agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2015, 09:19   #3091
Ağaçsever

gulin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2015
herkese merhaba.. benim de 6 ay önce edindiğim bir Beyaz Phalaenopsisim var. ancak son 2 aydır çiçeklerinin üzerinde benekler meydana geldi. bu durum hakkında bir fikri olan var mı yardımcı olursanız sevinirim

gulin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 12:04   #3092
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
merhabalar, siteye yeni üye oldum.yaklaşık 4 aydır bir orkidem var ,çiçekleri dökülmeye başladıgında forumda okudugum sekılde budadım,sonrasında yaprakları yumuşadı sarardı ve tek tek dökuldu,bu arada haftada bır sulamasını yapıyordum ve her hafta koklerı havalandırıyordum ancak curumus koklerı temızleye temızleye koku kalmadı.şimdide bir mantar hastalıgı var sanırım,ççeğim toparlanır mı?yanlışlarım nelerdır?ne yapmalıyım?yardımcı olursanız çok sevınırımName:  WIN_20150517_130252.jpg
Views: 2058
Size:  32.1 KB

Name:  WIN_20150517_130043.jpg
Views: 1476
Size:  28.2 KB

dr.ozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 11:58   #3093
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Merhaba

Üç sene önce balkonumda domates ve biber yekiştirmek dışında hiç bir bigiye sahip değilim bitkiler konusunda tabi bir de iki yıldır Phalaenopsisim var. Bu foruma bir haftadır üyeyim ve Phala. ile ilgili yeni birşeyler okumaya başladım. Şimdiye kadar Phalaenopsisimi haftada bir çeşmenin altına tutarak sulamak dışında herhangi bir şey yapmadım. Oda beni hiç üzmedi. Oldukça sağlıklı kaldı ve nerdeyse dört aydır çiçek açıyor. Forumu okumaya başladığımdan bu yana endişelerim artmaya başladı. Dikkat edilmesi gereken okadar çok şey varmış ki haberim yok. Orkidemi artık daha çok sevmeye başladım. Özel bir ilgi görmemesine rağmen sağlıklı kalması ve çiçek açması mucize gibi geliyor.

Kışı güneye bakan bir odada peteğe yakın, güneş alan bir yerde geçirdi. Şimdi orası fazla güneş alıyor bu nedenle onu kuzeye bakan bir odaya aldım. Bu esnada toprağına dikkatlice baktığımda çam kabuklarının üzerinde beyazlaşmalar gördüm. Resmini aşağıya koyuyorum. Çiçeklerini döktüğünde toprağını değiştirmeyi düşünüyordun acama gördüğüm bu şeyler mantar olabilir mi? Çiceklerini dökmesini beklemeden toprağını ve saksıyı değiştirmelimiyim? Köklerine özel sonusyon ile ilaçlamalı mıyım? Hangi ilacı kullanmalı ve nasıl yapmalıyım? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

sahra75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 13:55   #3094
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Phallerim 1,5 aydır açık ve güney yönlü balkonda; son durumları şöyle:

Sabah 8'den öğlen 1'e kadar direkt güneş yapraklara bir miktar zarar verse de durumları gayet iyi.

Sulamayı da üstten hortumla yapıyorum. Deliklerden su akıp gidiyor...

Kışa kadar içeri almayı düşünmüyorum, bakalım neler olacak...

Name:  DSC07768.jpg
Views: 1435
Size:  37.7 KB

Name:  DSC07761.jpg
Views: 1432
Size:  38.4 KB

Name:  DSC07771.jpg
Views: 1466
Size:  58.1 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 13:47   #3095
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2015
merhaba arkadaşlar,
phalaenopsis harcı hazırlamayı düşünüyorum ama bazı bilgilere daha ihtiyacım var.

yapacağım karışıma mangal kömürü de koymayı düşünüyorum ama büyüklükleri nasıl olmalı? toz halinde mi olacak yoksa daha büyük parçalar mı?
aynı şekilde ponza taşının büyüklüğü nasıl olmalı?
son olarak 4 ölçü çam kabuğu, 1 ölçü ponza taşı, 1 ölçü kömür nasıl bir karışım olur? saksı dibine strafor köpük te koymayı düşünüyorum.

kuzzeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 14:39   #3096
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr.ozz Mesajı Göster
merhabalar, siteye yeni üye oldum.yaklaşık 4 aydır bir orkidem var ,çiçekleri dökülmeye başladıgında forumda okudugum sekılde budadım,sonrasında yaprakları yumuşadı sarardı ve tek tek dökuldu,bu arada haftada bır sulamasını yapıyordum ve her hafta koklerı havalandırıyordum ancak curumus koklerı temızleye temızleye koku kalmadı.şimdide bir mantar hastalıgı var sanırım,ççeğim toparlanır mı?yanlışlarım nelerdır?ne yapmalıyım?yardımcı olursanız çok sevınırımEklenti 553301

Eklenti 553302

Ne yazıkki bu çiçek kurtulacak gibi durmuyor. Tarif ettiklerinizden anladığım kadarı ile mantardan dolayı çürüme gerçekleşmiş. Yapraklar tamamen dökülmüş. Bu noktodan sonra bitkiyi kurtarmak pek mümkün olmuyor. Bitkiyi tamamen çıkarttığınızda canlı gibi duran bir kısmı var ise mantar ilacı kullanarak bitkiyi kurtarmaya çalışabilirsiniz (eğer çok kıymetli/değerli bir orkide ise), ancak ihtimal düşük olması nedeniyle pek iyimser bir şey söylemek mümkün değil ne yazıkki.

Orkide sularken belirli bir süre bekleyerek sulamak yerine köklerin hallerine bakarak sulamak gerekir. Ne zamaki kökler gümüş-yeşil renke gelir, o zaman sulayınız. Emin değilseniz biraz daha bekleyerek emin olun- orkide ölümlerinin çoğu fazla sulamaktan gerçekleşiyor.

Mesela, kış aylarında özellikle mantar/çürüme gibi sorunlar meydana gelir zira su yeterince hızlı şekilde orkidenin "toprağı"ndan ayrılamaz ve nemli bir ortam oluşturur. Bu da çürümeye yol açar.

Geçmiş olsun.

Seabert74 beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 15:09   #3097
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster

Sabah 8'den öğlen 1'e kadar direkt güneş yapraklara bir miktar zarar verse de durumları gayet iyi.

Eklenti 557809

Eklenti 557810

Eklenti 557811
Sayın Sakdağ, Phalaenopsis'leriniz çok güzel açmışlar maşallah. Darısı başıma. Keşke güneşte fazla bırakmasanız. Sarı çiçekli olanın yaprağının birinde güneş yanığı olmuş galiba. Üstten ikinci yaprağı ve alt yaprağın da bir kenarları sararmış. Beyaz çiçeklinin de yapraklarında sararmalar var. Tam tepelerine bir gölgelik yapsanız, eğik gelen güneş ışınlarından faydalanıp dik gelenlerden de korunsalar, biraz da öyle deneseniz olmaz mı?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 16:00   #3098
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sahra75 Mesajı Göster
Merhaba

Üç sene önce balkonumda domates ve biber yekiştirmek dışında hiç bir bigiye sahip değilim bitkiler konusunda tabi bir de iki yıldır Phalaenopsisim var. Bu foruma bir haftadır üyeyim ve Phala. ile ilgili yeni birşeyler okumaya başladım. Şimdiye kadar Phalaenopsisimi haftada bir çeşmenin altına tutarak sulamak dışında herhangi bir şey yapmadım. Oda beni hiç üzmedi. Oldukça sağlıklı kaldı ve nerdeyse dört aydır çiçek açıyor. Forumu okumaya başladığımdan bu yana endişelerim artmaya başladı. Dikkat edilmesi gereken okadar çok şey varmış ki haberim yok. Orkidemi artık daha çok sevmeye başladım. Özel bir ilgi görmemesine rağmen sağlıklı kalması ve çiçek açması mucize gibi geliyor.

Kışı güneye bakan bir odada peteğe yakın, güneş alan bir yerde geçirdi. Şimdi orası fazla güneş alıyor bu nedenle onu kuzeye bakan bir odaya aldım. Bu esnada toprağına dikkatlice baktığımda çam kabuklarının üzerinde beyazlaşmalar gördüm. Resmini aşağıya koyuyorum. Çiçeklerini döktüğünde toprağını değiştirmeyi düşünüyordun acama gördüğüm bu şeyler mantar olabilir mi? Çiceklerini dökmesini beklemeden toprağını ve saksıyı değiştirmelimiyim? Köklerine özel sonusyon ile ilaçlamalı mıyım? Hangi ilacı kullanmalı ve nasıl yapmalıyım? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Eğer orkide'nin "toprağı" sürekli ıslak/nemli ise sulamalarınız arasında, bu riskli bir sulama tarzıdır. Orkide sulama aralığını orkidenin toprak içindeki köklerinden belirlemeniz gerekir; toprak içindeki kökler yeşil iken tekrar sulamanıza gerek yok. Ne zmaanki gümüş renge gelirse toprak içindeki kökler o zaman sulayın. Toprak üstünde bulunan köklere bakarak sulama yapmayın. Resminizde toprak üstü kökleriniz gümüş-yeşil duruyor ancak toprak içindeki kökler görülenlerden yeşil olduğunu görebiliyoruz ve bu da sulak olduğu anlamına geliyor. Köklerinizde sanki çürüme var gibi geldi, bu yüzden bunları ifade etme gereği hissettim.

Orkide çiçek açtığında toprak değiştirmek önerilmez, bitki değişimden etkilenebilir ve çiçeklerini erken dökebilir.Çiçekleme bittikten sonra genelde toprak değişimi yapılır. Toprak değişimi bitkinin artık bulunduğu kaba kök çokluğundan dolayı sığmadığı zaman yapılır. Bir miktar eski toprak kullanılır ve yeni toprak ile karıştırma süreti ile yeni bir harç oluşturulur ve saksılanır. Ancak toprakta veya bitkide mantar var ise eski toprak kullanılmamasında fayda vardır.

Eski 10-06-2015, 14:29   #3099
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster

Eklenti 557809

Eklenti 557810

Eklenti 557811

Sayın sakdag, sizin de belirttiğiniz gibi orkidelerinizin yaprakları biraz güneşden yanmışlar. Sarı çiçekli bitkinzde bu yanıklar bazı yaprakların bazı kısımları ile kısıtlı kalırken beyaz biitkinizde sanki daha yaygın bir yanma gerçekleşmiş.

Bazı orkideler zamanla alıştırma kaydı ile çok parlak güneş ve doğrudan sabah güneşi altında durabilir hale gelirler. Eğer öğle güneşi altında kalıyorlar ise Sayın Jakin'in de ifade ettiği gibi bir şekilde ışığı azaltmanızda fayda var, özellikle günlerin uzadığı yaz dönemlerinde...

Bir alternatif üzerlerine düşen güneşi ince bir tül ile filtrelemeniz. Diğer alternatifiniz ise alıştırarak zamanla doğrudan bu ışığa alıştırmanız. Nacizane fikrim.

Eski 25-06-2015, 21:04   #3100
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Phalenopsis'im 1 aydır çiçekli 😊

Eklenti 539384

Minyatür bir cins ❤
kokusu varmı bu cins özel miş.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 00:17   #3101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2014
Gövdeden kopma

Evimizi taşımaya çalışırken phal'lerimden birinin üzerine eşya düştü ve göbeğindeki yeni çıkan yaprakla birlikte gövdenin neredeyse yarısı koptu. Çok üzgünüm, çok üzüldüm. Yaşaması için ne yapabilirim? Bu şekilde yaşar mı? Lütfen biri yardımcı olsun.

Eklenen Resimler

ericca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 14:28   #3102
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
kokusu varmı bu cins özel miş.
Çok uzun süre Çiçekli kaldı, 8-17 saatleri arasında hiç koku almadım.
Uzunca bir süre seyrinden keyif aldım, o da bana yetti.
Melisa gece kokar ya, bu da günün diğer saatlerinde koktuysa da ben o kokuyu alamadım
Saygılar

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 14:43   #3103
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berkcan123 Mesajı Göster
Orkide yetiştirmeye yeni başlayacağım ve tohumları Ebay'den almayı planlıyorum daha önce çoğu kez alışveriş yaptım bu siteden fakat tohumlar hakkın bilgim olmadığı için yardım istiyorum şimdiden teşekkürler. Almayı düşündüğüm tohum;
Mix Color Phalaenopsis Flower Bonsai Plant Butterfly Orchid Seeds | eBay

Nedir acaba ? Bir Phalaenopsis mi ? (İzlediğim bir video da daha farklıydı minicik siyah şeylere benziyordu ama bunlar elma çekirdekleri gibi)
Eğer öyleyse tohumları çimlendirmek için ne yapmam lazım ?
Tohumdan orkide yetiştirmek çok özel koşullar gerektiriyor.
Bunu Türkiye'de an itibarıyla becerebilmiş bir insan evladı yok.
Siz, naçizane önerim, yetişmiş bir Phalenopsis alın, marketten, ve onunla deneyin derim.
Saygılar ve kolay gelsin.

Eski 28-06-2015, 15:30   #3104
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Büyüyen ucu içeren üst tarafta kök yok. Çöpe atabilirsiniz.

Altta kalan kısım kuvvetliyse yandan veya saplardan birinden keiki yapabilir, hayata kaldığı yerden devam eder.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ericca Mesajı Göster
Evimizi taşımaya çalışırken phal'lerimden birinin üzerine eşya düştü ve göbeğindeki yeni çıkan yaprakla birlikte gövdenin neredeyse yarısı koptu. Çok üzgünüm, çok üzüldüm. Yaşaması için ne yapabilirim? Bu şekilde yaşar mı? Lütfen biri yardımcı olsun.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 14:41   #3105
Ağaç Dostu

B e t ü l's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
...

Yeni açtık )

Eklenen Resimler

B e t ü l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 11:46   #3106
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Minyatür Phalenopsis olarak bir tane daha doğruca Holandadan geldi.

Name:  image.jpg
Views: 1133
Size:  35.4 KB

Bakalım bizi sevecek mi

Eski 07-08-2015, 11:53   #3107
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Views: 1223
Size:  48.8 KB

Eski minyatür Phal'im 'keiki' verdi
Şimdi praecox hoca olsa da sorsak - bu bebeği anneden ne zaman ayıralım?!
Varsa bilen ses versin.
Yoksa forumu didikleyip bulmam gerekecek 😔

Eski 07-08-2015, 12:14   #3108
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Exclamation

Alıntı:

Eklenti 570061

Varsa bilen ses versin.
Gözünüz aydın sevgili Jezebel..
Sanırım keikinin çıkardığı kökler 10 cm.yi geçtikten sonra ayırmak uygun olur diye yazmışlardı. Bu minyatür olduğuna göre, ölçek farkını gözeterek hesap mı yapmak gerek acaba? (İnşallah yanlış hatırlamıyorumdur. Yine de didiklemekte fayda var.

Jezebel ve Tilki Mete beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 13:09   #3109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:

Eklenti 570061

Varsa bilen ses versin.

Biraz daha köklensin bu köklerle kabukdan beslenemez . Eğer sphangum yosununuz varsa birkaç kök çıkınca ayıra bilirsiniz ..

Bulabilirseniz spahangum yosununu bulmanızı tavsiye ediyorum , minyetür orkidelerde genelde bu yosun ile satışını yapıyorlar .. sağlıklı olması dileğiyle .

Jezebel ve Jakin beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 14:30   #3110
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Tamam arkadaşlar, 2-3 bu büklükte kök verice ayırıp Sphagnum moss'a saracağım
Biraz besliyeyim bari de olaylar hızlansın
Teşekkür edrim Jakin ve Tilki Mete, iyi ki varsınız

Eski 07-08-2015, 21:26   #3111
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşımda keiki oluşumu oldu. Bir tanesi oldukça büyüdü. Onları ayırdı. Bir süre sonra öldüler. Benim yapmayı istediğim dalında önce yosun sarıp arada spreyle sulama yaparak kök gelişimini hızlandırmak, kökler biraz büyüyünce de daimi durabileceği saksı içine orkide dal parçacıklarını koyarak orada da sulama ile büyümesini devam ettirdikten sonra kesmeyi düşündüm.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 01:05   #3112
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Yaklaşık bir yıl sonra

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Eklenti 519259

Değerli agaclar.net üyeleri, fotoğrafını gördüğünüz benim en sevdiğim phalaenopsisim. Ufacık tefecik, çiçekleri 1 lira büyüklüğünde açan, ismini cismini bilmediğim tatlı bıdığım. Gelin görün ki artık yollarımız ayrılacak gibi duruyor

Eklenti 519260

Birkaç ay önce yeni yaprak çıkartırken yaprak biraz fazla uzadı ve resmen altında bir sap oluştu. Ne olacak diye beklerken tam göbekte tek yapraklı bir çiçek sapına dönüştü. Bu durumda artık bitki miadını doldurmuş oluyormuş Başına böyle bir şey gelen oldu mu? Ben ilk defa şahit oluyorum, phalaenopsiste böyle bir şey olabileceği aklımın ucundan geçmezdi. Belki keiki verir diyorum ama keşke onun yerine bir mucize olsa da eski haline geri dönebilse.
Yaklaşık bir yıl kadar önce böyle bir mesaj atmıştım... Geçirdiğimiz sürede aynı saptan defalarca çiçek açtı, keiki oluştursun diye sapı kesmeyi çok düşündüm ama kıyamadım. En sonunda baktım ki kurtulma şansı yok, sapı en dibinden kestim. Bunun dışında ne yerini ne de bakım koşullarını değiştirdim. Sadece küsüp biraz ihmal ettim ve internette yazanların aksine sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi yeni yapraklar vererek eski haline geri döndü Demek kurtulabiliyormuş

Bu arada bitki gitti gidiyor diyerek, kök parçalarından üretmeye de çalıştım ve kökler bir ay öncesine kadar canlıydı. Yani üzerine düşülse kökten de üretilebilir sanki... Maalesef benim bir yerden sonra sabrım tükendi, bol bol su vererek çürüttüm.

Çiçeklenme konusunda kendisini sıkboğaz etmeyi düşünmüyorum ama bir değişiklik olacak mı çok da merak ediyorum.

Not: Son üç yaprak yeni çıkanlar Üç yaprak da peş peşe çıktı

Eklenen Resimler

Düzenleyen dinozor : 10-08-2015 saat 01:08 Neden: Ekleme
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 01:40   #3113
Ağaç Dostu

Aaaa bu keiki çıkaracaktı hatta biri benim olucaktı bir senemi olmuş ya uuuuuu yeni durumu çok güzel gözüküyoe maşaAllah inşlh keikide çıkarır

Jakin beğendi.
Eski 10-08-2015, 06:55   #3114
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sevgili Tilki Mete, keikiyi nasıl telafi edeceğiz bilmiyorum Başka bir şey bulalım bari bunun yerine Ben de internetin yalancısıyım, keiki oluşturup ölür yazıyordu

Alıntıladığım mesajı bu kadar zaman önce yazmış olmama ben de inanamadım... Zaman uçup gidiyor, bizim phal.ler ne kadar yaşıyor ki acaba? Bir yerde 15-20 yıl diye okumuştum sanki ama çok kısa bir süre gibi geldi bana... Eğer öyleyse ev koşullarında üretmenin bir yolunu bulalım Ne ürüyor ne de büyüyor, biraz kızıyorum ben bu phal.lere...

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 16:04   #3115
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sevgili Tilki Mete, keikiyi nasıl telafi edeceğiz bilmiyorum Başka bir şey bulalım bari bunun yerine Ben de internetin yalancısıyım, keiki oluşturup ölür yazıyordu

Alıntıladığım mesajı bu kadar zaman önce yazmış olmama ben de inanamadım... Zaman uçup gidiyor, bizim phal.ler ne kadar yaşıyor ki acaba? Bir yerde 15-20 yıl diye okumuştum sanki ama çok kısa bir süre gibi geldi bana... Eğer öyleyse ev koşullarında üretmenin bir yolunu bulalım Ne ürüyor ne de büyüyor, biraz kızıyorum ben bu phal.lere...

Valla bulmamız lazım , böyle benimde canım sıkılıyor . şimdi doku kültürü tohumla üretim için kendimi zor tutuyorum bakalım ne olacak

dinozor ve Jakin beğendi.
Eski 13-08-2015, 23:26   #3116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
Orkide sapı

Merhabalar,
Ben bir yıldır fotoğraftaki orkideye bakıyorum. İki orkide yanyana ama diğerinin kökleri oldukça zayıf...bu orkidem de aldığımdan bu yana hiç çiçek açmadı ve sapı da kurudu... Bir kere topragını değiştirdim, haftada bir kere ek besin takviyesiyle daldırma yontemıyle suluyorum... Bu aradalar akşamları serin yerde tutuyorum ve yapraklarını cok nadiren siliyorum... Acaba çiçek açacak mı? Sapının yeşillenmesi için neler yapmam gerekir?? Yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.

Düzenleyen SMGSYL : 13-08-2015 saat 23:39 Neden: Fotoğraf anlaşılmıyor
SMGSYL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 07:00   #3117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SMGSYL Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben bir yıldır fotoğraftaki orkideye bakıyorum. İki orkide yanyana ama diğerinin kökleri oldukça zayıf...bu orkidem de aldığımdan bu yana hiç çiçek açmadı ve sapı da kurudu... Bir kere topragını değiştirdim, haftada bir kere ek besin takviyesiyle daldırma yontemıyle suluyorum... Bu aradalar akşamları serin yerde tutuyorum ve yapraklarını cok nadiren siliyorum... Acaba çiçek açacak mı? Sapının yeşillenmesi için neler yapmam gerekir?? Yardımcı olabilirseniz sevinirim..
bence o sapı kesin ki yerine başka sap çıksın ve büyüsün bitki genel yapısıyla sağlıklı görünüyor sadece toprak çok sulu geldi bana

Jakin beğendi.
melis inanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 07:19   #3118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
Merhabalar, çok tesekkur ederim verdiğiniz bilgi için; ancak usttekiler hariç diğer yapraklar oldukca yumusak ve sapı neresinden kesmeliyim?? Forumlarda okuduğum kadarıyla 3. Boğumdan kesmiştim... Bir de sizce kurumuş kökleri kesip tarçın dokmeli miyim?
Not: yemi sulamıştım, o yüzden toprak sulu gelmiş olabilir..

Jakin beğendi.
SMGSYL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 11:22   #3119
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Ayırıyorum

Views: 983
Size:  52.4 KB

Spagnumu ıslattım. Şeffaf bir kap bulup altını güzelce delip hazır edeyim.

Muda, Tilki Mete ve Jakin beğendi.
Eski 17-08-2015, 12:02   #3120
Ağaç Dostu

Sn jezebel ayırın gitsin , ne kadar güzel bir yaprak şekli var..( maşaAllah) kulağına yaklaşıp hadi ama birkaç keiki daha çıkar diyi verin ..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024