agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2009, 09:36   #1171
ida
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2009
dallarda ballanma

erkan bey, selam
çarşamba günü keikileri ayırdım ve sanırım yeni hallerinden memnunlar.ama annede daha önce sözünü ettiğim dallarda ballanma artarak devam ediyor.kuruyan dalları kestim ve tarçınladım. gündüz 24-26, gece 18-20 aralığında sıcaklık. sizce bu fark fazla mı? antalyada yaz geldi sayılır. nemde şimdiden oldukça yüksek. bir hastalık olmasından endişeleniyorum açıkçası. yardımlarınızı ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
ida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 12:59   #1172
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Saynı velveteen,

Kökler çürümüş. Şimdi bu durumda bitkinizi kurtarmak oldukça zor. Fazla sulamış olabilirmisiniz?
Şu etapda yapılacak şey kökboğazına sphagnum sarıp saksı harcına dikmek, olabildiğince kuru, sıcak ve hava nemini yüksek tutmak. Haftada bir sphagnumu iyice ıslatıp kurumıya bırakmak.
Bunu bir nylon torbanın içine de alabilirsiniz ancak hergün havalandırmanız şart küflenmeye çok dikkat etmeniz gerek. Tüm bitkiyi Benlate ile ilaçlamanız da uygun olur.
Sphagnum yosunu ile sadece kök kısmını kadın nylon çoraplarından keseceğiniz şeritlerle bağlayıp nylon saydam torbaya da koyabilirsiniz. oldukça sıcak tutmanız gerekecek ancak doğrudan güneş ışığına maaruz bırakmayın nylon torbayı.

Yeni kökler oluşana dek gübreleme yapmayın temiz içme suyu ile sulama yapın.
Şebeke suyu kullanmayın.
Dediklerinizi elimden geldiğince yerine getirmeye çalışmaktayım. Maalesef geçen 2 ay içinde kalan 2 yaprakda yavaş yavaş yumuşadılar ve bende bitkinin gücünü almasın diye onları kestim. Ufacık yeni bir yaprak oluşmaya başlıyor ama kökden pek eser yok açıkcası. Saydam bir saksıda aydınlık bir yerde tutuyorum. Düzenli olarak nemli tutmaya çalışıyorum yosunu. Son 2 haftadır diğer orkidemi sularken kullandığım azotlu sudan veriyorum (açıkcası gübrelememe yapmamam gerektiğini unutmuşum, şimdi mesajı gözden geçirinde hatırladım).

Şu ufacık yaprak çok umut verici görünüyor, belkide bir şans atlatırız bunu

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:04   #1173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2009
cok meraktayım yorumunuzu bekliyorum:)

Selamlar,
Kendimi tanıtacaktım yeni geldim ama nerede tanıtacagımı bulamadım.
Neşe ben, çiçeklere 1-2 senedir merak saldım.onları çocuklarım gibi goruyorum.
Yanlış yere de yazmış olabilirim, özür dilerim.

Sayın bilir kişi,
eylul ayında alınmış bir orkidem var. tabii ki çiçeklerini doktu ve ben o zamanlar dokuldukten sonra belli bi yerden cicek dalının kesilmesini gerektigini bilmiyordum. Neyse sonuç olarak o dallar kurudu.Ben de çok üzülmüştüm orkidemi kaybedeceğim diye ama bakıma da devam ettim. resimlerini ekliyorum su anda bir suru yaprak vermiş durumda. hatta sanırım bunlar keiki ama 3 ayrı yerden çıktılar. Bu kotu bişey degildir degil mi?? bir de bir resimlerde goreceksiniz kök mü yoksa cicek dalı mı oldugunu anlayamadıgım birşey de çıkıyor. Yorumlarınızı dort gozle bekliyorum.İlginize şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
sahmeran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:16   #1174
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın sahmeran,

4 **** 5 basal keikiniz var. Resimden gördüğüm oluşumlar görebildiğim kadarı ile yeni kök oluşumları.
Kök boğazı azami dikkat gerektiren labil bir konumda ancak şimdi saksı harcı değişimi için keikilerin durumunu düşünmek gerek. Bitki şu anda sağlıklı.
Bir müddet keikilerin büyümesini, ayırabilecek boya gelmesini beklemek uygun olur. Sonra bu yavruları ayırıp anaç bitkiyi de yeni bir harca dikmek gerek.
Saksının içindeki kökler kurumuş yenilerini ise canlı tutmanız gerek.
Yavruların bu durumda çok alttan çıkması ise saksıdan sökmeden anlaşılamıyacak, garip bir durum.
Ana gövdenin en altındaki büyükçe olan anaç bitkinin eski canlı bir yaprağı mı yenibir yavru mu anlıyamadım.
İlk oluşan yavruya benziyor daha çok ancak ikinci yaprağı nerde göbeği nerde göremedim.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 12:04   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2009
yanıtınız için çok teşekkurler,

Ana gövdenin en altındaki büyükçe olan anaç bitkinin eski canlı bir yaprağı mı yenibir yavru mu anlıyamadım.İlk oluşan yavruya benziyor daha çok ancak ikinci yaprağı nerde göbeği nerde göremedim
demişsiniz.O yaprak anaç bitkinin eski yapragı.

bir de "bir de bir resimlerde goreceksiniz kök mü yoksa cicek dalı mı oldugunu anlayamadıgım birşey de çıkıyor." diye sormuştum.Bahsettigim şeyi gorebildiniz mi??

ekteki resimlerde kırmızı daire içine aldım.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
sahmeran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 14:11   #1176
Kaybettik...

praecox's Avatar

Onlar yeni kökler bende onları gördüğümden demiştim. Saksı içindeki eski köklerin büyük kısmı çürümüşe benziyor. Bu yeni kökleri canlı tutmanız önemli.

Eski 14-04-2009, 15:13   #1177
ida
Yeni Üye

güneş ışığı

selamlar tekrar,

bu güne kadar verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkürler. sayenizde çiçeğimle uzun yıllar bir arada olabileceğime inanıyorum.

güneş ışığı konusunda görüşlerinizi alabilir miyim?
günde 3-4 saat direkt, 4 saat kadar kısmi güneş alıyoruz.
güneşlenmeden sonra dallarda ballanmanın arttığını farkettim. (sizce ilgisi var mıdır?)
acaba daha az güneş alan (ısı ve ışık aynı kalarak) bir yere taşımalı mıyım.
görüşlerinizi bekliyorum.

Eski 14-04-2009, 16:10   #1178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2008
çiçeksiz phale.

Alıntı:
Sayın phal,

Küf değil o, sadece fırınlanmıyan kabuklardan kaynaklanabilen bu oluşum, doğal ve patojen değil. Ancak gübrelemede azot kaynaklarını bitki köklerine emelmesi için ulaşmasından önce hızla tüketebilecek bir üreme olduğunu hesaplayıp ona göre 30:10:10 NPK lı gübre kullanmanız gerekebilir.
Saksı harcında bu tarz patojen olmıyan ve hatta symbiose yaratabilecek mikroorganizmları da bu şekilde beslemek uygun olur. Kısmen yüksek azotla bu mikroorganizmalar saksı harcının "raf ömrü" süresince öldürmemeye dikkat etmeli. Ölümleri halinde bünyelerindeki organik kütlenin ayrışımı sonucu aniden açığa çıkan besinler bu kez de bitkinin ciddi bir aşırı gübrelenmişcesine tepki verebilmesine neden olabiliyor. Kökleri emilmişçesine büzülme gösterir.
Kök ölümleri ve hatta çürümelerine mahal verir.

Sayın nild,

2. boğum çiçek sürgünü hatta keiki için de çok kısa bir göz konumu. Bu her iki sapı da kesip bitkiyi biraz olsun dinlendirin. Birkaç ay içinde gözlerinde hareket olmıyan bu tarz kesik sapların bir anlamı kalmıyor. Ertesi bir kaç ay içinde zaten kendisi önce kurutucak sonra altından yeni çiçek sapı sürgünleri verecektir. o saplar durduğu sürece çiçeklenmenin degecikmesi çok doğaldır.
Bitki tohumda olup olmadığını kesin bilemediğinden adeta fantom tohum geliştiriyormuşçasına 6-8 ay bu saplarını canlı tutuabilmektedir.

Saygılarımla
Sayin praecox,

Bu anlamsiz saplari nerden keseyim. Birinin tam toprak yuzeyinde bir bogumu var.Tsk.

nild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 16:51   #1179
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın ida,

derhal dirket güneş alan yerden kurtarın phal.inizi. yapışkan damlacıklar terleme sonucu oluşur bu da büyük ısı farklılıklarından kaynaklanır. Bir ay sonraya kalmaz bitkiniz güneşde yapraklarında da yanık izleri gösterir.
tül perde çekebilirsiniz.
İlkbahar yaz ayları güneşin ısısı artar sonbaha kış doğrudan güneş pek zarar etmese de bu aylarda ciddi hasarlar oluşturur.

Sayın nild,

ana gövdedn sapın ilk gözün üzerinden kesin.

Eski 18-04-2009, 01:12   #1180
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi house-of-wax Mesajı Göster
Küflenme için bu aylarda iki şey aklıma geliyor,
1. Saksı harcınız bozuluyor ve çürüyor olabilir... Bu durumda çiçeklerin geçmesini bekleyin ve saksı harcı değişimi yapın...
2. Biraz burdan torfu fazla gördüm... Bu hem kök çürümesine sebep olur hemde ıslak kalan torf, çam kabuklarının çürümesine sebep olur... Bu sebele saksı harçlarına torf koymanızı tavsiye etmem... Saksı harcı mümkün olduğunca havadar olsun... Yosunlanmada var gibi, bu saksı harcını gereğinden nemli tuttuğunuza işarettir...
Torf konusunda haklısınız ama bu hazır aldığım bir karışımdı ve elimdeki tek malzemeydi.Gerçekten havasız ve çok nem tutan bir malzeme,harcı geçen kış çiçek bitiminde değiştirmiştim,tekrar değiştirmek bitkileri travmatize eder diye korkuyorum.

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2009, 01:20   #1181
Ağaçsever

phal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Saksılar cam mı acaba? Benim de ilk dikkatimi bu çekti, cam ise ve altı da delik olması zor olacağına göre belki fazla su saksıda kalıyor olabilir hani.
Cam değil plastik.Koçtaş'tan orkide saksısı olarak almıştım, hiç drenaj deliği yoktu,zar zor ısıtılmış tornavida ile altlarına 5 adet küçük delik açtım.Tüm bunlar şeffaf saksı uğruna yapıldı ama çok havasız bir muhafaza oldu.Keşke saydam yerine bol delikli bir saksı alsaymışım,bunları delmek mümkün değil

Eski 18-04-2009, 01:27   #1182
Ağaçsever

phal's Avatar

Alıntı:
Sayın phal,

Küf değil o, sadece fırınlanmıyan kabuklardan kaynaklanabilen bu oluşum, doğal ve patojen değil. Ancak gübrelemede azot kaynaklarını bitki köklerine emelmesi için ulaşmasından önce hızla tüketebilecek bir üreme olduğunu hesaplayıp ona göre 30:10:10 NPK lı gübre kullanmanız gerekebilir.
Saksı harcında bu tarz patojen olmıyan ve hatta symbiose yaratabilecek mikroorganizmları da bu şekilde beslemek uygun olur. Kısmen yüksek azotla bu mikroorganizmalar saksı harcının "raf ömrü" süresince öldürmemeye dikkat etmeli. Ölümleri halinde bünyelerindeki organik kütlenin ayrışımı sonucu aniden açığa çıkan besinler bu kez de bitkinin ciddi bir aşırı gübrelenmişcesine tepki verebilmesine neden olabiliyor. Kökleri emilmişçesine büzülme gösterir.
Kök ölümleri ve hatta çürümelerine mahal verir.
Sayın praecox,bu açıklamanız beni sevindirdi,havasız bir saksım havasız bir harcım olsa da sürekli saksı değiştirip bitkilerin dengesini bozmak istemiyorum,çürütmeden yaşatabilirsem uzun süre yerlerinden etmek istemiyorum.Faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
Saygılar..

Eski 20-04-2009, 00:43   #1183
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Merhabalar mesaj #1180 de bulunan phalımızın çiçekleri çok çabuk dökülmeye başladı.Aslında küçük tomurcukları vardı ama hiç gelişmediler.Birde sulama yaptıgımda saksıda minik yaratıklar gördüm.Eşim çiçekçiden İNSECT X 17K VE İNSECT X 16S isimlerinde iki ilaç almış hangisini kullanmalıyım?Ya da başka ilaçlar mı almalıyım.Bir de besin konusu var...şu ana kadar hiç bir şey vermedik.neler vermemiz lazım ve nerelerden temin edebilirim(çünkü yaşadıgımız yer çok küçük her istedigimiz çiçek malzemelerini temin edemiyorum) Bu konunun üstadlarından birisi sesimi duyarsa çok sevinirim.

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 09:03   #1184
ida
Yeni Üye

dallar kırmızı bir renk alıyor

bildiğiniz gibi çiçeğimin yerini daha az direkt güneş alan bir yere değiştirmiştim. yeni yerinde çok iyi görünüyordu. buruşmuş yaprak uçları bile canlanmaya başlamıştı.
yeni yerimize geçince dallarımız bir haftada 1-1.5 cm kadar uzadı. tüm bunlara sevinirken bu sabah büyüyen dallarımızın kırmızılaşmaya başladığını farkettim.
bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım.
bakımda değişen hiç bir şey yok.toprak orta kurulukta ve ortam nemli.
acil önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2009, 11:24   #1185
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya aysun Mesajı Göster
Merhabalar mesaj #1180 de bulunan phalımızın çiçekleri çok çabuk dökülmeye başladı.Aslında küçük tomurcukları vardı ama hiç gelişmediler.Birde sulama yaptıgımda saksıda minik yaratıklar gördüm.Eşim çiçekçiden İNSECT X 17K VE İNSECT X 16S isimlerinde iki ilaç almış hangisini kullanmalıyım?Ya da başka ilaçlar mı almalıyım.Bir de besin konusu var...şu ana kadar hiç bir şey vermedik.neler vermemiz lazım ve nerelerden temin edebilirim(çünkü yaşadıgımız yer çok küçük her istedigimiz çiçek malzemelerini temin edemiyorum) Bu konunun üstadlarından birisi sesimi duyarsa çok sevinirim.
Eşinizin çiçekçiden aldığı ilaçlar bilgim dışında. Böceğin cinsine ve konumuna göre Supracide uygun olur. Besin olarak Vilmorin orkide gübresini tavsiye ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ida Mesajı Göster
bildiğiniz gibi çiçeğimin yerini daha az direkt güneş alan bir yere değiştirmiştim. yeni yerinde çok iyi görünüyordu. buruşmuş yaprak uçları bile canlanmaya başlamıştı.
yeni yerimize geçince dallarımız bir haftada 1-1.5 cm kadar uzadı. tüm bunlara sevinirken bu sabah büyüyen dallarımızın kırmızılaşmaya başladığını farkettim.
bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım.
bakımda değişen hiç bir şey yok.toprak orta kurulukta ve ortam nemli.
acil önerilerinizi bekliyorum.
Sanırım bu kızarmaların sebebi, şayet havasızlıktan pas mantarı sarmadı ise, güneş yanığı olabilir.

Asla doğrudan güneşe maaruz bırakmayın. Az güneş demek oğlende 1 saat güneş alsa bitkiyi yakmıya yeterli. sabahları az güneş uygundur ancak saat 11:00 den sonra güneş bitkileri yakar.

Eski 21-04-2009, 00:49   #1186
Ağaçsever

phal's Avatar

Sayın praecox,
Phal.lerimin tümü geçen yıl budadığım çiçek sapından çiçeklendiler,2 tanesi de bununla kalmayıp ekstra bir çiçek sapıyla açtılar.Benim sorum bu yıl ne yapacağım;2.kez açan saplar bir alt boğumdan kesilirse tekrar açar mı,bir kereye mi mahsustur?Bir de 2.ekstra sap verenlerin sapları cılız ,çiçekleri az,bu sapları dipten mi keseceğim yoksa onların da tekrar çiçeklenme şansı var mı?
Teşekkürler,saygılar...

Eski 21-04-2009, 08:40   #1187
Kaybettik...

praecox's Avatar

Aslında devamlı bir alt boğumu yeşil ise bunu bir kaç kez tekrarlamak mümkün ise de her defasında çiçekler daha güçsüzleşecek ve bitki yorgun düşecektir.
Bu çiçeklendirmeyi fazla abartmadan en dipteki gözün az üzerinden kesip bitkiyi bir kaç aylığına dinlendirmek uygun olur.
En alt boğumundan kesilen sapların tekrar filizlenmesi görülmemiştir. Yeni çiçek sürgünü vereceklerdir başka bir yerden. Ve bunu kendilerini güçlü hissetikleri zaman yapacaklardır.

Eski 22-04-2009, 21:51   #1188
Yeni Üye

er.peri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
sağlıklı bir orkidem var ancak anladığım kadarıyla küçük bir sinek saksının içine yuva yapmış ve üremiş şuan saksıya bakınca bir sürü küçük beyaz böcek görülüyor. bu böceklerden kurtulabilmek için sulama suyuna katabileceğim bir ilaç **** farklı bir yöntem var mı acaba.
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

er.peri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 21:56   #1189
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Praecox, üzerinde 21 çiçek bulunan mor orkidemin (Phalaenopsis) saksısı karınca saldırısına uğradı. Karıncaları hallettim ama sanırım kök düzeni bozuldu, orkidemin yaprakları yumuşadı ve akordeon gibi hal almaya başladı. Köklere baktım oldukça yeşil ama çiçek yan yatmış durumda olduğundan gövdeye yapışan kökler kurumuş.

Substratını çiçekli iken değiştirebilir miyim? Değiştirirken nelere dikkat etmem gerekir. Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim. Biliyorum ki gecikmeden yanıtlayacaksınız...

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 23:00   #1190
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çiçekli iken saksı değişimi takdir edersiniz ki, değil bir orkideye, hiç bir bitkiye salık verilmez.
Bitki her daim öyle **** böyle gereksiz bir strese girer.

Saksıyı ortaçağ şatoları gibi su ile çevrili bir altlığa konuşandırarak karınca istialsını önlemek mümkün. Tabii suyun saksı altını değmemesini sağlamak şartı ile.

Bitkiyi ne zaman aldınız ne zamandır bu kadar çiçekli. Siz mi bu kadar fazla kandille açtırdınız?
Şayet cevaplarınız bu sorulara "Ben değil 6 ay önce aldım" gibi ise. o zaman aşırı gübreleme ve hormonlamanın ana sonuçları köklerin emilmişçesine yapışması büzüşmei çok doğaldır.
Resim görebilseydim daha kesin bir şeyler yazabilirdim.

Sayın er.peri,

saksı harcındaki böckler için bu forumda bir dizi tavsiyeler yazdı isem de...
bir diğer yöntem de saksıyı yarım saat kadar kovada suya sokup börtü böceğin su yüzüne çıkmasını sağlamak sureti ile imha yoludur.
Bunu her hafta bu şekilde yinelerseniz bu su ile boğma prosedüründen arta kalan yumurtalardan çıkanları da bertaraf etmiş olursunuz.

Eski 24-04-2009, 10:31   #1191
ida
Yeni Üye

dallarımızı kaybediyoruz.

sn.praecox

bu sabah önce kırmızı bir hal alan, sonra büzüşerek kuruyan iki dalı kesmek durumunda kaldım.(tarçınlama yaparak)

diğer dalları da kaybedecek gibiyim. tamamen kurumadılar ama gidişat o yönde.

alttan ikinci boğumun hemen üstünde yeni bir filizimiz var. ona sıçramasını nasıl engelleyebilirim? acaba hemen onun üzerinden mi kesmem gerekiyor? Sanırım bu yıl çiçek beklemek benim için hayal.

görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2009, 11:40   #1192
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Sn Praecox verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler.Sanırımbir bitki DİVAsı ile karşı karşıyayız.Biz acemiler daha çok başınızı agrıtacagız galiba aslında formdaki konuyla ilgili bütün mesajları okuyup bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Söz konu olan bitki bir phal olunca iki kere düşünmek gerek diyorum.Phal için eşime gübre almasını söyledim çiçekçimiz vilmorin yerine bileşimi npk.20+20+20olan bir besin vermiş ben bu besini phala verebilirmiyim?vilmorini nerelerden temin edebilirim (yaşadıgımız yer küçük her malzemeye ulaşmak zor)

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 11:41   #1193
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Bana da yardımcı olacağınızı umarak sormak istedim.

Eşimle geçen sene çok beğenerek iki kocaman çiçek dalı nedeniyle bizi cezbeden ilk orkidemizi aldık. Ev aldığımız ve tadilatı ile ilgilendiğimiz birkaç aylık dönemde hiç ilgilenemedik. Çiçeklerini tamamen dökmüştü ama bizim ihmalimiz nedeniyle dalarından biri kurudu. Bu arada yeni bir yaprak çıkardı inadına. En sonunda geç olmuştu ama kalan yeşil dalını uygun olduğunu düşündüğümüz bir yerinden kestik. Pek özenli bir kesim işlemi olmadı . Üzerinden bir ay geçti geçmedi bilmiyorum ama bugün suyunu vermek isterken biraz inceleyeyim dedim ve fotoğraftaki gelişmeyi gördüm. Şimdi bu orkidemizin tekrar çiçek açacağını mı gösteriyor? Eğer öyleyse çok mutlu olacağım. Bu bir çiçek öncesi gelişme ise çiçek açması ne kadar vakit alır acaba?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 13:22   #1194
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Maude,

evet... Phal.iniz çiçek açıcak. Bir ay kadar sürebilir. Sabredin yerini değiştirmeyin.

Sayın Sürreya Aysun,

NPK'sı 20:20:20 olan gübre iz elementlrei de içeriyorsa kullanabilirsiniz, ancak çok iyi dozajlamanız gerek. Tavsiye edeceğim metod, bu gibi gübrelerde en iyi metod ise de korkarım bunu da yapmama diyeceksiniz.
Yağmur suyuna ECsi (suyun iletkenliği) 200 (µS) mikroSiemens olana dek bekletilmiş şebeke suyu ekleyin. Sonra bu suyun değeri 700-800 µS olana dek gübreyi ekleyin.
Üzerinde normal bitkiler için bir seyreltme önerisi var ise bunu orkidenizde 1/4 oranında kullanabilirsiniz.

Sayın ida,

tüm yan dalları ana dalın çıktığı gözün 1 cm kadar üzerinden kesip atın. En uçtaki filizi gelişimine bırakın. Yan dallardaki sarrarma ana çiçek dalına geçmez. Temiz keskin alkolle silinmiş bir makas kullanmanız en sağlıklısı olur.

Eski 24-04-2009, 13:25   #1195
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya aysun Mesajı Göster
Sn Praecox verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler.Sanırımbir bitki DİVAsı ile karşı karşıyayız.
Burda DİVA kelimesi sanırım biraz yanlış olmuş

Vilmorin'i ise online bahçe malzemeleri satan bir siteden sipariş verebilirsiniz. Ancak orkideler için özel olanını sipariş etiğinizden emin olun ürünü sayfasında inceleyin.

Eski 24-04-2009, 13:25   #1196
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Sayın Praecox,
bu müjdeli haberiniz için çok teşekkür ederim.

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 19:02   #1197
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın preacox, phal'i geçen yaz satın almıştım. Çiçekleri geçtikten sonra yeniden benim elimde 21 çiçek verdi. Forumu çok okudum. Sizden çok yararlandım. Karınca saldırısından sonra sanırım çiçek susuz kaldı ve yaprakları sertliğini kaybetti ve buruşur gibi oldu.

Çiçeklere çok özenle bakıyorum. Hemen her gün en az yarım saatimi onlara veriyorum. Haftada bir suluyorum, 15 günde bir vilmorin'in özel orkide gübresi ile suluyorum. Doğuya bakan yere kadar pencere önünde duruyorlar. Toplam 5 adet ve hepsi de çiçekteler. Şunu da eklemeliyim, sarı renkte olanı 8 kandil tomurcuklandı ama 2 sini besleyemedi sararıp döküldü. Kalan çiçekler açmasını tamamlayınca aynı yerden yeniden çiçek çıkarmaya başladı ve 4 kandil daha verdi. Resim eklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 25-04-2009, 20:06   #1198
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Bu arada orkidelerimi toplu halde grubumuzun görüşüne sunmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2009, 10:12   #1199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Fotoğraflarını eklediğim orkideler de sanırım phalaenopsis. Dün burada okuduklarım sonucunda biraz aklım karıştı. Yaklaşık 4 aydır su (Şebeke suyu) dolu bir kabın içerisinde yaşıyorlar. Fazla güneş almıyorlar ve ortam sıcaklığı da yüksek değil. Üstelik aynı saksının içerisinde kasımpatılar ile beraber yaşıyorlar ve sonuç böyle.
Name:  PH-2.jpg
Views: 3224
Size:  30.4 KB
Name:  PH-1.jpg
Views: 3081
Size:  42.5 KB

Denizardacan beğendi.
küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 21:09   #1200
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Su dolu kabın içerisinde nasıl oluyor.
Forumda okuduğum kadarı ile sadece haftada bir defa sulamak gerekiyor.
Hatta kökleri nemli kalırsa mantar oluyormuş.
Ve benimde phal.im bu yüzden kurumuştu.

cello_001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024