agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri > Kaybettiklerimiz...
(https)

Beğeni Düzeni8229Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2009, 21:39   #421
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok güzeller. Ben bu sene domateste çok geciktim. Siz yakında yiyeceksiniz maşallah.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:48   #422
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Limon,
Haydi gelin buraya 4-5 saksı domates sahiplecek bir dost arıyor.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:51   #423

jineop's Avatar

Sevgili Limon,
Ek olarak bahçeden gelen ses süs kabaklarından 1-2 si de seninle gelmek istiyorlarmış.

Eski 20-06-2009, 22:00   #424
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili jineop, passifloraların bakımına hiç özen göstermiyorum. Silivri'de kendi kendine sardıkça da sarıyorlar. Ben de yoldukça yoluyorum.
Portakal renginde meyveleri var. Ben de şifalı olduklarını duyunca bir tadına bakayım dedim ama bir şeye benzetemedim. Bir daha da yemem.
Benimkiler her daim yeşil yapraklı, gerçi Silivri'ye kışın pek gitmiyorum ama döktüklerini de sanmıyorum.
Çiçekleri çok güzel görünümlü ama ömürsüz. Açtığında da bol bol çiçek oluyor, hoş görüntü sergiliyor.

Ceylanını da güle güle kullan. En kısa zamanda mavişi de göndereceğim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 22:29   #425
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Adalet Hanım,

Çok sevimli bir avatar,ben de çok sevdim.
Öbürü daha iyidi.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 11:09   #426
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Jineop, çok teşekkür ederim. Domates çok diktim ama daha küçükler fideler, bir de danaburnu mücadelem vardı. Süs Kabakları tohumları da arkadaşlardan değişik türler gelmişti, onları da ekmiştim, büyüyor bitkiler ama sizinki kadar olmadılar henüz.

Hakkımı olmayanlara devrediyorum

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 21:51   #427
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Gardenyayı göremedim sevgili Jineop, süs kabaklarının çiçekleri gerçekten hoş, bir de uçlarında kabaklar oluşunca ne sevimli olur kimbilir.
Domateslerinizi görünce benim domateslerimin yüzü kızardı, bu sene her şey gecikti.
Bu arada clematisin üstüne sarılıcı olamaz değil mi?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 22:32   #428

jineop's Avatar

Sevgili Adalet Hanım,
Sarılıcı yerine yeşil telli bağlama ipi ile bambuların arasını petek gibi ördüm ve clematis rahat etti.Şimdi rüzgardan etkilenmiyor. Ama şimdi ki tecrubem olsa yukarı doğru daralan bir sabitleme değil tam tersi şekilde koyardım.Nette ki bütün resimlerde de öyle yapılmış. Süs kabağının yaprağı da , çiçeği de çok hoş.Hele öyle bir ipe sarılışı var ki aynı balerin.Çok öptüm.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 22-06-2009, 09:38   #429
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Süs kabağının hiç gelin gibi açtığını görmemiştim, çok hoşuma gitti.
Sebze halini de merakla bekliyorum.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 10:16   #430
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Kaya bahçesini büyüttüğünüz iyi olmuş. Böylece bahçenizi daha çok renklendirme şansı elde ermişsiniz.

Astilbelerin rengi çok güzel. Onları aşağıdaki gibi toplu dikimlerde çok beğeniyorum.
Name:  astilbe.jpg
Views: 2680
Size:  51.6 KB

Sizin kabağı görünce Bahçe düzenlemede meyva ağaçları ve sebzeler başlığı aklıma geldi. Kabağın fotoğrafını oraya koymak gerek.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 10:23   #431
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Sabah, bu Astilbe fotoğrafı yüreğimi hop ettirdi, bu senenin başında biz bu güzelliği neden keşfedemedik ki?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 11:07   #432

jineop's Avatar

Sevgili Arkadaşlarım,
Bu süs kabağının hikayesi çok derin. Ukraynalı doğum yaptırdığım bir hastam vardı.bu kabağın anası ucu dar,altı geniş olanlardan hani kamba,vazo gibi yapılardan. Hastam bu kabağı kırmızı onların matruşka dedikleri bebek tarzında boyamıştı. Yıllarca bu bizim evde ordan oraya dolaştı sonra evi taşıdık . Benim ağaç kabuklarının üstüne atmıştım. Sallayınca tohum sesleri geliyordu. İçimden bir ses tohumlarını eksem acep ne olur dedi. Şubat gibi çıkan onlarca tohumu sağa sola attım. Belki 15 tane fidesi oldu. Onları da dağıttım . Şimdi 10 taneye yakın fidem var. Herşey tecrube ile mutfak camının altına büyük bir saksıyla 2-3 fide geçirip camı sarsalar, sonra çiçekler açsa sonra kabaklar salınsa sonra da o kabaklardan bahçelerimize işık kaynakları yapsak . Hoş olmaz mı? Şimdi işe gidip oradan devam ededeceğim. Bu ara da dün yaşadığım çok kalabalık misafir grubu nedeniyle Başta Cumhur Tonba,Celal Sungur ve sitede ki diğer babalardan ve tüm babalardan çok özür diliyorum. Sevgili Babalarımız iyi ki varsınız,sağlıkla ,mutlulukla hep var olun. Hepinizi sevgi dolu,saygıyla öpüyorum. Babalar gününüz kutlu olsun.Sevgiler.
Not:Sevgili Sabah sana çok güzel ,çok hoşuna gideceğini düşündüğüm 3şey var

Eski 22-06-2009, 13:51   #433

jineop's Avatar

Merhaba,
Bizim ağaç kabuklu köşenin karşısında sebze bahçesinin duvarının devamı olan duvar dibine de aynı uygulamayı yapmaya karar verdim.Ve sizler için resimledim.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2009, 13:51   #434
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Merakla bekliyorum, bakalım neler çıkacak.

Adalat Yağcı,
Heucheraları beklerken gözümüz başka şey görmedi ki!

Eski 22-06-2009, 13:52   #435
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Çok güzel bir köşe olmuş, her zamanki gibi..

Aynı anda mesajları göndermişiz.

Eski 22-06-2009, 14:01   #436
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Merhaba Jineop süs kabağı harika, hikayesi kendinden de hoş Ben avatarınızı çok beğendim. Yüzünüzde yazılarınız gibi güzel ve sevimli!

Bu passiflora çeşidi kışın yaprak dökmüyor. Ama gerçekten azgın birşey. Benim bahçedeki toprağa paralel kökler uzatıp, bahçenin dilediği her köşesinden çıkabileceğini düşünmeye başladı. Bahçem büyük olsa hiç dert değil. Ben de kendiliğinden çıkan fideleri güzelce saksılayıp, eşe dosta hediye etmeye başladım. Bu kış da sıkı bir budama yapmam gerekecek. Passifloranıza o tutunduğu çubuk yetmeyecektir. Duvara sarılması için şu sarmaşık için yapılan çitlerden yapmanızı öneririm.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 14:11   #437

jineop's Avatar

Sevgili Sabah,
Süs kabaklarını sizin için mutfak penceresinin önüne uyacak çok hoş bir düzenek oluşturuyorum adını da sabahın penceresi koyacağım. Ama sabredebilirsem biraz büyüdükten sonra size resimleyeceğim şu an gördünüz süs kabaklarının olduğu benim kompost tankım ,kompost daha hazır olmamıştı üstüne toprak ekleyip kabakları üstüne ekmiştim beni utandırmadılar ama inşallah böyle devam ederler ortada görülen büyük çıtanın üstüne yine tahtalardan t şeklinde kollar yaptım ve kollardan aşağıya kabakların sopalarına ve altta ki tahta bordüre ipler saldım. Görsel bir kabak anıtı gibi olacak inşallah.
Altta ki resim yeni kabak fidelerinin yerleşeği pencere .İlk hali kayıtlarımız da olsun dedim.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2009, 14:24   #438
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Gene ilginç bir şey yapacaksınız!

Bir an, acaba bir şekilde kabakları kolların üzerinde kurutup, fener haline mi getireceksiniz diye düşündüm.
-pencere önünde küçük küçük kabaklardan fenerler-

Sonucu görelim de adına sonra karar veririz.

Eski 22-06-2009, 14:29   #439
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Sevgili Jineop, bahçenizde bebek doğumları ile orantılı bir bitki doğumu gerçekleşiyor. Maşallah diyorum O kabakların ışık kaynağı halini merak ediyorum şimdiden. Yaratıcı gücünüz ve zevkiniz çok güzel çünkü.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 14:32   #440

jineop's Avatar

Sevgili Sabah,
Hani bana bir keresin de bana sizin bahçeniz de neden akçaağaç yok demiştiniz. Bahçem küçük olduğundan gözüme kestirdiğim akçaağaç türleri çok pahalıydı. Geçen ay sürekli fidan aldığım fidanlıkta enteresan bir olay oldu. Ben her zaman ki gibi sordum,'acer disgerminatum muydu neydi , hala ucuzlamadı mı? Şirin satıcı kız gülümsedi ve bana dönerek abla 3 tane kurumak üzere akcaağacı göstererek bunları al ödeme yapmana gerek yok ,burda kalırsa ölecek , yaşatırsan sen yaşatırsın diyerek bana verdi.Ben de onları eve getirdim bir güzel budadım ,tespitledim ve baktım Artık resimledim sizin için çünkü minik filizler verdiler. Bu akcalar sizinde sayılr. 2 tanesi gayet iyi 3. biraz inatçı çıktı ben yine de pes etmedim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Türkan beğendi.
Eski 22-06-2009, 14:37   #441

jineop's Avatar

Sevgili Koyu Yeşil,
Bugün Koçtaştan betona çakılabilir kroşe alacağım ,diğer tahtalar ne yazıkki akfıratın rüzgarına dayanmıyorlar. Arsız olması çok güzel,ben de sizin gibi yaparım hafta sonu gelen akrabalarıma saksı da domates ve biber saksılarını tutturduğum da yüzlerinde ki mutluk herşeye değer. Teşekkürler ve sevgiler.

Eski 22-06-2009, 14:43   #442
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
.. kurumak üzere akcaağacı göstererek bunları al.., yaşatırsan sen yaşatırsın diyerek bana verdi....
Çok güzel bir haber.

Çok sevindim. Çok zarif bir ağaç, bahçenize çok yakışacak.

İki ağacın yaprakları net görünmüyor. Farklı türler galiba.

Küçük yapraklı tür mü?

Eski 22-06-2009, 14:48   #443

jineop's Avatar

Sevgili FüsunANK,
Tüm canlıların bebiş halleri güzel ve zararsız.Onları çok seviyorum. Acı bakla tohumlarının tam olgunlaşmadan olanlarını gübre olsun topraga atmıştım bir kısmı da dökülenler muhtemelen. Hepsi fide oldu, hele o tohumları üstünde ilk çatlattıkları görüntü var ya ,bitiyorum. Ama şimdi ne olacak, 20den fazla lupin fidesi benim domates ve salatalıkların dibin de büyüyor ve hergün yenisi ekleniyor sanki .Ne yapmalıyım? Bahçesi büyük olan isteyen bir arkadaşıma küçük viyollere aktarıp göndersem mi ?

Eski 22-06-2009, 14:50   #444

jineop's Avatar

Sevgili Sabah,
İkisi küçük kızıl yapraklı onlar boyuna büyüyür,diğeri yana doğru büyüyen yine kızıl yapraklı ,yaprakları eğrelti otunun yaprakları gibi kızıl,ince uzun ,tırtıklı.

Eski 22-06-2009, 15:05   #445

jineop's Avatar

Bu ara da lisianthuslar gelip acilen kaya bahçesini büyütünce damlalık sistemi şart olmuştu cumartesi günü damlalık sistemi benim çeşme sökülerek sebze bahçesinin musluğunun alt borusuna ek bir boru takılarak ustalar tarafından halledildi . Yarın çeşme tekrar yapacağım . Sevgili Limonun verandasından kopya çekerek verandamın kenarın daki ,pitosporiumları sonbahar da kaldırmayı ,onları kaya bahçesinde yeni bir düzenleme de kullanmayı düşünüyorum. Ortanca ve sizin önerilerinize göre verandanın iki yanını değiştireceğim. Yaseminleri yere doğru yatırıp , su borusuna dolamakla az yollu işe başladım.
Sehpanın üstüne koyduğum eski tabakta ki görüntü çok hoşuma gitti ,onu da görmenizi istedim. Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2009, 15:11   #446

jineop's Avatar

Sevgili Adalet Hanım,
Heucheral ların tohumları o kadar küçükki,küçük çam kılcal şişede oluyor. Ben hevesle tohumunu almıştım . Neyse şeşeyi açmam hepsi aynı anda toprağa döküldü, görmek mümkün değil, çıkacağını da hiç sanmıyorum ama bakalım ne olacak. 20tane tohum küçük bir saksıya yaklaşık 10 gün önce düşürülmüş durum da . Bir gelişme olursa haber veririm.

Eski 22-06-2009, 15:11   #447
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Kaya bahçenizin ilk adımı tabakla başlamış. Ben de önümüzde ki yaz, Sevgili Feriha gibi genişçe bir saksıya kaya bahçesi yapacağım. Hatta aramızda kalsın ufak kaya benzeri taşlar toplamaya başladım bile.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 15:16   #448
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
..benim çeşme sökülerek..ustalar tarafından halledildi . Yarın çeşme tekrar yapacağım...
Söke yapa çeşmenin her parçasını ezberleyeceksiniz. Bari bu sefer de farklı bir model deneyin. Bize de fikir verir

Eski 22-06-2009, 16:38   #449
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Sizin mugo ve akçağaçları bir araya alıp hafif japon havası estirebilir miyiz?

Name:  örnek-jp1.jpg
Views: 943
Size:  22.7 KB Name:  örnekjp-2.jpg
Views: 953
Size:  21.8 KB

Ayazkızı ve Türkan beğendi.
Eski 22-06-2009, 18:01   #450

jineop's Avatar

Sevgili Sabah,
Netten baktım,tek olan Acer palmatum dissectum ,2 tane olan Acer palmatum 'Osakazuki' imiş. Yapabilirsek çok hoş olur. Nasıl yapalım.?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024