agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2007, 23:00   #31
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Sevgili karınca kardeş,
hoşgeldin. Bu ortamı bende geç keşfettim ama bağımlısı oldum. Grubun senden de çok şey alacağını, öğreneceğini biliyorum.

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 05:33   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz Karınca.

Sizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında daha detaylı tanımak isteriz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 16:31   #33
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

İnkaların Kutsal Vadi olarak adlandırdığı Cusco dan diğer İnka şehirlerine kadar uzanan ve bir dizi tapınak ve yerleşim yerlerinin bulunduğu yemyeşil bir vadi. Gerçekten harika manzaralara vardı (foto 1,2) Yolda Tombamakay (yanlış hatırlamış olabilirim) denen bir kale ve kutsal alan gezildi. Burada daha önce galeriyede resmini eklediğim laması ile köylü kadın fotosunu aldım. Bu lamalardan kedi köpekten daha mı evciller nedir (foto3)?
Pisac harabeleri güzel bir yer. Burada değişik şekillerde teraslar var. İnkalar teras sistemini geliştirmişler. Bitkileri yüksekliğe uyum sağlamaları için teraslara aşağıdan başlayarak ekiyorlarmış. Farklı türden teras yapılması da rüzgar ve nem açısından önemli imiş. Bütün bunlar sonucu 200 üzerinde patates çeşiti ve 50’den fazla mısır türüne ulaşmışlar (foto 4). Burada terasların başında bir flütçü görüyoruz. Flütten çıkan neredeyse sihirli ezgiler tüm vadiyi ve terasları dolduruyor (foto5)

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2007, 17:49   #34
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Peru Anıları (Kutsal vadi 2)

Sevgili sanal gezginler,
Pisac dönüşü yerel bir pazardan biraz alışveriş yapıp Urubamba yolunda bir Lama çiftliğine giriyoruz. Burada geleneksel yöntemlerle Lama ve alpaka yünü imal ediliyor ve dokumalar yapılıyor. Yani aslında bir şov pazarı. Her yerde lama, alpaka ve aynı soydan gelen yünleri yerlere kadar sarkan hayvanlar var. Lamalar devegillerden hayvanlardanmış. Çok otantik bir yer. Civarda dokuma tezgahlarının başında insanlar iş üzerindeler. Grubun profesyonel fotografcısı Mustafa yerlere yatmış vaziyette en iyi fotoyu kapmaya çalışıyor. Kutsal vadi boyunca devam eden Urubamba dağları ve Urubamba nehri boyunca seyahatimizin sonunda Ollantaytambo denilen küçük bir kasabaya varıyoruz. Lama onuruna yapılmış bir şehir olduğunu anlatıyor rehberimiz. Yine dağlar içinde oluşmuş bu kasabanın sırtlarında inka kalesi ve terasları ve İnkaların yiyecek deposu olarak kullandıkları taş yapılar var. Burada harabelere çıkma gücü sadece 2 kişi de var. Biri tabii ki ben, yerel rehber şaşırdı ama ben grubu anlıyorum rakım 3500 lerde geziyoruz. İnsanlar ilaca rağmen nefes nefese. Biz geziyi tamamladık grub kafeye çökmüş, belli dinlenişler. Bu sefer ben mızıkladım ve bir kahve içimi vakit kazandım. Sonra dağıldık köye. İnsanlar harika pozlar veriyor. Yün eğiren kadın bizden aldıkları ile 1 ay geçinir herhalde. Ertesi gün Machu Picchu. Ama orayı zaten anlatmıştım. Bir anlatmadık Titicaca gölü kaldı. Bolivya kısmı daha sonra belki. Çünkü bu iş bayağı zaman alıyor arkadaşlar !!
Gezekalın.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2007, 17:49   #35
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Harika bir başlık olmuş, çok teşekkürler Ümit Bey

Peru, Japonya'dan sonra en çok gitmek istediğim yer.
Ben SRM turizm firmasının programını, yaklaşımını çok beğenmiştim okuduğum zaman.Turist değil gezgin olarak gidecekmişsiniz gibi hissediyorum onların programını okurken ama halen aktifler mi bilmiyorum, siteleri güncellenmiyor 2005'ten beri.
Böyle çok zor gidilebilecek bir yere çok doğru bir firma seçerek gitmek gerekiyor sanırım, sizi klimalı otobüsle, sokaklarda gezdirip getirecek bir firmadansa, halkın arasına sokup, yaşamı kısa da olsa tatmanızı sağlayacak bir firma.
Anladığım kadarıyla siz memnun kalmışsınız Karıncalar firmasından, doğru mu?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 17:55   #36
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Peru Anıları (Kutsal vadi- ekstra)

Kutsal vadi Urubamba da bizden aldığı bahşişle zengin olan, yün eğiren teyzemiz !!!

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2007, 18:05   #37
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sevgili MSaygin,
Karıncalar firması ile tanışıklığımız küba gezisinde oldu. Muhteşem bir Küba gezimiz oldu onlarla. Küba da çok profesyoneller (küba gezisinden de çok iyi fotolarım var) Biraz bizim zorumuzla bir program hazırladılar ama çok iyi bir programdı ve Peru da çalıştıkları yerel firma çok iyi. Çok rahat ettik. Bu sene de ekimde gidecekler. fiyat performans ilişkileri de çok iyi. Reklama ihtiyaçları yok bu arkadaşların ama web adresleri www.karincalar.com programalarının bir inceleyin derim SRM yi de araştırmıştım bana o zaman için pahalı gelmişti. Fest travelin var ama fiyatlar tuzlu.

Eski 04-09-2007, 22:35   #38
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Mehmet bey,
size yanıtımda bir noktayı atlamışım. Notları geriye dönük okuyunca anladım. Bu tip uzak ve pahalı gezilerde en önemli olanı grup rakdaşları. Biz hem küba ve hem de Peru gezisinde çok iyi grup arkadaşlarına denk geldik her iki gruplada hala görüşmeye devam ediyoruz. Küba da karıncalar firması nasıl yaptıysa 50-60 kişilik grubu 3 e bölmüş ve her grup kendi arkadaşlarından fazlasıyla memnun kalmıştı. Peruya ise 11 kişi gittik. Bu sene nisan ayında. Zamanlama çok iyiydi hem kalabalık yok ve hem de fiyat iyiydi. Kendi başına giden arkadaşlarımızda oldu. Daha ucuza gittiler ama kaldıkları yerler bizimkilerle aynı standartta değildi. Sonuçta en önemlisinin aslında lokal rehberler ve acenta olduğunu anladık. Orada bizi sosyal yaşamlarına kattılar. Bu çok hoşumuza gitti. Peru da geçenlerde deprem olunca, Düzce de vatandaşlarıma üzüldüğüm kadar üzüldüm. İnşallah sizin gibi tüm doğasever dostlarımında görme arzuları gerçekleşir.

Eski 05-09-2007, 09:04   #39
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Teşekkürler Ümit Bey, bilgilendirici oldu

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 15:35   #40
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Peru gezisinin son ayağı Titicaca gölü.
Titicaca gölü 8300 km2 alanı kaplıyor. (170 km*64km). Burası dünyanın
yüzülebilir en yüksek gölü (foto1). En derin yeri 258 mt. İnkaların
hazinelerini bulacağım diye 1968 de J. Custo efendi bile burada
araştırma yapmış (sadece bir kurbağa türü bulmuş) . Titicaca; taş puma,
gri puma demekmiş. Bu büyük gölü 25 tane nehir besliyor ve bir nehir
de bu gölü boşaltıyor. Adam akıllı bir yağmur da göl 2 mt kadar
yükseliyormuş. Buraya gitmek için Cuzco dan Limaya gittik, buradan da
uçakla Juliaca denen bir şehre uçakla gidip, oradan da otobüsle
Puno ya geçtik. Puno’dan sabah erkenden tekneye binerek Titicaca gölüne
açıldık (foto2) . Yine erken kalkmamıza sebep olanlara mırıldandık ama
buralara erken gitmek lazımmış sonradan anladık (sıcak ilerleyen
saatlerde kötü yapıyor). Önce tekne ile 1.5 saatlik yolculukla
Taquila adasına gittik. Bu adanın sahibi 70 yıl öncesine kadar bir
İspanyol ailesi imiş. Daha sonra buranın yerlileri (mestizolar) adayı
bu aileden satın almışlar. Ada çok güzel . Burada iyi bir yürüyüş
yaptık. Ama rakım 3700’lerde hareketlerimiz iyice zorlaştı. Yine malum
nefes darlığı çekiliyor. Bu adanın yerlilerinden erkeklerin örgü
örmeleri meşhur. Verdik 1 Solleri ve poz poz foto aldık (foto 3-4)
Satıcılar yerel el islerini satıyorlar ama erken gidince ortalıkta
tezgah mezgah yok. Sadece bir kadın ne sattığı belli değil. Önce
yüzünü sepetin altına gömdü. Ben yüzsüz makineyi doğrultunca bir guzel
pozlar verdi (foto5) Bu adayı sevdim çoluk çocuk artist.

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2007, 15:43   #41
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Peru Anıları (Titicaca Gölü-Uros Adaları)

Daha sonra tekrar tekneye bindik. Uros adalalarina dogru dümen cevrildi. Uros
adalari dedikleri yuzer adalar. yerlileri bu adalari kendileri insa
ediyorlar. Evet bunlardan yaklaşık 30 adet var ve köylüler bu adaları
sazlardan inşa ediyorlar. Önce balyalar halinde dikine sazlar
bağlaniyor, sonradan yatay sekilde tutturuluyor. Oldu mu sana 2 mt lik derinlikte bir ada. Zamanla ada çürüyor tabii ki. Başlasın yeniden inşaat. Bu
adada 15-20 kişilik gruplar halinde yerliler var. Yerel eşyalar
satıyorlar ve sizi yolcu ederlerken toplu halde soyledikleri sarkilarla yolculuyorlar . Gezinin bu kısmı ilginç olur demiştim kendime,
ama bu kadar eğleneceğimizi tahmin etmemiştim.
Evet Peru kısmı bu kadar. Umarim faydalı olmuştur.
Daima saglıkla, yollarda olmaniz dileklerimle.
Gezekalın
Dr Umit Kuru

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2007, 15:47   #42
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Peru anıları (sonlar-Bolivya)

Size hiç olmazsa Bolivyadan seçme resimler gönderiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2007, 21:24   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Teşekkürler...
Gerçekten bizler ve gitmeyi düşünenler için çok yararlı bir anlatımınız oldu...

Şimdi biz Küba'yı da yazmanızı isteriz asıl merak ettiğim yer.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 22:38   #44
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba ilk göz ağrım. Küba sonrası uçuk kaçık yerlere gitmek hastalık halinde saplantı oldu. Kübayı boş bir vakitte toparlamak lazım. Şu sıralar bir çalışma var. Yola koyarsam neden olmasın.

Eski 22-10-2007, 23:53   #45
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Ümit Bey,
Şu anda Ürdün gezinizi anlatmaya devam ediyorsunuz. Online üyelerde adınızı gördüm
Ama ben, mesajımı Peru başlığında yazacağım. Belki başka ülkeleri de gördünüz ,ama Peru harika bir seçim. Kopya ülkeleri gezmek yerine farklı coğrafyaları görmek, kültürleri tanımak çok daha cazip. Buraları görmek çok azımıza kısmet olur belki ama fotoğraflarınız ve yazınızla bize hissettirdikleriniz az şey değil. Dilerim birgün Amazon'a da gidersiniz.

Siz gezekalın ve yazakalın Ümit Bey. Sanırım diğer arkadaşlar da bana katılır.Ağaçlar.net'in 1 numaralı gezgini ve gezi yazanı sizsiniz.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 00:22   #46
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Vildan hanım merhaba,
Peru konusunda kendimi gerçekten şanslı görüyorum. Amazona gitmeyi istiyorum. Aslında Peru yu gezerken onu da aradan çıkartmak lazımdı ama olmadı. Brezilya içinde (gidebilirsem) ya da Guatemala içinde olabilir. Ömür, sağlık ve money money olsunda bir gün gidilir elbet. Amazonlar, 2008 planımda yok (Hindistan, İran veya Vietnam-Kamboçya planımızda) ama depreştirdiniz bakın şimdi..
En gezgine gelince, benim en fazla ülke gezmiş olarak tanıdığım insan 60 lı yaşlarda bir Türk bayandı. Roma gezimizde tanışmıştık. Aramızda başka cevherler eminim vardır da, sesleri çıkmıyordur. Bir numaralı gezi yazanı ünvanımı şerefle kabul ediyorum !!!
GEZEKALIN.....

Eski 23-10-2007, 02:11   #47
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Wietnam ve Kamboçya anılarınızı ve fotoğraflarınızı merakla bekliyorum.
Hepimizin yerine sağlıcakla gezin.

Düzenleyen Vildan Sönmez : 23-10-2007 saat 11:47
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 10:33   #48
Yeni Üye

dr.sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Sevgili meslektaşım gezme konusunda benimde sizden aşağıkalır yanım yok gibi ama siz çok güzel paylaşmışsınız bizlerle.,hem yazılarınızla hem resimlerinizle. Çok beğendim gerçekten. Bende eğer fırsat bulabilirsem gezdiğim gördüğüm yerleri sizlerle paylaşmak isterim.

dr.sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 10:37   #49
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Sevgili Dr.sevil ;
Ümit Bey'in yazı ve fotografları bende de aynı hisleri uyandırdı . Acaba ben de gezdiğim yerleri yazsam mı diye düşünmeye başladım .

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 12:06   #50
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sevgili agaclar.net dostları,
bu site paylaşımın en doğru adresidir. Yazın ki öğrenelim, planlayalım ve motive olalım. Gidemesek de okurken orada olalım. Yedikleriniz, içtikleriniz size, gördükleriniz ve izlenimleriniz bize. Gezekalın.
Dr Umit Kuru

Eski 25-10-2007, 15:11   #51
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
Sayın kuru.ümit
Sizden ilham alarak bende ocak sonunda Peru Bolivya **** Venezuella gezisine gitmeye karar verdim.Şirketle temasa geçtim.
Kararsızım ,Karıncalardan Vietnam gezisini de önerdiler bakalım şubat 2008 de belki bende sizin kadar güzel anlatamasam da anılarımı burda yayınlayacağım..Umarım Güzel resimler çekmeyi başarırım
Saygılar..

ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 16:39   #52
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sayın Ortanca,
Karıncalarla 2. grub Peru dan döndüler ama izlenimleri ne oldu bilmiyorum. Ama lokal acentaları çok iyiydi ve değiştirmediler. Bizimle aynı rotayı yaptılar. Memnun geleceklerine eminim. Venezuella ya daha önce bir kez gittiler ve oradaki lokal acenta çok perişan etmiş ve zorluk çekmişler diye biliyorum. Venezuella daki lokal acentayı değiştirdiler. bu nasıl çıkacak bilmiyorum. Vietnam kamboçya programı çok iyi biz bu sene aralıkta gitmek istedik ama kısmet olmadı. Fiyat performans ilişkisi iyi gözüküyor. Ocak ta bizde gitmek istiyoruz ama durum neler gösterecek bakalım. Bu arada aralıkta dönen ekip arasında küba ya beraber gittiğimiz arkadaşlar var. Onlardan aralık ayı Vietnam Kamboçya izlenimlerini alarak gitmeyi planlıyoruz. Sonuçta Karıncalarla Küba ve Peru garantili gezi zevki verecektir. Küba yorgunluk ama herşey mükemmel, Peru ÇOOOOOK yorgunluk ama herşey mükemmel derim. Vietnam Kamboçya kağıt üzerinde çok iyi, fiyatı çok iyi ama yeni destinasyon (şanslıyız bizden önce gidecekler var). Venezuella ? Şansa ne çıkarsa !!!
Yine de gezme planları bile insanı mutlu ediyor değil mi ? Gezekalın. Dr Umit Kuru

Eski 26-10-2007, 09:47   #53
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler;
Vietnam kamboçya ile ilgili izlenimleri banada aktarabilirseniz çok memnun olurum..
Venezuella = Şans kısmını biraz düşüneyim ozaman.Geçen gün havuzda bir arkadaşımla konuştum oda Venezuella'ya 2 yıl önce karıncalarla gitmiş gece hamaklarda yan yana yattık diyor inşallah yatak sistemine geçmişlerdir.
Sevgiler...

Eski 26-10-2007, 11:18   #54
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Benim bahsettiğim Venezuella gezisi o idi. Üstelik başlarında İlker diye çok deneyimli (eski Fest travelcılardan) bir arkadaş vardı. Lokal acenta kaynaklıydı. Değiştirdiklerini söylediler ama bilmem. selamlar

Eski 26-10-2007, 12:49   #55
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Teşekkürler

Eski 01-11-2010, 20:33   #56
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Yarıyıl tatilinde Peru-Bolivya-Ekvator gezisi düşünüyorum. Tabii aklıma siz geldiniz Ümit Bey. Uzun zamandır haberleşemedik. Umarım her şey iyidir.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024