agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9065Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2007, 21:33   #241
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Rengi de, şekli de çok güzel.

Sardunyaların yanlarındakilerden etkilenmesi çok ilginç. Benim saksının iki başında aynı anadan alınma uçuk pembe sardunyalarım var. Bir baştaki yanında kırmızı var, pembenin farklı bir tonu, beyazın yanındakinin rengi ise çok açık pembe oldu.

Güler beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 23:03   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Benimki nasıl?
Bu meşhur Mine hanımın teyzesinin sardunyası:

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 22:00   #243
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Benimki nasıl?
Bu meşhur Mine hanımın teyzesinin sardunyası:
Ferda Hanım teyzemin sardunyası maalesef kök çürüklüğünden öldü. Ziyarete gittiğimde kurtarılamayacak haldeydi. Hastalık iletim demetlerine sirayet ettiği için çelik de alamadım. Teyzem, kışın donmasın diye yerden söküp saksıya almış ve evin içine koymuştu bitkiyi. Hava çok sıcak diye hergün bol sulayıp tabağında da su bırakmış. Bu da bitkide asfeksi dediğimiz boğulma olayına ve kök çürümesine neden olmuş.

Sulama konusunda dikkat etmek gerek.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 23:22   #244
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
Merhaba;
Çelikten yetiştirdiğim sardunyalarım ilk defa çiçeklendi, sizlerle paylaşmak istedim.

Name:  DSC02933.jpg
Views: 3080
Size:  28.7 KB

Name:  DSC02952.jpg
Views: 3104
Size:  26.6 KB

Name:  DSC02954.JPG
Views: 3251
Size:  44.9 KB

Ferda hanım sizdeki sardunyadan bende de vardı, şahane bir çiçek verdi ve sonra kök çürümesinden kaybettim ne yazık ki. Umarım sizinki sağlıklı gelişir. Biraz nazlı bir tür gibi geldi bana, **** ben bakmayı bilemedim.

Mine hanımın dediği gibi sardunyalar fazla su sevmiyor, çok su verince yapraklarda sararma ve kök çürümesi baş gösteriyor.

JOJOBA1, aleydi ve neşecan beğendi.
ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 19:00   #245
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bunlar benim balkonumun sardunyaları

Eklenen Resimler

JOJOBA1, hira, aleydi ve 1 kişi beğendi.
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 19:02   #246
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Maşallah pek güzeller..Çay verdiğiniz sardunyalar mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 19:09   #247
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Teşekkür ederim.Aslında çok daha fazlası var ama bakalım resimlerini gönderebilecek miyim?
Çay suyunu dış mekan çiçeklerinize tavsiye ederim.Sonucu görüyorsunuz.

Eski 12-08-2007, 01:34   #248
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
bunlarda benim cananlarım paylaşmak istedim

Eklenen Resimler

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 18:42   #249
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Ceylanlar şu anda açıyor mu.?Bendekilerde çiçek yok.
Benimkilerde de sararmalar başladı.Sakızlarda yaprak kalmadı gibi birşey.Ama açmaya devam ediyor.Yeni çıkan yapraklara sarı yeşil **** beyaz çıkıyor.
Fazla sıcaklardan ne yapsın garibanlar.

Eski 13-08-2007, 19:02   #250
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Demekki bu sorun tüm sardunyalarda var.benim ceylanlarımdada çiçek yok artık bitti heralde ama kavuniçi olan sardunyam çiçekli şerabide ses yok!!)

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 23:29   #251
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ceylanların açmışlarını temizlemiyormusunuz? Temizleseniz, bir müddet daha açar. Benimkilerde hala çiçek var.
Sakızlarımın yaprakları o kadar diri yeşil ki. 20 günde bir yaprak gübresi fıs fıslıyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 23:40   #252
Moderatör

Güler's Avatar

Shot with E6 at 2007-08-13
Balkonumdaki sardunyaların resimleri:

JOJOBA1, hira ve polemos beğendi.
Eski 14-08-2007, 00:01   #253
Moderatör

Güler's Avatar

Shot with E6 at 2007-08-13

JOJOBA1 ve hira beğendi.
Eski 14-08-2007, 17:48   #254
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Çok güzeller.

Bu gün çok üzgünüm.Katmerli gül gibi açan sardunyam kökten yarı sapına kadar çürümüş.Tabakta su kalmış.Sanırım ondan.

Eski 17-08-2007, 10:56   #255
Ağaçsever

Herkese Merhaba,
Nihayet Sakız Sardunyalarımın resimlerini çekebildim. İnşallah gönderebilirim de.
Yaprak gübresi vermeye başladım. Düzelirler mi sizce? Çiçek açmaya çalışıyorlar ama yaprak yok.

Sağlıkla kalın

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.
şengül akalınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 14:24   #256
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Geçenlerde açan sardunyamın renginin güzelliğine hayran kaldım. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Name:  Sakız Sardunya.jpg
Views: 8190
Size:  41.6 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 14:31   #257
Ağaçsever

Sevgili Selenn,
Ben de mi Bursa'ya taşınsam diye düşünmeye başladım. benim de Sakız Sardunyam bu renk ama hallerini görüyorsun. Can çekişiyorlar.

İyi ki sizin yetiştirdiklerinizi görüyor ve teselli oluyorum. Acaba kışın da çiçek açmaya devam eder mi ?

Sevgiler

şengül akalınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 17:37   #258
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 27
benim de en sevdiğim çiçeklerim arasında sardunyalarım... Aynı köke sahip iki sardunyamdan bir tanesi beyaz bir tanesi pembe çiçek bile veriyor şu an ve ben ona hayranım... Fakat sorununu bir türlü çözemediğim bir sardunyam var ki bir türlü ona çiçek açtıramıyorum. Çok inatçı, acaba bana bu konuda önerebleceğiniz birşeyler olabilir mi ki

Bunlar da benim sardunyalarımdan bazıları, paylaşmak istedim

JOJOBA1 beğendi.
VforVENDETTA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 18:15   #259
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Sayın Vforvendetta,sardunyalarnız çok güzel ve sağlıklı. Benimde en çok sevdiğim çiçek sardunya.Bazı sardunya türleri sadece yaza girerken açıyor.Diğer zamanlarda çiçeğini görmek neredeyse imkansız. Bu sardunyanın cinsiyle alakalı,sizin yapabileceğiniz bir şey yok.

Eski 21-08-2007, 18:22   #260
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Yok, bunun durumu farklı biraz, kandırmışlar onu Bir hacı tanıdıgımız var eski evinden taşınırken bunu kapının önündeki saksıdan koparmış ve evine getirip, dikmiş. Büyümüş ama bir türlü çiçek vermemiş. Sonra da bunun nedenini sahibinden izinsiz almasına bağlamış, haram mevzusu yani ... Muhtemelen şu an 4 yaşında bu sardunya, iki yıl önce ben aldım ve diger sardunyalarımın yanına diktim, hatta toprağındandır diyerek kendi sardunyalarımın toprağıyla aynı cins bir toprak kullandım, bana mısın demiyor... Merak ettiğim aslında başka birşey daha var, ben son zamanlarda onun bazı dallarını koparıp, başka saksılara diktim, tuttular da ama acaba onlar çiçek verecekler mi? Bekleyip, göreceğiz...

Eski 21-08-2007, 19:08   #261
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Açsa ben onun resimlerini dünya aleme gösteririm ama açmıyor ki, denemedik yöntem bırakmadım, hatta sırf onun için çiçek açtıran aldım, diğer çiçeklerle kıskandırdım, konuştum, yok, yok, yok... Ben umudu kesmedim ama bir gün açacak inanıyorum. hayır yani sağlıksız desem o da değil, hepsinden daha güzel yapraklara sahip, gür ve hatta en çok yaprak onda, boyu da çok uzadı ama olmuyor işte, bakalım yavruları ne yapacak...

Eski 21-08-2007, 22:23   #262
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Açmayan tür sardunya olarak kabul etmeyi isterdim ne yalan söyleyeyim ama o böyle değildi, sonradan oldu, bizim hacı zaten onu komşusunun saksıdan çalarken çiçeklerini çok beğendiği için çalmış, bütün suç aslında hacının :P

Benim sardunyamın şarkısı da bu durumda "Ben böyle değildim yaşarken oldum, bu kötü kaderi sonradan buldum" mudur ki acaba?

Sevgili Elizabeth, benim bu sene sardunya aşkımın 4. yılı doluyor. İlk sene bütün sardunyalarımı telef ettim. Kışın onları korumadığım için olduğu gibi kurudular, bu konuda dikkatli ol lütfen, kışın fazla rüzgara ve soğuğa karşı onları iyice koruyabileceğin bir bölgede durmalarını sağla. Kışın suyu iyice azaltılır ama bu yanlış anlaşılmasın, az da olsa mutlaka suya ihtiyacı olacaktır... Böylece havalar ısınmaya başladığında yeniden canlanıyorlar. Bir de benim sardunyalarım asla kurumuş yaprağa tahammül edemezler, iki gunde bir ben bütün kuru yaprakları ve çiçekleri temizliyorum. Önemli olan düzenli bir şekilde bunu yapmaya devam etmektir, böylece bir haftaya kalmadan yeniden çiçeklerini açarlar. Hem böylece enerjisini gereksiz yere harcamamış oluyorlar. Sabah güneş almayan ama öğleden sonra güneş alan bir yerde duruyorlar ve havanın sıcaklığına göre her iki ya da üç akşamda bir bol bol sulanıyorlar. Suyu çok seven bir çiçek sardunya, o nedenle toprağının kuru kalmaması gerekiyor. Su konusuna özellikle sıcak havalarda daha çok dikkat etmek lazım,akşam sulama sebebim, suyun buharlaşmasını mümkün olduğunca en aza indirgeyip, daha çok yararlanmalarını sağlamak ama isterseniz sabahın çok erken saatlerinde de yapabilirsiniz sulama işini... Bunun haricinde toprağını belli aralıklarla düzenli olarak çapalayıp, havalandırmak ve hemen arkasından su vermek de iyi bir yöntemdir.

Çoğaltmak için benim uyguladığım yöntem, henüz çiçek açmamış dallarından yaz aylarında 15 cm kadar kesip, ayrı bir saksıya dikmek, bazıları dalı kestikten sonra bir gün bekletip soldurur, daha sonrasında toprağı sulanmış bir saksıya diker ama ben böyle yapmadığım halde sorunsuz bir şekilde yeniden kökleniyorlar. Ayrıca ilk başlarda kökün tutması için az sulamak gerekir. Umarım onları sevmeye devam edersin Hoşçakal

Düzenleyen VforVENDETTA : 21-08-2007 saat 23:00
Eski 21-08-2007, 22:33   #263
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Merhaba arkadaşlar,
Geçen yaz bir komşumuzdan saksıda çok güzel pembe çiçekleri olan bir sardunya aldım. Boyu yaklaşık 1 metre kadar olmuştu. Bütün kış boyunca camlı balkonda açtı durdu. Komşumuz verirken bi de ilkbaharda iyicene dibinden budamam gerektiğini söylemişti. Ben de aynısını yaptım. Kenarlardan sürgün verdi. Şimdi kocaman kocaman yaprakları olan yaklaşık yarım metre boyunda çiçeksiz gür bir çalı gibi. Çiçek açsın diye diplerindeki yapraklardan azıcık aldım ama bir ay oldu daha hiç çiçek açmadı. Sanırım kendi cehaletimin kurbanı oldum ve küstürdüm güzelim çiçeğimi

kaleydeskop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 22:38   #264
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Bunlar bizim kadersiz sardunyalarımız.. Neyse en azından tek değilmiş benim sardunyam, siz de benim uyguladığım yöntemi uygulayın, dallarından bazılarını kesin ve başka saksıya dikin, ben henüz sonuç almış değilim, ama bekliyorum, daha küçükler henüz Bir de aşırı beslemenin çiçeği azaltıp, yaprağı çoğalttığını unutmamak gerekir, belki sizin sardunyanız aşırı beslenmekten çiçek açmıyor da olabilir. Nisan gibi çiçeklerini açmaya başlayıp neredeyse havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı kasım ayına kadar çiçek açmaya devam ediyor benim sardunyalarım...

polemos beğendi.
Eski 21-08-2007, 22:52   #265
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaleydeskop Mesajı Göster
Kesip başka bir saksıya dikeceğim ama dallar henüz çok taze. Böyle olunca tutmama olasılığı var sanırım. Ama yine de deneyeceğim teşekkür ederim VforVENDETTA

Daha üstte yazdığım bir iletim daha var, orada biraz daha ayrıntılı anlattım bu kesme işini ama ondan önce sardunyalar için satılan sıvı çiçek açtıran türden gübreler veya besin suları var, onları da bir denemeni tavsiye ederim.

Ayrıca budama için uygulamış olduğunu yöntem yanlış bir yöntemdir. Sardunyalar için uygulanacak budama yöntemi sadece fazla uzun olan dallarının kısaltılması yönünde olmalıdır.

Eski 23-08-2007, 21:51   #266
Yeni Üye

demian's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2006
Sardunya-Ceylan

Selam hepinize,sizden ögrenmek istedigim konu sudur:Benim, sardunya cinsi iki tane ceylan cicegim var.cicekli iken muhtesemdiler.Fakat, diger sardunyalar gibi ciceklerinin ömrü uzun olmadi.Su an sadece yaprak durumundalar. Sizlerden ricam: Tekrar ne zaman cicek acacaklar? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Bu durumda bosuna yer zapdediyorlar gibi bir sey.
Tesekkürler...

demian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 08:55   #267
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Gonel'in sardunyasına bayıldım. İnanılmaz güzel... Çok güzel...

Benim terasım bir baştan bir başa sardunyalarla dolu, renk renk, pembe, kırmızı, beyaz... Tatil için gittiğim her yerden sardunya koparıyorum, dayanamıyorum... Acaba benim özel bir sardunya kleptomanlığım falan mı var bilmiyorum Bazen oyle güzel sardunyalar görüyorum ki, aklım kalıyor, gözüm kalıyor, yazık onlara benden sonra kesin göze gelip, soluyorlardır. Çok üzülüyorum.

Benim sardunyalarım kış aylarında yine terasta kalıyorlar çünkü evim onları içeri alacak kadar büyük değil ama rüzgardan ve soğuk hava şartlarından en iyi şekilde korunacakları ortamı sağlıyorum. Ara ara suluyorum, sonra havalar ısınmaya başladığı an, yeniden eski yerlerini ve şekillerini alıyorlar.

Ağustos ayı ise sardunyaların çoğaltılmak için en uygun zamanları, o nedenle bu ayda bazılarını dallarından ayırıp, yeniden başka bir saksıya dikiyorum. Bunlarla ilgili 32. sayfada bilgi vermiştim. Yeniden yazmayım o yüzden...

Sardunya sevdalısı herkese, bir sardunya sevdalısından selamlar

Eski 24-08-2007, 18:31   #268
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Taşındığım yeni evimde bu yıl çiçeklerle ilgili bir düzenleme yapma imkanım olmadığı için esef duysam da; çocukluğum envayi çeşit ve renkli yaz kış açan sardunyalarla dolu,sera misali camekanlı balkonlu bir evde geçtiği için seviniyorum. Sanırım önümüzdeki yıl başlayacağım kısmetse üretmeye..

Sevgili Arzu ve VforVENDETTEA aşağıdaki fotoğraf bizim sitedeki bir apartmanın görevlisinin sardunyaları; dilerseniz sizin için çalabilirim
İstediğimde vereceklerinden eminim.. Fakat size sağlam ulaşması açısınıdan yollamak için yöntem önermeniz kaydıyla..

Sevgiler

Eklenen Resimler

aleydi ve neşecan beğendi.
Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 18:51   #269
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Gönderim:

bir pet şişeyi ikiye bölün içine doldurun(veya köklü ise alt tarafa ekin) üst tarafı takın (içine geçecek şekilde) ekyerini bantlayın hava delikleri açıp kutuya koyun kutu içinde sağlamlayıp gönderin.

bukadar..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2007, 18:52   #270
Moderatör

Güler's Avatar

Ben size birşey söyliyeyim mi? Eğer benim sardunyalarımın dallarını kırarsanız çok bozulurum. Sanki onların kollarını ayaklarını koparıyormuşsunuz gibi geliyor bana. Hele bir senelik olanlar için daha da kötü. Üretme zamanı veya saksı değiştirirken zaten ayırıyorum. O zaman da istiyene saksısı ile hediye ediyorum.
Bu sayede saksılarım dolu dolu ve öyle güzeller ki.

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024