agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2009, 11:42   #1021
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen Mesajı Göster
Sayın Praecox,

Bahsettiğim üzere orkideler konusunda çok acemiyim. Forumu okuyorum bol bol, ama henüz bir deneyim **** kendi kendime karar verebilmeme yetecek kadar hakim olduğumu söyleyemem konuya.

Yeni aldığım phal ımın çiçekleri üzerinde yeşil botyris noktaları vardı ve eve getirdikden bir kaç gün sonra çiçeklerini dökmüştü. O günden sonra (yaklaşık 2-3 haftada) 2 tane yaprağını kaybettim. Yumuşadılar ve bozuldular bende diplerinden kestim. Kaybettiğim yapraklar hep en dışdan olduğu için yeni çıkan yapraklarda sorun olmadığını düşündüm. Şimdi işaretlediğim 3. yaprağımda yumuşamaya başlamış durumda. Köklerinde aldığım zamandan bu yana pek değişiklik yok. Bir tarafı nispeten kuru cansız köklerden oluşurken, diğer yanında daha yeşilce kökler var.

Evimin sıcaklığı kaloriferin yanmadığı zamanlarda 14 dereceye dek düşüyor. Haftada bir su veriyorum. Son hafta su vermedim, yaklasık 2 haftadır susuz bırakıyorum kuruduğundan iyice emin olmak için. Sulamayı saksıyı suya batırarak yapıyorum, ortasına su değmesin diye. Cam bir saksının içine çakıllar koyup phal imin dikili olduğu plastik saksıyı çakılların üzerine koydum. Oraya köklere değmeyecek kadar su koyup nem sağlamaya çalışıyorum. Aydınlık direk güneş ışığı almayan cam önünde duruyor.

Kökboğazı çökerten gibi bir hastalıktan şüphelenmeli ve forumda anlattığınız kökleri temizleme, substattan arındırma işlemine başlamalımıyım. Yoksa daha sıcak bir yere alarak (aklıma gelen tek yer radyatör üzeri) ve belki mantar önleyici bir ilaçlama yaparak bir süre daha mı gözlemlemeliyim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Merhaba,

Bu mesajın üstüne belkide haddimi ve bilgimi aşarak phal'imin köklerini temizledim. Sararmaya yüz tutömuş yaprağıda kestim. Forumda anlatılan toprak harcından hazırlayıp, ona diktim. Yaklaşık 2 hafta geçti ama maalesef kalan 3 tanecik kökde pek sağlıklı görünmüyor. 2 yaprağım var şuan, teki nispeten sağlam, teki zamanla sararacak hissi veriyor. Şu aşamada çiçeğimi kurtarmak için yapabileceğim bir şey var mıdır dersiniz?

Eklenen Resimler

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 12:54   #1022
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Saynı velveteen,

Kökler çürümüş. Şimdi bu durumda bitkinizi kurtarmak oldukça zor. Fazla sulamış olabilirmisiniz?
Şu etapda yapılacak şey kökboğazına sphagnum sarıp saksı harcına dikmek, olabildiğince kuru, sıcak ve hava nemini yüksek tutmak. Haftada bir sphagnumu iyice ıslatıp kurumıya bırakmak.
Bunu bir nylon torbanın içine de alabilirsiniz ancak hergün havalandırmanız şart küflenmeye çok dikkat etmeniz gerek. Tüm bitkiyi Benlate ile ilaçlamanız da uygun olur.
Sphagnum yosunu ile sadece kök kısmını kadın nylon çoraplarından keseceğiniz şeritlerle bağlayıp nylon saydam torbaya da koyabilirsiniz. oldukça sıcak tutmanız gerekecek ancak doğrudan güneş ışığına maaruz bırakmayın nylon torbayı.

Yeni kökler oluşana dek gübreleme yapmayın temiz içme suyu ile sulama yapın.
Şebeke suyu kullanmayın.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 16:07   #1023
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Çok teşekkürler sayın praecox,

Kendi sulamamdan kaynaklı bir hata olduğunu sanmıyorum. Çünkü haftada bir, çok az miktarda su verdim. Sanırım alırken iyi bir seçim yapamadım. Yapı marketteki elemanlarında beni yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum açıkcası.

Neyse, sanırım bu benim yeteneklerimi aşan bir bakım olacak. Çok acemi bir orkide sahibiyim. Ama deneyeceğim. Bu sphagnum yosununu nerden bulabilirim?

Ekleme: Şans eseri bugün kardeşimin evinde ki orkidenin saksısında sphagnum yosunu olduğunu düşündüğüm bir saksı harcı buldum. Dediklerinizi deniyorum.

Tekrar tekrar teşekkürler yardımınız için.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 10:46   #1024
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Orkidelerin dilinden hiç anlamayacağımı düşünmüş olsam da sanırım şanslıyım, birkaç mesaj önce anlattığım, özensiz bakımla (sadece üstten arada bir sulama yapmak ve altına çıkan suyu emmesini beklemek ve hiç besin kullanmamak) gelişimine hızla devam eden orkidem, iki haftalık yokluğumda bana sürpriz yapmış ve yeni yaprak çıkarmış Yokluğumda birisine haftada bir tüm çiçeklerimi azar azar sulamasını tembih etmiştim, geldiğimde harcı kupkuruydu ve sonuç:

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 23:11   #1025
Ağaçsever

merih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Galeri: 69
tomurcuklar dökülüyor

Merhaba,orkidemin dibinde yeni bir yavru oluşuyor,fakat tomurcukların olduğu yerde su damlası oluştu ve tomurcuklar dökülmeye başladı.Yardımınızı bekliyorum.Sevgiler.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
merih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 16:15   #1026
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merih Mesajı Göster
Merhaba,orkidemin dibinde yeni bir yavru oluşuyor,fakat tomurcukların olduğu yerde su damlası oluştu ve tomurcuklar dökülmeye başladı.Yardımınızı bekliyorum.Sevgiler.
Orkidenin dibinden, büyük olasılık ile bir kök ile ana gövde arasından yeni bir bitki oluşması genellikle kökleri çürümeye yüz tutmuş, sağlığını kaybeden bir Phal.'e işaret eder. (Tecrübe ile sabittir) Benim başıma yaklaşık 3 ayrı bitkide geldi. Her seferinde bitkinin harcını değiştirmek ve yeni harcı daha az ıslak kalacak şekilde seçmek yoluna gittim. Bu 3 bitkiden birinin ana gövdesi sizlere ömür ancak yeni çıkan ufak bitki yaklaşık 2 yıldır büyümek ile meşgul.

Diğer 2 bitkinin ise ana gövdelerini kurtarmayı başardım. Birinin yanında çok hızlı büyüyen bir yeni bitki, diğerinde ise 2 yeni bitki var. Hep beraber büyüyorlar.

Eğer ana bitkinin kök sistemini ve ana bitkiyi kuratarabilirsen yeni bitkiler çok hızlı büyüyecektir. Ancak yavru bitkiler tam olarak gelişene kadar ana bitkinin çiçeklenmesini engeller diye düşünüyorum.

firatcoach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 17:04   #1027
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Çıldıracağım

Bu arada hazır konusu açılmışken içimi çok sıkan bir durumu paylaşmak istedim.

Biliyorsunuz, Phal.leri çok sular, devamlı ıslak bırakır, altında su kalmasına müsade ederseniz bitkiniz pek uzun yaşamaz. Buna çok dikkat etmeme rağmen çok sayıda orkide ile bir sürü çürüme sorunu yaşadım.

İşte içimi sıkan konu burada ortaya çıkıyor. Babama hediye gelen bir Phal. var. Babam nasıl bakacağını bilmediği için devamlı olarak altında su bırakmış ve köklerinin neredeyse hepsinin kısa sürede çürümesine sebep olmuştu. Her ne kadar ben harcının değişmesi gerektiğini iddia etsemde bana elletmedi bitkiyi.

Gelin görünki o bitki yaklaşık 11 aydır değil altında köklerin bitkiden çıkmaya başladığı noktaya kadar suyun içerisinde durmasına rağmen yeni yapraklar yeni kökler veriyor ayrıca her 3 ay da bir çiçek veriyor. Deli oluyorum.

Bir de bunun yanında teyzemin 6 ay bildiğiniz torf içerisine diktiği ve halen çiçek vermeye devam eden bir orkidesi var ki beni intihara sürüklüyor

Denizardacan beğendi.
firatcoach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 17:05   #1028
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi firatcoach Mesajı Göster
Orkidenin dibinden, büyük olasılık ile bir kök ile ana gövde arasından yeni bir bitki oluşması genellikle kökleri çürümeye yüz tutmuş, sağlığını kaybeden bir Phal.'e işaret eder. (Tecrübe ile sabittir) Benim başıma yaklaşık 3 ayrı bitkide geldi. Her seferinde bitkinin harcını değiştirmek ve yeni harcı daha az ıslak kalacak şekilde seçmek yoluna gittim. Bu 3 bitkiden birinin ana gövdesi sizlere ömür ancak yeni çıkan ufak bitki yaklaşık 2 yıldır büyümek ile meşgul.

Diğer 2 bitkinin ise ana gövdelerini kurtarmayı başardım. Birinin yanında çok hızlı büyüyen bir yeni bitki, diğerinde ise 2 yeni bitki var. Hep beraber büyüyorlar.

Eğer ana bitkinin kök sistemini ve ana bitkiyi kuratarabilirsen yeni bitkiler çok hızlı büyüyecektir. Ancak yavru bitkiler tam olarak gelişene kadar ana bitkinin çiçeklenmesini engeller diye düşünüyorum.

Oysa benim tecrübelerimde tam tersi istikamette, hem alttan üç yeni keiki verip hemde iki çiçek sapı birden çıkaran bile var, geçen yıldan beri aynı olayı 4 phelenaopsis te yaşadım ne çürüme nede farklı bir problemle karşılaşmadım.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 17:17   #1029
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orkidenin dibinden, büyük olasılık ile bir kök ile ana gövde arasından yeni bir bitki oluşması
Yeni yaprak veriyor olmasın?

Keiki sapta oluşur.

Yeni yaprak vermesi **** sapta keiki oluşumu bitkinin sağlıksız oluşuna nasıl bir işaret anlamadım.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 18:32   #1030
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Yeni yaprak veriyor olmasın?

Keiki sapta oluşur.

Yeni yaprak vermesi **** sapta keiki oluşumu bitkinin sağlıksız oluşuna nasıl bir işaret anlamadım.
Google'da "basal keiki" diye aratırsanız konuyla ilgili örneklere rastlayabilirsiniz.

Bazen aşırı sulama ile kök ölümü sonucu ya da ışıksız ve serinde kalma durumlarında ölmeye yüz tutan bitki keiki üreterek bence soyunu devam ettirme refleksi gösterebiliyor. Kendi orkidelerimde olmadı ama örneklerini gördüm. Hatta birinde bir tanıdığımın ofisindeki orkidenin üzerindeki 2 sapta da oluşmuştu ve orkide ölmek üzereydi. Çünkü temizlik görevlileri, orkidenin orijinal harcını beğenmemiş olacaklar ki saksı harcını torf ile değiştirip bir güzel sulamışlar bir süre. Benim tanıdığım da orkideden anlamadığı için bu gidişata dur dememiş.

Konu hakkında deneyimli olan arkadaşlar da daha önce keiki oluşturabilmek için bitkinin biraz daha serin ve az ışıklı bir yere alınmasının daha etkili olduğundan bahsetmişlerdi. Bu da bitkinin refleksini tetikliyor sanırım.

Sonuç olarak, bir bitkinin kötü durumda olması keikiye yol açabilir ama her kötü durumdaki bitki keiki üretir demek yanlış olur. Aynı şekilde, her keiki üreten bitki de kötü durumdadır demek yanlış olur.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 20:59   #1031
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
Bence burdaki asıl sorun tomurcukların dökülmesi diye düşünüyorum...

n-k-h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 16:02   #1032
Yeni Üye

gkc!'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Galeri: 2
benimde bir phaleonopsisim var 24 kasımdan beri bende zavallı çiçeğe yapmadık işkence bırakmadım ilgi adı altında.... eve getirdiğim günün akşamına çiçekleri tomurcuklardan başlayarak dökülmeye başladı o döktükce ben su verdim döktükçe yerini değiştirdim üzerindeki minik kartta ki yarım güneş sembolüne bakıp bakıp pencere önü... masaüzeri ışık alan yüksekçe... vs..vs...

sonra hiç çiçek kalmadı yapraklar sararıp sararıp böyle aşırı yumuşak bir hal aldı dökülenlerin kıvamı hiç abaratmıyorum muhallebi gibiydi...

çiçeklerini döken dalı kestimm bi saksı dolusu kök ve iki yaprak kaldı şimdi elimde.. çok üzülüyorumm.. okuduklarımdan anladığım sanki uzunsüre çiçek vermiycek bir daha? umarım yanlış düşünüyorumdur..

neyse ki artık biliyorum ne kadar su ne kadar güneşş.

bir soru daha..

YAPRAKLARIN BİRLEŞTİĞİ NOKTADA SU KALMAMASI GEREKTİĞİNİ YAZMIŞINIZ.. BEN YAPRAKLARA SU PÜSKÜRTÜYORUM NEM OLSUN DİYE YİNE Mİ YANLIŞŞ ACABA? DOĞRUDAN ORTASINA OLMASADA ORDADA BİRAZCIK SU KALIYOR SANKİ?

gkc! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 16:03   #1033
Yeni Üye

Benimde bir sorunum var...
Phalimin en son çıkan yaprağı oldukça gevşek
Çökertme ihtimalinden korkuyorum, lütfen yardım edin...
Şu anda tek çiçek sapı var ve bir gözde hareket var.

Eski 12-02-2009, 21:04   #1034
Yeni Üye

Bir şey daha sormak istiyorum;
Neden 3. göz? 4-5 gözü olan bir çiçek sapında en üst gözden kessek aynı sonucu alamazmıyız?

Eski 13-02-2009, 09:48   #1035
Ağaçsever

karaefsun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2008
sayın hocam bi ara phallerde keiki olması için en üst boğum kalacak şekilde kesin ve karanlık bi yere koyun demiştiniz. buradaki karanlık ortamın derecesi nedir acaba benim phalimin çicekği geçmek üzere ve bir yavru phal hiç kötü olmaz. teşekkür ederim

karaefsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 10:10   #1036
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar uzun süredir bu siteye üyeyim ve şu anda 3 tanesi keikiden türettiğim olmak üzere toplam 6 tane phalaneopsis'im var. İlk başlarda Türkiye'de orkide bakımı ile ilgili Türkçe kaynak bulmak çok zordu. Neyse ki Praecox yılmadan tüm soruları cevaplayarak bu soruna çözüm oldu hala da aynısını yapıyor. Kendisine bir kez daha bu vesile ile teşekkür etmek istiyorum. Şu anda tüm orkidelerim sorunsuz ve sarı ve beyaz phale'lerim çiçekteyaprak ve kök gelişimleri ise had safhada..Ben de n-k-h'nin bana attığı mesaj üzerine buradan nacizane deneyimlerimi paylaşmak isyiyorum.

İlk orkidemi aldığımda sulama işlerinden saksıyı nereye koyacağıma kadar bir çok konuda panik yaşamıştım. Şimdi forumda da diğer phalelerini yeni almış insanların benzer şeyleri yaşadıklarını okudukça gülümsüyorum Hepimiz aynı yollardan geçiyoruz. Hatta resimler buraya eklendiğinde masa üzerindeki menekşeler ile orkidelerin yerlerini görünce kendi masa üstümü görmüş gibi oluyorum zira dizilim bile neredeyse aynı.

Sulama konusunda ben de bir kaç şey söylemek istiyorum ve bunlar benim orkidelerimde kesinlikle denenmiş ve başarılı olunmuş yöntemlerdir.

Şunu da belirtmek isterim ki sayın Praecox'un verdiği bilgilerin yanında yabancı bir çok kaynaktan da yazınlar okudum. Sulama konusunda sitede çok farklı görüşler olabiliyor. Şunu söyliyeyim ben çeşme suyu kullanıyorum ve Eskişehir'in suyu aşırı kireçli. Suyu bir gece dinlendirip sulamamı haftada bir bazen 15 günde bir yapıyorum. Saksının kenarlarından olmak üzere su alttan çıkana kadar suluyorum. İlk başlarda şişe suyu ile doldurduğum genişçe bir kova içerisine saksıları bitkinin gövdesine kadar sokup bir kaç saniye tutup çıkartıyordum bu da başarılı bir yöntem ancak uğraştırıcı. Saksının altına koyduğum tabağımda her zaman su olmasına özen gösteriyorum şu anda saksının dibinden fışkıran kökler o suyun içerisinde duruyor. Ancak şunu da söyliyeyim forumda bazı yerlerde tabağın dibinde kesinlikle su bırakılmamalı gibi şeyler yazıyor. Bana göre bu doğru değil. Ama bana göre..Bir tek doğru metot yok farklı yapılara uygun farklı birden fazla doğru metot olabiliyor. Şunu da farketttim ki uzun tatillere çıktığım dönemlerde (10-15 gün) döndüğümde orkidelerim ya yeni bir yaprak vermiş ya da kökler muazzam gelişme göstermiş. Buradan da şu sonuca vardım arada bir sulama peryodunu birazcık uzatmakta fayda var. Bunu sadece orkidelerimde değil diğer bitkilerimde de gördüm. Keikilerin ayrılması da ayrı bir konu bu konuda da Praecox'un verdiği bilgileri okuduklarımla birleştirdim şu anda keikilerim de çıldırmış durumda (olumlu anlamda) onları da ana bitkiden ayırdım ve kendi yaptığım saksılarımda kendi toprak harcımı kullanıyorum. Epey bir tecrübe kazandım.

Sonuç olarak orkideler 20-22 derece sıcaklıkta ve bol aydınlık en direkt güneş ışıklı ortamda dinlendirilmiş suyla on günde bir sulanarak müthiş verim alınabiliyor. Sıcaklık biraz artarsa yavruluyorlar. Bunun dışında korkulacak panik yapacak birşey yok (Hastalık ve zararlılar ile ilgili konular hariç tabi).

Forumda sıklıkla okuduğum bir diğer konu da marketten alıp eve getirdiğiniz orkidelerin anında çiçeklerini dökmesi. Bu da intibak dönemi olduğu için gayet normal bir durum panik yapmayın Ama bazı durumlarda marketin ortamıyla evinizin ışık ısı sulama ortamı benzerse çiçekler dökülmüyor bunu da bir çok arkadaşımla yaşadık. Benim phalelerim asgari 8 hafta çiçekte kalıyor bu da ortamla ilgili bir şey anladığım kadarıyla. Bir de çok fazla değişik tür var benzer gibi görünmelerine rağmen. O yüzden soru sorarken mutlaka tesim ekleyin. Tek saplı, çift saplı, çok saplı, ince saplı kalın saplı bir çok farklı tür var (bunların latince tanımlamalarını bilmiyorum).

Hiç korkmayın benim tesbit ettiğim en önemli şey gerekli ışık ve sıcaklığın uygun olması.. En önemli parametre bu.

Sayın Praecox haddim olmayarak bir kaç açıklama yaptım sürçi lisan ettiysem affola..

muyurdakul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 20:36   #1037
Yeni Üye

Galiba sizin keikiniz iki adet ve yapışıktı. Onları ayırabildiniz mi?

Eski 13-02-2009, 20:48   #1038
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muyurdakul Mesajı Göster

Sayın Praecox haddim olmayarak bir kaç açıklama yaptım sürçi lisan ettiysem affola..
Ne demek haddim olmıyarak efendim...

Hepinizin de deneyimlerinizi burdan paylaşmaya "haddi" var elbette...

Eski 13-02-2009, 20:50   #1039
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Evet ayırdım, keskin bir maket bıçağıyla ameliyat yapar gibi incecik kestim zaten yapışma noktaları belirgin ve ayrılmaya çok müsait, keikilerimden birinin kökleri dikey düzlemde uzamıştı daha önce okuduklarıma göre orkideler çok derin saksıları sevmiyordu ama neredeyse 25 cm olan dikine kökleri de bir şekilde ekmem gerekiyordu kökleri kıramazdım bu yüzden 2.5 litrelik kola pet şişesinin dar ağız kısmını keserek up uzun bir saksı yaptımsonuç harika, böylece teorilerden birisi daha çürümüş oldu

Eski 13-02-2009, 21:24   #1040
Yeni Üye

Resim eklerseniz çürümüş teorilerin kokularını daha iyi alabiliriz

Eski 13-02-2009, 21:32   #1041
Yeni Üye

Phallerde vandalar gibi kökleri havada bakılabilir mi? Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Eski 13-02-2009, 23:49   #1042
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Vanda'lar biraz daha özel türler okuduğum kadarıyla.. ve tamamen topraksız yetiştiriliyorlar forumda da bununla ilgili fotoğraflar mevcut. Orkideler genel olarak doğası itibariyle %100 toprağa bağımlı bitkiler değiller, görece asalak yaşadıkları için, ağaç kovuklarında falan yetişiyorlar bu bağlamda bizim yetiştirdiğimiz türler de geleneksel bitki yetiştiriciliğine göre gevşek topraklarda bakılıyorlar buradaki toprak terimi tabi kendi subtratlarını betimliyor. Bunun içerisinde de hepimizin bildiği gibi forumda da detayları yazıyor ağırlıklı olarak ağaç kabuğu var. Benim şahsi fikrim toprak bu anlamda süper önemli bir faktör değil orkideler için. Işık ve ısı daha önemli bir faktör. Asgari miktarda ihtiyacı karşılayan substrat yeterli. Benim kendi orkidelerim için söylüyorum dışa doğru kök gelişimi çok fazla bu da sağlıksız bir durum gibi gözükmüyor ancak bununla ilgili çok şey okudum köklerin dışarıda olması bir sorun gibi anlatılıyor ama yine forumda öğrendiğim bir şey var bitki mutlu olduğu sürece her yol mübah Yine eklemek isterim ki dışa uzayan kökler ile ilgili bir kaç denemem oldu üzerlerine düzenli olarak su püskürttüm ama pek mutlu olmadılar tüm resimleri yarın ekleyeceğim az önce bir kaç deneme yaptım ama gece olduğu için iyi resimler elde edemedim yarın bolca resim eklerim. Her mailimde şunu eklemekten imtina ediyorum ben çok fazla şey bilmiyorum, bolca okudum ve bahsettiklerim kişisel tecrübelerimi aktarmaktan ibarettir..selam ile..

Eski 14-02-2009, 10:20   #1043
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

[IMG][/IMG]

1. nesil orkidemin ilk yavrusu bu ve 2.olanı ana bitkiden biraz erken ayrıdığımı düşünüyorum acemiliğimden de çok küçük saksılara ekmişim burada resim perspektifinin ortasındaki orkidem bir tereyağı kutusunun üst kapağında ekili

Eski 14-02-2009, 10:25   #1044
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Bu da tüm yavruların ana bitkisi..dışa uzayan kökleri aldı başını gidiyor, neyse ki bitki sağlıklı görünüyor (bana göre)[IMG][/IMG]

Eski 14-02-2009, 10:27   #1045
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

3.çiçeklenme dönemindeki diğer orkidem

Eski 14-02-2009, 10:30   #1046
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

[IMG][/IMG]

Bu da bahsettiğim uzun saksım buradaki yavru ana bitkinin 2. nesil yavruları, ilk yavrusu 2taneydi, bu 2. ve bunu ayırmak için biraz daha bekledim görece daha yetişmişken ayırdım

Eski 14-02-2009, 10:33   #1047
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Çok fazla resim ekleyip de siteyi de meşgul etmek istemem, bu resimleri düşük çözünürlükte çektim isteyen olursa özelden daha iyi resimler gönderebilirim..selam ile..

Düzenleyen muyurdakul : 14-02-2009 saat 10:34 Neden: resim eklemeyi beceremedim bazı düzeltmelerimde de basit harf hatalarını düzelttim
Eski 14-02-2009, 10:35   #1048
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Saksının altına koyduğum tabağımda her zaman su olmasına özen gösteriyorum şu anda saksının dibinden fışkıran kökler o suyun içerisinde duruyor. Ancak şunu da söyliyeyim forumda bazı yerlerde tabağın dibinde kesinlikle su bırakılmamalı gibi şeyler yazıyor. Bana göre bu doğru değil. Ama bana göre..Bir tek doğru metot yok farklı yapılara uygun farklı birden fazla doğru metot olabiliyor.
Bu konuyu düzenlemem yani açıklık getirmem gerekiyor.
Phal.leri bazılarınızın da bildiği gibi hydrokültür veya aeroponik bile bakmak mümkün. Ancak kökboğazı bir kısmının kuru suya değmemesi şartı var.
sağlam kök uçları suya değince değişime (asymilasyona) sulu ortama adaptasyon gösterir. kökler kılcal yan kökler geliştirir kök kıllı bir görünüm alır. Ancak bunu yapmak birden olmaz bu sulu ortama uyum sağlamasına zaman tanımak gerek gerekir. tüp geçirme yöntemi de bunun bir yolu.
Ancak yinelemede fayda var substart çürümeyecek veya geç çürüyecek bir harç olmalı tercihan hydrokültür hydroponiğe uygun substratlar kil granülleri tercihtir ama yine kök boğazı kısmı ve 10 cm aşağısı normal bir saksı harcına ihtiyaç duyar uzun kökleri suya değip suda ilerledikçe kökler asimile olup bitkinin çürememsi ile ilgili anlatılanlara tezat mış gibi olgular çıkar.

Sayın muyurdakul un da değindiği gibi bir tek doğru metod yoktur hatta ne kadar başarılı orkide bakan varsa o kadar da doğru metod sayılabilir. Başta saksı harcı karışımları da...
İlk başlıyanlara bir yön olması açısından genel şartlara uygun bir metod tavsiye edilir.

Eski 14-02-2009, 12:03   #1049
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n-k-h Mesajı Göster
Resim eklerseniz çürümüş teorilerin kokularını daha iyi alabiliriz
Çürümesini istediğiniz teoriler, bir phelenaopsisi bir aceminin sorunsuzca bakabilmesiiçin yapılmış tavsiyeler ve ana kurallardır, her kolleksiyoner kendi deneyimleri doğrultusunda farklı yöntemler geliştirebilir ve geliştiride zaten.
Mesela sürekli slu ortamda yaşamını sürdüren bir phal ısı ve ışık oranındaki değişmelere çokdaha sert tepkiler vereceği kesin, saksı olayıda petşişeleri herkes kullanıyor zaten.

İnternette çokdaha değişik teknikler mevcut uygulayıp uygulamamak kişinin takdirindedir, o teorileri kimse uydurmadı bunlar acemiler için ana tekniklerdir gene uygulayıp uygulamamak kişiye bağlı, tekrar belirteyimki bu teoriler uydurma değilki çürüsün.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 16:05   #1050
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Yuvarlak kil taneleri kullanılarak hidrokültür ortamında bakılan orkidelerde bildiğim kadarıyla saksının altından değil alttan yarım/bir santim kadar üstünden, yanlardan delik açılması tavsiye ediliyor. Çünkü saksının dibinde bir su rezervi kalması tercih bile ediliyor. Drenaj ve havalanma yeterli olduğundan, kökler de Sn. praecox'un söylediği gibi uygun hale gelebildiğinden sorunsuz büyüme gerçekleşiyor.

Evlerimizdeki normal harçlar içinde yaşayan orkideler ise altlarında az miktar su ile, soğuk da yemiyorlarsa, bu su azar azar buharlaştıkça yukarıya çıkarken havanın yer değiştirmesi sayesinde saksı içi havaları tazelenerek, birçok durumda çiçek de açarak %70 sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürüyorlar. Ama risk var mıdır? Bence kesinlikle vardır. Zaten sadece bu forumda değil, orkideyle ilgili hemen her yerde saksının altında su kalmaması prensibi belirtilir. Forumda sorun olarak atılan mesajların da birçoğunda fazla nemli, serinde ve hatta ıslak kaldığı belli olan harç resimlerine rastlıyoruz. Bunlarla ilgili sorun, köklerin suyla temasından ziyade ıslaklığın yukarı iletilerek kök boğazının hep nemli kalmasına yol açmasıyla alakalı. Kök boğazı çürümeye başlayınca kökler buraya bağlandıkları yerlerden çürümeye başlıyorlar ve saksının bu kısmı görünmediğinden kök uçları bir süre hala sağlıklı ve yeşil gibi görünüyor ve sorunu ancak bitki yapraklardan belli etmeye başlayınca farkediyoruz. Bu koşullarda kök boğazında çürüme olmadan ve bu sayede ciddi sorun yaratmadan hayatını sürdüren orkidelerinse en azından genelde bazı kökleri bozulmuş, işlevini yitirmiş oluyor. Tüm kökleri sağlıklı ve dipdiri bir orkide ise mutlaka daha kalın dallar ve daha iri çiçekler oluşturacaktır.

Ben phallerde saksıyı, yarısına kadar kapatan bir başka saydam kabın içine koyuyorum. Bu kabın dibinde çakıl taşları ve bir miktar su hep bırakıyorum. Suyun seviyesi saksıya nerdeyse (ama sadece nerdeyse) temas eder noktada oluyor. Zamanla bazı kökler saksının altında dışarı çıkıp bu suyla temasa geçebiliyorlar. Bunlar zaten adapte olduğundan suya değmeleri problem yaramıyor.

Benim azıcık orkide tecrübemden çıkarsamam şudur; drenajı iyi saksı harcı, bol delikli saksı, havası temiz bir mekan, uygun ısı ve ışık, sulamayla ilgili farklı birkaç yöntemi tolere edebilir. Ama "önerme" söz konusu olduğunda tabii ki denklemi düzgün kurabilen en geçerli parametreler belirtilir. Yoksa bu, başka hiçbir şekilde bu denklem kurulamaz demek değildir.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024