agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2009, 16:16   #1321
Ağaçsever

karaefsun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2008
sayın praecox
teşekkür ederim umarım bişeyler bulurum ama sanırım bende online bi site bulup durumu kotarabilirim. iyi günler

karaefsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 18:39   #1322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Merhabalar yaklaşık altı aydır ugraştıgım bir phalımız var.Geldiginde çiçekliydi çiçekleri solunca çiçek saplarını kestim.Saksı harcı berbattı çamlıktan kabuk toplayıp Sayın Praecoxun önceki mesajlarındaki gibi harc yapıp diktim.Yaklaşık2 ay oldu yüzünü bir türlü güldüremedim kökler tamamen çürüdü.Tam öldü derken yeni eklentiler geliştigini gördüm inşallah bunlar yeni köklerdir ve kızım yaşama tutunuyordur resmini ekliyorum.

Eklenen Resimler

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 22:11   #1323
Ağaçsever

superi80's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Merhaba

Benim orkidem çok neşeli sanıyordum yazıları okuyuncaya kadar.Saksı değiştirip torf içine ekmiştim.İki yıllık çiçeğim iki defa açtı.Fakat kökler çürümüş.Bir kök kalmış sağlam.Ben orkidemi nasıl kurtarabilirim?Lütfen yardımcı olun.

Eklenen Resimler

superi80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 19:37   #1324
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Bu başlıktaki 34 sayfayı dikkatlice okuyun, inceleyin. Sorunuzun cevabı mevcut.

Her ne kadar üzerinde yoğun çiçekleri olsa da acilen orkidenizi torftan kurtararak orkide harcına dikmeniz gerekiyor. Çürük kökleri steril bir makas ile kesin. Odun kömürü tozu tatbik ederek bir süre bekleyin. Daha sonra kök kısmına yosun sarmanız gerek. Bunu da çiçekçilerde bulabilirsiniz. Kök-boğaz kısmına yosun sardığınız orkidenizi daha sonra dikkatlice harcına yerleştirin. Ayrıca saksısını da şeffaf saksı ile değiştirirseniz daha iyi olacaktır. İki-üç gün sulamayın. Daha sonra dinlendirilmiş su ile sulayın. Altına tabak koymayın. Su akıp gitsin. Bitkinizi direk güneş ışığı almayan aydınlık bir yere yerleştirin. Bunları yaparken çekinmeyin. Ben olsan böyle yapardım. Güzel bir çiçeğiniz var. Umarım çok uzun zamanlar sizinle birlikte olur. Selamlar...

is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 13:44   #1325
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Phalim sonunda açtı çiçeğine dikkatli bakınca beyaz sarı pembe mor renkleri ve bordo noktalar görünüyor diğer tomurcukta açtılar resimler biraz eski
Ancak çiçekli bitkinin sağlığından şüpheliyim yapraklar tamamen saldı kendini kök gelişimide aniden durdu sebebi olarak düşüncelerinizi aktarırsanız sevinirim

İyi günler

Eklenen Resimler

Düzenleyen oppss! : 21-02-2010 saat 19:47
oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 16:37   #1326
Ağaçsever

karaefsun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2008
sayın oppss
sanırım phaliniz aşırı susuz ve güneşte kalmış yaprağındaki yanıklar bunları gösteriyor. forumda buna benzer sorunlarda var hocamız açıklamasını yapmışlar eğer sulama yapıp gölgeye alırsanız ve düzelme olmazsa çiçek sapını kesin kök çürümesine dikkat edin.

karaefsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 16:40   #1327
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Bence çiçek aşırı yormuş bitkiyi. Çiçek açmak için kendini feda etmiş adeta. Orkide vitamini kullanıyormusunuz? Bir de sulama periyodunuz nasıl ve ne şekilde suluyorsunuz? Bitkinizi kurtarmak için radikal kararlar almanız gerekebilir.

Eski 31-07-2009, 19:14   #1328
Ağaç Dostu

Çiçekten önce herşey yolundaydı...
Kıştan beri çiçekliydi ilk baharda çiçekleri döktükten sonra sapını kesip saksı harcını değiştirdim bundan bir ay gibi öncede fazla sarsmadan saksı değişimine mecbur kaldım o zaman çiçek sapını bile farketmedim 1 cm gibiydi...
Kök çürümesi yaşadım saksı değiştikten sonra kök gelişimi gayet hızlı ve güzeldi...
Saksı harcı çok çabuk kuruyor 4 günde bir sularım sulama ve güneş yanığı olsa yanındaki phalde etkilenirdi diye düşünüyorum...
Çiçek galiba çok yordu, besin kullanmıyorum malesef buralarda bulamadım...
Çiçek çok erken verdi gibime geliyor daha doğru düzgün dinlenme dönemine bile giremedi
ben daha çok göbek çürümesinden korkuyorum..

Eski 01-08-2009, 12:46   #1329
Ağaçsever

superi80's Avatar

Merhaba

Orkidedeki hatalarımı düzelttim.Çam kabuklarıyla ,odun kömürü,strafor kırıntısını karıştırıp yeniden ektim.Bir tane sağlam kök kalmış.Çiçeklerini kestim sadece bir dal bırakrım.Ayrıca racine isimli köklendirme hormonunda bir süre (1 saat )beklettim.Acaba buraya kadar doğrumu yaptım?Şeffaf saksısına geri aldım.Yanlız yosun kullanmadım. Kök salarmı yeniden?

Eski 01-08-2009, 14:08   #1330
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Köklendirme hormonunun kullanımına rastlamadım hiç. Bilgim yok. Harcını, saksısını değiştirmeniz ve çiçeklerini kesmeniz iyi olmuş. Çam kabuğu olarak umarım fıstık çamı **** sarı çam kabuğu kullanmışsınızdır. Bir de kullanmadan önce kabukları fırında yüksek ısıda dezenfekte edip kurutmak gerekli. Ben kurumuş, çürümüş kökleri steril bir makasla kestikten sonra tarçın serpip bir süre bekliyorum. Kestiğiniz çiçek sapına da eğer varsa acı macunu tatbik etmelisiniz yoksa da mum damlatabilirsiniz.

Eski 01-08-2009, 18:58   #1331
Ağaçsever

superi80's Avatar

Çam kabuklarını sıradan çamlardan aldım,yıkadım fırınladım.Okumuştum sayfaların başında.Belki düzelir umuduyla bekliyorum.Tarçın yerine odun kömürü sürdüm kestiğim köklerin yerine.Artık sonucu görmek için beklemekten başka çare kalmadı.

Eski 01-08-2009, 21:53   #1332
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Öncesinden daha iyi olacağına eminim.

Eski 07-08-2009, 21:13   #1333
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Merhaba sevgili arkadaşlar.
Baktıkca hayran kalıyorum.
Orkidelere.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 12:14   #1334
Ağaç Dostu

Malesef durumu kötüye giden orkidemi ayırdım diğerinden...
Hiç kökü kalmadı bugunde son kalan tomurcuğu zorla açtı diğer açanlar ertesi güne kadar soldu ama sonuncusu kocaman ve gür açtı galiba butun gücünü sarfederek...
Yinede yosuna sararak diktim bakalım ne olacak...

Neyseki diğer orkidem beni üzmedi bir ay öncesine kadar azcık kökü kalmıştı şimdi muhteşem bir şekilde kökler sarmış etrafını yenide yaprak çıkardı umarım bu kış çiçeklerini gösterir...

Düzenleyen oppss! : 21-02-2010 saat 19:47
Eski 13-08-2009, 09:35   #1335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Merhabalar.
Beyaz bir orkidem var. Geçtigimiz eylul ayında beyaz actı ama bu mart ayında kenar yaprakları beyaz ortası ise açık canlı lila renginde açtı. ve ortadan çatallayarak verdiği dal kurudu ama çiçeklere bir şey olmadı yaklaşık 3 ay sürdü, çiçekli hali.

Vel hasılı çiçekler döküldükten sonra sanırım taşınırken biraz örselendi zira dal uçlarından bir tanesi biraz kurudu. bende kuruyan yerini kestim şimdi aşagıdan yaprak cıkarmaya başladı. bu peryod da ne yapmam gerekiyor daha fazla örselenmeden Orkidemin biraz daha da üzerine eğilsem iyi olucak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

BLACKICE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 00:06   #1336
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya aysun Mesajı Göster
Merhabalar yaklaşık altı aydır ugraştıgım bir phalımız var.Geldiginde çiçekliydi çiçekleri solunca çiçek saplarını kestim.Saksı harcı berbattı çamlıktan kabuk toplayıp Sayın Praecoxun önceki mesajlarındaki gibi harc yapıp diktim.Yaklaşık2 ay oldu yüzünü bir türlü güldüremedim kökler tamamen çürüdü.Tam öldü derken yeni eklentiler geliştigini gördüm inşallah bunlar yeni köklerdir ve kızım yaşama tutunuyordur resmini ekliyorum.
Phalım yeni kökler veriyor ve yeni minik bir yapragımız var.Sıvı besin vercem 15 günde bir versem yeterlimi

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 15:51   #1337
Ağaçsever

silence's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Galeri: 7
çiçeksiz orkidelerimize bizde 15 günde bir orkide besini veriyoruz sanırım yeterlidir

silence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 21:56   #1338
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Orkide türünün en dayanıklı bireyi phelenaopsis bence, çiçek ömrü uzunluğu bakımından en tatminedici tür de bu bence.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 23:48   #1339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Sevgili Ephesos,

Name:  NazarBoncugu2.jpg
Views: 2541
Size:  16.3 KB

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 19:49   #1340
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
1 ay tatilde phalim ölmedi

Çiçekli olarak 1 ay tatilde evde yalnız bıraktığım phalim diğer tüm çiçeklerimle birlikte içinde bir damacana suyu ters çevirdiğim çocuk havuzumun içinde zaman geçirdi. 1 parmak kada dip suyu sabit ve üzerine biraz penye kumaş sardığım ve kumaşıda suya bıraktığım phalim sadece 1 yaprak ve %30 kök kaybıyla tatili atlattı ve tatilden sonra 1 ay içinde kaybettiği yaprağı ve kökleri toparlamaya hatta çiçek sürgünü vermeye başladı. Kimsenin denemeye cesaret edemediği bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. Daha önce sayın Praecox'a danıştığımda zor olacağını sölemişti. Tatil dönüşü hemen köklerini açtım ve substratı değiştirdim. Bozuk kökleri temizledim. Şimdi rebound yapışını seyretmek çok güzel.

Denizardacan beğendi.
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 17:19   #1341
Ağaç Dostu

mavincan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2009
Galeri: 5
Unhappy

Merhabalar,
Gerek soru soran gerek ise bu sorulara bıkmadan yanıt veren arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Bakımının çok zor olduğunu düsündüğüm orkideyi yetiştirmeyi hiç düşünmemiş biri olarak, anneme hediye gelen Phalaenopsis'i 16. sayfaya kadar okuduğum bilgiler ışığında hiç soru sormaya ihtiyaç duymadan baktım. Sağosun arkadaşlarım ihtiyaç duyduğum bütün soruları sormuşlar ben de cevapları almış ve uygulamış oldum.

Dikkatimi çeken sorulardan biri, subsratda kullanılan fıstık çamı kabuğunun bulunmasındaki zorluk oldu.

Benim evimin önünde kendi diktiğim, yaklaşık 40 yaşında bir fıstık çamım var. Zaman zaman kuruyan dallarını buduyorum. Bu dallar üzerinde gövdede olduğu gibi kalın kabuk olmamakla birlikte, parçalanarak kullanılabilir mi?

Sonuçta benim bir saksı ork.' um var, iki yılda bir değişim gerektiğine göre çamımın üst kabuklarından rahatlıkla faydalanabilirim. Fakat bunu bulmakta zorlanan arkadaşlarıma da ağacıma zarar vermeden yardımcı olmayı isterim.

Tekrar teşekkürler. Çiçeğiniz bol orkideleriniz sağlıklı olsun.

Denizardacan beğendi.
mavincan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 12:49   #1342
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Burada bilgi veren arkadaşlar gerçekten çok güzel bilgiler veriyorlar. Sn. Preocx'un verdiği bilgiler çok bilimsel ve harika sanırım başka forumlarda bu kadar bilimsel bilgi verilmiyor.
Öncelikle orkide konusunda ben de çekinceli iken anladım ki Orkide nankör olmayan bir çiçek yani üzerine eğildiğinizde ve istediğini verdiğinizde hemen karşılığını veriyor.
Bundan 1,5 ay önce bir phal. almıştık, burdaki bilgileri okuyup bakmaya çalıştım ama hepsini tam uygulamamıştım, sonra phal.imiz yaprakları kurumaya hatta yanmaya başladı, çiçeklerin de ömrü geçiyordu zaten. Burdaki verilen önerilere göre bakımını yapınca çiçek kendini toparlamaya başladı gerçekten hatta kestiğim dalının altındaki budaktan yeni çiçekler için filiz vermeye başladı ve bu filiz çok hızlı uzuyor.

Öncelikle, çiçeği geçince hemen alttaki filiz yerinin yaklaşık 7 cm üzerinden ana dalı kestim ve üzerine kömür tozu bulamadığım için tarçın döktüm. (Sanırım filizin hemen üzerinden kesmemenin faydası anladım ki bu kesilen yerden aşağı doğru bir kuruma oluyor ve bunun filize kadar inmemesi önemli)

19 litrelik pet damacanayı kesip içini 10-15 cm yüksekliğince armut büyüklüğünde çakıl taşları ile doldurdum ve taşların yüzde 75'ine gelecek şekilde su ile doldurdum kabı, üzerine phal.imi oturttum bu sayede doğal ortamına yaklaşmış oldu.

Phal.i ,tül perde ile filtrelenmiş güneş altına, sabahtan öğlen 2 ye kadar güneş alacak yere koydum.

Köklerinden de saksı dışına çıkmış ve çürümüş olanları bağ makası ile keserek temizledim, kestiğmi yerlere köür tozu serptim.

Besin vermiyorum şu an ama sanırırm vermek gerek.

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 22:43   #1343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Merhaba,
Birbuçuk sene önce hayranlıkla aldığım orkidemin son hali bu,fotoğraflarda tam görülmese de ana gövdeye bağlı 4 büyük yapraklı yavrusu birde diğer tarafında küçük daha yaprakları çıkmayan yavrusu var.bunun yanında yavruların alt kısmında birde çiçek dalına benzer bir çıkıntı oldu yarım santim kadar ama ne 2. yavru nede çiçek zannettiğim çıkıntı büyümedi asıl yavru ya bütün kuvvet gidiyor sanıyorum,
Benim sizlerden isteğim bu yavruları ayırabilirmiyim çünkü orman gibi oldu ve hiç çiçeklenmedi unutmadan birde aldığımda çiçekli idi solunca dipden kesmiştim birdaha hiç çiçeklenmedi 1.5 sene boyunca.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
kaanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 22:47   #1344
Yeni Üye

Bunlarda diğer fotoğraflar

Eski 01-09-2009, 22:52   #1345
Yeni Üye

şimdi oldu

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 02-09-2009, 11:55   #1346
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
maşallah yaprakları çok güzel olmuş bitkiniz çok güzel görünüyor. yavrusu daha ayrılabilcek gibi görülmüyor.arastırdığım heryerde yavru kendi ayrıldığında çıkarılıması gerektiği yazıyordu bende teyzemin bitkisinin ayılmasını bekleyip sonra sökmüştüm. böylece bitkiye hiçbir zarar verilmiyor.bitkiyi zedelemenizi tavsiye etmem.durduğu yer nasıl aydınlık mı? ..

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 22:41   #1347
Yeni Üye

teşekkür ederim,yaprakları çok güzel ama birde pembe çilli çiçeklerini görseydim ama görenler hayret ediyorlar yaprak fazlalığına ve gövdeden çıkan yavrularına,durduğu yer ise tül perde arkasında direk güneş ışığı almayan nemli bir ortam inanmazsınız evim kaloriferli olduğu için buhar makinası aldım.

Eski 02-09-2009, 23:07   #1348
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Orkide türünün en dayanıklı bireyi phelenaopsis bence, çiçek ömrü uzunluğu bakımından en tatminedici tür de bu bence.
Maşallah.Bunun sırrı ne.
Sera gibi olmuş.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 00:49   #1349
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın Praecoks, bu bir orkide midir ? Orkide ise cinsi nedir ?

Name:  0rkide.jpg
Views: 7063
Size:  42.8 KB

Denizardacan beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 11:40   #1350
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaanca Mesajı Göster
teşekkür ederim,yaprakları çok güzel ama birde pembe çilli çiçeklerini görseydim ama görenler hayret ediyorlar yaprak fazlalığına ve gövdeden çıkan yavrularına,durduğu yer ise tül perde arkasında direk güneş ışığı almayan nemli bir ortam inanmazsınız evim kaloriferli olduğu için buhar makinası aldım.
galiba fazla güzel bakıyorsunuz bide bunu deneyin ,kuzeye bakan üstü açık bir yere koyun bitkinizi..benimkiler güneye bakan bir yerde balkon kapısının önünde ki sehpanın üstünde duruyordu. orası çok sıcak ve az ışık aldığını düşündüğüm için kuzey taraftaki pencerenin dışına koydum.ve sonuç bu..
sadece akşam bir saatlik akşam güneşi görüyor.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024