruyorum.
Bizleri yüreklendiriyorsunuz, emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler.
Bugün sizin yönteminizle papaya ve domates tohumlarını çimlendirmeye çalışıcam.
Saygılar

miyawy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 13:07   #227
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Sevgili P_O_S_E_I_D_O_N,
Sevgili tura,
Sevgili miyawy,

Burada öğrendiklerinizden yararlanmanıza çok sevindim.

Ancak kuru teşekkürü kabul etmiyorum

Teşekkür olarak öğrendiklerinizi uygulayınca ne netice aldığınızı gösteren resimleri buraya koymanızı bekliyorum.

Böylece yeni başlayacaklara da cesaret vermiş olursunuz.

Selamlar

Eski 21-04-2011, 20:45   #228
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Zeki Bey,
Tavsilerinize uyarak ektiğim tohumlar sağlıklı gelişiyor.Yakında fotoğrafları burada paylaşacağım.Gerçi havalar soğuk gittiğinden dış ortama alıştırma seyansların henüz geçemedim.Gözlemlediğim akşam sefası,şebboy,gülhatmi gibi tohumlardan kolayca fide elde edilebiliyor ve fidelerinin gelişimi daha hızlı oluyor.Ancak nedense o kadar dikkat etmeme rağmen kedi tırnağı tohumlarının tamamı çimlendiği halde fidecikler çok az büyüdükten sonra(1-2 cm kadar) yere yattılarÖyle çok sulamadım torfun yüzeyi kahveleşince fısfısla ıslattım ama sanırım çoğunu kaybettim.Nerde hata yapıyorum acaba?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 21:11   #229
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Zeki Yağlı, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ben ve benim gibi tohumdan yetiştirmeye hevesli ve deneyimsiz arkadaşlar yararlı bilgiler öğreniyoruz. Saygılar...

Ektiğim tohumlar içinde en çabuk çimlenen şebboylar, bir de yellow hibiskus.
Eklemek istedim. Tohumlar için sayın tturt'a teşekkürler...

Name:  şebboy.JPG
Views: 4100
Size:  47.2 KB

Name:  hibiskus.JPG
Views: 2182
Size:  25.8 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 07:22   #230
Ağaç Dostu

Sayın Zeki Yağlı Bey

Yapmış olduğum sera ve içinde çimlenmeye başlıyan tohunlarımın fotoğraflarıdır.
Tavsiyenize uyarak sera ısısını 18-20 derecede tutmaya çalışıyorum. 3 üncü günde çimlenme oldu.

Name:  sera 003.JPG
Views: 2402
Size:  36.8 KB

Name:  sera 002.JPG
Views: 2302
Size:  49.7 KB

Name:  sera 006.JPG
Views: 2502
Size:  37.7 KB

AylinK. beğendi.
Eski 22-04-2011, 08:26   #231
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı Bey

Tavsiyenize uyarak sera ısısını 18-20 derecede tutmaya çalışıyorum. 3 üncü günde çimlenme oldu.

Eklenti 205017

Eklenti 205018

Eklenti 205019
Sayın tura; Sera kendi üretiminiz gibi geldi. Yanılıyormuyum? Dışarıdan görünümü küçük gibi olmasına rağmen içindekilere bakınca da yeterince geniş görünüyor. Ölçüleri nedir?

Çimlenen tohumlar gayet şen görünüyor.

Eski 22-04-2011, 09:12   #232
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ben ve benim gibi tohumdan yetiştirmeye hevesli ve deneyimsiz arkadaşlar yararlı bilgiler öğreniyoruz. Saygılar...

Ektiğim tohumlar içinde en çabuk çimlenen şebboylar, bir de yellow hibiskus.
Eklemek istedim. Tohumlar için sayın tturt'a teşekkürler...

Eklenti 204976

Eklenti 204977
Sevgili SDurul,

Mükemmel çimlendirmişsiniz.

Bu kadar iyi netice alınca siz hapı yuttunuz, seneye daha çok çeşit deneyeksiniz

Ne iyi

Selamlar

Eski 22-04-2011, 09:22   #233
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Sayın Zeki Yağlı Bey

Eklenti 205017

Eklenti 205018

Eklenti 205019
İşte bu kadar.

Sevgili Tura sizi kutlarım.

Çok güzel bir örnek verdiniz, kimbilir kaç kişiyi cesaretlendirdiniz.

Sağolun, varolun.

Bir uyarı:

Fideleri daha serin bir yerde büyütmek lazım.

Çimlenme tamamlanınca (= tohumların büyük çoğınluğu cotylendonlarını açınca) çimlendirme kabını mümkünse 10 derece civarında (15 derece altında) ve aynı miktarda ışık alan (günde 16 saat) başka bir yere alın.

Ve çok su vermeyin.
.

Gelişmeleri zaman zaman burada göstermeyi ihmal etmeyin.

Kolay gelsin.

Selamlar

Eski 22-04-2011, 11:24   #234
Ağaç Dostu

Sayın Zeki Yağlı Bey.

Övgüleriniz için size teşekkür ederim.

2 Adet sera yaptım. Seranın birini tavsiyenize uyarak ısıtıcılı olarak yaptım.19 dereceye ayarlı.
İkinci serada sadece ışık var. 20 Watt iki adet folresan lamba var. Sanırım bu lambaların vereceği ısı 15 derecenin altında olacak. Sıcaklığı ölçerim.
Şimdiye kadar çimlendiremediğim kadar hızlı ve sağlıklı bir çimleme elde ettim. Tüm bilgileriniz için sağ olun efendim.

Eski 22-04-2011, 11:28   #235
Ağaç Dostu

[QUOTE=h.ışık;790237]Sayın tura; Sera kendi üretiminiz gibi geldi. Yanılıyormuyum? Dışarıdan görünümü küçük gibi olmasına rağmen içindekilere bakınca da yeterince geniş görünüyor. Ölçüleri nedir?

Sayın h.ışık.

Sera kendi üretimim. 2 adet yaptım. Şimdilik ihtiyacımı karşılıyor.Isıtıcılı ve ışık düzeneklidir.Altı içi köpüklü saç ( Panel ) ve diğer tarafları camdır. Ölçüleri veriyorum.

Uzunluk = 90 cm
En = 50 cm
Yükseklik = 55 cm

Eski 22-04-2011, 16:33   #236
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bu sene çimlendirme sonucu, bu başlık sayesinde daha memnun edici oldu ama çıkarılacak derslerim de oldu.

-Aynı tohumdan, bir tepsidekilerin hepsi çimlenmişken, diğer tepsidekilerin bazıları çimlendi. Sulamayı eşit yapmadığımı düşünüyorum.

-Plastik kutular üzerindeki şeffaf örtü ile nemi iyi korudular, bazı tohumlarım da hiç çimlenmedi. Ya çimlenme süreleri uzun ya da ilk ektiğimde çok nemli bıraktığım için çürüdüler, bakımına devam ediyorum belki sürpriz yapan olur.

-Genelde doğrudan toprağa ekilmesi gereken bitkileri (salatalık, suzan,..) toprakta eriyen lifli viyollere ektim, böylece kabından çıkarmadan yerine koyabiliyorum. Lifli viyollerin üzerini kapatınca hemen küflenme oluyor, açıkta bırakınca 24 saat olmadan kuruyor. Hava almasını sağlayacak şekilde pet şişenin kapağını açıp, üst kısmını koyuyorum.

-Çimlenmeye başlayanları hemen çok aydınlık bir ortama alıyorum (domateslerde bir günlük gecikme bile kendini çok belli ediyor). Gece aydınlatma imkanım yok ama üç tarafı ve tavanı cam olduğu için iyi ışık alıyor.

-Torf kullanmadım, elimde olan "Sihirli Toprak" paketini kullandım, böylece şaşırtana kadar besin eksikliği çekmeyecekler. Artık çoğunu şaşırtmak gerekiyor, yeteri kadar büyüdüler ama şaşırtınca dışarı alacağım, havanın biraz ılınmasını bekliyorum.

Name:  2104115.JPG
Views: 2137
Size:  51.1 KB

Name:  2104119.JPG
Views: 2180
Size:  68.6 KB

Name:  21041110.JPG
Views: 2084
Size:  51.0 KB

Name:  2104117.JPG
Views: 1999
Size:  60.9 KB

Name:  2104116.JPG
Views: 2060
Size:  70.0 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 09:46   #237
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Sayın Zeki Yağlı Bey.

Övgüleriniz için size teşekkür ederim.

2 Adet sera yaptım. Seranın birini tavsiyenize uyarak ısıtıcılı olarak yaptım.19 dereceye ayarlı.
İkinci serada sadece ışık var. 20 Watt iki adet folresan lamba var. Sanırım bu lambaların vereceği ısı 15 derecenin altında olacak. Sıcaklığı ölçerim.
Şimdiye kadar çimlendiremediğim kadar hızlı ve sağlıklı bir çimleme elde ettim. Tüm bilgileriniz için sağ olun efendim.
Sevgili Tura,

Çok çok iyi.

Isıtmasız serayı dışaarıda ısıtmasız bir yerde tutacaksınız sanıyorum.

İçerde tutacaksanız ışık yeterli sera gibi tutmaya gerek yok. Dışarıda bile gündüzleri kapağını açın havalansın, serinlesin.

Kolay gelsin

Eski 23-04-2011, 09:58   #238
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Bu sene çimlendirme sonucu, bu başlık sayesinde daha memnun edici oldu ama çıkarılacak derslerim de oldu.

-Aynı tohumdan, bir tepsidekilerin hepsi çimlenmişken, diğer tepsidekilerin bazıları çimlendi. Sulamayı eşit yapmadığımı düşünüyorum.

-Plastik kutular üzerindeki şeffaf örtü ile nemi iyi korudular, bazı tohumlarım da hiç çimlenmedi. Ya çimlenme süreleri uzun ya da ilk ektiğimde çok nemli bıraktığım için çürüdüler, bakımına devam ediyorum belki sürpriz yapan olur.

-Genelde doğrudan toprağa ekilmesi gereken bitkileri (salatalık, suzan,..) toprakta eriyen lifli viyollere ektim, böylece kabından çıkarmadan yerine koyabiliyorum. Lifli viyollerin üzerini kapatınca hemen küflenme oluyor, açıkta bırakınca 24 saat olmadan kuruyor. Hava almasını sağlayacak şekilde pet şişenin kapağını açıp, üst kısmını koyuyorum.

-Çimlenmeye başlayanları hemen çok aydınlık bir ortama alıyorum (domateslerde bir günlük gecikme bile kendini çok belli ediyor). Gece aydınlatma imkanım yok ama üç tarafı ve tavanı cam olduğu için iyi ışık alıyor.

-Torf kullanmadım, elimde olan "Sihirli Toprak" paketini kullandım, böylece şaşırtana kadar besin eksikliği çekmeyecekler. Artık çoğunu şaşırtmak gerekiyor, yeteri kadar büyüdüler ama şaşırtınca dışarı alacağım, havanın biraz ılınmasını bekliyorum.

Eklenti 205232

Eklenti 205233

Eklenti 205234

Eklenti 205235

Eklenti 205236
Sevgli kiraz,

İşte eline geçen tohumu iyi değerlendiren bir dostumuz

Maaşallah fidelerinin hepsi çok iyi durumda.

Katkıların ve resimler için çok teşekkür ederiz.

Yaptıklarının ve önerilerinin hepsine katılıyorum bir tek 'sihirli toprak' nedir bilmiyorum, hiç denemedim.

Bu konuda, ben, yine de herkesin bahçeye direkt ekilmesi gereken sebze (salatalık, kabak, fasulye,..) veya çiçek (akşam sefası, cosmos, kirli kadın,..) gibi tohumlar dışında, içeride çimlendirilmesi gereken tohumlarda çimlendirme torfu kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Selamlar sevgiler

Eski 23-04-2011, 10:25   #239
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Zeki Bey,
Tavsilerinize uyarak ektiğim tohumlar sağlıklı gelişiyor.Yakında fotoğrafları burada paylaşacağım.Gerçi havalar soğuk gittiğinden dış ortama alıştırma seyansların henüz geçemedim.Gözlemlediğim akşam sefası,şebboy,gülhatmi gibi tohumlardan kolayca fide elde edilebiliyor ve fidelerinin gelişimi daha hızlı oluyor.Ancak nedense o kadar dikkat etmeme rağmen kedi tırnağı tohumlarının tamamı çimlendiği halde fidecikler çok az büyüdükten sonra(1-2 cm kadar) yere yattılarÖyle çok sulamadım torfun yüzeyi kahveleşince fısfısla ıslattım ama sanırım çoğunu kaybettim.Nerde hata yapıyorum acaba?
Yılmaz bey merhaba,

Benim bu başlıkta yazdıklarımı uyduğun konusunda endişe taşıyorum.

Bu sonuca, tesadüfen Yeni çimlendirilmiş fidelerle yaşanan sorunlar başlığında yazdığın şu soru ve koyduğun fotoğrafları görünce vardım.

Eğer burada anlattıklarıma birazcık dikkat etmiş olsan "torf ile bahçe toprağını karıştırıp" ekmezdin.

Başardığın tohumlar (akşam sefası, gece sefası,..) dışarıya toprağa direkt ekilince kolayca çimleniyor. Bunlar için içeride çimledirmenin faydası yok.

Küçük, nahif tohumları içeride çimlendirmek gerekiyor ve hiçbir bakteri, mantar ve zararlıdan etkilenmemeleri için sterilize edilmiş torf tavsiye ediliyor.

Senin gibi tüm bahçeleri dolaşan ve bir çok şey görüp öğrenen birisi bunca zaman sonra "Şunları şunları yaptım. Olmadı: Acaba nerede hata yaptım?" diye sorarsa, yeni başlayanlar ne yapsın?

Moralleri bozulur alimallah

Bana göre senin yaptığındaki eksiklik biraz özen, biraz konsantrasyon, biraz dikkat.

Eğer tohumları öylesine eker gider, bir hafta sonra dönüp, "Aaa olmuş. Aaa olmamış" dersen tohumlar sana istediğini vermez.

Sana burda yazdığım 2 numaralı başlığı dikkatlice tekrar okumanı tavsiye ediyorum.

Başarının sırrı orada yatıyor.

Eski 23-04-2011, 18:10   #240
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
zeki bey merhaba emeklerin belgeleri yeni çimlendirmelerim

Name:  23042011207_1.jpg
Views: 1980
Size:  34.2 KB Name:  23042011208_1.jpg
Views: 2765
Size:  45.0 KB

büyümeye çalışan sardunyalarım,gündüz sefam,aynisefam,hercailer ve biberlerim
şu anda güneşle ilişki içerisindeler

Name:  23042011209_1.jpg
Views: 2000
Size:  35.1 KB Name:  23042011210_1.jpg
Views: 1985
Size:  27.2 KB
neşeleri yerinde domateslerim
Name:  23042011211_1.jpg
Views: 2421
Size:  42.6 KB

yalnız zeki bey cam güzeli ve yaprak güzeli 20 gün olmasına rağmen 1 er adet çimlendi herşeyi doğru yapmaya rağmen eksiğim varmı diye düşünüyorum bunların çimlenme süreleri dahamı uzun acaba..

hayırlı günler.

ergun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024