agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2013, 16:51   #2671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba,
Yavru orkideniz yolda gözünüz aydınYapraklı olan bir keiki,diğeri de sanırım çiçek sapı.Yavru orkidenin nasıl ordan alınıp yeni bir saksıya alınacağı daha önceki sayfalarda anlatılmıştı, mutlaka bulun ve okuyun,çok dikkatli olun.Ne zaman ve ne şekilde anaçtan ayrılacağı çok önemli.Sayın serkan İstanbul'un da dediği gibi sararan sapları çok dikkatli bir şekilde steril bir maket bıçağı ya da makasla kesin.Bence maket biçağı daha iyi olur, çünkü makasla keserken zorlanabilirsiniz çok sert çünkü.Ve mutlaka kestiğiniz yerlere tarçın dökün.Köklerde bir sıkıntı var mı,bi ona da bakın, kolay gelsin, iyi günler...

Feslegen ve serkan bey her ikinizide ayri ayri cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ben az once cicegin saplarini kestim ve tarcin surdum yavrulama konusunu okuyacagim umarim basarili olurum cunku bu benim ilk orkidem . Koklere surekli bakiyorum. Gozume koklerde bazi bolgelerde kararma oldugunu goruyorum bazi kokler kararmis dokundugumda icleri bos kokun icinde inceden bi tel kalmis sadece. Bu bi kac yerde var ve sanirim topragindan kaynaklaniyor cunku topragi torf oldugundan koklerin curumesine yol aciyor iste tamda bununla ilgili bir soru daha sormustum sizce topragi simdi degistirmem uygun olurmu eger oyleyse kokleride o esnada curuyenleri temizleyecegim. Ben agac kabuklarindan elde edilen toprakla degistirmek istiyorum ama simdi zamanimi bilemedim yardimci olurmusunuz lutfenn

fesleğen beğendi.
Orkidedigdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 21:44   #2672
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidedigdem Mesajı Göster
Feslegen ve serkan bey her ikinizide ayri ayri cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ben az once cicegin saplarini kestim ve tarcin surdum yavrulama konusunu okuyacagim umarim basarili olurum cunku bu benim ilk orkidem . Koklere surekli bakiyorum. Gozume koklerde bazi bolgelerde kararma oldugunu goruyorum bazi kokler kararmis dokundugumda icleri bos kokun icinde inceden bi tel kalmis sadece. Bu bi kac yerde var ve sanirim topragindan kaynaklaniyor cunku topragi torf oldugundan koklerin curumesine yol aciyor iste tamda bununla ilgili bir soru daha sormustum sizce topragi simdi degistirmem uygun olurmu eger oyleyse kokleride o esnada curuyenleri temizleyecegim. Ben agac kabuklarindan elde edilen toprakla degistirmek istiyorum ama simdi zamanimi bilemedim yardimci olurmusunuz lutfenn
çiçekleri geçtiyse değişim yapabilirsiniz. genel durumunda bir bozukluk yoksa kalabilirde yavruyu kökleri çıktığında ayırabilirsiniz. fakat acele etmeyin kökleri biraz büyüsün ondan sonra. çok sulamada yapmayın. su püskürtün sabahları .sevgiler

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 08:08   #2673
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Faydalı olabilirsem ne mutlu bana,orkidesi keiki vermiş bir şanslı gibi mutlu olurum Saksı değişimi yapmanız kati surette gerekli, siteden edindiğim bilgilere göre torf olmaz çiçeklenmenin geçmesini beklerken köklerinizi kaybedebilirsiniz,bana kalsa hemen dikkatlice saksı harcını değiştirmeniz gerekli. Saksınızı da çamaşır suyu ile yıkayın güzelce, durulayın ve yeni toprağa alın orkidenizi.Almadan önce köklerde çürüme varsa aynen steril uygun bir kesiciyle kesin,temizleyin ve bol tarçın dökün,yeni harcına dikin. bol şans

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 10:05   #2674
Yeni Üye

Tesekkurlerrr

Cok tesekkur ederim sizlere cok yardimci oldunuz inanin yoksa ben ne yapacagimdan emin degildim topragi en kisa zamanda degistirecegim bende torf olmasindan cok rahatsizim ama ne yazikki orkidemi aldigimda hic bi bilgim yoktu sonra arastirdikca ogrendim ve bi turlu ciceklerini dokmedigi icin degisemedim. Bekleyemiycem daha fazla cunku zarardan baska birsey vermiyor cicege hemen harekete geciyorum

Tesekkur ederimm ikinizede

fesleğen beğendi.
Eski 07-06-2013, 10:43   #2675
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Cok tesekkur ederim sizlere cok yardimci oldunuz inanin yoksa ben ne yapacagimdan emin degildim topragi en kisa zamanda degistirecegim bende torf olmasindan cok rahatsizim ama ne yazikki orkidemi aldigimda hic bi bilgim yoktu sonra arastirdikca ogrendim ve bi turlu ciceklerini dokmedigi icin degisemedim. Bekleyemiycem daha fazla cunku zarardan baska birsey vermiyor cicege hemen harekete geciyorum

Tesekkur ederimm ikinizede
Size saksı değişimini de anlatayım da tam olsun artık diymi ama

*Saksı değişimi yapmadan 1 kaç gün önce gübre verin bolca sulayın.Değişim yaparken kullanacağınız malzemelerin mutlaka steril olması lazım.Saksı aynını kullanacaksanız çamaşır suyu ile yıkayın kurutun.
*Saksıyı ters çevirin bir elinizle orkideyi sağlamca tutun,diğer elinizle de saksıyı çıkartın.Bitkiye zarar vermeden iyice eski topraktan kurtarın.Çürüyen kökleri temizletin.Yıkasanız bir sorun olur mu bilmiyorum (ama ben olsam torftan kurtulmak için iyice yıkardım köklerini.Ama dediğim gibi emin değilim, sadece mantıken söylediğim bir şey.) Temizlediğiniz köklere tarçın dökün.Sonra saksınızın ortasına çiçeğinizi yerleştirin ve bir elinizle orkideyi tutun bir elinizle de yanlardan yeni harcı doldurun,arada yere vurarak iyice heryere harcın dağılmasını sağlayın.tabi bunları yaparken yapraklara ve köklere zarar vermeyin.bitkinizi gölge bir yere alın 4-5 gün sulamayın sadece su püskürtün.Daha sonra eski şartlarına aynen devam.Doğu cephesine koyun cam kenarına,ışık perdeden süzsün,bitkinin yanına bir kavanozla su koyun buhar sağlaması için.
İnşallah faydalı olabilmişimdir ben orkidemi kaybettim,başkaları kaybetmesin... Orkide hakkında hiçbir şey bilmiyordum.Şimdi yenisi var gözüm gibi bakıyorum.Ve tüm öğrendiklerimi sitedekilere borçluyum...

Eski 07-06-2013, 10:50   #2676
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Arkadaslar. Simdi cicekleri dokulunce cicek sapini buduyoruz ya. Sonra budanan yerin altindan yana dogru cicek sapi cikariyor degil mi ? Peki sonra yine budadigimizda biraz daha alttan budamamiz gerekecek degil mi ? E boyle olunca dal surekli kisalmaz mi? Nasil olacak ?

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 16:36   #2677
Yeni Üye

Alıntı:
Size saksı değişimini de anlatayım da tam olsun artık diymi ama

*Saksı değişimi yapmadan 1 kaç gün önce gübre verin bolca sulayın.Değişim yaparken kullanacağınız malzemelerin mutlaka steril olması lazım.Saksı aynını kullanacaksanız çamaşır suyu ile yıkayın kurutun.
*Saksıyı ters çevirin bir elinizle orkideyi sağlamca tutun,diğer elinizle de saksıyı çıkartın.Bitkiye zarar vermeden iyice eski topraktan kurtarın.Çürüyen kökleri temizletin.Yıkasanız bir sorun olur mu bilmiyorum (ama ben olsam torftan kurtulmak için iyice yıkardım köklerini.Ama dediğim gibi emin değilim, sadece mantıken söylediğim bir şey.) Temizlediğiniz köklere tarçın dökün.Sonra saksınızın ortasına çiçeğinizi yerleştirin ve bir elinizle orkideyi tutun bir elinizle de yanlardan yeni harcı doldurun,arada yere vurarak iyice heryere harcın dağılmasını sağlayın.tabi bunları yaparken yapraklara ve köklere zarar vermeyin.bitkinizi gölge bir yere alın 4-5 gün sulamayın sadece su püskürtün.Daha sonra eski şartlarına aynen devam.Doğu cephesine koyun cam kenarına,ışık perdeden süzsün,bitkinin yanına bir kavanozla su koyun buhar sağlaması için.
İnşallah faydalı olabilmişimdir ben orkidemi kaybettim,başkaları kaybetmesin... Orkide hakkında hiçbir şey bilmiyordum.Şimdi yenisi var gözüm gibi bakıyorum.Ve tüm öğrendiklerimi sitedekilere borçluyum...
Gübre derken tam olarak anlayamadim ben sprey formunda olanlar var onlardanmi almam gerek ve kokleremi kullaniliyor? Hic bi fikrim yok ya bide toprak bulamiyorum saka gibi ama gercekten bulamiyorum cicekcilerde zaten yok e boyle kocaman cicek saran alis veris yerlerine gittim ordada bulamadm internetten getirticem topragi karar verdim arastirip baktim cok iyi bi toprak ama gubreyi anlamadm

Eski 07-06-2013, 19:44   #2678
Yeni Üye

Sizleri dinledim ve orkidem icin hem toprak hem de gubre aldim hersey iyi hos ama merak ettim keiki olusumunun tamamlandigini nereden anlayacagim nerden belli olur ? Ve ne kadar surer ? Forumda kinuyla ilgili bilgi aradim bulamadim

Eski 07-06-2013, 22:09   #2679
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Sizleri dinledim ve orkidem icin hem toprak hem de gubre aldim hersey iyi hos ama merak ettim keiki olusumunun tamamlandigini nereden anlayacagim nerden belli olur ? Ve ne kadar surer ? Forumda kinuyla ilgili bilgi aradim bulamadim
Zaman vermek zor bu tamamen bitkiye bağlı. keiki tam anlamıyla başka saksıya almaya ancak kökleri çıktığında yaparsınız. kökler çıkıcak beklemek lazım ve şasnslısınız kaç kişi bekliyor yavrulasın diye . maşallah diyelim.

Eski 08-06-2013, 09:32   #2680
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Zaman vermek zor bu tamamen bitkiye bağlı. keiki tam anlamıyla başka saksıya almaya ancak kökleri çıktığında yaparsınız. kökler çıkıcak beklemek lazım ve şasnslısınız kaç kişi bekliyor yavrulasın diye . maşallah diyelim.
Anliyorum bende hem sevindim hem sasirdim ) beklerim ****** de tatile gidiyorum bi ay icinde o zaman ne yapacagim hic bilmiyorum helede yavrulama soz konusuysa dikkatli bakmak gerekiyor ama tatile gidiyorum ben gelene kadar bisi olmazsa sorun yok zaten.

Eski 09-06-2013, 01:02   #2681
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:

gübreyi kullanma talimatına göre kullanın.Benim aldığımın üzerinde 1 lt suya 1 kapak karıştırıp sulama yapmam gerektiği yazıyor,yani normal sulama yapar gibi.Hazırladığınız su+gübre karışımına bitkinizi saksısıyla birlikte oturtun 10-15 dk bekletin,sonra mutfak tezgahınıza koyun iyice süzsün,altını peçeteyle kurulayın ıslak kalmasın.
Ve bu arada tatile gitmeden önce mutlaka toprağını değiştirin.Eğer 1 ay daha torfta kalırsa pek şansınız olmayabilir.Ben sizin yerinizde olsam ya orkidemi de götürürdüm ya da birine bırakırdım.Zaten kökleri ne durumda bilmiyoruz çürüme başlamış olabilir.Torfun içinde boğulmuştur o yazık.Keiki konusunda Serkan Bey'in de dediği gibi bitkinin kendisine kalmış ama tabi bu arada bitkiye yapılan bakımla da alakalı mutlaka.1 ay hem sususuz hem havasız hem de ilgisiz kalacak. 2 tane orkideye sahip olma şansınız varken 2sini de kaybetmeyin...

Eski 09-06-2013, 01:12   #2682
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
Arkadaslar. Simdi cicekleri dokulunce cicek sapini buduyoruz ya. Sonra budanan yerin altindan yana dogru cicek sapi cikariyor degil mi ? Peki sonra yine budadigimizda biraz daha alttan budamamiz gerekecek degil mi ? E boyle olunca dal surekli kisalmaz mi? Nasil olacak ?
Sayın yaprak7 eğer çiçekleri dökülen dalınız da kuruma, sararma yoksa neden keseceksiniz ki? İlla keseceksiniz diye bir şey yok ki.Daha önce diğer arkadaşların yazdıklarını okuduysanız eğer aynı dalı tekrar çiçeklenenler var.Dalınız eğer kurumadıysa kesmeyin bence. Benim orkidemin de çiçekleri döküldü ama dalı halen yeşil ve gayet sağlıklı ve kesmedim.

Eski 11-06-2013, 13:25   #2683
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
gübreyi kullanma talimatına göre kullanın.Benim aldığımın üzerinde 1 lt suya 1 kapak karıştırıp sulama yapmam gerektiği yazıyor,yani normal sulama yapar gibi.Hazırladığınız su+gübre karışımına bitkinizi saksısıyla birlikte oturtun 10-15 dk bekletin,sonra mutfak tezgahınıza koyun iyice süzsün,altını peçeteyle kurulayın ıslak kalmasın.
Ve bu arada tatile gitmeden önce mutlaka toprağını değiştirin.Eğer 1 ay daha torfta kalırsa pek şansınız olmayabilir.Ben sizin yerinizde olsam ya orkidemi de götürürdüm ya da birine bırakırdım.Zaten kökleri ne durumda bilmiyoruz çürüme başlamış olabilir.Torfun içinde boğulmuştur o yazık.Keiki konusunda Serkan Bey'in de dediği gibi bitkinin kendisine kalmış ama tabi bu arada bitkiye yapılan bakımla da alakalı mutlaka.1 ay hem sususuz hem havasız hem de ilgisiz kalacak. 2 tane orkideye sahip olma şansınız varken 2sini de kaybetmeyin...
En son isteyeceğim şey çiceğimi kaybetmek o yüzden yerinde kalacak ama kardeşime bırakacağım söylediklerinizi dikkate aldım toprak ve gübre gelir gelmez hemen işe koyulacağım Teşekkür ederim cok güzel bilgiler edindim sayenizde hem size hem serkan beye cok teşekkür ederim

olcim beğendi.
Eski 11-06-2013, 14:23   #2684
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Alıntı:
Sayın yaprak7 eğer çiçekleri dökülen dalınız da kuruma, sararma yoksa neden keseceksiniz ki? İlla keseceksiniz diye bir şey yok ki.Daha önce diğer arkadaşların yazdıklarını okuduysanız eğer aynı dalı tekrar çiçeklenenler var.Dalınız eğer kurumadıysa kesmeyin bence. Benim orkidemin de çiçekleri döküldü ama dalı halen yeşil ve gayet sağlıklı ve kesmedim.
ciceklenme bitince dalin budanmasi oneriliyor.. O yuzden budadim. Tekrar ciceklensin diye

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 14:36   #2685
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
çiçeği biten dal tekrar çiçek açabiliyor, o yüzden sararıp solana kadar budama yapmıyorum, ne olur ne olmaz belki keiki verir diye

fesleğen beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 18:36   #2686
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
En son isteyeceğim şey çiceğimi kaybetmek o yüzden yerinde kalacak ama kardeşime bırakacağım söylediklerinizi dikkate aldım toprak ve gübre gelir gelmez hemen işe koyulacağım Teşekkür ederim cok güzel bilgiler edindim sayenizde hem size hem serkan beye cok teşekkür ederim
Sayın ORKİDEDİĞDEM,
Yazışmalarınızın tamamında TORF ve TOPRAK lafı geçiyor.Lütfen çılgınlık yapıp TORF veya TOPRAK kullanmayın,Orkidelerinizin tamamını öldürürsünüz.Londra dan yazıyorsunuz.Orada ORKİDE HARCI nı bulabilirsiniz,değişiminizi o harçla yapın,çiçeklerinize yaşama şansı verin.
Saygılarımla

fesleğen, ayhat ve egülnur beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 14:40   #2687
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Valla faydalı olabildiysek ne mutlu orkideler yaşasın...Çünkü türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya malesef

Eski 12-06-2013, 14:47   #2688
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
ciceklenme bitince dalin budanmasi oneriliyor.. O yuzden budadim. Tekrar ciceklensin diye
Çiçeklenmesi bitince dalın budanması gerektiği hakkında bilgim yok, ben daha önceki yazışmalarda bir üyenin aynı dalının 2.defa çiçeklendiğini yazdığını okumuştum.Belki teknik olarak budanması gerekiyordur, bilemiyorum.

ayhat beğendi.
Eski 12-06-2013, 19:32   #2689
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Smile

aynı dal ikinci hatta üçüncü kere çiçeklenebilir. (kendimden biliyorum).
hatta keiki de verebilir. çok uzamadıkça veya sararmadıkça kesmeye gerek yok bence

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 23:45   #2690
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Valla faydalı olabildiysek ne mutlu orkideler yaşasın...Çünkü türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya malesef
Keske dediginizden emin olabilsem... bugun orkidemi sonunda yeni topragina gecirdim topragi hatirlarsaniz torf du ilk aldigimda. Ben agac kabuklarindan ve hindistan cevizi kabugundan olusan yeni orkide topragina ektim. Sizin yazdiginiz herseyi harfi harfine uyguladim ama ne yazikki orkidemin kokleri cok curumus yani neredeyse iki uc kok kestim kalanlarda pek saglikli gorunmuyordu ancak sert olduklari icin kesmedim cunku bazi kisimlari yesil bazi kisimlari sarimsiydi ama siyah nokta nokta benekler vardi cok curuk vardi burda bi topragi bile ben zor buldum o bahsedilen yosunu falan hic bulamam yani tamam londra olabilir ama inanin ne ben deneyimliyim bu konuda nede baktigim yerde orkide topragina rastladm o yuzden gubre ve topragi bile internetten siparisle getirttim. Ektim tabi saksiya ama yeni kok cikarirmi bilmiyorum durumu pek ic acici degildi lakin yeni yaprak verdi hatta keiki bile var ne yapmam lazim yosun olmadan ilac olmadan kurtarmanin bi yolu yokmu ? Olmesini istemiyorum hic degilse keiki ayirana kadar cok uzuldum bugun koklerini oyle gorunce gercekten icim acidi disardan bakilinca ne kadar saglikli gorunuyordu oysa meger torf coktan curutmus koklerini

Eski 17-06-2013, 09:14   #2691
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Keske dediginizden emin olabilsem... bugun orkidemi sonunda yeni topragina gecirdim topragi hatirlarsaniz torf du ilk aldigimda. Ben agac kabuklarindan ve hindistan cevizi kabugundan olusan yeni orkide topragina ektim. Sizin yazdiginiz herseyi harfi harfine uyguladim ama ne yazikki orkidemin kokleri cok curumus yani neredeyse iki uc kok kestim kalanlarda pek saglikli gorunmuyordu ancak sert olduklari icin kesmedim cunku bazi kisimlari yesil bazi kisimlari sarimsiydi ama siyah nokta nokta benekler vardi cok curuk vardi burda bi topragi bile ben zor buldum o bahsedilen yosunu falan hic bulamam yani tamam londra olabilir ama inanin ne ben deneyimliyim bu konuda nede baktigim yerde orkide topragina rastladm o yuzden gubre ve topragi bile internetten siparisle getirttim. Ektim tabi saksiya ama yeni kok cikarirmi bilmiyorum durumu pek ic acici degildi lakin yeni yaprak verdi hatta keiki bile var ne yapmam lazim yosun olmadan ilac olmadan kurtarmanin bi yolu yokmu ? Olmesini istemiyorum hic degilse keiki ayirana kadar cok uzuldum bugun koklerini oyle gorunce gercekten icim acidi disardan bakilinca ne kadar saglikli gorunuyordu oysa meger torf coktan curutmus koklerini
Sevgil Orkidedigdem, Hiç merak etme eğer toprağını torftan kurtardıysan ölmeyecektir...Aslında deneyimlerimle sabittir orkideyi öldürmek çok zor... Taki çok sulama ve torfta dikli olmasın...Orkidenin tek düşmanı çok sulama ve torf... Bunlara dikkat ettinizmi gerisi kolay... Şimdi sabırla yeni köklerin çıkmasını bekleyin... Çıkacaktır kesinlikle...Benim de daha güzel gelişsin diye içinde ağaç kabuğundan daha çok torf olan bir karışıma diktiğim orkidelerimde neredeyse hiç kök kalmamıştı... Onları ağaç kabuğuna dikktiğimden itibaren yeni kökler ve yaprak verdiler hatta çiçek bile açtılar... Sizinkilerde öyle olacaktır...Bol ç,çekli günler dilerim...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 11:32   #2692
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Keiki mi, çiçek dalı mı?

Yaklaşık bir yıl kadar önce bir phal edindim. İki tane çiçekli dalı vardı. Çiçekleri geçtikten sonra, üstteki ilk dolu gözlerinin 1,5 cm. üzerinden dalları budadım ve budama yaralarını tarçınladım. Saksı karışımını da, odun kömürü ve çok az da steril orman yosunu ekleyerek değiştirdim (sphagnum yosunu bulamadım maalesef).

Yaklaşık iki ay önce, dallardan birinde keiki oluşumu belirdi. Üç hafta önce de, diğer dalda aynı oluşumu gözledim. 10 gün önce de ilk keiki oluşumunun yanından çiçek dalı çıkmaya başladı.

Ancak, ilk keiki oluşumunun ortası çiçek dalı gibi uzamaya başladı. İkinci daldaki keiki de, yaprakçıklarının ortasından dal gibi uzamaya başladı. Resimleri Aşağıda:

İlk keikimtrak oluşum ve yanındaki çiçek dalı
Name:  Keiki1.JPG
Views: 15211
Size:  14.8 KB

İlk keikimtrak oluşum ve yanındaki çiçek dalı (Diğer taraf)
Name:  Keiki2.JPG
Views: 11259
Size:  11.8 KB

İkinci daldaki keikimtrak oluşum
Name:  Keiki3.JPG
Views: 6142
Size:  13.2 KB

Bitkimi; haftada bir daldırma yöntemi ile suluyorum. Her sulamada da (yaklaşık üç aydır) yarımşar ölçü 15-5-35 gübre ve Micromel veriyorum. Ortam sıcaklığı; gündüz 27, gece 21 derece. Güneş göstermiyorum ama, ortam çok aydınlık. Bitkim, bu süre içerisinde iki yaprak verdi ve ikisi saksı üzerinde olmak üzere 5'ten fazla kök geliştirmekte. Yani, bitkim çok sağlıklı ve çılgın bir şekilde gelişiyor.

Ancak, keikimtrak oluşumların ortasından çıkan tomurcuklar, keiki oluşumunu engelleyecek diye tasalanıyorum. Bitkiden çiçek istemiyorum, keiki istiyorum. Sizce;
  • Keiki oluşması için, keiki oluşumlarının ortasındaki tomurcukları steril bir şekilde körelteyim mi?
  • Keiki oluşumlarının ortasındaki çiçek dalları da çıksın, çünkü nasılsa keiki yine de oluşur ve bitki hem çiçek sapını hem de keikiyi besler mi?
  • Tasalanmaya gerek yok, keiki gelişiyor ve ortalarından çıkan tomurcuklarda da yaprak oluşumu devam ediyor mu?
  • Yoksa, keiki oluşumu filan yok, nur topu gibi üç adet çiçek sapım mı meydana geliyor?
Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 13:31   #2693
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Sevgil Orkidedigdem, Hiç merak etme eğer toprağını torftan kurtardıysan ölmeyecektir...Aslında deneyimlerimle sabittir orkideyi öldürmek çok zor... Taki çok sulama ve torfta dikli olmasın...Orkidenin tek düşmanı çok sulama ve torf... Bunlara dikkat ettinizmi gerisi kolay... Şimdi sabırla yeni köklerin çıkmasını bekleyin... Çıkacaktır kesinlikle...Benim de daha güzel gelişsin diye içinde ağaç kabuğundan daha çok torf olan bir karışıma diktiğim orkidelerimde neredeyse hiç kök kalmamıştı... Onları ağaç kabuğuna dikktiğimden itibaren yeni kökler ve yaprak verdiler hatta çiçek bile açtılar... Sizinkilerde öyle olacaktır...Bol ç,çekli günler dilerim...
İcim azda olsa rahatladi ama cok uzuldum dun kokleri oyle gorunce yapraga basli olan ana kok sim siyah olmus koklerde hep curuk inceden tel kalmis icleri bos kestim steril makasla ve tarcinlayip ektim yeni topraginda ilk suyunu verdim normalden biraz daha az sıklikta sulamayi dusunuyorum belki bi ise yarar. Ayda birde gubre vericem guclenmesi icin insallah kurtaririm.

Eski 18-06-2013, 19:50   #2694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2013
Merhaba arkadaşlar bir önceki sayfada eklediğim ilk resimler var o resimlerde bulunan tomurcuklar yavaş tavaş çiçek açtılar ama bu yeni koyduğum resimlerden ilkindeki kabarıklık ne büyüyor ne küçülüyor aynı boyutunu sürdüyor bu oluşum nedir? Ne yapmam gerekir?

İkinci sorum ise ikinci fotoğrafta göreceğiniz üzere sağ daldaki çiçeklerin hepsi döküldü ve dal çıplak kaldı. Bu dala herhangi bir müdahalede bulummam gerekir mi? Kesmek vs gibi? Yoksa olduğu gibi kalsın tekrar aynı yerden çiçek açar mı?

Eklenen Resimler

Nodrac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 09:38   #2695
Yeni Üye

Sayın nodrac, size sadece çiçek sapıyla alakalı yardımcı olabilirim çünkü tomurcuğu bende anlayamadım ama deneyimli arkadaşlarımız yardımcı olacaktır muhakkak. Çiçek sapı eğer sararmadıysa kurumadıysa **** renk değiştirmediyse kesmeyin aynı sapdan tekrar çiçeklenmesi mümkün bir sapın iki üç kere çiçeklendiğini bile duydum buradaki arkadaşlardan bende şahidim benimkide ikinci kez çiçeklendi hatta keiki bile verdi. Umarım yardımcı olabilmişimdir iyi günler.

Eski 19-06-2013, 15:44   #2696
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nodrac Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bir önceki sayfada eklediğim ilk resimler var o resimlerde bulunan tomurcuklar yavaş tavaş çiçek açtılar ama bu yeni koyduğum resimlerden ilkindeki kabarıklık ne büyüyor ne küçülüyor aynı boyutunu sürdüyor bu oluşum nedir? Ne yapmam gerekir?

İkinci sorum ise ikinci fotoğrafta göreceğiniz üzere sağ daldaki çiçeklerin hepsi döküldü ve dal çıplak kaldı. Bu dala herhangi bir müdahalede bulummam gerekir mi? Kesmek vs gibi? Yoksa olduğu gibi kalsın tekrar aynı yerden çiçek açar mı?
Sn. Nodrac,

Aşağıdaki önerilerim, sadece benim görüşümdür. Phal konusunda tecrübeli arkadaşlar, daha sağlıklı şekilde yardımcı olabilirler.(Tabii, eğer bu konuyu halen takip ediyorlarsa... )

Çiçekleri tamamen dökülmüş dalı, çubuk bağlantı teli hizası civarında usulüne uygun olarak kesin.

Kabarıklığın benzerinin, -daha küçük de olsa- çiçekleri dökülmüş sağ dalın ucunda da olduğunu sanıyorum. Yani, bu tomurcuğa pek bel bağlamayın derim. O daldaki çiçekler solana kadar tomurcukta bir hareket olmazsa o dalı da tamamen kesin. Yalnız, bu ikinci kesimi; ana çiçek dalındaki, çiçek ya da dal çıkarmamış en üstteki ilk göz üzerinden yapmanızı öneririm.

Keiki ya da çiçek sapını, genelde -tabiri caizse- kullanılmamış o ilk üst göz veriyor.

Bol şanslar.

Eski 19-06-2013, 22:02   #2697
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Phal orkidelerde çiçek sapı genelde 3. Boğumdan kesiliyor temiz keskin bir bıçakla ve tarçın sürülebilir. şayet dalda sararma varsa onuda dipten alabilirsiniz. Ben bir kaçtanesini kestim, ama kesmediklerim daha önce çiçek açtılar. Ben kendi adıma eğer sapı sağlamsa dokunmuyorum artık.

Sevalem beğendi.
Eski 20-06-2013, 08:48   #2698
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Arkadaşlar,

http://www.agaclar.net/forum/1170779-post2711.htm mesajımda belirttiğim oluşumlarla ilgili olarak herhangi bir görüş gelmedi. Keiki oluşumuna zorlamak için çiçek tomurcuklarını kesmeye kıyamadım. Nur topu gibi üç çiçek sapımın gelişmesi devam ediyor.

Yine de bu phalim ile ilgili olarak, değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Eski 20-06-2013, 11:17   #2699
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Keiki oluşumuna zorlamak için çiçek tomurcuklarını kesmeye kıyamadım. Nur topu gibi üç çiçek sapımın gelişmesi devam ediyor.

Yine de bu phalim ile ilgili olarak, değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Eğer Herhangi bir işlem yapmadan önce biraz daha bekleyin derim (üç hafta kadar). Neticede köklenme görene kadar keiki diyebileceğimiz birşey olmayacak.

Diğer taraftan, büyüyen uçları köreltmek çok iyi bir fikir gibi durmuyor. Eğer keikisi bu şekilde büyüyorsa büyüyen uç gidecek demektir. Yok eğer çiçek sapıysa potansiyel çiçekleri koparıp atmış olacaksınız.

Bu arada, bitkiyi çok gübreliyor olabilirsiniz. Öncelikle hatırlatayım, arada bir besin eklenmemiş suyla sulayıp saksı harcında biriken tuzları temizlemek gerekiyor. Gübre miktarından çok sulama suyundaki derişimi önemli diye okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam azot için önerilen doz 250 ppm (250mg azot elementi/bir kilogram sulama çözeltisi). Fazla gübreleme için de gelişim anomalisi yapar diyorlar. 15-5-35'iniz üre içermiyor di mi?

Konunun çok uzmanı değilim, üstteki bilginin bir bilen teyidine ihtiyacı var.

Selçuk Boz beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 11:24   #2700
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Şu sayfada NPK oranlarını yazıp ne kadar kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz. Bir sıkıntılı yanı, ölçüler galonla ve çay kaşığı ile :P

225-250 ppm azot bilgisi de bu sayfada yazıyor imiş.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024