agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2010, 01:30   #991
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
bit ilacı

merhaba değerli dostlar civciler için iyi bit ilacı ihtiyacı doğdu benim gözlemlediğim kadarıyla civcivlere gece bit geliyor uyuşuşuk uyuşuk geziyorlar sonra küt diye can çekişerek gidiyor bu araştırmalarıma göre kesin olmamak şartı ile bitten oluyor benim sizlerden bit ilacı önerilerinizi bekliyorum teşekkürler 55 civcivden yarısı gitti daha ilaçcı alamadım ne alayım

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 02:00   #992
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Strips denen bir ilaç var ,tüm kümes hayvanlarında kanatlılarda güvenle kullanılır ve en garantili sonuçları verir.

Paravet denen bir dış parazit giderici toz karışımı var.O ise daha çok kanatlılarda iyi sonuç verir.

Asuntol isminde toz ilaç malzemesi de vardır.Rahatlıkla uygulayın.

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 12:22   #993
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Strips denen bir ilaç var ,tüm kümes hayvanlarında kanatlılarda güvenle kullanılır ve en garantili sonuçları verir.

Paravet denen bir dış parazit giderici toz karışımı var.O ise daha çok kanatlılarda iyi sonuç verir.

Asuntol isminde toz ilaç malzemesi de vardır.Rahatlıkla uygulayın.
teşekürler ümit79 ama hangisini alayım civcivlere kulanacağım en etkili olanı söylersen seninde kulanıp memnun kaldığın

Eski 03-06-2010, 20:27   #994
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Bu saydıklarımın hepsi bit probleminde etkili ve ucuz kimyasallardır.Paravet kanatlı cinslerde en faydalı olan. Daha önceki yıllarda tavuk ve hindi civcivlerime bit bulaştığında BLOTIC denen geniş etki alanlı bir dış parazit ilacı kullanmıştım.

Ben salmayı ve kümesi bolca ilaçladım ve civcivleri birkaç gün sonra tekrar salmaya aldım. Az miktarlı kullanabilirim derseniz spreyleme yoluyla da civcivlere blotıc kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın ki kullanacağınız malzeme direkt olarak bir zehir ve uzman nezaretinde yapılması gerekir. Bu yüzden deriye spreyleme yönteminde genellikle sonuç zehirlenme ve buna bağlı ölümler olur..

Civicivleri kapadığınız kümesi blotic ile birkaç gün ilaçlayın .İlaçlama esnasında içeride yem , su ve bunların kapları bulunmamasına dikkat edin. Civicivleriniz kesinlikle kümesten uzak olmalıdır. Deriye çabuk nufuz eden bir ilaç olduğu için anlık ve çabuk zehirleme yapar. Ağzınızda maske ellerinizde koruyucu eldiven mutlaka olsun.

İlacın derişim şekli bir litre suya 1ml hesabıyla yapılır.Sprey tankınızda ki su litre bazında ne kadar ise her bir litreye 1 ml blotıc zehir katmalısınız . Fiyatıda gayet makuldur. 100 cc lik bir şişe blotıc sanırım 6 lira gibi bir fiyata sahip.

İlacın fiyatı sizi yanıltmasın kuvvetli bir ilaçtır. Çabuk zehirlenme yapar.

Hatırladığım bir başka şeyde köylü kadınları civcivlerin en çok bit barındıran bölgeleri olan sırt ve kanat içlerine zeytinyağı sürerek bitleri öldürürlerdi.Özellikle civcivlerde saf zeytinyağı hiç sorunsuz ve etkili bir ilaç olarak kullanılırdı.

Geçmiş olsun...

Eski 03-06-2010, 22:10   #995
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Bu saydıklarımın hepsi bit probleminde etkili ve ucuz kimyasallardır.Paravet kanatlı cinslerde en faydalı olan. Daha önceki yıllarda tavuk ve hindi civcivlerime bit bulaştığında BLOTIC denen geniş etki alanlı bir dış parazit ilacı kullanmıştım.

Ben salmayı ve kümesi bolca ilaçladım ve civcivleri birkaç gün sonra tekrar salmaya aldım. Az miktarlı kullanabilirim derseniz spreyleme yoluyla da civcivlere blotıc kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın ki kullanacağınız malzeme direkt olarak bir zehir ve uzman nezaretinde yapılması gerekir. Bu yüzden deriye spreyleme yönteminde genellikle sonuç zehirlenme ve buna bağlı ölümler olur..

Civicivleri kapadığınız kümesi blotic ile birkaç gün ilaçlayın .İlaçlama esnasında içeride yem , su ve bunların kapları bulunmamasına dikkat edin. Civicivleriniz kesinlikle kümesten uzak olmalıdır. Deriye çabuk nufuz eden bir ilaç olduğu için anlık ve çabuk zehirleme yapar. Ağzınızda maske ellerinizde koruyucu eldiven mutlaka olsun.

İlacın derişim şekli bir litre suya 1ml hesabıyla yapılır.Sprey tankınızda ki su litre bazında ne kadar ise her bir litreye 1 ml blotıc zehir katmalısınız . Fiyatıda gayet makuldur. 100 cc lik bir şişe blotıc sanırım 6 lira gibi bir fiyata sahip.

İlacın fiyatı sizi yanıltmasın kuvvetli bir ilaçtır. Çabuk zehirlenme yapar.

Hatırladığım bir başka şeyde köylü kadınları civcivlerin en çok bit barındıran bölgeleri olan sırt ve kanat içlerine zeytinyağı sürerek bitleri öldürürlerdi.Özellikle civcivlerde saf zeytinyağı hiç sorunsuz ve etkili bir ilaç olarak kullanılırdı.

Geçmiş olsun...
çok teşekkürler ağzınıza elinize sağlık inşallah uygulayacağım bu civciv ölümleri beni mahvetti ama bu işi ya becereceğim ya becereceğim bu arada telef fazla oluyor ama en iyi şartları sunuyorum onlara ,elbet bulacağım siz değerli bilgili ,dostlardan bir şeyler kaparsak bu iş olacak bit işi bu anlattınız ilaç herhalde tavuklara iyi gelir kümese dış mekana ama anladığım kadarıyla siz daha iyi bilirsiniz civcivlere dediğiniz gibi ağır gelir zeytinyağı işini deneyebilirim bulundukları yeride BLOTIC ile ilaçlarım

Eski 03-06-2010, 23:17   #996
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Sevgili Ahmet 58 civcivlerin bulunduğu mekanı ilaçladığınızda zaten en önemli bitlenme unsurunu yok etmiş olacaksınız...Dolayısıyle bit sadece civcivlerin üzerinde kalacak.
Bitler kümeslerin dip köşe yerlerinde daha fazla birikir ,ürer ve yumurtlarlar. Kümesinizi de düzenli temizlerseniz bitlerle birlikte birçok başka problemide aşarsınız.

Eğer civcivleri çok fazla sulandırılmış blotıc ile spreylerseniz ki takribi 5 lt suya 2ml (enjektörle kolayca ölçekleyebilirsiniz)ya da iyisimi bir kova, leğen gibi bir kabın içinde daldırma usulu bitlerden daha hızlı kurtulursunuz..

Eğer civcivleri daldırma yaparsanız elinizin su geçirmez eldivenli olmasına ve civcivlerin kafasının bu karışıma girmesine ve yutmalarına müsade etmemelisiniz.

Aslında çok fazla bit mücadele yöntemi var ama en kesin sonuç veren daha çok işinize yarayacaktır.

Sevgiler saygılar..

Eski 05-06-2010, 22:50   #997
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
arkadaşlar benim 3 tavuğum vardı bu sabah sansar öldürmüş cok üzücü bir olaydı insan cok üzülüyor tekrar tavuk almayı düşünüyorum inşallah onlara birşey olmaz

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2010, 23:41   #998
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Çok üzücü sansar bir yere dadanırsa sürekli uğrar. Köylülerden dinlediğim bir hikayede mutlaka avlandığı yere idrar yapar ve o kokuya gelirmiş. Tavuklarınızı muhafaza ettiğiniz yeri mümkün olduğunca hiçbir giriş çıkış kalmayacak şekilde , deliklerini kapatmanız faydalı olur.

Eski 08-06-2010, 16:17   #999
/

Giriş Tarihi: 08-06-2010
selamınaleyküm ben hobi amaçlı bir kuluçka makinası yaptım 12 tavuk yumurtası koydum 4 tanesi bozuk çıktı 3 tanesinden civciv çıktı geriye kalan 5 tane yumurtada ise civcivler gelişimini tamamlamış birtek karın boşluğunu dolduran sarıyı içine çekip yumurtadan çıkması kalmıştı ama çıkamadan içinde ölmüşlerdi acaba neden çıkmasına saatler kala bu civcivler yumurta içinde çıkamadan ölmüşlerdi ilk 20 günlük sıcaklığım 37.5 ile 37.7 21. gün ise 36.5 ile 36.7 arasındaydı nemim ilk 18 gün %60 ile %65 arası son üç gün ise %70 ile %75 arası idi çıkıma üç dört gün kala yumurtaları çok kez elime aldım binevi çevirmemem gerektiği halde çevirmiş gibi oldum acaba sebebi bu mu cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

talebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 18:49   #1000
/

selamınaleyküm ben hobi amaçlı bir kuluçka makinası yaptım 12 tavuk yumurtası koydum 4 tanesi bozuk çıktı 3 tanesinden civciv çıktı geriye kalan 5 tane yumurtada ise civcivler gelişimini tamamlamış birtek karın boşluğunu dolduran sarıyı içine çekip yumurtadan çıkması kalmıştı ama çıkamadan içinde ölmüşlerdi acaba neden çıkmasına saatler kala bu civcivler yumurta içinde çıkamadan ölmüşlerdi ilk 20 günlük sıcaklığım 37.5 ile 37.7 21. gün ise 36.5 ile 36.7 arasındaydı nemim ilk 18 gün %60 ile %65 arası son üç gün ise %70 ile %75 arası idi çıkıma üç dört gün kala yumurtaları çok kez elime aldım binevi çevirmemem gerektiği halde çevirmiş gibi oldum acaba sebebi bu mu cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Eski 08-06-2010, 21:53   #1001
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi talebe Mesajı Göster
aleykümselam son üçgün çevirme olayı yok onu zaten herkes biliyor sizin yaptığınız elinize almakla bir şey olmaz fakat tekrar yerine koyduğunuz da yönü aynı olmak şartıyla çünkü civciv o na göre pozisyon alıyor sizde onu değişstirirseniz içinden çıkım çok güç hale gelebiliyor benim izlenimim tabi işaret koyabilirsiniz daha bilgili arkadaşlar detaylı yardımı yaparlar kolay gelsin

Eski 08-06-2010, 23:03   #1002
/

teşekkür ederim ahmet bey herkesin önerilerini dikkate alacağım

Eski 08-06-2010, 23:07   #1003
/

Eski 12-06-2010, 12:18   #1004
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
etlik tavuk civcivler 40 günde 2-3 kiloya, 4 ayda ise 7-8 kiloya ulaşabiliyormuş. civcivlerim 40 günlük oldular iki tanesini 4 ay beslemeyi düşünüyorum. Merak ettim 7-8 kilo tavuk nasıl bir görünüme sahip oluyor :S

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 22:15   #1005
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
melun bir tilki saldırısı sonucu ördek ve kaz yavrularımı kaybettim. elinde fazla ördek ve/veya kaz yavrusu olup bana satmak isteyenlerin mesajlarını bekliyorum. uçamayan ırklar tercihimdir. şimdiden ilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 10:03   #1006
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın dubief, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ama ben tavuğun "t"sini bile bilmediğim için bazı sorularım var.

Kümes kuytuda olacak; güneş görmesi gerekir mi yoksa kümes için gölge yer mi daha uygun?

Buğday, mısır, yulaf ve fiy tavukların beslenmesi için yeterli mi? Bu yiyecekler yazın soldurulup mu veriliyor?

Tavuklar içın zararlı olabilecek otlar, bitkiler var mı, varsa tavuklar bunları bilir mi?

İneklere tuz veriliyor diye biliyorum, tavuklara da bu tip dışarıdan verilecek besinler var mı?

Tekrar teşekkür ederim.
ya benim tavuklarım makina tavuğu gurk olurmu acaba

recep- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 11:09   #1007
/

tavukların belalısı sansar dan korumak için evinizde yer var ise köpek baglayın.köpek varken gelemez.

krgz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 20:26   #1008
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Gurk tavuk yerinde durmuyor, yumurtalar soğur mu?

Iki gundur tavugun kumesden kalkmayip, uzerine varinca saldirdigini gordum.
bende baska yalniz bir yere kaldirip, saman koyup 7 tane yumurta koydum.
Bugun baktim cikmis geziniyor. Yumurtalar daha sicakti.
tavugu kumese digerlerinin yanina attim, yumurtalarida kaldirdim (buzdolaba koymadim).
3 veya 5 saat sonra tekrar eski yerine yatmis bende yumurtalarini tekrar altina koydum.
Yumurtalarin uzerinde sadece bir gun yatmisti ama altindan aldigimda sicakti.
Bu yumurtalari tekrar altina koydum acaba civciv cikarmi yoksa bu yumurtalar öldümü?

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 22:22   #1009
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Bildiğim kadarı ile yumurtalar önce karanlık bir odada mum ışığı ile kontrol edilir.Yumurtanın geniş olan tepesinde karaltı gibi bir oluşum gözlenir.Eğer yumurta tamamen saydam gibi görünüyorsa civciv olmaz.Döllü olanlar 21 gün tavuğun altında durup civ civler çıkmaya başlar.Babaannem böyle yapardı.Çocukluğumun yaz tatilleri köyde geçtiği için bunları gözlemleme şansım oldu.Yumurtaları hiç yerinden oynatmadan tavuğun onları soğutmadan karnını doyurup üstünde yatması sağlanmalı.
Bu konuda daha teknik bilgi veren olursa daha iyi olur tabi.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 00:28   #1010
Ağaçsever

Yagız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2010
Biraz kalsın altında sonra ışıkta bakarsın içlerine anlaşılır ama bekleme süresi uzun değilse bozulduğunu zannetmiyorum

Yagız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 00:55   #1011
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Havalar sıcak gittiği için bozulacağını sanmıyorum. Bizim şu anda civciv çıkaran bir tavuğumuz neredeyse birgün hiç yatmadı yumurta üzerine . Ama hiç zararıda olmadı yumurtalarına.

Bazen ihtiyaç duyduğu için tavuk yumurta üzerinden saatlerce kalkabiliyor..Onu rahat bırakırsanız tekrar yumurtalarının üzerine gidecektir.

Ayrıca kuluçka süresi 21 gün olmakla birlikte benim çokça şahid olduğum daha erken de çıkabiliyor.19 günde bizim tavuğumuzun civcivleri çıktı.En son kalan yumurta 23 günün sonunda çıktı...

Eski 19-06-2010, 09:44   #1012
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
arkadaşlar bişey sorucam
horoz-kırmızı olsa....tavuk--siyah olsa bunalrın yumurtasından hangi renk civciv çıkar annenin renginimi alır yoksa horozun renginmi alır

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 10:45   #1013
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bunu etkileyecek olan kromozomların dominantlık oranı olmalı.

Hangi gen dominantsa ona benzer.

Benim simsiyah tavuğumla, kırmızı , siyah karışık tüylü horozumdan simsiyah olan civcivler çıkmıştı.

Sonra aynı simsiyah tavuğumla beyaz, sarı tüylü horozumdan olan civcivler siyah ama alın ve popo kısımlarında sarı leke ile oldu.

Genelde siyah tavuktan çıkan civcivde siyah tüy oranı daha yüksek oluyor.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 21:38   #1014
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
berduray kardeşime aynen katılıyorum..

abdusselam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 21:45   #1015
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recep- Mesajı Göster
ya benim tavuklarım makina tavuğu gurk olurmu acaba
http://devletli.com/tavuk/gurk-olamama-sebepleri
cevabını burada bulabilirsin..

abdusselam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 21:57   #1016
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

cinsler ve er-dişi yardım

merhaba değerli dostlar civcivlerim var çeşitli cinsler diye aldım fakat beslediğim canlıların ne olduğunu bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim cinsleri ve bilen varsa tavuk horoz olyıda olursa mükemmel olur

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2010, 22:00   #1017
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

cinsler ve er-dişi yardım

merhaba değerli dostlar civcivlerim var çeşitli cinsler diye aldım fakat beslediğim canlıların ne olduğunu bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim cinsleri ve bilen varsa tavuk horoz olyıda olursa mükemmel olur

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2010, 05:00   #1018
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Bunu etkileyecek olan kromozomların dominantlık oranı olmalı.

Hangi gen dominantsa ona benzer.

Benim simsiyah tavuğumla, kırmızı , siyah karışık tüylü horozumdan simsiyah olan civcivler çıkmıştı.

Sonra aynı simsiyah tavuğumla beyaz, sarı tüylü horozumdan olan civcivler siyah ama alın ve popo kısımlarında sarı leke ile oldu.

Genelde siyah tavuktan çıkan civcivde siyah tüy oranı daha yüksek oluyor.
anne simsiyah baba beyaz habeşlerimden bembeyaz c
yavru çıktığı olmuştu.

Eski 21-06-2010, 05:03   #1019
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın Ahmet58,

Görebildiğim kadarıyla elinizde saf ırk yok. hepsi köy tavuğu ya da köy tavuğu- denizli kırması gibi duruyor. Ama üzülecek birşey de yok maşallah iyi bakmışsınız sağlıklı görünüyorlar.

Eski 21-06-2010, 05:04   #1020
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Maşaallah ne sevimliler.Biz civcivler daha küçükken gagalarından tutup biraz kaldırırdık kısa bir süre.Çok çırpınırsa horoz pek çırpınmazsa tavuk olurdu.Bende teknk bilgi yok ama yaşanmış örnekler çok.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024